Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-06, 14:31
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή Digital aquarium controller DYI

Γεια και χαρα,

Ειμαι νεος στον χωρο των ενυδρειων αλλα με την μικρη ενασχοληση που εχω μεχρι τωρα καταλαβα οτι η διατηρηση των καταλληλων παραμετρων μεσα σε αυτο το μικρο βιολογικο εργαστηριο ειναι πολυ σημαντικη υποθεση. Λογω της δουλειας μου (που ειναι και ενα απο τα hobby μου απο πολυ μικρη ηλικια ) που ειναι η σχεδιαση ηλεκτρονικων το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι πως θα μπορουσα να κατασκευασω ενα πληρες ψηφιακο control που να ελεγχει οσο το δυνατον περισσοτερες παραμετρους και να εξομοιωνει οσο το δυνατον καλυτερα το φυσικο περιβαλλον. Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το thread για οποιον ενδιαφερεται. Ξεκαθαριζω απο την αρχη οτι δεν σκοπευω να πουλησω τιποτα. Οτι κανω θα ειναι free για οποιον ενδιαφερεται..
Προς το παρον κινουμαι προς το παρακατω συστημα :

- CPU 8 bit RISC Mega128 (128K internal flash / 4K internal RAM)
- Real time clock
- Οθονη 2x16 LCD
- Keyboard με κλειδωμα - οσοι εχουν παιδια ξερουν
- Alarm buzzer
- Battery backup - Για διακοπες ρευματος
- RS232 για συνδεση με υπολογιστη
- Ethernet (10 Base T)
- Modem port
- Compact Flash για data logging
- GPRS module για ειδοποιηση μεσω SMS
- HTTP server για remote λειτουργια μεσω internet
- Δυνατοτητα software upgrade μεσω RS232.

- Monitor pH - Θερμοκρασιας - ORP (???)
- Control pH - Auto temperature compensation - Προγραμματιζομενη υστερηση
- Control Θερμοκρασιας - Ελεγχος θερμαντικου / ψυκτικου
- Control ORP - ΤΒΑ
- Εξομοιωση ανατολης / δυσης ηλιου προοδευτικο αναμα / σβησιμο φωτων (Dimming)
- Εξομοιωση κυκλου ανατολης / δυσης σεληνης
- Ειδοποιηση μεσω SMS για alarms
- Digital I/O για αλλες λειτουργειες
- Δυνατοτητα Scripting (????).

Το software θα ειναι open-source και γραμμενο αποκλειστικα σε ANSI C. Θα προσπαθησω να το προσαρμοσω στην AVR-GCC που ειναι GNU (αρα τσαμπα) αν και ο μεγαλυτερος ογκος δουλειας ειναι πανω στην IAR C που ειναι μαλλον ακριβη για τον μεσο χομπυστα ..

Οποιος εχει καποια ιδεα για καποιο αλλο επιθυμητο option ας ριξει καμια ιδεα, Οπως επισης ειναι ευπροσδεκτος οποιος θελει να βοηθησει. Οπως εχω πει η εμπειρια μου στα ψαρια ειναι μικρη ...

Φιλικα

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-06, 14:41
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Φίλε μου, τί να πώ... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
Κάτι τέτοιο, αν το πουλούσες και σε μια λογική τιμή, προσωπικά, θα το αγόραζα!
Ίσως να μπορούσαν να βοηθήσουν οι netblues και dimitrig...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-06, 14:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον!!! Για βγάλε και κόστος ή καλύτερα τιμή πώλησης να δούμε τι γινεται!!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-06, 15:19
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Οπως εγραψα δεν σκοπευω να το κανω για δουλεια αρα δεν υπαρχει τιμη πωλησης. Θα ειναι μια ανοιχτη πλατφορμα για οποιον ενδιαφερεται να την φτιαξει. Θα προσπαθησω να χρησιμοποιησω οσο γινεται πιο απλα υλικα που να μπορει να βρει και να χρησιμοποιησει καποιος που εχει μια σχετικη εμπειρια. Κατ'αρχην ομως περιμενω ιδεες. Οσο περισσοτερες τοσο καλυτερο θα ειναι το αποτελεσμα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-06, 15:42
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Αδερφέ κατ'αρχήν (άσχετα με το αποτέλεσμα) συγχαρητήρια για την θέληση σου να κάνεις αυτά που περιγράφεις και ακόμα περισσότερο για το free της υπόθεσης!

Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις input και από άλλους χομπύστες, εγώ το μόνο που ψάχνω ενεργά να κάνω είναι το εξής:

Στο reef μου (που είναι ακόμα στον σχεδιασμό σαν το Γεφύρι της ¶ρτας...) θέλω να αντιμετωπίσω την απότομη κατανάλωση σε Ampere σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.
Αναφαίρω το reef γιατί το ρεύμα που καταναλώνεται εκεί είναι πολλαπλό από αυτό ενός γλυκού νερού, αλλά το πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και σε γλυκού νερού ενυδρεία αν είναι πολλών λίτρων, με πολύ εξοπλισμό.

Στην επαναφορά του δικτύου, όλες οι συσκευές (φώτα, αντλίες κλπ) μα ειδικώτερα τα μοτέρ, τραβάνε πολύ περισσότερο ρεύμα από το RMS τους, με αποτέλεσμα τα ρελέ του πίνακα να παθαίνουν ταράκουλο σε κάθε άναψε/σβύσε και κατεπέκταση ακόμα και όταν έρχεται το ρεύμα, το ενυδρείο να μένει χωρίς ρεύμα, στο έλεος του χρόνου.

Εν ολίγης θα ήθελα να μπορώ να έχω κάτι που προσομειώνει 'πολύμπριζο' με καθυστέρηση δευτερολέπτων από την μια παροχή (PS) στην επόμενη.
Θεωρητικά να μπορεί να δώσει ρεύμα στο PS1 σε χρόνο μηδεν, στο PS2 5 δευτερόλεπτα αργότερα (Τ+5sec), στο PS3 5 δευτερόλεπτα αργότερα (Τ+10sec) στο PS4 (Τ+15sec) κτλ...

Μπορώ να βάλω ξεχωριστά κυκλώματα σε κάθε παροχή -και έχω πειραματιστεί με αυτό- να την καθυστερώ Χ χρόνο, αλλά το θεωρώ μεσοβέζικο μπάλωμα και όχι μόνιμη λύση.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-06, 16:03
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Αυτο που ζητας ειναι ευκολο γινει με ενα απλο sequencer τροφοδοσιας.
Αν εχεις καποια μικρη εμπειρεια με microcontrollers μπορω να σου πω περισσοτερα. Αρκει καθε φορτιο που θελεις να ελεγχεται απο ενα ξεχωριστο ρελε (Εγω θα εβαζα triacs αλλα για μεγαλυτερη ευκολια βαλε ρελε).
Η υλοποιηση ειναι πολυ απλη με μια MCU αλλα και με απλα αναλογικα ηλεκτρονικα. Ενα κυκλωμα με μερικα 555 θα εκανε την δουλεια.
Ποσες συσκευες θελεις να ελεγχεις και ποσα ειναι τα Watt της καθε μιας ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 14-11-06 στις 16:20
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-06, 08:59
illvas Ο χρήστης illvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

-Control ORP - ΤΒΑ-
Κατ' αρχάς τι είναι αυτό???
Μετά θα μπορούσες εύκολα λόγω real time clock να προβλέψεις και προγραμματιζόμενες αλλάγές νερού γιά όποιον ενδιαφέρεται δηλαδή κάθε x ώρες (πχ 72 ή 96 ή ...) να ανοίγει η πρώτη ηλεκτροβάνα γιά ψ λεπτά άδειασμα) και στην συνέχεια η δεύτερη γιά z λεπτά (γέμισμα). η δεύτερη μπορεί να ελέγχεται και από ηλεκτρονικό φλοτεράκι γιά προστασία πλημύρας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-06, 09:28
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Το ORP (Oxidation-Reduction Potential) μετρα την περιεκτικοτητα του νερου σε οξειδωτικα. Ειναι μια λειτουργια που εχω δει σε πολλους controller αλλα δεν ξερω που χρειαζεται.
Το γεμισμα-αδειασμα ειναι καλη ιδεα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-06, 10:24
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή


Abrous
θα ήταν εύλογο αν μπορούσες να φτιάξεις κανενα διάγραμα για αυτό που περιγράφεις. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος μηχανολόγος, αλλά τα χέρια μου πιάνουν με σωστή καθοδήγηση.
Σε γενικές γραμμές, προσπαθώ να αποφεύγω τα ρελέ ειδικά τα μηχανικά, οπότε ότι άλλο σε solid state θα μου έκανε καλύτερα.

Οι συσκευές έχουν ονομαστικά Watt ως εξής (οπου Μ σημαίνει μοτέρ με αρκετό ρεύμα εκκίνησης, τα υπόλοιπα είναι αντιστάσεις ή φώτα): 400W, 300W, M250W, M100W, Μ60W, M30W. Θεώρησε ότι σε κάθε 'κλάση' Watt θα υπάρχουν τουλάχιστον 2 συσκευές.

illvas το ORP σου το εξήγησε, αν το TBA είναι αυτό που σε μπέρδεψε: TBA-> To Be Announced μάλλον.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-06, 16:06
Narff Ο χρήστης Narff δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Εδώ και κάνα εξάμηνο έχω ξεκινήσει και εγώ να κάνω κάτι παρόμοιο αλλά αρκετά πιο απλό από το δικό σου:
- AVR mega8(AVR-GCC)
- Real Time Clock (RTC)
- 8 Digital IO (μέσω καρτούλας με Relays γιατί απέτυχα με Triacs)
(φώτα, ανεμιστήρας ψύξης, )

- Analog In (θερμοκρασία με thermistor)
- Display 2x20 LCD
μέχρι εδώ έχω φτάσει (το έχω κατασκευάσει) αλλά δεν το έχω βάλει ακόμα στο ενυδρείο μου να δουλέψει σε πραγματικές συνθήκες. Ουσιαστικά μέχρι εδώ είναι απλά ένας «hi tech» ρυθμιζόμενος χρονοδιακόπτης

Έχω ψάξει αλλά δεν έχω υλοποιήσεις:
- αυτόματη αλλαγή νερού
- μπαταρία για διακοπές ρεύματος
- έλεγχος στάθμης ενυδρείου (κλείσιμο αντλίας και θερμοστάτη κάτω από μια στάθμη)
- Μέτρηση pH και σκληρότητας
- αποστολή μετρήσεων μέσω TWI στο PC

Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ πολύ, μπορώ όμως άμα θέλεις να σου στείλω ότι έχω μαζέψει από σχέδια και κώδικες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-12-09, 19:16
manosek Ο χρήστης manosek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Καλησπερα και χρονια πολλα σεολους κατι ποιο περιπλοκο σκευτικα εναν controler που να μπορει να ελενχει τα παντα στο ενυδριο και να δινει ενδιξεις επισης για ολα (και για θαλασσινο αλλα και γλυκο) (σταθμη νερου,θερμοκρασια,αγωγιμοτητα,ph,kh,no3,no2,fe,po4 ,cu,gh,nh3/nh4,cl,o2,κτλ)και αναλογος να υρχει και το αναλογο alarm.Να συνδαιεται με το laptop και on line για παρακολουθιση απο αποσταση.Ετσι με ολες αυτες τις πληροφοριες γλυτονουμε ολα τα τεστ και εχουμε τον απολυτο ελενχο του ενυδρειου μας απο παντου.Τι λετε μπορουμε να κανουμε κατι?Υπαρχει καποια βοηθεια για ολο αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-12-09, 02:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosek Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και χρονια πολλα σεολους κατι ποιο περιπλοκο σκευτικα εναν controler που να μπορει να ελενχει τα παντα στο ενυδριο και να δινει ενδιξεις επισης για ολα (και για θαλασσινο αλλα και γλυκο) (σταθμη νερου,θερμοκρασια,αγωγιμοτητα,ph,kh,no3,no2,fe,po4 ,cu,gh,nh3/nh4,cl,o2,κτλ)και αναλογος να υρχει και το αναλογο alarm.Να συνδαιεται με το laptop και on line για παρακολουθιση απο αποσταση.Ετσι με ολες αυτες τις πληροφοριες γλυτονουμε ολα τα τεστ και εχουμε τον απολυτο ελενχο του ενυδρειου μας απο παντου.Τι λετε μπορουμε να κανουμε κατι?Υπαρχει καποια βοηθεια για ολο αυτο?
Αμα υπηρχε θα ηταν παγκοσμια πρωτοπορια!! Ειναι δυσκολο στη πραξη ολο αυτο που περιγραφεις και θα εχει ενα ματσο αισθητηρες ... ειναι τεραστια δουλεια και προυποθετει συνεργασια πολλων ανθρωπων με γνωσεις στα ηλεκτρονικα, χημεια και δε ξερω σε τι αλλο προκυψει! Καλη ιδεα ... αλλα παρα πολυ δυσκολα πραγματοποιειται ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-12-09, 10:10
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

και θα ειναι και πανακριβο ενα τετοιο μηχανημα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
pH - Temp - CO2 Controller asteris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 35 08-12-06 15:04
KAΤΑΡΑΜΕΝΗ ΤΡΙΧΩΙΔΗ ΑΛΓΗ johnny98130 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 20-11-03 02:21
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01
Ιδέες για 20λιτρο ενυδρείο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 14-12-02 05:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06661 seconds with 15 queries