Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 19-05-08, 14:53
Το avatar του χρήστη dr.geo
dr.geo Ο χρήστης dr.geo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή μηπως ειναι αρρωστο??

το καρχαριακι μου που το εχω 3 μερες καθεται ολη την ωρα ψηλα στο ενυδρειο....ειναι μονο του στην οροφη και με το κεφαλι προς τα πανω..ολα τα αλλα ψαρια ειναι ενταξει οπως παλια.....μηπως ειναι αρρωστο??μπορω να κανω κατι??
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 22-05-08, 22:44
Το avatar του χρήστη dr.geo
dr.geo Ο χρήστης dr.geo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

ρε παιδια και αλλο θανατο ειχα σημερα....πεθαναι το ενα τιγρακι...και σημερα στεναχωρεθηκα κιολας,γιατι τα εκανα ολα καθε μερα οπως ειπατε...και νερο 50%αλλαζα και λιγη τροφη εβαζα κτλ.....μηπως υπαρχει περιπτωση να τσακωθηκαν μεταξυ τους...γιατι και ενα φυτο ηταν βγαλμενο το πρωι και λιγο φοβισμενα εμοιαζαν...α και παλι δεν ειχε τα σημαδια που μου ειχατε πει για ασθενεια.....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-05-08, 23:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν δεν εκανες και αυτα προφανως θα ειχανε πεθανει ολα μεχρι τωρα....αντιχλωριο φανταζομαι εβαζες και προσεχες τη θερμκρασια του νεου νερου... χωρις τεστ αμωνιας βαδιζουμε και στα τυφλα...αν ειχες μεγαλη συγκεντρωση αμμωνιας και το 50% αλλαγη δεν αρκει....και το στρες σε τοσο μικρο ενυδρειο ειναι εντονο.....
καλυτερα να δωσεις τα ψαρια το συντομοτερο...εξαλλου θα τα δωσεις αργοτερα ουτως η αλλως...και να ξεκινησεις απο την αρχη σωστα...
αν οχι ελα οποτε μπορεις να σου δωσω αλλη μια δοση μπολι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-05-08, 00:11
Το avatar του χρήστη dr.geo
dr.geo Ο χρήστης dr.geo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

ναι και αντιχλωριο εβαζα και η θερμοκρασια ηταν παντα σωστη......οσο για το μπολι πες μου ποτε μπορεις και θα πεταχτω.....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-05-08, 15:49
samer Ο χρήστης samer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Απο την αποψη μου, και να με διορθωσετε αν κανω λαθος, επιδη δεν εχεις βρει την κυρια αιτια του προβληματος που σκοτωνει τα ψαρια σου,(μπορει και τα ψαρια σου να ηταν αρρωστα) να ξανα αρχησεις απο την αρχη. Πριν βαλεις βακτηριδια, αλλαξε 80% νερο, αντιχλωριο, αστο να στρωσει παλι για 10 μερες, βαλε και τα βακτηριδια (θα εχεις δωσει τα ψαρια βεβαια), ξανα κανε τα τεστ και απο κει δες αν ειναι ενταξει. Η μπορεις να βγαλεις ολο το νερο, να ξανα πλενεις το χαλικι η την αμμο η οτι εχεις βαλει κατο (αλλα θα χασεις πολλα βακτηριδια ετσι και θα ξανα στρωσεις για 20-30 μερες).
Περιμενε να απαντησουν η πιο εμπειροι γιατι μπορει και να μη χρειαστεις να πας τοσο βαθια.
Εγω δεν ειχα τοση καλη εμποιρια με τα καρχαριακια. Ηταν τα πρωτα μου ψαρια στο ενυδρειο, και οταν εβαλα αλλα ψαρια αρχισαν να ψοφησουν σιγα σιγα, και σε 5-6 μερες ειχανε πεθανει. Ειχα αλλαξει νερο, φαρμακα, βιταμινες. Τιποτα. Ενο τα αλλα ψαρια ηταν μια χαρα.
__________________
SAM
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-05-08, 17:06
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

δε νομιζω να χρειαζεται να μπει παλι στη διαδικασια.μαλλον πεθαναν επειδη ηταν αστρωτο.αν εννοειτε τα παγκασιους στρεσαρονται ευκολα και θελουν και λιτρα περα απο τις σωστες παραμετρους νερου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΗΠΩΣ...? tsagod Αρχάριοι γλυκού νερού 2 15-11-07 01:37
μηπως neon ? Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 12 23-10-07 02:04
μηπως ειναι fin rot? Πάνος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 02-04-06 13:33
μηπως εμπλεξα; leonidas Bettas 18 29-05-05 16:19
Ειναι αρρωστο(gourami) και θελει θεραπεια? xrele24 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 24-01-05 20:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03645 seconds with 15 queries