Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-07, 21:03
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή ακομα ενας αρχαριος!!!

καταρχας να χαιρετισω την παρεα του forum.πραγματικα παρα πολυ καλη προσπαθεια σε ολα τα παιδια.
επι της ουσιας τωρα,ειμαι ενας υπεραρχαριος στο θεμα.και σαν να μην εφτανε αυτο,την πατησα ακουγοντας τις καταστροφικες συμβουλες των εδω ....ειδικων καταστηματαρχων της πολης μου.
εχω λοιπον ενα μινι ενυδρειακι κρυου νερου στα 14 λιτρα.αγορασμενο τον οκτωβριο.( μηκος 34
cm, πλατος 17cm, υψος 24cm).μεσα υπαρχει ενα χρυσοψαρο ,common, πιστευω ειναι το ειδος.αρχικα υπηρχαν 5 χρυσοψαρα!!!!.και ο ειδικος μου ειχε πει να παρω 8!!!!!.τελικα απο οσα διαβασα και το ενα ηδη πολυ ειναι για τα λιτρα αυτα.στο μελλον υπαρχει προγραμμα μεγαλυτερου ενυδρειου.
απλα για την ωρα θελω να αρχισω να βαζω σε μια σειρα ολα οσα διαβασα στο
site,ωστε να αρχισω να καταλαβαινω τα βασικα.
απο τεστ,υγρο ειναι μονο της ΝΗ4.τα αλλα ειναι τα στικ της τροπικαλ.5 σε 1.απο οτι διαβασα τελικα και αυτα αλλαγμα θελουν.
τιμες που εχω ειναι
ΝΗ4 =0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=30
GH=10
KH=10
pH=8
κανονικα το νερο της βρυσης ειναι πολυ σκληρο.μιλαμε για τιμες περιπου 15.στις αλλαγες βαζω απιονισμενο.αλλαγες νερου καθε 6-7 μερες κατα 50%.με προσθηκη tetra aquasafe.φιλτρο ειναι μαρκα elite (δυστυχως πεταξα το κουτι για να δω λεπτομερειες).αλλα θυμαμαι οσον αφορα την ισχυ του,οτι ηταν περιπου 45 λιτρα την ωρα.πιστευω λοιπον οτι με καλυπτει.στο εσωτερικο του ομως εχει απλα δυο θεσεις με σφουγγαρια,και αλλες δυο μικρες που ο πωλητης μου ειπε να βαζω καρβουνο.απο οτι ειδα ομως τελικα κατι τετοιο δεν χρειαζεται.τελικα αξιζει το φιλτρο;και ρωταω γιατι εκτος απο μηχανικο καθαρισμο,δεν βλεπω να μπορω να βαλω αυτα τα βιολογικα υλικα που μπαινουν στα φιλτρα.
και προχωροντας παραπερα,θελω να βαλω κανα απλο φυτο μεσα.απο το ψαξιμο που εκανα κατεληξα στα εξης
:
annubia petite
java moss
ceratophyllum demersum
cryptocorine becketi
hygrophylla polysperma
microsorum pteropus
θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας ,αναφορικα με την επιλογη.προσωπικα λεω να παω σε αυτα με τισ πιο μικρες διαστασεις.και αυτα που θα μπορεσουν να επιζησουν απο το ψαρακι.
με το θεμα φωτισμος εχω ψιλομπερδευτει ολιγον.εκει που ειχα καταληξει για
daylight,μετα διαβασα οτι για τα φυτα καλυτερα ειναι μια grolux που δινει στο κοκκινο-μπλε φασμα.το καλο με την περιπτωση grolux ειναι οτι εχω δει οτι υπαρχει λαμπα της sylvania στο μικρο μηκος που με βολευει,αλλα και στα λιγα βατ.ειναι η F8W. πιστευω οτι στην περιπτωση μου,και με τα ευκολα φυταειναι καλα.
για
CO2 διαβασα για ενα flurish excel.πιστευετε οτι δεν θα κανει δουλεια σε ενα 10λιτρο;τοσο απο λειτουργικης αποψης οσο και απο..οικονομικης!!
για υποστρωμα δεν εχω κατι.απλα χαλικι.το μονο που διαβασα ειναι ο λατεριτης.
τελος ολα αυτα τα μικρο και μακροστοιχεια που αναφερονται στα αρθρα σχετικα με φυτεμενα ενυδρεια ,οπως τα
N,K,P,Fe
θα πρεπει να τα προσθετω με μορφη λιπασματος;
για την ωρα εχω ενα που λεγεται floralpride της tetra.ιδεα δεν εχω τι περιεχει.απλα αυτο μου δωσανε.ειχα την μεγαλειωδη ιδεα να παω εδω σε ενα ποταμι και να παρω κατι φυτα να βαλω στα ψαρια.αυτα βεβαια,οταν νομιζα οτι τα πραματα ειναι πολυ απλα.τουτεστιν γεμιζουμε νερο και ριχνουμε μεσα οτι ναναι.ομως αν εξαιρεσει κανεις οτι το ενα δε το αφηνουν να βγαλει φυλλο,συνεχιζουν να υπαρχουν.το ενα μεγαλωνει κιολας.
ολα αυτα βεβαια θα πεταχτουν.θα βαλω υποσρτωματακι και ολα τα σχετικα.
αυτα τα...ολιγα για την ωρα!!
sorry για το μακροσκελες κειμενο.απλα επειδη ολα αυτα θα τα προμηθευτω απο θεσσαλονικη,θελω να ψιλοξεκαθαρισω καποια πραγματα πριν κατεβω εκει.


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-07, 22:33
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Smile δεν εχει μονο η κινα....

τον μαο της....αλλα απο οτι φαινεται και η αγαπητη μας δραμα..!!!!!
καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου....!!!
καλο διαβασμα,και οτι χρειαστεις.....ΜΗΝ διστασεις...!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-07, 23:44
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Kαλώς μας ήρθες και από εδώ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-07, 23:56
Το avatar του χρήστη Foxyfreak
Foxyfreak Ο χρήστης Foxyfreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Zεφύρι
Μηνύματα: 26
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Foxyfreak Send a message via Skype™ to Foxyfreak
Προεπιλογή

καλώς ήλθες φίλε maomao και εδώ! Αν και στο goldfish.gr θα έχεις μεγαλύτερη βοήθεια πιστεύω. Είναι σχεδόν όλοι ιδικοί για τα πανέμορφα χρυσοψαράκια.
__________________
All you need is love !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-07, 02:44
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Οι οποίοι Μάρλεν μας βρίσκονται κι εδώ συν ακόμα πολλούς και έμπειρους!
Καλώς ήρθες mao!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-07, 16:48
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

ξαναμανακαλησπερα σας κυριοι και κυριες.μηπως τυγχανει καποιος να ξερει που μπορω να βρω λαμπες grolux,η' daylight στη θεσνικη;το σαββατο γυρισα ολα τα ηλεκτρολογομαγαζα στη δραμα,και οι ανθρωποι η' το παιζουν,η' οντως ειναι ασχετοι.αντε ρε μεγαλε να μην εχεις τετοιες λαμπες.η αληθεια ειναι οτι θελω μια σε λιγα βατ.8-12 βατ.αλλα να μην εχεις ιδεα απο ορους οπως ''φασμα'',''τεχνικα χαρακτηριστικα'',''βαθμοι kelvin''.μολις τους ελεγα να δουμε τεχνικα χαρακτηριστικα ,μονο που δε με βριζανε.ο ενας μαλιστα μου απαντησε κιολας :''καλα,που τα εμαθες εσυ αυτα;''.οι...μαμακες.
τεσπαν.αν καποιος σας ξερει καποιο μαγαζι να εχει καμια 8βατ,αντε και λιγο πιο μεγαλη.συν οτι μετασχηματιστες,starter,και οτι αλλο σατανικο πραγμα χρειαζεται η ολη κατασταση.

ΥΓ στο site της sylvania ειδα οτι υπαρχει μια στα 8watt.grolux.για osram εβγαλα ακρη ο μπουνταλας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-07, 19:18
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

στον διτσιο(ηλεκτρολογικα) στη μακεδονιας θα βρεις grolux.....και πολυ φθηνα μαλιστα...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-07, 23:18
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
στον διτσιο(ηλεκτρολογικα) στη μακεδονιας θα βρεις grolux.....και πολυ φθηνα μαλιστα...!!!
H ταμπελα πλεον γραφει "ηλεκτροραμα", που αν δεν κανω λαθος ειναι η αλυσιδα καταστηματων του αλλου αδερφου...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-07, 00:05
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

mao καλώς ήρθες κι από δω, καλώς σε βρήκαμε στη παρέα μας...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-07, 08:05
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες "συγκάτοικε"!!!
Εδώ θα βρεις λύση σε κάθε πρόβλημά σου, με τα βλήματα της της αγοράς πως θα βρεις άκρη που αν δεν ξέρουν (πράγμα πολύ συνηθισμένο) σε κοιτάνε σαν ούφο ή πάνε να σε βγάλουν τρελό ... αχ τους ξέρω
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-03-07, 17:54
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

thanx παιδες!!αντε μηπως δουμε και καμια ασπρη μερα!! αναμενουμε λοιπον καθοδο στη θεσνικη.
τι βλεπω;υπαρχει και ...συμπατριωτης εδω μεσα;aloha!!απο οτι βλεπω,δεν ειναι τελικα ιδεα μου οτι οι της πολης μας ειδικοι δεν ειναι τελικα και τοσο...ειδικοι.αν και αρχαριος των αρχαριων εγω,αυτην την αποψη εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-07, 18:29
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

παιδια sorry,αλλα ξεχαστηκα sto πιο σημαντικο.λεω να παω για την sylvania 8watt.καλα δεν θα ειμαι;μετα,συμφωνα με την εταιρια,παμε για 14watt,και 15 watt.σε περιπτωση που δεν εχουν την 8watt,λετε να παω στις πιο μεγαλες;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-07, 09:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mao Εμφάνιση μηνυμάτων
...τι βλεπω;υπαρχει και ...συμπατριωτης ...
Υπάρχει και ο Στέλιος αλλά θα τον βρεις μόνο στους "θηρευτές."
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος s-vitzi Αρχάριοι γλυκού νερού 12 16-01-07 23:44
Aκομα Μια Μεγαλη Στιγμη...... santzos ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 16-01-07 19:26
ΞΣΚΙΣΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ!(ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟΣ..) GIWRGOS Bettas 9 13-01-05 00:35
ΛΙΓΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ ... ??? steve_ier Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-04-04 10:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05388 seconds with 15 queries