Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-21, 15:39   #1
Ερωτήσεις για καινούριο φυτεμένο ενυδρείο
animalover28
Junior Member
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
animalover28 Ο χρήστης animalover28 δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-21, 15:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά εύχομαι!

Αποφάσισα να κάνω ενα δωρο στον εαυτο μου για τη νεα χρονια και παρηγγειλα ενα 45λιτρο ενυδρειο της hailea, ώστε επιτελους να δημιουργήσω το ιδανικό μονομαχοενυδρείο που παντα ονειρευομουν. Είχα ασχοληθεί και παλιοτερα αρκετα με το χομπυ αλλα τα οικονομικα μου δεν μου το επετρεπαν ποτε να το φτιάξω οπως το φανταζομουν. Ξέρω οτι έχω πολυ δρομο μπροστα μου μεχρι να μπει ο μονομαχος μεσα (ενας θεος ξερει ποτε θα το παραλαβω το ενυδρειο με αυτην την κατασταση και μετα ποσο καιρο θα κανει να "στρωθει") αλλα ηδη εχω πεσει με τα μουτρα και διαβαζω να ξαναθυμηθω τα παντα! Καθως δεν ειχα ποτε ξανα ζωντανα φυτα σε ενυδρειο και με αγχωνουν λιγο μην τα καταστρεψω τα καημενα θα ηθελα τα φωτα σας...Επεσα πανω σε ενα βοηθητικοτατο αρθρο ενος μελους του φορουμ για ευκολα φυτα για αρχαριους και κατεληξα στα συγκεκριμενα:Hygrophila polysperma, Vallisneria americana var. natans, Ceratophyllum demersum, java moss, Limnophila sessiliflora και Egeria densa. Μου αρεσε παρα πολυ και το lemna minor αλλα δυστυχως δεν το βρισκω πουθενα σε αποθεμα. Τελος, λεω να παρω και ενα marimo moss ball. Η ερωτηση μου ειναι, για το συγκεκριμενο ενυδρειο ποσα απο το καθενα φυτο πιστευετε ειναι "σωστο" να παρω; Μηπως ειναι πολλα το καθενα ξεχωριστα ουτως ή αλλως; Επειδη θα τα παραγγειλω απο το ιντερνετ και δεν ξερω ποσο θα κανουν να ερθουν θα ηθελα να τα παραγγειλω, ωστε να ειναι εδω οταν ξεκινησω το στρωσιμο. Τέλος, μια ερωτηση λιγο παραταιρη απο τα φυτα και πολυ μελλοντικη. Εχω ψαξει και εχω βρει πιθανους συγκατοικους για μονομαχο. Η απορια μου ειναι, με παιρνει να βαλω τιποτα αλλο σε αυτα τα λιτρα με το μονομαχο ή καλυτερα μονος του;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Εμφανίσεις: 1840
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-21, 15:50
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μην αρχίζεις ενυδρειο χωρις κατάλληλο υπόστρωμα. Παρε ενα της tropica. Απο φυτα θα απέφευγα το κέρατοφυλλο πολυ επιθετικο μεγάλωνει γρήγορα και καθυστερει τα υπόλοιπα , θα εβαζα hygrophilla 53b, java fern, καμια κρυπτοκορινα για χρωμα, επιφανειας limnobium , lemna minor ειναι ευκολο και δύσκολο να το ξεφορτωθείς μετα. Εχω και εαν βαλεις τα μεταφορικα σου στελνω.

Edit:ενα γλαστρρακι αρκει απο το καθενα Η προταση μου ειναι για πιο φυσικο αποτελεσμα λιγα ειδη να μπουν.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-21, 16:10
animalover28 Ο χρήστης animalover28 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην αρχίζεις ενυδρειο χωρις κατάλληλο υπόστρωμα. Παρε ενα της tropica. Απο φυτα θα απέφευγα το κέρατοφυλλο πολυ επιθετικο μεγάλωνει γρήγορα και καθυστερει τα υπόλοιπα , θα εβαζα hygrophilla 53b, java fern, καμια κρυπτοκορινα για χρωμα, επιφανειας limnobium , lemna minor ειναι ευκολο και δύσκολο να το ξεφορτωθείς μετα. Εχω και εαν βαλεις τα μεταφορικα σου στελνω.

Edit:ενα γλαστρρακι αρκει απο το καθενα Η προταση μου ειναι για πιο φυσικο αποτελεσμα λιγα ειδη να μπουν.
Ευχαριστώ πολυ για την προταση για το υποστρωμα! Εψαχνα η αληθεια ειναι να βρω ποιο ειναι καταλληλο και ειχα σκεφτει οτι θα μου αρεσε κατι σε μαυρο χαλικι ή αμμο αλλα αυτο βλεπω ειναι και ιδανικο για φυτα οποτε θα το προτιμησω! Όσο για το lemna minor επισης ευχαριστώ! Αν τα μεταφορικά δεν ειναι κανενα τρομακτικο ποσο θα το ηθελα ναι! Απλα σε περιπτωση που ερθει νωριτερα απο το ενυδρειο πως το συντηρω;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-21, 19:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μολις με το καλο ερθει και το στησεις μιλαμε τοτε.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο 60λιτρο φυτεμένο ενυδρείο - Ερωτήσεις elf Αρχάριοι γλυκού νερού 11 06-12-18 13:02
Παράμετροι νερού σε καινούριο φυτεμένο. fitos100 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 11-07-18 10:04
καινούριο ενυδρείο- πολλές ερωτήσεις poppy Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 23-02-11 16:24
Μερικές ερωτήσεις για το φυτεμένο ενυδρείο που φτιάχνω! GhostShip Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-01-07 16:26
Μερικές ερωτήσεις για φυτεμένο... filoxenos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 01-06-06 08:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04424 seconds with 15 queries