Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-15, 06:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή επιλογη για φωτα σε reef 280 λιτρα !! τα φωτα σας

γεια σας και παλι μετα απο ενα ατοιχημα που ειχα με ενα τροφοδοτικο απο το σελιο 2 φορα καικε μπηκα σε σκεψεις να αλλαξω φωτιστηκο


εχουμε 3 επιλογες 2 ακριβες και μια φτηνη και εδω θα ηθελα τα φωτα σας !!!!!

ειμαι αναμεσα σε diy κατασκευη με multy chip 50 ρια
στο malibu S150- η S120 ME TO ANDROID

KAI MarsAqua Dimmable 165W http://www.ebay.com/...885496493&rt=nc


αν και θα ηθελα κατι σε ετοιμο και να μη μπλεξω σαν επιλογη και αν ξερει καποιος αυτα τα 2 φωτηστικα ! μπας και μπορεσουμε να τα συγκρινουμε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-15, 08:23
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Χαρη αν και τα εχουμε πει απο κοντα θα σου πω μερικες λεπτομεριες απο εδω.

Το Malibu s 120 ειναι κοντο για το ενυδρειο σου! Σαν δυναμη σε σχεση με το celio θα ειναι τουλαχιστον 40% πιο δυνατο δεν θα σε καλυψη λογο οτι ειναι κοντο για το ενυδρειο σου.
Model Malibu S120
Wattage: 40*3w(Cree/Bridgelux/Epistar/Ipled)
Power consumption:110-120w
Color ratio:12000K:UV(410NM) : (460-465NM): (W-R) : G(510NM)= 18+ 2+16+2+2
Lifespan:50,000hrs
Product dimension: 400x200x48mm
Product weight: Lamp+ Driver+Accessories=2.8+0.7+0.5=4.0KG Gross weight: 4.8KG
Package:Foam+Carton+Wooden box

Το Malibu s150 ειναι το ιδανικο απο αυτο μοντελο για το ενυδρειο σου. Ισως καποια στιγμη χρειαστεις λιγο ακομα δυναμη αμα πας σε πιο φαντακτερα (zeovit) χρωματα και χορις αυτο να σημαινει οτι δεν θα εχεις πολυ ωραια χρωματα.....
Model Malibu S150
Wattage: 48*3w(Cree/Bridgelux/Epistar/Ipled)
Power consumption:140-150w
Color ratio:CW(12000K):B(455NM):R(630nm:Uv(410NM)= 20+20+4+4
Lifespan:50,000hrs
Product dimension: 600x200x48mm
Product weight: Lamp+ Driver+Accessories= 3.8+1.5+0.5=5.8KG Gross weight: 6KG
Package:Foam+Carton+Wooden box

Το Marsaqua 165 ειναι παρομοια κατηγορια με το s120 βεβαια δεν εχει ανατολη δυση!
το θεμα ειναι οτι η τιμη ειναι σουπερ και θα μπορεσεις να παρεις ανα θελεις δυο και να σε καλυψη απίστευτα!
αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι νοτι δουλευεις στα 120W-126W και οχι 165w. Αυτο ειναι καλο γιατι δεν θα δουλευουν δυνατα τα λεντ ακομα και στο τερμα του!

η Diy λυση πιστευω θα ειναι η ιδανικοτερη λυση και πιο οικονομικη απο τα μαλιμπου.
η γνωμη μου ειναι να βαλεις :
8led 20w με φακους 60 ή 90 μοιρων ή
15led 10w αναλογους φακους!
Φυσικα led multichip γιανα πετυχεις δυνατο φασμα χορις καθολου disco effect και οτι ανταλακτικο χρειστει θα ειναι σε πολυ καλυτερη τιμη απο οτι να παρεις
και κατι αλλο που εχω παρατηρησει στα πηραματα που εχω κανει ειναι οτι με μεγαλα λεντ χρειαζεσαι λιγοτερα watt.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-15, 22:38
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

malibu s 150 ! εκλεισε !!!! ωραια ξερει καποιος να μας βοηθησει με το φασμα ??? αυτο φωραει 90 φακους

μπορουμε να αλλαξουμε ολα υα λεντ αν θελουμε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-15, 08:16
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
malibu s 150 ! εκλεισε !!!! ωραια ξερει καποιος να μας βοηθησει με το φασμα ??? αυτο φωραει 90 φακους

μπορουμε να αλλαξουμε ολα υα λεντ αν θελουμε
Κάτοχος του marsaqua του μεγαλου 300βατ.
Το ενυδρείο μου 100χ40χ50.

Βγάζει 200βατ στο φουλ. Εγώ το δουλεύω στα 110 δηλαδή ένα τακ πιο πολύ από το 50%. Με καλύπτει πολύ καλά, και 50 πλάτος να ειχα πάλι θα με καλυπτε. Το δουλεύω 2,5 μήνες και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Δεν κανει discus effect(αν και το έχω στους 30 πόντους πάνω) και σαν φάσμα είναι πολύ καλο.
Σαν value for money είναι απίστευτο. Δεν έχει να χάσει τίποτα από τα επώνυμα. Το μόνο που υστερεί, είναι ότι δεν έχει κανονική ψυχτρα. Έχει ένα φυλλο αλουμινίου που πατάνε τα λεντ. Λόγω όμως ότι είναι 3βατα λεντ και όχι μουλτι δεν αναπτύσσουν θερμοκρασία ώστε να πέσει η απόδοση. Έχει και 3 σνεμιστηρακια που βοηθάνε στην ψύξη. Αν θές να είσαι σίγουρος τα αλλάζεις κάθε καλοκαίρι για να σε βγαλει απροβλημάτιστα.
Για σένα πιστεύω 2 μικρά θα σε καλύψουν.

Από την άλλη έχεις το μαλιμπου s150. Σαν διαστάσεις πιστεύω θα σε καλύψει. Στο πλάτος ίσως έχεις ένα θέμα. Το πολύ πολυ να μην βάζεις σκληρά κοντά στο τζάμι. Σαφώς πιο ακριβή επιλογή. Αν μπορείς να τα διαθέσεις no problem.

εχεις και το DIY που είναι η καλύτερη λύση αν πας σε μουλτι. Πιστεύω θα σου βγει αρκετά φθηνότερα από το μαλιμπου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-15, 10:04
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
malibu s 150 ! εκλεισε !!!! ωραια ξερει καποιος να μας βοηθησει με το φασμα ??? αυτο φωραει 90 φακους

μπορουμε να αλλαξουμε ολα υα λεντ αν θελουμε
Εγω θα σου ελεγα να μην πηραξεις το φασμα γιανα το προτηνει θα το εχει δοκιμασει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-15, 10:23
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Χαρη μιας και εχω την ιδια μαρκα φωτιστικο θα σου πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!!! αξιζει τα χρηματα του με 1000....
ειναι πολυ δυνατο και ισως να μην το εχεις στο 100%.
μην πειραξεις τιποτα απο λεντ θα σου ελεγα και παιξε οπως το δινει...
το ιδιο εκανα κι εγω δεν πειραξα τιποτα και μεχρι στιγμης δεν εχω το παραμικρο προβλημα με οτι φραγκ και να εχω βαλει...
παρε το με κλειστα ματια....!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-15, 12:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτοχος του marsaqua του μεγαλου 300βατ.
Το ενυδρείο μου 100χ40χ50.

Βγάζει 200βατ στο φουλ. Εγώ το δουλεύω στα 110 δηλαδή ένα τακ πιο πολύ από το 50%. Με καλύπτει πολύ καλά, και 50 πλάτος να ειχα πάλι θα με καλυπτε. Το δουλεύω 2,5 μήνες και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Δεν κανει discus effect(αν και το έχω στους 30 πόντους πάνω) και σαν φάσμα είναι πολύ καλο.
Σαν value for money είναι απίστευτο. Δεν έχει να χάσει τίποτα από τα επώνυμα. Το μόνο που υστερεί, είναι ότι δεν έχει κανονική ψυχτρα. Έχει ένα φυλλο αλουμινίου που πατάνε τα λεντ. Λόγω όμως ότι είναι 3βατα λεντ και όχι μουλτι δεν αναπτύσσουν θερμοκρασία ώστε να πέσει η απόδοση. Έχει και 3 σνεμιστηρακια που βοηθάνε στην ψύξη. Αν θές να είσαι σίγουρος τα αλλάζεις κάθε καλοκαίρι για να σε βγαλει απροβλημάτιστα.
Για σένα πιστεύω 2 μικρά θα σε καλύψουν.

Από την άλλη έχεις το μαλιμπου s150. Σαν διαστάσεις πιστεύω θα σε καλύψει. Στο πλάτος ίσως έχεις ένα θέμα. Το πολύ πολυ να μην βάζεις σκληρά κοντά στο τζάμι. Σαφώς πιο ακριβή επιλογή. Αν μπορείς να τα διαθέσεις no problem.

εχεις και το DIY που είναι η καλύτερη λύση αν πας σε μουλτι. Πιστεύω θα σου βγει αρκετά φθηνότερα από το μαλιμπου.
80 εκ ειναι το ενυδρειο 80-60-60 και το φωτιστικο νομιζω 60 γιατι να μη καλυπτει ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-15, 17:58
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
80 εκ ειναι το ενυδρειο 80-60-60 και το φωτιστικο νομιζω 60 γιατι να μη καλυπτει ?
Στο πλάτος ίσως να μην σε καλυπτει. Έχεις 60 πλατος και αυτό είναι 20 πλατύ. Που σημαίνει ότι θα εξέχει 20 και 20 απο κάθε πλευρά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-06-15, 07:06
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια μπορει να ειναι 20 εκατ το φωτιστικο αλλα αν δειτε το ενυδρειο καλυπτει σχεδον τα παντα. το φωτιστικο το εχω ξεκινησει απο το 50% και αυτη την στιγμη δουλευει στο 80%. δεν εχω μεχρι στιγμης προβλημα με κανενα κοραλι...
αυτα σαν πολυ ελαχιστη εμπειρια απο το φωτιστικο οσο καιρο το εχω και με την λογικη οτι τα φραγκ μου πανε καλα...!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-15, 07:38
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μπορει να ειναι 20 εκατ το φωτιστικο αλλα αν δειτε το ενυδρειο καλυπτει σχεδον τα παντα. το φωτιστικο το εχω ξεκινησει απο το 50% και αυτη την στιγμη δουλευει στο 80%. δεν εχω μεχρι στιγμης προβλημα με κανενα κοραλι...
αυτα σαν πολυ ελαχιστη εμπειρια απο το φωτιστικο οσο καιρο το εχω και με την λογικη οτι τα φραγκ μου πανε καλα...!!!
Θανάση ποσο πλάτος έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-06-15, 09:02
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση ποσο πλάτος έχεις;
60 εχω κι εγω γι αυτο ειπα την γνωμη μου... θα εχει θεμα ειμαι σιγουρος!!!!! αν δεις λιγο τις φωτο μου ξανα... ελαχιστα σημεια δεν εχουν καλο φωτισμο και αυτα ειναι κατι γωνιτσες... απλα εμενα με δεσμευει ο τοιχος πανω απο το ενυδρειο... Αν μπορουσα να το σηκωσω 5 εκατ. ακομη θα ειμαι σε ολα τα σημεια ΟΚ.... και το φωτιστικο δουλευει στο 80% ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-06-15, 10:08
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
60 εχω κι εγω γι αυτο ειπα την γνωμη μου... θα εχει θεμα ειμαι σιγουρος!!!!! αν δεις λιγο τις φωτο μου ξανα... ελαχιστα σημεια δεν εχουν καλο φωτισμο και αυτα ειναι κατι γωνιτσες... απλα εμενα με δεσμευει ο τοιχος πανω απο το ενυδρειο... Αν μπορουσα να το σηκωσω 5 εκατ. ακομη θα ειμαι σε ολα τα σημεια ΟΚ.... και το φωτιστικο δουλευει στο 80% ..

θανασση ειναι μια πολυ καλη λυση το μαλιμπου S150 αλλα με δυο marsaqua 165 θα ειναι πολυ καλητερα και θα τα δουλευει σε λιγοτερο απο 50%.
φυσικα δεν θα δωσει και ενα σκασμο λεφτα. Μερες που ειναι.

Μπορει με 100 ευρω να παρει ενα mars aqua τον ενα μηνα και αλλο ενα.
Με δυο θα μπορεσει να boostari αμα χρειαστει πολυ το ενυδρειο του.
πολυ λιγοτερα λεφτα με μονη διαφορα το controler.
Το μονο μιονεκτικα του mars aqua σε σχεση με το malibu ειναι το κοντρολερ.
Απο εκει και περα περι ορεξεως.

Kαι θα σου πω κατι αλλο θανασση ειναι ακομα νορις γιανα λεμε οτι το φωτιστικο καλιπτει.
Aυτο θα το δουμε μολις μεγαλωσουν τα sps...
Το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι αρκετα στοκαρισμενο. Δλδ ενα ενυδρειο σαν του κωστα του λουκα και αλλων παρομοία ενυδρεια...........
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-06-15, 10:26
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
θανασση ειναι μια πολυ καλη λυση το μαλιμπου S150 αλλα με δυο marsaqua 165 θα ειναι πολυ καλητερα και θα τα δουλευει σε λιγοτερο απο 50%.
φυσικα δεν θα δωσει και ενα σκασμο λεφτα. Μερες που ειναι.

Μπορει με 100 ευρω να παρει ενα mars aqua τον ενα μηνα και αλλο ενα.
Με δυο θα μπορεσει να boostari αμα χρειαστει πολυ το ενυδρειο του.
πολυ λιγοτερα λεφτα με μονη διαφορα το controler.
Το μονο μιονεκτικα του mars aqua σε σχεση με το malibu ειναι το κοντρολερ.
Απο εκει και περα περι ορεξεως.

Kαι θα σου πω κατι αλλο θανασση ειναι ακομα νορις γιανα λεμε οτι το φωτιστικο καλιπτει.
Aυτο θα το δουμε μολις μεγαλωσουν τα sps...
Το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι αρκετα στοκαρισμενο. Δλδ ενα ενυδρειο σαν του κωστα του λουκα και αλλων παρομοία ενυδρεια...........

Σακη δεν αντιλεγω σε αυτα που λες... και η επιλογη φωτιστικου εχει να κανει με τον καθενα... τι θελει, πως το θελει, και τι θελει να ξοδεψει...
οπως ειπα και πιο πανω μιλαω για το φωτιστικο, για οσο καιρο το εχω και με το υπαρχον ενυδρειο μου!!!! και οπως ειπα μεχρι τωρα το φωτιστικο ειναι τουμπανο... οταν θα περασει η καιρος και θα εχω πιο πολλα κοραλια θα μπορω να πω παλι την γνωμη μου ειτε αυτη ειναι καλη ειτε οχι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-06-15, 19:47
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πλάτος ίσως να μην σε καλυπτει. Έχεις 60 πλατος και αυτό είναι 20 πλατύ. Που σημαίνει ότι θα εξέχει 20 και 20 απο κάθε πλευρά.
δε θα εξεχει !!!!

και το σελιο 20 εκ ειναι και καλυπτε καλα και με 90 βατ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με φωτα...τα φωτα σας.. sonic Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 26-02-13 21:08
ερωτηση για reef ((φωτα)) harris samos Φωτισμός 5 04-04-11 14:19
Θελω τα φωτα σας για τη βαση του ενυδρειου 455 λιτρα. ntak DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 28-03-11 00:15
Παρακαλώ τα φωτα σας για τα φωτα μου StamatisK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 30-11-09 14:34
τα φωτα σας για τα φωτα παιδια...!!! Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-02-08 18:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06109 seconds with 13 queries