Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-15, 18:43
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή Καινούριο γαριδάδικο και ich

Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα ένα ενυδρείο aquael 30l ( δώρο για την κοπέλα μου και προορίζεται για γαρίδες! Έβαλα μπόλι απο δικό μου ενυδρείο και έβαλα εδώ και 5 μέρες 2 χρυσόψαρα για να στρωθεί και λίγο ο βυθός πριν προσθέσω τις γαρίδες ! Τα ψάρια παρουσίασαν ich! μετρήσεις δεν έκανα ακόμη! Τι είναι προτιμότερο να κάνω; Θεραπεία με φάρμακο; Γιατι με αλάτι λόγω φυτού (moss) δύσκολο νομίζω! Τι προτίνεται;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-15, 20:02
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Το ενυδρειο 30 λιτρα ειναι μικρο για ενα χρυσοψαρο.Τωρα φαντασου για δυο.
Σιγουρα η αποτομη αλλαγη περιβαλλοντος και θερμοκρασιας εφερε την ασθενεια.
Τωρα οι γαριδες αν τις βαλεις μαζι πιθανον να γινουν μεζες,εκτος αν ειναι αμανο και λιγο
μεγαλουτσικες.Γενικα οι γαριδες ειναι πιο ευαισθητες σε καποια φαρμακευτικη θεραπεια
απο το μος που φοβασαι.Για αυτο μην τις βαλεις μαζι μεχρι να γινουν καλα.
Τωρα αν ειναι πραγματι ικ η θεραπεια ειναι γνωστη.Ομως συμπληρωσε την φορμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 και μια κοντινη φωτογραφια θα βοηθουσε για να μην ταλαιπωρησε εσυ και κυριως τα ψαρακια σου με λαθος θεραπειες και φαρμακα.
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-15, 20:20
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ



1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 30l κύβος aquael
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:5 μέρες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 5 μέρες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 18c
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 χρυσόψαρα
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές τη μέρα
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Μετρήσεις δεν έγιναν ακόμη

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 2 χρυσόψαρα
2. ΔΕΡΜΑ: μικρά λευκά στίγματα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κανονικά
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):καλή
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: χτές
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ξύσιμο στο τζάμι και μικρά λευκά στίγματα!

Κοντινές δεν έχω για να φανουν τα στίγματα αύριο που θα είμαι!
Γιώργο μου το ξέρω οτι είναι μικρό για τα χρυσόψαρα αλλά αν διάβασες θα μείνουν για μια εβδομαδα για να στρωθεί το υπόστρωμα και μετα θα μεταφερθουν σε μεγαλύτερο και μετά θα μπουν οι γαρίδες. Η απορία μου είναι πια θεραπεία είναι καλύτερη η χημική ή με καποιο άλλο τροπο καθως το ενυδρείο είναι καινούριο και θα ήταν καλύτερο να μην προσθέσω χημικά!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  43,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-15, 20:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα συγχαρητηρια μου σε αυτον που ειχε τη φαεινη ιδεα να στρωθει με χρυσοψαρα το γαριδαδικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-15, 20:33
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Για πες φίλε μου καμια ιδέα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-15, 20:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι ιδεα?
Θεραπεια σε σωστο χωρο για τα ψαρια. Και οταν λεω σωστο χωρο εννοω κατι τετοιο http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...i-16917/18048/
Χωρις ταισμα και με φουλ αεραντλια.
Ελεγχο τιμων NH3 NO2
Σωστες θερμοκρασιες και οχι αποτομες μεταβολες της
Μετα να πανε σε κανονικο ενυδρειο για χρυσοψαρα.

Με τα κρυα που εχει τωρα, πας σε φαρμακα και οχι με τη θερμοκρασια.
http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-exit.html
-------------------------
Για το γαριδαδικο τι να πω τωρα? Να το αδειασεις και να κανεις απολυμανση καλου κακου? (για τιμωρία? )
Αν προκειται να μπουν και ψαρακια με τις γαριδες, διατηρησε το με τροφη σε αποχη χωρις ζωντανα μεσα, για εναμιση μηνα τουλαχιστον
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-01-15 στις 20:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-15, 20:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εκτός οτι σαν ιδέα δεν ηταν καθόλου καλή για τα χρυσόψαρα
Δεν νομίζω οτι μ αυτο τον τροπο σε μια εβδομάδα οριμάζει ο βυθός.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-15, 20:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ μπολιασες. Δεν βλεπω ομως τιμες NH3 NO2 NO3 στη φορμα.
Πως ξερεις οτι επιασε το μπολι κι εβαλες ψαρια?
Γιατι μετα το μπολιασμα δεν εκανες υπομονη 15 μερες με τροφη σε αποχη, να ηρεμησει το ενυδρειακι και ο βυθος μετα το στησιμο και μετα να βαλεις γαριδες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-15, 20:46
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

ναι για χημική θεραπεία γνωρίζω! Ιδέα σε ρώτησα πως να στρωθει ένα γαριδάδικο μπολιασμένο( με τι ψαρια εννοω) αφου είναι μπολιασμένο και μπηκαν για να στρωθει το υπόστρωμα! και στο ενυδρείο να μπεί φάρμακο αφου θα υπάρχει μέσα το παράσιτο; Η υπάρχει καποιος άλλος τρόπος;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-15, 20:48
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Για να μπολιαστεί ο βυθός παίρνεις λίγο χαλίκι απο
άλλο ενυδρειο με στρωμένο βυθό και μπολιαζεις το καινούριο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-15, 20:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιδέα σε ρώτησα πως να στρωθει ένα γαριδάδικο μπολιασμένο( με τι ψαρια εννοω) αφου είναι μπολιασμένο και μπηκαν για να στρωθει το υπόστρωμα!
Ετσι επισης
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι μετα το μπολιασμα δεν εκανες υπομονη 15 μερες με τροφη σε αποχη, να ηρεμησει το ενυδρειακι και ο βυθος μετα το στησιμο και μετα να βαλεις γαριδες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-15, 20:49
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

ναι έγραψα οτι δεν έγιναν μετρήσεις ακόμα! Σωστό αυτο που λες με το κπόλι αν έπιασε! Ο βυθός πως να στρωθεί;
Ωραία τωρα το είδα αυτο που έγραψες! Επειδή μου είπαν οτι το συγκεκριμένο υπόστρωμα δεν είναι καλο να αναμειχθεί με κάτι άλλο ποιος τρόπος υπαλρχει άλλος; να τα βάλω σε καλσόν πχ την άμμο κτλ;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-15, 20:51
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Αν βγάλεις τα ψαρια και περιμενεις 1-2 βδομάδες το ich πεθαίνει μονο του
Αφού δεν θα βρει ξενιστη

(για αυτόν τον λόγο ξέρουμε ότι ακόμα και ένα ενυδρείο πολύ βαριά μολυσμένο θα είναι καθαρό από Ick για νέα ψάρια μέσα σε μια με δυο εβδομάδες εάν δεν υπάρχει ούτε ένα ψάρι μέσα. Τα φάρμακα είναι αποτελεσματικά σε αυτήν την φάση. Εάν όμως βρει ξενιστή και θαφτεί μέσα στο δέρμα του τότε ξεκινάει η διαδικασία από την αρχή. Δύστυχος σε κάθε νέο κύκλο οι αριθμοί των μικροοργανισμών αυξάνονται δραματικά.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-15, 20:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
και στο ενυδρείο να μπεί φάρμακο αφου θα υπάρχει μέσα το παράσιτο; Η υπάρχει καποιος άλλος τρόπος;
κι ετσι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
Για το γαριδαδικο τι να πω τωρα? Να το αδειασεις και να κανεις απολυμανση καλου κακου? (για τιμωρία? )
Αν προκειται να μπουν και ψαρακια με τις γαριδες, διατηρησε το με τροφη σε αποχη χωρις ζωντανα μεσα, για εναμιση μηνα
Χωρις ξενιστες δεν επιζει για πολυ καιρο το παρασιτο
Με δυο βδομαδες δεν ειναι σιγουρο
-------------------------
Ολα ξεκινησαν απο αυτα τα λαθη.
Ελλειψη λιγης υπομονης.
Μυθος για αστρωτους βυθους σε γαριδες
Εισαγωγη ψαριων σε ενυδρειο με μπολιασμα χωρις ομως επιβεβαιωση με μετρησεις αλλα και χωρις να κανει το ενυδρειο για τα ψαρια.
Για να βγαλουν Ich τα ψαρια μπορει να εγιναν κι αλλα λαθη. (εκτος κι αν το ειχαν ηδη πριν μπουν)
Αλλα μαλλον δεν επιασε το μπολι.
Αν κανεις μετρησεις θα φανουν ολα. (μετα απολυμανση σε ολα τα υλικα μετρησεως)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-01-15 στις 20:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-15, 20:59
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

ωραία! ¶ρα κάνω θεραπεία στο ενυδρείο και βγαίνουν τα ψάρια και γίνεται σε αυτά σε μεγαλύτερη λεκάνη! Το ενυδρείο μένει άδειο γίνονται οι μετρήσεις να δούμε αν έπιασε το μπόλι! Αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να μπολιαστεί το υπόστρωμα χωρις να αναμειχθεί το χαλίκι με το καινούριο;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-15, 00:29
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν μπορω να καταλαβω πως το εκανες αυτο...
Εβαλες χρυσοψαρα για να στρωσει το γαριδαδικο?
Κριμα βλεπω οτι εχεις ασχοληθει και με το φορουμ.
Με τι γαριδες θελεις να ασχοληθεις?
Για να στρωσει καλα ο βυθος ωστε να υποδεχθει γαριδες , θελει ενα διμηνο.
Ακομη και να βαλεις ετοιμο στωμενο υποστρωμα ειναι ενα ρισκο.

Τωρα κοιτα να διορθωσεις αυτο που εκανες και ασε το γαριδαδικο για αργοτερα...

Πεπει να ξεκινησεις να δεις τι μετρησεις εχεις στο νερο σου, kno3 no2,nh4, ph ,kh,gh και μετα θα μπορεσουμε να πουμε τι να κανεις.

Οσο αφορα οπως το εκανες τωρα, εγω θα τα ξεπλενα ολα καλα καλα, και θα το αφηνα να στεγνωσει το υποστρωμα και ολα , και μετα θα ξαναξεκινουσα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
κι ετσι


Χωρις ξενιστες δεν επιζει για πολυ καιρο το παρασιτο
Με δυο βδομαδες δεν ειναι σιγουρο
-------------------------
Ολα ξεκινησαν απο αυτα τα λαθη.
Ελλειψη λιγης υπομονης.
Μυθος για αστρωτους βυθους σε γαριδες
Εισαγωγη ψαριων σε ενυδρειο με μπολιασμα χωρις ομως επιβεβαιωση με μετρησεις αλλα και χωρις να κανει το ενυδρειο για τα ψαρια.
Για να βγαλουν Ich τα ψαρια μπορει να εγιναν κι αλλα λαθη. (εκτος κι αν το ειχαν ηδη πριν μπουν)
Αλλα μαλλον δεν επιασε το μπολι.
Αν κανεις μετρησεις θα φανουν ολα. (μετα απολυμανση σε ολα τα υλικα μετρησεως)
Σπυρο γιατι λες οτι ειναι μύθος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 04-01-15 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-15, 01:44
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Λοιπόν έχω ενυδρεία στην κατοχή μου τα τελευταία 6 χρόνια χωρίς η εμπειρία μου να είναι αυτή που θέλω μιας και μου αρέσει πάντα να μαθαίνω και να είμαι μαθητης και όχι δάσκαλος καθώς και κανείς δεν τα ξέρει όλα όπως και κανείς δεν τα ήξερε απο όταν γεννήθηκεΈχω μάθει αρκετά απο το forum και θα συνεχίσω να μαθαίνω αλλά προσωπικά δεν ανέχομαι ειρωνείες απο όποιοδήποτε 1ο γιατί δεν με ξέρει και 2ο γιατι δεν νομίζω να είναι το forum μέρος για να δείξουμε την (εξυπνάδα μας). Όσο για τα σχόλια τύπου πώς το έκανες αυτο και τα καημένα τα ψαράκια τα δέχομαι μόνο απο φυτοφάγους και άτομα που είναι στην green peace και σώζουν φάλαινες κτλ και όχι άτομα που έχουν ενυδρεία όπως και εγώ γιατί δεν γεννήθηκν τα ψαρια στηα ενυδρεία αλλά στη φύση!Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει καλώς! Έχω γνωρίσει πολυ αξιόλογα άτομα σε αυτό το φόρουμ και ευχαριστώ για αυτό τα άτομα που βοήθησαν αλλά αν αυτό το σχόλιο μου θεωρηθεί προσβλητικό για όποιδήποτε τότε ίσως να μην έχω θέση σε αυτό το φόρουμ! Φιλικά.Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-15, 02:46
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν έχω ενυδρεία στην κατοχή μου τα τελευταία 6 χρόνια χωρίς η εμπειρία μου να είναι αυτή που θέλω μιας και μου αρέσει πάντα να μαθαίνω και να είμαι μαθητης και όχι δάσκαλος καθώς και κανείς δεν τα ξέρει όλα όπως και κανείς δεν τα ήξερε απο όταν γεννήθηκεΈχω μάθει αρκετά απο το forum και θα συνεχίσω να μαθαίνω αλλά προσωπικά δεν ανέχομαι ειρωνείες απο όποιοδήποτε 1ο γιατί δεν με ξέρει και 2ο γιατι δεν νομίζω να είναι το forum μέρος για να δείξουμε την (εξυπνάδα μας). Όσο για τα σχόλια τύπου πώς το έκανες αυτο και τα καημένα τα ψαράκια τα δέχομαι μόνο απο φυτοφάγους και άτομα που είναι στην green peace και σώζουν φάλαινες κτλ και όχι άτομα που έχουν ενυδρεία όπως και εγώ γιατί δεν γεννήθηκν τα ψαρια στηα ενυδρεία αλλά στη φύση!Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει καλώς! Έχω γνωρίσει πολυ αξιόλογα άτομα σε αυτό το φόρουμ και ευχαριστώ για αυτό τα άτομα που βοήθησαν αλλά αν αυτό το σχόλιο μου θεωρηθεί προσβλητικό για όποιδήποτε τότε ίσως να μην έχω θέση σε αυτό το φόρουμ! Φιλικά.Ευχαριστώ!
Λιγο να εκανες τον κοπο να διαβασεις τα αρθρα που εχουν γραψει τα παιδια στο φορουμ , θα γλυτωνες απο ολο αυτο .

Ολα βρισκονται εδω....
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Το να βαζουμε ψαρια , για να στρωσουμε ενα ενυδρειο ειναι εντελως απαραδεχτο!!!

Τα ψαρια σχεδον ολα που εχουμε , και βρισκουμε στα πετσοπ ειναι γεννημενα σε ενυδρεια,αυτο δεν σημενει οτι ειναι αναλωσιμα ομως...

Σκοπος του φορουμ και του καθε φορουμ , ειναι η σωστη διατηρηση των ψαριων μας, να τους παρεχουμε οσο πιο καλες συνθηκες μπορουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-01-15, 02:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν έχω ενυδρεία στην κατοχή μου τα τελευταία 6 χρόνια χωρίς η εμπειρία μου να είναι αυτή που θέλω μιας και μου αρέσει πάντα να μαθαίνω και να είμαι μαθητης και όχι δάσκαλος καθώς και κανείς δεν τα ξέρει όλα όπως και κανείς δεν τα ήξερε απο όταν γεννήθηκεΈχω μάθει αρκετά απο το forum και θα συνεχίσω να μαθαίνω αλλά προσωπικά δεν ανέχομαι ειρωνείες απο όποιοδήποτε 1ο γιατί δεν με ξέρει και 2ο γιατι δεν νομίζω να είναι το forum μέρος για να δείξουμε την (εξυπνάδα μας). Όσο για τα σχόλια τύπου πώς το έκανες αυτο και τα καημένα τα ψαράκια τα δέχομαι μόνο απο φυτοφάγους και άτομα που είναι στην green peace και σώζουν φάλαινες κτλ και όχι άτομα που έχουν ενυδρεία όπως και εγώ γιατί δεν γεννήθηκν τα ψαρια στηα ενυδρεία αλλά στη φύση!Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει καλώς! Έχω γνωρίσει πολυ αξιόλογα άτομα σε αυτό το φόρουμ και ευχαριστώ για αυτό τα άτομα που βοήθησαν αλλά αν αυτό το σχόλιο μου θεωρηθεί προσβλητικό για όποιδήποτε τότε ίσως να μην έχω θέση σε αυτό το φόρουμ! Φιλικά.Ευχαριστώ!
Καλησπερα και χρονια πολλα
Καλως ή κακώς η ερώτηση παραμένει : Έβαλες χρυσοψαρα για να στρωσεις γαριδαδικο?

Αν ναι, τοτε θα με συγχωρεσεις αλλα τα 6 χρονια πήγαν στραφι
Κι αν θες ενα φόρουμ που θα χαιδευει αυτια, μπορω να σου προτεινω κάποιο με καλα παιδιά που λενε σε ολα μπράβο
Φυσικα ψιλοπηζουν στις ασθενειες αλλα δεν γίνεται να τα έχουν ολα δικα τους

Προσωπικα θα κοιτούσα να γλιτώσω τα χρυσόψαρα και θα ξεχνουσα το γαριδαδικο για λιγο καιρο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-01-15, 03:01
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και χρονια πολλα
Καλως ή κακώς η ερώτηση παραμένει : Έβαλες χρυσοψαρα για να στρωσεις γαριδαδικο?

Αν ναι, τοτε θα με συγχωρεσεις αλλα τα 6 χρονια πήγαν στραφι
Κι αν θες ενα φόρουμ που θα χαιδευει αυτια, μπορω να σου προτεινω κάποιο με καλα παιδιά που λενε σε ολα μπράβο
Φυσικα ψιλοπηζουν στις ασθενειες αλλα δεν γίνεται να τα έχουν ολα δικα τους

Προσωπικα θα κοιτούσα να γλιτώσω τα χρυσόψαρα και θα ξεχνουσα το γαριδαδικο για λιγο καιρο
Εγω δεν μίλησα για διρθώσεις και παρατηρήσειςγιατι για να γράφω εδώ αυτό πάει να πεί με τα δέχομαι! Μλιλησα για ειρωνείες! Τα χρυσόψαρα μπήκαν για να διατηρηθεί η βιολογία που έβαλα απο μπόλι!Το ενυδρείο πήγαινε για δώρο οπότε ή θα έπαιρνα μια πισίνα 5χ5 και 2 χρυσοψαρα με μια μασκα για να τα βλέπει η ένα ενυδρείο.Τωρα αν η παρατήρηση με την ειρωνία είναι το ίδιο φίλε μου έχει πολλά φόρουμ που μπορεί κάποιος να βρεί πληροφορίες στο ιντερνετ αλλά δεν νομίζω αυτό απο τον λίγο καιρό που παρακολουθώ να προωθεί την ειρωνία. Τώρα αν τα 6 χρόνια πήγαν χαμένα είναι δικό μου θέμα αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-01-15, 03:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν μίλησα για διρθώσεις και παρατηρήσειςγιατι για να γράφω εδώ αυτό πάει να πεί με τα δέχομαι! Μλιλησα για ειρωνείες! Τα χρυσόψαρα μπήκαν για να διατηρηθεί η βιολογία που έβαλα απο μπόλι!Το ενυδρείο πήγαινε για δώρο οπότε ή θα έπαιρνα μια πισίνα 5χ5 και 2 χρυσοψαρα με μια μασκα για να τα βλέπει η ένα ενυδρείο.Τωρα αν η παρατήρηση με την ειρωνία είναι το ίδιο φίλε μου έχει πολλά φόρουμ που μπορεί κάποιος να βρεί πληροφορίες στο ιντερνετ αλλά δεν νομίζω αυτό απο τον λίγο καιρό που παρακολουθώ να προωθεί την ειρωνία. Τώρα αν τα 6 χρόνια πήγαν χαμένα είναι δικό μου θέμα αυτό!
Τα ψαρια μπήκαν για να διατηρηθεί η βιολογια απο το μπολι χωρις πριν να έχεις ελεγξει αν αυτο έπιασε
Αν δεν έπιασε τοτε μπηκαν ψάρια σε υπερβολικά μικρο ενυδρείο γι αυτα τα οποια αργό καίγονται απο αμμωνια

Η πισινα και τα χρυσόψαρα που κολλαει?
Δωρο γαριδαδικο πήρες και το στρωνεις με ζωντανα
Την εμπειρια των 6 χρονών εσύ την ανέφερες κι οχι εγω

Θα σου πρότεινα
1. Να αποφεύγεις να δωριζεις ενυδρεία με ζωντανά
2. Να βάλεις λίγο στην ακρη την εμπειρία των 6 χρονων
3. Στο στρωσιμο οποιουδήποτε ενυδρείου να κάνεις μετρησεις
4. Να κοιτάξεις να σωσεις τα χρυσοψαρα

ΥΓ ο γραπτός λογος είναι ευκολα παρεξηγησιμος. Κρατα την ουσία οσων γραφονται
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-01-15, 03:26
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια μπήκαν για να διατηρηθεί η βιολογια απο το μπολι χωρις πριν να έχεις ελεγξει αν αυτο έπιασε
Αν δεν έπιασε τοτε μπηκαν ψάρια σε υπερβολικά μικρο ενυδρείο γι αυτα τα οποια αργό καίγονται απο αμμωνια

Η πισινα και τα χρυσόψαρα που κολλαει?
Δωρο γαριδαδικο πήρες και το στρωνεις με ζωντανα
Την εμπειρια των 6 χρονών εσύ την ανέφερες κι οχι εγω

Θα σου πρότεινα
1. Να αποφεύγεις να δωριζεις ενυδρεία με ζωντανά
2. Να βάλεις λίγο στην ακρη την εμπειρία των 6 χρονων
3. Στο στρωσιμο οποιουδήποτε ενυδρείου να κάνεις μετρησεις
4. Να κοιτάξεις να σωσεις τα χρυσοψαρα

ΥΓ ο γραπτός λογος είναι ευκολα παρεξηγησιμος. Κρατα την ουσία οσων γραφονται
Για την πισίνα εννοώ ότι τα χρυσόψαρα κανονικά χρειάζονται μεγάλο χώρο για να είναι άνετα καθως το ενυδρείο πήγε για δώρο.Τα 6 χρόνια δεν τα ανάφερα για εμπειρία αντιθέτως το έγραψα στο ότι είμαι ανοικτός πάντα να μαθαίνω για αυτό και γράφω εδω!
Για το γραπτώ λόγο το γνωρίζω ότι είναι εύκολα παρεξηγήσιμος φίλε μου και πάντα κρατάω την ουσία! Αν μόνο έγω έχω κάταλάβει (ειρωνία ) σε πολλά απο τα παραπάνω σχόλια τότε κάνω λάθος πραγματικά αλλά δεν νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-01-15, 05:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο γιατι λες οτι ειναι μύθος?
Γιατι εχω στησει γαριδαδικα (red cherry) με τον καινουριο βυθο να τρεχει μονο 7-15 μερες, χωρις ουτε μια απωλεια.
Με γονο μαλιστα μαζι με τις μεγαλες. (ο γονος μεταφερθηκε αρχικα κατα λαθος με τα φυτα και αφου ειδα οτι επεζησε και μεγαλωνε κανονικα, ξεκινησα να τα στηνω χωρις μεγαλυτερη αναμονη)
Με μεταφορα μερους απο στρωμενο βυθο, τις εχω βαλει και επιτοπου. Μονη προυποθεση να εχει στηθει ηρεμα, οχι τσαπατσουλικα και να εχει κατακατσει και ηρεμησει ο βυθος.
(μπολιασμα στο φιλτρο φυσικα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την πισίνα εννοώ ότι τα χρυσόψαρα κανονικά χρειάζονται μεγάλο χώρο για να είναι άνετα ...
Δεν εχω καταλαβει ακομα.
Τα χρυσοψαρα απο που ηρθαν και που θα πηγαιναν μετα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 04-01-15 στις 05:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-01-15, 20:54
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι εχω στησει γαριδαδικα (red cherry) με τον καινουριο βυθο να τρεχει μονο 7-15 μερες, χωρις ουτε μια απωλεια.
Με γονο μαλιστα μαζι με τις μεγαλες. (ο γονος μεταφερθηκε αρχικα κατα λαθος με τα φυτα και αφου ειδα οτι επεζησε και μεγαλωνε κανονικα, ξεκινησα να τα στηνω χωρις μεγαλυτερη αναμονη)
Με μεταφορα μερους απο στρωμενο βυθο, τις εχω βαλει και επιτοπου. Μονη προυποθεση να εχει στηθει ηρεμα, οχι τσαπατσουλικα και να εχει κατακατσει και ηρεμησει ο βυθος.
(μπολιασμα στο φιλτρο φυσικα)
-------------------------

Δεν εχω καταλαβει ακομα.
Τα χρυσοψαρα απο που ηρθαν και που θα πηγαιναν μετα?
Τα χρυσόψαρα είναι απο πέτσόπ και πήγαν για δώρο όπου θα έμεναν μια εβδομάδα στο μικρό και μετά σε ένα 150-200λ κάποιου φίλου!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-01-15, 21:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ, θεραπεια λοιπον σε δοχειο απο το ικεα με esha exit και μετα στο ενυδρειο.

Αν θελεις να τελειωνεις με το γαριδαδικο γρηγορα χωρις φαρμακα και απολυμανσεις, ανεβασε για μια εβδομαδα τη θερμοκρασια στους 33C.
Αρκει να μην εχεις φυτα και ζωντανα μεσα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60424
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-01-15, 21:14
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Ωραία σε ευχαριστώ φιλε μου! Φυτά με ξύλα όμως που θα μπουν μετά δεν θα έχουν πάνω το παράσιτο;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-01-15, 21:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπανιο σε Potassium permanganate
http://www.theaquariumwiki.com/Potassium_permanganate
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-01-15, 21:59
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Έγινε φίλε μου σε ευχαριτώ!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-01-15, 23:24
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι εχω στησει γαριδαδικα (red cherry) με τον καινουριο βυθο να τρεχει μονο 7-15 μερες, χωρις ουτε μια απωλεια.
Με γονο μαλιστα μαζι με τις μεγαλες. (ο γονος μεταφερθηκε αρχικα κατα λαθος με τα φυτα και αφου ειδα οτι επεζησε και μεγαλωνε κανονικα, ξεκινησα να τα στηνω χωρις μεγαλυτερη αναμονη)
Με μεταφορα μερους απο στρωμενο βυθο, τις εχω βαλει και επιτοπου. Μονη προυποθεση να εχει στηθει ηρεμα, οχι τσαπατσουλικα και να εχει κατακατσει και ηρεμησει ο βυθος.
(μπολιασμα στο φιλτρο φυσικα)
-------------------------

Δεν εχω καταλαβει ακομα.
Τα χρυσοψαρα απο που ηρθαν και που θα πηγαιναν μετα?
Σπυρο εχω δοκιμάσει και εγω σε γαριδαδικο, να βάλω γαριδες , ευκολες και δυσκολες , παντα με στρωμενο φιλτρο και αστρωτο βυθο, να τρεχει το ενυδρειο μια μερα μονο και να βαζω γαρίδες....
Οι red chery και γενικα οι neocaridina,οπως και οι snowball ειναι σκυλια δεν καταλαβαινουν τιποτα.
Αλλα στις πιο ¨ακριβες¨και δυσκολες γαριδες, δεν το ρισκαρεις...

Ασε που καμια φορα , εχω παρατηρησει σε γαριδαδικο ανεξηγητους θανατους και το προσδιοριζω στον ανωριμο βυθο....

Οπως ειχα δοκιμασει και κρατουσα για 3 μηνες , τις blue pearl σε 3 λιτρα νερο ,χωρις φιλτρο, μονο με java moss, τον χειμωνα λογο θερμοκρασιας μεταφερθηκανε σε ενυδρειο.

EVROS1986 ακολουθησε τα βηματα που σου προτεινε ο Σπυρος.
Αλλη φορα ομως πρωτα διαβαζουμε -ρωταμε και μετα πρατουμε....
Φιλικά πάντα Νίκος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γαρίδες


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο γαριδάδικο... 30 λιτρα κύβο; Βασίλης Κ Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 10 17-08-13 19:46
Το γαριδάδικο μου posidwnas Ενυδρεία με ασπόνδυλα 3 25-08-10 01:30
Το γαριδάδικο μου posidwnas Ενυδρεία με ασπόνδυλα 10 06-06-10 06:51
Γαριδάδικο... κρυβονται καλα panos1972 Γαρίδες του γένους Neocaridina 5 05-10-09 13:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10265 seconds with 14 queries