Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-12, 22:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή Βαρέλι με τύρφη

Καλησπερα παιδια,

Στην προσπαθεια μου να κανω καλυτερες τις συνθηκες για τα ψαρακια μου, μιας και θελουν μαλακο νερο, αποφασισα να κανω επιτελους το βημα και να προετοιμαζω το νερο με τυρφη, ωστε να πεσει το ph (περιπου 7.8 αυτη τη στιγμη).
Το ξερω οτι ειναι χιλιοειπωμενο το θεμα της τυρφης, αλλα κανα-δυο λεπτομερεις δεν μου λυθηκαν και ειπα να σιγουρευτω.

Το ενα ενυδρειο μου ειναι 60λιτρων και το αλλο (μολις στρωμενο), ειναι 22λιτρων. Το βαρελι προετοιμασιας μου ειναι 35 λιτρων, οποτε μου φτανει για την εβδομαδιαια αλλαγη και των δυο ενυδρειων.Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να βαλω πλεον στο βαρελι προετοιμασιας ενα φιλτρο γεματο τυρφη, ωστε να γινονται με αυτο το νερο οι αλλαγες. Και φυσικα μου γεννηθηκαν καποιες αποριες:

1. Επειδη προτιμω να εχω υψηλο αλλα σταθερο ph, παρα αυξομειωσεις, θα ηταν καλο να βαζω καθε εβδομαδα μια σταθερη ποσοτητα τυρφης στο φιλτρο και με την αλλαγη να την πεταω και να βαζω νεα, ωστε να γνωριζω οτι θα εχει ακριβως την ιδια αποδοση? Τηρωντας, βεβαια, σωστα και με ακριβεια τις ρουτινες μου, θα αποδιδει ετσι σταθερο ph ή παλι θα παιζει η αποδοση, οπως αν την αφηνω 10-20 ημερες?
2. Ποσο μεγαλο φιλτρο χρειαζομαι, μιας και το μονο που θα εχει μεσα θα ειναι τυρφη? Ενα απλο φθηνο για 20αρι ενυδρειο, θα ειναι ενταξει?
3. Αν προετοιμαζω το νερο σε βαρελι, θα βγαζει χρωμα στο νερο? Την τυρφη θα την βαζω σε καλτσα βεβαια, αλλα δεν θα ηθελα να εχω blackwater, μου αρεσει το καθαρο νερο.

Εννοειται οτι θα γινουν πολυ σταδιακα οι αλλαγες των παραμετρων στα ενυδρεια, με μιξη λιγου νερου απο το βαρελι με την τυρφη και του νερου βρυσης που ηδη φτιαχω, μεχρι να φτασω στα επιθυμητα επιπεδα και καποια στιγμη να γινονται οι αλλαγες μονο με νερο περασμενο απο τυρφη.

Ευχαριστω προκαταβολικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-12, 23:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εξαχορδε συναδερφε καλησπερα.

Εδω εχω κανει μια συλλογη απο ποστ μου για την τυρφη, ελπιζω να σε βοηθησει.
Νομιζω περιεχει απαντησεις που ψαχνεις. (στα κοκκινα γραμματα)
Αν κανεις προετοιμασια σε βαρελι δεν εχεις και φοβο αφου ξερεις απο πριν το πεχα του νερου που θα βαλεις.
Θα το κατεβαζεις σιγα σιγα στο ενυδρειο, βαζωντας σταδιακα μεγαλυτερη ποσοτητα τυρφης στο βαρελι.

Παράθεση:
Εισαγωγη
Αυτο που πρεπει να γνωριζουμε πρωτα απο ολα ειναι οτι η αποτομη και μεγαλη πτωση του πεχα μπορει να κανει μεγαλη ζημια στα ψαρια εως και θανατο. (για την ανοδο του πεχα δεν ειναι τοσο επικινδυνα τα πραγματα, οπως και με τη θερμοκρασια)
Για τα ορια μεταβολων λεγονται διαφορα.
Η θεωρια λεει μεχρι 0.2 το 24ωρο, αλλα στην πραξη δεν εχουν παρατηρηθει προβληματα (τουλαχιστον αμεσα) και με πολυ μεγαλυτερη πτωση σε πολυ μικροτερο χρονο.

--------------------------------------------------------------
Τροποι επεξεργασιας νερου με τυρφη

Εχω δοκιμασει 3 τροπους χρησης της τυρφης.

1. στο φιλτρο του ενυδρειου
2. σε φιλτρο στο βαρελι
3. στο φιλτρο του ενυδρειου + σε φιλτρο σε βαρελι

Πλεονεκτηματα

1η περιπτωση:
α) δεν χρειαζεται βαρελι, εξτρα φιλτρο, αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο
β) δεν παρατηρουνται μετρησιμα αμμωνια/νιτρωδη, διοτι δουλευει το βιολογικο φιλτρο, επιβαρυνει μαλλον μονο σε νιτρικα αν τελικα η τυρφη βγαζει κατι.

2η περιπτωση:
α) θεωρητικη ασφαλεια στην σταθεροτητα τιμων αφου μπορει να γινει ελεγχος πριν τη χρηση του νερου στο ενυδρειο.
β) Εξοικονομιση χωρου στο φιλτρο του ενυδρειου
γ) δινεται στο νερο της αλλαγης η δυνατοτητα να "παλιωσει"

3η περιπτωση:
α) σταθεροτερες τιμες ακομα και κατα την αλλαγη νερου αφου με τη σωστη προετοιμασια μπορει να μπαινει νερο προετοιμασμενο σε ιδιες παραμετρους.


Μειονεκτηματα

1η περιπτωση:
α) θεωρητικη ανασφαλεια σταθεροτοτητας τιμων, κατι που ομως με συνετη και εξυπνη χρηση της τυρφης δεν υφισταται. Θελει απλα σωστη δοσολογια και αλλαγη της μισης ποσοτητας καθε 10-15 μερες (γινεται με τοποθετηση της τυρφης σε δυο ξεχωριστες καλστες και αλλαγη της μιας εναλλαξ καθε φορα). Κατα την αλλαγη θα υπαρχει διαφορα τιμων αφου θα μπαινει μη πρετοιμασμενο νερο ιδιων παραμετρων αλλα αν δεν χρησιμοποιειται μεγαλη δοσολογια τυρφης στο ενυδρειο (με αποτελεσμα μεγαλη πτωση των τιμων) και παραλληλα δεν γινεται υπερβολικα μεγαλο ποσοστο αλλαγης νερου, οι τιμες δεν θα αλλαξουν σε επικινδυνο βαθμο. Εξαλλου η ανοδος του πεχα δεν ειναι επικινδυνο οσο η πτωση. Ακομα και 0.5-1 βαθμο να ανεβει το πεχα κατα την αλλαγη δεν υπαρχει προβλημα αν δεν γινει πολυ αποτομα η αλλαγη.
β) Παραχωρηση χωρου απο το φιλτρο, οπου θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει περισσοτερο βιολογικο υλικο.
γ) Συχνο ανοιγμα του φιλτρου (αν και σαν κινηση γενικα δεν αποφευγεται αφου ετσι κι αλλιως θα ανοιγει ο συντηρητης καποιο φιλτρο για να αλλαζει η τυρφη)

2η περιπτωση:
α) Αναγκη για εξτρα εξοπλισμο (βαρελι+φιλτρο+αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο)
β) εχει παρατηρηθει απο αρκετους εμφανιση αμμωνιας στο νερο του βαρελιου μετα την τοποθετηση φρεσκιας τυρφης. Αν μεινει 12-24 ωρες και γυριζει σε λιγο νερο που θα πεταχτει, μετα δεν ξαναβγαζει.(δες πατακατω "προφυλαξεις")

3η περιπτωση:
Τα μεινεκτηματα και των δυο 1+2 περιπτωσεων χωρις ομως τη θεωρητικη ανασφαλεια της αλλαγης των τιμων του νερου.


--------------------------------------------------------------

Δοσολογια

Για να εχεις ενα μπουσουλα και χωρις να ειναι κανονας αυτα που θα γραψω ξεκινα να πειραματιστεις.
Αν βαλεις σε φιλτρο στο ενυδρειο την τυρφη, θα προσεξεις τις τιμες του πεχα (δηλαδη καθημερινα, ακομα και 2-3 φορες την ημερα, κανε μετρηση πεχα) ξεκινα και κατεβαζε τιμες.
Επειδη ομως η δραση της τυρφης μπορει να φανει και μετα απο μερικες μερες, μη ανεβαζεις καθε μερα ποσοτητα τυρφης. Αφηνε 2-3 μερες να σταθεροποιειται η τιμη και αναλογα προσθετε αν χρειαζεται.

Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml
(αργοτερα δεν θα χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι θα εχεις βρει τις αναλογιες με την τυρφη που χρησιμοποιεις).

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :
Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.

(απο δικους μου υπολογισμους)
1 κουταλακι του γλυκου τυρφη σε κοκκους = 5ml = 2gr
1 κουταλια της σουπας κοφτη τυρφη σε κοκκους = 15ml = 6gr
1 μικρο φλιτζανακι του καφε τυρφη σε κοκκους = 90ml = 36gr
1 λιτρο τυρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr
(αν εχεις ογκομετρικα δοχεια ή/και ζυγαρια ακριβειας, υπολογισετα και μονος σου)

Η δραση της τυρφης μετα απο 15-20 μερες πεφτει, οποτε κανονιζεις την αντικατασταση της.
Εγω εχω την τυρφη σε δυο καλτσες (και οχι δυχτακι, σημαντικο για να μη διαλυεται μεσα στο νερο) ενυδρειακες ή γυναικειο καλτσον και αλλαζω εναλλαξ για να μη γινεται αποτομη η μεταβαση απο ξεθυμασμενη τυρφη σε φρεσκια σε ολη την ποσοτητα. Μη τα μπερδεψεις μονο Βαζεις καποια ενδειξη (πχ φωτο εχω βαλει το καρτελακι απο την καλτσα της Hobby) ποιο ειναι το πιο παλιο για να το αλλαξεις την επομενη φορα

-------------------------------------------------

Προφυλαξεις

Η επεξεργασια του νερου με τυρφη οταν γινεται σε βαρελι προετοιμασιας μας δινει το πλεονεκτημα να εχουμε απολυτο ελεγχο του νερου πριν το εισαγουμε αλλα υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα μετρησης αμμωνιας λογω των οργανικων που υπαρχουν στο χωμα. Στο ενυδρειο δεν θα τη μετρησουμε γιατι την καταναλωνει η βιολογια, μπορει ομως για τον ιδιο λογο να ανιχνευσουμε περισσοτερα νιτρικα στο τελος του χρονου της ρουτινας μας.
Σημαντικο επισης ειναι οτι η τοξικοτητα της αμμωνιας στο βαρελι θα ειναι χαμηλη εως μηδαμινη, αφου το μεγαλυτερο ποσοστο θα ειναι σε μορφη αμμωνιου ΝΗ4 (και οχι τοξικης ελευθερης αμμωνιας ΝΗ3) λογω του χαμηλου πεχα που θα εχει τελικα το νερο μετα την επεξεργασια με την τυρφη.
Για τον υπολογισμο της τοξικοτητας της αμμωνιας, χρησιμοποιησε αυτο http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html
Μπορούμε (ανάλογα και με την ευαισθησία του κάθε ψαριού) να ορίσουμε μια γενική άποψη ότι:
Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια.
Από 0.01 - 0.2 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια σε μακρόχρονη έκθεση τους σε αυτή.
Από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω, η ελεύθερη Αμμωνία μπορεί να προκαλέσει μέχρι και άμεσο θάνατο.

Με τη χρηση της τυρφης εχει αναφερει και μικρη ανοδος φωσφορικων, απο συνχομπιστα. Οποιος θελεις τσεκαρει κι αυτο για σιγουρια.
Παντως ολα αυτα ειναι απλα αναφορα λεπτομερειων.
Δεν υπαρχει κινδυνος χρονια τωρα με τη χρηση τυρφης στα ενυδρεια.

--------------------------------------------------------------------

Διαδικασιες:

Σε βαρελι προετοιμασιας νερου.
θελεις α) ενα βαρελι (χωρητικοτητας τουλαχιστον το 1/3 των λιτρων νερου του ενυδρειου) οπου θα προετοιμαζεις το νερο,
β) ενα φιλτρακι αναλογης χωρητικοτητας με τις αναγκες) οπου θα βαζεις την τυρφη και με την αντλια του θα γυριζει το νερο μεχρι να το βαλεις στο ενυδρειο,
γ) καλτσακια (και οχι δυχτακι) για να βαζεις την τυρφη ετσι ωστε να μη διαλυεται και αφηνει χωμα στο νερο. (κανει και το γυναικειο καλσον, οχι διχτυωτο ομως)
δ) αντλια ειδικη που μπορει να ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο και λαστιχο 16/22 ή αλφαδολαστιχο με λιγο ζορι για να εφαρμοσει εσωτερικα στην εξοδο της αντλιας.
βαρελι αυτο που φυλανε ελιες,
ε) τυρφη ενυδρειακη με τα κιλα (καθε 15-20 μερες θελει αλλαγη με φρεσκια), Sera, fluval, hobby κλπ, και χυμα πολυ καλη και οικονομικη.
στ) τουλι για καπακι

Αλλιως βαζεις καλτσακια με τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου (αν χωραει), ή σε ξεχωριστο εξ. ή εσ. φιλτρο.

Τα καλτσακια πρεπει να πιανουν ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη διαφευγει απο το πλαι το νερο αφου ως γνωστον το νερο ακουλουθει παντα τον ευκολο δρομο.
Δεν πρεπει να ειναι πολυ σφιχτα ομως τοποθετημενη μεσα στην καλτσα και σε μεγαλη ποσοτητα, αφου φουσκωνει οταν ποτισει καλα νερο.
Χρειαζεται ενα καλο ξεπλυμα πριν την τοποθετηση.
Το χρωμα μπορεις να το αφαιρεσεις με ανθρακα αλλα με καποιες απωλειες στη δραση της τυρφης (οπως και απωλειες σε αλλα προσθετα, οπως τυχων λιπασματα κλπ)
Πρεπει ο ανθρακας ομως να ειναι σε ξεχωριστο φιλτρο απο την τυρφη.

Αλλη πιθανη λυση χωρις χρωμα ειναι η ΑΟ.
"Πιθανη" γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα πεσει το πεχα (τουλαχιστον οχι αμεσα).
Σιγουρα ομως θα το μαλακωσει (αφου τα ψαρια σου θα θελουν και πιο μαλακο νερο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-12, 10:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οπως παντα, αναλυτικοτατος Σπυρο...

Τα εχω περασει μια σκουπα ολα αυτα τα post, οπως και τα υπολοιπα πριν γραψω, αλλα βοηθανε πολυ ετσι συμμαζεμενα.

Οποτε χρειαζομαι ενα μικρο φιλτρακι χωρητικοτητας περιπου 100ml, τα υπολοιπα υπαρχουν.

Μερικες παρατηρησεις μονο:

Σχετικα με τον ανθρακα σε ξεχωριστο φιλτρακι που λες, πρεπει να δω ουσιαστικα ποσο θα μαυρισει το νερο και βλεπω μετα τι κανω. Σε αυτη την περιπτωση, πρεπει να αλλαζω τον ανθρακα καθε μηνα, ή τον αφηνω ετσι μονιμα? Ενα αρκετα μικρο φιλτρακι, ειναι οκ υποθετω.

Μου προτεινεις καλυτερα να αλλαζω την τυρφη ανα 15-20 ημερες, αν καταλαβα καλα, ετσι? Απλα σκεφτομουν αν θα μπορουσα να βγαλω μια ρουτινα του τυπου να βαζω ακριβως την ιδια ποσοτητα τυρφης και ακριβως την ιδια διαρκεια προετοιμασιας του νερου, ωστε να αποφυγω πιθανες διακυμανσεις. Δηλαδη, μετα απο πολλα πειραματα να βρω ακριβως τη ρουτινα μου, χωρις να ψαχνομαι καθε φορα να πετυχω ακριβως το ιδιο ph. Οπως και να το κανουμε, με τα υγρα τεστακια, δεν μπορεις να μετρησεις με ακριβεια δεκατου, μια να παιζει ο φωτισμος, μια να κανουν πουλακια τα ματια σου, δεν μπορεις να υπολογισεις ουσιαστικα με ακριβεια.


Αυτο που θελω να κανω ειναι να ρηξω το ph γυρω στο 7, ή και λιγο παρακατω. Το 60αρι θα εχει τελικα (μετα απο κανα-δυο χαρισματα που θα κανω) μονομαχο, corydoras και pristella. Και ισως καποια στιγμη μερικα neon, που παντα μου αρεσαν, αλλα το νερο της θεσσαλονικης δεν ειναι για κατι τετοιο. Αυτο που με ανησυχει ειναι η αντιδραση του apple snail μου στο μαλακο νερο, γιατι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να το δωσω. Διαβαζοντας παλαιοτερο post σου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ht=apple+snail) , μαλλον δεν θα εχει προβλημα τελικα.

Απο την αλλη, αυτο που ειπες περι πιθανης ανοδου των φωσφορικων, ελπιζω να μην συμβαινει παντοτε, γιατι εχω σκοπο να χαρισω τον pleco λογω μεγεθους και μια εξαρση αλγης δεν θα ηταν και πολυ καλοδεχουμενη. Την εχω πατησει ασχημα παλαιοτερα με discus buffer. Ο σαλιγκαρος δεν ξερω αν θα τα καταφερει καλα σε μια τετοια περιπτωση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-12, 13:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου προτεινεις καλυτερα να αλλαζω την τυρφη ανα 15-20 ημερες, αν καταλαβα καλα, ετσι? Απλα σκεφτομουν αν θα μπορουσα να βγαλω μια ρουτινα του τυπου να βαζω ακριβως την ιδια ποσοτητα τυρφης και ακριβως την ιδια διαρκεια προετοιμασιας του νερου, ωστε να αποφυγω πιθανες διακυμανσεις. Δηλαδη, μετα απο πολλα πειραματα να βρω ακριβως τη ρουτινα μου, χωρις να ψαχνομαι καθε φορα να πετυχω ακριβως το ιδιο ph. Οπως και να το κανουμε, με τα υγρα τεστακια, δεν μπορεις να μετρησεις με ακριβεια δεκατου, μια να παιζει ο φωτισμος, μια να κανουν πουλακια τα ματια σου, δεν μπορεις να υπολογισεις ουσιαστικα με ακριβεια.
Αναλογα ποσο σου κραταει η τυρφη που χρησιμοποιεις και αναλογα ποσο θες να κατεβαζεις τις τιμες γινεται και η αντικατασταση με φρεσκια.
Αν πχ μενει οσο δραστικη θες για 15-30 μερες και εσυ τη βαζεις σε δυο καλτσακια (για να αλλαζονται εναλλαξ και δεν γινεται αποτομη αλλαγη ολη της ποσοτητας απο ψοφια τυρφη σε φρεσκια), θα πρεπει να αλλαζεις το καθε καλτσακι απο 7 -15 μερες.
Απλα βαλε "σημαδι" ποια ειναι θα η παλια καθε φορα, για να αλλαζεις αυτη.
Αν δεν βαζεις τρελλες δοσολογιες (για μεγαλη πτωση απο τις τιμες της βρυσης) και το ποσοστο αλλαγης δεν ειναι υπερβολικο (πχ πανω απο 50%) ποσο μπορει να πεσει το πεχα στο ενυδρειο?
Παραδειγμα: Εχεις κατεβασει το πεχα σταδιακα στο ενυδρειο στο 6.8.
Προετοιμαζεις νερο για αλλαγη 33%, αλλα η τυρφη εχει μπαγιατεψει λιγο και σου βγαζει 7.4 (αντι για 6.8 που ειναι το ιδανικο) στο βαρελι.
Το πεχα με αλλαγη 33% θεωρητικα θα ανεβει, οχι 0.6, αλλα 0.6χ33%= 0.2.
Στην ανοδο της τιμης δεν φοβασαι (εμενα εχει τυχει και ανοδος μιας μοναδας σε αλλαγη).
Στην πτωση ειναι που θελει προσοχη.
Εκει το πας σιγα σιγα, μεχρι 0.2 για να εισαι 100% safe.
-------------------------
Το apple θα βοηθησει στο κατεβασμα των σκληροτητων και εμμεσα και του πεχα.
-------------------------
Για την αλγη μικρα σουπερ αλγοφαγα ειναι τα otocinclus. (4-5).
Θελουν μαλακο και πεντακαθαρο νερο μονο. (ειναι αρκετα ευαισθητα)
Θα βοηθησει και το apple.
Σουπερ αλγοφαγα ειναι τα zebra nerite σαλιγκαρια, αλλα σου συνιστω να μη βαλεις θηληκο τετοιο στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-03-12 στις 13:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-12, 13:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ωραια, οποτε πειραμα στο πειραμα, θα τη βρω τη λυση και τη ρουτινα μου.

Για την αλγη, θα μεινω με το apple snail προς το παρον και βλεπω πως θα παει. Εχει χαμηλο φωτισμο το ενυδρειο και αρκετα φυτα, ισως να μην εχω καθολου προβλημα. Αν προκειψει, θα το λυσω καπως. Οι otocinclus ειναι μια καλη λυση, αν ερθει το νερο εκει που το θελω...Zebra δεν βαζω με τιποτα, εκτος αν εχω πιστοποιητικο γεννησης οτι ειναι αρσενικο!

Σε αυτο κατι θα γινει αν εμφανιστει αλγη, στο μικρο (22λτ) που μολις εστρωσα να δω τι θα κανω αν γινει κατι αναλογο, γιατι θελω να μπλεξω και να βαλω ενα dwarf puffer και μερικες amano, εφοσον πρωτα τις παχυνω αρκετα, μηπως και επιβιωσουν.

Τελος παντων, πρωτα πρεπει να ερχεται το προβλημα και μετα να βρισκεται η λυση του...αρκει να μην προκαλειται το προβλημα απο κακη διαχειριση.

Ευχαριστω για τις απαντησεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-12, 15:21
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
(κανει και το γυναικειο καλσον, οχι διχτυωτο ομως)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-12, 11:08
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

παιδια πως μετρατε τα λιτρα νερου μεσα στο βαρελι??εγω πηρα ενα 140αρι και θελω να κανω αλλαγη 100 λιτρα στο ενυδρειο μου με τα σκαλαρια. σε αυτα τα 100 λιτρα σιγα σιγα απο 100% βρυσης που ειναι τωρα θελω να βαζω ενα ποσοστο απο Α.Ο. για να το μαλακωνω προοδευτικα. σκεφτομαι π.χ. να ξεκινησω με 5% και να αυξανω κατα το ιδιο ποσοστο καθε βδομαδα. λεω να βαλω ενα πηχακι ξυλινο και να σημειωνω ανα 5 λιτρα τη σταθμη με μαρκαδορο...??
τα σκαλαρακια ειναι μικρα, μια βδομαδα τα εχω στο ενυδρειο και τα εβαλα σε νερο βρυσης οπως ηταν και στο μαγαζι.
την τυρφη λεω να την ξεκινησω αφου θα εχω φτασει το νερο γυρω στο 50-50 βρυσης-Α.Ο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-12, 12:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια πως μετρατε τα λιτρα νερου μεσα στο βαρελι?? εγω πηρα ενα 140αρι και θελω να κανω αλλαγη 100 λιτρα στο ενυδρειο μου με τα σκαλαρια. σε αυτα τα 100 λιτρα σιγα σιγα απο 100% βρυσης που ειναι τωρα θελω να βαζω ενα ποσοστο απο Α.Ο. για να το μαλακωνω προοδευτικα. σκεφτομαι π.χ. να ξεκινησω με 5% και να αυξανω κατα το ιδιο ποσοστο καθε βδομαδα. λεω να βαλω ενα πηχακι ξυλινο και να σημειωνω ανα 5 λιτρα τη σταθμη με μαρκαδορο...??
τα σκαλαρακια ειναι μικρα, μια βδομαδα τα εχω στο ενυδρειο και τα εβαλα σε νερο βρυσης οπως ηταν και στο μαγαζι.
την τυρφη λεω να την ξεκινησω αφου θα εχω φτασει το νερο γυρω στο 50-50 βρυσης-Α.Ο.
1. Με το ματι (Φροντισε να ειναι λιγο παραπανω πχ 110-120 λιτρα. Ετσι κι αλλιως δεν πειραζει να μενει λιγο νερο στο βαρελι μετα την αλλαγη, θα το ξεναγεμισεις για την επομενη. Για να μενει και η αντλια βυθισμενη οταν κανεις αλλαγη)
Αν θες ακριβεια ισως σε βοηθησει αυτο το Calculator http://grapevine.abe.msstate.edu/~fto/tools/vol/index.html
Αν το βαρελι εχει πιο στενο πατο και λαιμο (ως συνηθως) θα δυσκολευτεις να το μετρησεις και να του βαλεις γραμμες.
Μονο αν αρχισεις και γεμιζεις το βαρελι με μετρημενο (καθαρο) κουβα 10 λιτρα καθε φορα και τραβας γραμμη καθε 10 λιτρα.
Μονο που δεν θα τη βλεπεις και παλι ακριβως, αφου θα ειναι απεξω η γραμμη και μεσα το νερο. (δεν ειναι οπως το ενυδρειο που εινα τζαμι - εκτος κι αν εχεις ασπρο βαρελι και λεπτο που δεν ειναι και οτι καλυτερο αν το εχεις σε εξωτερικο χωρο)


2. Αν αρχισεις με 5% ΑΟ στο βαρελι και κανεις αλλαγη 30%, το νερο ΑΟ που θα μπαινει τελικα στο ενυδρειο θα ειναι 1.7% .
Φεξε μου και γλυστρισα. Του χρονου θα το εχεις φερει εκει που πρεπει.
Ή θα βαλεις μεγαλυτερο ποσοστο στο βαρελι πχ 30% (και στο ενυδρειο θα ειναι 10% τελικα, μια χαρα αν δεν το ριξεις σε 1 λεπτο ) ή θα κανεις καθε μερα ή μερα παρα μερα μια μικρη αλλαγη με σκετο ΑΟ πχ 10%

3. Το ιδιο ισχυει και για την τυρφη. Απλα θα βαλεις λιγο μικροτερη ποσοτητα απο οτι πιστευεις οτι χρειαζεται. Για ασφαλεια μη ξεφυγει (αφου δεν ξερεις ποσο δραστικα θα επεμβει στο νερο, λογω μιξης με ΑΟ, λογω ποιοτητας τυρφης, λογω ταχυτητας του φιλτρου κλπ) αλλα και για ασφαλεια στο κατεβασμα των τιμων.
Πχ αν εχεις στο ενυδρειο 7,5 πεχα, και κανεις αλλαγη 30% .... στο βαρελι εχε πεχα 7.0-6.5.
Με αργη εισαγωγη του νερου κατα την αλλαγη, δεν θα υπαρξει προβλημα.
Οταν ερθει το πεχα να ειναι ιδιο στο ενυδρειο και στο βαρελι (αν θελεις πιο χαμηλα ακομα το πεχα στο ενυδρειο) συνεχισε με παρομοιο τροπο να κατεβαζεις στο βαρελι, μεχρι να ερθει και στο ενυδρειο εκει που θελεις.


Το θεμα ποιο ειναι.
Αν κατεβασεις πρωτα σκληροτητες GH KH στο ενυδρειο, θα κοιταξεις οταν θα αρχισεις να βαζεις τυρφη στο βαρελι, το νερο στο βαρελι να εχει ιδιες τιμες (με μιξη ΑΟ) για να μη χαθεις στην πορεια.
Θα εχεις να κανεις μονο με την τυρφη δλδ.

Μπορεις ομως εξ αρχης με λιγο υπολογισμο να βαζεις μιξη ΑΟ και βρυση στο βαρελι και να βαλεις και τυρφη (για να εχει και πιο ευκολη δουλεια η τυρφη σε νερο με ηδη χαμηλη KH).
Ετσι θα αποφυγεις και νεους υπολογισμους ποσοτητας τυρφης στο νερο που θα μιξαρεις μετα με ΑΟ.

- Τι θα εκανα εγω.
(πχ εχω στη βρυση και στο ενυδρειο 9GH, 6KH, 7.5pH και θελω να το παω 3GH, 2KH, πεχα οπου παει και βλεπω στην πορεια).
1. Θα εκανα μερικες μικρες (15%) αλλαγες καθημερινες με σκετο ΑΟ στο ενυδρειο.
Σε μια εβδομαδα θα ηταν ετοιμο.
2. Θα εβαζα στο βαρελι (για την πρωτη αλλαγη με τυρφη) 60-40% ΑΟ-βρυση αυτο θα εφερνε 5.5GH, 3.5KH (pH δεν υπολογιζω ακομα, ειναι πλασματικη η μετρηση και πιθανοτατα θα ειναι ιδια με της βρυσης).
(υπολογισε οτι θα κατεβουν κι αλλο οι GH KH με την τυρφη).
Θα εβαζα μια μικρη ποσοτητα τυρφης και θα τα αφηνα μερικες μερες να δω που θα φτασει το πεχα (μετρηση μετα απο 2-3-4 μερες)
Θα ξεκιναγα με 200ml ή 80gr στα 100 λιτρα νερο.

-------------------------
Με γεια τα σκαλαρια.
Ποια πηρες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-04-12 στις 12:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-12, 13:59
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ευχαριστω Σπυρο. τελικα πηρα Pterophyllum Scalare "Zebra" από τι ιδιο μαγαζι που ειχε βγαλει τοτε την προπαραγγελια που μου ειχες πει. Στην αρχη ειχα παραγγειλει Sp. Rio Nanay αλλα τελικα δεν ηρθαν απο τον εκτροφεα. Ετσι κι αλλιως σκεφτομουν τα σκαλαρια τα ζεμπρα απο πριν, δεν ηθελα να χαλασω και πολλα, οποτε τα πηρα. 5.7€ το ενα. τα nanay εκτος προπαραγγελιας τα εβρισκα 15-16. 8 σκαλαρκια εβαλα.
με δοσομετρικο κουβα σκεφτομουν να την κανω τη δουλεια και πηχακι ξυλινο πανω στο οποιο θα σημειωνα τα λιτρα. οχι απ'εξω απ'το βαρελι, εχω το κλασσικο το σκουρο καφε ας πουμε.
ασχετο, με την αντλια την aquabee που εχω υπαρχει ενα θεμα παντως...δεν ξεκιναει ευκολα...μερικες φορες και καθολου...νομιζω λεει θελει priming...και πως το κανεις??
εχεις ενα δικιο για το 5%. αλλα ελεγα να το παω σιγα σιγα γιατι καπου ειχες γραψει οτι οσο ειναι μικρα τα ψαρια χρειαζονται τα αλατα για την αναπτυξη του σκελετου τους...
καλος ο τροπος που λες με τις μικρες εβδομαδιαιες αλλαγες με μονο ΑΟ. ή αυτό θα κανω ή με 30% ΑΟ στο νερο αλλαγης εβδομαδιαια.
εκει που λες "60-40% ΑΟ-βρυση" το εννοεις με αυτη τη σειρα ε? οχι αναποδα. περισσοτερο νερο ΑΟ...?
πολυ ωραια τα σκαλαρακια παντως...μ'εχουν κερδισει με τη συμπεριφορα τους ηδη...
ταϊζω και τρωνε αβερτα! και απ'τον βυθο, δεν αφηνουν τιποτα!
κερναω καφεδακι να τα δεις κι απο κοντα!
θα το παρουσιασω κιολας καποια στιγμουλα το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-12, 18:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι αναποδα το εγραψα.
Πιο λιγο ΑΟ.


Αν εινα πολυ μικρα ΟΚ. Καντο αργα και μη το κατεβασεις πολυ.
Πχ βαλε σκοπο το 7 πεχα και 6-7 GH

Κανε ας πουμε καθε εβδομαδα αλλαγη με 10% ΑΟ 90% βρυση και μικρη δοση τυρφης (200ml ή 80gr στα 100 λιτρα νερο).
Προετοιμασια στο βαρελι ολη την εβδομαδα μεχρι της στιγμη της αλλαγης. Κανεις αλλαγη και ξαναγεμιζεις για προετοιμασια για την επομενη εβδομαδα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-12, 19:06
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αναποδα το εγραψα.
Πιο λιγο ΑΟ.


Αν εινα πολυ μικρα ΟΚ. Καντο αργα και μη το κατεβασεις πολυ.
Πχ βαλε σκοπο το 7 πεχα και 6-7 GH

Κανε ας πουμε καθε εβδομαδα αλλαγη με 10% ΑΟ 90% βρυση και μικρη δοση τυρφης (200ml ή 80gr στα 100 λιτρα νερο).
Προετοιμασια στο βαρελι ολη την εβδομαδα μεχρι της στιγμη της αλλαγης. Κανεις αλλαγη και ξαναγεμιζεις για προετοιμασια για την επομενη εβδομαδα.
sounds good!ετσι θα το παω!πρωτη αλλαγη αυριο!
ευχαριστω πολυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-07-12, 13:52
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραδειγμα: Εχεις κατεβασει το πεχα σταδιακα στο ενυδρειο στο 6.8.
Προετοιμαζεις νερο για αλλαγη 33%, αλλα η τυρφη εχει μπαγιατεψει λιγο και σου βγαζει 7.4 (αντι για 6.8 που ειναι το ιδανικο) στο βαρελι.
Εκτός από του ότι χάνει την δραστικότητά της αν την αφήσουμε παραπάνω, υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το apple θα βοηθησει στο κατεβασμα των σκληροτητων και εμμεσα και του πεχα.
Δεν θα υπάρξει όμως πρόβλημα στο κέλυφος σε ph<7???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοσολογια

Για να εχεις ενα μπουσουλα και χωρις να ειναι κανονας αυτα που θα γραψω ξεκινα να πειραματιστεις.
Αν βαλεις σε φιλτρο στο ενυδρειο την τυρφη, θα προσεξεις τις τιμες του πεχα (δηλαδη καθημερινα, ακομα και 2-3 φορες την ημερα, κανε μετρηση πεχα) ξεκινα και κατεβαζε τιμες.
Επειδη ομως η δραση της τυρφης μπορει να φανει και μετα απο μερικες μερες, μη ανεβαζεις καθε μερα ποσοτητα τυρφης. Αφηνε 2-3 μερες να σταθεροποιειται η τιμη και αναλογα προσθετε αν χρειαζεται.

Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml
(αργοτερα δεν θα χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι θα εχεις βρει τις αναλογιες με την τυρφη που χρησιμοποιεις).
Το ίδιο ισχύει και για το βαρέλι? Δηλαδή υπολογίζω την δοσολογία σύμφωνα με τον όγκο του βαρελιού ή του ενυδρείου...?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-07-12, 14:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akakios Miskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από του ότι χάνει την δραστικότητά της αν την αφήσουμε παραπάνω, υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα?

Δεν θα υπάρξει όμως πρόβλημα στο κέλυφος σε ph<7???

Το ίδιο ισχύει και για το βαρέλι? Δηλαδή υπολογίζω την δοσολογία σύμφωνα με τον όγκο του βαρελιού ή του ενυδρείου...?
Εμενα δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα οποτε την αφησα και λιγο παραπανω

Το προβλημα βασικα για ενα apple ειναι στη χαμηλη σκληροτητα, βαση της οποιας λαμβανει ασβεστιο κλπ για το κέλυφος του.
Σιγουρα αν το νερο ειναι πολυ σκληρο ειναι καλυτερα για το σαλιγκαρι.

Υπολογιζεις για τον ογκο του βαρελιου, αφου βαση του πεχα του βαρελιου υπολογιζεις αν ειναι καταλληλο (κοντινο δλδ με του ενυδρειου) για την αλλαγη στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-08-12, 14:46
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναλογα ποσο σου κραταει η τυρφη που χρησιμοποιεις και αναλογα ποσο θες να κατεβαζεις τις τιμες γινεται και η αντικατασταση με φρεσκια.
Αν πχ μενει οσο δραστικη θες για 15-30 μερες και εσυ τη βαζεις σε δυο καλτσακια (για να αλλαζονται εναλλαξ και δεν γινεται αποτομη αλλαγη ολη της ποσοτητας απο ψοφια τυρφη σε φρεσκια), θα πρεπει να αλλαζεις το καθε καλτσακι απο 7 -15 μερες.
Απλα βαλε "σημαδι" ποια ειναι θα η παλια καθε φορα, για να αλλαζεις αυτη.
Γιατί είναι απαραίτητο αυτό με τις δύο κάλτσες?.. Αφού η διαδικασία γίνεται στο βαρέλι μέσα σε 2-3 μέρες. Ποιον θα πειράξει η "απότομη αλλαγή"? Στο ενυδρείο μου φαίνεται απαραίτητο αλλά στο βαρέλι για ποιο λόγο...?

Μιας και ανέφερες πιο πάνω για τα Zebra Nerite ήθελα να σε ρωτήσω.....θέλω να βάλω σαλιγκάρια αλλά έχω 2 Botia Κubotai μέσα......Διάβασα πως το zebra είναι πιο κρυπτικό και αντιστέκεται καλύτερα σε επιθέσεις ψαριών που θα θελήσουν να του επιτεθούν... Λες να έχουμε θερμό επεισόδιο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-08-12, 16:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akakios Miskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί είναι απαραίτητο αυτό με τις δύο κάλτσες?.. Αφού η διαδικασία γίνεται στο βαρέλι μέσα σε 2-3 μέρες. Ποιον θα πειράξει η "απότομη αλλαγή"? Στο ενυδρείο μου φαίνεται απαραίτητο αλλά στο βαρέλι για ποιο λόγο...?
Γιιατι η τυρφη δεν κραταει μονο 2-3 μερες.
Κραταει 15+ και οσο δουλευει πεφτει η αποδοση της.
Αν δεν θελεις να την πετας καθε 3 μερες μετα την επεξεργασια νερου και να βαζεις καινουρια για να εχεις την ιδια αποδοση στο νερο, θα πρεπει να την αλλαζεις μιση μιση εναλλαξ καθε εβδομαδα (ή αναλογα ποσο δυνατη θελει να ειναι η τυρφη, καθε δυο εβδομαδες).
Ετσι καθε φορα θα εχεις ενα "μπαγιατικο" 7 ημερων και ενα φρεσκο καλτσακι τυρφη μεσα στο φιλτρο.
Το νερο της αλλαγης θα ειναι ιδιο καθε εβδομαδα.

Εντωμεταξυ αν κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες, δεν βαζεις μονο 3 μερες την τυρφη να δουλεψει, την αφηνεις ολη την εβδομαδα, γιατι θα πρεπει να την βγαζεις απο το φιλτρο να στεγνωσει κλπ. Ενω θα ειναι και πιο καλα να παλιωνει το νερο γα 7 μερες παρα για 3.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akakios Miskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και ανέφερες πιο πάνω για τα Zebra Nerite ήθελα να σε ρωτήσω.....θέλω να βάλω σαλιγκάρια αλλά έχω 2 Botia Κubotai μέσα......Διάβασα πως το zebra είναι πιο κρυπτικό και αντιστέκεται καλύτερα σε επιθέσεις ψαριών που θα θελήσουν να του επιτεθούν... Λες να έχουμε θερμό επεισόδιο?
Το πιο πιθανο ειναι να τα χασεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-08-12, 17:32
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρεπει να την αλλαζεις μιση μιση εναλλαξ καθε εβδομαδα (ή αναλογα ποσο δυνατη θελει να ειναι η τυρφη, καθε δυο εβδομαδες).
Κάθε δυο βδομάδες το ένα από τα δύο καλτσάκια? Δλδ αντέχει μέχρι και μήνα? Μήπως ξέρεις και τι απόδοση έχει στο ph το μπαγιάτεμα, πόσο δλδ θα ανέβει μετά από μισό και μετά από ένα μήνα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-08-12, 17:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει στανταρ.
Τα εχω γραψει πιο πανω.
Οσο περναει ο καιρος η αποδοση πεφτει.
Αν θελεις να εισαι σε νορμαλ καλη αποδοση την κρατας για 15 μερες δλδ καθε εβδομαδα αλλαγη το ενα απο τα δυο καλτσακια με φρεσκια.
Αν θελεις cool αποδοση, την κρατας ενα μηνα δλδ αλλαζεις καθε 15 το ενα απο τα δυο καλτσακια. (ετσι μαλλον χρειαζεται περισσοτερη ποσοτητα τυρφης, αλλα κανεις πιο αραια αντικατασταση με φρεσκια)
-------------------------
Ολο το μυστικο ειναι να βρεις μια ρουτινα να ειναι ανετη, κι αυτη γινεται μονο αν εχεις φιλτρο που ειναι προσβασιμο, ανοιγει ευκολα και κανει restart ευκολα, χωρις αναρροφησεις, μεταφορες κλπ (μιλαω για εξωτερικο φιλτρο)
Ανοιγεις, βγαζεις την παλια καλτσα σε ενα λεκανακι, βαζεις τη νεα τσακ μπαμ, και τελος.
Χρειαζεσαι και 3 καλτσες γιαυτο. Δυο μεσα στο φιλτρο και μια εξω που βαζεις τη φρεσκια τυρφη προς αντικατασταση της παλιας. (για να μη περιμενεις να μεταφερεις την καλτσα να την αδειασεις και να βαλεις καινουρια τυρφη πριν τη βαλεις στο φιλτρο)
Αλλιως σιγα σιγα θα βαρεθεις.

Αν ειναι εσωτερικο ειναι πιο ευκολο (παλια ειχα ενα εσωτερικο ξηλωμενο απο juwel) αλλα πρεπει να εχει χωρο για μπολικο υλικο (αναλογα τη χωρητικοτητα του δοχειου) και εχω μια αμφιβολια αφου οταν το χρησιμοποιουσα μου εβγαζε η τυρφη αμμωνια στο νερο του βαρελιου, ενω με το εξωτερικο δεν βγαζει.
Το γιατι δεν το εχω εξηγησει ακομα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-08-12 στις 17:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-08-12, 18:19
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι εσωτερικο ειναι πιο ευκολο (παλια ειχα ενα εσωτερικο ξηλωμενο απο juwel) αλλα πρεπει να εχει χωρο για μπολικο υλικο (αναλογα τη χωρητικοτητα του δοχειου) και εχω μια αμφιβολια αφου οταν το χρησιμοποιουσα μου εβγαζε η τυρφη αμμωνια στο νερο του βαρελιου, ενω με το εξωτερικο δεν βγαζει.
Το γιατι δεν το εχω εξηγησει ακομα.
Ίσως να στριμώχνονται πιο πολύ στο εσωτερικό ή να υπήρχε πιο βεβιασμένη ροή......μάλλον βγάζει αμμωνία αν την στριμώξεις και την "στίψεις"....
Εγώ έχω αυτό. Στην αρχή πήρα αυτό αλλά μου φάνηκε μεγάλο και έκανα την μ@λ@κι@ και το άλλαξα....καλύτερα θα ήταν με δύο καλαθάκια παρά με το τωρινό στρίμωγμα....τι να κάνεις, με τα λάθη μαθαίνεις....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-08-12, 19:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akakios Miskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως να στριμώχνονται πιο πολύ στο εσωτερικό ή να υπήρχε πιο βεβιασμένη ροή......μάλλον βγάζει αμμωνία αν την στριμώξεις και την "στίψεις"....
Εγώ έχω αυτό. Στην αρχή πήρα αυτό αλλά μου φάνηκε μεγάλο και έκανα την μ@λ@κι@ και το άλλαξα....καλύτερα θα ήταν με δύο καλαθάκια παρά με το τωρινό στρίμωγμα....τι να κάνεις, με τα λάθη μαθαίνεις....
Το αντιθετο, ηταν πολυ χαλαρη, το juwel ειναι τεραστιο φιλτρο.

Τα φιλτρακια που μου δειχνεις ειναι για μικρη ποσοτητα. (και εχουν και σχετικα μεγαλη καταναλωση, 10 και 16W !!!)
Ποσα ml υλικο χωρανε? (διαστασεις καδου Μ χ Π χ Υ)
Τι ενυδρειο θα τυρφαρεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-08-12, 20:54
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αντιθετο, ηταν πολυ χαλαρη, το juwel ειναι τεραστιο φιλτρο.

Τα φιλτρακια που μου δειχνεις ειναι για μικρη ποσοτητα. (και εχουν και σχετικα μεγαλη καταναλωση, 10 και 16W !!!)
Ποσα ml υλικο χωρανε? (διαστασεις καδου Μ χ Π χ Υ)
Τι ενυδρειο θα τυρφαρεις?
Ο κάδος είναι περίπου 7 x 7 x 10 (cm) και έχει τον σωλήνα αναρρόφησης (Φ 15mm) στο κέντρο του... Χώρεσα μέσα 2 καλτσάκια των 60ml σε κόκους.
Το βαρέλι έχει 50-60 λίτρα και το ενυδρείο έχει περίπου 180 καθαρά.
....δεν βρίσκω φίλτρο με μεγάλο κάδο (200ml) και μικρή κατανάλωση (κάτω από 10KW)...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-08-12, 21:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο καδος βαση των διαστασεων που δινεις χωραει 49 ml.
Δεν κανει τιποτα
Για 180 λιτρα ενυδρειο μπορει να φτασεις και τα 250-500 ml τυρφη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-08-12 στις 21:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-08-12, 01:11
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καδος βαση των διαστασεων που δινεις χωραει 49 ml.
Δεν κανει τιποτα
Για 180 λιτρα ενυδρειο μπορει να φτασεις και τα 250-500 ml τυρφη
Αφού λες πως για 100 λίτρα νερό, 200ml τύρφη...... οπότε για τα 60 που έχει το βαρέλι υπολογίζω 120......λάθος κάνω? Σύμφωνα με το νερό της αλλαγής δεν πάμε?...

Το ρώτησα και παραπάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akakios Miskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο ισχύει και για το βαρέλι? Δηλαδή υπολογίζω την δοσολογία σύμφωνα με τον όγκο του βαρελιού ή του ενυδρείου...?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπολογιζεις για τον ογκο του βαρελιου, αφου βαση του πεχα του βαρελιου υπολογιζεις αν ειναι καταλληλο (κοντινο δλδ με του ενυδρειου) για την αλλαγη στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-08-12, 02:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για αρχη, αναγνωριστικα, 200ml για 100 λιτρα
Παράθεση:
100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml
Εχω φτασει να βαζω και 1 λιτρο τυρφη για 150 λιτρα νερο,
Αλλαζα ομως καθε 15 τα καλτσακια εναλλαξ (δλδ εμενε για ενα μηνα μηνα το καθε καλτσακι και ξεθυμαινε)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-08-12, 11:00
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχη, αναγνωριστικα, 200ml για 100 λιτρα
Εχω φτασει να βαζω και 1 λιτρο τυρφη για 150 λιτρα νερο,
Αλλαζα ομως καθε 15 τα καλτσακια εναλλαξ (δλδ εμενε για ενα μηνα μηνα το καθε καλτσακι και ξεθυμαινε)
Οπότε πάω για μεγαλύτερο φίλτρο.......
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-11-12, 16:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σπυρο, γιατι υστερα απο τοσο καιρο μετα το αρχικο μου post, τωρα λεω να βαλω επιτελους την τυρφη που καθεται, μια ερωτηση:

Εχω eheim 2213 με σειρα υλικων απο κατω προς τα πανω:
1. Hobby Ceramlit
2. Μπλε σφουγγαρι
3. Siporax
4. Filter wool

Την τυρφη ειναι καλυτερα να τη βαλω αναμεσα στο siporax και το filter wool, ή μετα το filter wool? Στην πρωτη περιπτωση θα τραβαει τα χοντρα το filter wool, αλλα μαλλον θα μπουκωνει αμεσως και στη δευτερη φοβαμαι μη βγαζει "βρωμιες" η τυρφη, που θα πηγαινουν απευθειας στο ενυδρειο.

Τι προτεινεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-11-12, 18:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα εβγαζα το 1 (γιατι δεν θα μεινει χωρος για σιποραξ) και θα εβαζα την τυρφη αμεσα στο 3 και 4.
Σε δυο καλτσακια μιση μιση και θα αλλαζα εναλλαξ καθε 7-14 μερες.
Σε λυπαμαι που θα ανοιγεις κλασικ εχειμ τοσο συχνα
-------------------------
*διορθωση: αναμεσα στο 3 και 4
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-11-12 στις 18:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-11-12, 19:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα δω πως θα το παω. Ισως αφησω λιγο απο το ceramlit να παιρνει τα χοντρα. Στην αρχη θα βαλω λιγη τυρφη ετσι κι αλλιως και βλεπω, 60 λιτρα ειναι το ενυδρειο.

Ανα 15 μερες θα το παλεψω πιστεω (μαλλον!χαχα!)
Παντως κανενα διμηνο που το εχω, τωρα το ανοιξα πρωτη φορα.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-01-14, 17:42
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Γινετε να μπει η τυρφη στο φιλτρο απευθειας και αν ναι σε τι ποσοτητα στα 200.
το ενυδρειο τωρα θα δεν λειτουργει ακομα αλλα θα ξεκινησει με μπολι!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-01-14, 17:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Copy paste απτο ποσττου δελτα. Διαβασε πρωτα βρε.

…....
Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml
(αργοτερα δεν θα χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι θα εχεις βρει τις αναλογιες με την τυρφη που χρησιμοποιεις).

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :
Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.

(απο δικους μου υπολογισμους)
1 κουταλακι του γλυκου τυρφη σε κοκκους = 5ml = 2gr
1 κουταλια της σουπας κοφτη τυρφη σε κοκκους = 15ml = 6gr
1 μικρο φλιτζανακι του καφε τυρφη σε κοκκους = 90ml = 36gr
1 λιτρο τυρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr
(αν εχεις ογκομετρικα δοχεια ή/και ζυγαρια ακριβειας, υπολογισετα και μονος σου)

Η δραση της τυρφης μετα απο 15-20 μερες πεφτει, οποτε κανονιζεις την αντικατασταση της.
Εγω εχω την τυρφη σε δυο καλτσες (και οχι δυχτακι, σημαντικο για να μη διαλυεται μεσα στο νερο) ενυδρειακες ή γυναικειο καλτσον και αλλαζω εναλλαξ για να μη γινεται αποτομη η μεταβαση απο ξεθυμασμενη τυρφη σε φρεσκια σε ολη την ποσοτητα. Μη τα μπερδεψεις μονο Βαζεις καποια ενδειξη (πχ φωτο εχω βαλει το καρτελακι απο την καλτσα της Hobby) ποιο ειναι το πιο παλιο για να το αλλαξεις την επομενη φορα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-01-14, 17:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινετε να μπει η τυρφη στο φιλτρο απευθειας και αν ναι σε τι ποσοτητα στα 200.
το ενυδρειο τωρα θα δεν λειτουργει ακομα αλλα θα ξεκινησει με μπολι!
Σύμφωνα με αυτά που είπε ο φίλος Σπύρος στην αρχή , θες 160 γραμ. τύρφη ή 400 ml.
Δεν είναι άσχημη ιδέα να το βάλεις από τώρα, θα σου ανεβάσει και λίγη αμμωνιά και θα βοηθήσει στο στρώσιμο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βαρέλι στη Θεσσαλονίκη? zipo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 20-01-10 12:38
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13392 seconds with 14 queries