Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-11, 12:17
ΠΕΤΡΟΣ Κ. Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ Κ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Ξεκίνημα με κατασκευή ενυδρείου

Καλημέρα.
Είμαι νέος στον χώρο και και εδώ και λίγο καιρό που είμαι μέλος έχω διαβάσει πολλά και χρήσιμα πράγματα για την σωστή λειτουργία των ενυδρείων.
Προσανατολίζομαι, λοιπόν, στην κατασκευή ενός ενυδρείου γλυκού νερού γύρω στα 60 λίτρα με εσωτερικό φίλτρο ενσωματωμένο στην "πλάτη" του ενυδρείου 4 ή 5 "διαμερίσματα" (τύπου sump να το πω?), το οποίο θα "κρύψει" ένα φόντο κατασκευασμένο με φελιζόλ (απομίμηση πέτρινου τοίχου) ή με πέτρες κολλημένες σε επιφάνεια από πλέξιγκλας (φυσικά με κατάλληλα υλικά κατασκευασμένο και μονωμένο).
Αφού στρωθεί, θα φιλοξενήσει προς το παρόν τρία μικρά χρυσόψαρα, 1 fancy, 1 common (μάλλον ακατάλληλο για μικρά σχετικά ενυδρεία) και το άλλο πολύ πιο μικρό, στενό, κόκκινο προς ρόζ του οποίου δε ξέρω το όνομα, τα οποία δεν μπορώ να τα βλέπω να ταλαιπωρούνται στην γυάλα της κόρης μου (ο λόγος για την κατασκευή του ενυδρείου, αλλά και το μεράκι που αναβίωσε μετά από πολλααααα χρόνια).
Εξοπλισμός που θα χρειαστώ είναι ένα θερμαντικό σώμα, ανεμιστηράκια για την ψύξη, μία αντλία και υλικα φιλτραρίσματος για το φίλτρο μου. Το υπόστρωμα που θα τοποθετηθεί θα είναι κατάλληλο για φυτά, στην αρχή κάποια εύκολα.
Το μέγεθος που λέω να το κάνω είναι Π60χΥ35χΒ40. Το πίσω μέρος σε πάχος 8cm περίπου θα φιλοξενήσει το φίλτρο. Το πάχος του τζαμιού 6mm για το ενυδρείο και 5mm για τα χωρίσματα του φίλτρου. Φυσικά θα μπουν κόντρες.
Ελπίζω μέχρι εδώ να είναι σωστή η σκέψη μου.
Σύντομα θα παραθέσω σχέδια να μου πείτε την γνώμη σας, σχετικά με τις λεπτομέρειες των οπών του φίλτρου κτλ.
Φυσικά, όποια παρατήρηση-συμβουλή δεκτή.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-11, 12:46
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εισαι αρκετα διαβασμενος απο οτι βλεπω. ολα σωστα τα ειπες μονο που εγω δεν θα ερβαζα κοντρες σε αυτα τα λιτρα.. βεβαια οι κοντρες μονο καλο κανουν....

περιμενουμε παρουσιαση το προτζεκτ σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-11, 15:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μικρο το ενυδρειο για 3 χρυσοψαρα ενα εκ των οποιων μαλιστα common.
Μικρο λογω λιγων λιτρων και τα χρυσοψαρα λερωνουν πολυ, μικρο και λογω μηκους αφου το common γινεται μεγαλο ψαρι.

Θερμανση δεν χρειαζεται αν εχει σχετικα σταθερη θερμοκρασια ο χωρος που θα το φιλοξενησει.

ΥΓ τα 8 εκ του διαμερισματος του φιλτρου ειναι επιπλεον στα 40 εκ βαθος?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-11, 07:01
ΠΕΤΡΟΣ Κ. Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ Κ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μικρο το ενυδρειο για 3 χρυσοψαρα ενα εκ των οποιων μαλιστα common.
Μικρο λογω λιγων λιτρων και τα χρυσοψαρα λερωνουν πολυ, μικρο και λογω μηκους αφου το common γινεται μεγαλο ψαρι.
Το γνωρίζω αυτό, εκ των υστέρων φυσικά μετά από αρκετό διάβασμα. Θα δώ τι θα κάνω, δεδομένου οτι το ενυδρείο δεν μπορεί να γίνει αρκετά μεγάλο. Το πολύ πολύ να μεγαλώσει κατά 20 λίτρα το πολύ (να γίνει 80)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θερμανση δεν χρειαζεται αν εχει σχετικα σταθερη θερμοκρασια ο χωρος που θα το φιλοξενησει.

ΥΓ τα 8 εκ του διαμερισματος του φιλτρου ειναι επιπλεον στα 40 εκ βαθος?
Θα βάλω και θέρμανση και ψύξη, αχρείαστα να είναι, αλλά ας υπάρχουν.
Τα 8 εκ του διαμερίσματος είναι μέσα στα 40 εκατοστά. Αλλά αν τελικά μεγαλώσω το ενυδρείο, μάλλον θα αυξηθεί το βάθος ή/και το ύψος και λιγότερο το πλάτος των 60cm. Ισως μπορεί να γίνει Π65χΥ35χΒ45 ή Π65χΥ40χΒ40. Εννοείται οτι το ύψος δεν είναι όλο εκμεταλλεύσιμο σε όγκο νερού. Η στάθμη φυσικά θα είναι 5cm χαμηλότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-11, 07:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προτιμησε μονο fancy.

Ενα Common Goldfish σε 60 εκ μηκος ενυδρειο. Δεν μου φαινεται για "υγειες" θεαμα.


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-11, 08:53
ΠΕΤΡΟΣ Κ. Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ Κ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτιμησε μονο fancy.

Ενα Common Goldfish σε 60 εκ μηκος ενυδρειο. Δεν μου φαινεται για "υγειες" θεαμα.


Σίγουρα έτσι είναι. Που να'ξερα. Γενικώς όμως, μετά την ενημέρωσή μου, δεν θέλω να έχω χροσόψαρα σε τέτοιου μεγέθους ενυδρείο. Θα δω τι θα κάνω. Μπορεί να τα χαρίσω κάπου και να πάρω πιο κατάλληλα ψάρια.
Πάντως το δικό μου common είναι λίγο πιο στενόμακρο από αυτό της φωτογραφίας και όλο το σώμα του πορτοκαλί και είναι γύρω στα 4 εκατοστά μήκος. Ελπίζω να μην κάνω λάθος στην ονομασία του.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-11, 10:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Sarasa comet ειναι, αλλα το ιδιο μεγαλα γινονται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-11, 12:14
ΠΕΤΡΟΣ Κ. Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ Κ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Λοιπόν, μια πρώτη προσέγγιση στην κατασκευή είναι η παρακάτω.
Διαστάσεις ενυδρείου 60cmX40cmX40cm με 6άρι τζάμι. Το φίλτρο-sump θα γίνει χωριστό με πλεξιγκλας 5άρι, 10cm πάχος, ώστε να μπορεί να αφαιρεθεί αργότερα και να μπει χώρια, τροφοδοτώντας το με μια εξωτερική υπερχείλιση. Προς το παρόν θα τοποθετηθεί εσωτερικά στην "πλάτη" του ενυδρείου.
Θα κατασκευαστεί ένα φόντο με πέτρες ή φελιζόλ απομίμηση βράχου που κρύψει το φίλτρο.
Εισαγωγή νερού από το "χτενάκι" στο χώρο Α (όπου θα μπει μάλλον μπλέ σφουγγάρι. Στο χώρο Β θα μπει ο θερμοστάτης, στο χώρο Γ και Δ το βιολογικό υλικό και στο χώρο Ε η αντλία. Τα λέω σωστά?
Η στάθμη του νερού του ενυδρείου θα είναι 5cm κάτω από το χείλος (όπου και το κατώτατο όριο της "χτένας" εισαγωγής του φίλτρου.

Φαντάζομαι οτι δεν χρειάζονται κόντρες στο ενυδρείο. Ή να βάλω καλού κακού??

Φυσικά το σχέδιο δεν είναι τελικό, αφού μπορεί να τροποποιηθεί ανάλογα με τις παρατηρήσεις σας, σαν πιο ειδικοί στο θέμα, καθότι αρχάριος στο χώρο.
Σημειωτέον οτι δεν υπάρχει περιορισμός σχετικά με τα χρυσόψαρα που ήδη υπάρχουν, αφού υπάρχει η σκέψη να χαριστούν και να μπούν πιο κατάλληλα ψάρια για τον όγκο του ενυδρείου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΕΝΥΔΡΕΙΟ+ΦΙΛΤΡΟ.jpg
Εμφανίσεις:  999
Μέγεθος:  30,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΟΨΗ ΦΙΛΤΡΟΥ.jpg
Εμφανίσεις:  421
Μέγεθος:  34,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΠΡΟΟΠΤΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ.jpg
Εμφανίσεις:  674
Μέγεθος:  28,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΠΡΟΟΠΤΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟΥ.jpg
Εμφανίσεις:  521
Μέγεθος:  43,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-11, 12:37
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Κοντρες δεν χρειαζετε να βαλεις,αλλα εγω βλεπω και υπερβολη το sumb.Τζαμπα χωρο θα χασεις και θα εχεις ενα τεραστιο φιλτρο για τα λιτρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-11, 15:37
alex_s Ο χρήστης alex_s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Μπορείς να ψάξεις λίγο και το φίλτρο αμβουργου(μπλε σγουγγαρι-κυκλοφορητης) . Το έχω προσαρμόσει στην πλάτη του ενυδρείου, τρέχει ένα χρόνο τωρα χωρίς προβλήματα, δεν το έχω καθαρίσει ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-07-11, 21:13
ΠΕΤΡΟΣ Κ. Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ Κ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex_s Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να ψάξεις λίγο και το φίλτρο αμβουργου(μπλε σγουγγαρι-κυκλοφορητης) . Το έχω προσαρμόσει στην πλάτη του ενυδρείου, τρέχει ένα χρόνο τωρα χωρίς προβλήματα, δεν το έχω καθαρίσει ακόμα
Το έχω σκεφτεί και αυτό (έχω δει σχετικά δημοσιεύματα), όμως υπάρχει πρόβλημα οτι δεν θέλω να φαίνεται η πλάτη του ενυδρείου, επειδή αυτού του είδους το φίλτρο, πρέπει να έχει ολόκληρη την επιφάνεια ελεύθερη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξεκίνημα ενυδρείου mikrosaquaristas Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-03-11 13:51
Ξεκίνημα - Στρωσιμο ενυδρείου με τροφή για ψάρια dimple Αρχάριοι γλυκού νερού 35 27-09-10 19:59
Ξεκίνημα ενυδρείου απο την αρχή cobalt Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-01-08 16:45
Κατασκευή ενυδρείου.... Neoklis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 28 24-03-07 15:24
Κατασκευή ενυδρείου Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 09-08-04 15:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05187 seconds with 14 queries