Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-01-09, 13:31   #1
Απορίες σε «στρωμένο» ενυδρείο
krom
Junior Member
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
krom Ο χρήστης krom δεν είναι συνδεδεμένος 23-01-09, 13:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω το ενυδρείο μου περίπου 2 μήνες.
Από την 1η εβδομάδα, δυστυχώς έβαλα μέσα 12 ψαράκια (pet city) , και μερικές μέρες μετά κάποιος θείος που άκουσε ότι αγόρασα ενυδρείο μου έφερε άλλα 20+ δώρο, γιατί ντρεπόταν να φέρει 1~2 επειδή ήταν φτηνά όπως είπε. Πλέον έχω μείνει με τα παρακάτω.
6 ξιφοφόρους, 4 balloon ασημί, 4 αρλεκίνους, 4 μικρές γαρίδες, 1 μονομάχο, 2 guppies, 2 γατόψαρα και 2 γλείφτες. (όχι τα ψάρια δεν τσακώνονται με τον μονομάχο)
Τα υπόλοιπα χαρίστηκαν με την πρώτη ευκαιρία και 4~5 ψόφησαν.

Πρόσφατα (πριν από 15 μέρες) η αμμωνία έπεσε τελείως, ανέβηκαν τα νιτρικά (ΝΟ2) και μετά έπεσαν, και ανέβηκε το νιτρικό άλας (ΝΟ3).

Το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής:

Μετρώντας με υγρά τεστ της sera, το ΝΗ3/ΝΗ4/ΝΟ2 είναι μηδενικά και το ΝΟ3 είναι ανάμεσα στο 25 και το 50, με πιο πολύ προς το 50 (πιο σκούρο το χρώμα).
  • Τι τιμές πρέπει να φτάσει (ανώτατο), για να κάνω αλλαγή νερό?
  • Πόσο πρέπει να φτάσει (κατώτατο) για να σταματήσω να το αλλάζω?
  • Εάν με τον τυπικό κανόνα του 40% κάθε μήνα που μου έδωσαν από το pet city δεν πάει 0 (ή σχεδόν 0) να αλλάξω και άλλο νερό ή θα κάνω ζημιά?
  • Μέχρι πόσο νερό μάξιμουμ μπορώ να αλλάξω ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα?
  • Εάν αντί για 40 λίτρα (40%) αλλαγή το μήνα, κάνω 10% κάθε εβδομάδα (βολεύει ο μικρός κουβάς) είναι το ίδιο?

Το νερό το κάνω condition με το sera toxivec.
  • Πόση ώρα πρέπει να το αφήσω στη λεκάνη πριν το βάλω μέσα στο ενυδρείο?

Συνήθως το αφήνω ένα βράδυ, αλλά αν η αλλαγή είναι μεγαλύτερη από 25 λίτρα που χωράει η λεκάνη που έχω, θα πρέπει να το κάνω σταδιακά σε δύο μέρες?
Η μπορώ να το χρησιμοποιήσω νωρίτερα (π.χ. μετά από 1 ή 2 ώρες?)

Στις οδηγίες του toxivec λέει ότι είναι βλαβερό για μερικά φυτά. Εγώ μέσα έχω μόνο κερατόφυλλο. Θα το χαλάσω?


Tο PH είναι ανάμεσα στο 8 και 8.5 τώρα με το προφίλ των ψαριών, βλέπω ότι καλό θα ήταν να πάει γύρω στο 7.5 με 8. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κατεβάσω το PH επειδή έχω κυριολεκτικά ξηλωθεί στα PH- (9€ το μικρό μπουκαλάκι (250ml) από pet city)

Στο φίλτρο μέσα έχω τα εξής υλικά, με τη σειρά που τα αναφέρω από πάνω προς τα κάτω.
  • 4 πόντοι υαλοβάμβακας (χύμα όχι σφουγγάρι), 3 πόντοι μπλε σφουγγάρι, 3 πόντοι πράσινο σφουγγάρι, 8 πόντοι μακαρόνι.
Είναι οκ? Μήπως πρέπει να βγάλω κάποιο σφουγγάρι? Μιας και έχω το μακαρόνι?

Το ενυδρείο είναι το Juwel Rekord 800 το οποίο έρχεται με δύο λάμπες 59εκ. 18W, η μία είναι DAYLIGHT και η άλλη WARM LIGHT. Αυτές οι λάμπες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ανούβιες? Γιατί στον Υδρόκοσμο (στο Γαλάτσι) όταν ρώτησα προσπάθησαν να με φορτώσουν με 15 κιλά κοκκινόχωμα, και 2 λάμπες των 25 ευρώ η κάθε μια και αυτές που έχω, είπαν ότι δεν κάνουν για φυτά.

Επίσης μου είπαν ότι ακόμα και αν δεν βάλω φυτά πρέπει να αλλάζω λάμπες κάθε δυο μήνες. ισχύει αυτό?

Τέλος, έχοντας υπόψιν τα ψάρια μου και ότι το μόνο φυτό που έχω μέσα είναι το κερατόφυλλο, που κολυμπάει στην επιφάνεια, μπορώ να αλλάξω την DAYLIGHT με μια WARMLIGHT και να έχω δύο WARMLIGHT? Μιας και μου αρέσει πιο πολύ αισθητικά το πιο σκοτεινό ενυδρείο, μου θυμίζει πιο πολύ ποτάμι / λίμνη.

Αν τελικά βάλω ανούβιες, χρειάζομαι τα 15 κιλά κοκκινόχωμα? Χρειάζομαι τις ταμπλέτες κάτω από τις ρίζες, μιας και έχω γκρι ψιλό χαλίκι? Ή μπορώ απλά να τις δέσω μαλακά σε μια πετρούλα / ξυλάκι όπως διάβασα στο tsamisaquarium?

Ευχαριστώ, Αντώνης.


Υ.Σ.. Μετρώντας την ίδια στιγμή με τα sticks 5 in 1 της Tropical που μου φόρτωσαν σε κάποιο άλλο pet shop κατηγορώντας το pet city για τα «άθλια» υγρά τεστ που μου πούλησαν (χωρίς σχόλιο παρακαλώ) τις μηδενικές τιμές τις βγάζει ίδιες, αλλά το ΝΟ3 το βγάζει ανάμεσα 0 και 20 (safe) και το PH sto 7~7.5.
Να υποθέσω όπως έχω διαβάσει αρκετές φορές στο φόρουμ ότι απλά πρέπει να αγνοήσω τα sticks ε?
Εμφανίσεις: 2831
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-09, 14:25
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Απαντάω γρήγορα στις ερωτήσεις παραβλέποντας αρκετά που θα πρέπει να καλύψεις διαβάζοντας.

Για το sera toxivec αρκούν μερικά λεπτά και όχι όλο το βράδυ. Αλλά το νερό θα πρέπει να έχει σχεδόν ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου πριν το ρίξεις μέσα.

Για 2 ανούμπιες δεν θες ούτε άλλες λάμπες, ούτε υπόστρωμα ούτε κοκκινόχωμα ούτε ζουμιά.
Τις λάμπες θα τις αλάξεις σε κανά 9μηνο και άν δεν βάλεις απαιτητικά φυτά σε κανά χρόνο και βάλε.

Για το PH σταματάς το PH-. Τα ζουμιά εκτός από κακό στην τσέπη στρεσάρουν και τα ψάρια με τα σκαμπανεβάσματα του PH.

Για τις αλαγές θα κάνεις 20% δύο φορές την εβδομάδα τουλάχιστον γιατί τα ψάρια είναι και πολλά και ασύμβατα ή μετρώντας τόσο ώστε να είναι μεταξύ 10 και 25 τα ΝΟ3.

Θα πρέπει να διαβάσεις τις ανάγκες του καθενός ψαριού και να αποφασίσεις ποιά θα κρατήσεις και ποιά θα δώσεις (πρίν φύγουν από μόνα τους ).

καλή συνέχεια,
caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-09, 18:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krom Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω το ενυδρείο μου περίπου 2 μήνες.
Από την 1η εβδομάδα, δυστυχώς έβαλα μέσα 12 ψαράκια (pet city) , και μερικές μέρες μετά κάποιος θείος που άκουσε ότι αγόρασα ενυδρείο μου έφερε άλλα 20+ δώρο, γιατί ντρεπόταν να φέρει 1~2 επειδή ήταν φτηνά όπως είπε. Πλέον έχω μείνει με τα παρακάτω.
6 ξιφοφόρους, 4 balloon ασημί, 4 αρλεκίνους, 4 μικρές γαρίδες, 1 μονομάχο, 2 guppies, 2 γατόψαρα και 2 γλείφτες. (όχι τα ψάρια δεν τσακώνονται με τον μονομάχο)
Τα υπόλοιπα χαρίστηκαν με την πρώτη ευκαιρία και 4~5 ψόφησαν. αχ αυτοι οι θειοι.....πρεπει να αλλαξεις τη συνθεση των ψαριων σου..πες μας ποσα λιτρα ειναι?? μιας και τα περισσοτερα ου εχεις πλεον ειναι ζωοτοκα και επειδη λογικα εχεις σκληρο νερο (αφου εχεις και υψηλο πεχα) κρατα τα ζωοτοκα ..οποτε δινεις τα γατοψαρα (αν εννοεις corydoras)..τους γλυφτες (αν αννοεις πλεκο) και τον μονομαχο...κρατας τα αλλα (αν τα λιτρα σου το επιτρεπουν)..και δεν αναπαραγεις τα μπαλλουν γιατι ειναι προιοντα επιλεκτικης αναπαραγωγης και προσπαθουμε να τα μειωσουμε αν οχι να τα εξαλειψουμε στο μελλον...
Πρόσφατα (πριν από 15 μέρες) η αμμωνία έπεσε τελείως, ανέβηκαν τα νιτρικά (ΝΟ2) και μετά έπεσαν, και ανέβηκε το νιτρικό άλας (ΝΟ3).

Το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής:

Μετρώντας με υγρά τεστ της sera, το ΝΗ3/ΝΗ4/ΝΟ2 είναι μηδενικά και το ΝΟ3 είναι ανάμεσα στο 25 και το 50, με πιο πολύ προς το 50 (πιο σκούρο το χρώμα).
  • Τι τιμές πρέπει να φτάσει (ανώτατο), για να κάνω αλλαγή νερό? τα νιτρικα καλο ειναι να μην ανεβαινουν πανω απο 20
  • Πόσο πρέπει να φτάσει (κατώτατο) για να σταματήσω να το αλλάζω? δε σταματας ποτε τις αλλαγες...δεν ειναι μονο για τα νιτρικα οι αλλαγες..
  • Εάν με τον τυπικό κανόνα του 40% κάθε μήνα που μου έδωσαν από το pet city δεν πάει 0 (ή σχεδόν 0) να αλλάξω και άλλο νερό ή θα κάνω ζημιά?30% καθε βδομαδα και με μετρησεις βλεπεις αν πρεπει να λααξεις τον κανονα.. αυτο με σωστη ιχθυοφορτιση,...αν εχεις πολλα ψαρια ολως λεει ο φιλος παραπανω..
  • Μέχρι πόσο νερό μάξιμουμ μπορώ να αλλάξω ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα?αλλαγες μεχρι 50% δε στρεσσαρουν ιδιαιτερα τα ψαρια μας...παντα βεβαια με σωστη θερμοκρασια και αντιχλωριο...
  • Εάν αντί για 40 λίτρα (40%) αλλαγή το μήνα, κάνω 10% κάθε εβδομάδα (βολεύει ο μικρός κουβάς) είναι το ίδιο?

Το νερό το κάνω condition με το sera toxivec.
  • Πόση ώρα πρέπει να το αφήσω στη λεκάνη πριν το βάλω μέσα στο ενυδρείο?
Συνήθως το αφήνω ένα βράδυ, αλλά αν η αλλαγή είναι μεγαλύτερη από 25 λίτρα που χωράει η λεκάνη που έχω, θα πρέπει να το κάνω σταδιακά σε δύο μέρες?
Η μπορώ να το χρησιμοποιήσω νωρίτερα (π.χ. μετά από 1 ή 2 ώρες?)

Στις οδηγίες του toxivec λέει ότι είναι βλαβερό για μερικά φυτά. Εγώ μέσα έχω μόνο κερατόφυλλο. Θα το χαλάσω?


Tο PH είναι ανάμεσα στο 8 και 8.5 τώρα με το προφίλ των ψαριών, βλέπω ότι καλό θα ήταν να πάει γύρω στο 7.5 με 8. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κατεβάσω το PH επειδή έχω κυριολεκτικά ξηλωθεί στα PH- (9¤ το μικρό μπουκαλάκι (250ml) από pet city)οχι τετοια σκευασματα....εφοσον κρατησεις τα ζωοτοκα μια χαρα ειναι το πεχα σου..



Στο φίλτρο μέσα έχω τα εξής υλικά, με τη σειρά που τα αναφέρω από πάνω προς τα κάτω.
  • 4 πόντοι υαλοβάμβακας (χύμα όχι σφουγγάρι), 3 πόντοι μπλε σφουγγάρι, 3 πόντοι πράσινο σφουγγάρι, 8 πόντοι μακαρόνι.
Είναι οκ? Μήπως πρέπει να βγάλω κάποιο σφουγγάρι? Μιας και έχω το μακαρόνι?

Το ενυδρείο είναι το Juwel Rekord 800 το οποίο έρχεται με δύο λάμπες 59εκ. 18W, η μία είναι DAYLIGHT και η άλλη WARM LIGHT. Αυτές οι λάμπες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ανούβιες? Γιατί στον Υδρόκοσμο (στο Γαλάτσι) όταν ρώτησα προσπάθησαν να με φορτώσουν με 15 κιλά κοκκινόχωμα, και 2 λάμπες των 25 ευρώ η κάθε μια και αυτές που έχω, είπαν ότι δεν κάνουν για φυτά.

Επίσης μου είπαν ότι ακόμα και αν δεν βάλω φυτά πρέπει να αλλάζω λάμπες κάθε δυο μήνες. ισχύει αυτό?

Τέλος, έχοντας υπόψιν τα ψάρια μου και ότι το μόνο φυτό που έχω μέσα είναι το κερατόφυλλο, που κολυμπάει στην επιφάνεια, μπορώ να αλλάξω την DAYLIGHT με μια WARMLIGHT και να έχω δύο WARMLIGHT? Μιας και μου αρέσει πιο πολύ αισθητικά το πιο σκοτεινό ενυδρείο, μου θυμίζει πιο πολύ ποτάμι / λίμνη.

Αν τελικά βάλω ανούβιες, χρειάζομαι τα 15 κιλά κοκκινόχωμα? Χρειάζομαι τις ταμπλέτες κάτω από τις ρίζες, μιας και έχω γκρι ψιλό χαλίκι? Ή μπορώ απλά να τις δέσω μαλακά σε μια πετρούλα / ξυλάκι όπως διάβασα στο tsamisaquarium?σου τα λεει ο φιλος παραπανω,....

Ευχαριστώ, Αντώνης.


Υ.Σ.. Μετρώντας την ίδια στιγμή με τα sticks 5 in 1 της Tropical που μου φόρτωσαν σε κάποιο άλλο pet shop κατηγορώντας το pet city για τα «άθλια» υγρά τεστ που μου πούλησαν (χωρίς σχόλιο παρακαλώ) τις μηδενικές τιμές τις βγάζει ίδιες, αλλά το ΝΟ3 το βγάζει ανάμεσα 0 και 20 (safe) και το PH sto 7~7.5.
Να υποθέσω όπως έχω διαβάσει αρκετές φορές στο φόρουμ ότι απλά πρέπει να αγνοήσω τα sticks ε?
καλυτερα με υγρα τεστ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-09, 19:11
krom Ο χρήστης krom δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, συνήθως ψάχνω στα sticky posts για απαντήσεις, μιας και ο χρόνος μου δεν μου επιτρέπει να διαβάσω τα 17Κ Posts των αρχαρίων, παρόλα αυτά έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα νέα posts από την ημερομηνία εγγραφής μου.
Το ενυδρείο μου είναι το Juwel Rekord 800, των110 λίτρων, με καθαρά λίτρα να έχουν μείνει κάτι πάνω από τα 90.

Από τις παραπάνω, μου ερωτήσεις και τις απαντήσεις σας, μου έχουν μείνει ακόμα οι εξής απορίες.
  • Στις οδηγίες του toxivec λέει ότι είναι βλαβερό για μερικά φυτά. Εγώ μέσα έχω μόνο κερατόφυλλο. Θα το χαλάσω?

  • Οκ, μου είπατε όχι τα ζουμιά των μαγαζιών. Ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να ρίξω το PH? (A/O ???, CO2 ???)
  • Στο φίλτρο μέσα έχω τα εξής υλικά, με τη σειρά που τα αναφέρω από πάνω προς τα κάτω.4 πόντοι υαλοβάμβακας (χύμα όχι σφουγγάρι), 3 πόντοι μπλε σφουγγάρι, 3 πόντοι πράσινο σφουγγάρι, 8 πόντοι μακαρόνι.Είναι οκ? Μήπως πρέπει να βγάλω κάποιο σφουγγάρι? Μιας και έχω το μακαρόνι?

  • Τέλος, έχοντας υπόψιν τα ψάρια μου και ότι το μόνο φυτό που έχω μέσα είναι το κερατόφυλλο, που κολυμπάει στην επιφάνεια, μπορώ να αλλάξω την DAYLIGHT με μια WARMLIGHT και να έχω δύο WARMLIGHT?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-09, 22:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krom Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, συνήθως ψάχνω στα sticky posts για απαντήσεις, μιας και ο χρόνος μου δεν μου επιτρέπει να διαβάσω τα 17Κ Posts των αρχαρίων, παρόλα αυτά έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα νέα posts από την ημερομηνία εγγραφής μου.
Το ενυδρείο μου είναι το Juwel Rekord 800, των110 λίτρων, με καθαρά λίτρα να έχουν μείνει κάτι πάνω από τα 90.

Από τις παραπάνω, μου ερωτήσεις και τις απαντήσεις σας, μου έχουν μείνει ακόμα οι εξής απορίες.
  • Στις οδηγίες του toxivec λέει ότι είναι βλαβερό για μερικά φυτά. Εγώ μέσα έχω μόνο κερατόφυλλο. Θα το χαλάσω?δε γνωριζω το προιον και δεν εχω ιδια πειρα ..σου το αφηνω αναπαντητο..περιμενε καποιον που γνωριζει...

  • Οκ, μου είπατε όχι τα ζουμιά των μαγαζιών. Ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να ρίξω το PH? (A/O ???, CO2 ???)το CO2 κατεβαζει το πεχα εχοντας σταθερο το ΚΗ.. η χρηση νερου απο ΑΟ η απιονισμενου ετοιμου και η χρηση τυρφης κατεβαζουν το ΚΗ οποτε με σταθερη συγκεντρωση διοξειδιου κατ'επεκταση πεφτει και το pH..
  • Στο φίλτρο μέσα έχω τα εξής υλικά, με τη σειρά που τα αναφέρω από πάνω προς τα κάτω.4 πόντοι υαλοβάμβακας (χύμα όχι σφουγγάρι), 3 πόντοι μπλε σφουγγάρι, 3 πόντοι πράσινο σφουγγάρι, 8 πόντοι μακαρόνι.Είναι οκ? Μήπως πρέπει να βγάλω κάποιο σφουγγάρι? Μιας και έχω το μακαρόνι?το μακαρονι σου ειναι για βιολογικο φιλτραρισμα? ειναι σιποραξ? αν ειναι για μηχανικο απλα πρεπει να το βαλεις στην αρχη...αλλα και σιποραξ να ειναι δεν εχεις λογο να αφαιρεσεις το σφουγγαρι...μια χαρα βιολογια κραταει και αυτο...κρατω επιφυλαξεις για το πρασινο σφουγγαρι γιατι λενε οτι ειναι απονιτροποιησης....δεν το εχω δουλεψει ποτε..περιμενε απαντηση σε αυτο...

  • Τέλος, έχοντας υπόψιν τα ψάρια μου και ότι το μόνο φυτό που έχω μέσα είναι το κερατόφυλλο, που κολυμπάει στην επιφάνεια, μπορώ να αλλάξω την DAYLIGHT με μια WARMLIGHT και να έχω δύο WARMLIGHT?
με 2 warmWHITE(και οχι light) αν καταλαβα καλα θα εχεις πολυ κιτρινο φως..εμενα δε μου αρεσε προσωπικα και ο συνδυασμος 1-1 μου αρεσε και οπτικα και ειχε καλα αποτελεσματα στα φυτα μου...αν σου αρεσει ομως τοσο εντονο κιτρινο δοκιμασε το...αν τα φυτα σου ανταπεξερχονται ..κρατησε το.....ο λαμπες αυτες ειναι παμφθηνες και σε Τ5 και σεΤ8..μπορεις να πειραματιστεις χωρις κοστος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-09, 23:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή



Δεν αντεξα τοση συγκίνηση μαζεμενη,(μεχρι το 8,5 πεχα αντεξα) επαθα εγκεφαλικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-09, 20:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krom Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Στις οδηγίες του toxivec λέει ότι είναι βλαβερό για μερικά φυτά. Εγώ μέσα έχω μόνο κερατόφυλλο. Θα το χαλάσω?
  • Στο φίλτρο μέσα έχω τα εξής υλικά, με τη σειρά που τα αναφέρω από πάνω προς τα κάτω.4 πόντοι υαλοβάμβακας (χύμα όχι σφουγγάρι), 3 πόντοι μπλε σφουγγάρι, 3 πόντοι πράσινο σφουγγάρι, 8 πόντοι μακαρόνι.Είναι οκ? Μήπως πρέπει να βγάλω κάποιο σφουγγάρι? Μιας και έχω το μακαρόνι?
Καλησπέρα και χαίρω πολύ συνάδελφε πολυλογά!
Αυξάνεσθαι και πληθύνεσθαι οι "σεντονογράφοι"

Σε ό,τι αφορά στο toxivec, ούτε κι εγώ το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά απ'ό,τι διαβάζω στο site της εταιρείας, αυτό δεν το προτείνει σαν κλασσικό αντιχλώριο, για τακτική χρήση στις αλλαγές, αλλά σαν "ζουμί" για να ουδετεροποιείς την αμμωνία και άλλες τοξικές ουσίες στο ενυδρείο.. Κοινώς, σαν "μαγική" λύση σε προβλήματα στο ενυδρείο, ή αλλιώς σαν τρόπο για να βγάζουν λεφτά αυτοί που το πουλάνε.. Για τις αλλαγές νερού, η ίδια η sera προτείνει το aquatan.. Εγώ βέβαια θα πρότεινα το prime της seachem, καθώς χρειάζεσαι λιγότερα ml για τα ίδια λίτρα νερού, και έτσι σου κρατάει περισσότερο..

Το πράσινο σφουγγάρι, σύμφωνα με τα λεγόμενα των εταιρειών, κάνει απονιτροποίηση.. Αυτό άλλοι λένε ότι πράγματι συμβαίνει και άλλοι όχι.. Σε κάθε περίπτωση, ως σφουγγάρι, οι επιφάνειές του αποικούνται και από βακτηρίδια, οπότε λειτουργεί και ως βιολογικό υλικό.. Αν είχες φουλ φυτεμένο με ταχείας ανάπτυξης φυτά, και είχες έλλειψη νιτρικών, τότε θα σου έλεγα να το βγάλεις (ακόμη κι αν δεν κάνει όντως αυτό για το οποίο το βγάζουν οι εταιρείες).. Τώρα όμως, που δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, δεν έχεις κανέναν λόγο να το πειράξεις, άφησέ το όπως είναι..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απορία για στρωμένο ενυδρείο gap Αρχάριοι γλυκού νερού 15 25-12-08 01:50
Το ενυδρείο μου και κάποιες απορίες Carebean pirate Malawi 6 09-06-08 20:30
Νέο ενυδρείο και απορίες... kostasthess_ Αρχάριοι γλυκού νερού 22 26-09-07 15:43
Δεύτερο φίλτρο σε στρωμένο ενυδρείο. skourkou Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 03-08-07 08:11
Νέο ενυδρείο - απορίες a-sakis Malawi 40 14-03-07 18:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07332 seconds with 13 queries