Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 18:57
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ

Title: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: iliovas on 10/09/02 at 07:18:10
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή όπως βλέπω δεν υπάρχει και "μεγάλη" ανταπόκριση στο ακριβώς προηγούμενο topic που δημιούργησα με την ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΨΑΡΙΩΝ θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν κάποια από τα μέλη του CLUB που να ασχολούνται με αναπαραγωγή ψαριών (σε ερασιτεχνικό επίπεδο όπως εγώ) CICHLIDS.

Εάν ναι ενδιαφέρομαι να μάθω τι είδη αναπαράγουν και έχουν αυτή τη στιγμή διαθέσιμα : προς πώληση - ανταλλαγή ή διάθεση γενικότερα.

Εγώ για παράδειγμα μεγαλώνω πάνω από 10 διαφορετικά είδη σε ποικίλα μεγέθη αλλά ΠΑΝΤΑ ενδιαφέρομαι να αποκτήσω και κάτι που δεν έχω.

Είναι άλλωστε ένας πολύ καλός λόγος για την κατασκευή ενός ακόμα ενυδρείου (που έχω χάσει το μέτρημα πλέον πόσα είναι !)

iliovas@yahoo.com


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: Giorgos on 10/09/02 at 16:00:29
--------------------------------------------------------------------------------
Can you be a little more specific on what you mean with "CICHLIDS"? Only African or both African and American?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: ASCCO1 on 10/09/02 at 16:06:29
--------------------------------------------------------------------------------
ΜΑLAWI, και Ταγκανικα ενοει γιωργο μου :-[


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: iliovas on 10/10/02 at 02:20:27
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Μάνθος πρόλαβε να απαντήσει για μένα

Ασχολούμε αποκλειστικά με MALAWI με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως για παράδειγμα οι Frontoses μου.

Επειδή όμως ποτέ δεν πρέπει να λές ποτέ εάν πιστεύεις Γιώργο ότι υπάρχει κάτι που θα με ενδιέφερε σε american style είμαι όλος αυτιά (π.χ. έντονο κόκκινο χρώμα που λείπει από τη λίμνη Malawi - ή κάποια είδη που το κεφάλι τους παραμορφώνεται στο μέτωπο όπως στις frontoses - ή ...πρότινε μου κι εσύ κάτι).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: sonia on 10/10/02 at 04:19:45
--------------------------------------------------------------------------------
Tι φροντοζες εχεις iliova?
Αρκετα κομματια ?
Σε ποσα λιτρα ?
Τις εχεις μαζι με καποια synodontis ή γενικα καποια αλλα ψαρια?
Ρωταω, γιατι ετοιμαζω και εγω ενα ενυδρειο 650 λιτρα περιπου(ισως να βγει και λιγο παραπανω) για αυτα τα ψαρια.
Εγω θα βαλω μαλλον μεσα και καποια bentochromis tricoti και καποιο ειδος synodontis.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: iliovas on 10/10/02 at 07:01:09
--------------------------------------------------------------------------------
Οι frontoses μου προέκυψαν τυχαία όταν κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου ένα αρσενικό 24 cm !

Για 1,5 χρόνο περίπου έψαχνα για θηλυκιές μεγάλες. Τελικά του έβαλα 3 θηλυκές 12 -16 cm σε ένα ενυδρείο 650 lt μαζί με κάποια Malawi (HAPS) και gibbiceps.

H συμβίωση (εάν και ο συνδιασμός δεν ήταν και ο τελειότερος) ήταν χωρίς απολύτως κανένα πρόβλήμα για περίπου 1 χρόνο. Μάλιστα πήρα και μία γέννα ή οποία όμως δεν είχε ευτυχές κατάληξη αφού η θηλυκιά μετά από 20 μέρες που τη μετέφερα σε δικό της ενυδρείο δεν κράτησε άλλο τα αβγά στο στόμα και άρχισε να ξανατρώει.

Το χειρότερο της υπόθεσης όμως είναι ότι πρόσφατα έχασα το αρσενικό χώρις λόγο και αιτία (με βάση τουλάχιστον ότι μπορώ εγώ να καταλάβω)

Η πιο μεγαλόσωμη θηλυκιά έχει γίνει ο αρχηγός του ενυδρείου (δεν υπάρχουν άλλα τόσο μεγάλα ψάρια αυτή τη στιγμή με μια ανακατανομή που έκανα) και κατοικεί φυσικά στη σπηλιά του αρσενικού.

Κατάληξη να ψάχνω πλέον για ένα μεγαλόσωμο αρσενικό που θα μπορέσει να τα βγάλει πέρα με τις 3 "χήρες" !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: stefanos.f on 10/17/02 at 15:36:03
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε μου εγω μαζι με εναν κολητο μου ασχολουμαστε με την αναπαραγωγη αρκετων αφρικανικων κιχλιδων, οποτε αν εχεις καποιο ειδος που να μας ενδιαφερει θα συζητουσαμε ευχαριστως μαζι σου την πιθανοτητα καποιας ανταλλαγης! Θα μας ενδιφερε λοιπον να μαθουμε αναλυτικοτερα τι ακριβως εκτρεφεις και σε τι μεγεθος ειναι! Οσο για την αρσενικη Cyphotylapia frontosa που αναφερεις οτι εχασες υπαρχουν δυο αρσενικες ιδιου ειδους σε ενα μαγαζι στην Ηλιουπολη μεγεθους περιπου 30-35 ποντων! Την ακριβη διευθυνση του συγκεκριμενου μαγαζιου θα μπορουσα να σου την δωσω, σε περιπτωση που σε ενδιαφερει, την προσεχη Δευτερα οποτε και γυριζω Αθηνα απο επαγγελματικο ταξιδι. Η τιμη που μου ειπε η ιδιοκτητρια του καταστηματος ηταν 150 ευρω! Να περνας καλα!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: polleni on 10/18/02 at 12:49:27
--------------------------------------------------------------------------------
Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει αρσενικό (wild caught δηλαδή F0) Fossorochromis rostratus 30 περίπου εκατοστών.... το οποίο πρέπει να δοθεί..

Υπόψη ότι ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να φέρει και τον κουβά του. Εκ της εμπειρίας μου δεν μεταφέρεται ασφαλώς με σακκούλες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: iliovas on 10/24/02 at 06:13:30
--------------------------------------------------------------------------------
Κατ΄ αρχήν συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά έλλειπα εκτός Αθηνών για "εκλογές" (ξέρετε τώρα 2η Κυριακή κ.λ.π. σύνολο καμιά δεκαριά μέρες διακοπές ... )

Στέφανε πιστεύω ότι μάλλον θα πρέπει να συναντηθούμε από κοντά για να τα πούμε και να δούμε τι ανταλλαγές θα μπορούσαμε να κάνουμε.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι είδη που αναπαράγω είναι
C. Moorii
O. Lithobates
Ahli
P. Taeniolatus
N. Livingstoni
L. Carelius
M. Auratus
Ps/trofeus Sp.
.......................
Eυχαριστώ για την πληροφορία για τη Frontosa (περιμένω τηλ. & διεύθυνση του καταστήματος).

Γιώργο το F. Rostratus με ενδιαφέρει με την προυπόθεση ότι υπάρχουν και θηλυκές και γιατί όχι και το σπίτι τους φαντάζομαι πάνω από 1000 lt.
(Λίγο σοβαρά - λίγο αστεία δεν με αφήνει αδιάφορο αυτό το τέρας αλλά θέλω λίγο ψήσιμο)
Μήπως υπάρχουν θηλυκά C. afra bamba ?







--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: polleni on 10/24/02 at 06:21:30
--------------------------------------------------------------------------------
F.rostratus male > Δυστυχώς θηλυκιά δεν υπάρχει. Δεν ξέρω αλλά έχω την αίσθηση ότι κάποιο μαγαζί θα φέρνει.. Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν έχω, το πρόβλημα είναι ότι έχουν αρχίσει και καυγαδίζουν και .. τα γνωστά..

C afra "mbamba" θηλυκό.. χμμ.. Δύσκολα τα πράγματα. Μία υπάρχει σίγουρα (η μητέρα όλου του σύννεφου που κυκλοφορεί στο ενυδρείο μου) τώρα για άλλη τι να σου πω. Βλέπεις στην κατάσταση του "μη κυρίαρχου" δεν είναι δυνατόν να ξεχωρίσεις το αρσενικό από το θηλυκό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-03, 00:06
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Φιλοι μου γεια σας ,
Είμαι μέλος στο board απο περυσι το Μαιο , δυστυχώς όχι τόσο ενεργό όσο οι περισσότεροι από εσάς. Από τότε διατηρώ ένα ενυδρείο (200 lt περίπου με αφρικανικές κιχλίδες). Πρέπει να πω ότι ενώ ήμουν εντελώς άσχετος , με τη βοήθεια παιδιών απο το board (Tolis,Takis,Maria,Stefanos f,Devilsnake ...)
κατάφερα να φτιάξω ένα επιτυχημένο ενυδρείο το οποίο παει καλά, χωρίς απώλειες ψαριών και τώρα τελευταια και με γεννες. Αυτή τη στιγμή έχω στο ενυδρείο ένα ζευγάρι Aulonocara Nyassae , 3 labidochromis yellow,3 PS Socolofi 1 PS Zebra(maylandia eastharae;;; - λίγο ξέμπαρκο , έχει ένα ομορφο πορτοκαλί χρώμα αλλά δεν είμαι σίγουρος τι φύλο είναι) και 2 Plecos. Σε ενα μικρό 30λιτρο έχω και καμια 20αριά Αulonocarίτσες οι οποίες μεγαλωνουν. Ολο αυτόν τον καιρό παρακολουθώ ανελειπώς όλα τα posts.
Σαν αφορμή για αυτό το post στάθηκε ενα προβλημα που αντιμετωπίζω αυτή τη στιγμή. Τώρα που μεγαλώσανε τα ψάρια μου λοιπον έγινε φανερο ότι δυο απο τα τρία PS Socolofi είναι αρσενικά . Οι μάχες έχουν αρχίσει να γίνονται επικίνδυνες και γι αυτο θέλω εάν υπάρχει δυνατότητα να ανταλλάξω το ένα αρσενικό PS Socolofi με κάποιο θυληκό. Ξέρω ότι στο board υπάρχουν παιδιά που διατηρούν και αναπαράγουν το είδος αυτό και σε αυτούς κυρίως απευθύνομαι.

Σας χαιρετώ τώρα και θα τα λέμε ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-03, 13:48
Maria Ο χρήστης Maria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Δυστυχώς johnny69 στην παρούσα φάση εγώ δεν μπορώ να φανώ καθόλου χρήσιμη. Διατηρώ 2 ζευγάρια μεν, αλλά μόνο στο ένα υπάρχει καλή χημεία... Το θηλυκό στο 2ο ζευγάρι δεν συνεργάζεται... ξεφορτώνεται τα αυγά μετά από μερικές μέρες...

Αυτή τη στιγμή έχω και 5 μικρά εκ των οποίων τα 4 είναι αρσενικά. Υποψιάζομαι ότι το 5ο είναι θηλυκό κρίνοντας μόνο από το μικρότερο μέγεθος που έχει αυτή τη στιγμή....
Πολύ ευχαρίστως, στο μέλλον -αν δεν έχεις βρει λύση και έχω θηλυκές- να σου στείλω.

(Κατά τη γνώμη μου, 200 λίτρα ενυδρείο, με πολλές κρυψώνες μπορεί να φιλοξενήσει 2 αρσενικά PS Socolofi... αρκεί να προσθέσεις και άλλες θηλυκές. Μήπως δεν έχεις αρκετές πέτρες - κρυψώνες; Από την εμπειρία που έχω με τα συγκεκριμένα ψάρια: ενώ δείχνουν να είναι επιθετικά ποτέ δεν φτάνουν στα άκρα... "Τσακώνονται" μεν, κάνουν ότι "θα επιτεθούν " δείχνοντας απλά στα άλλα ψάρια τα δικά τους όρια. Δοκίμασε να αλλάξεις λίγο το τοπίο μετακινώντας τις πέτρες... Θα αποπροσανατολίσει τα ψάρια για μερικές μέρες...)
__________________
MaREIANi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-03, 15:50
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Πολυ θα ηθελα εναν αλλα.......
εχω ιδη ενα τριο PS .SP και εκτος απο τον υβριδισμο ο δικος μου ειναι αρκετα μεγαλος και δεν θα ανεχτει αλλον εκει μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-03, 16:47
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κατ αρχας χαιρομαι που εχεις βοηθηθει απο αυτα που γραφουμε εδω καθημερινα, θα χαιρομουν ομως ακομη περισσοτερο αν σε εβλεπα να γραφεις ακομη συχνοτερα... ειδικα απο την στιγμη που ασχολεισαι και εσυ με Αφρικανικες Κιχλιδες! Δυστυχως δεν εχω Ps.socolofi αλλα πιστευω πως δεν θα επρεπε να δυσκολευτεις και ιδιαιτερα για να βρεις καποια στην αγορα. Βγαλε ομως απο εκει μεσα το Metriaclima estherae (πρωην Ps.red zebra) γιατι ο Μανθος εχει οντως δικιο οτι υπαρχει περιπτωση υβριδισμου, και μαλιστα πολυ μεγαλη, αναμεσα σε αυτο και καποιο απο τα Ps.socolofi που εχεις! Τωρα αν σε ενδιαφερει να ανταλλαξεις δυο τρια μικρα Aulonocara nyassae εδω ειμαι εγω και εχω και αρκετα ειδη που θα μπορουσαν να σε ενδιαφερουν, αρκει να εχεις χωρο!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-03, 20:03
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Λοιπον έχω νέα . Πριν στειλω το προηγούμενο post σκέφτηκα να κάνω μερικές τροποποιήσεις στο ενυδρείο μηπως εκει υπήρχε το πρόβλημα. Άλλαξα λοιπον θέση σε μερικές πετρες προσπαθώντας να έχω περισσότερες σπηλιές και λιγότερους διαδρόμους. Αρχικά δεν είδα και καμία βελτιώση στη συμπεριφορά τους, αλλά από εχθές είχα δύο ευχάριστες εξελίξεις. Πρώτον έχω ένα labidochromis yellow με αυγά. Μάλιστα ένα για το οποίο ήμουν σίγουρος ότι έιναι αρσενικό , λόγω κυρίως συμπεριφοράς αλλά και γιατι έχει πολυ έντονη μαύρη λωρίδα στο πτερύγιο της ράχης.
Δεύτερον το Socolofi από εκεί που ήταν φοβισμένο και κρυμμένο ξεθάρεψε λίγο και μάλιστα σήμερα παρατήρησα ότι ξαναβρήκε το χρώμα του και εξαφανίστηκαν οι κάθετες ρίγες που προφανώς ηταν σημάδι ότι φοβόταν. Έχετε δίκιο για το Maylandia θα πρέπει να το δώσω σύντομα.
Τελικά πορτοκαλί χρώμα έχουν τα αρσενικά ή τα θυληκά Maylandia Eastharae. Είχα την εντύπωση ότι έχουν τα θυληκά , αλλά αυτο το δικο μου έχει μεγαλώσει ασυνήθιστα γρήγορα , είναι και αρκετά επιθετικό και έχω μπερδευτεί.
Στέφανε μόλις αρχίσουν να δείχνουν λίγο χρώμα οι Aulonocara να είσαι σίγουρος ότι θα επικοινωνήσω μαζί σου.

Πάντως συνεχίζω να ψάχνω για θυληκές Socolofi ...


Καλο Σαββατοκύριακο σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-03, 22:02
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κατ αρχας συγχαρητηρια για το ¨μπουκομενο¨ σου L.caeruleus ... εχω πει πολλες φορες στο παρελθον οτι ειναι αδυνατο να καθορισει κανεις το φυλο ενος L.caeruleus με βαση την εξωτερικη εμφανιση του και μονο και να που επαληθευομαι και παλι! Το ποσο εντονη ειναι η μαυρη ριγα η το χρωμα του δεν εχουν καμια απολυτως σημασια! Χαιρομαι επισης που καταφερες να λυσεις το προβληματακι συμπεριφορας στο ενυδρειο σου (εστω και προσωρινα ) και ελπιζω ολα να σου πανε κατ ευχην! Οσο για το Red zebra για το οποιο ρωτας κοιτα να δεις τι πληροφοριες σου εχω! Μετα την ακομη προσφατη ανακαταταξη των ειδων σε νεες οικογενεις ειδων πολλα απο τα ειδη Pseudotropheus πηγαν στην ομαδα ειδους (οικογενεια αν προτιμας) Μaylandia οπως για παραδειγμα το γνωστο μας Ps.zebra (blue) το οποιο εγινε Maylandia callainos! Φαινεται ομως οτι τα πραγματα εγιναν λιγακι πιο περιπλοκα ακομη στην περιπτωση του Ps.red zebra καθοτι πλεον το βρισκω πολυ συχνα και σαν Maylandia estherae αλλα και σαν Metriaclima estherae! Αν και τωρα τελευταια διαβασα σε ενα αρθρο οτι τελικα επροκειτο για δυο διαφορετικα ειδη τα οποια ειχαν τοσο καιρο το ιδιο ονομα, δηλαδη Ps red zebra! To καλυτερο που εχεις να κανεις λοιπον ειναι να ριξης μια ματια σε αυτο το site www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/estherae.htm για να δεις αν το ψαρι που εχεις μοιαζει με αυτο της φωτογραφιας! Την απαντηση για το αν ειναι θηλυκο η αρσενικο θα την βρεις εκει !

Υ.Γ Οποτε εισαι ετοιμος για ανταλαγη ειμαι εδω! Δεν με νοιαζει τοσο το μεγεθος, ουτε ειναι αναγκη να εχουν βγαλει χρωμα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-03, 02:12
Maria Ο χρήστης Maria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ρίξε και εδώ μία ματιά...

http://www.saijoto.dk/english/Cichli...ae_English.htm


Και εδώ για την ανακατάταξη των ειδών:

http://www.geocities.com/cichlids_au/MayvMetria.html

__________________
MaREIANi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-03, 04:17
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Είναι γνωστό ότι ο Konings και μερικοί άλλοι προσπάθησαν να τεκμηριώσουν το όνομα Metriaclima αλλά η επιστημονική κοινότητα δεν δέχτηκε ότι οι μορφολογικές ιδιότητες που επικαλέστηκε αρκούσαν για να θεωρηθεί ότι γίνεται μία καινούργια κατάταξη μιά και μόνον δύο είδη κατετάσσοντο διαφορετικά. Συνεπώς, με βάση τον απαράβατο επιστημονικό κανόνα, το όνομα Maylandia ως πρωτοεμφανισθέν (1994 έναντι 1997) θεωρείται το επικρατούν όνομα.

Βέβαια ο Konings και οι συν αυτώ - όπως και στο δεύτερο link που αναφέρεται παραπάνω - κάνουν ακόμη προσπάθειες να δικαιολογήσουν την χρήση του νέου ονόματος "Metriaclima". Εφόσον όμως δεν καταφέρουν να παρουσιάσουν κάτι το καινούργιο, το όνομα που πρέπει να χρησιμοποιείται είναι το Maylandia.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-03, 15:35
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Καλα ολα αυτα ρε Γιωργο ομως zebra γιατι τα λενε δηλαδη τα mbamba και τα afra πως θα επρεπε να τα ονομασουν που εχουν και ριγες;
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-12-03, 21:56
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παιδια θα ηθελα να συνεχηστει η ανταλαγη ψαριων(μπορει μερικοι να θελουν να συνεχηστει ).Εχω 2 NEOLAMPROLOGOYS TETRAKANTHOYS 15 cm to καθενα και μεγαλονω καμια 60 AYLONAKARES NYASAE (ειναι μωρουδελια ακομα 2 cm).Οπιος θελει εδω ειμαι εγω .
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-11, 14:38
Το avatar του χρήστη AFRICANOS
AFRICANOS Ο χρήστης AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 145
Thumbs up

αν κάποιος ενδιαφέρετε για ψάρια απο Tanganyika εχω αναπαραγωγες και ανταλάσω με άλλα απο την ιδια λίμνη ....
__________________
http://silektis.webnode.gr
https://enidrio.webnode.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06621 seconds with 14 queries