Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φωτογραφία > Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-11, 15:34
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή Επιλογή dSLR. Τριλημα!!!

Λοιπον, εδώ και κανενα μήνα αναζητώ ποια φωτογραφική μηχανή θα πάρω. Δεδομένου των χρημάτων που μπορώ να διαθέσω είχα καταλήξει στις εξης 2 επιλογες. Nikon D3100 και Canon 500D.

Το Σαββατο είχα πάει σε ενα μαγαζάκι διπλα απο το public στην Αριστοτελους. Εκει ο τύπος μου εξήγησε αρκετά πραγματα. (είναι και ο ίδιος φωτογραφος).

Μου είπε πως αυτός δεν έχει την 500D. Ομως μου έδειξε ενα άλλο ελκυστικό πακετάκι!

Η Nikon D5000 + 18-55mm VR + 55-200mm VR + τριποδο + τσαντα = 649¤ ενώ την D3100 την έχει μόνο με 18-55 χιλ + τσαντα ~550¤.

Ποια πιστευεται οτι αξίζει περισσότερο απο τις τρείς;

Τις διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά τις γνωρίζω (π.χ. αρθρωτη οθονη κ λιγο μικρότερη απο της 3100, 2 mpixel η 3100) αλλα δεν αναφέρομαι τόσο σε αυτά, όσο στην απόδοσή τους.

Να αναφέρω πως είναι η πρώτη dSLR που θα αγοράσω. Η προηγούμενη μηχανή μου είναι μια Sony Cybershot W180 (νομίζω).

Υ.Γ. poll γιατί δεν μπορώ να βάλω;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-11, 15:59
Το avatar του χρήστη alovitos
alovitos Ο χρήστης alovitos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 39
Red face

Λοιπόν φίλε άκου..
όπως κατάλαβες θα παίξεις μόνο σε nikon και canon..τίποτα άλλο...
Τωρα, για μένα αν θα πάς στην canon να δεις την 550D και οχι την 500..
(εκτός και αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορείς να φτάσεις εκεί)
εγώ απο αυτές που είπες έχω την Nikon D5000. Νομίζω για αρχή είναι ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο..βγάζει τέλειες φώτο και ειδικά για τα λεφτά της..
βεβαια παίζεις σε entry level cameras... που είναι σίγουρα καλύτερη απο μια camera που έχουμε όλοι σπίτι μας αλλά όχι απο της καλύτερες της αγοράς στο θέμα DSLR.
Να ξέρεις ότι αυτό το πακέτο με τους φακούς είναι πολύ καλό γιατί πάντα (και ειδικά σε αυτες τις entry lvl) οι πρώτοι φακοί δεν είναι καλοί... ίσως και οι πιο απλοί της αγοράς ... και το zoom δεν είναι αρκετό...
¶ρα για μένα canon και nikon είναι πολύ κοντά σε ποιότητα... αν και στην ελλάδα αρέσει πιο πολύ η canon... ( που μπορεί να είναι ενα πολύ μικρό βήμα μπροστά) αλλά δεν θα καταλάβεις τίποτα και ιδικά σαν αρχάριος... μην σε απασχολεί αυτο.. διάλεξε ποια σε βολέυει εσένα στο χέρι..
Τέλος πιστέυω ότι είναι καλύτερο να πάρεις την προσφορά με τον φακό... γιατί να ξέρεις ότι εκί είναι όλη η μαγκιά της cameras και όχι τα MP. θα τον χρειαστείς έτσι και αλλιώς πιο μετά και για το zoom του και για πολλά άλλα... ελπίζω να σε βοήθησα...
__________________
Greeks don't fight like heroes...
Heroes fight like Greeks!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-11, 16:06
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Η 550D ξεφευγει πολύ. Εχει γυρω στα 900 μόνο με τον 18-55. Τόσα δεν έχω!

Επίσης, απ'οτι μου εξήγησε και ο κύριος αλλα και ενα μέλος απο εδώ μεσα με τον οποίο συζητούσα τόσο καιρο για αυτό το θέμα, αυτές δεν είναι entry level ακριβώς, καθώς υπάρχουν και αλλα μοντέλα.

Τωρα δεν ενδιαφέρομαι για μια κάμερα την οποία θα αγοράσω και θα έχω μια ζωή. Προφανώς, εφόσον συνεχίσω να ασχολούμαι και ανεβαίνω επίπεδα και αυξάνονται οι απαιτήσεις, θα βγουν και νεα μοντέλα και θα αγοράσω κάποια καλύτερη.

Οσο αφορά τα πιξελ, και εγώ αυτό εμαθα και παραξενευτηκα! Τώρα το σκέφτομαι σοβαρά για την προσφορα αυτη! Ενας φίλος εδώ στα Γιαννενα έχει την συγκεκριμένη μηχανή, και είπαμε να βρεθούμε καποια στιγμή να την δω και απο κοντά και να την λειτουργήσω λίγο, γιατί στο μαγαζί δεν είχαν κάποια ανοιχτή.

Μενω στην παραπανω ερώτησή μου! Στη συνέχεια θα ερθουν ερωτήσεις για τα φιλτρα και τα υπολοιοα εξαρτήματα μιας μηχανής! :P
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-11, 16:15
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Τι θελεις να τραβας Γιωργο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-11, 16:18
Το avatar του χρήστη alovitos
alovitos Ο χρήστης alovitos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Η 550D ξεφευγει πολύ. Εχει γυρω στα 900 μόνο με τον 18-55. Τόσα δεν έχω!

Επίσης, απ'οτι μου εξήγησε και ο κύριος αλλα και ενα μέλος απο εδώ μεσα με τον οποίο συζητούσα τόσο καιρο για αυτό το θέμα, αυτές δεν είναι entry level ακριβώς, καθώς υπάρχουν και αλλα μοντέλα.

Τωρα δεν ενδιαφέρομαι για μια κάμερα την οποία θα αγοράσω και θα έχω μια ζωή. Προφανώς, εφόσον συνεχίσω να ασχολούμαι και ανεβαίνω επίπεδα και αυξάνονται οι απαιτήσεις, θα βγουν και νεα μοντέλα και θα αγοράσω κάποια καλύτερη.

Οσο αφορά τα πιξελ, και εγώ αυτό εμαθα και παραξενευτηκα! Τώρα το σκέφτομαι σοβαρά για την προσφορα αυτη! Ενας φίλος εδώ στα Γιαννενα έχει την συγκεκριμένη μηχανή, και είπαμε να βρεθούμε καποια στιγμή να την δω και απο κοντά και να την λειτουργήσω λίγο, γιατί στο μαγαζί δεν είχαν κάποια ανοιχτή.

Μενω στην παραπανω ερώτησή μου! Στη συνέχεια θα ερθουν ερωτήσεις για τα φιλτρα και τα υπολοιοα εξαρτήματα μιας μηχανής! :P
Με αυτά που μου λες μην το σκέφτεσαι τότε... πήγαινε στην NIKON D5000 με τους φακούς...
__________________
Greeks don't fight like heroes...
Heroes fight like Greeks!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-11, 16:21
Don Ο χρήστης Don δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Xanthi
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

gia xara,i nikon exi ena poli megalo pleonektima,den exi allaxi mount faku edo
ke.... pola xronia dld mporis me liga xrimata na vris metaxirizmenous poli kalus
fakus.i nikon kataskevastika ine skili mprosta stin canon.tora i alithia ine oti i canon odigitis exelixis alla afto exi axia mono otan thelis na exis ito pio korifeo iparxi dld ise epagelmatias ke ine ergalio pou vgazi ta lefta tou.mia korifea muxani gia mia zoi ine i D300 alla xefevgei.stis DSLR o fakos ine pou pezi rolo oxi toso i mixani gia afto tin thelis. stus fakus ektos apo zoom ktlp na prosexis to
(f/? ) oso pio xamilo toso kalitera.sorry gia ta greeklish
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-11, 16:22
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θελεις να τραβας Γιωργο?
Πιπέρι!!!

Ε, ότι φωτογραφίζει κανένας. Προφανώς δεν θέλω μια κάμερα για να ανεβάζω φωτογραφίες στο fb!!

Την εξοχη, μεσα στην πόλη, τα αγαπημένα μας ψαράκια κτλπ! Δεν έχω καμια τρομερή απαιτηση.

Γιατί ρωτάς; Εχεις κατι αλλο κατανου;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-11, 16:23
Το avatar του χρήστη alovitos
alovitos Ο χρήστης alovitos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θελεις να τραβας Γιωργο?
Τι σχέση έχει αυτό? ότι και να τραβάει το ίδιο είναι για αρχή
και είναι η αρχή για αυτόν θα τραβάει τα πάντα έστω μέχρι να καταλήξει σε κάποιο είδος... αλλά μέχρι τότε πρέπει να έχει "ψαχτεί" γενικά να δει τι τον τραβάει...
__________________
Greeks don't fight like heroes...
Heroes fight like Greeks!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-11, 16:25
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

@Don: Αυτό μου είπε και ο κύριος. Λεει οτι οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν Canon, αλλα εγώ απο τον επαγγελματία απέχω πολυυυυυυυυυυυυ!!!

Θα βρω ενα λινκ της προσφοράς να δειτε τους φακους!

http://www.fotomarket.gr/index.php?t...oduct_id=35681

οριστε. Τωρα δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο στην περιγραφή, αλλα ίσως ενα έμπειρο μάτι το ξεχωρίσει το στοιχείο!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-11, 16:29
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Κατα τη γνωμη μου Γιωργο οι dslr ειναι μοδα (μονο εδω μεσα,ποσα τετοια θεματα ανοιγονται τελευταια) κ θα σου ελεγα να συνεχισεις να τραβας (φωτογραφιες) με την κομπακτ μεχρι να ψαχτεις ακομα περισσοτερο.
Απο την αλλη αν εχεις διαφορετικη αποψη κ εχεις κ τα χρηματα,παρε το πακετακι με τους 2 φακους.Ειναι πολυ καλη η τιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-11, 16:31
Το avatar του χρήστη alovitos
alovitos Ο χρήστης alovitos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
@Don: Αυτό μου είπε και ο κύριος. Λεει οτι οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν Canon, αλλα εγώ απο τον επαγγελματία απέχω πολυυυυυυυυυυυυ!!!

Θα βρω ενα λινκ της προσφοράς να δειτε τους φακους!

http://www.fotomarket.gr/index.php?t...oduct_id=35681

οριστε. Τωρα δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο στην περιγραφή, αλλα ίσως ενα έμπειρο μάτι το ξεχωρίσει το στοιχείο!
ο 55-200 είναι καλύτερος... και σίγουρα θα τον χρειαστείς... μια χαρά ειναι η κάμερα για αρχή... καλύτερα απο μια χαρά!!!
__________________
Greeks don't fight like heroes...
Heroes fight like Greeks!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-11, 16:43
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα τη γνωμη μου Γιωργο οι dslr ειναι μοδα (μονο εδω μεσα,ποσα τετοια θεματα ανοιγονται τελευταια) κ θα σου ελεγα να συνεχισεις να τραβας (φωτογραφιες) με την κομπακτ μεχρι να ψαχτεις ακομα περισσοτερο.
Απο την αλλη αν εχεις διαφορετικη αποψη κ εχεις κ τα χρηματα,παρε το πακετακι με τους 2 φακους.Ειναι πολυ καλη η τιμη.
Λες ε; Δεν ξέρω. Απλα με ενοχλεί λίγο πλεον στο ματι η compact. Υπάρχει θορυβος μερικές φορες, αλλες δεν εχει εστιάσει σωστα, αλλες είναι κουνημένο το φόντο....

Δες για παράδειγμα σε αυτήν την φωτογραφία. Το θέμα είναι εστιασμένο σωστα (περιπου), απο πίσω ομως... Σεισμός!

http://i52.tinypic.com/2h5738m.jpg

Πατα, και μετα κανε μεγεθυνση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alovitos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο 55-200 είναι καλύτερος... και σίγουρα θα τον χρειαστείς... μια χαρά ειναι η κάμερα για αρχή... καλύτερα απο μια χαρά!!!
Εχεις καποιο λινκ για τον συγκεκριμένο φακο;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-11, 16:58
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

εγώ θα κοίταγα μία ποιά μάρκα έχει πιό φτηνούς φακούς γιατί όλο και κάποιον θα θές μετά και όσο κοιτάω τους βρίσκω ακριβότερους απο τις κάμερες

γενικά η Νικον σκίζουν και είναι σοβαρή εταιρία για φωτογραφικές

αποψή μου με τις ψηφιακές-αυτό που μετράει είναι οι φακοί-τι να σου κάνει το τσίπ και ο αλγόριθμος? πάνω κάτω τα ίδια δεν είναι αυτά?

δεν μιλάω για υψηλά επίπεδα απαιτήσεων
εκεί πιστεύω πως κάθε μηχανή δίνει κάποια συν και κάποια πλην και ο κάθε φωτογράφος θα κρίνει μόνος του

αν και πέρασα απο compact--->dslr πριν χρόνια
θέλω να πώ
ότι μιά καλή compact είναι πολύ πιο ευέλικτη και ευχρηστη για κάποιον allrounder φωτογράφο που δεν θέλει να κουβαλάει έξτρα φώτα και τρίποδα και εξτρα φακούς

τώρα τελευταία ψάχνω για καμιά compact καλή και να αφήσω την dslr σπίτι για τίποτα στάνταρ φωτογραφήσεις και όχι για τις καθημερινές όπου συχνότερα δουλευω με το κινητό πλέον παρά με την "κουμούτσα" την olympus μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-11, 17:00
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Εχεις εστιασει μπροστα για αυτο πισω ειναι ετσι.Επισης,ο ουρανος ειναι καμμενος αφου εχεις φωτομετρησει χαμηλα.Σιγουρα με dslr θα ηταν καπως καλυτερα αλλα μην περιμενεις θαυματα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-02-11, 17:05
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Βασικα οπως μου εξήγησε ο φωτογράφος, η Nikon και η Canon υποστιρίζονται πολυ απο 3rd parties. Που πάει να πεί οτι οταν θελησεις εναν φακό, δεν χρειάζεται να αγοράσεις φακο της συγκεκριμένης εταιρίας (που θα είναι και πιο ακριβος) αλλα εναν απο καποια αλλη εταιρια που θα εχει την ίδια απόδοση και θα είναι πιο φθηνος. Επίσης όπως είπε παραπάνω ο Don, φαντάζομαι πως μπορείς να βρεις σχετικά ευκολα μεταχειρισμένους, αφου αυτές οι δύο μάρκες είναι και οι πιο κοινές.

@Beat: Μηπως αυτό που είπες για τις dSLR να γίνονται μόδα, οφείλεται στο οτι η compact δεν μπορεί να καλύψει πληρως τις αναγκες ενυδρειακής φωτογράφισης; Βεβαια, για να φωτογραφίζω μονο ενυδρείο δεν θα αγόραζα καινούργια μηχανη, αλλα αυτό είναι αλλο θέμα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις εστιασει μπροστα για αυτο πισω ειναι ετσι.Επισης,ο ουρανος ειναι καμμενος αφου εχεις φωτομετρησει χαμηλα.Σιγουρα με dslr θα ηταν καπως καλυτερα αλλα μην περιμενεις θαυματα.
Δεν είναι μόνο το πίσω. Είναι και τα λουλούδια στην βάση, και πανω τα κλαδια... Δηλαδή εχει εστιασει μόνο στο κεντρο.

Υ.Γ. Οσο μπορω παίζω με τις ρυθμίσεις, αλλα και παλι, δεν μπορω να πιστεψω πως μια compact έχει τις ιδιες δυνατότητες με μια dSLR, εφόσον γνωρίζεις τι κάνεις.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-02-11, 17:18
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
@Beat: Μηπως αυτό που είπες για τις dSLR να γίνονται μόδα, οφείλεται στο οτι η compact δεν μπορεί να καλύψει πληρως τις αναγκες ενυδρειακής φωτογράφισης; Βεβαια, για να φωτογραφίζω μονο ενυδρείο δεν θα αγόραζα καινούργια μηχανη, αλλα αυτό είναι αλλο θέμα!

Δεν είναι μόνο το πίσω. Είναι και τα λουλούδια στην βάση, και πανω τα κλαδια... Δηλαδή εχει εστιασει μόνο στο κεντρο.

Υ.Γ. Οσο μπορω παίζω με τις ρυθμίσεις, αλλα και παλι, δεν μπορω να πιστεψω πως μια compact έχει τις ιδιες δυνατότητες με μια dSLR, εφόσον γνωρίζεις τι κάνεις.
Σιγουρα μια κομπακτ δεν καλυπτει της αναγκες για υπεροχες (κ οχι απλες) ενυδρειακες φωτογραφιες.Εσυ μπορει να μην αγοραζες μηχανη μονο για να βγαζεις το ενυδρειο αλλα αν διαβασεις παλιοτερα θεματα,πολλοι ρωτανε για dslr επειδη θελουν να βγαλουν ενα ψαρι κ δινουν 500 κ 1000 ευρω ή ακομα κ παραπανω για αυτο το σκοπο.
Σε αυτη την παγιδα δεν πρεπει να πεσεις.

Ολα αυτα τα προβληματα της φωτο οφειλονται στο οτι δεν μπορεις να παιξεις με διαφορες ρυθμισεις στην κομπακτ.Στην dslr εχεις πολυ περισσοτερες επιλογες.Απλα αυτο που λεω ειναι να διαβασεις περισσοτερο για την φωτογραφια κ μετα να αγορασεις μηχανη ετσι ωστε να εισαι σιγουρος κ οχι μετα απο ενα μηνα να την βαρεθεις,αφου στις dslr οι ρυθμισεις ειναι απειρες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-02-11, 17:20
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απλα επειδη π.χ. περυσι στην εξαήμερη είχαν 2-3 φιλοι/φίλες και δανειζόμουν για μερικές φωτογραφίες, μου φαίνεται τεράστια η διαφορά ακόμα και στο πλήρως αυτόματο πρόγραμμα.

Α κ όπως είδες, δεν σου εβαλα φωτογραφία απο ενυδρείο!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-02-11, 17:36
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Δεν εννοουσα οτι δεν εχει διαφορα η κομπακτ απο την dslr.Απλα μην περιμενεις με το που παρεις dslr οτι θα βγαζεις κ καλες φωτογραφιες.Αλλη μια παγιδα.
Για αυτο κ σου ειπα οτι πρεπει πρωτα να εισαι καλυτερα "προετοιμασμενος".
Δηλαδη οχι να παρεις τη μηχανη κ μετα να ψαχνεσαι τι ειναι διαφραγμα κ τι ειναι κλειστρο....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-02-11, 18:15
terios Ο χρήστης terios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

ενταξει αυτα θα τα βρει στην πορεια διαφραγματα , ταχυτητητες κτλ...
παιζοντας με την μηχανη.. και εγω καπως ετσι ξεκινησα και πηρα την Pentax K20d οπου σαν μηχανη ειναι αρκετα δυσκολη για αρχαριο μιας και ειναι στην κατηγορια Semi-Pro οπου εχει φακο 18-55 πανω αν και εχω σκεφτει να τον αλλαξω αλλα θελω να παρω σταθερο φακο οπου ειναι λιγο τσιμπημενη... Οποτε φιλε μου αφου δεν μπορεις να παρεις την 550D παρε τοτε την NIKKON D5000 που ειναι με τους δυο φακους για αρχη..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-11, 18:31
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Θα σου πω κι εγω την αποψη μου και κρατας οτι θες.
Πρωτο και βασικοτερο. ΜΗΝ παρεις dSLR πριν διαβασεις τα βασικα οπως διαφραγμα, ταχυτητα κλειστρου, ISO κλπ αλλα και πως τα επιλεγουμε τις τιμες αυτων και ποιες οι επιδρασεις τους στη φωτογραφια μας. Δευτερο ΜΗΝ παρεις dSLR αν ειναι να την χρησιμοποιεις στο αυτοματο! Το θεωρω ανουσιο. Τριτο ΜΗΝ παρεις dSLR αν δε σκοπευεις να επενδυσεις σε εξοπλισμο. Επισης σε καμια περιπτωση δεν εχουν τις ιδιες επιδωσεις οι 3rd party φακοι με τους original. ΔΕΝ λεω πως δεν υπαρχουν καλοι sigma, tamron, tokina κλπ αλλα πως στις περισσοτερες περιπτωσεις οι canon/nikkor ειναι καλυτεροι. Τωρα στους cropped αισθητηρες δε χρειαζεται να ανησυχεις για ολα τα θεματα που θα ανησυχουσες σε εναν FF αισθητηρα ΑΛΛΑ αυτο δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν διαφορες. Να θυμασαι οτι οι φακοι μενουν! Ο καλος φακος ειναι καλος σημερα ειναι καλος και σε 20 χρονια! Τωρα εγω αν ξεκινουσα σημερα με τις γνωσεις που εχω θα επερνα την D3100 σκετη (μονο το σωμα) και θα εδινα 150¤ για τον Nikkor 35mm f/1.8G. Πιστευω πως με εναν τετοιο prime θε μπορεσεις να μαθεις πολυ καλυτερα τη μηχανη σου καινα την εκτιμησεις πολυ περισσοτερο απο οτι με τον 18-55. Ειναι απο τους καλυτερουα φακους της nikon. Μετα αναλογα με το τι σου αρεσει να φωτογραφιζεις μπορεις να πας σε 17-50/70-200/90 η 105 macro κλπ.
Αυτα απο εμενα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-02-11, 21:26
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αρα τα συμπεράσματα είναι 2:
α) Nikon D5000 με τα καλούδια της
β) πρωτα ξεστραβωμα, μετά αγορα!

Σωστά;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-02-11, 21:31
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Η 550D ξεφευγει πολύ. Εχει γυρω στα 900 μόνο με τον 18-55. Τόσα δεν έχω!
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/P...t-4463B006.htm
743,01 ¤ μαζι με τον φακο που λες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-02-11, 23:06
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα τα συμπεράσματα είναι 2:
α) Nikon D5000 με τα καλούδια της
β) πρωτα ξεστραβωμα, μετά αγορα!

Σωστά;
Β.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-03-11, 00:10
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πω κι εγω την αποψη μου και κρατας οτι θες.
Πρωτο και βασικοτερο. ΜΗΝ παρεις dSLR πριν διαβασεις τα βασικα οπως διαφραγμα, ταχυτητα κλειστρου, ISO κλπ αλλα και πως τα επιλεγουμε τις τιμες αυτων και ποιες οι επιδρασεις τους στη φωτογραφια μας. Δευτερο ΜΗΝ παρεις dSLR αν ειναι να την χρησιμοποιεις στο αυτοματο! Το θεωρω ανουσιο. Τριτο ΜΗΝ παρεις dSLR αν δε σκοπευεις να επενδυσεις σε εξοπλισμο. Επισης σε καμια περιπτωση δεν εχουν τις ιδιες επιδωσεις οι 3rd party φακοι με τους original. ΔΕΝ λεω πως δεν υπαρχουν καλοι sigma, tamron, tokina κλπ αλλα πως στις περισσοτερες περιπτωσεις οι canon/nikkor ειναι καλυτεροι. Τωρα στους cropped αισθητηρες δε χρειαζεται να ανησυχεις για ολα τα θεματα που θα ανησυχουσες σε εναν FF αισθητηρα ΑΛΛΑ αυτο δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν διαφορες. Να θυμασαι οτι οι φακοι μενουν! Ο καλος φακος ειναι καλος σημερα ειναι καλος και σε 20 χρονια! Τωρα εγω αν ξεκινουσα σημερα με τις γνωσεις που εχω θα επερνα την D3100 σκετη (μονο το σωμα) και θα εδινα 150¤ για τον Nikkor 35mm f/1.8G. Πιστευω πως με εναν τετοιο prime θε μπορεσεις να μαθεις πολυ καλυτερα τη μηχανη σου καινα την εκτιμησεις πολυ περισσοτερο απο οτι με τον 18-55. Ειναι απο τους καλυτερουα φακους της nikon. Μετα αναλογα με το τι σου αρεσει να φωτογραφιζεις μπορεις να πας σε 17-50/70-200/90 η 105 macro κλπ.
Αυτα απο εμενα!
να τον ακους.... +1000
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-03-11, 00:53
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/P...t-4463B006.htm
743,01 ¤ μαζι με τον φακο που λες.
Και παλι. Με τσάντα, με τριποδο κ μια καρτα μνημης +100? Τουλάχιστον.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Β.
Δηλαδή οχι το Α;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δευτερο ΜΗΝ παρεις dSLR αν ειναι να την χρησιμοποιεις στο αυτοματο! Το θεωρω ανουσιο. Τριτο ΜΗΝ παρεις dSLR αν δε σκοπευεις να επενδυσεις σε εξοπλισμο.
Προφανώς στην αρχή σε καποιο βαθμό θα είναι αυτοματοποιημένη η λειτουργεία, μεχρι να την μάθω. Αυτό εννοώ.

Εξοπλισμό, τι εννοείς; Φλας, φιλτρα κτλπ;

-----------------

Εγω αρχικά ήμουν μεταξύ D3100 k 500D και εκλεινα προς 500D. Αυτο που με προβλημάτισε είναι α) οτι μου κάθεται λίγο αβολη στο χέρι και β) αυτό το πακέτο της D5000.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-03-11, 05:27
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Οταν λεω εξοπλισμο λεω εξοπλοσμο! τωρα τι εξοπλισμο θα αγορασεις δε θα σου πω εγω. Εγω μπορω να σου πω τι εξοπλοσμος υπαρχει. Απο εκει και περα εσυ ξερεις τι χρειαζεσαι αναλογα με τις δικες σου αναγκες. Παντως γενικα μεσα στον εξοπλισμο σχετον παντα ειναι σιγουρα μεσα φακοι, φλας, σωματα, τριποδο. Απο εκει και περα υπαρχουν χιλιαδες αντικειμενα που μπορεις να αγορασεις αλλα αυτο δεν μπορεις να το ξερεις τωρα. Ειναι αναλογα με το τι εσυ θελεις να κανεις.
Vaspiou εγω το ειπα δεν πιεζω κανενα. Λεω την αποψη μου και απο εκει και περα οτι θελει ο καθενας κανει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-03-11, 10:53
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Επειδή και εγώ την ψάχνω τώρα τελευτάι κάποιος φίλος που ασχολείται μου είπε να δώ και αυτή την τεχνολογία μιας και θα ακολουθήσουν όλες οι εταιρίες απ ότι φαίνεται τώρα!Ας πούν και οι γνώστες τί πιστεύουν!

http://www.sony.gr/product/dsi-body/...ignId=15013972
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-03-11, 14:40
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εγω προσωπικά sony δεν θα αγόραζα... Για dSLR οι καλύτερες ειναι κανον και νικον. μετα ολυμπους και πενταξ νομίζω... Γιατί θέλεις την συγκεκριμένη;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-03-11, 15:11
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Οπως λεει και ο Γιωργος, πιστευω οτι οι Canon και Nikon ξεχωριζουν. Αυτες οδηγουν τις εξελιξεις και αυτες εχουν μεγαλα τμηματα R&D (ερευνας και τεχνολογιας) που καθε τοσο βγαζουν και κατι καινουριο οποτε οι αλλοι ακολουθουν. Αυτο φαινεται αλλωστε και απο την πληθωρα 3ων κατασκευαστων που υποστηριζουν τις εν λογω εταιριες.

Η Sony στα φωτογραφικα δεν ειναι μικρη ουτε αμελητεα σε καινοτομιες. Εξαλλου αγορασε το φωτογραφικο τμημα της Konica-Minolta που καποια χρονια πριν ηταν κολοσσοι (ειδικα η Minolta) στον χωρο της φωτογραφιας. Ομως ακομα υστερει σε καποιους τομεις σε σχεση με τις δυο μεγαλες.

H Olympus ειναι επισης κολοσσος στα φωτογραφικα και οπτικα. Δεν πρεπει να ξεχναμε οτι βγαζει μικροσκοπια, στερεοσκοπια και αλλα ηλεκτρονικα οπτικα συστηματα (οπως αλλωστε και η Nikon) ενω καποιοi απο τους φακους της ειναι κορυφαιοι. Επισης ειναι εταιρια που καθε τοσο φερνει και μια επανασταση στη φωτογραφια (π.χ. 4/3 system, μινιμαλιστικη ταση κλπ).

H Pentax κατ' εμε ειναι η μικροτερη αλλα κι αυτη λογω του οτι ακολουθει τους 2 μεγαλους εχει καλη ποιοτητα και υποστηριζεται αρκετα απο 3ους κατασκευαστες.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-03-11, 18:41
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Η sony δεν έχει και την carl zeis?Εγω αυτή την έβαλα μιας και απ ότι μου είπε ο φίλος είναι η μόνη που εφαρμόζει αυτή την τεχνολογία!Έχει να κάνει με ένα εξάρτημα μέσα το οποίο ουσιαστηκάέχει αντικατασταθεί από μία νέα τεχνολογία και αυτό της επιτρέπει να είναι πιο μικρή!Περισσότερες πληροφορίες δεν μπορώ να δωσω γιατί αυτός ελληνικά μου τα έλεγε αλλά εγώ κινέζικα τα καταλάβαινα!Ο φίλος μου είπε ότι θεωρεί πως θα ακολουθήσουν και άλλες εταιρίες με τις δικές τους προτάσεις και γι αυτό είναι καλύτερα να καθυστερήσω λίγο την αγορά της αν δεν βιάζομαι για να δώ πως θα διαμορφοθούν οι τιμές!!!

!Εν το μεταξύ για την Nikon που λέτε,αυτές δεν έχουν ένα θέμα με dead pixels?????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτογραφιση ενυδρειου με compact και DSLR Raven Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 25-11-10 16:44
Εχεις κινητο; εχεις και dslr Raven Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 05-11-10 00:49
Αγορα DSLR On_Klik Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 4 13-07-10 09:47
Επιλογή υποστρώματος! gregoryn Αρχάριοι γλυκού νερού 1 08-11-08 03:09
Επιλογή Α.Ο vouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 31-03-07 10:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10550 seconds with 13 queries