Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-10, 00:49
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile Αρχη για ενυδρειο υψηλων απαιτησεων.

καλησπερα παιδια.μιας και ετοιμαζομαι για το στησιμο του 100λιτρου που θα μου φερει μεθαυριο ο ξαδερφος μου απο Αθηνα θα ηθελα να σας ρωτησω κατι..σκοπευω να το κανω υψηλων φυτεμενο.εχω παρει μπουκαλα CO2 και περιμενω τα μανομετρα.θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις.
1)Σκοπευω να παρω υποστρωμα..αλλα μετα απο καποιες αποψεις οτι συνεχεια οταν φυτευω θα βγαινουν χωματα και οτι κραταει μονο για ενα δυο μηνες εχω αρχησει να το σκευτομαι και να μην ειμαι σιγουρος.εσεις τι πιστευετε? και πως φυτευω χωρις να γεμησει η αμμος που θα ειναι απο πανω? ή πρωτα πρεπει να βαλω υποστρωμα να φυτεψω και μετα να μπει η αμμος?
2)οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 80*40*35.και θα ηθελα να εχω ηψηλο φωτισμο στο περιπου 1βαττ ανα λιτρο.δε βλεπω να υπαρχουν τετοια φωτιστικα ή και που υπαρχουν μερικα οι τιμες ειναι απλισιαστες..
τι μου προτεινετε? να φτιαξω ενα καπακι?στο υπαρχον καπακι να βαλω κιαλες λαμπεσ ή να παω να μου φτιαξουν φωτιστικο?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-10, 02:09
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Φίλε Μίμη τα υποστρώματα δεν κρατάνε 2 μήνες.. μετά από κάποιους μήνες (6-8 ) σίγουρα χάνουν κάποια θρεπτικά συστατικά αλλά υπάρχουν λύσεις μην σε ανησυχεί αυτό (πχ ταμπλέτες)…ποιάς εταιρίας υπόστρωμα σκέφτεσαι να βάλεις ? Πάντως, μπορείς άνετα να βάλεις υπόστρωμα χωρίς κανένα πρόβλημα απλά πρέπει να φυτεύεις και να ξεφυτεύεις προσεκτικά. Δεν συμφωνώ με την χρήση άμμου και υποστρώματος καλύτερα να προτιμήσεις χαλαζιακό χαλίκι μικρής διαμέτρου. Αποψή μου η άμμος είναι λίγο επικίνδυνη σε συνδυασμό με το υπόστρωμα για να μην ξεθαφτεί…το έχω δεί να γίνεται ...Αν θέλεις υπάρχει και η λύση του flourite seachem το οποίο μπορείς να το βάλεις σκέτο.. έχει την ιδιότητα να απορροφά στοιχεία απο την στήλη νερού (υγρά λιπάσματα) και να τα παραχωρεί στα ριζώματα των φυτων. Δηλαδή είναι αυτο-ανανεούμενο ...


διαφορετικά... η σειρά είναι υπόστρωμα-βυθός (δλδ χαλίκι) και μετά φύτεμα.

Τώρα ο φωτισμός… τι λάμπες έχει το τωρινό καπάκι?

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AQUA PURA : 28-05-10 στις 02:37
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-10, 12:00
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

αα καταλαβα..οποτε ειναι αρκετα χρησιμο για ενα αρκετα φυτεμενο ενυδρειο.τωρα το flourish ειναι 7κιλα τσουβαλακια οπως ειδα..αλλα ειναι αρκετα ακριβα..34 ευρο!ξερει κανεις υπαρχει το συγκεκριμενο στο waterinn?
σκεφτομαι να παρω αυτο το λιπασμα απο το waterinn ,μιας και απο κει θα αγορασω και τον υπολοιπο εξοπλισμο.DENNERLE DEPONIT MIX PROFESSIONAL 120
τωρα δε ξερω κατα ποσο ειναι καλο..και εγω θα προτιμουσα οπως λες να μπει κατι σκετο ή κατι με αμμο αλλα αφου με αμμο ειναι δυσκολο τοτε θα εχω σκετο το υποστρωμα.για το ενυδρειο μου φτανουν τα 7κιλα της seachem?

οσον αναφορα το φωτισμο εχει δυο λαμπεσ 11βαττ η καθε μια απο αυτες τις οικονομικες.και δε ξερω πως θα το καω να πετυχο τοσο φωτισμο

σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και για τις απαντησεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-10, 14:10
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σχετικα με το υποστρωμα, εχεις αρκετες επιλογες , αναλογα ομως τι θες να κανεις και τι φυτα θα βαλεις.
Αν βαλεις απαιτητικα γρασιδια, οπως cuba,eleocharis κλπ χρειαζεσαι κατι θρεπτικο που θα δωσει ωθηση στην αρχη και καλη αναπτυξη. Το ADA amazonia II το δοκιμασα και το βρηκα απλα τελειο για γρασιδια. Μπορεις να παρεις μονο ενα τσουβαλακι (ειναι ακριβο !) να το βαλεις εκει που σκοπευεις να φυτεψεις γρασιδι , και στην πισω μερια να βαλεις seachem flurite ή Ecco complete.
Αυτη ειναι η καλυτερη αλλα οχι η πιο οικονομικη λυση.
Αν θες κατι φτηνο, τοτε βαλε σκετο χαλαζιακο χαλικι μικρης κοκκομετριας, χωρις υποστρωμα απο κατω. Ολα τα φυτα θα πανε μια χαρα και αν μαλιστα ακολουθησεις λιπανση ΕΙ θα παιρνουν ολα τα θρεπτικα απο την στηλη νερου. Σε περιπτωση που βαλεις φυτα που τρεφονται απο τις ριζες, μπορεις να τα βοηθας με μερικες ταμπλετες κοντα στις ριζες τους.

Ο φωτισμος ειναι οντως απελπιστικα λιγος για αυτο που λες να κανεις και θα πρεπει να τον αναβαθμισεις φτανοντας τουλαχιστον τα 0,8-1 w/l.
Aν το καπακι δεν σηκωνει κιαλλες λαμπες, πας σε ανοιχτο ενυδρειο και over tank φωτιστικο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-10, 15:19
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ADA amazonia II το δοκιμασα και το βρηκα απλα τελειο για γρασιδια. Μπορεις να παρεις μονο ενα τσουβαλακι (ειναι ακριβο !) να το βαλεις εκει που σκοπευεις να φυτεψεις γρασιδι , και στην πισω μερια να βαλεις seachem flurite ή Ecco complete.
Μπαινω σφηνα στο θεμα αλλα ισως βοηθηθει και ο φιλος Μιμης για το συγκεκριμενο υποστρωμα. Φιλε Αλεξανδρε εχοντας αποθημενο το γρασιδι(ισως ειμαι ο μοναδικος εδω μεσα που δεν τα εχω καταφερει) αγορασα περυσι το καλοκαιρι το συγκεκριμενο ADA amazonia II. Το εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο μου τον Γεναρη απο τοτε το μονο που κανω ειναι να ξεμπουκωνω τα φιλτρα μου απο την λασπη που δημιουργειται απο την διαλυση αυτου. Τα φυτα στα φυλλα τους ειναι γεματα απο αυτην την λασπη. Σιγουρα κατι δεν εκανα καλα; Απο τοτε σιχαθηκα τον εαυτο μου με αυτο το ενυδρειο γι΄αυτο δεν το αναφερω πουθενα. Παντως στο μαγαζι μου ειχαν πει να το βαλω πανω πανω δεν εχει προβλημα. Τι μπορει να ειναι λαθος;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-10, 15:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ναι, το amazonia II , βγαζει αρκετη λασπη/σκονη στην αρχη, μιας και το βαζεις χωρις να το ξεπλυνεις (το αναφερει στην συσκευασια).
Ειναι λοιπον πολυ σημαντικο, το 1ο γεμισμα να γινει πολυ προσεκτικα. Εγω βαζω συνηθως ενα κομματι ναυλον ή μια μεγαλλη ναυλον σακουλα στον βυθο και πανω της αδειαζω σιγα σιγα το νερο.
Με αυτον τον τροπο, μολις γεμισε το ενυδρειο ηταν αρκετα διαυγες ηδη , και την επομενη μερα κρυσταλλινο. Και δεν χρησιμοποιησα καν ενυδρειακο βαμβακι στα φιλτρα !
Αν σηκωθει πολλη θολουρα, τοτε οντως επικαθεται στα φυτα και δημιουργει ευκολα αλγες συντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-10, 15:37
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Μιμη αφου ιδη εχεις παρει χαλαζιακη ασπρη αμμο μην το διακινδυνεύσεις την ανακάτωμα της με το υπόστρωμα...
Τα εχουμε πει και απο κοντα, εγω πιστευω οτι θα κανεις μια χαρα δουλεια και χωρις αυτο(Ε.Ι., Co2). Η ταμπλετες ειναι οτι πρεπει κατα την γνωμη μου...
..Τις χρησιμοποιω καιρο και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!..

..οσο για τα γρασιδια αμα εχεις σκοπο να βαλεις καντο οπως λεει ο Αλεξανδρος "τοπικα"..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-10, 17:46
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Αλεξανδρε οπως το ειπες σκοπευω να βαλω σε καποια σημεια απαιτητικα γαρσιδια και μαλλον cuba.οποτε οπως καλυτερα να βαλω το ΑDA Amozonia II
στα σημεια που θα μπει η κιουμπα και το seachem στα υπολοιπα σημεια.(ανα και με προβληματησε αυτο που ειπε ο φιλος μας oko οτι θα γεμησουν λασπη τα φυτα και τα φιλτρα) και ας μην ειναι και η πιο οικονομικη λυση αλλα προτιμαω να κανω κατι καλα απο την αρχη παρα να επιλεξω την οικονομικη λυση και να μην μου πηγαινει τοσο καλα και να εχω προβληματα.
Ηλία δεν εχω αμμο..την εχω βαλει στο 40λιτρο που εχω πανω στο δωματιο μου..και πιστευω πως ειναι σαν να το φρεναρω να μη βαλω καθολου ιποστρωμα.ετσι ειναι η γνωμη μου και δε ξερω..φυσικα και μπορει να κανω λαθος.

τωρα για τον φωτισμο.. οντως ο φωτισμος ειναι απελπιστικα λιγος..δε ξερω αν χορανε οι λαμπεσ μεσα..και αν χορανε θα πρεπει να βαλω 2 λαμπες Τ5 των 39 watt? σιγουρα προτιμο το overtank φωτιστικο αλλα οσα εδωσα για ολο το ενυδρειο και τον εξοπλισμο μερχι τωρα θα δωσω επιπλεον για το φωτισμο και δε το βλεπω να με αφηνουν,παντοφλα θα πεσει
σας ευχαριστω ολους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-10, 00:40
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξανδρε οπως το ειπες σκοπευω να βαλω σε καποια σημεια απαιτητικα γαρσιδια και μαλλον cuba.οποτε οπως καλυτερα να βαλω το ΑDA Amozonia II
στα σημεια που θα μπει η κιουμπα και το seachem στα υπολοιπα σημεια.(ανα και με προβληματησε αυτο που ειπε ο φιλος μας oko οτι θα γεμησουν λασπη τα φυτα και τα φιλτρα) και ας μην ειναι και η πιο οικονομικη λυση αλλα προτιμαω να κανω κατι καλα απο την αρχη παρα να επιλεξω την οικονομικη λυση και να μην μου πηγαινει τοσο καλα και να εχω προβληματα.
Φιλε Μιμη ειλικρινα δεν ειχα σκοπο να σε αποτρεψω απο το συγκεκριμενο υποστρωμα. Απλα να παρουμε την αποψη του Αλεξανδρου για την σωστη χρηση του. Εγω δυστηχως με την πρωτη ευκαιρια θα το ξεστησω γιατι τα εχω κανει μπαχαλο γενικως. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι τα πιο μεγαλοσωμα ψαρια οταν κατεβαινουν στον βυθο σηκωνουν αυτη την θολουρα που κατακαθεται παντου ισως φταιει που δεν μου επιασε το γρασιδι και δεν καλυφτηκε το υποστρωμα.(ισως ειμαι ο μοναδικος που δεν εχω καταφερει να φτιαξω γρασιδι) Απο την αλλη εχω ακουσει οτι κατεβαζει το ph (ειναι αληθεια αραγε) οποτε θα το βαλω στις γαριδουλες μου. Παντως θεωρειται απο τα καλυτερα υποστρωματα αρκει να ακολουθησεις τις συμβουλες του Raven.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-10, 00:57
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οντως κατεβαζει το ΡΗ αλλα και ειναι απο τα υποστρωματα που περιεχουν αρκετο αζωτο και φωσφορο, και γι αυτο καλο ειναι να αφησουμε να στρωσει ο βυθος καλα πριν βαλουμε γαριδες.
Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι η υφη του..
Ειναι ελαφρυ σαν τυρφη και συμπαγες ταυτοχρονα, και μπορεις με μεγαλη ευκολια να φυτεψεις μικροσκοπικα κομματακια cuba χωρις να ξεριζωνονται συνεχως και να βγαινουν στην επιφανεια. Και το λεω αυτο εγω που θεωρω ως επι το πλειστον τα ακριβα υποστρωματα περιττα τις πιο πολλες φορες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-10, 08:01
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

μαλλον αυτο τελικα θα επιλεξω για την cuba..
τωρα για τα υπολοιπα σημεια που θα μπουν τα αλλα φυτα καποιος μου ειπε οτι μπορω να βαλω και φυτοχωμα απο το φυτοριο...για πειτε μου ισχυει κατι τετοιο?
αν ναι ειναι πολυ πιο οικονομικη λύση..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-10, 13:05
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Θα έλεγα να μη βάλεις τέτοιο φυτόχωμα 1ον γιατι δεν ξέρεις τι επεξεργασία έχει φάει (ραντίσματα κλπ.) και 2ον αυτό που έχω δει είναι οτι οταν φυτέψεις σε αυτό και κάποια στιγμη θέλεις να βγάλεις ενα φυτό σηκώνεται μαζι με τις ρίζες μια τεράστια ποσότητα που έχει κολήσει επάνω με αποτέλεσμα το ενυδρείο κάθε φορα να γίνεται.....,καλύτερα κάνα ψιλοκκοκο χαλικάκι με ένα απλό υποστρωμα απο κάτω και θα είσαι εντάξει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-10, 13:30
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Σταύρο μήπως ξέρεις ένα υπόστρωμα που αποτελείται από μπαλάκια πηλού με λιπάσματα μέσα του ;
Το έχω δει σε κάποιον γνωστό αλλά δεν το θυμάμαι πως το λένε.
Τα μπαλάκια είναι περίπου 5mm διάμετρος.
Απ'ότι είχα δει είχε καλά αποτελέσματα με τα γρασίδια και το είχε χύμα χωρίς έξτρα χαλικάκια από πάνω του και δεν βρώμιζε κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-10, 14:35
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταύρο μήπως ξέρεις ένα υπόστρωμα που αποτελείται από μπαλάκια πηλού με λιπάσματα μέσα του ;
Το έχω δει σε κάποιον γνωστό αλλά δεν το θυμάμαι πως το λένε.
Τα μπαλάκια είναι περίπου 5mm διάμετρος.
Απ'ότι είχα δει είχε καλά αποτελέσματα με τα γρασίδια και το είχε χύμα χωρίς έξτρα χαλικάκια από πάνω του και δεν βρώμιζε κλπ.
Μηπως εννοεις τον λατεριτη?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-10, 14:43
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Mάλλον Λατερίτης θα ηταν ειναι απο άργυλο αν θυμάμαι (χωρις να είμαι σιγουρος ) θεωρείτε καλό υλικό για φυτεμένα οπως και το flourite της Seachem που περιέχει και αυτό άργυλο απόσο ξέρω,απλώς όσοι χρησιμοποίησαν καθαρο λατερίτη μου εχουν πει οτι για κάποιο διάστημα χρωμά;τιζε το νερό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-10, 14:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

παιδια ειναι και ενα αλλο που βγαινει...π μοιαζει με χαλαζιακο χαλικι ειναι καφε αλλα καπως ημιδιαφανο...το βαζεις κατευθειαν δν βαζεις απο πανω αμμο-χαλικι
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-10, 14:55
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

οκ παιδια καταλαβα..απλα εχω το sera floredeport(ειναι κατι σαν χαλικι ανακατεμενο με πελετς για τις ριζες των φυτων..δε πολυ καταλαβαινω τι ειναι) και εχω και περισευμα απο τον κηπο πολυ φυτοχωμα και ενα παιδι απο το φορουμ μου ειπε πως το χρησιμοποιει εδω και πολυ καιρο χωρις κανενα προβλημα.μου ειπε να βαλω το υποστρωμα ανακατεμενο με μερικα χαλικια(σκεφτικα να ανακατεψω και το φυτοχωμα) και το βαζω και απο πανω 3-4cm χαλικι.τι λετε? θα εχει αποτελεσμα ή και παλι θα γινεται..??
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-05-10, 16:13
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

λοπον παιδια το εστησα..εβαλα υποσρωμα και απο πανω χαλικι..πηγα και μια βολτα και εβαλα και καποιες πετρες που μου αρεσαν.
ειναι λιγο αδιο εβαλα μονο δυο φυτακια μεσα στις δυο γωνιες και μπροστα σκοπευω σε ολο το μπροστινο να βαλω cuba.
οριστε και μερικες φωτο...και περιμενω σχολιο αν σας αρεσει και τι να διορθωσω.


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-05-10, 16:19
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

πω πω !! που τις βρηκες αυτες τις πετρες ρε Μιμη?
εμεις εδω τις πληρωνουμε
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-05-10, 16:38
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
πω πω !! που τις βρηκες αυτες τις πετρες ρε Μιμη?
εμεις εδω τις πληρωνουμε
μια βολτα 20 λεπτων στην παραλια κατω απο το σπιτι μου ειναι υπερ αρκετη για να βρεις τετοιες και πολυ καλυτερες αμα το ψαξεις και εχεις και παρατηριτικότητα
αμα θελετε πουλαω κιολας πλακα κανω...αμα θελετε σφυριξτε και σας δινω οσες θελετε
οντως ειναι αρκετα ωραιες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-05-10, 17:24
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταύρο μήπως ξέρεις ένα υπόστρωμα που αποτελείται από μπαλάκια πηλού με λιπάσματα μέσα του ;
Το έχω δει σε κάποιον γνωστό αλλά δεν το θυμάμαι πως το λένε.
Τα μπαλάκια είναι περίπου 5mm διάμετρος.
Απ'ότι είχα δει είχε καλά αποτελέσματα με τα γρασίδια και το είχε χύμα χωρίς έξτρα χαλικάκια από πάνω του και δεν βρώμιζε κλπ.
αυτο εχω εγω και στα 3 φυτεμενα και εχω cuba el parvula και γενικα πανε καλα ολα τα φυτα...ειναι αυτο:
http://www.hsaqua.nl/index.cfm?p=B37...67B416741A3019
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-05-10, 19:33
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vptheo Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο εχω εγω και στα 3 φυτεμενα και εχω cuba el parvula και γενικα πανε καλα ολα τα φυτα...ειναι αυτο:
http://www.hsaqua.nl/index.cfm?p=B37...67B416741A3019
Φιλε μου πες μας και απο που το πηρες.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-10, 03:51
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oko Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου πες μας και απο που το πηρες.
http://www.aquaclubdesign.com/hs-aqu...-3-kg-bag.html
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-10, 12:39
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Πιστευω πως διαλεξες πολυ χοντρο χαλικι,ψαξε κατι ψιλοτερο,θα δυσκολευτουν πολυ τα φυτα σου
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-10, 14:55
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω πως διαλεξες πολυ χοντρο χαλικι,ψαξε κατι ψιλοτερο,θα δυσκολευτουν πολυ τα φυτα σου
αυτο πηγα να γραψω χτες και με πηρε ο υπνος...
για μικρα φυτα cuba κτλ..γρασιδακια ... θελει και ψιλη αμμο....
εγω εχω βαλει και αμμο απλα δεν εχεις προβλημα και να βγει στο νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-06-10, 01:13
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το χαλικι ειναι απο την παραλια κι αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-06-10, 15:57
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

το χαλικι ειναι χαλαζιακο λιγο πιο χοντρο και το περισσοτερο ψιλοκοκο. εχω προσθεσει αρκετο ακομα πολυ ψηλο χαλικακι επειδη αυτο συνολο ηταν 2 εκατοστα και τωρα ποσθεσα κιαλο και ειναι συνολο περιπου 5 εκατοστα.
οποτε μπορεσω θα βαλω φωτο
-------------------------
σε λιγο θα βαλω φωτο..τελικα το εκανα οπως το ειπατε..ψιλοκο χαλικακι μαυρο στο πισω μερος και στο μεσον και λευκη ασπρη χαλαζιακη αμμο στο μπροστινο μερος που θα βαλω thn cuba

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μίμης : 01-06-10 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-06-10, 18:58
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

παιδια οριστε και οι φωτο...σορρυ γαι την καθυστερηση αλλα εχουμε και τις εξετασεις..
τωρα περιμενω να βρω cuba για να βαλω σε ολο το καμματι μπροστα




Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-06-10, 19:04
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Kαλή αρχή !!!
Με την αλλαγή, φάνηκε πολύ μεγαλύτερο το ενυδρείο !!!
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λαμπες για φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων platy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 30-01-10 22:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09167 seconds with 13 queries