Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-10, 23:28
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile ερωτηση για φωτισμο

γεια σας παιδια
εχω μια απορια
οι περισσοτεροι γνωριζουμε οτι ο φωτισμος 1w/l ειναι ικανοποιητικος ακομα και για ενυδρεια υψηλων απαιτησεων..
η απορια μου ειναι: οσο πιο δυνατος φωτισος τοσο το καλυτερο για το ενυδρειο και τα φυτα μας?(και μιλαμε για φυτα μετριας μεχρι πολυ δυσκολης κατηγοριας)
δηλαδη για παραδειγμα στο ενυδρειο μου που ειναι 100 λιτρα ενας φωτισμος των 100watt ειναι υπερ αρκετος για τα περισσοτερα ειδη υδροβιων φυτων που μπαινουν σε ενυδρεια.αν εχω για παραδειγμα ειχα 200watt δηλαδη 2watt ανα λιτρο θα ευνοουσε τα φυτα μου? ή θα γεμιζα αλγες και μπορει και να χαλαγανε?
(ολα αυτα αν υποθεσουμε οτι το ενυδρειο ειναι ισοροπημενο,και εχουμε μια σωστη λιπανση και προσθηκη CO2)
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-10, 23:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αν πας σε παραπάνω από 1w/l φωτισμό, θα είναι καλύτερα για τα δύσκολα φυτά, αλλά πιθανότατα θα αντιμετωπίσεις άλγες.
Τις οποίες όμως δεν θα δεις, γιατί θα σε έχει διώξει ο πατέρας σου από το σπίτι, μόλις πάρει λογαριασμό της ΔΕΗ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-10, 00:03
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Αν βαλεις 2βαττ ανα λιτρο θα θελεις 15 ml λιπασμα και αλλα τοσα καλιο την εβδομαδα στο 100αρι σου+καμια 100φυσαλιδες το λεπτο διοξειδιο αλλα γενικα θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις ισοροπια
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-10, 01:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις 2βαττ ανα λιτρο θα θελεις 15 ml λιπασμα και αλλα τοσα καλιο την εβδομαδα στο 100αρι σου+καμια 100φυσαλιδες το λεπτο διοξειδιο αλλα γενικα θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις ισοροπια
Καπως ετσι
Τα φυτα δεν θα παθουν τιποτα αλλα να ξερεις οτι μπορουν να εκμεταλλευτουν μονο μεχρι καποιο οριο το φως (περιπου 1,8 watt/lit). Απο εκει και μετα το επιπλεον φως παει στην ουσια χαμενο. Πανω σε αυτη τη θεση στηριζεται και η λιπανση EI.
Μπορεις λοιπον να ρυθμίσεις μια μεγιστη φωτεινη περιοδο , την λεγομενη "bursting period" για λιγες ωρες στο κεντρο της φωτοπεριοδου ή καλυτερα 2 ωρες μετα το αναμα των φωτων. Αυτη η Max φωτισμου περιοδος θα πρεπει να ξεκινησει αργα απο 1 ωρα την ημερα και μετα απο μηνες και ΑΝ εχεις ισορροπημενο συστημα και ΜΕΓΑΛΗ φυτομαζα μπορεις να την αυξησεις στις 3-4-5 ωρες.
Σε καθε περιπτωση με τοσο πολυ φως, θα παιζεις στην κοψη του ξυραφιου. Ενα μικρο λαθακι, λιγο να παραμελησεις ή να μην κανεις σωστα κατι, γεμισες αλγες μεσα σε 48 ωρες !
Αν σε ενδιαφερει δες την παρουσιαση στο "painters touch" οπου χρησιμοποιουσα 614 watt φωτισμο σε 300 λιτρα μικτα. Ηθελα ενα μπουκαλι iron καθε 15 μερες , η φιαλη των 3,5 κιλων CO2 αδειαζε μεσα σε λιγοτερο απο 1μιση μηνα και η ΔΕΗ μου ερχοταν σταθερα απο 250-350ευρω (πριν πληρωνα τα μισα περιπου).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-10, 09:28
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

οκ παιδια καταλαβα... οποτε εγω στο 100λιτρο (90 καθαρα) θα παω για 100 watt
αρα κατι παραπανω απο 1w/l.και απο οτι καταλαβα θα ειναι πολυ καλυτερο να εχω και λιπανση Ε.Ι.
και οπως λες κωστα δε με βλεπω να μενω αλλο εδω
και πρεπει να διατηρησω τις ισοροποιες γιατι οπως λες Αλεξανδρε ενα μικρο λαθος μπορει να ειναι ολεθριο και το ενυδρειο να γεμησει αλγες
αρα αρχικα αλεξανδρε μου προτινεις μετα απο τις 2 πρωτες ωρες φωτοπεριοδου να αυξησω λιγο ακομα το φωτισμο αρχικα για μια ωρα και να ολα ειναι ισσοροπημενα μετα την αυξανω..και συνολο ποσες ωρες φωτοπεριοδος αν διατηρησω αυτο το ''συστημα'' ?
ευχαριστω για τις απαντησεις σας
οπως καταλαβα τα 2watt ανα λιτρο με ολα τα παρελκομενα(CO2,λιπασματα,σιδηρο) ειναι κατι πολυ δαπανηρο..τωρα θα ειναι σαφως καλυτερα θελω να πιστευω με το 1watt ανα λιτρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση για φωτισμο Μίμης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 31-08-09 19:06
Ερωτηση για φωτισμο thgparas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 20-02-09 09:43
ερωτηση για φωτισμο.... aristomenis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 14-09-07 00:54
Ερωτηση για reef φωτισμο χοχλακας φωτης Φωτισμός 29 03-09-04 01:43
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 20-11-03 14:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03776 seconds with 15 queries