Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-03-19, 13:24   #1
Μανόμετρο CO2
 
Το avatar του χρήστη vag123
vag123
Member
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος 26-03-19, 13:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στην παρέα,
Διαβάζω περί CO2 τον τελευταίο καιρό, και παρότι σκεφτόμουν να πάω σε diy λύση(σοδα+κιτρικο), αποφάσισα να μελετήσω και την λύση της μπουκάλας.
Βρήκα μπουκάλα 2κιλη καινούργια 50 ευρώ με στρόφυγγα.
Διαβάζοντας και πιο παλία θέματα μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.
i) Αυτό είναι επαρκές; Δεν έχω θέμα να ανοιγοκλείνω χειροκίνητα την παροχή co2 οπότε δεν νομίζω ότι η ηλεκτροβάνα είναι απαραίτητη.
ii) Η ένδειξη για την πίεση εντός μπουκάλας είναι απαραίτητη; Κάπου διάβασα ότι είτε η μπουκάλα είναι φούλ είτε είναι σχεδόν άδεια η πίεση θα είναι ίδια, και για τον λόγο αυτό καλύτερη εικόνα για το πόσο γεμάτη είναι μπορείς να πάρεις άμα την ζυγίσεις. Αν ισχύει αυτό τότε σε τι χρησιμεύει η ένδειξη της πίεσης;
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Εμφανίσεις: 5979
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-19, 16:13
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Εχεις σχηματίσει λαθος εντύπωση,αυτο που περηγραφεις ειναι διακλαδωτηρας για τα σωλινακια και επησης δεν γινεται να ανοιγοκλεινεις την μπουκαλα συνεχεια,υπαρχει μεγαλη πιεση.
Χρειαζεσαι δηπλα μαnομετρα με ηλεκτροβανα και buble counter απο ebay κανενα 40ευρω
και επησης διαχυτηρας για να ειναι ετοιμο το σετ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-19, 16:35
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση
Έστω ότι παίρνω και ηλεκτρομαγνητική για να ανοιγοκλείνει η παροχή, το ερωτημα για την ένδειξη πιεσης παραμένει.
Επίσης αναφέρεις διπλό μανομετρο αλλά εχω δει να προτείνεται και μόνο αντί διπλο, οποτε θα εκτιμούσα αν με βοηθούσες να καταλάβω τις διαφορές μεταξύ τους. Γνωρίζω ότι τα διπλα εχουν επιπλέον ένδειξη για την πιεση εξόδου και συνήθως εχουν και ηλεκτρομαγνητικη. Αλλα αν αυτη ειναι η διάφορα τοτε γιατι να μην πάρω ενα τέτοιο και μια ηλεκτρομαγνητική με 10 ευρω μειώνοντας το κοστος των 40 που αναφέρθηκε;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
και επησης διαχυτηρας για να ειναι ετοιμο το σετ.
Για τον διαχυτηρα γνωρίζω απλα τον θεωρησα παρεμφερές και δεν τον ανέφερα
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vag123 : 26-03-19 στις 16:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-19, 16:48
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Γιατί είναι πολύ πιο ασφαλές να έχεις 2 μανόμετρα διοτι έτσι μειώνεται η πίεση που Πάει στο ενυδρείο, δεν πάει δηλαδή όλη η πίεση της μπουκάλας, αλλά Όσο ρυθμίζουμε εμείς από το δεύτερο μανόμετρο.
Μην κοιτάς το κόστος, ότι πληρώνεις παίρνεις, με τα 10¤ θα το πληρηρωσεις 2 και 3 φορές οταν θα χαλάει και θα χάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-19, 16:58
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Δηλαδη προτείνεις κατι σαν αυτό ;
Επισης σορρυ για το οφ τοπικ αλλά ξέρουμε τι παίζει για τελωνεία οταν αγοράζουμε εκτος ΕΕ;
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-19, 17:09
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Ακριβός αυτό, ίδιο έχω και εγώ.
Για αγορές μκιρες δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, δ νωμιζω να έχεις θέμα το τελωνείο.

Ένα καλό σωλινακι, μια ανεπιστρωφη βαλβίδα και έναν διαχυτηρα και είσαι εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-19, 17:12
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Φιλε μου να σαι καλά ,
διαβάζω οτι για αγορές άνω των 22 ευρώ ίσως περάσει τελωνείο με μια επιβάρυνση των 15 ευρώ.(αν επιτρέπεται ποτέ το είχες αγοράσει; )
Ευχαριστω!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-19, 17:46
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Είναι καιρός τώρα Βαγγέλη, από περυση.
Αλλά κι έτσι να είναι πάλι σε συμφερει. Στην Ελλάδα βρίσκεις μανόμετρα από 100¤και πάνω, καλύτερα ποιοτικα βέβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-19, 18:07
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Να επισημάνω κατι που μολις διάβασα και θέλω να σιγουρευτώ. Επισυνάπτω το ποστ που διάβασα:

"Υπάρχουν δύο τύπων ρυθμιστές (regulators).

Αυτοί της μίας φάσης (single stage) που έχουν ένα ή δύο μανόμετρα. Την ξεχωρίζεις γιατί δεν έχει κάτι άλλο εκτός από τα μανόμετρο- α και την μικρομετρική.
και οι διπλής φάσης (dual stage) που απαραίτητα έχουν 2 μανόμετρα. Λέγονται έτσι γιατί σου δίνουν την δυνατότητα να ελέγχεις την έξοδο του αέρα προς στην μικρομετρική σου βαλβίδα. Την ξεχωρίζεις γιατί στο ρυθμιστή εκτός από την μικρομετρική έχεις και μια ακόμα στρόφιγγα, αυτή που ελέγχεις την έξοδο σου.
Στης μονής φάσης δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα και η έξοδος είναι σχεδόν πάντα ρυθμισμένη στα 2 ή 3 bar που είναι υπέραρκετα.



Όταν έχεις 2 μανόμετρα, το ένα μετράει την πίεση της μπουκάλας και άρα την ποσότητα που έχεις μέσα, και το άλλο την έξοδο του αέρα προς την μικρομετρική



Σε κάθε περίπτωση ανοίγεις της στρόφιγγα της μπουκάλας μισή στροφή και αν έχεις ρυθμιστή dual stage ρυθμίζεις την έξοδο απο την δεύτερη στρόφιγγα στα 2-3 bar, αν έχεις single stage τελείωσες.



Μετά με την μικρομετρική ρυθμίζεις τις φυσαλίδες σου."

Οπότε το δικό σου έχει ρυθμιστή πίεσης εξόδου;
Γιατι αν δεν έχει τοτε κανει την ίδια δουλειά με τον άλλο που έστειλα πιο πριν(με την διαφορα του δευτερου μανομετρου) αφου ολοι μειώνουν την πιεση εξόδου απλα οι διπλης σου δινουν δυνατότητα ρύθμισης.
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-19, 18:22
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Βεβαια εχει μικρο ρυθμιστη,ειναι αυτο που βρεισκεται κατω απο τον μετριτη φυσαλιδων.

Ανοιγεις την μπουκαλα και βλεπεις πιεση,μετα σιγα σιγα ανοιγεις τον μικρομετριτη και βλεπεις τον μετριτη φυσαλιδων (αφου εχεις βαλει νερο μεσα) ποσες φυσαλιδες το δευτερολεπτο βγαζει.Αργει λιγο να ανταπικριθει καμια φορα για αυτο θελει μικρες αλλαγες και να του δωσεις λιγο χρονο,Ξεκινα με 1 σταγωνα καθε 2 δευτερολεπτα και αναλογα με τις αναγκες τον φυτων σου το αλλαζεις.
Επησης χρειαζεσαι και co2 indicator (με το υγρο που σου δειχνει το διαλυμενο διοξιδιο) ο οποιος και αυτος θελει χρονο για να σου δειξει.

Αν κανεις σωστη διαχυση στο νερο θα κανεις και οικονομια στην μπουκαλα.
Θα βαλεις την ηλεκτροομαγνιτικη βαλβιδα σε ενα timer να ανοιγει 2 ωρες πριν ανοιξουν τα φωτα και να κλεινει μαζι με τα φωτα,ετσι ωστε τα φυτα σου παντα να εχουν διαθεσιμο co2
Αν θελεις πες και λογια για το ενυδρειο σου και τα φυτα σου,φωτισμος κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-03-19, 18:34
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Δεν σε ρωταω αν εχει μικρορυθμιστη.
Ρωτάω αν εχει κεντρική βανα που ρυθμίζει την πίεση που στέλνει η μπουκάλα στον μικρορυθμιστη. (το G την φωτογραφίας) Γιατί σύμφωνα με αυτά που έκανα επικόλληση πιο πάνω αυτο ειναι που κανει την διάφορα ανάμεσα στους ρυθμιστες μονης η διπλης φάσης. Αν τα παραπανω ισχυουν τοτε ο ρυθμιστής αυτος ειναι μονης φασης αρα και ιδιος με εκεινον που εστειλα εγω καποια μηνύματα πιο πανω με την μόνη διάφορα οτι εκεινος εχει ηλ/τικη και b. counter.
Δεν ξερω αν αυτο που διάβασα ισχυει και για αυτο ρωτάω.
Φιλικά και Ευχαριστώ για τον χρονο σου!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dual-stage-co2-regulator-layout.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  39,6 KB  
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-03-19, 18:40
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

οχι δεν εχει αυτο που δειχει το G,η ρυθμιση γινεται απο τον μικρορυθμιστη,αν θελεις να εχει και αυτο,τοτε αναβαινει πολυ η τιμη και σηγουρα ειναι καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-03-19, 21:23
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Οπότε αμα ισχύει το απόσπασμα που έκανα επικόλληση σε προηγούμενο μήνυμα τοτε δεν έχει ουσιαστική διαφορά με αυτό ,εκτός από το bubble counter και την ηλ/τικη. Μπορεί να το επαληθεύσει κάποιος;
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-03-19, 22:42
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε αμα ισχύει το απόσπασμα που έκανα επικόλληση σε προηγούμενο μήνυμα τοτε δεν έχει ουσιαστική διαφορά με αυτό ,εκτός από το bubble counter και την ηλ/τικη. Μπορεί να το επαληθεύσει κάποιος;
Η βελονοειδης που παραθετεις απο ολυμπια ειναι μονο για να ρυθμιζεις τις φυσαλιδες αφου βιδωσει πανω στο μανομετρο!
Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεσαι απαραιτητα διπλο μανομετρο..αυτο που σε νοιαζει ειναι να βλεπεις την πιεση της μπουκαλας. (στη δικη μου αρχιζει και πεφτει κανα μηνα πριν τελειωσει).Η πιεση εξοδου που μετρα το δευτερο μανομετρο ειναι σ ολα η ιδια 3 Bar..κι εγω μονό μανομετρο εχω απο cο2art οταν ειχε διαθεσιμο..Παιρνεις μπουκαλα απο ολυμπια,ενα καλο μονο μανομετρο απο ebay και μια ηλεκτρομαγνητικη κι εισαι ετοιμος.

Κι εγω δεν ρισκαρω αγορες απο ebay πανω απο 22ευρω παντως
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-03-19, 23:48
Parik Ο χρήστης Parik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2019
Περιοχή: Πειραι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βελονοειδης που παραθετεις απο ολυμπια ειναι μονο για να ρυθμιζεις τις φυσαλιδες αφου βιδωσει πανω στο μανομετρο!

Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεσαι απαραιτητα διπλο μανομετρο..αυτο που σε νοιαζει ειναι να βλεπεις την πιεση της μπουκαλας. (στη δικη μου αρχιζει και πεφτει κανα μηνα πριν τελειωσει).Η πιεση εξοδου που μετρα το δευτερο μανομετρο ειναι σ ολα η ιδια 3 Bar..κι εγω μονό μανομετρο εχω απο cο2art οταν ειχε διαθεσιμο..Παιρνεις μπουκαλα απο ολυμπια,ενα καλο μονο μανομετρο απο ebay και μια ηλεκτρομαγνητικη κι εισαι ετοιμος.



Κι εγω δεν ρισκαρω αγορες απο ebay πανω απο 22ευρω παντως
Με ένα μανόμετρο είμαι και εγώ
Είχα αγορασει της ista με του 1 κιλού μπουκάλα
Τώρα είναι κουμπωμενος πάνω σε πυροσβεστήρα και η αλουμινίου είναι backup
Ηλεκτρομαγνητική δεν εχω,κάθε μέρα ανοίγω και κλείνω.Στο παρόν μου,δεν με απασχολεί καθόλου,αντιθέτως μου αρεσει,καθώς "έχω" να κάνω κάτι ακόμα με τα ενυδρεία .
Έχω splitter ,διπλό.
Εάν βάλω ηλεκτρομαγνητική,δεν θα έχω πρόβλημα ?Πρώτον από συσσωρευμένο αέριο και δεύτερον λόγο σπλιτερ.Λογικα θα χρειαστώ δύο

Η πίεση του μανομετρου,αρχίζει να πέφτει περίπου 3 βδομάδες πριν τελειώσει.Ολο τον άλλο καιρό,παραμένει σταθερή.
Επειδή ακριβώς παραμένει σταθερή,είναι αρκετά εύκολο και με ένα μανόμετρο να ΜΗΝ αντιμετωπίσεις κανένα είδους πρόβλημα.Ακομα και στην περίπτωση που το ανοιγοκλείνεις καθημερινά,όπως εγω

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-03-19, 00:26
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Λύσεις υπάρχουν πολλες οπως και πατεντες.Γνωμη μου ειναι κανε το οσο πιο σωστα και ασφαλες μπορεις,να ανοιγει με ηλεκτροβανα και να μην ασχολεισαι καθολου με αυτο,απλα να του ριχνεις μια ματια.Να μου πειτε ανεβαίνει το κοστος,συμφωνώ αλλα το φτηνο το πληρωνεις 2-3 και πολλες φορες οπως ειπα και πιο πανω.

Επησης η σωστη αναπτηξh των φυτων θελει σταθερο Co2 καθολη την διαρκεια της φωτοπεριοδου και κοντα στα 30ppm,και η ασταθεια του ειναι η κυρια αιτια για αλγες.Ανοιγοντας το καθε μερα δεν μπορεις να πετυχεις τοσο ιδανικες συνθηκες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-03-19, 01:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αυτο παντως μου ηρθε πριν μερικες μερες με δωρεαν μεταφορικα χωρις τελωνεια και λοιπα https://www.ebay.com/itm/Aquarium-CO...72.m2749.l2648
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-03-19, 09:00
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βελονοειδης που παραθετεις απο ολυμπια ειναι μονο για να ρυθμιζεις τις φυσαλιδες αφου βιδωσει πανω στο μανομετρο!
Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεσαι απαραιτητα διπλο μανομετρο..αυτο που σε νοιαζει ειναι να βλεπεις την πιεση της μπουκαλας. (στη δικη μου αρχιζει και πεφτει κανα μηνα πριν τελειωσει).Η πιεση εξοδου που μετρα το δευτερο μανομετρο ειναι σ ολα η ιδια 3 Bar..κι εγω μονό μανομετρο εχω απο cο2art οταν ειχε διαθεσιμο..Παιρνεις μπουκαλα απο ολυμπια,ενα καλο μονο μανομετρο απο ebay και μια ηλεκτρομαγνητικη κι εισαι ετοιμος.

Κι εγω δεν ρισκαρω αγορες απο ebay πανω απο 22ευρω παντως
Θέμη το τελευταίο μανομετρο που έβαλα λινκ απο ebay δεν κάνει; Αυτο απο την Ολυμπια ναι ήταν λάθος . Μιας και εσύ ο ίδιος δουλεύεις με μονο έχεις να προτείνεις κάποιο; Ας πούμε κάτι τέτοιο ;
-------------------------
Επίσης άκουσα και το άλλο... λενε οτι μερικες ηλεκτρομαγνητικες ζεσταίνονται εως και καίνε εν ωρα λειτουργίας. Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;
Δεν ξερω ρε παιδιά ισως ειμαι λίγο υπερβολικός και το ψάχνω πολύ
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vag123 : 27-03-19 στις 09:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-03-19, 09:30
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!




Θέμη το τελευταίο μανομετρο που έβαλα λινκ απο ebay δεν κάνει; Αυτο απο την Ολυμπια ναι ήταν λάθος . Μιας και εσύ ο ίδιος δουλεύεις με μονο έχεις να προτείνεις κάποιο; Ας πούμε κάτι τέτοιο ;
-------------------------
Επίσης άκουσα και το άλλο... λενε οτι μερικες ηλεκτρομαγνητικες ζεσταίνονται εως και καίνε εν ωρα λειτουργίας. Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;
Δεν ξερω ρε παιδιά ισως ειμαι λίγο υπερβολικός και το ψάχνω πολύ
Μια χαρα μου φαινεται αυτο το μονο,κι απο τιμη σουπερ..Μπορεις βεβαια να χτυπησεις κι αυτο που δειχνει πιο πανω ο Γιωργος Κ καλη τιμη τα 24 για διπλο κι αφου δεν περασε τελωνειο!
Αν ομως περασει,ακομη κι αν δεν σου χρεωσουν κατι εξτρα (λεμε τωρα) θα καθυστερησει πολυ να φτασει στα χερια σου!
Η ηλεκτρομαγνητικη ειναι απαραιτητη και ναι η αληθεια ειναι πως ζεσταινονται αρκετα,κυριως το καλοκαιρι!κι εγω μια απ το ebay εχω τωρα 2 χρονια λειτουργει μια χαρα παντως!
Δες κι απο Βangood https://www.banggood.com/CO2-Agnetic...r_warehouse=CN
https://www.banggood.com/CO2-Moss-Pl...r_warehouse=CN

επιλεγεις αποστολη με priority direct mail (δεν εχει τελωνειο) και σου ρχονται σε 2 βδομαδες ακριβως και με καλες κριτικες!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-03-19, 12:47
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Θα παραγγείλω αυτά τα 2 που έβαλες από το Βangood μάλλον.
Ευχαριστώ πολύ!!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-03-19, 17:47
Parik Ο χρήστης Parik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2019
Περιοχή: Πειραι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Λύσεις υπάρχουν πολλες οπως και πατεντες.Γνωμη μου ειναι κανε το οσο πιο σωστα και ασφαλες μπορεις,να ανοιγει με ηλεκτροβανα και να μην ασχολεισαι καθολου με αυτο,απλα να του ριχνεις μια ματια.Να μου πειτε ανεβαίνει το κοστος,συμφωνώ αλλα το φτηνο το πληρωνεις 2-3 και πολλες φορες οπως ειπα και πιο πανω.

Επησης η σωστη αναπτηξh των φυτων θελει σταθερο Co2 καθολη την διαρκεια της φωτοπεριοδου και κοντα στα 30ppm,και η ασταθεια του ειναι η κυρια αιτια για αλγες.Ανοιγοντας το καθε μερα δεν μπορεις να πετυχεις τοσο ιδανικες συνθηκες.
Εχθρος της αλγης είναι η σταθερή ροή co2
Χωρίς ηλεκτρομαγνητική,χρειάζομαι μάξιμουμ πέντε λεπτά κάθε πρωί για την ρύθμιση του co2.Χρονο που θα αφιερωνα ούτως η άλλως,καθώς δεν αφήνω ποτέ τα πράγματα στον αυτόματο.Οταν ειδικά πρόκειται για high tech φυτεμένο
Με το drop checker,ειναι πανευκολο να βάζεις καθημερινά ακριβώς την ίδια ροή

Αν και υπάρχει εξαρχής,πλέον παγκόσμια,κερδίζει συνεχώς εδαφος,ηάποψη και η χρήση συνεχόμενης ροής.Αποφευγοντας έτσι μεγάλες μεταπτώσεις στο ph.
Οπότε σαφώς και δεν είναι απαραίτητη η χρήση σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Parik Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχθρος της αλγης είναι η σταθερή ροή co2
Χωρίς ηλεκτρομαγνητική,χρειάζομαι μάξιμουμ πέντε λεπτά κάθε πρωί για την ρύθμιση του co2.Χρονο που θα αφιερωνα ούτως η άλλως,καθώς δεν αφήνω ποτέ τα πράγματα στον αυτόματο.Οταν ειδικά πρόκειται για high tech φυτεμένο
Με το drop checker,ειναι πανευκολο να βάζεις καθημερινά ακριβώς την ίδια ροή

Αν και υπάρχει εξαρχής,πλέον παγκόσμια,κερδίζει συνεχώς εδαφος,ηάποψη και η χρήση συνεχόμενης ροής.Αποφευγοντας έτσι μεγάλες μεταπτώσεις στο ph.
Οπότε σαφώς και δεν είναι απαραίτητη η χρήση σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Bubble counter ήθελα,και όχι drop checker

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Parik : 27-03-19 στις 17:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-03-19, 18:22
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει λογος να εχουμε συνεχομενο co2 και φυσικα δεν ειναι αυτο η λυση για την αλγη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-03-19, 20:38
Parik Ο χρήστης Parik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2019
Περιοχή: Πειραι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει λογος να εχουμε συνεχομενο co2 και φυσικα δεν ειναι αυτο η λυση για την αλγη.
Ο λόγος είναι η σταθερότερη τιμή του ph
Είναι θεμιτό και όχι απαραίτητο
Δεν ανέφερα πουθενά πως είναι η λύση για την άλγη
Η εμφάνιση αλγης ,μπορεί να προέλθει από διάφορες δυσλειτουργίες!
Το σίγουρο είναι,πως η μεγαλη πτώση του ph κατά την διάρκεια της λειτουργίας των φώτων.,δεν βοηθάει πουθενά,αντιθέτως μπορεί να βλάψει και μόνο αυτό


Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει λογος να εχουμε συνεχομενο co2 και φυσικα δεν ειναι αυτο η λυση για την αλγη.
Όπως αναφέρω παραπάνω,δεν το έχω συνεχόμενο.Ανοιγω και κλείνω καθημερινά
Ο λόγος που δεν το εχω συνεχόμενο (ακόμα),είναι γιατι με ευχαριστεί.
Κοινός,γουστάρω να ασχολούμαι καθημερινά
Ειναι όμως κάτι που θα αλλάξει.
Είναι θέμα χρόνου (π.χ μερικές μέρες άδεια)
Έχοντας λοιπόν επίγνωση πως πρακτικά,μπορεί να μην έχω την δυνατότητα της χειροκίνητης επιλογής,κάποια στιγμη.....διάβασα όλο το νετ για τα - και + των δύο επιλογών.
Όλα δείχνουν,πως το μόνο μειον του συνεχόμενου,ειναι η "σπατάλη"co2
Μερικά συν,ανέφερα ήδη.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Parik : 27-03-19 στις 20:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-03-19, 20:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Parik Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος είναι η σταθερότερη τιμή του ph
Είναι θεμιτό και όχι απαραίτητο
Δεν ανέφερα πουθενά πως είναι η λύση για την άλγη
Η εμφάνιση αλγης ,μπορεί να προέλθει από διάφορες δυσλειτουργίες!
Το σίγουρο είναι,πως η μεγαλη πτώση του ph κατά την διάρκεια της λειτουργίας των φώτων.,δεν βοηθάει πουθενά,αντιθέτως μπορεί να βλάψει και μόνο αυτό


Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αμα χρησιμοποιεις μαλακο νερο και οσμωση ποσο να πεφτει το ph? Μιση μοναδα; αφου ηδη ειναι χαμηλα...στο δικο μου αυτο βλεπω γι αυτο το λεω, η πτωση του ph με το co2 ειναι 0.5-0.7..
Ουτε και στη φυση ομως ειναι απολυτα σταθερο το ph,διορθωστε με αν κανω λαθος.

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-03-19, 21:16
Parik Ο χρήστης Parik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2019
Περιοχή: Πειραι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα χρησιμοποιεις μαλακο νερο και οσμωση ποσο να πεφτει το ph? Μιση μοναδα; αφου ηδη ειναι χαμηλα...στο δικο μου αυτο βλεπω γι αυτο το λεω, η πτωση του ph με το co2 ειναι 0.5-0.7..
Ουτε και στη φυση ομως ειναι απολυτα σταθερο το ph,διορθωστε με αν κανω λαθος.

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εννοώ,πως εάν φτιάξεις χρονοδιάγραμμα ,το ph δεν θα έχει μεγαλες μεταβολές.
Εαν ίσχυε πως το νερό από όσμωση δεν πέφτει πολύ,και πόσο να πέσει...δεν θα είχαμε ph crash ποτέ
Και οι δύο μέθοδοι αποδίδουν πολύ καλά,υπό τις κατάλληλες συνθήκες τουλάχιστον
Επίσης ,κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό.
Π.χ αρκετοί θέλουν με το ανάψουν τα φώτα, το drop checker να έχει πάρει ήδη ελαφρώς κίτρινη απόχρωση.
Αυτό άλλος το πετυχαίνει,με άνοιγμα του co2 ,τρεις ώρες πριν τα φώτα,άλλος 2 κτλ
Πολλοί παλι,με συνεχόμενο co2

Δλδ,με παρατήρηση,φτάνεις πάντα σε αυτό που αποδίδει τα μέγιστα στο δικό σου ενυδρειο-α

Επιλογή μου ειναι,τώρα να ανοίγω χειροκίνητα,και όταν αδυνατω να κάνω αυτό...να πάω σε συνεχόμενο
Ηλεκτρομαγνητική, τουλάχιστον "φθηνή" από ebay,δεν θα εμπιστευτώ


Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-03-19, 21:42
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Parik Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοώ,πως εάν φτιάξεις χρονοδιάγραμμα ,το ph δεν θα έχει μεγαλες μεταβολές.
Εαν ίσχυε πως το νερό από όσμωση δεν πέφτει πολύ,και πόσο να πέσει...δεν θα είχαμε ph crash ποτέ
Και οι δύο μέθοδοι αποδίδουν πολύ καλά,υπό τις κατάλληλες συνθήκες τουλάχιστον
Επίσης ,κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό.
Π.χ αρκετοί θέλουν με το ανάψουν τα φώτα, το drop checker να έχει πάρει ήδη ελαφρώς κίτρινη απόχρωση.
Αυτό άλλος το πετυχαίνει,με άνοιγμα του co2 ,τρεις ώρες πριν τα φώτα,άλλος 2 κτλ
Πολλοί παλι,με συνεχόμενο co2

Δλδ,με παρατήρηση,φτάνεις πάντα σε αυτό που αποδίδει τα μέγιστα στο δικό σου ενυδρειο-α

Επιλογή μου ειναι,τώρα να ανοίγω χειροκίνητα,και όταν αδυνατω να κάνω αυτό...να πάω σε συνεχόμενο
Ηλεκτρομαγνητική, τουλάχιστον "φθηνή" από ebay,δεν θα εμπιστευτώ


Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα συμφωνησω μαζι σου σε ολα εκτος απ το manual ανοιξε-κλεισε της παροχης πιο πολυ για πρακτικους λογους+ το χαλαρωμα της μικρομετρικης απ το διαρκες πειραγμα..Καλυτερα βαλτο συνεχομενο 24/7 με μια μικρη μειωση..
Για τις φτηνιαρικες ηλεκτροβανες ενα δικιο το χεις!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-07-19, 20:48
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλησπέρα και παλι!

Ειπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα για μια απλη ερώτηση. Ρε παιδιά την στρόφιγγα της μπουκάλας την ανοίγουμε στο φουλ και απλα ρυθμιζουμε ροη με την μικρομετρικη του μανομετρου;
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-07-19, 00:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag123 Εμφάνιση μηνυμάτων
την στρόφιγγα της μπουκάλας την ανοίγουμε στο φουλ και απλα ρυθμιζουμε ροη με την μικρομετρικη του μανομετρου;
Ναι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-07-19, 06:30
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Ωραία! Ευχαριστώ Γιώργο
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μανόμετρο και ηλεκτροβάνα για co2 manos_crt Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-01-17 00:13
SOS Μανόμετρο stanlee Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 19-11-14 18:04
Μανόμετρο-Regulator dizio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 25-09-11 22:31
Co2 Μανόμετρο TaitO Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 23-12-06 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10537 seconds with 16 queries