Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-20, 12:12
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Συνδιασμός για 200lt;;;

Καλημέρα σας!Μετά από ένα ολικό στραπάτσο need help για εναλλακτική σύνθεση.

1)Βασικά να κάνω μια υπερ-χαζή ερώτηση. Αν και την βλέπω την απάντηση. Είδα ότι στο Χαλάνδρι κατεύθασαν κάτι Tropheus Ilangi. Έψαξα χτες όσο μπόρεσα, αλλά δεν είδα κάπου να αναγράφεται για tropheus ομάδας 5-6 ατόμων με ένα αρσενικό. Γίνεται;; Το έχει δοκιμάσει κανείς;;Παντού βρήκα για σύνθεση 10-15 ατόμων αλλά με δύο αρσενικά. Σε φάση, που αυτόματα μου γεννάται η πληροφορία ότι ένα αρσενικό με 5 θηλυκά δεν έχει δοκιμαστεί ή δεν γίνεται. Καλά τον σκέφτομαι ότι ένας με πολλές δεν πάει;;;

2)Εναλλακτικά λέω πέτα χρυσόψαρα. Είχα διαβάσει ότι υπάρχουν επιλογές. Από φίλτρανση δεν νομίζω ότι έχω θέμα. Έλεγα 2-3 μπορώ να τα βάλω.

3)Η τρίτη εναλλακτική που σκέφτομαι λέω να πετάξω 2-3 είδη κιχλίδα πάλι. Έπεσε το μάτι μου στα Julidochromis Ornatus, τα Pseudotropheus Saulosi και τα Labidochromis Caeruleus. Φαντάζομαι όμως ότι και τα 3 ή δύο από αυτά τα είδη αυτά δεν πάνε μαζί των 4-5 ατόμων από κάθε είδος.

4)πό Αμερικής είμαι fan των Astronotus Ocellatus αλλά από διαστάσεις νομίζω, από ότι θυμάμαι δεν με πέρνει για ένα ζευγάρι σε συνδιασμο από ότι είδα σε μαγαζιά δεν έχουν πέσει τα κλασσικά μαύρο-πορτοκαλί αλλά κάτι σε μαύρο μπεζ, επομένως τα ξέχασα σαν πλάνο γενικά.

Τα κοχυλόψαρα δεν μου αρέσουν.

Helpppppppppp
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-20, 23:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dongvc Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας!Μετά από ένα ολικό στραπάτσο need help για εναλλακτική σύνθεση.

1)Βασικά να κάνω μια υπερ-χαζή ερώτηση. Αν και την βλέπω την απάντηση. Είδα ότι στο Χαλάνδρι κατεύθασαν κάτι Tropheus Ilangi. Έψαξα χτες όσο μπόρεσα, αλλά δεν είδα κάπου να αναγράφεται για tropheus ομάδας 5-6 ατόμων με ένα αρσενικό. Γίνεται;; Το έχει δοκιμάσει κανείς;;Παντού βρήκα για σύνθεση 10-15 ατόμων αλλά με δύο αρσενικά. Σε φάση, που αυτόματα μου γεννάται η πληροφορία ότι ένα αρσενικό με 5 θηλυκά δεν έχει δοκιμαστεί ή δεν γίνεται. Καλά τον σκέφτομαι ότι ένας με πολλές δεν πάει;;;
Αν και δεν γράφεις διαστάσεις του ενυδρείου σου δεν θα πρότεινα τροφέους για 200 λίτρα http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...19&postcount=6
2)Εναλλακτικά λέω πέτα χρυσόψαρα. Είχα διαβάσει ότι υπάρχουν επιλογές. Από φίλτρανση δεν νομίζω ότι έχω θέμα. Έλεγα 2-3 μπορώ να τα βάλω.
Κάτι μπορεί να γίνει με χρυσόψαρα αλλά για περισσότερα διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
3)Η τρίτη εναλλακτική που σκέφτομαι λέω να πετάξω 2-3 είδη κιχλίδα πάλι. Έπεσε το μάτι μου στα Julidochromis Ornatus, τα Pseudotropheus Saulosi και τα Labidochromis Caeruleus. Φαντάζομαι όμως ότι και τα 3 ή δύο από αυτά τα είδη αυτά δεν πάνε μαζί των 4-5 ατόμων από κάθε είδος.
Πρέπει να σκεφτείς τις επιλογές σου με μεγαλύτερη προσοχή Πέτα το ένα πέτα το άλλο στο τέλος θα απογειωθείς Στην παραπάνω περίπτωση έχεις μπερδέψει ψάρια από 2 διαφορετικές λίμνες. Στα λίτρα σου πάντως μπορείς να βάλεις 2 χαρέμια (2+6=8 ψάρια) από Chindongo saulosi (αυτή είναι τώρα η σωστή ονομασία τους) που φαντάζομαι θα σε ικανοποιεί σαν αριθμός ψαριών αλλά και σαν χρωματική ποικιλία μιας και είναι δίχρωμο είδος.
4)πό Αμερικής είμαι fan των Astronotus Ocellatus αλλά από διαστάσεις νομίζω, από ότι θυμάμαι δεν με πέρνει για ένα ζευγάρι σε συνδιασμο από ότι είδα σε μαγαζιά δεν έχουν πέσει τα κλασσικά μαύρο-πορτοκαλί αλλά κάτι σε μαύρο μπεζ, επομένως τα ξέχασα σαν πλάνο γενικά.
καλά έκανες και τα ξέχασες
Τα κοχυλόψαρα δεν μου αρέσουν.

Helpppppppppp
Σκέψου τα παραπάνω και τα ξαναλέμε.
Το ολικό στραπάτσο δεν μας είπες, ποιό ήταν?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-20, 08:45
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Ναι σόρρυ το στραπάτσο..Είχα παραγγείλει κάποια tropheus red kasanga, 10 κομμάτια, με την προϋπόθεση ότι μέχρι τέλος του χρόνου θα μετακομίσω και θα στηθεί το 2000λτ που θέλω, αλλά προς το παρόν δεν έχω χώρο στο σπιτι που είμαι. Λοιπόν προσώρησα στην παραγγελία και την Κυριακή μου κάνανε full refund το ποσό των 800ευρώ που είχα πληρώσει. Πρώτο περίεργο..Το refund έγινε Κυριακή..λέω κάτι δεν πάει καλά, μαζί με την συνοδεία ένος mail ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την παραγγελία...Σημείωση ότι την προηγούμενη Πέμπτη είχα ειδοποιηθεί ότι την Δευτέρα το πολύ Τρίτη θα έχω παραλάβει.
Χτες Δευτέρα μου στείλανε Mail ότι έγινε λάθος με την παραγγελία και έχει σταλεί αλλου..
Αποτέλεσμα..ξενέρωσα από την μια, αλλά από την άλλη μάλλον και ίσως είναι θετικό το ότι έγινε λάθος, γιατί ένας φόβος μην γίνει καμιά στραβή μέχρι τέλος του χρόνου και δεν γίνει η μετακόμιση....που θα γίνει...απλά η γυναίκα δεν ξέρει ακόμα ότι το υποσυνείδητο κριτήριο επιλογής του σπιτιού είναι αν χωράει το ενυδρειο :P
Από αυτά που έχω παραθέσει κυμαίνομαι περισσότερο προφανώς στα Labidochromis Caeruleus και τα Chindongo saulosi. Έχετε κάποια άλλη πρόταση;;;Φαντάζομαι πως συνδυασμός τους δεν..Μια διευκρίνηση χαζή, αλλά απο το να κάνω πατάτα θα κάνω ερώτηση. Στο δύο χαρέμια που αναφέρθηκε πιο πάνω μιλάμε για 6+2 από κάθε είδος ή στο σύνολο;;;Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση πλην των παραπάνω για τα οποία ρώτησα;;;
Τέλος να σημειώσω, ότι έδωσα σημασία στις παραμέτρους και δεν είδα την προέλευση των ψαριών. Λαικιστή είδα το δάσος και όχι το δέντρο, για αυτό και παράθεσα ειδη απο διαφορετική λίμνη...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-20, 13:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dongvc Εμφάνιση μηνυμάτων
....... ίσως είναι θετικό το ότι έγινε λάθος, .......σίγουρα είναι θετικό γιατί τα τροφέους μαζί με τα 800 ευρώ θα σε αποχαιρετούσαν σύντομα σ' αυτό το ενυδρείο
........Από αυτά που έχω παραθέσει κυμαίνομαι περισσότερο προφανώς στα Labidochromis Caeruleus και τα Chindongo saulosi. Έχετε κάποια άλλη πρόταση;;;Φαντάζομαι πως συνδυασμός τους δεν..Μια διευκρίνηση χαζή, αλλά απο το να κάνω πατάτα θα κάνω ερώτηση. Στο δύο χαρέμια που αναφέρθηκε πιο πάνω μιλάμε για 6+2 από κάθε είδος ή στο σύνολο;;;Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση πλην των παραπάνω για τα οποία ρώτησα;;;
...
Σου προτείνω να βάλεις μόνο 2 χαρέμια saulosi γιατί είναι από τα πιο μικρόσωμα και σχετικά ήρεμα είδη που μπορείς να βρεις και επειδή έχουν διχρωμία.
Δεν θα έβαζα δύο διαφορετικά είδη.
Τα Labidochromis αν και αυτά είναι σχετικά φιλήσυχα γίνονται μεγαλύτερα, δεν μπορείς εύκολα να ξεχωρίσεις φύλα αν δεν ζευγαρώσουν και δύσκολα θα συνυπάρξουν δύο αρσενικά στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-20, 21:02
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Για τα Pseudotropheus elongatus βλέπω ότι ειμαι οκ σαν διαστάσεις κλπ κλπ..Τα έχει κανείς;;;Νομίζω ότι με πέρνει για ένα χαρέμι τουλάχιστον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συνδιασμός λαμπών KenJiNx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 23-05-12 20:45
λαμπες συνδιασμός kospets Γλυκό νερό - Γενικά 3 21-01-12 02:17
Συνδιασμός ψαριών joe Λίγα λόγια για την Ασία 9 17-01-12 23:31
Τι συνδιασμός ψαριών?? xrusec13 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 03-04-11 06:53
Συνδιασμός? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 4 01-02-10 21:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04322 seconds with 15 queries