Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-12-10, 11:19   #1
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά
QS-Plan
Banned
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος 16-12-10, 11:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα από την χιονισμένη Θεσσαλονίκη.

Έχω αρκετές και διαφορετικές απορίες, ατάκτως ριγμένες...

Επειδή αρκετές φορές διαβάζω για αλλαγές στο σετ απ, πως ακριβώς γίνεται αυτό? Πρέπει να έχω και δεύτερο ενυδρειάκι, ώστε να μετακομίζω εκεί τα ψάρια έως ότου στηθεί το ενυδρείο με το νέο του σετ απ?

Κάποια removal προϊόντα της Fluval, για αμμωνία, νιτρώδη, κλπ κλπ κάνουν δουλειά ή απλά κάνοντας αλλαγές νερού είμαι καλυμμένος?

Έχω το ΕΗΕΙΜ εκο 2034 (ίσως και να είναι το 2036, δεν θυμάμαι καλά και το έχω στο γραφείο) το οποίο στον κάδο έχει filterballs... μπορώ να έχω και αυτές και σιποράξ και Ehfisubstrat? τι θα προτείνατε να έβαζα?

Επειδή θέλω να βάλω κιχλίδες και έχω δει αρκετά ποστς για τη χρήση καρύδων, προτιμότερο και ασφαλέστερο είναι να την αγοράσω έτοιμη ή να κάνω εγώ μια? ανεξάρτητα από το οικονομικό μέρος της υπόθεσης...

Αυτά για τώρα, οι απορίες ποτέ δεν τελειώνουν αλλά αν δεν το τελειώσω το ποστ εδώ θα βγει ένα τραγικό μακαρόνι....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κώστας
Εμφανίσεις: 4827
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-10, 15:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα από την χιονισμένη Θεσσαλονίκη.

Έχω αρκετές και διαφορετικές απορίες, ατάκτως ριγμένες...

Επειδή αρκετές φορές διαβάζω για αλλαγές στο σετ απ, πως ακριβώς γίνεται αυτό? Πρέπει να έχω και δεύτερο ενυδρειάκι, ώστε να μετακομίζω εκεί τα ψάρια έως ότου στηθεί το ενυδρείο με το νέο του σετ απ? θελεις να αλλαξεις το σετ απ σου ή απορια λογω αποριας??
οπως και να εχει....αναλογα τι αλλαγη θελουμε να κανουμε. σαφως και κοιταμε να εχουμε ολα τα υλικα ετοιμα για το νεο σετ απ πλυμμενα και καθαρα για χρηση ενυδρειου..ειτε αυτα ειναι υποστρωματα...ειτε διακοσμητικα ...ειτε οτιδηποτε αλλο..
το αν χρειαζεται 2ο ενυδρειο εξαρταται απο το τι ειναι το πρωτο ενυδρειο. π.χ. αν εχεις ενα μονομαχο μονο τον βαζεις σε εναν κουβα με το φιλτρο και το θερμαντηρα (μιλαμε για μεγαλο κουβα και μικρο θερμαντηρα να μην εχουμε κακαβια) και κανεις τη δουλεια σου με το πασο σου.
αν υπαρχουν πολλα ψαρια...μπορουν για λιγες ωρες να μεινουν σε 1-2 κουβαδες αλλα οχι για παρα πολυ....
μονο αν γινει πιο συγκεκριμενη η ερωτηση μπορεις να παρεις πιο συγκεκριμενη απαντηση.

Κάποια removal προϊόντα της Fluval, για αμμωνία, νιτρώδη, κλπ κλπ κάνουν δουλειά ή απλά κάνοντας αλλαγές νερού είμαι καλυμμένος? δε τα χρειαζεσαι για μονιμη χρηση. κανουν δουλεια σε μια δυσκολη περιπτωση που μπορει να τα χρειαστεις...αλλα και παλι μπορουν να αντικατασταθουν απο αλλαγες νερου. στη ρουτινα σου εννοειται πως αλλαγες και μονο επαρκουν και τιποτα απο αυτα τα ζουμια.

Έχω το ΕΗΕΙΜ εκο 2034 (ίσως και να είναι το 2036, δεν θυμάμαι καλά και το έχω στο γραφείο) το οποίο στον κάδο έχει filterballs... μπορώ να έχω και αυτές και σιποράξ και Ehfisubstrat? τι θα προτείνατε να έβαζα?
τα φιλτερμπολς δε τα ξερω...σιποραξ και σαμπστρατ προ ειναι πολυ καλα βιολογικα υλικα.
Επειδή θέλω να βάλω κιχλίδες και έχω δει αρκετά ποστς για τη χρήση καρύδων, προτιμότερο και ασφαλέστερο είναι να την αγοράσω έτοιμη ή να κάνω εγώ μια? ανεξάρτητα από το οικονομικό μέρος της υπόθεσης...
αν κανεις μια αναζητηση για καρυδες θα δεις τη διαδικασια να την φτιαξεις. αν βαριεσαι παρε ετοιμη..αν θες να "παιξεις" φτιαξε μονος σου μια. τι κιχλιδες θελεις να βαλεις και σε τι ενυδρειο?

Αυτά για τώρα, οι απορίες ποτέ δεν τελειώνουν αλλά αν δεν το τελειώσω το ποστ εδώ θα βγει ένα τραγικό μακαρόνι....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κώστας
θα πρεπει να μας πεις πιο αναλυτικα τι θελεις να κανεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-10, 16:03
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τι κιχλιδες θελεις να βαλεις και σε τι ενυδρειο?
Είναι το 90ρι το καρφουρίσιο.
Εάν βρω τις firemouth, θα βάλω αυτές. Αλλοιώς θα βάλω τα κριμπένσις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-10, 16:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μικρο ενυδρειο για fire mouth. θα σου προτεινα κριμπς! ή καταδικους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 1 04-02-08 03:40
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Απορίες AXEL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 01-06-07 21:22
Απορίες tsiko Δίσκοι 1 26-03-07 11:38
απορίες guppies_2 Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-01-07 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03976 seconds with 13 queries