Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-10, 12:56
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή μετραει η μια την αλλη????

επειδη ειμαι στην περοδο που ετοιμαζω τον αρσενικο και την θυλικια μου για ζευγαρωμα... και ακομα βεβαια δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ο αρσενικος μου πλακατ( που τον πηρα για θυλικια) ειναι αρσενικος εκανα ενα πειραμα(δεν ξερω αν εκανα καλα, αλλα το εκανα )
εβαλα λοιπον μεσα στο 80λιτρο μου τον αρσενικο, οπου εκει μενει η θυληκια και εκατσα να παρατηρισω τι θα γινει.... και το τοτε ξεκινησε το "μετρημα"...
κατσανε ο ενας διπλα στην αλλη με τεντομενα φτερα και μαγουλα και οι 2... μετραγε λοιπον ο ενασ τον αλλο, κουναγανε τις ουρες και οι δυο ωστε να νοιωθει ο αλλος το ρευμα του νερου που προκαλουσε με το κουνημα της ουρας.. μετα κανανε και καλα οτι επιτηθοντε και καλα ο ενας στον αλλο...
αυτο διυρκησε περιπου κανα 2 λεπτα...μεχρι που η πραγματικα θυληκια, αποσυρθηκε απο το μετρημα και αλαξε και χρωμα, ασπρισε ολη, εκινη την ωρα ο αρσενικος αρχησε τα ντου στην θυληκια, οπου εβαλα και το χερακι μου για να σταματησει ολο αυτο. δεν ξερω αν εκανα καλα το ξαναλεω, αλλα το εκανα...

το ερωτημα τωρα που προκυπτει απο ολα αυτο ειναι το εξης
α) ειναι μονομαχος με μονομαχινα??? και υπαρχει περιπτωση να κανουνε μετρημα μεταξυ τους??
β) ειναι και οι 2 μονομαχοι?? μου βγηκε και η αλλη μονομαχινα πλακατ???
και
γ) ειναι μονομαχινα με μονομαχινα???? υπαρχει περιπτωση να κανουνε μετρημα μεταξυ τους οπως οι αρσενικοι και μετα να πεσει ξυλο???

υ.γ. εχω αρρωστησει με αυτους τους μονομαχους.... θα μας τρελανουν τελειως
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-10, 13:26
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Post

η αποψη μου ειναι οτι ειναι και τα δυο αρσενικα δεν εχω διαβασει ή δει πουθενα αυτη την συμπεριφορα μεταξι αρσενικου και θυληκου. μονο μεταξι αρσενικων.
τωρα τι να σου πω περιμενε και την γνωμη ποιο εμπιρων στο θεμα.
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-10, 16:13
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μπορεί να είναι και οι 2 αρσενικοί ή να είναι όντως θηλυκιά στο 80λιτρο και απλά να είναι ζόρικη... Για ανέβασε καμία φώτο από τη θηλυκιά όταν κάνει flare να δούμε... Τα ψάρια σου έχουν αλλάξει λογικά πολύ από τη μέρα που τα πήρες (και τις πρώτες φώτος..)
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-10, 16:26
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

εχοντας διαβασει ωρες ολοκληρες για την συμπεριφορα μεταξυ αρσενικων μονομαχων πιστευω πως εχεις 2 αρσενικα... ανεβασε φωτο να το συγουρεψουμε γιατι μπορει απλως η θυλικια σου να ειναι και αυτη ζορικη.. αν και δεν το νομιζω αφου λες οτι αλαξε χρωμα.. πραγμα που κανουν τα χαμενα αρσενικα για να μην τα αναγνωριζει αυκολα ο αντιπαλος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-10, 17:07
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να είναι και οι 2 αρσενικοί ή να είναι όντως θηλυκιά στο 80λιτρο και απλά να είναι ζόρικη... Για ανέβασε καμία φώτο από τη θηλυκιά όταν κάνει flare να δούμε... Τα ψάρια σου έχουν αλλάξει λογικά πολύ από τη μέρα που τα πήρες (και τις πρώτες φώτος..)

αρχιζω να σηγουρευομαι οτι ο ενας ειναι αρσενικος... εδω και 3 μερες τα ταιζω σκουλικακι κατεψηγμενο... και μολις σημερα το πρωι ειχε κανει φωλλια σε μια γωνια του ενυδριου του οποτε αυτος κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι αρσενικος, τωρα οσο για την αλλη, απο το χθεσινο πειραμα δεν εχει επανελθει πληρως το χρωμα της, αλλα εφιαξε λιγο!
το μεσημερι τους εβαλα για 2 ωρες διπλα διπλα τα ενυδρια εννοω, και αυτο θα το κανω για μερες ακομα..
ο αρσενικος τρελενοτανε καθε φορα που ην εβλεπε, αλλα αυτη σημερα ηταν πολυ πιο ηρεμη και δεν εκανε flare απλα καθε λιγο και λιγακι περναγε απο μπροστα του απλα για να τον τσιγκλισει! στην συνεχεια ομως ψιλοηρεμισε και ο αρσενικος, δεν ηταν οπως εχθες που ηθελε να την φαει....
φωτο θα μπει αυριο το μεσημερι οπου και θα μπουνε παλι διπλα διπλα τα ενυδρια... αντε να δουμε τι θα κανουμε!!!
τωρα, δεν ξερω τι να πω, ειναι ζορικοι οι μονομαχοι και πολλοι απροβλετοι γενικοτερα.
εγω παλι ομως, ενα μονο ξερω... μην μπλεξεις ποτε με πλακατ, ποτε δεν θα εισαι σηγουρος τι ειναι τι!!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-10, 20:03
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Εμένα ήταν η θηλυκιά αυτή που έφαγε κυριολεκτικά (σχεδόν) τον αρσενικό, δηλαδή είναι πολύ πιθανό να είναι ένα θηλυκό πιο άγριο από ένα αρσενικό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλη μια ερωτηση elefterios Αρχάριοι γλυκού νερού 8 10-03-10 10:41
Η προσπαθεια μετραει kokos125 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 20-01-10 14:50
Το μεγεθος μετραει?? Πάνος Αρχάριοι γλυκού νερού 0 13-12-09 12:51
Αλλη περιμενα και αλλη γεννησε! maiktr Ζωοτόκα 18 12-11-05 10:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03827 seconds with 13 queries