Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-14, 00:27
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Εξωτερικό Φίλτρο

Όπως αναφέρει και το θέμα πρόκειται για αγορά εξωτερικού φίλτρου. Πρωτού γράψω ανάμεσα στα μοντέλα που είμαι θα ήθελα να ενημερώσω ότι όπως και να χει το φίλτρο σίγουρα είναι αρκετά μεγαλύτερο απο το ενυδρείο μου αλλά το αγοράζω κιόλας με την προοπτική ότι θα το αλλάξω στην συνέχεια. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Ειμαι ανάμεσα σε

Τetra EX700
Eheim 2217

Διαβάζω πολλά διάφορα θετικά και αρνητικά και για τα δύο αυτά φίλτρα.

Απο την μια το EX700 έχει σε καλαθάκια τα υλικά ώστε να χωρίζονται κάτι που ίσως είναι πιο θετικό η περιοριστικό. Αλλά διαβάζω σε πολλά sites ότι έχει θέμα με την ροή του. Ενώ αναγράφει 700l λένε ότι βγάζει πολύ λιγότερη.

Το eheim 2217 τώρα. Πολλοί λένε ότι είναι πιο θορυβώδες απο το παραπανω. Ότι χρειάζεται πιο συχνά καθάρισμα γιατί "βρωμίζεται" πιο εύκολα. Έχει ευκολία ανταλλακτικών αλλά είναι πιο ευαίσθητο?

Δεν ξέρω τι ισχύει και για αυτό θέλω τα φώτα σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-14, 07:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην δεν γραφεις ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου,τι ειδος και ποσα ψαρια εχεις κλπ.
πως θα κανουμε τη συγκριση?...

γενικα,

κανενα φιλτρο δεν εχει πραγματικη ροη οσο η ονομαστικη του.
η ονομαστικη ροη υπολογιζεται απτις εταιρειες παντα σε ιδανικες συνθηκες.
ιδανικη υψομετρικη διαφορα,καθαρα υλικα σε σωστη ποσοτητα κλπ.
καποιες εταιρειες το υπολογιζουνε και χωρις τα υλικα,με μηδενικη υψομετρικη διαφορα κλπ.

η ονομαστικη ροη ειναι απλα ενας μπουσουλας,ωστε να ξερει καποιος με μια ματια στο περιπου, αν ενα φιλτρο καλυπτει(ποσες φορες γυρναει) τα λιτρα του ενυδρειου του.
προσεξε,μιλαω για καλυψη των λιτρων μονο απο αποψη ροης.
το ποσο θα καλυπτει το ενυδρειο βιολογικα ειναι αλλο θεμα -και μαλιστα πιο σοβαρο-και εχει να κανει κυριως με την ποσοτητα υλικων(και ποιοτητα) που χωραει και οχι τοσο με τη ροη.

με αλλα λογια,η ροη θα μειωθει και στα δυο φιλτρα με τον καιρο, αλλα το θεμα ειναι να χωραει οσα υλικα χρειαζεται για να καλυψει το ενυδρειο τωρα,αλλα και με ενδεχομενη αυξηση πληθυσμου αργοτερα.(σε λογικα πλαισια παντα-δεν εννοω να προσθεσεις 100 ψαρια σε 100λιτρο ενυδρειο)

οτι ειναι πιο θορυβωδες το 2217 πρωτη φορα το ακουω απο σενα για να πω την αληθεια.δεν θυμαμαι να τοχω ξανακουσει.(και δεν μιλαω για προβληματικα κομματια)
ο θορυβος ειναι γενικα υποκειμενικο θεμα γιατι δεν ακουνε ολοι το ιδιο.ουτε ειναι σιγουρο οτι οποιος ειχε τετοιο προβλημα ειχε στησει το φιλτρο με τα υλικα του σωστα.
το ιδιο πραγμα ισχυει και για το ποσο ευκολα βρωμιζει.

για ευαισθησια του 2217 επισης το ακουω πρωτη φορα,
δεν το εχω ξανακουσει.γενικα για αυτη τη σειρα της eheim,η γενικη ομολογια ειναι οτι προκειται για φιλτρα "σκυλια".

το μονο κακο που βρισκω στο eheim ειναι το οτι δεν εχει καλαθια και τα παιρνεις ξεχωριστα.(και το οτι ειναι γερμανικο)
αν παρεις το eheim τελικα,βεβαιωσου οτι παιρνεις την εκδοση με τα διπλα βανακια και οχι την απλη.

τωρα αποτι καταλαβες προτεινω το eheim,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω χρησιμοποιησει κανενα απτα δυο.
το προτεινω με βαση την εμπειρια μου απτο eheim 2076(απτο οποιο εμεινα υπερβολικα ευχαριστημενος) και απο οτι εχω διαβασει και ακουσει απο αλλους.
αν θες να σκεφτεις και καποιο αλλο,αντι για το tetra θα προτιμουσα το αντιστοιχο σε μεγεθος της jbl.(δυστυχως και αυτο γερμανικο...)

περιμενε ομως να παρεις γνωμες και απο αλλους που το εχουνε χρησιμοποιησει.(το ενα, η και τα δυο)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-14, 08:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Η επιλογή ενός φίλτρου γίνεται με διαφορετικά κριτήρια για τον καθένα (πχ τιμή αγοράς, αντοχή, ύπαρξη ανταλλακτικών, ευκολία χρήσης, όγκος υλικών, ροή, κατανάλωση ρεύματος, θόρυβος, αξία μεταπώλησης..).
Εξαρτάται τι θέλεις
Το Tetra έχει ευκολίες για έναν αρχάριο όπως βανάκια ενσωματωμένα, καλαθάκια, κουμπί αναπλήρωσης που το Eheim δεν έχει.
Με τα δικά μου κριτήρια θα επέλεγα Eheim.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-14, 08:23
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην δεν γραφεις ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου,τι ειδος και ποσα ψαρια εχεις κλπ.
πως θα κανουμε τη συγκριση?...

γενικα,

κανενα φιλτρο δεν εχει πραγματικη ροη οσο η ονομαστικη του.
η ονομαστικη ροη υπολογιζεται απτις εταιρειες παντα σε ιδανικες συνθηκες.
ιδανικη υψομετρικη διαφορα,καθαρα υλικα σε σωστη ποσοτητα κλπ.
καποιες εταιρειες το υπολογιζουνε και χωρις τα υλικα,με μηδενικη υψομετρικη διαφορα κλπ.

η ονομαστικη ροη ειναι απλα ενας μπουσουλας,ωστε να ξερει καποιος με μια ματια στο περιπου, αν ενα φιλτρο καλυπτει(ποσες φορες γυρναει) τα λιτρα του ενυδρειου του.
προσεξε,μιλαω για καλυψη των λιτρων μονο απο αποψη ροης.
το ποσο θα καλυπτει το ενυδρειο βιολογικα ειναι αλλο θεμα -και μαλιστα πιο σοβαρο-και εχει να κανει κυριως με την ποσοτητα υλικων που χωραει και οχι τοσο με τη ροη.

με αλλα λογια,η ροη θα μειωθει και στα δυο φιλτρα με τον καιρο, αλλα το θεμα ειναι να χωραει οσα υλικα χρειαζεται για να καλυψει το ενυδρειο τωρα,αλλα και με ενδεχομενη αυξηση πληθυσμου αργοτερα.(σε λογικα πλαισια παντα-δεν εννοω να προσθεσεις 100 ψαρια σε 100λιτρο ενυδρειο)

οτι ειναι πιο θορυβωδες το 2217 πρωτη φορα το ακουω απο σενα για να πω την αληθεια.δεν θυμαμαι να τοχω ξανακουσει.(και δεν μιλαω για προβληματικα κομματια)
ο θορυβος ειναι γενικα υποκειμενικο θεμα γιατι δεν ακουνε ολοι το ιδιο.ουτε ειναι σιγουρο οτι οποιος ειχε τετοιο προβλημα ειχε στησει το φιλτρο με τα υλικα του σωστα.
το ιδιο πραγμα ισχυει και για το ποσο ευκολα βρωμιζει.

για ευαισθησια του 2217 επισης το ακουω πρωτη φορα,
δεν το εχω ξανακουσει.γενικα για αυτη τη σειρα της eheim,η γενικη ομολογια ειναι οτι προκειται για φιλτρα "σκυλια".

το μονο κακο που βρισκω στο eheim ειναι το οτι δεν εχει καλαθια και τα παιρνεις ξεχωριστα.(και το οτι ειναι γερμανικο)
αν παρεις το eheim τελικα,βεβαιωσου οτι παιρνεις την εκδοση με τα διπλα βανακια και οχι την απλη.

τωρα αποτι καταλαβες προτεινω το eheim,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω χρησιμοποιησει κανενα απτα δυο.
το προτεινω με βαση την εμπειρια μου απτο eheim 2076(απτο οποιο εμεινα υπερβολικα ευχαριστημενος) και απο οτι εχω διαβασει και ακουσει απο αλλους.
αν θες να σκεφτεις και καποιο αλλο,αντι για το tetra θα προτιμουσα το αντιστοιχο σε μεγεθος της jbl.(δυστυχως και αυτο γερμανικο...)

περιμενε ομως να παρεις γνωμες και απο αλλους που το εχουνε χρησιμοποιησει.(το ενα, η και τα δυο)
Δεν είναι ότι τα γράφω εγώ. Για αυτό ζητάω γνώμες. Όλα τα ξένα forum που διάβασα κράτησα δύο τρια πράγματα που αναφέρονταν ανάμεσα σε πολλά αλλά ήταν κοινό σε όλα. Το θέμα δεν είναι σε βάθος χρόνου όταν θα βρωμίσει άν θα μειωθεί η ροή του. Η γενική ομολογία απο αυτά που διάβασα και το λέω ότι δεν διάβασα πχ 10 posts. Tρεις μέρες διαβάζω σχετικά είναι ότι το tetra εξ αρχής έχει αισθητά πολύ χαμηλότερη ροή απο την αναγραφόμενη. Το ότι η αναγραφόμενη είναι ενδεικτική το γνωρίζω ούτε αγοράζω κάποιο επειδή διάβασα ότι διάβασα για την ροή του.

Και τα δύο φίλτρα με υπερκαλύπτουν και με το παραπάνω στην παρούσα φάση. Όπως γράφω το αγοράζω με το σκεπτικό να με καλύψει και αργότερα που θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-14, 09:38
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

το ex 700 το δουλευω 4 χρονια ασταματητα.
εντελως αθωρυβο πολυ πρακτικο με καλη ποιοτητα πλαστικων
ευχαριστημενος

απο eheim εχω το 2213

εχει χειροτερη ποιοτητα πλαστικων και κουμπωματων δεν εχει βανακια εβαλα diy
το σιγκεκριμενω εχει καλαθακι για τα υλικα

και απο Jbl εχω το e 1500
πολυ ευχαριστημενως αθωρυβο
πληρες με βανακια καλαθακια κτλ

και απο fluval το 305
και δεν θα το ξανα επερνα

ολα καλα ειναι
τωρα δες πρακτηκοτητα και τι χρηση θα του κάνεις εσυ και το οικονομικο που διαθετεις
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-14, 14:15
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Βασικά είδα το 2217 απο κοντά και δεν μπαίνει σε καμία περίπτωση στο έπιπλο χαχαχα. Επομένως παραμένει το ex700 και μετά πήγα εδώ στην περιοχή μου και εχει που είδα μαζεμένο το εco pro eheim και ένα άλλο το οποίο δεν το γνωρίζω APi nexx. Επομένως ανάμεσα σε αυτά τα τρία.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-14, 20:26
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

http://www.petcity.gr/axesouar-psari...i-e-700-detail kai to ex 700 δεν ειναι και μικρα
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-14, 20:45
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

εγω εχω δυο τετρα ex 600 κι ενα ex 1200 και δεν προκειται να ξαναπαρω τετρα για το λογο οτι χαλασανε ολα πολυ ευκολα στον ταχυσυνδεσμο αλλα αν το δεις λειτουργικα ειναι πολυ καλα,(αλλα πολυ ευαισθητα )
-------------------------
για δες κι αυτο http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-exwterika-filtra-hydor/hydor-external-filter-prime-20
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos70 : 08-05-14 στις 20:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-14, 12:01
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billias Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.petcity.gr/axesouar-psari...i-e-700-detail kai to ex 700 δεν ειναι και μικρα
Αυτό που προτίνεις το έχεις δοκιμάσει? Είναι καλά δεν ξέρω ρωτώ γιατί δεν έχω ακούσει κάτι για αυτά όπως και το παραπάνω που προτίνει ο φίλος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω δυο τετρα ex 600 κι ενα ex 1200 και δεν προκειται να ξαναπαρω τετρα για το λογο οτι χαλασανε ολα πολυ ευκολα στον ταχυσυνδεσμο αλλα αν το δεις λειτουργικα ειναι πολυ καλα,(αλλα πολυ ευαισθητα )
-------------------------
για δες κι αυτο http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-exwterika-filtra-hydor/hydor-external-filter-prime-20
Και μου φαίνεται αρκετά ενεργοβόρο. Και ενώ το site που μου έστειλες αναφέρει ροή 820 το συγκεκριμένο έχει 600
-------------------------
Νομίζω πως τελικά, εφόσον γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να το βρούμε εδώ στην Ελλάδα, θα καταλήξω στο Unimax Aquael 250. Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να το βρούμε εδώ πουθενά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishbone : 09-05-14 στις 12:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy εξωτερικό φίλτρο redman88 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 37 21-01-12 16:17
Εξωτερικό φίλτρο?? anastapalios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-02-11 17:41
Εξωτερικό Φίλτρο Filotas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 31-03-08 17:29
Εξωτερικό φίλτρο AXEL Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-06-07 13:37
DIY εξωτερικό φίλτρο drakoulis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 124 23-06-06 23:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05628 seconds with 13 queries