Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-13, 23:44
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή DIY Εξωτερικό Φίλτρο

Μέτα την κατασκευή του DIY ενυδρείου μου είπα να φτιάξω και ένα DIY εξωτερικό φίλτρο μιας και αυτό που είχα ήταν σχετικά μικρο.

Τα υλικά που χρησιμοποίησα ήταν:

Σωλήνας Φ125 με βιδωτές τάπες πάνω κάτω: κόστος ~6¤
Διάφοροι διακόπτες κήπου πλαστικοί, γωνιές πλαστικές από τα Praktiker: κόστος ~10¤
Ταχυσυνδεσμοι Gardena: κόστος ~8¤
Ένας σύνδεσμος για λάστιχο: κόστος 0,5¤
Πλαστικά μπολάκια από μαρμελάδα για διαχωριστικό: κόστος δεν ξέρω με ή χωρίς τη μαρμελάδα?
Βαλβίδα από ζάντα αυτοκινήτου: κόστος τσάμπα μου την χάρισαν στο βουλκανιζατέρ που πήγα.
Σιλικόνη ενυδρειακη και κόλλα epoxy 2 στοιχείων: κόστος υπήρχε, φαντάζομαι λιγότερο από 6-7¤
Κυκλοφορητής EHEIM 1000 l/h : κόστος άγνωστο μου το χάρισαν και η χρήση του πριν ήταν για αλλαγές νερού

Το φίλτρο έχει διαστάσεις 45cm ύψος με διάμετρο 12,5cm και ωφέλιμο χώρο για υλικά περίπου 4,5 λίτρα.

Και οι φωτογραφίες

Στην πρώτη και δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ο σύνδεσμος και η βαλβίδα για την εξαέρωση από τη μέσα και έξω πλευρά. Από μέσα έχουν κολληθεί με σιλικόνη και από έξω με εποξική αλλά μόνο ο σύνδεσμος γιατί η βαλβίδα μπήκε σφηνοτα.





Στην τρίτη και τετάρτη φωτογραφία φαίνεται πως έχει προσαρμοστεί ο κυκλοφορητής.




Εδώ φαίνεται το υπόλοιπο φίλτρο. Αυτή η βάνα στη βάση του χρησιμεύει και σαν ρυθμιστής ροής. Παρατήρησα ότι ο ίδιος ο κυκλοφορητής για να μειώσει τη ροή του απλά μικραίνει την είσοδο του οπότε εγώ κάνω ακριβώς το ίδιο αλλά στην κεντρική είσοδο.



Εδώ φαίνεται το χώρισμα που δημιούργησα για την είσοδο με τα μπολάκια από τη μαρμελάδα.



Στις υπόλοιπες φαίνεται ολοκληρωμένη η κατασκευή.







Αναμένεται σύντομα και παρουσίαση της DIY ηλεκτρονικής αναπλήρωσης που έφτιαξα το καλοκαίρι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-13, 23:59
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε μου. πολυ ωραια κατασκευη μπραβο σου. πως σταγανοποιησες πανω και κατω τα καπακια; και ποσα λιτρα χωραει μεσα; (βιολογικο υλικο).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-13, 00:04
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Είναι βιδωτά και έχουν από την μάνα τους λάστιχο οπότε όταν βιδωθεί τέρμα δεν χάνει. Χωράει περίπου 4,5 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-13, 00:06
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

μπραβο σου
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-13, 00:35
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

επειδη και εγω εχωφτιαξει ενα φιλτρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59770 αυτο που θελω να σου πω ειναι στο βιδωτο καπακι να βαλεις τεφλον γιατι το δικο μου εχανε απο εκει σε συνθηκες διακοπης ρευματος... εχεις δοκιμασει να κλεισεις το ρευμα ενω ειναι σε λειτουργια? μονο ετσι θα καταλαβεις αμα χανει απο καπου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-13, 00:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη και εγω εχωφτιαξει ενα φιλτρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59770 αυτο που θελω να σου πω ειναι στο βιδωτο καπακι να βαλεις τεφλον γιατι το δικο μου εχανε απο εκει σε συνθηκες διακοπης ρευματος... εχεις δοκιμασει να κλεισεις το ρευμα ενω ειναι σε λειτουργια? μονο ετσι θα καταλαβεις αμα χανει απο καπου.
Ενημερωσε και την παρουσιαση της κατασκευης σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-13, 00:48
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

ναι το έχω βγάλει πολλές φορές από το ρεύμα και ποτέ δεν έχασε από πουθενά! Φαντάσου έχω κλείσει την έξοδο και άφησα τον κυκλοφορητή ανοιχτό να δημιουργεί πίεση και ούτε έτσι έχασε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-13, 00:55
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το έχω βγάλει πολλές φορές από το ρεύμα και ποτέ δεν έχασε από πουθενά! Φαντάσου έχω κλείσει την έξοδο και άφησα τον κυκλοφορητή ανοιχτό να δημιουργεί πίεση και ούτε έτσι έχασε.
μια χαρα τοτε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημερωσε και την παρουσιαση της κατασκευης σου.
το φιλτρο μου δουλευει εδω και ενα χρονο χωρις προβλημα και ειναι πανευκολο και στην συντηρηση.... εχω βαλει και βανακια στα λαστιχα για τις αλλαγες νερου και τωρα η αλλαγη ειναι παιχνιδι...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gianniwpopi : 18-02-13 στις 00:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-13, 00:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο μου δουλευει εδω και ενα χρονο χωρις προβλημα και ειναι πανευκολο και στην συντηρηση.... εχω βαλει και βανακια στα λαστιχα για τις αλλαγες νερου και τωρα η αλλαγη ειναι παιχνιδι...
Ναι ΟΚ.
Εχεις γραψει για το προβλημα της διαρροης και πως το ελυσες στην παρουσιαση της κατασκευης?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-13, 00:59
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ΟΚ.
Εχεις γραψει για το προβλημα της διαρροης και πως το ελυσες στην παρουσιαση της κατασκευης?
να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι καν την παρουσιαση που ειχα κανει... θα τοξαναδιαβασω τωρα το θεμα μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-13, 01:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή


Οταν κανουμε παρουσιαση μιας diy κατασκευης και παρατηρησουμε καποιο προβλημα μετα απο καιρο, καλο ειναι να το αναφερουμε (οπως και τη λυση του) στην παρουσιαση, για να αποφυγουν τα ιδια προβληματα οι αναγνωστες που θα επιχειρησουν να το φτιαξουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-13, 01:06
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Οταν κανουμε παρουσιαση μιας diy κατασκευης και παρατηρησουμε καποιο προβλημα μετα απο καιρο, καλο ειναι να το αναφερουμε (οπως και τη λυση του) στην παρουσιαση, για να αποφυγουν τα ιδια προβληματα οι αναγνωστες που θα επιχειρησουν να το φτιαξουν.
απο οτι ειδα στις φωτογραφιες που ειχα βαλει, στη τριτη φωτο ειχα βαλει τεφλον , απλα δεν το ειχα γραψει στην παρουσιαση...
το προβλημα διαρροης το ειχα πριν κανω την παρουσιαση...
την παρουσιαση την εκανα μολις τα ειχα λυσει σχεδον ολα τα θεματα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-13, 01:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ακομα καλυτερα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-02-13, 03:18
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Επειδή είδα πως ανησυχήσατε πολλοί σχετικά με το πως στεγανοποίησα τα καπάκια πάνω κάτω. Δεν έβαλα ούτε τεφλον ούτε κάτι άλλο παρά μόνο αυτή την φλατζουλα - λαστιχάκι. Αν στην πορεία χάσει θα δω πως θα το αντιμετωπίσω.

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-02-13, 11:03
Το avatar του χρήστη spartac
spartac Ο χρήστης spartac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμένο φίλτρο θα μπορούσε να δουλέψει ξαπλωμένο, οριζόντια δηλαδή?

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-02-13, 16:43
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Πιστεύω πως όχι. Πρώτον όπως φαίνεται είναι δύσκολο στην συντήρηση αφού δεν μπορεί να σταθεί κάθετα λόγο του σωλήνα εισόδου και θα πρέπει να στο κρατάει κάποιος για να αλλάξεις τα υλικά και δεύτερον τα υλικά δεν θα μπορούν αν σταθούν στην θέση τους θα έχουν την τάση να πάνε προς τα κάτω με αποτέλεσμα να δημιουργείται κενός χώρος στην πάνω μεριά και να περνάει νερό αφιλτράριστο. Για να το κάνεις οριζόντια θες κάτι διαφορετικό μάλλον κάποιο κουτί και να δημιουργήσεις χωρίσματα όπως σου δείχνω στην φώτο. Εννοείτε ότι μετά θα πρέπει να ανοίγει από πάνω για να το καθαρίσεις και όχι από το πλάι + ο PVC σωλήνας δεν βολεύει για τέτοια κατασκευή. Τώρα αν έχεις κάποια λύση στο μυαλό σου το συζητάμε.




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη και εγω εχωφτιαξει ενα φιλτρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59770 αυτο που θελω να σου πω ειναι στο βιδωτο καπακι να βαλεις τεφλον γιατι το δικο μου εχανε απο εκει σε συνθηκες διακοπης ρευματος... εχεις δοκιμασει να κλεισεις το ρευμα ενω ειναι σε λειτουργια? μονο ετσι θα καταλαβεις αμα χανει απο καπου.
Διάβασα το ποστ σου και είδα ότι σου έκανε θόρυβο. Δεν ξέρω αν σου κάνει ακόμα αλλά μπορεί να είναι είτε επειδή κρατάει αέρα (εξου και η βαλβίδα εξαέρωσης που έχω βάλει) η επειδή έχεις κολλήσει τον κυκλοφορητή στο καπάκι και περνάει τον κραδασμό έξω. Αν είδες εγώ το έχω βάλει να "αιωρείται" και να είναι δεμένος πάνω στο λάστιχο έτσι γίνεται απόσβεση του θορύβου και είναι πραγματικά τελείως αθόρυβο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-02-13, 17:37
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή Re: DIY Εξωτερικό Φίλτρο

να ρωτησω, η βαλβιδα αυτοκινητου για την εξαερωση πως ακριβως δουλευει? ποια ειναι η διαδικασια?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-13, 18:27
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Όταν αρχίσει το νερό να τρέχει και να γεμίζει το φίλτρο σταματάει περίπου στο ύψος της εισόδου του κυκλοφορητή και εγκλωβίζεται από εκεί και πάνω αέρας (είτε αυτός είναι ανοιχτός είτε κλειστός). Αφού σταματήσει λοιπόν το νερό να ανεβαίνει πατάω την βαλβίδα (σαν να θέλω να ξεφουσκώσω ένα λάστιχο φαντάσου) μέχρι να τρέξει μια σταγόνα νερό και τότε την αφήνω. Έτσι είμαι σίγουρος οι έχει φύγει όλος ο αέρας και δεν έχει εγκλωβιστεί καθόλου μέσα στο κύκλωμα. Αφενός το κάνω για να μην έχω θόρυβο και αφετέρου γιατί οι φυσαλίδες αέρα χαλάνε την φτερωτή.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-02-13, 18:33
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή Re: DIY Εξωτερικό Φίλτρο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν αρχίσει το νερό να τρέχει και να γεμίζει το φίλτρο σταματάει περίπου στο ύψος της εισόδου του κυκλοφορητή και εγκλωβίζεται από εκεί και πάνω αέρας (είτε αυτός είναι ανοιχτός είτε κλειστός). Αφού σταματήσει λοιπόν το νερό να ανεβαίνει πατάω την βαλβίδα (σαν να θέλω να ξεφουσκώσω ένα λάστιχο φαντάσου) μέχρι να τρέξει μια σταγόνα νερό και τότε την αφήνω. Έτσι είμαι σίγουρος οι έχει φύγει όλος ο αέρας και δεν έχει εγκλωβιστεί καθόλου μέσα στο κύκλωμα. Αφενός το κάνω για να μην έχω θόρυβο και αφετέρου γιατί οι φυσαλίδες αέρα χαλάνε την φτερωτή.
ααα οπως κανουμε εξαερωση καλοριφερ,φρενων κτλ...καταλαβα thnx!!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-02-13, 23:29
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πως όχι. Πρώτον όπως φαίνεται είναι δύσκολο στην συντήρηση αφού δεν μπορεί να σταθεί κάθετα λόγο του σωλήνα εισόδου και θα πρέπει να στο κρατάει κάποιος για να αλλάξεις τα υλικά και δεύτερον τα υλικά δεν θα μπορούν αν σταθούν στην θέση τους θα έχουν την τάση να πάνε προς τα κάτω με αποτέλεσμα να δημιουργείται κενός χώρος στην πάνω μεριά και να περνάει νερό αφιλτράριστο. Για να το κάνεις οριζόντια θες κάτι διαφορετικό μάλλον κάποιο κουτί και να δημιουργήσεις χωρίσματα όπως σου δείχνω στην φώτο. Εννοείτε ότι μετά θα πρέπει να ανοίγει από πάνω για να το καθαρίσεις και όχι από το πλάι + ο PVC σωλήνας δεν βολεύει για τέτοια κατασκευή. Τώρα αν έχεις κάποια λύση στο μυαλό σου το συζητάμε.






Διάβασα το ποστ σου και είδα ότι σου έκανε θόρυβο. Δεν ξέρω αν σου κάνει ακόμα αλλά μπορεί να είναι είτε επειδή κρατάει αέρα (εξου και η βαλβίδα εξαέρωσης που έχω βάλει) η επειδή έχεις κολλήσει τον κυκλοφορητή στο καπάκι και περνάει τον κραδασμό έξω. Αν είδες εγώ το έχω βάλει να "αιωρείται" και να είναι δεμένος πάνω στο λάστιχο έτσι γίνεται απόσβεση του θορύβου και είναι πραγματικά τελείως αθόρυβο.
ο θορυβος ητανε απο τον αερα που εμενε μεσα... μετα απο μερικα κουνηματα σταματησε ο αερας... το κολπο με τηνν βαλβιδα φοβερο, θα το κανω με την πρωτη ευκαιρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικό φίλτρο chemicalgoo Φίλτρανση 2 07-09-12 19:08
Εξωτερικό Φίλτρο Filotas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 31-03-08 17:29
Εξωτερικό φίλτρο AXEL Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-06-07 13:37
DIY Εξωτερικό Φίλτρο mikeaegina DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 04-11-05 17:58
Εξωτερικό Φίλτρο tolis_1234 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 01-03-05 14:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06985 seconds with 13 queries