Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Έλεγχος θερμοκρασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-04, 13:26
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Chiller

Παιδιά καλημέρα,πολύ ησυχία έχει πέσει τις τελευταίες μέρες γιατί;
Χτές μου ήρθε το chiller για το reef των 240 lt.Σε τι θερμοκρασία
θεωρείτε ότι πρέπει να το ρυθμίσω να παίρνει μπρός και με τί ευαισθησία;
Να το βάλω με ευαισθησία μισό βαθμό;
Ποιά θεωρείται η ιδανική θερμοκρασία για ένα reef ενυδρείο;
Δεύτερη απορία.Μετά το Oodinium και τις αλλαγές νερού (15%) που έκανα
στο άλλο ενυδρείο reef των 400lt μου έχει εμφανιστεί πολύ καφέ άλγη
και νομίζω ότι τα ασπόνδυλα υποφέρουν.Τί να φταίει άραγε;
Πώς να το αντιμετωπίσω;
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-04, 14:02
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Chiller

Μάνο καλημέρα
Δεν ξέρω πόσο πρέπει να σου φωνάξω. Επένδυσες μία περιουσία σε chiller και δεν έχεις πράγματα κατά την άποψή μου σημαντικότερα. Για πες μας λίγο οι αλλαγές νερού είναι κλασικά βρυσάτες ή εφάρμοσες κάτι από αυτά που σου προτείναμε; Θα πρότεινα σε πρώτη φάση προσθήκη ενός καλού χημικού για αφαίρεση φωσφόρου.
Βέβαια όπως καταλαβαίνεις και εσύ η αλλαγή νερού για εσένα δεν είναι λύση αφού πιθανότατα προσθέτεις περισσότερα από ότι αφαιρείς. Εκεί κάτι πρέπει να κάνεις. Αν είσαι διατεθειμένος τότε έχω προτάσεις, πάντα pm. Εδώ διαφήμιση δεν κάνουμε.
Σε κάθε περίπτωση η άλγη είναι έμμεσο κακό. Αφαιρεί βασικά συστατικά του νερού (ασβέστιο κατά κύριο λόγο) και έχει τη τάση να ριζώνει ακόμη και πάνω στα κοράλια. Αν κρασάρει κιόλας εκεί τη πάτησες.
Α το ξέχασα. SKIMMER. Αυτό που έχεις δεν κάνει. Πρέπει να αναβαθμιστείς. Και αφού είσαι σε Budget πες μου τα υπόλοιπα να σου πω τι θα κάνεις.
Για το chiller εκεί δεν υπάρχει τεκμηριωμένη άποψη. Η δική μου πρακτική είναι ότι ρυθμίζεις το chiller σε τέτοια θερμοκρασία ώστε να δουλεύει maximum 6-8 ώρες το 24ωρο. Εδώ χωράνε συζητήσεις.
Πάντως πρέπει να τονίσω ότι έχεις ακόμη πρόβλημα. Πρέπει να βρεις λύση γιατί οι ασθένειες θα επανέλθουν.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-04, 12:57
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Προσωπικα εχω το δικο μου chiller να δουλευει στους 28,2-28,5 βαθμους.Τα ψαρακια μου και τα κοραλακια μου το εκτιμανε πολυ αφου πριν απο μια βδομαδα επιασε γυρω στους 30!! Φαντασου να πιασουν οι ζεστες οι ποιο βαρβατες δηλαδη...

Η καφε αλγη ειναι αποτελεσμα των silicates που βρισκονται στο βρυσατο νερο σε αφθονια και με την αλλαγη τα εβαλες στο ενυδρειο σου. Θα εξαφανιστει σε λιγες ημερες αλλα δεν κανει καλο. Σου εχω πει και σε παλιοτερο post πως ειναι οπολυτως ανακαιο να αποκτησεις μια reverse osmosis. Ειναι απαραιτητο
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-04, 13:37
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Φίλε μου Δίσκε.
Επειδή έχω ζήσει κάποια χρόνια στη Κρήτη μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι το νερό στις πόλεις δεν είναι και ότι καλύτερο. Εκεί λοιπόν είναι πολύ πιθανό λόγω και των καλιεργειών να υπάρχει μεγάλη (αναλογικά με την Αθήνα) περιεκτικότητα σε φώσφορο, και επειδή κατά κανόνα το νερό αποθηκεύεται σε ντεπόζιτα στη ταράτσα (βλακεία μου που δεν το διευκρίνισα από την αρχή αλλά το θεώρησα δεδομένο ωπ δεύτερη βλακεία μου) και παθογόνα μικρόβια αναπτύσονται οπότε το τι έχει το νερό του είναι αντικείμενο μελέτης. Ασε.
Επίσης εσύ έχεις chiller πολύ μεγαλύτερο από τις ανάγκες σου και δεν γνωρίζουμε αν ισχύει το ίδιο και για το Μάνο.
Για αυτό βάζω και το κριτήριο να μην λειτουργεί συνέχεια γιατί είμαστε στην αρχή του καλοκαιριού και πρέπει να προβλέψει ώστε η θερμοκρασία να διατηρείται σταθερή όταν σφίξουν οι ζέστες.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
chiller??? Θανάσης Έλεγχος θερμοκρασίας 4 29-10-06 13:03
Small Aquarium Chiller laskarino Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 19-05-05 22:10
Πιο Chiller να διαλέξω; ninikos58 Έλεγχος θερμοκρασίας 2 03-04-05 13:01
Ερώτηση για chiller yiobi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 19-06-04 00:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03465 seconds with 13 queries