Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-19, 10:36
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Ερώτηση για αντοχή γυάλας

Καλημέρα σας

Έχω ένα ενυδρείο το οποίο σκέφτομαι να το κάνω malawi.ΟΙ διαστάσεις είναι 1,2*0,7*0,6Υ. Ο αρχικός προβληματισμός μου είναι η αντοχή του ενυδρείου από το βάρος του βράχου και τις άμμου. Κι αυτό γιατί το ενυδρείο δεν πατάει ολόκληρος ο πάτος πάνω στην βάση αλλά περιμετρικά(ακολουθεί φωτο). Όσο αφορά την κατασκευή είναι από 12αρι τζάμι με κόντρες στο κέντρο πάνω. και στον πάτο έχει 2πλές περιμετρικές κόντρες όπως και στο κέντρο μια κάθετη γραμμή από διπλές κόντρες.Δηλαδή υπάρχουν συνολικά στον πάτο 2 κομμάτια τετράγωνα 55*55 που είναι ο πάτος μόνος και γύρο γύρο οι κόντρες.(δεν μπορώ να βγάλω φώτο γιατί το ενυδρείο ακόμα τρέχει).Όλο αυτό συμβαίνει γιατί οι σωλήνες της υπερχείλισης και της επιστροφής περνάνε μέσα από το ενυδρείο με τρύπες στον πάτο. Εδώ να αναφέρω πως το ενυδρείο έτρεχε 3-4 χρόνια ως θαλασσινό αλλά πιστεύω πως ο βράχος του θαλασσινού (αν και το είχα αρκετά μπουκομένο) είναι αρκετά πιο ελαφρύς από του malawi. όπως και η άμμος που θα μπει θα είναι σε μεγαλύτερη ποσότητα.
Πιστεύετε πως υπάρχει περίπτωση να έχουμε κανένα κρακ?

https://ibb.co/YTwp6z7
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-19, 13:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Αν έχω καταλάβει καλά η βάση δεν έχει επάνω πχ κόντρα πλακέ για να πατάει η γυάλα. Αν είναι έτσι θα πρότεινα να βάλεις ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης στις διαστάσεις της γυάλας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Όσον αφορά το βάρος από τις πέτρες και την άμμο στο Malawi μη νομίζεις ότι θα έχεις μεγάλη διαφορά βάρους από το θαλασσινό γιατί το εκτόπισμα τους ισοδυναμεί με το νερό που αφαιρείται από τον συνολικό όγκο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-19, 13:32
Το avatar του χρήστη FoX36
FoX36 Ο χρήστης FoX36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Αλουμινιου είναι ο σκελετός;
Έχεις χώρο να βαλεις 2 ή 3 δοκούς αλουμινιου για στήριξη παράλληλους στη μικρή διάσταση του σκελετού σου. Μετά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν το αφήσεις ως έχει, δεν έχω απάντηση να δώσω. Δε ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-19, 13:43
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχω καταλάβει καλά η βάση δεν έχει επάνω πχ κόντρα πλακέ για να πατάει η γυάλα. Αν είναι έτσι θα πρότεινα να βάλεις ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης στις διαστάσεις της γυάλας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Όσον αφορά το βάρος από τις πέτρες και την άμμο στο Malawi μη νομίζεις ότι θα έχεις μεγάλη διαφορά βάρους από το θαλασσινό γιατί το εκτόπισμα τους ισοδυναμεί με το νερό που αφαιρείται από τον συνολικό όγκο.
Ναι Κλεόβουλε σωστά κατάλαβες... Ρώτησα πριν λίγο και τεχνίτη-κατασκευαστή ενυδρείων και μου είπε πως δεν έχει κανένα θεμα . απλά να βάλω κάτω από τις πέτρες plexi ή πολυκαρβωνικό και αυτό για να μην πέσει καμιά πέτρα από σκάψιμο.
Πίστευα πως οι πέτρες από Malawi έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα από το θαλασσινό και άρα θα ήταν πιο βαριές και άρα θα ανέβαινε κατα πολύ και το συνολικό βάρος που δεχόταν το κάτω τζάμι.
Τελος πάντων , όταν το αδειάσω αν μπορέσω να βρω 3-4 ατομα να με βοηθήσουν στο κατέβασε ανέβασε και στο να βγάλω τα πλαινά βέγκε ξύλα, θα βάλω για καλό και για κακό ένα κόντρα πλακε. Απλά είναι πολύ μανίκι και γι αυτό μπήκα στην διαδικασία να ρωτήσω..
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα επανέλθω με πιο ωραίες ερωτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-19, 14:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Με το κοντρα πλακέ πάνω στη βάση όσο να ΄ναι το βάρος μοιράζεται καλύτερα και δεν δέχεται τόση πίεση το γυαλί του πάτου.
Για μέσα στο ενυδρείο εγώ θα έβαζα κάτω στο βυθό egg grate (ή λεπτό φύλλο dow, με το μειονέκτημα της άνωσης).
Με το καλό!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αξιοποίηση παλιάς γυάλας gordon Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 25-02-15 00:15
Αξιοποίηση προηφούμενης γυάλας και φίλτρου ΧΑΡΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 7 13-07-14 17:44
Ανακατατάξεις εντος... γυάλας! pkas Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-04-13 20:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04264 seconds with 15 queries