Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-19, 07:55
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Σκεψεις για δευτερο μεσογειακο !

Μετα το μεσογειακο μου 100lt που τρεχει με γαριδες, μικροψαρα και μια καλογριτσα σκεφτομαι να κανω μια βλακεια!
Να αλλαξω το 150lt κιχλιδων και να το κανω δευτερο μεσογειακο με λιγο αλλα ειδη , γυλους ,καλογριες , κανενα σπαρο και καμια σαλιαρα ή γοβιο
Η σκεψη ειναι οτι αφου παω θαλασσα να βρω νερο για αυτο που εχω ,απλως θα κουβαλαω περισσοτερο. Εχω 3 κυκλοφορητες καβαντζα να βαλω
Το ενυδρειο αυτο εχει εξωτερικο κανιστρο (astro 2208 ,εχει 3 θεσεις για φιλτρα -υλικα) και αν το κανω μεσογειακο ειμαι στην σκεψη να δωσω το κανιστρο και να τρυπησω το ενυδρειο και να φτιαξω sump περιπου 40 λιτρων.Επισης πρεπει να γινει μετατροπη στο επιπλο για να γινει χωρος κατω για το sump
Σκιμμερακι θα ειναι μικρο και φτηνο (nano) , σκεφτομαι ισως και χωρις skimmer
Αν γινει το sump το κακο ειναι οτι πρεπει να γινουν ολες αυτες οι μετατροπες (κοστος σε χρονο και χρημα) + τα εξοδα αγορας αντλιας
Αν μεινει με το κανιστρο δεν χρειαζεται καμια μετατροπη, αλλα το κακο ειναι οτι το σκιμμερακι θα μεινει στο κυριως (αλλα θα ειναι μικρο οποτε δεν θαπολυφαινεται) και επισης δεν θα γινεται skimming στην επιφανεια του νερου ,με το φιλμ απο τα υπολειματα τροφων να μενει εκει ,επισης δεν θα εχω τα εξτρα λιτρα του sump
Ακου γνωμες, αξιζει αυτη η μετατροπη στο sump?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-19, 14:12
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Περισσότερος όγκος, μεγαλύτερο κόστος και κόπος.

Αφού έχεις ήδη ένα διαμαντάκι γιατί να κάνεις ένα ίδιο. Κάνε κάτι άλλο ή κράτα τις κιχλίδες......

Κατά την ταπεινή μου γνώμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-19, 15:54
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ευχαριστώ φιλε, μάλλον έχεις δικιο
Πηγα σημερα βολτα στην θαλασσα και με την αποχη επιασα 3 μωρα ψαρακια μαλλον για σπαροι μοιαζουν λογω της μαυρης λωριδας στην ουρα αλλα δεν ειμαι σιγουρος
https://youtu.be/OJKFBlPI7Ss
Σαργοειδες ειναι αλλα τι?
Επισης ενα μικρο ανεμογωβιο που κρυβεται
Στο βίντεο φαίνονται και τα αλλα ψαρακια, πως τα βλέπεις κεφαλοπουλα είναι?

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-19, 19:54
Το avatar του χρήστη pans3
pans3 Ο χρήστης pans3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2015
Περιοχή: εκεί στο νότο..
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Καλησπέρα, σαργοί είναι και είναι κρίμα που τους πήρες...
Ταχύτατα ψάρια, νομίζω χρειάζονται πολλά περισσότερα λίτρα και μήκος ενυδρείου...
Τα κεφαλόπουλα έχουν πολύ χαρακτηριστικό στόμα, εσυ που τα βλέπεις απο κοντά μπορεις να το δεις αν είναι.
https://www.google.com/search?q=%CE%...EDewY-Yo903xM:
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-19, 20:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
..... κράτα τις κιχλίδες......
τι άλλο θα έλεγα εγώ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-19, 20:56
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, σαργοί είναι και είναι κρίμα που τους πήρες...
Ταχύτατα ψάρια, νομίζω χρειάζονται πολλά περισσότερα λίτρα και μήκος ενυδρείου...
Τα κεφαλόπουλα έχουν πολύ χαρακτηριστικό στόμα, εσυ που τα βλέπεις απο κοντά μπορεις να το δεις αν είναι.
https://www.google.com/search?q=%CE%...EDewY-Yo903xM:
Δεν είμαι σίγουρος πιο πολυ σε σπαρο πονταρω παντως γιατι η μαύρη λωριδα στην ουρα ειναι εντονη και πιανει ολο το πλατος της, χαρακτηριστικο του σπαρου, ενω του σαργου ειναι πιο "αχνη" και και δεν πιανει ολο το πλατο της.. Θα δείξει, ελπιζω να μην ειναι σαργοι γιατι γίνονται αρκετα μεγαλοι
Τα αλλα ψαρακια ενω εχουν συμπεριφορα κεφαλου, κανουν τα πασα του κεφαλου, η μουρη τους και λιγο τα λεπια αλλαζουν
καπως.
Μονο αν γίνεται επειδή ισως ειναι μωρα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-19, 21:00
Το avatar του χρήστη pans3
pans3 Ο χρήστης pans3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2015
Περιοχή: εκεί στο νότο..
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Οι κάθετες ρίγες που έχουν στο σώμα τους παραπέμπουν σε σαργό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-19, 21:42
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι κάθετες ρίγες που έχουν στο σώμα τους παραπέμπουν σε σαργό.
Σαυτο έχεις ενα δικιο, θα δειξει

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-19, 13:10
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Τελικα τα μικρα ψαρακια ειναι κεφαλοι, τα παρατηρησα καλα στην μουρη και εχουν εκτος απο τα χουγια και το στομα του κεφαλου οποτε δεν μένει αμφιβολία
Ακομα δεν μου εχει φυγει τελείως η σκεψη για το δευτερο μεσογειακο παντως samian
Δεν θελω ενα ιδιο , ελεγα να εκανα ενα με καπως μεγαλυτερα ψαρια δηλαδη γυλους κανενα χανακι, και κανενα δυο κεφαλοπουλα και τα σαργακια (η σπαρακια) οταν μεγαλωσουν απο το μικρο ακομα και κανενα παπαγαλο
Δηλαδη να εχω ενα με γαριδες - μικροψαρα-αθερινες στο μικρο και μεγαλυτερα και επισης αλλα ειδη στο αλλο

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-19, 21:41
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Η απόφαση δική σου.
Εμείς πάντως από εδώ θα σε στηρίξουμε σε ότι και εάν αποφασίσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-19, 23:31
acanthurus Ο χρήστης acanthurus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2019
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Για μενα ενα μεγαλυτερο θα ειναι και πιο σταθερο στις παραμετρους,οποτε με αυτο το σκεπτικο ειμαι υπερ του μεγαλυτερου!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-06-19, 13:02
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Η ιδεα του δευτερου μεσογειακου με γυροφερνει αλλα σκεφτομαι αν κανω την μεταβαση την φασαρια που θα χρειαστει
Και οι παντρεμενοι με καταλαβαινουν, αν χρειαζονται πολλες μετατροπες σε επιπλα ενυδρεια κτλ η εγκριση της συζύγου ειναι πολυ πιο δυσκολη
Ετσι σκεφτομαι αν κανω μετατροπη και βαλω sump τι χρειαζεται
Πρεπει να αλλαξω το επιπλο (να κανω χωρο για το sump), to ενυδρειο (τρυπες για τις σωληνες) αλλα και αγορα εππλεο εξοπλισμου (αντλιες επιστροφης) αλλα και αγορα τζαμιων -σιλικονης για to sump
Πολυ κοστος σε κοπο και χρημα -φασαρια και δυσκολη η εγκριση της γυναικας!
Σκεφτομαι αν αφησω το κανιστρο και παρω ενα σκιμμερακι που θα ειναι μεσα στο ενυδρειο (μικρο το κακο αν ειναι αυτο που σκεφτομαι το boyu wg-310 που πιανει πολυ λιγο χωρο) ,τοτε δεν χρειαζεται καμια μετατροπη ,μονο αγορα του skimmer
Το κανιστρο ειναι το astro 2208 που ειναι για 200 λιτρα (το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-19, 12:23
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

2 παρατηρήσεις:


canister filter με υλικά σε θαλασσινό = πολλά νιτρικά... που οδηγεί σε πολλές συχνότατες αλλαγές νερού που είναι δυσκολες, και ασταθείς συνθήκες


μικρό skimmer = ανεπαρκές skimmer. Το μεγαλύτερο το καλύτερο και ιδανικά όχι β ποιότητας κινέζικο




Γιαυτό το sump αξίζει τον κόπο. Επίσης εκεί μπορείς να μεγαλώνεις μακροάλγες που βοηθούν να έχεις χαμηλά νιτρικά και σταθερότητα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-06-19, 10:48
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Το προβλημα ειναι οτι ρωτησα και ο τζαμας δεν μπορει να το τρυπησει οπως ειναι παρα μονο αν ξεκολησω το τζαμι και του το παω..που δεν αξιζει με τιποτα
Σιγουρα στα θαλασσινα ειναι καλυτερο το sump δεν το συζητω, αλλα αν δεν γινεται μπορει το κανιστρο να κανει χημικο φιλτραρισμα με ανθρακα -αντιφωσφωρο και μηχανικο με βαμβακι ,που αν καθαριζεται και αλλαζει τακτικα μπορει να μην εχουμε το προβλημα με τα νιτρικα (πιστευω)
Οσο για το skimmer το μικρο ειναι ανεπαρκες, αλλα σκοπευω να κανω αλλαγες νερου 40-50 λιτρα 2-3 φορες το μηνα αφου βρηκα σημειο να παιρνω νερο που ειναι 3 χιλιομετρα απο το σπιτι μου...μπορει να μη βαλω και καθολου skimmer !
edit
εκτος του τρυπηματος υπαρχει και η υπερχειλιση αλλα δεν το γνωριζω καθολου πως γινεται σωστα γιαυτο το αποφευγω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-06-19, 10:45
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δες σε άλλον τζαμά ή κατασκευαστή ενυδρείων, τα τζάμια μπορούν να τρυπηθούν και επιτόπου. Επίσης υπάρχουν υπεεχειλήσεις που δεν απαιτούν τρύπα στο τζάμι όπως αυτή της Tunze.


Οποιοδήποτα μηχανικό εκτός από skimmer και καποια καινούργια όπως το Clarisea, που αφαιρούν εντελώς τα οργανικά που μαζευουν από το νερό αντί να τα κρατούν και να τα εκθέτουν στην κυκλοφορία του νερού, θα ανεβάζει νιτρικά. Τα αλλα υλικά που αναφέρεις δεν είναι απαραίτητο οτι τα χρειάζεσαι με σωστό στήσιμο και μακροάλγες.

Δεν ξέρω αν πας σε reef ή όχι, αλλά οι ασταθείς συνθήκες είναι οτι χειρότερο στο θαλασσινο. Αρα κανονικά θέλεις μονιμα σταθερές συνθήκες ανεξαρτήτως αλλαγών νερού. ¶ρα πολύ καλό skimmer και γενικά σωστό στήσιμο χωρίς πηγές νιτρικών και με μακροάλγες ή άλλη μεθοδο απομάκρυνσης νιτρικών και φωσφορικών
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-06-19, 16:19
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Μεσογειακο λεω να κανω
Η αμμος παιζει ρολο στα νιτρικα;
Ειναι καλο να εχουμε παχύ στρωμα αμμου η λεπτο;

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-07-19, 22:28
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Όλες οι σύγχρονες τάσεις είναι για λεπτό έως καθόλου στρώμα με άμμο.
Σου μιλάει πρώην οπαδός DSB βάθους 14 εκ. Το έβγαλα και ηρέμησα. ¶σε που και το ενυδρείο δείχνει καλύτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-07-19, 05:50
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ευχαριστω , θα εχω ενα λεπτο στρωμα αμμου πιο πολυ για τις σαλιαρα η γοβιο που σκαβουν και τρωνε αμμο
Τελικα οπως βλεπω θα γινει η αλλαγη σε θαλασσινο!
Τις κιχλιδες μου θα τις χαρισω σε ενα ξαδερφο μου που εχει ενα μεγαλο αδειο ενυδρειο
Το sump δυστυχως το ξεχναμε προς τυο παρον γιατι πρωτον δεν εχω βρει τζαμα που να κανει τρυπες στρο ενυδρειο (οσους ρωτησα μου ειπαν θελουν μονο το τζαμι) και δευτερον εκτος απο την κατασκευη sump-αγορα εξτρα αντλισς χρειαζονται και μετατροπες στο επιπλο γιατι δεν εχει αρκετο χωρο στο ντουλαπι για sump, και ως γνωστον πολλες μετατροπες= φασαρια+εξοδα=γκρινια της συζυγου (οι παντρεμενοι το ξερουν καλυτερα!),οποτε θα το παλεψω με το κανιστρο που θα εχει το ρολο του φιλτρου για ανθρακα - αντιφωσφωρου πιο πολυ ,βιολογικο κεραμικο υλικο δεν ξερω αν πρεπει να βαλω (χωραει αρκετο ειναι 10 λιτρα) ή αν ο βραχος θα κανει το φιλτρρισμα που και εκει εχω προβληματισμο αφου δεν νομιζω να βρω τραγανα αλλα βραχακια με ζωη πανω τους οσο το δυνατον πιο πορωδη,οποτε ισως να χρειαζεται να μπει και κεραμικο υλικο στο κανιστρο για να βοηθαει την βιολογια
Εχω 3 κυκλοφορητες να βαλω , οι 2 ειναι απο 3000λτ/ω και ενας 1500λτ/ω επιφανειας που εχει και σωληνακι αερα και εκτος απο νερο βγαζει φυσαλιδες για οξυγωνωση του νερου
Skimmer δεν ξερω αν θα βαλω γιατι αν βαλω τον κινεζικο 20 ευρω θα ειναι σιγουρα ανεπαρκης γιατι με το ζορι κανει για 80αρι-100αρι ενυδρειο ,ποσο μαλλον για 150αρι, και μεγαλυτερο δεν θελω τοσο για το κοστος οσο και οτι χωρις sump θα φαινεται πολυ
Την ελλειψη skimmer θα προσπαθησω να την καλυψω με αλλαγες νερου 50 λτ 2 φορες το μηνα, ειναι 33% των λιτρων του ενυδρειου 2 φορες το μηνα ,απο την αλλη η αλλαγη νερου εκτος απο την αφαιρεση των κακων στοιχειων που δεν θελουμε κανει αναπληρωση των καλων που θελουμε, διαφορετικα αν κανουμε πολυ αραια αλλαγες νερου εκτος απο skimmer χρειαζομαστε να προθετουμε στοιχεια στο νερο κατι που θελω να αποφυγω αφου η φιλοσοφια του στησιματος του μεσογειακου που κανω ειναι αλλαγες νερου απο θαλασσα για τους λογους που ειπα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-07-19, 20:07
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Και σημερα αρχιζει το δευτερο μεσογειακο επισημα..
Πολυ καθαρισμα, οι κιχλιδες ειχαν πολυ βρωμια μαζεψει παντου και παλευα ολη μερα με καθαρισμα ενυδρειου κ εξοπλισμού
Μπηκε μπλε πλατη βινιλιου, μετατροπη φωτισμου και τελικά το αποτέλεσμα
Αυριο μαλλον παω για νερο και θα πεσει σφυρί - καλεμι για συλλογη βραχου


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-07-19, 07:04
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Μετα απο πολυ δουλεια με σφυροκαλεμο βγηκαν καποιοι βραχοι
Το στησιμο ειναι προσωρινο γιατί δεν έχω χρονο, απο βδομαδα με την άδεια θα στηθει πιο σωστα και θα μπουν οι πρωτοι οργανισμοι μερικα σαλιγκαρια καμια ανεμωνη και ισως μπει και καποιο ψαρι

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-07-19, 08:00
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Kαλη αρχη!!

η αμμος ειναι αραγωνιτης?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-07-19, 13:06
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ευχαριστω! δεν ξερω τι αμμο ειναι μαλλον δεν ειναι αραγωνιτης ειναι λευκη αμμος την εχω παρει απο παλια πρεπει να ειναι χαλαζιακη
Πηρα και αλλα 2 κανιστρα για μεταφορα νερου 15λτ το καθε ενα εχω 4 συνολο
Μπορει να μην τα γεμιζω ολα μονο οταν χρειαστει γιατι ειναι λιγο μανικι το κουβαλημα νερου
Το καλο ειναι βρηκα σημειο με καθαρο νερο 3 χλμ απο το σπιτι μου και η ακτη ειναι 10 μετρα απο το δρομο αρα ειναι πολυ μικρο το κουβαλημα
Πριν εκανα περιπου 12 χλμ για νερο και η ακτη ηταν 20 μετρα απο το δρομο, μικρυναν πολυ οι αποστασεις
Επισης οταν παω για "ψαρεμα" πηγαινω στο 2ο σημειο (12χλμ) αλλα παω με μηχανακι για να γλυτωνω καυσιμα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-07-19, 06:31
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Προχθες εβαλα τα πρωτα ψαρια, 2 καλογριτσες (δεν ξερω φυλλο), 2 ζευγαρια thalassoma pavo (2 αρσενικα και 2 θηλυκα) και 1 αρσενικο γυλο coris julis
Ηθελα 2 - 3 μικρους σπαρους αντι για καλογριτσες αλλα δεν μπορουσα με τιποτα να τους πιασω.
εριχνα φαι στην αποχη και μονο οι γυλοι και οι καλογριες εμπαιναν μεσα κατα δεκαδες , οι σπαροι περνουσαν απο αποσταση
Επισης δεν μπορεσα να πιασω σαλιαρα ,στις παγιδες επμπαιναν μονο γαριδες
Μολις τα εβαλα στο ενυδρειο με εξαιρεση τις καλογριες που εμειναν εξω τα υπολοπα εμειναν 5 λεπτα εξω και μετα κρυφτηκαν και εξαφανιστικαν
Απο τοτε βγηκαν 10 λεπτα καποια thalassoma και ξαπλωναν στην αμμο λες και εκαναν ηλιοθεραπεια και μετα ξανα μεσα
Απο φαι εριξα λιγο κανενα δεν εδωσε σημασια ουτε καν οι καλογριτσες
Ξερω οτι οι γυλοι εναι περιεργα ψαρια και εναν που ειχα παλιοτερα κρυβοταν επισης την περισσοτερη ωρα αλα αυτα το εχουν παρακανει
Επισης διαβασα οτι πολλες φορες κρυβονται στην αμμο, αλλα η δικη μου ειναι πολυ λεπτο στρωμα και δεν ειναι και παρα πολυ ψιλη οπως της θαλασσας ειναι λιγο πιο χοντροκοκη
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-07-19, 19:53
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Μετα απο 2 εβδομάδες εμφανίστηκαν ολα μαζι λες και ηταν συννενοημενα. Εχω διαβασει οτι οι γυλοι και γενικα τα wrasses ειναι περιεργα ψαρια και το κανουν αυτο μεχρι να προσαρμοστουν, χθες τα εβλεπα καποια πηγαιναν και εσκαβαν την αμμο να κρυφτουν και σημερα βγηκαν και εριξα φαι και εφαγαν ολα, ειχαν 2 εβδομάδες να φανε αλλα ηταν καλα ολα

https://youtu.be/tc5J3OaVGoo

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-08-19, 15:28
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Σημερα πηγα στην θαλασσα και βρηκα σε βραχους αυτες τις αλγες ειναι σκληρες και στρογγυλες σαν μπαλες πράσινες
Ειναι καποιο ειδους φυκι υποθέτω

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-08-19, 13:27
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Αν και από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να πολυκαταλάβω, η περιγραφή που κάνεις με παραπέμπει σε μακροάλγη Codium bursa https://www.google.com/search?q=codi...w=1920&bih=969

Μπορεί να διατηρηθεί αρκετό καιρό στο ενυδρείο και αλλά χρειάζεται τουλάχιστον μέτριο φωτισμό, χωρίς υπερβολές βέβαια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-08-19, 17:11
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Τελικα οι αλγες δεν κρατησαν γιατι αν και τις ειχα στριμωξει σε βραχους λιγο ο κυκλοφορητης λιγο οι ερημιτες τις ελευθερωναν και γυριζαν πανω κατω και τις εβγαλα
Πηρα 10 κιλα αραγωνιτη για να κανω αλλαγη με την χαλαζιακη αμμο... Λιγο αργα το σκεφτηκα, ξερω επρεπε να το κανω οταν εστηνα το ενυδρειο, τωρα οταν ειναι να γινει αλλαγη νερου θα βγαλω ολους τους βραχους και τα ζωντανα σε κουβα κ βαρελι, θα βγει ολο το νερο, θα κρατησω κανενα βαρελι και μετα αραγωνιτης- βραχοι και νερο (ο αραγωνιτης θα μπει με το κολπο με το μπουκάλι για να μην σηκωσει θολουρα) και τελος πισω τα ζωντανα.. Μακάρι να γινοταν αλλιως αλλα αφου φτασαμε εκει θα το κανω ας ειναι και αργα
Ο αραγωνιτης θα δωσει μεγαλυτερη σταθερότητα στις παραμετρους νομιζω οποτε αξιζει η φασαρια πιστευω

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-08-19, 17:25
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Γιατί όμως δεν προτίμησες άμμο μέσα από θαλασσα που είναι και ντόπια?

Το λέω γιατί ο αραγονητης κοστίζει όσο να ναι..

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-08-19, 17:32
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Για τον λογω που ειπα για περισσότερη σταθεροτητα που δινει ο αραγωνιτης σε σχεση με την αμμο μας, αυτο εχω διαβασει
Επισης δεν χρειαζεται να βγουν ολα, μονο οι βραχοι η αμμος μπορει να βγει και να μπει με το νερο μεσα ειδα βιντεακια στο youtube και χωρις να θολωσει το νερο









Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-08-19, 22:43
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Μην μπαίνεις σε τέτοιο κόπο.
Μια χαρά είναι η άμμος. Έχει την βιολογία της και όπως το είχες το πάχος της σούπερ.

¶σε αραγωνίτες και κοκοψόψαρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με τους βραχους , εγω εχω βαλει κομματια βραχου που εχω βγαλει με καλεμι και ειναι πορωδεις ασβεστολιθικοι (εσωτερικα ειναι λευκο χρωμα σαν ασβεστης) και επισης μερικοι αν τους ζορισεις και με το χερι σπανε,αλλοι εινα ι πιο σκληροι αλλα δεν ειναι πετρες ,με την εννοια της πετρας που ξερουμε και ειναι γεματοι ζωη πανω τους, απο μικρα σφουγγαρια μεχρι μικρουλια ζωυφια. Ειναι τραγανες αυτοι ? επισης κανουν την δουλεια για φιλτρνση που θελουμε?
Ειχα γυρω στα 10 κιλα , προχθες εβαλα αλλα 10 κιλα
Θα βγαλω φωτο να δεις πως ειναι
Οι βραχοι που ελεγα ειναι αυτοι
Ειναι σαν ασβεστολιθοι μεσα αν το λεω καλα, εχουν μπεζ χρωμα εσωτερικα, και ειναι γεματοι ζωη
Δεν ξερω τι βραχοι ειναι, σπανε σχετικα ευκολα
Και στη τελευταία φωτο μια σαλιαρα που επιασα με απλη αποχη, ειχε βγει στην αμμο και απλα την σκεπασα με την αποχη κ μετα τη εσυρα ωστε να μπει καλα μεσα



Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σκοπός δεν είναι να έχουν ζωή μόνο πάνω τους αλλά και μέσα τους. Ρίξε μια ματιά να δεις πως είναι η τραγάνα, ο ζωντανός ή ο νεκρός βράχος (που πουλάνε στα πέτσοπ) και σύγκρινέ τον με τον δικό σου.
Δώσε λοιπόν βάση στο βράχο, να είναι πορώδης και να μπορεί να κρατά βιολογία, να σου αρέσει επίσης το σχήμα και η διαμόρφωσή του (hardscape).

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samian : 26-08-19 στις 23:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκεψεις για μεσογειακο!!! alan boy Μεσογειακό 5 10-06-13 20:40
Σκεψεις για μεσογειακο για βραχυπροθεσμη "φιλοξενια" seamonster Μεσογειακό 2 14-11-11 13:00
δευτερο ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 9 27-06-09 10:47
να το και το δευτερο(μικρο) octania246 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 3 29-10-07 12:55
το δευτερο μου gleboukas Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 19-09-06 09:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10024 seconds with 13 queries