Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-09, 16:11
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Smile πρωτα βηματα στο θαλασσινο ενυδρειο

καλησπερα σε ολους.μετα απο καποια χρονια που διατηρω 2 ενυδρεια γλυκου νερου σκεφτομαι οτι ισως μπορεσω να καταφερω να στησω ενα only fish θαλασσινο ενυδρειο.Εχω διαβασει οσο μπορω κ θα συνεχισω το διαβασμα.σκεφτομαι να ξεκινησω την αγορα του νεου μου εξοπλισμου.εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου να σας παραθεσω να μου πειτε τη γνωμη σας κ τα οποια λαθη μου μπορεσετε να διακρινετε.Ενυδρειο : 260 Λ. Κυκλοφορια: 2 κυκλοφορητες EHEIM compact 5000 l/h. 2 κυκλοφ EHEIM 1000 l/h. 1 skimmer TMC V12. Eνα εξωτ φιλτρο EHEIM μονο μπλε σφουγγαρια 600 l/h. Ενα εξωτερ φιλτρο JBL μονο siporax 600 l/h. Eνα εσωτερικο φιλτρο FLUVAL μονο μπλε σφουγγαρια 1000 l/h. Xημικο φιλτρο ενα JUWEL 1000l/h εσωτρερικο με υλικα :carbon active 500gr. 4 σφουγγαρια ανθρακα JUWEL. αντιφωσφωρος 500gr Phogard. ρεφρακτομετρο V2.Eιναι το πιο φτηνο που εχω βρει δυστυχως εχω να σκεφτω κ το κοστος 100 ευρω το συγκεκριμενο ελπιζω να μην εχω προβλημα. R.Osmosis. DANERLE osmose compact επισης για τον ιδιο λογο.100 ευρο. 25 κιλα ζωντανο βραχο ινδονησιας. 10 κιλα νεκρο ελπιζω να ζωντανεψει με τον καιρο. 50 κιλα ζωντανο αραγωνιτη (οσο ζωντανος μπορει να ειναι κλεισμενος σε ενα σακουλι ισως κ μηνες) θα ηθελα τη γνωμη σας γιαυτο. ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο. αλατι ...αν εχετε να προτεινετε κατι σε αλατι δεκτο.. ευχαριστω κ περιμενω βοηθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-09, 18:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crambro Εμφάνιση μηνυμάτων
ρεφρακτομετρο V2.Eιναι το πιο φτηνο που εχω βρει δυστυχως εχω να σκεφτω κ το κοστος 100 ευρω το συγκεκριμενο ελπιζω να μην εχω προβλημα..
πολυ αρχαριος στο θαλασσινο για να σου δωσω συμβουλες....για ρεφρακτομετρο ομως...ειναι πολλα 100 ευρω....μπορεις να παραγγειλεις απο εδω... www.fish-street.com το συγκεκριμενο http://www.fish-street.com/salinity_...ategory_id=137 το πηρα με λιγοτερα απο 25 ευρω συμπεριλαμβανομενων των μεταφορικων.
επισης αυτο που μου εχουν μαθει ειναι πως ειτε θα στηριξεις τη βιολογια σου στο φιλτρο ειτε σε ζωντανο βραχο. και καλυτερα το 2ο γιατι απονιτροποιει κιολας.....γιατι σκεφτεσαι να βαλεις βιολογικα υλικα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-09, 18:43
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση.δεν μιλαω ομως για αλατομετρο αν ενοεις αυτο.μιλαω για ηλεκτρονικη μετρηση.διαβασα οτι τα αλατομετρα εχουν αποκλιση.για το μηχανικο φιλτραρισμα ποια ειναι τα καλυτερα υλικα να χρησιμοποιησω ωστε να μην βρωμιζουν γρηγορα κ ανεβαζουν νιτρικα?ειναι κακο να υπαρχει κ βιολογικο φιλτρο μαζι με τον ζωντανο βραχο?το siporax μπορει να μου ανεβασει νιτρικα ?η απλα δεν υπαρχει λογος να το βαλω επειδη θα αναλαβει τη βιολογια ο βραχος.οσο για το αρχαριος σιγουρα ειμαι μονο 5 χρονια ασχολουμαι με το χομπυ του ενειδρειου.αλλα οχι τοσο ωστε να μην καταλαβαινω το τι μου λενε.εχω δει μηνυματα απο πιο αρχαριους που ομως δεν τους προσεβαλαν.δεν ειναι οτι πιο ωραιο να σου λενε τι να σου πω αφου εισαι ασχετος εστω κ με κομψο τροπο οπως εσυ.απο ενα κ μονο μηνυμα μου πως καταλαβες ποσο αρχαριος ειμαι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-09, 18:50
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Μα δεν είπε ότι είσαι εσύ αρχάριος αλλά ο ίδιος,

Ηρέμησε λίγο φίλε, κανείς δεν πρόκειται να σε προσβάλει εδώ και στη τελική στο χόμπυ μας όλοι αρχάριοι είμαστε.

Καλή συνέχεια με υπομονή και διάβασμα και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε... οι θαλασσινοί τέλοσπάντων, οι υπόλοιποι κοιτάμε και ονειρευόμαστε ακόμα
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-09, 18:54
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Πολύ ευκολα παρεξηγησε φίλε! Ο γραπτός λόγος θέλει περισότερη προσοχή για να γίνει απόλυτα κατανοητός.

Ο panos πρέπει να ξέρεις ότι είναι ένα πό τα άτομα που αποτελούν κόσμημα για το χόμπυ μας. Σε καμιά περίπτωση δεν θα έλαγε κάτι για να σε προσβάλει.

Όταν λοιπόν λέει "πολυ αρχαριος στο θαλασσινο για να σου δωσω συμβουλες" μιλά για τον εαυτό του... Αν και εγώ τον θεωρώ άριστο γνώστη του γλυκού νερού, στο θαλασινό νερό μπηκε πολύ πρόσφατα...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-09, 19:01
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

χιλια συγνωμη παιδια κ πιο πολυ σε σενα Πανο.ετσι που το εγραψες το καταλαβα διαφορετικα.κ παλι συγνωμη.σας ευχαριστω παρα πολυ ολους.ειλικρινα.παρεξηγησα....τι παιδι ειμαι γω για υιοθετηση....ενιωσα πολυ ασχημα τωρα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-09, 19:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ευκολα παρεξηγησε φίλε! Ο γραπτός λόγος θέλει περισότερη προσοχή για να γίνει απόλυτα κατανοητός.

Ο panos πρέπει να ξέρεις ότι είναι ένα πό τα άτομα που αποτελούν κόσμημα για το χόμπυ μας. Σε καμιά περίπτωση δεν θα έλαγε κάτι για να σε προσβάλει.

Όταν λοιπόν λέει "πολυ αρχαριος στο θαλασσινο για να σου δωσω συμβουλες" μιλά για τον εαυτό του... Αν και εγώ τον θεωρώ άριστο γνώστη του γλυκού νερού, στο θαλασινό νερό μπηκε πολύ πρόσφατα...
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει ένας αρχάριος είναι να μάθει να ακούει με προσοχή αυτά που του λένε κάποιοι που θέλουν να βοηθήσουν και μάλιστα χωρίς ατομικό συμφέρον.
Εγώ είμαι 25 περ.χρόνια αρχάριος του γλυκού νερού και δεν επιχειρώ να πειραματιστώ με ζωντανούς θαλάσσιους οργανισμούς που γνωρίζω ότι η ασχετοσύνη μου μπορεί να τους θανατώσει,η αναπαραγωγή τους στην αιχμαλωσία είναι σχεδόν ακατόρθωτη απο χομπίστες και η αφαίρεση τους απο την φύση είναι οριστική και ίσως(?) καταστροφική.
Γι αυτό οι αρχάριοι του θαλασινού ενυδρείου πρέπει να είναι πολύ μα πάρα πολύ προσεκτικοί.
Καλή συνέχεια.
-------------------------
Με πρόλαβες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 10-12-09 στις 19:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-09, 19:21
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση πολυ ουσιαστικη.θα ακολουθησω τη συμβουλη σου.μπηκα λιγο ασχημα στο φορουμ ελπιζω να μπορεσω να το διορθωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-09, 19:28
Το avatar του χρήστη neo
neo Ο χρήστης neo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crambro Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυκλοφορια: 2 κυκλοφορητες EHEIM compact 5000 l/h. 2 κυκλοφ EHEIM 1000 l/h. 1 skimmer TMC V12. Eνα εξωτ φιλτρο EHEIM μονο μπλε σφουγγαρια 600 l/h. Ενα εξωτερ φιλτρο JBL μονο siporax 600 l/h. Eνα εσωτερικο φιλτρο FLUVAL μονο μπλε σφουγγαρια 1000 l/h. Xημικο φιλτρο ενα JUWEL 1000l/h εσωτρερικο με υλικα.
Καλησπέρα!

Όλα αυτά τα φίλτρα και κυκλοφορητές τα έχεις ή θα τα αγοράσεις;
Με τον βράχο που θα βάλεις δεν χρειάζεσαι βιολογικά υλικά και σφουγγάρια.
Μόνο ένα με άνθρακα και αντιφώσφορο χρειάζεσαι.

Αλάτι μπορείς να βάλεις το παρακάτω
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...id/manufac.970
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-09, 19:39
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

απο την στιγμη που επελεξες να βαλεις ζωντανο βραχο τα οποιαδηποτε αλλα βιολογικα υλικα ειναι περιττα...
αυτο με την λογικη του στοκαρεις οπως πρεπει και οσο πρεπει...
αν τωρα για ψυχολογικους λογους θες να εχεις και βιολογικα υλικα μπορεις, απλα θα κοψεις την δυναμικη του βραχου και μελλοντικα θα εχεις και αυξηση νιτρικων
για εσωτερικη κυκλοφορια θα εβαζα η tunze nano, η coralia,αξιοπιστες και με καλη χαοτικη κυκλοφορια.
το skimmer επειδη θα ειναι η καρδια του ενυδρειου θελει ψαξιμο και οπωσδηποτε οχι περικοπες στο χρημα ,το συγκεκριμενο μοντελο που αναφερης δεν το ξερω και ετσι δεν εκφερω γνωμη..
τελος αραγωνιτη ζωντανο επουδενη δεν χρειαζεται να παρης, διαλεξε εναν λεπτοκοκκο νεκρο και με την διαφορα παιρνης κατι αλλο πιο χρησιμο
καλη αρχη και καλη συνεχεια χωρις βιασυνες...

ωπα, γραφαμε ταυτοχρονα με τον φιλο neo...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-12-09, 19:57
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

μονο τους 2 κυκλοφορητες 1000 λ/ω εχω κ τα 2 εξωτερικα φιλτρα.το χημικο φιλτρο θα κανει κ τη δουλεια του μηχανικου δηλαδη?ενοω για να μαζευει οτι σκουπιδακι περιφερεται μεσα στο ενυδρειο μου?για να δω αν καταλαβα καλα.χρειαζομαι ζωντανο βραχο για τη βιολογια. ενα χημικο φιλτρο.κ κυκλοφορια?αυτα μονο ετσι?για το φιλτραρισμα ενοω.ευχαριστω για το αλατι.
-------------------------
οκ για τη βιολογια το καταλαβα.θα χρησιμοποιησω μονο ζωντανο βραχο αφου το βιολογικο φιλτρο θα προκαλεσει προβληματα στο μελλον.ευχαριστω για τους κυκλοφορητες που μου προτεινες.θα ακουσω τη συμβουλη σου.απλα εξηγησε μου κατι αν μπορεις.για ενα ενυδρειο only fish ποια ειναι η ικανοποιητικη κυκλοφορια μεσα στη γυαλα μου σε λιτρα ενοω.εκτος απο τη σωστη θεση τοποθετηση των κυκλοφορητων που πρεπει να ειναι πως τοποθετημενοι ? αντικριστα? παραληλα ? διαγωνια στο ενυδρειο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crambro : 10-12-09 στις 19:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-12-09, 20:32
Το avatar του χρήστη neo
neo Ο χρήστης neo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις το δεύτερο φίλτρο ως μηχανικό, αφού το έχεις, αλλά να πλένεις συχνα τα σφουγγάρια.
Για την κυκλοφορία δεν ξέρω, περίμενε να απαντήσει κάποιος άλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-12-09, 20:49
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να βάλεις το δεύτερο φίλτρο ως μηχανικό, αφού το έχεις, αλλά να πλένεις συχνα τα σφουγγάρια.
Για την κυκλοφορία δεν ξέρω, περίμενε να απαντήσει κάποιος άλλος.
οκ ευχαριστω για τη βοηθεια.ελπιζω αν τα πλενω καθε 5 μερες θα ειναι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-12-09, 20:53
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

θα σου προτεινα να μην βαλης ουτε ενα τοσο δα σφουγγαρακι μεσα, δεν υπαρχει κανενας λογος, ασε που αυξανεις και την συντηρηση,θα εχεις αλλα να ασχολεισαι, και το κοστος λειτουργιας του ενυδρειου..
στην θεση σου θα εβαζα 2 tunze nano 6025, η 2 hydor coralia2, θα εχεις και ικανοποιητικη ροη για τα ψαρια σου, και ο βραχος θα κανει σωστα την δουλεια του, για την τοποθετηση μην προβληματιζεσαι ακομα, θα πειραματιστεις επι τουτου..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-12-09, 21:35
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Σιγουρα για να το λες ετσι ειναι .δεν θα βαλω καθολο σφουγγαρια.αλλα λυσε μου μια απορια γιατι σαν αρχαριος που ειμαι δεν παει το μυαλο μου.το νερο στο ενυδρειο πως θα καθαριζει απο τα σωματιδια που θα περιφερονται?με το χημικο?ευχαριστω για τους κυκλοφορητες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-12-09, 21:52
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

καποια θα τα πεταει το skimmer και καποια θα κατακαθονται στην αμμο και θα μπαινουν στην τροφικη αλυσιδα του ενυδρειου...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-12-09, 21:57
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου προτεινα να μην βαλης ουτε ενα τοσο δα σφουγγαρακι μεσα, δεν υπαρχει κανενας λογος, ασε που αυξανεις και την συντηρηση,θα εχεις αλλα να ασχολεισαι, και το κοστος λειτουργιας του ενυδρειου..
στην θεση σου θα εβαζα 2 tunze nano 6025, η 2 hydor coralia2, θα εχεις και ικανοποιητικη ροη για τα ψαρια σου, και ο βραχος θα κανει σωστα την δουλεια του, για την τοποθετηση μην προβληματιζεσαι ακομα, θα πειραματιστεις επι τουτου..
+1
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-12-09, 22:06
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

αν μου προτεινες κ ενα skimmer καταληλο για τα λιτρα μου (260) γιατι με τα skimmer εχω πελαγωσει.το μονο που ξερω ειναι οτι καλο ειναι να παρεις 2 η κ 3 φορες μεγαλυτερο απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης πχ για ενυδρειο 300 λιτρων να παρεις skimmer που γραφει επανω για 800-900 λιτρα .εκτος αθτο απο μαρκες skimmer κ πως λειτουργουν ακριβως δεν εχω ιδεα.το μονο που ξερω ειναι οτι κανουν χημικο καθαρισμο στο νερο κ οτι εμπλουτιζουν με πρωτεινη μεσω της αναδευσης .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-12-09, 22:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crambro Εμφάνιση μηνυμάτων
χιλια συγνωμη παιδια κ πιο πολυ σε σενα Πανο...ενιωσα πολυ ασχημα τωρα..
κανενα προβλημα..μη νιωθεις ασχημα....επρεπε να γραψω "ειμαι πολυ αρχαριος για να....." οπως ειπαν τα παιδια ο γραπτος λογος παρεξηγει....
καλη συνεχεια με το θαλασσινο σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-12-09, 22:34
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ολα καλα Πανο κ¨ πανω¨ απ ολα καλη καρδια....καλοπροαιρετο το αστειο χχ..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-12-09, 17:19
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crambro Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μου προτεινες κ ενα skimmer καταληλο για τα λιτρα μου (260) γιατι με τα skimmer εχω πελαγωσει.το μονο που ξερω ειναι οτι καλο ειναι να παρεις 2 η κ 3 φορες μεγαλυτερο απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης πχ για ενυδρειο 300 λιτρων να παρεις skimmer που γραφει επανω για 800-900 λιτρα .εκτος αθτο απο μαρκες skimmer κ πως λειτουργουν ακριβως δεν εχω ιδεα.το μονο που ξερω ειναι οτι κανουν χημικο καθαρισμο στο νερο κ οτι εμπλουτιζουν με πρωτεινη μεσω της αναδευσης .
Γεια σου και από εμένα, το skimmer είναι μηχανικό φίλτρο και όχι χημικό(http://reefkeeping.com/issues/2002-0...ture/index.php). Αυτό που λές για το μέγεθος έχεις δίκιο, ότι λένε οι κατασκευαστές βάζε x2. Για το δικό σου ενυδρείο θα πήγαινα σε ένα Deltec MCE600 (http://www.theaquariumsolution.com/d...-skimmer-turbo) που έχει και χώρο για άνθρακα και αντιφώσφορο αν θέλεις να αποφύγεις και τη χρήση canister.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-12-09, 18:24
crambro Ο χρήστης crambro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Mεταμορφωση-Αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

καλησπερα. ευχαριστω για την πληροφορια.Μηπως γνωριζεις τα skimmer TMC ? Kαι αν ναι ποια η γνωμη σου?
-------------------------
Απ οτι διαβασα εχει κ αυτο θεσεις για ανθρακα κ αντιφωσφωρο.αν καταλαβα καλα ειναι οι προδιαγραφες στα αγγλικα.κολλαει εξω απο το ενυδρειο αλλα μπορεις να το βαλεις κ μεσα.η στο sub.το συγκεκριμενο μοντελο ειναι το TMC V12-600 με κυκλοφορια 2400 λ ανα ωρα για ενυδρεια ως 600 λιτρα.κ η τιμη του 240 ευρο.κανω κ ερευνα αγορας.δυστιχως πρεπει να κοιταμε κ τις τιμες.για το skimmer φυσικα θα προσπαθησω να παρω οτι καλυτερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crambro : 11-12-09 στις 18:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-12-09, 15:48
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Αν εννοείς το TMC-V2 600 (http://www.tmc-ltd.co.uk/aquarium/v2skim-skimmers.asp) δεν έχουν χώρο για χημικά μέσα, απ'ότι λέει ο κατασκευαστής για να βάλεις χημικά πρέπει να έχεις και ένα έξτρα αξεσουάρ(bubble stop) που μπαίνει στην έξοδο το οποίο είναι στο βασικό εξοπλισμό αν δε κάνω λάθος. Αν βάλεις μέσα θα μικρίνεις τον όγκο του αντιδραστήρα και θα έχεις προβλήματα πλυμήρας αργά η γρήγορα.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει καλά λόγια για τα skimmer αυτά, είναι τύπου venturi injection που δουλεύουν μια χαρά, απλά θα σε παιδέψει λίγο στην αρχή μέχρη να βρείς την καλή του και θα κάνει και λίγο θόρυβο η αντλία λόγω του venturi. Μπαίνει άνετα και μέσα και έξω από το sump το V2-600 έχει 51 εκ ύψος και υπολόγισε 2-3 ακόμα για να μπορείς να βγάζεις το ποτήρι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΩΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ cwstas2701 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 26-10-09 10:48
Νεο θαλασσινο ενυδρειο nikos1453 Θαλασσινό νερό - Γενικά 50 22-11-08 15:30
νεο Θαλασσινο ενυδρειο epinephelus Θαλασσινό νερό - Γενικά 21 25-10-07 14:14
?πρωτα βηματα fish only για αρχη GODLIGHT Fish Only 11 04-09-07 09:26
Θαλασσινο Ενυδρειο EYAKI Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 29-12-05 08:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16513 seconds with 15 queries