Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-19, 12:07
Το avatar του χρήστη Foccacia
Foccacia Ο χρήστης Foccacia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2019
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή βοήθεια για διορθώσεις..

Καλημέρα ομάδα. Μετά απο μια αρχή με πολλά λάθη και πολύ άγχος πέρασαν 2 μήνες και προς το παρών όλα φαίνονται καλά..
θελω να αρχίσω τις απαραίτητες διορθώσεις στην ψαροσυνθεση και θα ήθελα την βοήθεια σας..
θελω την επιείκεια σας γιατί πριν 2 μήνες δεν ειχα ιδέα για το σπορ.. τώρα διάβασμα περισσότερο και απο 3η γυμνασίου..
το ενυδρείο μου είναι ένα juwel rio 180.. με μαμά θερμοστάτη 200watt και εσωτερικό φίλτρο bioflow 600 γεμάτο μηχανική φιλτρανση και μια καλτσα ζεολιθο η ελαφροπετρα ( μεγάλη ιστορία θα σας την πω σε ξεχωριστο ποστ να δείτε την εγκληματική συμπεριφορά του πετ Σοπ)
Απο εξωτερικό φίλτρο είχα eheim 2215 το οποίο αντικαταστάθηκε με eheim 2217 το οποίο έχει με τη σειρά απο κάτω προς τα πάνω μπλε σφουγκαρι 2,5λ βιολογικό υλικό eheim ξανα μπλε σφουγκαρι και βαμβάκι στην έξοδο..
σήμερα αγόρασα και ένα cts 1000 και 4 ανεμιστήρες και αυτές τις μέρες θα γίνει η εγκατάσταση για έλεγχο θερμοκρασίας.. προσπαθω να την κρατήσω στα 26
Απο ψάρια έχουν μπει
Carydoras bronze 4
Carydoras albino 3
Carydoras sterbai 3
Cardinal tetra 10
Zebra danio 9
Ancistrus cirrhosus 3
Ancistrus albino 2
Αγγελοψαρα σκαλαρια 2
Silver shark 2
(Πολλά λάθη το ξέρω..το φταίξιμο μου ήταν μόνο στο γεγονός που πιστευα ότι μου λέγανε πετ σοπαδες)
Απο φυτά έχω αρκετά αλλά δεν θυμάμαι καλά ονόματα..
Σίγουρα ανουμπιες και φύκια και 2-3 αλλά είδη..
Βάζω λίπασμα και ασβέστιο..
Ρουτίνες φαγητο 1φορα την ημέρα 3 διαφορετικά
Φλεξ - παλέτες - ταμπλέτα αλγης
Αλλαγή νερού 25% κάθε 4-5 μέρες
Μετρησεις πλέον με api υγρά..

Αμμωνία - 0
———————————————————————
ΝΟ3 - 1,5 (εμφανίστηκε πριν 4 μέρες και άρχισα κάθε 2 μέρες αλλαγές νερού και με αντιχλωριο (microbe extreme )για όλα τα λίτρα αντί για 40λιτρα ) τι άλλο μπορώ να κάνω και τι να φταίει;
———————————————————————-
No3- 10-15 πριν την αλλαγή νερού..
Gh 10-12
Kh 7-8
Ph 8.1
Μέχρι να έρθουν τα τεστ της API μετρούσα με στικ όλα εκτός αμμωνίας..
Το ph ήταν πάντα στα 6,8-7,2
Τα υγρά δείχνουν βρύση 7,8
Ενυδρείο ph 8-8,1
————————————————————————
Αυτά πάνω κάτω.. θελω να ξεκινήσω διορθώσεις..
Ήθελα τις συμβουλές σας.. καταρχήν θεωρώ πως πρέπει να κατέβει το ph έτσι;
Θα ήθελα να μου πείτε τι επιλογές έχω για να το έχω στα σωστά επίπεδα για τα ψάρια που θα μείνουν..
Απο ψάρια μετά απο 2 μήνες αυτό που θελω να μείνουν οπωσδήποτε είναι τα
Carydoras
Ancistrus
Silver shark
Ίσως και σκαλαρια..
Τα καρχαριακια ξέρω πως δεν είναι για το ενυδρείο μου αλλά...
Είναι τα πιο ήσυχα ψαράκια.. σαν να μην υπάρχουν..
Μου αρέσουν πολύ και τα θελω μέχρι να μεγαλώσουν λίγο.. αμέσως μόλις δεν κάνουν στο ενυδρείο θα φτιαχτεί ένα μεγάλο για πάρτυ τους..
εκτός αν βρεθεί κάποιος χομπίστας με ανάλογο ενυδρείο και του φιλοξενήσει..
Στο μυαλό μου έχω να φύγουν danio zebra κίτρινα..
Ντρέπομαι ειλικρινά που έχω βάλει ψαράκια μεταλλαγμένα.. όπως και αλμπινο αφού δεν είναι φυσιολογικό..
να φύγουν οι καρδινάλιο που δεν κάνει το νερό για αυτούς.. οποτε -20 ψαράκια
Για μικρά ψαράκια αν με παίρνει θα έβαζα 6-8 ραμιρεζι Γερμανούς που μου αρέσουν πολύ..
Συγγνώμη για το κατεβατό.. και ευχαριστώ για της απαντήσεις.. ανεβάζω σχετικές φωτογραφίες με εξοπλισμό και τροφές και υλικά για τυχών παρατηρήσεις.. σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την πολύτιμη βοήθεια σας..
β


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-19, 21:58
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τα ψεύτικα διακοσμητικα πρέπει να φύγουν.
Τα sharks και τα σκαλάρια δεν κάνουν για αυτά τα λίτρα.
Τώρα αν κάνεις μεγαλύτερο και τα κρατήσεις , είναι άλλο..
Σχεδόν όλα τα ψάρια που έχεις θέλουν μαλακό νερό ,όχι μόνο οι καρδινάλιοι, επομένως ή θα φύγουν τα περισσότερα ή θα μπλέξεις με επεξεργασία του νερού της βρύσης με α/ο ή τύρφη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-19, 00:11
Το avatar του χρήστη Foccacia
Foccacia Ο χρήστης Foccacia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2019
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Δεν με πειράζει να μαλακωσω το νερό αν είναι να μείνουν οι καρδινάλιοι... σκαλαρια είναι μόνο ένα ζευγάρι.. έλεγα μήπως μείνουν έστω μέχρι να μεγαλώσουν λίγο και βλέπουμε.. τα καρχαριακια το ξέρω πως θα χρειαστεί να φύγουν..πειράζει να τους χαρούμε μέχρι να μεγαλώσουν λίγο; Θα τους κάνει κακό αυτό; Έχω σκεφτεί για ένα πολύ μεγάλο ενυδρείο αλλά τώρα έχω κάνει ταυτόχρονα 2 και ασχολούμαι με αυτά.. ήθελα να ξαναδώ για άλλο σε 1-2 χρόνια..
¶σχετα με το τελικό μέγεθος σκαλαρια και καρχαρίες πιστεύεις πως έχω πολλά ψάρια για 180 λίτρα ; Αξίζει να αλλάξω 10 καρδινάλιο 10 danio με 6-8 ραμιρεζι απο θέμα ιχθυοφορτησης;
Έχω διαβάσει για το α/ο φίλτρο αλλά δεν έχω καταλάβει καλά.. ουσιαστικά παίρνω ένα μηχάνημα που μαλακώνει το νερό και το κρατάει εκεί που θελουμε ; Δεν έχω πολλές επιλογές και αναγκαστικά θα ασχοληθώ με επεξεργασία νερού.. απλώς θα ήθελα να μάθω τον λιγότερα χρονοβόρο και περισσότερο αυτοματοποιημένο τρόπο..
τα ψεύτικα διακοσμητικά σύντομα θα φύγουν.. όταν τελειώσω μελέτη διάβασα για τα φυτά και καταφέρω να διαλέξω επιτέλους αυτά που θελω.. μια μέρα θα γίνει γενικό σετ απ απο την αρχή..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-19, 11:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλημερα και απο μενα ... Για τους "καρχαριες" θα σου απαντησω με μια φωτογραφια! Δεν ειναι καρχαριες -δεν υπαρχουν του γλυκου νερου δες εδω περισσότερες πληροφοριες:
https://www.seriouslyfish.com/specie...-melanopterus/


Για την ΑΟ αν διαβασεις εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633 θα λυθουν πιστευω πολλες αποριες!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  giovani-e-adulti-balantiocheilos-melanopterus.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  66,9 KB  
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-19, 19:44
Το avatar του χρήστη Foccacia
Foccacia Ο χρήστης Foccacia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2019
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και απο μενα ... Για τους "καρχαριες" θα σου απαντησω με μια φωτογραφια! Δεν ειναι καρχαριες -δεν υπαρχουν του γλυκου νερου δες εδω περισσότερες πληροφοριες:
https://www.seriouslyfish.com/specie...-melanopterus/


Για την ΑΟ αν διαβασεις εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633 θα λυθουν πιστευω πολλες αποριες!



Καλησπέρα..
η αλήθεια είναι πως έχω διαβάσει πολύ για τους καρχαρίες που δεν είναι καρχαρίες..
είναι τα πιο αγαπημένα μου στο ενυδρείο και θελω να τους χαρώ μέχρι να μεγαλώσουν λίγο.. αργότερα εννοείται πως θα πάνε σε ανάλογο μεγαλύτερο ενυδρείο.. είτε δικό μου είτε σε κάποιου συνχομπιστα που θα πληρει της προδιαγραφές..
μέχρι στιγμής όλα κυλούν τόσο ωραία στο ενυδρείο που στεναχωριέμαι πολύ να τους πειραξω.. καμία επιθετικότητα κανένα πρόβλημα.. καποδιαζουν μεταξύ τόση άσχετα ψάρια και τα χαζεύω..
Για την ώρα λέω να προβώ σε αγορά φίλτρου αντιστροφης όσμωσης απο βδομάδα.. και να κατεβάσω το ph κοντά στα 6,5 και το gh στα 9..
Απο ότι έχω διαβάσει τόσο θέλουν περίπου όλα τα ψάρια μου εκτός απο τους καρδινάλιο που θέλουν χαμηλότερα gh..
απλώς μπερδεύτηκα λιγάκι με το φίλτρο...
οκ το αγόρασα..μετά απο ότι κατάλαβα ανακατεύεις και λιγο «βρώμικο» με καθαρό νερό; Μετά βάζεις και απο την βρύση; Προσθέτεις και φάρμακα; Κάπου το έχασα.. πχ εγώ κάνω αλλαγή 40 λίτρα κάθε 5-6 μέρες.. το διάβασα αρκετές φορές αλλά τελικά δεν κατάλαβα ποσα διαφορετικά νερά και φάρμακα πρέπει να μπουν σε αυτά τα 40 λίτρα..



Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-19, 20:05
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δεν θελει κοπο θελει τρόπο. Πρεπει να πας σε ψαρια που μπορεις και οχι που θέλεις. Λατρευω τα pearl gourami αλλα δεν εχω πάρει γιατι το μεγαλύτερο ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα!

Φαίνεται οτι εχεις ριξει λεφτα και ειναι πολυ καλο που εχεις διαθεση να διορθώσεις τα λαθη.

Επειδη ειπες οτι κατεληξες σε φυτα, πες μας και τι μηπως καποιο δεν μπορεις να το βαλεις.

Υ.Γ Καλη η Roborock ε?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-19, 20:36
Το avatar του χρήστη Foccacia
Foccacia Ο χρήστης Foccacia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2019
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θελει κοπο θελει τρόπο. Πρεπει να πας σε ψαρια που μπορεις και οχι που θέλεις. Λατρευω τα pearl gourami αλλα δεν εχω πάρει γιατι το μεγαλύτερο ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα!

Φαίνεται οτι εχεις ριξει λεφτα και ειναι πολυ καλο που εχεις διαθεση να διορθώσεις τα λαθη.

Επειδη ειπες οτι κατεληξες σε φυτα, πες μας και τι μηπως καποιο δεν μπορεις να το βαλεις.

Υ.Γ Καλη η Roborock ε?


Xaxaxaxxa η roborock άξιζε κάθε ¤ που πληρώθηκε.. είναι απλά τέλειο!!
Δεν έχω καταλήξει σε φυτά..
γενικά η φάση είναι η εξής..
πήγα αγόρασα ενυδρείο αγόρασα ψάρια και φυτά γενικά ότι μου άρεσε στο μάτι.. επειδή οι 2 πετ σοπαδες μου έλεγαν πως μπορείς να βάλεις ότι θες με ότι θες και όσα θες.. απλά και ωραία..
αργότερα ξεκίνησα διάβασμα και κατάλαβα πως έχω κάνει πολλά λάθη.. αποφάσισα να μην κάνω βιαστικές κίνησης σε αλλαγές παρά μόνο σε εξοπλισμό προς βελτίωση και να αφήσω να στρώσει η βιολογία.. τρέχει 2 μήνες μόνο.. ως τόσο διαβάζω για φυτά και ψάρια.. απο ότι έχω καταλάβει το μεγαλύτερο λάθος μου είναι τα καρχαριακια λόγο μεγέθους και οι καρδινάλιο λόγο πολύ διαφορετικού νερού.. και τα αγγελοψαρα που κανονικά πάνε κοπάδι και μεγαλώνουν πολύ αλλά οκ θεωρώ πως αν δεν προκύψουν προβλήματα επιθετικότητας και σαν ζευγάρι οριακά χωράνε.. πάντα υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει το ενυδρείου όταν και αν χρειαστεί.. ( θα προσπαθήσω να το αποφύγω γιατί πρέπει να ξυλωσω το γραφείο μου)..
Οποτε σκέφτομαι να προσθέσω αντίστροφη όσμωση να φτιάξω το νερό..
να μελετήσω παραπάνω για φυτά και ψάρια και μια μέρα να γίνει μεγάλη αλλαγή.. να φύγουν όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά και να μπουν πέτρες ξύλα και αλλά φυτά που θα ταιριάζουν καλύτερα..
να φύγουν οι καρδινάλιο..
Με τα ζεμπρα ντανιο έχω στεναχωρηθεί.. δεν θα έβαζα μεταλλαγμένα ψαράκια γιατι έτσι βοηθαμε να συνεχίζεται.. αλλά και να τα δώσω το ίδιο δεν είναι; Καποιος αλλος θα τα πάρει.. το μόνο σίγουρο είναι πως απο εδώ και περα ότι μπαίνει θα είναι εντλεως φυσιολογικό.. ούτε μεταλλαγμένα ούτε αλμπινο.. προς το παρών δεν έχω τις γνώσεις να κάνω σωστά τις αλλαγες και θεωρώ πως είναι νωρίς για τόσο μεγάλη αλλαγή για την βιολογία μου..έχει περάσει πολλά.. και προσπαθεί πολύ τίμια να τα βγάλει πέρα.. οποτε σας ζαλίζω εσάς να μαζεύω πληροφορίες.. άπειρο διάβασμα κάθε μέρα.. και πράξω όταν θα νιώσω έτοιμος για τις αλλαγές χωρίς να κυνδινεψει κανένα Ψαράκι και το φίλτρο μου..


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 lt νέα αρχή ιδέες -διορθώσεις lefki Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 38 02-11-18 08:08
βοήθεια varadero Γλυκό νερό - Γενικά 1 01-01-14 19:56
Βοήθεια! spitogatos13 Bettas 9 17-08-10 18:54
Help - Βοήθεια!!!! dessert Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 04-05-07 13:24
Βοήθεια !!!!! xaris1974 Γλυκό νερό - Γενικά 13 23-10-06 22:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05454 seconds with 14 queries