Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-04, 12:47
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Αλλαγή νερού σε fish only ενυδρείο με φυσικό θαλασσινό νερό?

Καλημέρα. Οι αλλαγές του νερού μπορούν να γίνουν με θαλασσινό νερό?
Έχω ένα φίλο ο οποίος θα μπορεί να μου παίρνει θαλασσινό νερό και έτσι θα μου το δίνει. Θα πρέπει να το ελέγξω όσον αφορά την πυκνότητα του ή και σε κάτι άλλο? Ως προς την καθαρότητά του μπορώ να το ελέγξω?
Μέσα σε πόσο χρόνο από την ώρα που θα το βάλει στο μπιτόνι πρέπει να το χρησιμοποιήσω?



Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-04, 13:24
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Το θαλασσινό νερό είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου, σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες. Αρκεί να ειναι καθαρό. Πριν το βάλεις χρησιμοποιήσε θερμοστάτη για να το φέρεις στην ίδια θερμοκρασία και συμπλήρωσε όσο γλυκό νερό χρειάζεται για να πετύχεις την επιθυμυτή πυκνότητα (αν μπορείς RO/DI). Για το χρόνο παραμονής θα έλεγα ότι δεν ξέρω . Σίγουρα παίζει ρολο αν το νερό θα κυκοφορεί όσο δεν το χρησιμοποιήσεις ή μένει στάσιμο. Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-04, 13:44
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos
Το θαλασσινό νερό είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου, σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες.
Αυτό είναι υπό συζήτηση. Τα μεγάλα ινστιτούτα που το κάνουν πρώτον το κάνουν σε καθημερινή βάση, δεύτερον έχουν πρόσβαση σε παρθένες ακτές και τρίτον δεν έχουν άλλη επιλογή. Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι η φθηνή προμήθεια τροφής για τα κοράλια. Το μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι αν δεν έχεις πρόσβαση σε νερό της ίδιας περιοχής με τα κοράλια σου κινδυνεύεις να βρεθείς με παράσιτα ή μικροοργανισμούς γα τα οποία το κοράλι σου δεν έχει προστασία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-04, 18:25
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Διάβασες το άρθρο του shimek ? που γονιμοποιεί αχινούς και δοκίμασε σε δίαφορα αλάτια να μεγαλώσει τα μικρά? Τα ποσοστά επιβίωσης τα έχεις δεί? Όσο για το κίνδυνο μικρο οργανισμών που μπορεί να φέρει το νερό μου θα το ανακαλύψω πολύ σύντομα καθώς στο νέο μου ενυδρείο θα το δουλέψω μόνο με θαλασσινό. Με αμερικάνους χομπίστες που μίλησα αρκετοί απο αυτούς χρησιμοποιούν θαλασσινό νερό, μερικοί δεκάδες χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν μιλάω μόνο απο φλόριδα που είναι υποτροπικά αλλα και πιό βόρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-04, 18:38
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Όχι δεν το διάβασα. Όμως ο shimek είναι μία άποψη - σοβαρή αλλά άποψη - οι χιλιάδες ανθρώπων που το χρησιμοποιούν συνεχίζουν να είναι άποψη και όχι έρευνα. Τα θαλλασινά ενυδρεία ξεκίνησαν από περιοχές που είχαν άμεση πρόσβαση στον Ωκεανό γιατί το 1950 που ξεκίνησαν δεν υπήρχαν ούτε συνθετικά αλάτια ούτε βιολογικά φίλτρα και ο μόνος τρόπος να το κρατήσεις ήταν οι μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού. Ο κύριος λόγος που πιστεύω ότι ο Ron shimek χρησιμοποιεί νερό ωκεανού είναι για να πάρει και το πλαγκτό που θέλει για να τραφούν οι μικροί αχινοί. Επειδή λοιπόν δεν έχει την υποδομή για έρευνα ώστε να εντοπίσει τι χρειάζεται για να τραφούν τα μικρά κάνει το αμέσως καλύτερο δηλαδή να πάρει το φυσικό νερό.
Πρέπει να γνωρίζεις ότι στην Αμερική πωλείται στα μαγαζιά νερό Ωκεανού για αλλαγές και όπως καταλαβαίνεις οι περισσότεροι ψωνίζουν από εκεί.
Το νερό αυτό είναι ανάλογης χημικής σύστασης με αυτό που βρίσκεται στο τροπικό ύφαλο και σίγουρα αρκετά διαφορετικής χημικής σύνθεσης από ότι το νερό της Μεσογείου. Τουλάχιστο έτσι πιστεύω αφού δεν έχω μπει στη διαδικασία να κάνω χημική ανάλυση.
Έχεις κάνει εσύ χημική ανάλυση του νερού για να δεις ότι δεν έχει διαφορές από αυτό του τροπικού;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-04, 19:19
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Όχι. Αλλά θα ανακαλύψω κατα πόσο είναι καλό στη πράξη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-04, 19:53
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Δεν θα είσαι ο πρώτος που θα του δουλέψει αλλά αυτό δεν αποκλείει και ότι κάποιος που θα εφαρμόσει ακριβώς τα ίδια με εσένα θα αποτύχει.
Το θέμα είναι γιατί να ρισκάρει αφού και πάλι πρέπει να αγοράσεις RO, το κόστος βενζίνης, κουβαλήματος σίγουρα είναι μικρότερο από το κόστος του αλατιού. Ενώ το σύστημα αυτό προυποθέτει συχνότερες και μεγαλύτερες αλλαγές νερού - άρα και περισσότερα ταξίδια σε ερημικές και απομονωμένες παραλίες - αφού στηρίζεσαι στο φρέσκο νερό για χημικά συστατικά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-04, 19:58
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Είμαι 10 χμ απο περιοχή με καλό νερό. Τη λύση αυτή τη κάνω για το καλύτερο και όχι απο άποψη οικονομίας. Διαβάζωντας τα άρθρα για τα ποσοστά επικύνδυνων μετάλλων στα χημικά αλάτια κατάλαβα πόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχω με φυσικό νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-04, 21:33
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι το καλύτερο είναι η σταθερότητα. Και το μάζεμα από τη θάλασσα δεν είναι σταθερο. Έχω δει βοθρατζήδες να αδειάζουν στον αιγιαλό. Να ρίχνουν μπάζα. Οι ψαρόβαρκες τα λιπαντικά τους. Και αυτό μπορεί να γίνει 2-3 χιλιόμετρα μακριά από την ακτή που μαζεύεις και πάλι να μεταφέρεις κάποια στο νερό.
Εσύ μπορεί να ξέρεις τους κινδύνους, οφείλεις όμως να τους πεις. Δεν μπορεί να αφήνεις να εννοείται ότι η επιλογή αυτή δεν έχει κινδύνους.
Δεν επιτρέπεται να παρουσιάζουμε αυτό που ελπίζουμε αλλά αυτό που είναι σίγουρο ότι δουλεύει.
(να συμπληρώσω) για όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-04, 21:45
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Θεόφιλε ο Νίκος έχει δίκιο.Το κυριότερο στο θαλασσινό ενυδρείο είναι η
σταθερότητα.Το σπίτι μου απέχει από ''καθαρή'' θάλασσα 1 χιλιόμετρο
όμως δεν τόλμησα ποτέ να κάνω αλλαγές με θάλασσα γιατί ''αγόραζα''
γουρούνι στο σακί Ποτέ δεν ξέρεις εάν η περιοχή που μάζεψες το νερό
έχει περιστασιακή μόλυνση για χίλιους δυό λόγους Μία φορά να την
πατήσεις την έβαψες, θα καταστρέψεις ότι με τόσο κόπο έφτιαχνες τόσο
καιρό.Ασε που η Μεσόγειος έχει πολύ διαφορετικές συνθήκες από τον Ινδικό.Γι'αυτό σου προτείνω νερό από την βρύση με R.O. και καλό αλάτι
και όλα θα πάνε καλά.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-04, 21:52
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Αυτά niktso εγώ δεν τα είπα. Είπα ότι εφόσον είναι καθαρό το νερό δεν υπάρχει προβλημα. Δεν είπα ότι είναι πάντα καθαρό! Έχω ένα fish only με ζωντανό βράχο πάνω απο 3 μήνες μόνο με θαλασινό νερό χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-04, 22:06
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Λοιπόν αυτό τι σημαίνει;Τι είπα εγώ ότι είπες;
Να δούμε λίγο τι είπες; Μιλάς για καλό νερό. Σε ποιο σημείο έδωσες οδηγίες πώς θα ξεχωρίσει κάποιος το καλό από το λιγότερο καλό; Σε παραπέμπω σε αυτό που σου είπα πριν. Δεν αρκεί να το κάνεις αλλά να εγγυάσαι στον άλλο καλά αποτελέσματα.
Προειδοποίησες κάπου τον αναγνώστη του post σου ότι έχει και κινδύνους αυτή η πρακτική; Προσωπικά δεν το είδα. Δεν αμφισβητώ ότι μπορείς να το κάνεις. Δεν αμφισβητώ ότι και άλλοι μπορούν να το κάνουν. Όμως δεν δέχομαι να λες μια πρακτική χωρίς να λες τους κινδύνους. Αυτό δεν είναι αποδεκτό. Όταν πίσω από μία πρακτική κρύβονται κίνδυνοι πρεπει να λέγονται και να τονίζονται ακριβώς γιατί δεν μπορείς να ξέρεις την εμπειρία αυτού που το διαβάζει. Και επειδή αυτό ακούγεται εύκολο και φθηνό ο άπειρος θα προσπαθήσει να το ακολουθήσει και εκεί υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να αποτύχει. Άρα του τονίζεις τους κινδύνους πριν και μετά τον οδηγείς.
Επιπλέον αν δεν κάνω λάθος σε προηγούμενα post σου έχεις πει ότι κρατάς στο ενυδρείο σου και μεσογειακά ψάρια. αυτό επίσης δεν το ανέφερες στο fish only που κρατάς. Γιατί τα ψάρια της Μεσογείου είναι απόλυτα εξοικιωμένα με τη σύνθεση του νερού που βάζεις εσύ. Σε αυτό λοιπόν το fish only κρατάς και ψάρια τροπικού;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-04, 22:20
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

green spotted puffer έχω μέσα μόνο. Sorry απλά έχω πρόβλημα επικοινωνίας. Θεωρώ δεδομένο ότι ο άλλος θα αναζητήσει καθαρό νερό θάλασσας. Μπορεί να του πέρναγε απο το μυαλό δηλαδή να βάλει και βόθρου όπως λες. Το καθαρό νερό είναι καθαρό, δεν υπάρχει άλλη ερμηνεία. Δεν εγγυάμαι τίποτα, άν θέλει ο άλλος το κάνει. Στο forum μπορούμε να γράφουμε ελεύθερα την άποψη που μας εκφράζει. Δεν είναι το forum της άποψης του κου Niktso μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-04, 22:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ουτε ο Νικος, ουτε αλλος ειπε οτι το forum ειναι της αποψης του μονο.
Αυτο που λεει κι εχει δικιο, ειναι οτι οταν συμβουλευουμε κατι, που εχει και κινδυνους, οφειλουμε να τονιζουμε και τους κινδυνους αυτους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-04, 22:37
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

εφόσον χρειάζεται να τονίσεις τους κινδύνους του βρώμικου θαλασινού νερού (που τους ξέρει ο καθένας). Εγώ δεν τους τόνισα πιστεύετε? Τονίστε τους εσείς που τους ξέρετε. Δεν θέλω να μου λέτε τι να πώ. Δεν είμαστε στο σχολείο. Απλά πειτε τη γνώμη σας. Έχω μιλήσει με άτομα αυθεντίες στο χώρο και πραγματικά δεν έχει σχέση η συζήτηση μαζί τους με αυτή την ατελείωτη κόντρα εδω μέσα, όπου ο ένας προσπαθεί να φάει τον άλλο. Να του επιβληθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-04, 23:39
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Για κάθε άνθρωπο που γράφει δημόσια κάτι κάθε άλλος που διαφωνεί έχει το δικαίωμα να το εκφράσει. Μην μιλάς λοιπόν για προσπάθειες επιβολής όταν εσύ προσπαθείς να επιβάλεις την άποψή σου. Με ποιο δικαίωμα λοιπόν κρίνεις τους άλλους;
Τώρα για το ότι μίλησες με αυθεντίες δεν σημαίνει τίποτα. Οι ηλεκτρονικές διευθύνσεις όλων σχεδόν των κορυφαίων του χώρου είναι γνωστές.
Λοιπόν εγώ έχω κάθε δικαίωμα να εκφράσω την ανησυχία μου για όσα λες. Το παίρνεις καθαρό νερό είναι αόριστο. Δεν δίνεις καμία οδηγία που,πως και με ποιες συνθήκες να το μαζέψει. Δεν δίνεις οδηγίες για το πώς θα το ελέγξει. Λες ότι άλλοι το κάνουν. Ναι αυτό είναι δεδομένο. Είναι όχι μόνο δεδομένο είναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ αφού όλοι οι πρωτοπόροι που ασχολήθηκαν με θαλασσινό ενυδρείο ΕΠΡΕΠΕ να δοκιμάσουν με φυσικό νερό.
Από εκεί και πέρα υπάρχει αντίλογος. Αντίλογος που επίσης υποστηρίζεται από αυθεντίες. Δηλαδή θεωρείς ότι είσαι ο μόνος που έχει πρόσβαση σε αυτούς; Ζούμε στη χρυσή εποχή της πληροφορίας. Ο Julian Sprung έγραψε στη στήλη του ότι δεν βρίσκει το λόγο να την έχει πια αφού όλοι του στέλνουν email και τους απαντάει. Και οι απαντήσεις είναι public domain.
Εσύ θεωρείς ότι ότι διαβάζεις στα fora είναι σωστό. Λοιπόν δεν είναι. Υπάρχει κάποιος εδώ που ακολούθησε τις οδηγίες σου για καραντίνα και πάλι εμφάνισε συμπτώματα. Τι θα πεις αυτού του ανθρώπου που σε άκουσε; Ότι έτσι διάβασες;
Γιατί τότε να βρίσκεται κανείς μας εδώ αφού υπάρχουν τα Αμερικάνικα forum με τα χιλιάδες μέλη που τα έχουν όλα;
Νίκος
ΥΓ Βέβαια για το refractometer από εδώ το έμαθες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-04, 23:43
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos
Έχω μιλήσει με άτομα αυθεντίες στο χώρο και πραγματικά δεν έχει σχέση η συζήτηση μαζί τους με αυτή την ατελείωτη κόντρα εδω μέσα, όπου ο ένας προσπαθεί να φάει τον άλλο.
A και για να μην ξεχνιόμαστε. Κανένας μας δεν συζητάει με τις αυθεντίες. ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΕΙ. Εμείς ρωτάμε αυτοί απαντάνε. Θες να μου πεις ότι έστω και μία φορά είχες αντίλογο απέναντί τους;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-09-04, 23:50
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Αυτός ο άνθρωπος που άκουσε τις οδηγίες μου ας με ρωτήσει και ας δούμε τι έκανε. Δεν πάω να επιβάλω την άποψη μου πουθενά. Απλά την λέω. Εσύ είσαι που κρίνεις συνεχώς τους άλλους. Το κόμπλεξ σου φένεται στο "Δηλαδή θεωρείς ότι είσαι ο μόνος που έχει πρόσβαση σε αυτούς;" . Πουθενά δεν το είπα αυτό. Το refractometer το έψαχνα καιρό αλλά δεν είχα βρεί site φτηνό αρκετά. Με το post που έκανε το παιδί βρήκα ενα καλό και φτηνό και αγόρασα. Βέβαια εσύ με ξέρεις καλύτερα :P και ξέρεις ότι το έμαθα απο εδώ. Κοίτα πόσα ψέμματα είπες για μένα. WOW εσύ που δεν κρίνεις τους άλλους. Σε ενόχλησα πάρα πολύ φένεται. Κατηγόρησε με λίγο ακόμα, μείωσε και άλλο αυτό που είμαι. Ίσως νιώσεις πάλι τέλειος και παντογνώστης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-09-04, 23:51
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

πωπω τόλμησα να τους αντιλογίσω και να κάνω διάλογο μαζί τους. Στην πυρά
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-04, 00:28
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Εφόσον το δοκίμασε, το συνεχίζει και δεν έχει προβλήματα καλά κάνει και το γράφει. Σύνφωνα με την λογική του Nitsko δεν έχει νόημα ύπαρξης το forum. Σε όλα τα προβλήματα που μας απασχολούν έχουν δωθεί απαντήσεις από ανθρώπους που ασχολούνται με reef όταν εμείς ψάρια βλέπαμε μόνο με την μάσκα. Ένα search στο internet και βρίσκεις τα πάντα από πολύ πιο έμπειρους ενυδρειόφιλους από τον Nitsko.
Πάντως εγώ γουστάρω να γράφονται οι εμπειρίες του καθενός απο εμάς εφόσον έχει δοκιμάσει κάτι και του πάει καλά.
Άλλωστε όσο και να ψάξεις στο Internet έλαχιστα πράγματα θα βρείς για αλλαγές νερόυ από νερό Σαρωνικού οπότε κάθε προσωπική εμπειρία είναι χρήσιμη.
Όπως γράφει και ο Borneman στο Aquarium Corals δεν υπάρχει τέλεια τακτική για την διατήρηση αυτών των οργανισμών στην αιχμαλωσία η μόνη τελεια πρακτική είναι αυτή που δουλεύει σωστα.
Μας τα είχανε πρήξει ότι το θαλασσινο νερό πρέπει να έχει θερμοκρασία 25-26 C όταν στη φύση (όπου ζουν οι οργανισμοί που αγοράζουμε) η θερμοκρασία είναι 28-30 C και τελικά μας λένε οι φωστήρες OK κάναμε λάθος καλύτερα είναι να κρατάς την θερμοκρασία στους 29C.
Πόσοι από εμας έχουμε προσπαθήσει να κρατήσουμε την θερμοκρασία του νερού στους 25 βαθμούς με μόνο κέρδος το ich.
Για να καταλήξω κάθε ένας από εμας που έχει μία θετική ή αρνητική εμπειρία με το ενυδρείο του καλό είναι να την γράφει.
Αλλιώς γράφω εγώ τα εξής :
Για να έχεις reef ενυδρείο 200 l πρέπει να αγοράσεις
super skimmer των 2000€
λάμπες metal Halide 400W
6 φιλτρα eheim
Ζωντάνο βράχο 100 kgr (100 kgrX25€=2500€)
Wave maker και κυκλοφορητές με σκοπό να έχεις στο ενυδρείο κύματα 5 μέτρων όπως στον ωκεανό('οχι το μαγαζί)
Digital timers/dimers
Να κρατάς 3 ψάρια και 2 ασπόνδυλα
Να κάνεις αλλαγές νερού με RO/DI στο οποίο να το έχεις φτιάξει 15 μέρες πριν, η δε θερμοκρασία να μην απέχει 0.05 βαθμούς από την θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου.
Να έχεις κολητούς τους τύπους στον ΩΚΕΑΝΟ (Το μαγαζί εννοώ).
Να έχεις ρεφρακτομετρα, φωτόμετρα και δεν ξέρω τι άλλο.

Όσοι πιστοί προσέλθετε δεν χρειάζετεαι να ψαξετε για τίποτα, με 20000€ θα έχετε ένα reef ενυδρείο στο σπίτι σας και πάλι ο θεός βοηθός.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-04, 01:54
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Πρεπει να όμολογήσω ότ ι δεν μπορώ να λειψω λιγες μερες και βγάζετε τα ματια σας...

Το τοπικ δεν θα κλειδωθει γιατι είναι ενδιαφερων για όλους αλλα θα παρακαλουσα εντόνως και κυρίως τον αγαπητό Θεοφίλο να κατεβάσει τους τόνους.

Θεοφιλε....
Το δοκιμασες...
Μπραβο και ευγε σου ....
Καλα κανεις και το αναφέρεις.....
Απο την στιγμη που το έχει δοκιμασει όμως μην ζητας την γνωμη για το αν είναι εντάξει να το κανεις...
Εφόσον έχεις δόκιμασει το νερο με ψαρία (και μαλιστα μεσογείακου τύπου ) τύπου μπραβο σου και θα σε παρακαλουσα να αναφέρεις πληρως τις εμπειρίες σου εδω έτσι ωστε να το κανουν και άλλοι.
Αλλα κατι στο οποιο έχει δίκιο ο Νικος είνια το γεγονός ότι διαφορετική χημεία έχει το νερο της Μεσογείου απο το νερό της Ερυθράς , του Ινδικου και ουτο καθ'έξης .
Επισιης πρεπει να γνωρίζεις (που ήδη νομιζω ότι το ξερεις ) ότι η Μεσογειος είτε το θελουμε είτε όχι είναι η ποιο μολυνσμενη θαλάσσια περιοχη του πλανήτη εδω και 2000 χρόνια μια και αποτελει τον "βοθρο" όλων των παρακτιων ,(αλλα και των γειτονικών τους) κρατών για τα λύματα τους, ενω συγχρόνως το ρευμα της ανανέωσης της με΄σω των στενων του Γιρβλαταρ και του καναλιού του Σουεζ είναι πολύ μικρά... Οι συγκεντρωσεις βαρεών μετάλων απο διαφορες ανθρωπινες διεργασείες είναι κατα πολύ μεγαλύτερες απο την αμέσως μικροτερη συγκρισιμη μετρηση ανα τους ωκεανους και όσο αφορα την αλατότητα και αυτή είναι σε υψηλα ποσοστα σε σχεση με τις αλλες τίμες.
Μεσα σε αυτα τα χρόνια έχει λαβει χώρα η πολυ γνωστη σε όλους διαδικασία της προσαρμογής που επιτρεπει στους θαλάσσιους οργανισμους
να ζουν σε αυτο το περιβάλλον και να αναπτυσωνται...

Αυτο που εγω λεώ σε όποιον με ρωτάει είναι :
"οκ εγω πρωσοπικα ΔΕΝ θα το έκανα γιαυτό και τουτο τον λόγο ΑΛΛΑ !! εαν θες κανε το και πες μου μετα το αποτελεσμα... επισης δώσε και μια πληρη περιγραφη των ενεργειων σου έτσι ώστε αν αποφασίσω να το κανω και εγω να μπορω να έχω ενα θετικο αποτελεσμα και να μην γυρναω να λεω μετα "κοιτα τι με εβαλε να κανω και εγώ ο ηληθιος τον πιστεψα με κλειστα ματια" ή εαν αποτυχεις να μπορούμε μετα να βρούμε ακριβως τον λογο που απετυχες και να ξαναδόκιμασουμε μπας και κανουμε τιποτα..."

Μπορεις να είσαι σίγουρός ότι και εγω έαν είχα προσβαση σε καθαρό νερο και χώρις κόπο (πχ εξοχικο στις νοτιες παραλιες της Κρήτης στα 100 μετρα απο την ακρογιαλια σαν τον μπιπ! αντρα της ξαδελφης που ουτε μια φορα δεν με έχει καλεσει ο Γροθος ) οχι απλως θα το σκεφτώμουν αλλα σιγουρα θα είχα κατασκευάσει συστηματα αντιστοιχα του Λη Ενγκ και με τοπικους οργανισμους (η νοτιος Κρητη έχει μερικα απο τα σωζώμενα κοραλια και υφαλους της Μεσογείου)

Αν δεν κανεις καμια αναλυση στο νερο της Μεσογέιου τότε δεν μπορεις να είσαι σίγουρος γιατο τι βάζεις μεσα στο ενυδρειο σου. Αυτο είνια ισως και το δυνατότερο επιχηρημα για το «συνθετικο νερο» απο συσκευές Α/Ο και αλατια.

Επισις όπως το έθεσε και ενας καλός φίλος στην συζητηση που καναμε μετα την αναγνωση των μυνηματων σας :
«->ο shimek είναι μία άποψη - σοβαρή αλλά άποψη - οι χιλιάδες ανθρώπων που το χρησιμοποιούν συνεχίζουν να είναι άποψη και όχι έρευνα. <- Λεει ή δε λεει μαλακιες.Απο την αλλη όταν κανει κατι , και το κανουν ακομα καμποσες χιλιαδες κοσμου και δουλευει ακομα και αν δεν υπάρχει ερευνα , σιγουρα υπάρχει ενα ισχυρο επηχειρημα για την ορθοτητα του. Αλλα δεν παυει να είναι αποψη. Αλλα επιδει μπορει και μια εκ διαμετρου αντιθετη αποψη να δουλεψει πρεπει να δεχόμαστε -με μια γερη δοση αμφιβολιας- όλες τις αποψεις και να επιλέγουμε εμεις τι δουλευει για τον εαυτο μας καλυτερα»

Και ας μην ξεχναμε ότι εαν εσυ έχεις μια άποψη , το ίδιο μπορω να έχω και εχω. (τουλαχιστον εφοσον μου το επιτρεπει το συνταγμα και δεν σε λενε Γιώργάκη Θαμνο )

Την παραπανω διεργασια (καταγραφη δηλαδη ) μονο εναν εχω δέι να την κανει και να δημοσιοποιεί την επιτυχια του ή την αποτυχια του. Και μπορω να πω ότι ακομα και τις αποτυχίες του κου Ρεκλου τις διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον. Ακριβως γιατι τις καταγραφει τοσο αναλυτικα.

Αγαπητε symbil
Ουσιαστίκα συμφωνουμε...
Και αν διαβασεις και τα γραφώμενα του Νικου ή αν μηλίσεις μαζι του θα δείς οτι και με αυτον συμφωνείτε....Οπως και με τον Θεόφιλο
Απλα πιστευω οτι ειδες ότι ανεβηκαν οι τονοι και σε πηρε και έσενα η μπαλα....
Καλο θα είναι να μην παρασυρόμαστε απο την εξαψη της στιγμης.....
Ναι αν είχα και εγω λεφτα μπορεις να είσαι σιγουρός οτι θα είχα φτιαξει το τελειο ενυδρειο (εχω αλλωστε 90τμ σαλονι να γεμισω. Αν και αντιπολιτευση στο σπίτι )
Και αν βαριώμουν λιγο μπορεις να είσαι σιγουρος ότι θα είχα ενοικιασει τις υπηρεσίες του Αποστολου απο τον Ωκεανο ή του Ευγένιου απο την Μπελουγκα για να μου το συντηρουν και να ειναι «Τζιτζι!»
Αυτο που λεει ο Νικος είναι το ιδιο που έγραψα και παραπανω.. «Φιλε ενταξει κανε το αλλα εφοσον με ρωτας τότε εγω πιστευω αυτο!, με όλο το θαρος της γνώμης μου...»
Και είναι δεδομενο ότι όταν ζητας μια γνώμη θα λαβεις και την θετική αλλα και την αρνιτικη απαντηση... Στο χερι σου είναι να διαλεξεις μετα το αν θα ακολουθησεις της γνωμες που διαβασες. Και το συμαντικοτερο... Ειναι μονο γνωμες!. Μπορει εγω να ειμαι ο σουπερ ντουπερ υδροβιολογος.... αν με ρωτησεις κατι θα σου πώ απλα την γνωμη μου ... στο χερι σου αν θα την ακουσεις και θα την λαβεις υποψην ή όχι.
Το να διαρηγνίουμε τα ιματια μας όμως επειδη καποιος μας προτεινε εναν αλφα συνδιασμο εξοπλισμου που δουλευει σε αυτον δεν νομιζω ότι είναι και ότι καλυτερο....
Και αν νομιζεις ότι έχω αδικο εδω είμαι να το συζητήσουμε...
Αλλα σε χαμηλους τονους παρακαλω (και πμ)...

Γενικα προς όλα τα μελη που διαβάζουν το παραπανω θεμα....
Τεθηκε ένα θεμα πολύ ενδιαφερων και θα ήτο κριμα να αναγκαστω να το κλειδώσω επιδει ανεβηκαν οι τόνοι.
Θα παρακαλουσα τους συμμετεχονες να επιδήξουν συνεση και αυτοσυγκράτηση όπως ήδη κανουμε και οι υπολοιποι.
Εαν καποιος έχει να πει κατι σε καποιον αλλο περισσότερο πρωσοπικο τοτε θα παρακαλουσα σε πμ. Διαφορετικα σας προειδοποιω (αχχχ για αλλη μια φορα) ότι θα αναγκαστω να κλειδωσω το θεμα όσο ενδιαφερων και αν είναι ....

Τις αποψεις μου επι του θεματος τις κατεθεσα , ορίστε, ιδου η Ρόδος ιδου και το πηδημα...

Αλλα παρακαλω παρα πολυ... μονο επι του θεματος απαντησεις...



Κουρασμενα.....
Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-04, 02:11
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ντάξει με τιμωρήσατε και σώσατε το φίλο σας το niktso. Πολυ απλά έχετε σε όλα δίκιο. Γιατί να ασχολούμαι άλλο. Αυτό που θέλω να κάνω το κάνω και αφού είστε ΤΟΣΟ πλήρεις απο γνώση και ξέρετε τα πάντα και δεν θέλετε νεές γνώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα μην σας γεμίζω τα forum με τις πολυ κακές απόψεις . Τόσο κακό προκαλούν. Γειά σας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-09-04, 02:22
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Νομίζω οτι το συμπέρασμα είναι λιγό άσχετο.

Να ρίχνουμε και μερικές φορές νερό στο κρασί δεν βλάπτει και όπως έχουν πει και πολλοί άλλοι πριν από εμένα μην καταστρέφουμε τα τοπικ με άσχετες προσωπικές κόντρες. Εγώ πχ που είμαι άσχετος από θαλασσινό θέλω να διαβάζω τις απορίες όσων έχουν στήσει τέτοιο ενυδρείο και ίσως μια μέρα καταφέρω να συντηρήσω και εγώ ένα. Όμως αν στα ποιο πολλά ποστ υπάρχουν προσωπικές κόντρες (δεν με ενδιαφέρει ανάμεσα σε ποιους είναι)
πραγματικά τότε θα σταματήσω να διάβάζω το συγγεκριμένο τοπικ. Το ίδιο πιστεύω μπορεί να κάνουν και πολλοί άλλοι. Μηπως τελικά θέλετε να διώξετε τους χομπίστες από το θαλασσινό αντί να τους βοηθήσετε να έρθουν ποιο εύκολα σε αυτό?

Δεν αναφέρομαι σε κανεναν προσωπικά και δεν προσπαθώ να θίξω κανέναν.
Μια απλή παρατήρηση έκανα ως μέλος και εγώ του board.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-09-04, 02:27
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Re: Αλλαγή νερού σε θαλασσινό ενυδρείο με φυσικό θαλασσινό ν

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cristos
Καλημέρα. Οι αλλαγές του νερού μπορούν να γίνουν με θαλασσινό νερό?
Έχω ένα φίλο ο οποίος θα μπορεί να μου παίρνει θαλασσινό νερό και έτσι θα μου το δίνει. Θα πρέπει να το ελέγξω όσον αφορά την πυκνότητα του ή και σε κάτι άλλο? Ως προς την καθαρότητά του μπορώ να το ελέγξω?
Μέσα σε πόσο χρόνο από την ώρα που θα το βάλει στο μπιτόνι πρέπει να το χρησιμοποιήσω?



Ευχαριστώ
Πρωσοπικα (sic ) δεν θα το κανα :
1ον Γιατι ναι μεν μπορει να γίνει για κανα μηνα αλλα ειδικα με το που θα σφιξουν τα κρυα θα είναι όλο και ποιο προβληματικη η ληψη νερου (ειδικα εαν είνια και απο φίλο...) και στο τελός θα είνια περισσότερο μπελας (και ελπιζω μονο μπελας και όχι καυγαδες με τον φιλο) παρα βοήθεια...

2ον Διαφορετικη χημεια νερου απο τα νερα που πιθανον να χρειαζονται οι οργανισμοι στο ενυδρέιο σου. Ειδικα εαν είναι τίποτα απο ινδικο κλπ

Βεβαια σε περιπτωση που στησείς μεσογείακο και συγκεκριμενα εντοπιο ενυδρειο με όργανισμους απο την περιοχη που θα έρχεται το νερο είνια ίσως η καλύτερη λυση που μπορείς να εφαρμοσείς. Με την προϋποθεση ότι θα το βαλεις μεσα στην ίδια ημερα ή/και θα χρησιμοποιήσεις στο μπετονι αεραντλια γιανα επιβιώσουν οι διαφοροι μικροοργανισμοι (περαν της 1 ημερός ) και θερμοστατη για να κρατησει την θερμοκρασια του νερου ιδια με της θαλλασας.(ειδικα τον χειμώνα)
Μην ξεχνας ακομα ότι το νερο αυτο εινια "ζωντανο" κουβαλαει δηλαδη βιολογικο φορτιο , που αν δεν φροντησεις με τον ιδιο τρόπο που φροντιζεις το ενυδρειο σου λιαν συντομως θα ανεβάσει αμμωνια και τα λοιπα συναφη...

Ελπιζω να σε βοήθησα...

Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-09-04, 02:32
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

φιλε θεοφιλε ,δεν νομιζω να εχει κανενας προσωπικα μαζι σου ,ουτε προσπαθει να σωσει κανενας κανεναν.θα σου φερω ενα παραδειγμα πανω στην προταση σου.εγω μενω στην βεροια ,θελω να κανω πες για πρωτη φορα θαλασσινο.διαβαζοντας την συμβουλη σου.παω στο κοντινοτερο μερος που εχω θαλασσα και ειναι το κλειδι ημαθιας μαζευω νερο απο κει και στηνω ενυδρειο θαλασσινο, κατα 99% θα εχω αποτυχια(γιατι νομιζω οι παθογονοι οργανισμοι δεν ειναι ορατοι με γυμνο ματι).αποτελεσμα ακομα δεν ξεκινησα το χομπι ,το παρατησα κιολας απο μια λαθος αρχη κατι που εχει κανει ενα μεγαλο ποσοστο που ξεκινησαν απο λαθος συμβουλες.
συμπερασμα ,αυτοι που αντιδρουν δεν βαλουν προσωπικα ,απλως προσπαθουν να σωσουν και να διαδοσουν το χομπι μας,για να μην χαθουν κι αλλοι απο παραπληροφορηση.γιατι τελικα βαλουμε και συμφωνουμε ολοι για τους κακους μαγαζατορες ,αλλα με τις συμβουλες τις δικιες μας τι γινεται?
φιλικα γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-09-04, 02:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Σαν ιδιοκτητης του board, εχω τονισει και ζητησει παρα πολλες φορες απο τα μελη, οταν απαντουν σε μια ερωτηση να ειναι προσεκτικοι και να επισημαινουν τυχον κινδυνους που κρυβει η απαντηση τους (αν κρυβει καποιους). Κι επειδη εδω η απαντηση σαφως κρυβει κινδυνους, (πραγμα που το διαβαζω χρονια ακομα κι εγω που δεν ασχολουμαι με το θαλασσινο), τους επεσημανε ο αμεσως επομενος απαντων, θυμιζοντας και αυτος οτι πρεπει να επισημαινονται οι κινδυνοι, και καλα εκανε.

Σχολειο δεν ειμαστε, αλλά ασχολουμαστε με κατι που αν δεν το κανουμε σωστα κοστιζει ζωες. Γιαυτο, ναι, θα λεμε στον καθενα πως πρεπει να απανταει εδω μεσα, γιατι δυστυχως πολλοι παιρνουν τις απαντησεις μας τοις μετρητοις και κανουν οτι λεμε χωρις να εμβαθυνουν λιγο.

Παράθεση:
Εφόσον το δοκίμασε, το συνεχίζει και δεν έχει προβλήματα καλά κάνει και το γράφει. ......................... Πάντως εγώ γουστάρω να γράφονται οι εμπειρίες του καθενός απο εμάς εφόσον έχει δοκιμάσει κάτι και του πάει καλά.
Κανεις δεν ειπε να μην γραφονται οι εμπειριες, και κανείς δεν ειπε οτι οι αποψεις του Θεοφιλου "κανουν κακο" οπως ισχυριζεται. Ειπαμε οτι πρεπει να επισημαινονται και τα αρνητικα αυτων των αποψεων.

Κι επειδη περα απο την προσωπικη αντιπαραθεση που εγινε, ο δευτερος πληθυντικος απευθυνεται και σε αλλους, θα ηθελα, με παραθεσεις και υποδειξεις, να μου πει ο Θεοφιλος, σε ποιο σημειο των ποστς θεωρει οτι τον τιμωρησαμε και σε ποιο σημειο οτι προστατεψαμε τον Νικτσο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-09-04, 08:47
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Αλλαγή νερού σε θαλασσινό ενυδρείο με φυσικό θαλασσινό ν

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cristos
Ως προς την καθαρότητά του μπορώ να το ελέγξω?
Μέσα σε πόσο χρόνο από την ώρα που θα το βάλει στο μπιτόνι πρέπει να το χρησιμοποιήσω?
Επειδή ξεφύγαμε. Η ερώτηση είναι αυτή. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει σε αυτή; Κανείς δεν αμφισβητεί ότι μπορείς να κρατήσεις ενυδρείο με φυσικό νερό. Αυτό που συζητάμε - έστω και σε έντονο τόνο - είναι αν υπάρχει διαδικασία που να δίνει κάποια υψηλά ποσοστά ασφάλειας και αν υπάρχει διαδικασία που να ελέγχει τη καθαρότητα του νερού.
Μπορούμε να μείνουμε στο θέμα;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-09-04, 10:31
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos
Διάβασες το άρθρο του shimek ? που γονιμοποιεί αχινούς και δοκίμασε σε δίαφορα αλάτια να μεγαλώσει τα μικρά? Τα ποσοστά επιβίωσης τα έχεις δεί? Όσο για το κίνδυνο μικρο οργανισμών που μπορεί να φέρει το νερό μου θα το ανακαλύψω πολύ σύντομα καθώς στο νέο μου ενυδρείο θα το δουλέψω μόνο με θαλασσινό. Με αμερικάνους χομπίστες που μίλησα αρκετοί απο αυτούς χρησιμοποιούν θαλασσινό νερό, μερικοί δεκάδες χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν μιλάω μόνο απο φλόριδα που είναι υποτροπικά αλλα και πιό βόρεια.
A...Εγω το εχω διαβασει το αρθρο αυτο αλλα ο τυπος απο που μαζευει νερο? Απο τον Πειραια, γενικα την μεσογειο, η απο κανα νισακι στην μεση του ωκεανου? Ολα τα ιστιντουτα θαλλασιας βιολογιας εχουν τις εδρες τους για ερευνα σε καποιο τροπικο νησακι στυλ servivor και εκει το νερο ειναι αψογο. Αυτο το ειπες? Ειπες την επυτυχια που ειχε το νερο απο συγκεκριμενες εταιριες συνθετικου αλατιου? Πως λοιπον γενικα πετας ετσι το αρθρο του ταδε και λες οτι σε βολευει για τον σκοπο σου αλλα δεν το αναφερεις ολο? Εδω ειναι προφανες οτι μηλαμε για νερο παρθενο καπου στον ειρηνικο και μετα μιλαμε για μεσογειο. Ετσι ειναι. Ιδιο πραγμα λεμε ε? Οι αμερικανοι δηλαδοι μαζευουν το νερο απο την Φλοριντα, την καλιφορνια η απο το Σουνιο? Ας ειμαστε σοβαροι παιδια, μας ακουνε.

Μετα ποιος εδω στην ελλαδα εχει μιλησει με αυθεντιες? Να σηκωσει το χερι του να δουμε. Στα σοβαρα ομως. Υπαρχει αλλος που ξερει τωρα εδω στο board για θαλλασινο περισοτερα απο τον Νικο? Δεν τον βλεπω. Υπαρχει αλλος στην ελλαδα? Μπορει, δεν ειναι προθυμος ομως να μοιραστει αυτα που ξερει. Και ο Νικος απλα ξερει πολλα γιατι τα εχει διαβασει-παθει-ακουσει απο τις δικες μου και αλλων εμπειριες.

θα παρακαλουσα όταν γράφει καποιος κατι, να τεκμειριωνει τα λεγομενα του και απο οτι ξερω η ειρωνεια δεν το κανει αυτο. Ο Νικος εχει δοσει ενδιαφερων και κινηση σε αυτη την κατηγορια με γραφόμενα που τα στηρίζει με την εμπειρια του και τα ενυδρεια του.

Διαβαστε...
http://reefkeeping.com/issues/2003-0...ture/index.htm
Αυτο ειναι το site για το νερα. Φυσικο vs συνθετικα.

Και κατι αλλο εξαιρετικα ενδιαφερων......
http://www.aquacraft.net/s9910.html
Εδω να δειτε ποσοι μυθοι πεφτουν σε σχεση με το συνθετικο αλατι διαφορων εταιριων.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-09-04, 14:32
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Aυτό το θέμα που έθεσε ο φίλτατος Θεόφιλος έχει πυρωδοτήσει και στο παρελθόν αρκετές προστριβές και ανάλογες συζητήσεις και κόντρες.
Το έχω δοκιμάσει και εγώ και δεν είχα πρόβλημα, όμως εγώ δε έχω και ουτε θέλω να αποκτήσω δύσκολους οργανισμούς.Εχει το καλό ότι είναι σχετικά εύκολη λύση, και κυρίως πολύ πολύ οικονομική.Μάλιστα μιλώντας με κάποιον ψαρά!! μου είχε τονισει πως την καθαρότητα του νερού την κρίνει βάσει της ύπαρξης αχινών.Ο άνθρωπος δεν είναι αυθεντία αλλά από τη θάλασσα βγάζει το ψωμί του και εκεί τρώει όλες του τις ώρες.Οι αχινοί λοιπόν είναι ενδειξη καλής ποιότητας νερού.Βέβαια αν πριν κανα τέταρτο από τη δική μου συλλογή πέρασε βοθρατζίδικο αυτό δεν μπορώ να το ξέρω.Επίσης σε ενυδρείο στη Γένοβα που είχα παει οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν θαλασσινό νερό για όλα τα είδη και τροπικά (και κοραλια) που διατηρούσαν με τη διαδικασία που περιέγραψε ο Θεόφιλος.
Και ο Νικόλας όμως έχει δίκιο ότι αυτό είναι και επικίνδο γιατί δε είναι εύκολο να ξέρεις τι ακριβώς νερό βάζεις μέσα.Ο Νίκος διατηρεί δύσκολα κοράλια από ό,τι έχω καταλάβει (αφού δεν καταφλεραμε να τα πουμε) και με επιτυχία χρησιμοποιεί τεχιτό νερό.Αλλωστε σε ένα καλά στρωμμένο σύστημα δεν έχει πρόβλημα με πλακτόν αφού δεν το χαλάει.
Ενας φίλος λέει ''ένα ευκέλαιο και εντάξι''.Αυτό αληθεύει κάπως.Αλλωστε και οι συχνές αλλαγές μου είχε πει ο φίλος από την Βελυκα (ο ωκεανολόγος, όχι αυθεντία) ότι δεν είναι και απαραίτητεσ όταν έχεις ένα καλό σύστημα φιλτραρίσματος.Για παράδειγμα μου είχε πει ότι αυτός έκανε ανά εξάμηνο...Τα ψάρια κυρίως είναι πιο εύκολα προσαρμόσιμα σε διαφορετικές συνθήκες και άρα αν το ενυδρείο σου προορίζεται μόνο για ψάρια θα μπορούσες να το δοκιμάσεις.
Τέλος πρεπει ολοι να θυμόμαστε πως γενικα στη φύση δεν υπάρχει μαύρο ή ασπρο.Nothing is impossible...Πάντως ακόμα η χρήση τεχνιτού νερού είναι η πιο διαδεδομένη.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-09-04, 15:26
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
Αλλωστε σε ένα καλά στρωμμένο σύστημα δεν έχει πρόβλημα με πλακτόν αφού δεν το χαλάει.
Να διαφωνήσω ή θα αρχίσεις να φωνάζεις; Δυστυχώς χρειάζονται προσθήκες πλακτόν και αυτό είναι ένα από τα πλεονεκτήματα χρήσης φυσικού νερού.
Απλά να επαναλάβω ότι δεν υπάρχει σωστό λάθος στη προκειμένη περίπτωση. Υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και στα δύο. Όμως η επιλογή φυσικού νερού έχει κινδύνους που πρέπει να τους λάβουμε υπόψη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυτόματη αλλαγή νερού mitas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 25-05-05 00:31
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26
ξαφνική αλλαγή στο νερό του ενυδρείου pani Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 08-12-03 12:05
Θολό νερό μετά απο αλλαγή tasos Γλυκό νερό - Γενικά 27 08-08-03 22:16
Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11642 seconds with 13 queries