Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-10, 10:28
μιχαλος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή βοηθεια frontosa

γεια σας μαγκες.συγχαρητηρια για το site.εχω ενα ενυδρειο 240λτ με 2 frontosa, 2 lambidochromis yellow, μια σμέρνα, ένα δολλαριο και κατι αλλα που δεν θυμαμαι τα ονοματα..θα βαλω φώτο όταν μπορεσω.τωρα ξεκαθαρίζω να δω τι θα κρατησω γιατι υπαρχει πολυ πανικος απτο ένα frontosa. το θέμα ειναι οτι ειναι το πρωτο μου ψαρι και το έχω πολυ καιρο.επίσης βρηκα κατι πετρες απο βουνο τελειες αλλα ειναι ασβεστολιθικες μαλλον γιατι αφρίζουν στο ph minus. καμια ιδεα για την όλη κατασταση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-10, 10:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μιχαλος Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας παιδεια.συγχαρητηρια για το site.εχω ενα ενυδρειο 240λτ με 2 frontosa, 2 lambidochromis yellow, μια σμέρνα, ένα δολλαριο και κατι αλλα που δεν θυμαμαι τα ονοματα..θα βαλω φώτο όταν μπορεσω.τωρα ξεκαθαρίζω να δω τι θα κρατησω γιατι υπαρχει πολυ πανικος απτο ένα frontosa. το θέμα ειναι οτι ειναι το πρωτο μου ψαρι και το έχω πολυ καιρο.επείσης βρηκα κατι πετρες απο βουνο τελειες αλλα ειναι ασβεστολιθικες μαλλον γιατι αφρίζουν στο ph minus. καμια ιδεα για την όλη κατασταση?
Φίλε, δυστυχώς το ενυδρείο σου συνδιάζει κόσμους πολύ μακρινούς ο ένας προς τον άλλο, που απαιτούν διαφορετικές συνθήκες.
Τα φροντόζα απαιτούν ένα τεράστιο ενυδρείο τουλάχιστον δύο φορές μεγαλύτερο σε λίτρα, από το δικό σου. Είναι ψάρι της Αφρικάνικης λίμνης Ταγκανίκα.
Τα Λαμπίτος ανοίκουν σε μια μεγάλη οικογένεια, αυτή των mbuna και τα συναντάς στη γειτονική λίμνη Μαλάουι. Είναι καλύτερα να μην δημιουργούμε ένα ενυδρείο και να προσθέτουμε ψάρια από διαφορετικούς βιότοπους.
Ένα άλλο λάθος που έχεις κάνει είναι να επιλέξεις ψάρια με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες.
Το δολλάριο (όποιο είναι αυτό) πρέπει να φύγει, επίσης φεύγει η σμέρνα (όποια και να είναι) και σίγουρα δεν αγοράζουμε τίποτε ζωντανό για το ενυδρείο μας πριν να γνωρίζουμε καλά καλά τι είναι, τις συνήθειες του (συμπεριφορά και διατροφή) χημεία του νερού (ΡΗ, ΚΗ, GH, ΝΗ3, ΝΟ2), θερμοκρασία, απαιτούμενα λίτρα.

Στη θέση σου, σε σχέση πάντα με τα λίτρα σου, θα κρατούσα ΜΟΝΟ τα λαμπίτος (θα πρόσθετα ακόμα 2 στην ομάδα) και ίσως θα επέλεγα ακόμα μια ομαδούλλα (μη επιθετική) από τα mbuna όπως (iodotropheus Sprengerae, Pseudotropheus Acei).
Αν όντως το μετατρέψεις σε Μαλάουι, τότε κρατάς τις ασβεστολιθικές σου πέτρες γιατί θα κρατούν τις σκληρότητες σου στα επίπεδα που θέλεις και απλά θα πρέπει να προσθέσεις ακόμα λίγες για παραπάνω κρυψώνες.

Παραθέτω ένα φιλμάκι για να καταλάβεις τι είναι η φροντόζα και τι μπορεί να συμβεί. Σκληρό μεν αλλά κατατοπιστικό σε ότι σε συμβουλεύω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-10, 10:59
μιχαλος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

φιλε ευχαριστω καταρχιν..έχεις απολυτο δικιο..ξεκινησα χωρις να ξερω πολλα πραγματα ρωτωντας τα πετ σοπ και κατελιξα σε αυτο το αποτελεσμα.. τωρα που εχω παρει χαμπαρι περιπου τι γινεται προσπαθω να μαζεψω την κατασταση..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-10, 11:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μιχαλος Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ευχαριστω καταρχιν..έχεις απολυτο δικιο..ξεκινησα χωρις να ξερω πολλα πραγματα ρωτωντας τα πετ σοπ και κατελιξα σε αυτο το αποτελεσμα.. τωρα που εχω παρει χαμπαρι περιπου τι γινεται προσπαθω να μαζεψω την κατασταση..
Ότι είναι να κάνεις πάντως, να το κάνεις άμεσα. Μην το καθιστερείς γιατί θα αυξηθεί η επιθετικότητα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-10, 11:06
μιχαλος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

οποτε ξεπλενω πολυ καλα τις πετρες και τις βαζω μέσα και αρχιζω δουλεια...ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια...θα ενοχλησω ξανα γιατι ρωτωντας μαθαινεις....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-10, 11:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μιχαλος Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε ξεπλενω πολυ καλα τις πετρες και τις βαζω μέσα και αρχιζω δουλεια...ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια...θα ενοχλησω ξανα γιατι ρωτωντας μαθαινεις....
Να ενοχλείς ασταμάτητα
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-10, 21:09
μιχαλος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

γεια σας παλι..εκανα μια πολυ καλη αλλαγη και καλο καθαρισμα στο ενυδρειο και έβαλα μεσα τις πετρες,αν και ασβεστολιθικες.εχω 2 frontosa,τα οποια θα δω τι θα γινουν μολις δημιουργησουν προβλημα,απλα ειναι τα πρωτα μου(μονο μεταξυ τους τρωγονται),2 λαμπιτος yellow και ένα μπλε και ενα πλεκο.οι πετρες σιγουρα δεν θα δημιουργησουν προβλημα στο νερο?γιατι μου ειπαν οτι θα μου σκληρηνει το νερο..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-10, 21:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μιχαλος Εμφάνιση μηνυμάτων
οι πετρες σιγουρα δεν θα δημιουργησουν προβλημα στο νερο?γιατι μου ειπαν οτι θα μου σκληρηνει το νερο..
Αυτό θέλεις.

Όσο για τα άλλα, τα είπαμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-10, 21:32
μιχαλος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε και με το καλο να τελειωσεις το τερας σου.....
-------------------------
και κατι αλλο,2 αρσενικα λαμπιτος και το μπλε αρσενικο τι να βαλω ακομα μεσα κατα τη γνωμη σας?να βαλω 1-2θηλυκα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μιχαλος : 28-04-10 στις 21:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-10, 22:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μιχαλος Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω φιλε και με το καλο να τελειωσεις το τερας σου.....
-------------------------
και κατι αλλο,2 αρσενικα λαμπιτος και το μπλε αρσενικο τι να βαλω ακομα μεσα κατα τη γνωμη σας?να βαλω 1-2θηλυκα?
Αφού φύγουν οι φροντόζες, δημιουργείς μια ομάδα 5 Labidochromis. Το μπλε δεν ξέρω τι είναι...πολλές κιχλίδες Μαλάουι έχουν μπλε χρώμα. Παίζει φώτο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-04-10, 09:46
μιχαλος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

στην προσπαθεια για φωτο ειμαι..δεν τα παω και πολυ καλα με τα υπολογιστηκα.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-10, 21:38
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

sorry που παρεμβαινω αλλα οντως μια φροντοζα ζηταει βοηθεια. ετυχε και μπηκα σε ενα ψητοπωλειο-παραγκα για να του κανω μια ενημερωση λογω της φυσης της δουλειας μου.

και ο τυπας ειχε ενα ενυδρειο με μια φροντοζα μεσα!!!
το ψαρι το εχει 3 χρονια και εχει γινει περιπου 18 εκατοστα. το κακο της υποθεσης ειναι οτι το ειχε σε ενα ενυδρειο που υπολογιζω οτι θα ηταν γυρω στα 30 λιτρατραγικος ο τυπος

και μου εδειξε και την τροφη που το ταιζε. ηταν μια κιτρινη της σερα μαλλον για δισκους απ οτι ειδα την φωτογραφια απ εξω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Frontosa και θερμοκρασιες... sarevock Tanganyika 2 02-01-09 20:36
Frontosa Food.... sarevock Tanganyika 10 22-12-08 17:40
frontosa η tropheus? chris7 Tanganyika 8 22-12-08 10:40
Frontosa με τί; padelis Tanganyika 23 27-11-08 02:41
C. frontosa rockulas Tanganyika 4 07-03-06 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10332 seconds with 15 queries