Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 11-06-08, 10:13
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλημερα σας
Χθες παρατηρησα οτι εχω 2 αχινους διαμετρου 0.5εκ.Επειδη ψαχνομαι να δω τι εχει γινει(αν ειναι γεννα η αν υπαρχαν και δεν τους ειχα δει λογω μεγεθους) θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει κανεις τον ρυθμο αναπτυξης τους 'η αν γνωριζει καποιος σχετικα με την αναπαραγωγη.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 13-06-08, 09:26
Το avatar του χρήστη mastronik
mastronik Ο χρήστης mastronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Μικρέ καλημέρα,
σχετικά με την ανάπτυξη των αχινών από προσωπική εμπειρία έχω να πω οτι ο δικός μου ο μαύρος από το μέγεθος που αναφέρεις μέσα σε 5 μήνες έχει γίνει περίπου 5 εκατοστά σε διάμετρο...Μπόλικη κοραλινική να έχουν και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 14-06-08, 09:48
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλημερα Mastronik
Μου προκαλει εντυπωση η παρατηρηση σου για τον μαυρο αχινο!Μιλαμε για 1εκ το μηνα αναπτυξη!Στο δικο μου εχω 5 μαυρους αχινους απο 2-5εκ.Τρεις μηνες τωρα δεν εχω προσεξει καποια ιδιαιτερη μεταβολη ως προς το μεγεθος τους.Να συμπληρωσω οτι η διατροφη ειναι πλουσια απο μικροαλγες και κοραλινη.Εχεις καποιο λινκ η βιβλιο που να αναφερεται η αναπτυξη και η αναπαραγωγη του μαυρου αχινου?Τους επομενους μηνες θα εχω και γω προσωπικη εμπειρια για την πορεια τους.
Η απορια βεβαια παραμενει γεννα ή υπηρχαν?
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 19-06-08, 14:52
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Πριν από τέσσερα ή και περισσότερα χρόνια συνέλεξα περίπου δέκα μαύρους μεσογειακούς αχινούς διαμέτρου ενός εκατοστού. Σήμερα έχουν όλοι ξεπεράσει τα πέντε εκατοστά χωρίς να έχω απώλειες. Ο ρυθμός ανάπτυξής τους, βέβαια εξαρτάται από την ποσότητα τροφής που τους παρέχει το κλειστό σύστημα και σε καμία περίπτωση η αναφορά μου δεν αποτελεί τον κανόνα. Δεν παίρνω παρουσίες, αλλά τους βλέπω καθημερινά να δραστηριοποιούνται κατά τη διάρκεια της νύχτας, ενώ την ημέρα βλέπω κάποιους σε κάποιες εσοχές του βράχου, να παραμένουν αδρανείς. Όπως ακριβώς συμβαίνει και στο φυσικό τους περιβάλλον.
Δεν τρέφονται αποκλειστικά με κοραλλινική άλγη αλλά με κάθε είδους διατομικής μορφής άλγης, κάνοντας εξαιρετική δουλειά καθαρισμού σε όλα τα σημεία των βράχων, αλλά και στα τζάμια. Δεν κυκλοφορούν στην άμμο ή πάνω στα κοράλλια.
Έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι κουρνιάζουν στα ίδια σημεία, όταν τελειώνουν τη νυχτερινή βάρδια τους, ενώ ακολουθούν την ίδια πάντα διαδρομή. Αναγκάστηκα να μεταφέρω έναν στο refugium, γιατί κάθε βράδυ, μόλις αφυπνιζόταν ακολουθούσε την ίδια διαδρομή, με αποτέλεσμα να μου ανατρέπει πάντα ένα συγκεκριμένο κοράλλι.
Ενώ η διαβίωσή τους σε τροπικές συνθήκες, δείχνει εξαιρετικά καλή, δεν παρατήρησα ποτέ αναπαραγωγική δραστηριότητα, χωρίς όμως να είμαι και σε θέση να την αποκλείσω.

Συμπερασματικά από την προσωπική μου εμπειρία, θα έλεγα ότι η παρουσία του μαύρου μεσογειακού αχινού σε ένα κλειστό φυσικό σύστημα, συμβάλει ουσιαστικά στην όλη ισορροπία και για το λόγο αυτόν αποτελούν εξαιρετική επιλογή. Είναι διακριτικοί (ανάλογα με το μέγεθός τους), ανθεκτικοί και προσαρμοστικοί (εφόσον βρίσκονται σε σωστές συνθήκες), αντικαθιστούν ή ενισχύουν τέλεια το έργο των αλγοβόρων σαλιγκαριών, χωρίς να προκαλούν ζημιές, όπως συμβαίνει με τα τροπικά ξαδέλφια τους, που θεωρούνται «μπουλντόζες».
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 19-06-08, 21:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δηλαδή Νίκο, αν κατάλαβα καλά, έχεις βάλει Μεσογειακούς αχινούς στο τροπικό σου θαλασσινό ενυδρείο?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 23-06-08, 05:40
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή Νίκο, αν κατάλαβα καλά, έχεις βάλει Μεσογειακούς αχινούς στο τροπικό σου θαλασσινό ενυδρείο?
Ορθόν.
Όπως και ολοθούρια, ερημίτες, οφίουρους....
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 07-08-08, 22:17
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Ετσι για να μην ξεχνιωμαστε....
Φωτο υστερα απο ενα πολυ καλο γευμα.Εχει διπλασιαστει σε μεγεθος για να χωρεσει την τροφη.Οσο θα χωνευει θα επανερχεται στο αρχικο της μεγεθος.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05029.JPG
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  43,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 22-06-10, 14:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εε..να ξεθαψω κι εγω ενα θεμα ...
πολυ ενδιαφερουσα παρουσιαση....το ενυδρειο συνεχιζει να υπαρχει?? τιποτα οδηγιες προς φρεσκο-ναυτιλομενους???
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο ενυδρειο-την αποψη σας για εξοπλισμο Jimmy996s Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 03-02-08 01:19
Ποιο φίλτρο για ενυδρείο 180 λίτρων? cutter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 28-05-06 18:11
λαμπες για jewel rio 180.??? klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 11-10-05 14:33
Συμβουλες για εξοπλισμο CO2 SpyrosK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 30-06-05 08:22
Βοηθεια! Ψαχνω πηγες για εξοπλισμο. vlu Λοιπός εξοπλισμός 26 01-03-03 17:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04556 seconds with 16 queries