Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-11, 13:15
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Mέγεθος Μεσογειακού Ενυδρείου

Χαιρετώ τους φίλους του αλμυρού νερού,....Η απορία μου είναι σχετική με τις διαστάσεις του Μεσογειακού ενυδρείου,...Δηλαδή σχετικά με το πόσο θα πρέπει κανονικά να είναι ένα minimum μεσογειακό ενυδρείο....Ώστε να μπορούν να ζούν άνετα οι οργανισμοί και να μην μεταβάλλονται εύκολα οι διάφοροι παράμετροι,.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 14:10
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Σαν φυσικό σύστημα, ο όγκος παίζει σημαντικό ρόλο στην διατήρηση σταθερών παραμέτρων και στην αποφυγή απότομων μεταβολών, που είναι ότι χειρότερο.
Η γνώμη μου είναι ότι ο ελάχιστος όγκος, με τον οποίο θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε, είναι τα 300 λίτρα, σε παραλληλόγραμμο σχήμα.
Στο χώρο αυτόν θα μπορέσουμε να φιλοξενήσουμε αρκετούς μικρούς οργανισμούς που χαρακτηρίζονται από "εντοπιότητα".
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-11, 16:36
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γεια σου και παλι φιλε μου! Συμφωνω πως οσο πιο πολλα λιτρα, τοσο καλυτερα! Αλλα για το μεσογειακο διαβαζοντας διαφορα posts, καταλαβα πως και σε λιγοτερα λιτρα, μπορεις να δημιουργησεις μια ομορφη εικονα και υγειη! Βεβαια τα παραπανω λιτρα..ειναι παντα χρησιμα.!! εγω ξεκινησα προσφατα ενα στα 170λιτρα. εξαρταται παντα απο τους κατοικους σου!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-11, 16:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η δικη μου γνωμη ειναι πως αυτο εξαρταται απο το ποσο εμπειρος ειναι ο αλλος..η ποσο σχολαστικος...η ποσο χρονο θελει να περναει στο ενυδρειο του.. οπως επισης και απο το αν εχει τη θαλασσα διπλα του.

θελω να πω οτι η γενικη αρχη "το μεγαλο ενυδρειο συγχωρει μικρα λαθη" ειναι λιγο πολυ γνωστη σε ολους. γιαυτο και ειδικα στο θαλασσινο τα μικρα ενυδρεια (nano-pico) ειναι προκληση.
ακριβως επειδη μεταβαλλονται οι παραμετροι ευκολα...θα πρεπει αρχικα και μεχρι να βρεθει μια ρουτινα να γινονται συνεχεια μετρησεις αρα ο χομπιστας θα πρεπει να ειναι πιο σχολαστικος..να ξοδευει περισσοτερο χρονο και χρηματα σε τεστ.
απο την αλλη αν εχει διαθεσιμο καθαρο θαλασσινο νερο επειδη ζει διπλα σε καθαρη θαλασσα...δε χρειαζεται να μετρα και πολλα παρα να φροντιζει μονο για την αναπληρωση της εξατμισης καθως με συχνες και μεγαλες αλλαγες οι τιμες θα παραμενουν πολυ καλες και ιδιες σχεδον με αυτες τις θαλασσας.
ενα πιο μεγαλο συστημα ειναι πιο σταθερο και μπορεις να φιλοξενησεις μεγαλυτερη ποικιλια οργανισμων ομως θα πρεπει να πληρωσεις περισσοτερα για σκιμερ και κυκλοφορητες...καθως και αναλωσιμα (ανθρακα - αντιφωσφορο). αν δε μενει κανεις σε θαλασσα μιλαμε και για κοστος αλατιου και φυσικα υπαρχει παντα και η δεη.

ειναι συνδυασμος λοιπον πολλων παραγοντων και πρεπει καθενας να κοιταξει το χρονο..τη τσεπη του και τις βλεψεις του στα μεσογειακα συστηματα για να καταληξει καπου..
για καποιον που δε θελει να δωσει πολλα χρηματα και μενει κοντα σε θαλασσα...θα του προτεινα ανετα ακομη και 50λιτρο η και 30 λιτρο φιλοξενωντας μονο καμια ανεμωνη...καναν αχινο ..μερικους ερημιτες και κανα 2 σαλιαριτσες και να ειναι και ευκολοσυντηρητο. δε θεωρω τιποτα απαγορευτικο εφοσον καποιος παρει το θεμα "ζεστα".

προσωπικα ξεκινησα με 180 λιτρα και δεν ειχα κανενα προβλημα. ειχα και ψαρια που μελλοντικα θα ηταν ακαταλληλα για τα λιτρα μου αλλα εχοντας τη θαλασσα διπλα απελευθερωνα και συνελαμβανα οργανισμους κατα την επιθυμια μου.
περασε και απο 120 λιτρα και απο 400 λιτρα το μεσογειακο μου οπως και απο 800....κανοντας εναν κυκλο για να καταληξω να εχω ενα μικρο ουτε 50 λιτρα πλεον...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-09-11 στις 21:58
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-11, 16:52
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
η δικη μου γνωμη ειναι πως αυτο εξαρταται απο το ποσο εμπειρος ειναι ο αλλος..η ποσο σχολαστικος...η ποσο χρονο θελει να περναει στο ενυδρειο του.. οπως επισης και απο το αν εχει τη θαλασσα διπλα του.

θελω να πω οτι η γενικη αρχη "το μεγαλο ενυδρειο συγχωρει μικρα λαθη" ειναι λιγο πολυ γνωστη σε ολους. γιαυτο και ειδικα στο θαλασσινο τα μικρα ενυδρεια (nano-pico) ειναι προκληση.
ακριβως επειδη μεταβαλλονται οι παραμετροι ευκολα...θα πρεπει αρχικα και μεχρι να βρεθει μια ρουτινα να γινονται συνεχεια μετρησεις αρα ο χομπιστας θα πρεπει να ειναι πιο σχολαστικος..να ξοδευει περισσοτερο χρονο και χρηματα σε τεστ.
απο την αλλη αν εχει διαθεσιμο καθαρο θαλασσινο νερο επειδη ζει διπλα σε καθαρη θαλασσα...δε χρειαζεται να μετρα και πολλα παρα να φροντιζει μονο για την αναπληρωση της εξατμισης καθως με συχνες και μεγαλες αλλαγες οι τιμες θα παραμενουν πολυ καλες και ιδιες σχεδον με αυτες τις θαλασσας.
ενα πιο μεγαλο συστημα ειναι πιο σταθερο και μπορεις να φιλοξενησεις μεγαλυτερη ποικιλια οργανισμων ομως θα πρεπει να πληρωσεις περισσοτερα για σκιμερ και κυκλοφορητες...καθως και αναλωσιμα (ανθρακα - αντιφωσφορο). αν δε μενει κανεις σε θαλασσα.μιλαμε και για κοστος αλατιου και φυσικα υπαρχει παντα και η δεη.

ειναι συνδυασμος λοιπον πολλων παραγοντων και πρεπει καθενας να κοιταξει το χρονο..τη τσεπη του και τις βλεψεις του στα μεσογειακα συστηματα για να καταληξει καπου..
για καποιον που δε θελει να δωσει πολλα χρηματα και μενει κοντα σε θαλασσα...θα του προτεινα ανετα ακομη και 50λιτρο η και 30 λιτρο φιλοξενωντας μονο καμια ανεμωνη...καναν αχινο ..μερικους ερημιτες και κανα 2 σαλιαριτσες. δε θεωρω τιποτα απαγορευτικο εφοσον καποιος παρει το θεμα "ζεστα".

προσωπικα ξεκινησα με 180 λιτρα και δεν ειχα κανενα προβλημα. ειχα και ψαρια που μελλοντικα θα ηταν ακαταλληλα για τα λιτρα μου αλλα εχοντας τη θαλασσα διπλα απελευθερωνα και συνελαμβανα οργανισμους κατα την επιθυμια μου.
περασε και απο 120 λιτρα και απο 400 λιτρα το μεσογειακο μου οπως και απο 800....κανοντας εναν κυκλο για να καταληξω να εχω ενα μικρο ουτε 50 λιτρα πλεον...
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-11, 21:55
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

O panos-alex/polis τα είπε όλα και μάλιστα από πείρα.
Αλλά να προσθέσω και εγώ ...θέληση, υπομονή και μη παραβίαση στοιχειωδών κανόνων του χόμπι μας (μετρήσεις, αποφυγή overstocking κλπ). Αλλά και πάντα στο μυαλό μας ότι το μέγεθος μετράει....
¶ντε και στα δικά μας οι υποψήφιοι θαλασσινοί....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-11, 10:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Σωστές όλες οι παραπάνω απόψεις...

Απλά και ανάλογά μα την εμπειρία του καθενός, ένα μεγάλο ενυδρείο "συγχωρεί" ευκολότερα λάθη ή παραλήψεις, από ένα αντίστοιχο μικρότερο.

Αν μπορείς να πάς σε 200 -300 λίτρα θα είσαι οκ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναζήτηση βιβλίου μεσογειακού ενυδρείου! Giorgos-cy Μεσογειακό 3 03-06-11 20:52
καπακι ενυδρείου Liz@ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 28-02-10 01:19
Αλφάδιασμα Ενυδρείου Minas78 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 07-04-08 14:53
Καθαρισμός ενυδρείου dimitris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-04-07 14:08
Παρουσίαση Ενυδρείου Andros Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 4 15-04-07 20:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04875 seconds with 13 queries