Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-16, 16:23
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή DIY 120 λίτρα nature style

Πληροφορίες:

Εντάξει ίσως ο τίτλος να είναι αισιόδοξος ως προς το nature, ήθελα όμως κάτι που να προσεγγίζει όσο γίνεται ένα φυσικό κομμάτι ενός υδροβιότοπου με την παρουσία ρίζας και πετρών ώστε να προσφέρει ένα άνετο περιβάλλον για τα ψάρια και ταυτόχρονα πλούσια φυτεμένο με χρώματα για να ικανοποιείται και το μάτι μας. Το παρόν ενυδρείο είναι φτιαγμένο από μένα όσον αφορά το κόλλημα, με ultra clear glass, είναι συνέχεια όσον αφορά την ψαροφυτοσύνθεση του juwel 100 λίτρων που είχα κι ο σκοπός μου ήταν να μεγαλώσω το πλάτος απ τα 30 που ήταν το juwel στα 40 εκατοστά και να απαλλαγώ απ το εσωτερικό φιλτροκούτι που με χάλαγε αισθητικά κι έτρωγε και πολύτιμο χώρο από φυτά και ψάρια στήνοντάς το έτσι ώστε να γίνει η μία πλευρά ζούγκλα για κρυψώνες κι η άλλη ελεύθερη για κολύμβηση. Δυστυχώς παρά τα πολλά πλυσίματα η άμμος ακόμα θολώνει το νερό, βγάζω κυριολεκτικά χώμα απ τον κάδο του φίλτρου και τον υαλοβάμβακα οπότε λίγη επιείκεια ως προς τις φωτό αν και δεν φαίνεται τόσο έντονα σ αυτές όσο από κοντά. Εννοείται δεκτές καλοπροαίρετες παρατηρήσεις – προτάσεις - συμβουλές για οποιοδήποτε θέμα τώρα που είναι νωρίς κι εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε όλα. Ακολουθούν φωτό όχι μόνο απ το ενυδρείο αλλά και κάποιες απ τους χώρους που φυλάω ενυδρειακό εξοπλισμό με την ευγενική πάντα συγκατάθεση της απίστευτης συζύγου που τα υπομένει όλα αυτά.

Διαστάσεις: 100χ40χ42
Όγκος: Μεικτά 162, Καθαρά 120
Κατηγορία: Κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: java moss, microsorum pteropus, microsorum pteropus trident, cryptocorine green, lobelia cardinalis, lobelia cardinalis mini, ludwigia glandulosa, ludwigia repens, altenanthera reinecki mini, staurogyne repens, cabomba caroliniana, pogostemon erectus, Pogostemon Stellatus, Proserpinaca Palustris ΅CubaΆ, hydrocotyle leucocephala.
Ψάρια / ¶λλα είδη: 25 cherry barbs, 7 corydoras aeneus (bronze), 3 ancistrus.
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) 1 ρίζα driftwood.
Φόντο: Μαύρη ενυδρειακή αφίσα.
Φωτισμός: 2 φωτιστικά glo, συνολικά 4χ39watt, 2 Χ Τ5 sylvania grolux, 2 Χ Τ5 osram HO 865.
Διάρκεια φωτισμού: 5 ώρες το ένα φωτιστικό το οποίο είναι εξοπλισμένο με σύστημα ανατολής – δύσης κι αυξάνω κάθε ημέρα και από ένα τέταρτο, το δεύτερο φωτιστικό θα ξεκινήσει όταν φτάσει το πρώτο στις 9 ώρες και έχω σκοπό να το φτάσω μέχρι και 4 ώρες μιας κι έχω χαμηλό ύψος (33 καθαρό ύψος νερού) κι είναι πολύ δυνατός ο φωτισμός για 125 λίτρα καθαρά.

Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο Eheim eco pro 200 στο οποίο έχω αφαιρέσει απ το ένα καλάθι τα μαύρα που είχε για μηχανικό καθαρισμό κι έχω προσθέσει 0,8lt. sera siporax, στο άλλο καλάθι έχει μείνει το substrat pro της eheim.
Θερμοστάτης: Dophin 200watt ελεγχόμενος απ τον eliwell 915 ρυθμισμένη μόνιμα στους 23,5 – 24 βαθμούς το χειμώνα, την υπόλοιπη περίοδο αφήνω τις φυσικές μεταβολές της θερμοκρασίας μέχρι τους 27 βαθμούς οπότε επεμβαίνει η ψύξη.

Λίπανση: Estimative Index με diy τα macro και seachem iron & flourish για τα micro.

Παροχή CO2: Ναι 2κιλη μπουκάλα, με μαγνητική που ανάβει με χρονοδιακόπτη 2 ώρες πριν τα φώτα και κλείνει μ αυτά, διάχυση με εξωτερικό ριάκτορα στις 3 φυσαλίδες το λεπτό.


Παράμετροι:

pH: 6.7 – 6.9
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-15 (λίγο πιο χαμηλά απ την Ε.Ι. λόγω ιδιαίτερων απαιτήσεων από κάποια φυτά).
Αλλαγές νερού: 50% (60 λίτρα) εβδομαδιαίως βάσει Ε.Ι. από βαρέλι 60 λιτρο με προετοιμασμένο νερό βρύσης και όσμωσης και seachem prime με αναλογία 42 λίτρα βρύσης και 18 όσμωσης.
Θερμοκρασία: 24
¶λλες πληροφορίες: Ψύξη το καλοκαίρι με 3 ανεμιστήρες 80mm, ελεχγόμενοι απ τον eliwell 915 με εύρος 26.7 έως 27.

Φωτογραφία:
















__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-16, 16:43
Το avatar του χρήστη mathiu
mathiu Ο χρήστης mathiu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2016
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

εγραψες! Πολυ ομορφο το αποτελεσμα! Και η οργάνωση καταπληκτική! Μπραβο σου!!! Και πολυ ωραια δουλεια με τον stc!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-16, 16:48
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mathiu Εμφάνιση μηνυμάτων
εγραψες! Πολυ ομορφο το αποτελεσμα! Και η οργάνωση καταπληκτική! Μπραβο σου!!! Και πολυ ωραια δουλεια με τον stc!
Σ ευχαριστώ να σαι καλά αλλά δεν είναι stc, eliwell 915 είναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-16, 16:54
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Μπραβο για το ενυδρείο..όμορφα κι αγαπημενα ψαρακια τα τσερυ!!!
Ακόμα μεγαλύτερο μπραβο για την οργανωση..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-16, 16:54
Το avatar του χρήστη mathiu
mathiu Ο χρήστης mathiu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2016
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

Με το καλο να ξεθολωσει για ακομη καλυτερες φωτο και να φουντωσει! Δεν διαβασα καλα I φαουλ για τον eliwell
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-16, 17:29
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Καλησπέρα το τζαμί το αγόρασες όλο extra clear η μόνο την οθόνη;

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-16, 17:32
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα το τζαμί το αγόρασες όλο extra clear η μόνο την οθόνη;

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ολα εκτός του διπλού πάτου, δεν υπήρχε λόγος γι αυτά και στοίχισαν σ αυτές τις διαστάσεις με 0,8 πάχος 110 ευρώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-16, 18:41
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Μπράβο Κώστα για τη κατασκευή, την οργάνωση, το αποτέλεσμα. Με το καλό να πάρουν μπροστά τα φυτά να το χαρείς.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-16, 18:47
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Συγχαρητηρια για το αποτελεσμα!!Πολυ ωραιο θα γινει και τα cherry barb πανεμορφα με βαζεις σε σκεψεις
Ποια θολουρα τιποτα δε φαινεται καθαρισε!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-16, 19:03
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Υπεροχο Κωστα!!! Ultra clear τζαμι,ultra clear ενυδρειο,ultra clear βαση,ultra clear φωτογραφιες.Να το χαιρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-16, 19:50
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Να στε ολοι καλα ευχαριστω, η φωτο δεν αποτυπωνει αυτο που βλεπω, οι φωτο βγηκαν χθες το απογευμα που δουλεψε το jbl clearol, σημερα ετσι και ξανα βγαλω θα δειτε χαμο απο σκονη και αιωρουμενα σωματιδια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-16, 20:05
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Επιτέλους και το καινούργιο. Μπράβο Κώστα, με το καλό να φουντώσουν τα φυτά. ¶ντε και καμία γέννα τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-11-16, 20:02
katherine Ο χρήστης katherine δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Xαμος θα γινει λεμε
Φανταστικο Κωστα..Αναμενουμε νεες φωτο εεε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-11-16, 20:13
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ωραία κατασκευή το ενυδρείο, μπράβο Κώστα!
Δεν μου λες, όλα αυτά τα φυτά που είχες τι έγιναν; Τα έδωσες;
Χώσε τις πέτρες πιο μέσα στο βυθό σου ώστε να καλυφθούν τελείως οι άκρες τους και να φαίνεται ότι ξεπροβάλουν από βάθος.

Τι στυλ σκέφτεσαι να το κάνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-11-16, 20:20
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω, τα φυτα δοθηκαν σε περιπου 14 ατομα σε ολη την Ελλαδα αφου ειχα μεγαλη ζητηση απ την τελευταια αγγελια κι απλα κρατησα κλαδεματα ισα ισα να στησω το καινουριο. Δυστυχως εχω φοβερο προβλημα με την αμμο σε σημειο να σκεφτομαι να το ξεστησω να την ξαναπλυνω, περαν του νεφους που κυριαρχει αμα ριξω τροφη απ το ψαξιμο που πεφτει απ τα ψαρια γινεται το ενυδρειο πλυντηριο απο χωμα σε σημειο απ ακρη σε ακρη να μην εχω ορατοτητα, δεν το περιμενα ομολογω και δεν ξερω τι να κανω.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-11-16, 20:28
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Πέραν του πλυσίματος που μπορεί να θέλει (αυτό εσύ το ξέρεις) και της αναστάτωσης που δημιουργείται όταν τρώνε τα ψάρια, γενικά η άμμος δεν είναι ότι καλύτερο στα φυτεμένα.

Από φυτά, χρωστάω να στείλω στον Μάνο στην Κρήτη. Αν θες μετά, τα επόμενα κλαδέματα δικά σου. Σου χρωστάω κι εσένα για την έκθεση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-11-16, 20:36
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Δε μου χρωστας τιποτα βρε προς Θεου, εξαλλου ειμαι καλυμενος. Το θεμα με την αμμο ειναι οτι και στο προηγουμενο παλι αμμο ειχα ιδιας κοκκομετριας αλλα πολυ γρηγορα καθαρισε και το νερο ηταν κρυσταλλο, αυτη επλενα επλενα 7-8 χερια πρεπει να την περασα μεχρι που βαρεθηκα και πονεσε η μεση μου, φανταστηκα μεσα στο ενυδρειο δεν θα ανακατευοταν οπως με το χερι που εβγαζε μπιχλα αλλα διαψευστηκα. Θα κανω υπομονη κανα μηνα μετα ξεστησιμο κι αγορα αλλης.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-11-16, 21:16
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

από την χωματεχνικη την πήρες την άμμο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-11-16, 06:59
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
από την χωματεχνικη την πήρες την άμμο;;;
Οχι απ το aquariumshop.gr.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-11-16, 09:00
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Κωστα ευχομαι να στρωσει το θεμα με την αμμο και να μη τραβηξεις κι αλλη ταλαιπωρια,υπομονη τι αλλο..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-11-16, 15:37
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι απ το aquariumshop.gr.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
μια παρόμοια είχα πάρει από την χωματεχνικη και μου έκανε 3-4 μέρες να καθαρίσει αλλά μετά την 4ρτη μέρα ήρθε στα ίσα του
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-11-16, 15:57
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
μια παρόμοια είχα πάρει από την χωματεχνικη και μου έκανε 3-4 μέρες να καθαρίσει αλλά μετά την 4ρτη μέρα ήρθε στα ίσα του
Είμαι στην 10η αν σου λέει κάτι αυτό, καθημερινά καθαρίζω το filterwool κι έχω βάλει και δεύτερο στρώμα απ αυτό στην έξοδο του προφίλτρου γιατί μου είχε κάνει καφέ το siporax. Μ αυτά και μ αυτά ένα έχω να πω, δεν ευχαριστιέμαι την εικόνα του ενυδρείου, θα αργήσω μου φαίνεται να ξεμπλέξω απ αυτό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-11-16, 16:10
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

τι να πω,εγώ βεβαία το είχα βάλει σε ένα 20λιτρο με γαρίδες δεν ξέρω αν έφτιαχνα με την ίδια άμμο ένα μεγάλο σαν το δικό σου αν θα έκανε παραπάνω καιρό να φτιάξει,και εμένα μου γέμιζε τα φίλτρα και την ελαφρόπετρα που είχα αλλά έστρωσε,το ενυδρείο το έχω ακόμα και δεν έχει κανένα πρόβλημα

στην φώτο φαίνεται η άμμο

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-11-16, 23:47
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Κώστα τελικά τι έγινε με την άμμο;;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-16, 02:53
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να το ξεστήσω και να την πλύνω καλά, επίσης μου έδωσαν και την ιδέα να βάλω ένα ξεχωριστό φίλτρο diy powerhead μόνο με υλικό μηχανικού φιλτραρίσματος προσωρινά μέχρι να καθαρίσει, το σκέφτομαι κι αυτό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-11-16, 07:51
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

τι; ακόμα να καθαρίσει;;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-11-16, 08:46
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι; ακόμα να καθαρίσει;;
Ναι κι είναι δικό μου το λάθος, όταν την ξέπλενα επειδή έβγαζε πολύ χώμα-λάσπη νόμιζα ότι ήταν άμμος και θα έχανα σε όγκο συν ότι έκανε το μπάνιο χάλια και σταμάτησα να την πλένω με αποτέλεσμα τώρα να μου τα βγάζει στο ενυδρείο. Αν ακόμα βγάζει; Εχω βάλει 3 αντί για ένα στρώματα filterwool κι όταν τα ξεπλένω στο νιπτήρα δεν φαντάζεσαι τι χώμα βγαίνει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-11-16, 08:53
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Αν βάλεις ένα εσωτερικό φίλτρο γεμάτο ενυδρ.βαμβάκι να δουλεύει φουλ δεν θα καθαρίσει; είναι κρίμα να ξεστήσεις τώρα,ολόκληρη διαδικασία..
__________________


~Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου~
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-11-16, 15:58
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gyristroula Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις ένα εσωτερικό φίλτρο γεμάτο ενυδρ.βαμβάκι να δουλεύει φουλ δεν θα καθαρίσει; είναι κρίμα να ξεστήσεις τώρα,ολόκληρη διαδικασία..
Το σκέφτομαι κι αυτό αλλά με την αυξημένη ροή φοβάμαι τη bba που ήδη έχει προσβάλλει κάποια φύλλα αλλά πρέπει τελικά να τα λύσω ένα ένα τα προβληματάκια αυτά, δεν πειράζει όλα με υπομονή θα γίνουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-11-16, 08:50
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους, λοιπόν θέλω τη βοήθειά σας - συμβουλή σας. Οπως ξέρετε απ την παρουσίαση έχω κι ένα σκιμμεράκι το eheim 350 για το πρωτεινικό φιλμ, κάνει πολύ δουλιά σε πολλούς τομείς κι αυτό φάνηκε και σήμερα κι εξηγούμαι. Χθες αποφάσισα να μην το έχω 24ωρο να δουλεύει γιατί με τη λάσπη που βγαίνει απ την άμμο έχει ποτίσει όλο σε καφέ χρώμα, επίσης σκέφτηκα ότι αυτό είναι υπεύθυνο που όταν κλείνει η μαγνητική ανεβαίνει το pH κι από 6,7 πάει στο 7,2 και μ αυτές τις διακυμάνσεις πέραν ότι δεν είναι καλό για τα ψάρια γεννήθηκε πάλι bba. Σκέφτηκα λοιπόν και το έβαλα το σκιμμεράκι στον ίδιο χρονοδιακόπτη που παίρνει κι η μαγνητική της μπουκάλας ώστε να μου διαλύει το φιλμ και να έχω το 100% του διαθέσιμου φωτός κατά τη διάρκεια της φωτοσύνθεσης αλλά και να φαίνεται ωραία και καθαρή η επιφάνεια. Ξυπνάω σήμερα το πρωί κι όπως πάντα κάνω μέτρηση να δω και μετράω το ph στο 6,7, τώρα δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό ή θα ήταν καλύτερο για τα ψάρια να οξυγονώνονται το βράδυ, θα θελα τη συμβουλή σας και σ αυτό, αλλού όμως είναι το πρόβλημα το σοβαρό. Κοιτάω από κάτω την επιφάνεια του νερού*και τι βλέπω; Ολη η επιφάνεια έχει γίνει σαν ένα σώμα από μικροσωματίδια της άμμου, μιλάμε παιδιά δεν ξέρω πως να το περιγράψω, κρούστα χώματος! Ανοίγω το φίλτρο όπως καθημερινά, βγάζω τρελλό χώμα απ το ξεπλύσιμο των υλικών, ανοίγω το σκιμμεράκι έχει ποτίσει όλο χώμα, οι σωλήνες χώμα, το τζάμι περιμετρικά του ενυδρείου, χώμα! Ο θερμοστάτης έχει κολλήσει κι αυτός χώμα, παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς, δε μπορώ όμως καθημερινά να καθαρίζω, φίλτρο, σκίμερ, σωλήνες, τζάμια και όλο τον εξοπλισμό, αν και θα ήθελα να το αποφύγω, θα πρέπει να το ξεστήσω να την ξεπλύνω καλά γιατί παίζει και το σενάριο να μην ξεπλένεται και απ τα 30 κιλά να μου μείνουν 15! Εχω εντελώς συμπτωματικά κι ένα hailea 60 λίτρων καθαρά 40 μέσα που το στρώνω με αμμωνία, λέω να βάλω εκεί τα υλικά του φίλτρου, να βάλω 40 λίτρα νερό απ το ενυδρείο και να πετάξω τα ψάρια μέσα και να βγάλω την άμμο να την ξεπλύνω και να την βάλω. Εχω όμως κι άλλο ένα θέμα, για βυθό έχει χαλίκι κοκκομετρίας 1-3χιλ. υπάρχει περίπτωση για μια μέρα να μου κάνει ζημιά στα γατόψαρα; Να την κάνω την δουλιά ή να μην την κάνω; Δεν είναι επικίνδυνο για τον εξοπλισμό μου να περιμένω πότε θα καθαρίσει; Θα μου τα ποτίσει όλα καφέ χρώμα και δεν θα φεύγουν μετά. Τι θα κάνατε στη θέση μου;*
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Nature Style nicpapa Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 45 12-02-17 10:04
dutch style nicpapa Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 171 06-07-16 23:37
Duch style odin79 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-16 23:16
Mountainscape style emersed Aquabug Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 15 29-04-14 17:00
Iwagumi style mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 35 21-11-08 03:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09448 seconds with 13 queries