Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-17, 11:32
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Επανέναρξη ενυδρείου

Καλημέρα στην παρέα!!!
Επανέρχομαι μετά απο αρκετά χρόνια απουσίας (7 χρόνια λόγω συνεχούς μετεγκατάστασης μακριά απο την κύρια κατοικία) απο τον ενυδρειακό χώρο για να στήσω ενα καινούργιο ενυδρείο σε συνέχεια του προηγούμενου με ψάρια malawi.

Είμαι στα τελειώματα της κατασκευής του επίπλου οπου θα φιλοξενήσει το ενυδρείο και εχω στην κατοχή μου ένα εξωτερικό φίλτρο 2217 ετοιμο προς χρήση. Είμαι στην αναζήτηση ενος ενυδρείου χωρητικότητας 240 περίπου για να μπορει το φίλτρο να υποστηρίξει αυτά τα λίτρα.
Το προηγουμενο ενυδρείο ήταν ένα juwel 180 και είχα προβλήματα με την δύναμη ροής του συγκεκριμένου φίλτρου (χτύπαγε χαμηλά στο απέναντι τζάμι και έσκαβε την άμμο!). Η διαστασιολόγηση του θεωρώ οτι ήταν υπερβολική οπότε με τα 240 λίτρα θα εξομαλύνω την κατάσταση.
Παρακάτω επισυνάπτω και μια φωτογραφία απο το προηγούμενο μου εγχείρημα.

Τώρα το δύσκολο κομμάτι είναι τι ψάρια! Με τόσες επιλογές απο την συγκεκριμένη λίμνη να δυσκολεύουν την κατάσταση.
Θα ήθελα να προσανατολιστώ προς species profile 1 χαρέμι με την προυπόθεση να έχουν ενα ιδιαίτερο ταπεραμέντο για μελέτη της συμπεριφοράς τους και να αναπαράγονται με ευκολία ώστε να μπορω να συμμετάσχω σε ολη αυτή την διαδικασία της αναπαραγωγής και της ανάπτυξης. Επίσης θα ήταν ωραίο το αρσενικό με τα θυληκά να διαφοροποιούνται ως προς τα χρώματα.
Βεβαια όλα αυτά με την προυπόθεση να μπορούν να βρεθούν σε καταστήματα προς αγορά.

Κάποια είδη που έχω ξεχωρίσει με κριτήριο την εικόνα τους χωρίς να γνωρίζω πολλά χαρακτηριστικά τους είναι
Aulonocara stuartgranti (Wikihi)
Aulonocara stuartgranti (Undu Reef)
Fossorochromis rostratus
Sciaenochromis fryeri
Cyrtocara moorii (Blue Dolphin)
Aulonocara baenschi
Nimbochromis venustus
Pseudotropheus sp. "Elongatus Mphanga"
Εννοείται οτι είμαι ανοιχτός σε αλλες προτάσεις αλλά και ποιες απο αυτές πληρούν τα παραπανω κριτήρια

Το νερό της Αθήνας είναι ιδανικό γι αυτες τις κιχλίδες ή θέλει να ανεβασω καποιες απο τις παραμέτρους; Θα βάλω πετρες και αμμο απο θάλασσα.

Στο πίσω μερός του μυαλού μου υπάρχει και το ενδεχόμενο να αλλαξοπιστήσω απο malawi και να παω σε Amatitlania nigrofasciatus (convict) που γράφονται πολλές πληροφορίες με εύκολη πρόσβαση οπως η συγκεκριμένη οπου και ενθουσιάστηκα---> "Ακόμα ένα χαρακτηριστικό τον ψαριών αυτών είναι η μεγάλη τους νοημοσύνη. Δεν κάνουν ποτέ το ίδιο λάθος δυο φορές, και όταν προσπαθήσεις να τα πιάσεις, τότε πολλές φορές πραγματικά θα ευχόσουν να άδειαζε με μιας ο διάκοσμος.Εγώ για να τα πιάσω αναγκάστηκα να τον αδειάσω πάντως!"
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05110.jpg
Εμφανίσεις:  186
Μέγεθος:  44,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-17, 13:10
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

με το καλο να ξεκινησεις παλι
δεν κοιτας τα saulosi καλυτερα γιατι αυτα τα ψαρια που εγραψες(σχεδον ολα) δεν χωρανε ουτε να στριψουν στα 240 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-17, 13:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλή επανεκκίνηση λοιπόν
Τι διαστάσεις ενυδρείο σκέφτεσαι?
Αυτό το έριξες μια ματιά? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
Θα πρότεινα να πας σε ενυδρείο με τουλ. 1,20 μήκος και ακόμη μεγαλύτερο αν διαλέξεις αυτά τα είδη που αναφέρεις (εκτός από το Ps. "elongatus").
To 2217 μπορεί άνετα να υποστηρίξει βολογικά ένα χαρέμι ψαριών αλλά ίσως χρειαστείς και έναν κυκλοφορητή.
¶μμο να μη διαλέξεις υπερβολικά ψιλή (γιατί όπως παρατήρησες αναδεύεται εύκολα) αλλά περ. σαν χοντρό αλάτι ή θαλασσινή που είναι μια χαρά.
Το νερό της Αθήνας είναι ότι πρέπει για Μαλάουι.
Είδη mbuna με όμορφη διχρωμία υπάρχουν πολλά για να διαλέξεις πχ
Metriclima zebra (που βρίσκεις πολύ εύκολα)
Metriaclima sp. "Membe" ή Metriaclima sp. "Msobo" (που βρίσκεις δύσκολα)
κάποια ποικιλία Labeotropheus
Pseudotropheus johannii (που είναι λίγο θηρία και θέλουν αναλογία 1αρσ/7θηλ)
Melanochromis auratus (ή κάποιο άλλο Melanochromis) (που είναι χειρότερα απ' τα προηγούμενα)
αλλά και τα αγαπημένα μου Chindongo saulosi (με την προϋπόθεση να βρεις καθαρά ψάρια γιατί κυκλοφορούν υβρίδια).

Αυτά για αρχή (και πρόσεχε μη μπλέξεις με τα κουνελόψαρα convict )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-17, 13:23
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

βασικα δες αν εχεις χωρο να βαλεις μεγαλο ενυδρειο γιατι ειναι κριμα να περιοριστεις.οσο για το φιλτρο ενταξει βαζεις αλλο ενα μαζι με ενα κυκλοφορητη και τελειωσες.αμμο μαζεψε μονος σου απο τη θαλασσα(καπου καθαρα) και δεν θα εχεις προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-17, 15:51
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Αν δεν βρώ μεταχειρισμένο ενυδρείο θα παω σε ενα rehau 240 με ατοκες δόσεις και τελειώνει το θέμα ενυδρείο. Το μήκος του θα είναι 1,2m.
Αμμο το γνωρίζω οτι θελει λίγο πιο χονδρόκκοκη, ίσως ελάχιστα πιο χονδρή απο αυτή που είχα στο προηγούμενο.
Ενυδρείο αν και το επιπλο που φτιάχνω είναι 2,4m δεν θέλω να παω σε μεγαλύτερο τόσο απο άποψη κόστους γενικότερου όσο και απο αποψη χώρου καθότι θα είναι πολύ μεγάλο για μια σαλονοκουζίνα 30τμχ. Οπως και τα ψαρια δεν θα ήθελα να είναι μεγάλα γιατί δεν θα δείχουν σωστά στις διαστάσεις του συγκεκριμένου ενυδρείου.

Οπότε πολύ καλή επιλογή τα PSEUDOTROPHEUS SAULOSI που εχουν διαφορετικό χρώμα!!! Κανουν πολύ ωραία αντίθεση. Βρήκα και ενα αντιπροσωπευτικό βιντεο ψαχνοντας το https://www.youtube.com/watch?v=7UMJPYyqLXo
Παω σε αυτά σε αναλογία 1m και 3f;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

https://www.youtube.com/user/fishmagicxpl/videos πολύ καλό κανάλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-17, 16:05
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

σου εστειλα πμ.τα haps οπως το fossorochromis που γραφεις απο πανω γινονται γιγαντες!ονειρο αυτο το ψαρι!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-17, 23:00
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Αν και το επιπλο τελειώνει (μια μικρή λεπτομέρεια τοποθέτησης ξύλου και ένα ολικό βάψιμο θελει) ενυδρείο μεταχειρισμένο δεν έχω βρεί ακόμη που να έχει μια λογική για τα δικά μου δεδομένα τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-11-17, 23:51
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Τελικά με λίγη υπομονή βρέθηκε και σε αρκετά καλή τιμή. Εν αναμονή λοιπόν της παραλαβης και του λοιπού εξοπλισμου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-17, 09:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Οπότε πολύ καλή επιλογή τα PSEUDOTROPHEUS SAULOSI που εχουν διαφορετικό χρώμα!!! Κανουν πολύ ωραία αντίθεση. Βρήκα και ενα αντιπροσωπευτικό βιντεο ψαχνοντας το https://www.youtube.com/watch?v=7UMJPYyqLXo
Παω σε αυτά σε αναλογία 1m και 3f;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Θα ήθελα να προσανατολιστώ προς species profile 1 χαρέμι με την προυπόθεση να έχουν ενα ιδιαίτερο ταπεραμέντο για μελέτη της συμπεριφοράς τους και να αναπαράγονται με ευκολία ώστε να μπορω να συμμετάσχω σε ολη αυτή την διαδικασία της αναπαραγωγής και της ανάπτυξης. Επίσης θα ήταν ωραίο το αρσενικό με τα θυληκά να διαφοροποιούνται ως προς τα χρώματα.
Βεβαια όλα αυτά με την προυπόθεση να μπορούν να βρεθούν σε καταστήματα προς αγορά.
....
Πολύ καλή επιλογή είδους Προσπάθησε να βρεις καθαρά ψάρια από συνχομπίστα.
Αν το κάνεις species μπορείς άνετα να φιλοξενήσεις 2 χαρέμια 1+3. Αν βρεις μικρά ξεκινάς με καμιά ντουζίνα και όταν ξεχωρίσουν τα φύλα κρατάς 2 αρσενικά.
Με το καλό!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-17, 11:21
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Κλεόβουλε ετσι θα το έκανα οπως μου το πρότεινες αν δεν επενέβαινε ο επαγγελματισμός συγκεκριμένων εγχώριων καταστημάτων και φυσικά οχι όλων.

Κάνοντας καποιες αγορές με κουπόνι σε συνδυασμό και με τις εκπτώσεις που πέρασαν πέτυχα μια αρκετά καλή τιμή για αγορά ενυδρείου και αναλωσίμων για τα Ελληνικά δεδομένα.
Και εδω έρχεται ο επαγγελματίας ακουαρίστας που απαιτεί εξτρα κατάθεση χρημάτων για να διορθώσει το λάθος του χωρίς ομως να το αναγνωρίζει. Απο την μεριά μου αναγνωρίζω το γεγονός οτι η αγορά εγινε σε παράβαση κάποιων όρων, η ευθύνη ομως δεν είναι δική μου.
Πρόκειται για το aquavivere

Ολα αυτά με στεναχώρησαν ώστε να μην θέλω να συνεχίσω το προτζεκτ που ξεκίνησα.
Πλέον το 2217 το κατέβασα στην αποθήκη και αγόρασα ενα exo terra terrarium για να ασχοληθώ με ένα vivarium. Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-11-17, 18:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να ξέρω τι συνέβη αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι σχεδόν όλοι μας έχουμε φάει κάποια στιγμή την "πατάτα' από κάποιον επαγγελματία
Δεν είναι λόγος αυτός να τα παρατάμε.
Τεσπα, καλή επιτυχία με το βιβάριουμ και προσοχή στις επόμενες αγορές
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-17, 22:18
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ναι σίγουρα δεν τα παρατάω απο ενα τετοιο γεγονός οπως και δεν παύει να υπάρχει η κάψα για την υλοποίηση αυτού του προτζεκτ οσονούπω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πάχος ενυδρείου ;; dias2222 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 17-09-16 11:58
Φωτισμός ενυδρείου madevil21 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 27-10-10 00:58
Κατασκευή ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 03-06-10 20:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18374 seconds with 16 queries