Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-11, 22:31
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Unhappy Ψάξε, ψάξε δεν θα με βρεις.......

Αφορμή για το θέμα μου αποτέλεσε η συζήτηση που έγινε στο παρκάτω thread http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50428&page=4.
Επειδή εδώ και 2 μήνες είμαι και εγώ κάτοχος ενός 200λιτρου Malawi οι εντυπώσεις που αποκόμησα είναι οι παρακάτω :
α. Καταρχήν φιλοξενώ 4 metriaclima greshakei ή κάποια zebra ή κάποια υβρίδια ή κάτι τέτοιο τέλωσπάντων. Αυτό είναι άλλο θέμα και παρακάλώ να μην θιχθεί γιατί θέλω να το σχολιάσω αλλού. Υπάρχει 1 κυρίαρχο αρσενικό και άλλα 3 θηλυκά.
β. Το ενυδρείο έχει πολλές κρυψώνες, σε 2 διαφορετικούς σωρούς πετρών με μερικές βαλισνέριες ενδιάμεσα. Έχω ήδη 2 επιτυχημένες γένες, μετρώ τουλάχιστον 6 μικρά ψαράκια και βλέπω και άλλο θηλυκό μπουκωμένο.
γ. Εκεί που έχω το ενυδρείο περνούμε συχνά μέσα στο σπίτι (καθιστικό), χωρίς όμως να μπορώ να πω πως ενοχλούνται με χτυπήματα, ξαφνικούς ή δυνατούς θορύβους κλπ.
δ. Τα ψάρια είναι πολύ νευρικά όταν "κυκλοφορούμε". Έχω όμως διαπιστώσει ότι όταν επικρατεί ηρεμία σε κινήσεις ατόμων, άσχετα με λοιπούς θορύβους τα ψάρια είναι δραστήρια και κυκλοφορούν.
ε. Ακόμη και τον φωτισμό τροποποίησα κα ιανάβει μια 30W λάμπαενώ σε άλλη μία έχω στρέψει ανάποδα τον ανακλαστήρα και έτσι έχω σκοτεινότερο το εμπρός μέρος του ενυδρείου.
στ. Κατά το τάϊσμα οι κινήσεις είναι βιαστικές και απότομες με τελικό προορισμό πάντα τις κρυψώνες τους.
Αυτά σαν εισαγωγή ξέρω χρωστώ παρουσίαση......
Θα ήθελα τις γνώμεις και απόψεις σας σχετικά με την συμπεριφορά των ψαριών. Το γεγονό ότι είναι πετρόψαρα δικαιολογεί αυτό το συνεχόμενο κρύψιμο.
¶λλοι που έχετε mbuna Malawi έχετε παρόμοιες συμπεριφορές;
Το γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλο αρσενικό μέσα στο ενυδρείο μήπως έχει εφησυχάσει τον αρσενικό μου και ασχολείται απλώς με......αντρικές δουλειές;
Μου αρέσει πολύ το ταμπεραμέντο των ψαριών των αφρικάνικων λιμνών. Το φυσικό νερό που έχω στο νησί είναι αρκετά σκληρό από φυσικού του, πράγμα που πιστεύω είναι πολύ καλό στην συντήρηση ψαριών διευκολύνοντας και εμένα από το να "φτιάχνω" τις κατάλληλες συνθήκες.
Οι φίλοι που ασχολούνται με παρόμοια ψάρια από την λίμνη Ταγκανίκα διαπιστώνουν παρόμοιες συμπεριφορές;
Ειλικρινά έψαξα πολύ πριν ποστάρω αλλά....δεν άντεχα άλλο.

Μου αρέσει πολύ να βλέπω ζωντανό ενυδρείο, με ψάρια να κυκλοφορούν, να είναι υγιή και σε καλές συνθήκες, δεν απαιτώ να είναι όλα τα ψάρια σαν τα 2 χρυσόψαρα που έχω ήδη που είναι όντως κατοικίδια, μέχρι και από το χέρι μου τρώνε, αλλά ......ενυδρείο θέλω να έχω βρε παιδιά όχι βραχόκηπο σε γυάλα με νερό.
Θα ήθελα τις απόψεις και τις εμπειρίες σας.........μην βαράτε όλοι μαζί όμως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-11, 23:51
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

φιλε samian πριν απο 3-4 μερες ποσταρισα και εγω τα <<παραπονα>> μου σχετικα με τα mbounas μιας και ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με αυτα τα ψαρια.η αληθεια ειναι οτι οπως διαβαζα και διαπιστωσα και ο ιδιος τα συγκεκριμενα ψαρια δεν πολυκυκλοφορουν και ειναι λιγο ξενερωμα να μην μπορεις να τα χαρεις παρα μονο οταν πεινανε που βγαινουν για να φανε.βεβαια απο χθες τα βλεπω πιο <<ξεψαρωμενα>> και κυκλοφορουν λιγο περοσσοτερο χωρις να φοβουνται τοσο πολυ.το ενυδρειο το εχω και εγω στο καθιστικο οποτε ειναι λογικο καθε φορα που περναει καποιος να τρομαζουν.απο οτι μου απαντησαν και αλλα παιδια που εχουν εμπειρια μου ειπαν οτι η συγκεκριμενη συμπεριφορα ειναι απολυτως φυσιολογικη για αυτα τα ψαρια.το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ ωραια ψαρια και τελικα δεν μετανιωνω που ασχολουμαι με αυτα.ελπιζω με τις πολυ λιγες γνωσεις μου να βοηθησα.
-------------------------
samian τωρα καταλαβα οτι η το thread που αναφερεσαι ηταν στο δικο μου θεμα.οποτε θεωρησε αυτα που σου εγραψα σαν μια περιληψη της συζητησης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas78 : 06-05-11 στις 23:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-11, 23:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα δικα μου ειναι παντα εξω...οταν περνα καποιος απο κοντα τον ακολουθουν κατα μηκος του 1,70 μετρου....και στο φαγητο τρωνε απο το χερι μου....
δεν εχω μεγαλη πειρα με αυτα...αλλα η επαφη μου με τα μπουνα μου χαρισε εντελως διαφορετικες εμπειριες.
ισα ισα θα ελεγα οτι με χαλαει να με ακολουθουν οπου παω και θα προτιμουσα να κοιταν τη δουλεια τους για να βλεπω συμπεριφορες...
οτι και να κανουν..καυγαδες, σεξ... το διακοπτουν οποτε πλησιαζω στο τζαμι και ερχονται φατσα καρτα.
θα κοιταξω να βαλω ενα βιντεο καποια στιγμη...αν και το μαλαουι "διαλυεται" και θα κρατησω ενα ειδος μονο σε μικροτερο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-11, 09:59
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Φιλε Samian,ειναι γεγονος οτι η Μπουνες εχουν εντελως διαφορετικη συμπεριφορα απο τα Χαπς που ειναι πολυ σουλατσαδορικακαι γιαυτο τα λεμε πετροψαρα.Αλλα η συμπεριφορα που περιγραφεις δεν ειναι φυσιολογικη.Κατι καποιος τα τρομαζει.Η συνθηκες του νερου σου ειναι σωτες,τι ηλικια εχουν,τα εχεις σε χαρεμακια?

Οπως γραφει και ο Πανος,και τα δικα μου ετσι εκαναν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-05-11, 10:14
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

δυστηχος τα mbuna ειναι πολυ ντροπαλα...
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-11, 10:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα δικα μου ειναι παντα εξω...ο
οτι και να κανουν..καυγαδες, σεξ... το διακοπτουν οποτε πλησιαζω στο τζαμι και ερχονται φατσα καρτα. ....
έτσι και τα δικά μου

Το ότι κρύβονται τρομαγμένα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος ώστε να μην νοιώθουν ασφάλεια ή να υπάρχει πρόβλημα στο νερό
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-11, 12:25
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι και να κανουν..καυγαδες, σεξ... το διακοπτουν οποτε πλησιαζω στο τζαμι και ερχονται φατσα καρτα.
Το ίδιο και τα δικά μου!!!

Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν είχα 130 λίτρα, όταν τα έβαλα σε 450 λίτρα όλα άλλαξαν.
__________________
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-11, 12:50
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

βαλτε haps να τα χαρητε! εστω και λιγα! :P πλακα κανω...
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-11, 16:54
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
τα δικα μου ειναι παντα εξω...
ετσι ηταν και μενα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-11, 17:26
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εστησες το ενυδρειο προσφατα ετσι εγω οταν ειχα τους δισκους στην υπογα με βλεπανε και εξαφανιζολ τον πρωτο καιρο που ηρθαν στο δωματιο το ιδιο τωρα ελα να σου δωσο τη μασκα να τους δεις απο κοντα μονο προσεχε μη σε δαγκωσουν

εγω πηστευω οτι ειναι η αλλαγη μετα απο λιγο καιρο θα σε κυνηγανε στα τζαμια οσο ντροπαλες και να ειναι σε μαθενουν οποτε μην ανχωνεσε ειναι κιχληδες


υ.γ αφρικη δεν ηθελες παρτα τωρα αμα ερθω θα σου φερω 2-3 σαλιγκαρια να βλεπεις και τιποτα να κινητε μεσα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-11, 17:37
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα δικα μου ειναι παντα εξω...οταν περνα καποιος απο κοντα τον ακολουθουν κατα μηκος του 1,70 μετρου....και στο φαγητο τρωνε απο το χερι μου....
δεν εχω μεγαλη πειρα με αυτα...αλλα η επαφη μου με τα μπουνα μου χαρισε εντελως διαφορετικες εμπειριες.
ισα ισα θα ελεγα οτι με χαλαει να με ακολουθουν οπου παω και θα προτιμουσα να κοιταν τη δουλεια τους για να βλεπω συμπεριφορες...
οτι και να κανουν..καυγαδες, σεξ... το διακοπτουν οποτε πλησιαζω στο τζαμι και ερχονται φατσα καρτα.
θα κοιταξω να βαλω ενα βιντεο καποια στιγμη...αν και το μαλαουι "διαλυεται" και θα κρατησω ενα ειδος μονο σε μικροτερο ενυδρειο.
καπος ετσι ειναι κ τα δηκα μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-11, 20:44
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και εγω με τους προλαλησαντες για την συμπεριφορα των μπουνα!
Τι τιμες εχει το νερο σου?
Ανεβασε και μια φωτο του ενυδρειου αν μπορεις!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-11, 13:43
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .
Ελπίζω να μπορέσω σήμερα να κάνω παρουσίαση του ενυδρείου και να βάλω και καμιά φωτό.......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-08-11, 11:36
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Επειδή από την τελευταία ανάρτηση πέρασε πολύς καιρός θέλησα να καταχωρήσω την τελική άποψη για την απορία που είχα εκφράσει πριν από περίπου 4 μήνες.
Τα ψαράκια μου σταδιακά άρχισαν να κυκλοφορούν έστω και με επιφύλαξη. Όλα τα έβλεπα μόνο όταν τα τάϊζα. Σιγά σιγά αυτό έτεινε να αλλάξει προς μεγάλη μου ευχαρίστηση βέβαια.
Η μεγάλη αλλαγή έγινε όταν έβαλα στο ενυδρείο 3 μικρά Labidochromis caeruleus.Στην αρχή υπήρξαν κάποιες αναγνωριστικές κινήσεις αλλά από τότε, πραγματικά δεν μετάνιωσα που επέλεξα τα mbuna. Βγάζουν πραγματικά απίθανες συμπεριφορές έστω και με τις ιδιαιτερότητες που έχουν, όπως άλλωστε όλα τα πετρόψαρα.
Τώρα πια έχουν φτάσει σε σημεία που περιέγραφαν οι συμφορουμίστες, με ακολουθούν όταν περνώ από κοντά τους, άσε δε στο τάισμα......σαν σκυλάκια.....χαρές που κάνουν.....
Ακόμη και τα μωρά όταν νιώθουν ότι μπορούν να απομακρυνθούν από την ασφάλεια της πέτρας τρέχουν να αρπάξουν την τροφή τους, που παρασύρεται από το ρεύμα.
Γι'αυτό Αφρική και ξερό ψωμί......μ'ακούς Χάρρη....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-08-11, 11:58
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρομαι πολυ,ολα θελουν τον χρονο τους.

Αλλα μια παρατηρση.

Κακος αν εβαλες και λαμπιτο στα 200 λιτρα.(αν καταλαβα καλα)και υποθετω οτι τωρα ειναι μικρα,αλλα οταν μεγαλωσουν θα δεις και εσυ το λαθος σου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-08-11, 12:12
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αμερικα φιλε αμερικα ελα παρτους μια ευδομαδα και μετα θα λες πωλουντε αφρικανες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06862 seconds with 12 queries