Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-08, 20:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Κλάδεμα stem plants

Εσείς πώς κλαδεύετε τα stem plants στο ενυδρείο?

Εγώ όταν το φυτό φτάσει στην επιφάνεια κόβω περίπου στη μέση του ύψους, και σιγά σιγά αυτό ξαναπετάει.. Και κατά καιρούς το ανανεώνω, αφαιρώντας το, και φυτεύοντας το κλάδεμα.. (είτε γιατί το κάτω έχει με τον καιρό μαζέψει άλγη, είτε γιατί παραχόντρυνε ο κορμός, κ.τ.λ.)

Από την άλλη πολλοί είναι αυτοί που κόβουν το κάτω μισό, και κρατάνε την "κορυφή" (το ξηλώνουν, και ξαναφυτεύουν το κλάδεμα, που είναι και οπτικά πιο όμορφο/φρέσκο και σε καλύτερη κατάσταση).. Είναι όμως ταλαιπωρία αυτή η διαδικασία, ειδικά όταν το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο..

Και αναρρωτιόμουν, στα υψηλών απαιτήσεων ενυδρεία που βλέπουμε στους διαγωνισμούς, πώς καταφέρνουν οι άτιμοι και κρατάνε τα stem plants σε τόσο καλή κατάσταση? Πόσο μάλλον όταν με τις συνθήκες φωτισμού/CO2, η ανάπτυξη των φυτών θα είναι ταχύτατη!

Σαν γκάλοπ περισσότερο την κάνω την ερώτηση, να ακούσουμε γνώμες και μήπως "ξεκλέψουμε" και κανά καλό tip..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-08, 20:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν δε με ενδιαφερει να αυξησω τα φυτα μου και θελω απλα καλαισθησια..κλαδευω...κραταω το πανω μερος (στο μεγεθο που το θελω το κοβω) και πεταω το απο κατω....
αν θελω αυξηση φυτων φυτευω ξανα το κατω μερος και περιμενω να βγαλει νεο μισχο τον οποιο θα κοψω και θα κρατησω και θα επαναλαβω τη διαδικασια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-08, 21:54
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παρομοίως ,απλώς αυτά που φυτεύω τα κόβω σε διάφορα ύψη έτσι ώστε όταν φυτευθούν ξεκινώντας πάντα απο τα κοντα προς τα ψηλά να σχηματίζουν μια πυκνή μάζα σαν μπαλίτσα για να φωτίζονται ολες οι ρίζες βέβαια μετα απο καμμια 10αριά μέρες χάνεται η ομοιογένεια λογω ανάπτυξης οπότε αν θέλω επαναλαμβάνω την διαδικασία ή τα αφήνω να πιάσουν επιφάνεια για να δώ και κανένα λουλουδάκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
The International Aquatic Plants Layout Contest 2007 mikenuke Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 1 16-06-07 18:58
Aquatic Plants Layout contest 2006 Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 16-01-06 22:40
Κλάδεμα. Juan Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 05-09-05 12:21
Διαγωνισμος: International Aquatic Plants Layout Contest '05 mikenuke Γλυκό νερό - Γενικά 1 07-03-05 01:13
Plants in a rift lake tank Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03418 seconds with 13 queries