Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-16, 10:14
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή Μόνο αρσενικές κιχλίδες στο ενυδρείο. Γίνεται ???

Ψάχνοντας κάποιες πληροφορίες έπεσα σε ένα πολύ παλιό θέμα που είχε ανοιχτεί στο GAB ...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4562
και επειδή δεν νομίζω ότι το θέμα είχε καταλήξει κάπου, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
Μπορείς να έχεις «μόνο» αρσενικές κιχλίδες στο ενυδρείο σου ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-16, 10:25
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω το εχω κανει(εν μερει) αλλα δεν το προτεινω πουθενα..
εχω και αρσενικα χωρις τα αναλογα θυληκα και το αναποδο..
τα haps ομως ειναι σχετικα πιο ηρεμα απο τα mbuna.
σε γενικες γραμμες ειναι λαθος.αν και δεν εχω σημαντικα προβληματα οπως το να μην παρουσιαζουν τα εντονα χρωματα τους.
στο επομενο ενυδρειο ομως θα φτιαχτουν χαρεμια.

σε mbuna δεν θα το δοκιμαζα παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-16, 10:41
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Κώστα έχω διαβάσει και ένα αντίστοιχο θέμα σε site του εξωτερικού παλιότερα, αλλά δεν είχα δώσει βάση. Το θέμα όμως είναι ότι οι εκτός από τα Haps το έχουν δοκιμάσει και μάλιστα χωρίς προβλήματα και με τα mbuna.

Ισχυρίζονται και εκείνοι ότι λόγο απουσίας των θηλυκών τα αρσενικά είναι πιο ήρεμα

Για αυτό ξανά-άνοιξα αυτό το θέμα, προκειμένου να μάθουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-16, 10:55
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κι ομως εχει να κανει με το ειδος.υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κυριαρχήσει ενα αρσενικο και τα αλλα να κρυβονται και να μην δειχνουν καθολου το χρωμα τους.
δηλαδη ειναι αλλιως να εχεις μερικα αρσενικα acei η sprengerae και αλλιως μερικα afra η elongatus η auratus.αρα σε γενικες γραμμες το αν θα ειναι ηρεμα η οχι ισχυει και με χαρεμια και με σκετα αρσενικα.
αντιθετα στα χαπς μπορεις ανετα να εχεις ενα compresisseps με ενα anagenys..δηλαδη αξιοι κυνηγοι και οι δυο αλλα σε ενα μεγαλο ενυδρειο θα ειναι απλα δυο χρωματιστοι ''μπουφοι'' που κολυμπανε αριστερα δεξια.
ενω αν στο ιδιο ενυδρειο τους βαλεις και τα αναλογα θυληκα θα γινει χαμος.

ξεκαθαρα λοιπον εχει να κανει με το χαρακτηρα και το ειδος του ψαριου.

αν δεις ομως το αμερικανικο στυλ που εχει πχ ενα τεραστιο ενυδρειο με τα παντα μεσα και ολα αρσενικα,σιγουρα καποια στιγμη θα αντιμετωπισει προβλημα.και αν δεν αντιμετωπισει τελικα σημαινει οτι τα ψαρια δεν ζουν φυσιολογικα.

ακομα και στην ιδια τη λιμνη αν δεις που εχει τονους νερου και ατελειωτα χαρεμια γινεται πολεμος μεταξυ αρσενικων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-16, 11:05
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Βρήκα ένα σχετικό παράδειγμα ..

http://www.cichlid-forum.com/article...le_malawi2.php

Δεν περιορίζεται μόνο στα αρσενικά, αλλά κάνει και mix με mbuna & haps.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-16, 11:13
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αραγε ενα μικροσωμο zebroides θα μπορει να κυκλοφορει ανενοχλητο μπροστα σε ενα κυνηγο τεραπλασιου μεγεθους?θα μπορει να τραφει σωστα?θα μπορει να ζησει χωρις στρες?
ειναι πολλα που μπορει να πανε στραβα.ενταξει νομος δεν ειναι τιποτα και πολλες φορες εχουμε δει να πηγαινουν καλα καποια ενυδρεια πειραμα..

ομως εδω τι πηγε στραβα σε ενα ενυδρειο 1000 λιτρα?
http://www.malawicichlidhomepage.com...s_christyi.htm
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-16, 11:37
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά πιστεύω ότι η αλήθεια πρέπει να βρίσκεται κάπου στη μέση.
Αρχίζω να πιστεύω δηλαδή (γιατί έως τώρα δεν το γνώριζα καν) μετά από αυτά που έχω διαβάσει, ότι θα μπορούσε να στηθεί ένα "τέτοιο" ενυδρείο, αλλά με αρκετή προσοχή και συμβιβασμούς (δηλαδή όχι έναν καθαρό κυνηγό με μικρά mbuna, ή κάποιο area/tank dominate mbuna με κάποια άλλα πιο ήσυχα Haps).

Αλλά και πάλι αυτό που μου κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι ο συνδιασμός τους χωρίς την παρουσία θηλυκών.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-16, 11:43
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αρα οτι κι αν επιλεξεις θα πρεπει να γνωριζεις τι πας να κανεις.για κανενα λογο δεν πρεπει να επιρεαστει κανεις απο μερικα βιντεακια στο youtube.
φυσικα ξεχνας τις γεννες οπως τις ξεχασα κι εγω.και παρολο που καποια ψαρια μου μπορουν να ζευγαρωσουν στο τελος δεν επιβιωνει τιποτα.δεν εχω και κρυψωνες βλεπεις..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-16, 17:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να έχεις «μόνο» αρσενικές κιχλίδες στο ενυδρείο σου ?
Η απάντηση μου στο ερώτημα είναι ναι υπό προϋποθέσεις.
Αλλά η ερώτηση που προκύπτει είναι "γιατί να κάνεις ένα all male ενυδρείο?"
Όλες οι "στρατοπεδικές" καταστάσεις είναι κατά τη γνώμη μου αφύσικες.
Το εγχείρημα ξεκίνησε με τη πρόθεση να φιλοξενούνται μόνο ψάρια με τα πιό εντυπωσιακά χρώματα δηλ. στην περίπτωση μας, αρσενικά.
Έτσι όμως είναι σε αντιδιαστολή με τη δική μου λογική. Εξηγώ: φιλοξενώ ένα είδος προσπαθώντας να του δώσω όσο μεγαλύτερο χώρο μπορώ και τις κατάλληλες συνθήκες ώστε να με ανταμείψει με ώρες ατέλειωτης παρατήρησης της φυσιολογικής άγριας συμπεριφοράς του (ανάπτυξη, κίνηση, χρώμα, οριοθέτηση περιοχής, ζευγάρωμα, γέννα, ανταγωνισμός, ιεραρχία κλπ κλπ). Σε ένα all male μοναστήρι-ενυδρείο θα βλέπεις, όπως λέει ο Κώστας, ότι "χρωματιστοι ''μπουφοι'' κολυμπανε αριστερα δεξια" Τι να το κάνω το ενυδρείο? δεν βάζω να δω National Geographic?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-05-16, 19:32
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Κλεόβουλε συμφωνώ ότι αυτού του είδους στήσιμο στερεί από εμάς τη δυνατότητα παρατήρησης της φυσικής συμπεριφοράς των ψαριών.
όμως το ερώτημα μου ή αν θέλεις η απορία μου έρχεται από το γεγονός ότι έως τώρα θεωρούσα ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο στη λογική ότι θα υπήρχαν πολλοί θάνατοι από τις μάχες στο ενυδρείο.
Από όσο διάβασα όμως υπό προυποθέσεις (στην επιλογή των ψαριών) τελικά αυτό είναι εφικτο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-05-16, 19:49
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Ετσι οπως το θετεις ειναι εφικτο.με προσεκτικη επιλογη ψαριων μπορεις ανετα να κανεις ενα all male ενυδρειο.το αν ειναι σωστο η οχι ειναι αλλη κουβεντα.δεν ξερω που ακουσες οτι θα υπαρχουν θανατοι ψαριων σε ενα τετοιο ενυδρειο αλλα τους παραγοντες στους εξηγησα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο χωρίς φίλτρο, γίνεται? symbil Γλυκό νερό - Γενικά 35 08-04-16 02:29
DIY τροφή για κιχλίδες (και όχι μόνο) Κλεόβουλος Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 6 22-06-15 18:10
Συμφώρηση σε ενυδρείο..Τι γίνεται? vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-11-07 00:24
Φεύγεις διακοπές;Με το ενυδρείο τί γίνεται; hellenicsun Γλυκό νερό - Γενικά 14 20-01-06 18:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04490 seconds with 15 queries