Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-15, 17:47
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή Πως πιανετε την μανα ?

Θελώ να ξεκινησω ενα απλο θεμα για να καταθεσουμε τεχνικες τουλαχιστον οσοι ασχολουμαστε ακομα με γεννες

- Με ποιο τροπο πιανετε την μανα απο το κυριως ενυδρειο οταν θελησετε να την βγαλετε στη γεννηστρα χωρις να την στρεσαρετε και φτυσει τα αυγα - ψαρακια και χωρις να ξεστησετε - ξαναστησετε ολοκληρο το ενυδρειο ????


θα ηταν ενδιαφερον να δουμε ισως κατι πρωτοτυπο σαν τεχνικη

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-15, 18:27
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αν και νεος στην Αφρικη ακομα,καημος μεγαλος!
Με ενδιαφερουν και εμενα οι απαντησεις και σπαω το κεφαλι μου να βρω τροπους.
Το μονο που εχω να σας καταθεσω (σαν λυση και σαν ερωτημα) ειναι οτι βρηκα ψαχνοντας στο ιντερνετ την λυση του "night vision".Καποιος το δοκιμασε με επιτυχια οπως αναφερει.Ειχε μια καμερα με λειτουργια νυχτερινης λυψης,με σβηστα φωτα την εβαλε να γραφει το ενυδρειο και παρακολουθωντας απο την οθομη της επιασε απροβλημματιστα οπως λεει το ψαρι του.
Δεν ξερω αν λειτουργει αλλα οταν χρειαστει ισως το δοκιμασω με καποιο γυαλι night vision που ειναι και φθηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-15, 19:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Ο καλυτερος τροπος ειναι να εχετε το καταλληλο ενυδρειο που να παρεχει τις προυποθεσεις να μπορει να γεννησει μονη της η μανα.ολα τα υπολλοιπα ειναι απλα λαθος.ποτε μου δεν επιασα την θυληκια οταν ασχολιομουν με γεννες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-15, 19:20
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καλυτερος τροπος ειναι να εχετε το καταλληλο ενυδρειο που να παρεχει τις προυποθεσεις να μπορει να γεννησει μονη της η μανα.ολα τα υπολλοιπα ειναι απλα λαθος.ποτε μου δεν επιασα την θυληκια οταν ασχολιομουν με γεννες.
Α) Συμφωνω !!

Β) Επειδη στην πραξη λιγο πολυ θα περασουμε απο το σταδιο ομως να ΜΗΝ εχουμε το ιδανικοτερο ενυδρειο και πληθυσμο γ αυτο, θεωρω οτι ειναι χρησιμο να ακουστουν γνωμες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από argy1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και νεος στην Αφρικη ακομα,καημος μεγαλος!
Με ενδιαφερουν και εμενα οι απαντησεις και σπαω το κεφαλι μου να βρω τροπους.
Το μονο που εχω να σας καταθεσω (σαν λυση και σαν ερωτημα) ειναι οτι βρηκα ψαχνοντας στο ιντερνετ την λυση του "night vision".Καποιος το δοκιμασε με επιτυχια οπως αναφερει.Ειχε μια καμερα με λειτουργια νυχτερινης λυψης,με σβηστα φωτα την εβαλε να γραφει το ενυδρειο και παρακολουθωντας απο την οθομη της επιασε απροβλημματιστα οπως λεει το ψαρι του.
Δεν ξερω αν λειτουργει αλλα οταν χρειαστει ισως το δοκιμασω με καποιο γυαλι night vision που ειναι και φθηνα.
το εχω δει κι εγω αλλα ειναι υπερβολη νομιζω ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Albatros : 02-10-15 στις 19:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-15, 20:11
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αρα μια καλη λυση ειναι να μαθετε στα ψαρια να μην φοβονται την αποχη!ναι καλα ακουσατε..το μαθαινω σε ολα τα ψαρια μου.βαζω την αποχη συχνα και την αφηνω λιγο μεσα και αλλες φορες την κραταω στο νερο με λιγο τροφη μεσα της.αποδιδει αρκετα αυτος ο τροπος.οπως και να εχει ομως το θεμα τα περισσοτερα θυληκα οταν τρομαξουν θα καταπιουν οτι εχουν στο στομα τους
κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει ευκολος τροπος.πρεπει να πολεμησεις αρκετα για να τα καταφερεις.και μην επιμενεις να το πιασεις ποτε επιτοπου.κανεις μια προσπαθεια και αν αποτυχει δοκιμαζεις αργοτερα.ποτε δεν επιμενεις εκεινη τη στιγμη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-15, 20:32
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Aν ειχα την απαντηση σ αυτο το ερωτημα θα ειχα γινει διασημος και πλουσιος..
Γενικα σε ενα σχετικα μικρο ενυδρειο -200-300 λιτρα- κατεβαζεις αρκετα το νερο,αν εχεις ενα κομματι πλεξιγκλας ή τελαρο με πλεγμα,στις καταλληλες διαστασεις περιοριζεις το ψαρι σε μια μερια,αφαιρεις τις πετρες και το πιανεις με την αποχη.Σε πιο μεγαλο ενυδρειο αναλογα με τα κουραγια και την ορεξη σου ενεργεις αντιστοιχα(αντε βγαλε καμια 50αρια κιλα πετρα και 300-400 λιτρα νερο..).Παντως μιλαμε για μια δυσκολη διαδικασια και φασαριοζικη..Με οποιαδηποτε αλλη μεθοδο μονο κατα τυχη θα πιασεις ειδικα το συγκεκριμενο ψαρι ..Με παγιδες κλπ μπορει να πιασεις ολα τα αλλα εκτος απο τη μανα..καμια φορα λεω να δοκιμασω στα υπουλα απλα με την αποχη.. με το που με βλεπει με την αποχη στο χερι ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!!!Εννοειται πως γεννηστρα λεμε ενα μικροτερο (50-60 λιτρα τουλαχιστον..) ενυδρειο -φανταζομαι αυτο για το οποιο ελεγες..-στο οποιο εχουμε ιδιο νερο με το κυριως ενυδρειο και ειναι ετοιμο στημενο με μπολιασμενο φιλτρο που θα μεινουν τα μικρα και μετα τη γεννα.Σ αυτο δεν βαζεις αμμο για βυθο -σκετο γυαλι για να καθαριζεται ευκολα- αλλα βαζεις μερικες πετρες (απο το ενυδρειο και με αλγη πανω τους καλυτερα) ωστε να νοιωθει ασφαλης η μανα και να φωλιασουν τα μικρα αργοτερα.Ως τιπ θα ελεγα το εξης..Προσωπικα το νερο της γεννηστρας το αποχλωριωνω με api stress coat και βαζω και στα 70 λιτρα μια δυο κουταλιες epsom salt,σε δυο δοσεις ,την πρωτη και την δευτερη μερα της απομονωσης..Αλλαγες στη γεννηστρα μεχρι τη γεννα κανω μια δυο το πολυ ,μικρες 10-15%.Mεσα στη γεννηστρα εχω και δυο τρια σαλιγκαρια ramshorn με τη λογικη οτι τρεφομενα με την αλγη απο τις πετρες στα αποβλητα τους αναπτυσεται infusoria..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-15, 20:32
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα μια καλη λυση ειναι να μαθετε στα ψαρια να μην φοβονται την αποχη!ναι καλα ακουσατε..το μαθαινω σε ολα τα ψαρια μου.βαζω την αποχη συχνα και την αφηνω λιγο μεσα και αλλες φορες την κραταω στο νερο με λιγο τροφη μεσα της.αποδιδει αρκετα αυτος ο τροπος.οπως και να εχει ομως το θεμα τα περισσοτερα θυληκα οταν τρομαξουν θα καταπιουν οτι εχουν στο στομα τους
κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει ευκολος τροπος.πρεπει να πολεμησεις αρκετα για να τα καταφερεις.και μην επιμενεις να το πιασεις ποτε επιτοπου.κανεις μια προσπαθεια και αν αποτυχει δοκιμαζεις αργοτερα.ποτε δεν επιμενεις εκεινη τη στιγμη.
Παρα πολυ σημαντικο αυτο!Δεν πρεπει να ειμαστε βιαστικοι και βαρβαροι.Θελουν επαφη και χρονο,σαν πρωην κατοχος ερπετου (ιγκουανα) για πολλα χρονια το ξερω πολυ καλα αυτο.Μια λαθος κινηση και χανοταν οτι εφτιαχνα για μηνες και παλι απο την αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-15, 20:51
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Βασιλη το εχεις αναγει σε επιστημη !!!

Εγω τις μισες φορες τα καταφερα με αποχη και με χερι στην αντιθετη πλευρα να του περιοριζει χωρο ωστε να παει στην αποχη, και τις μισες φορες προφανως στρεσαριστηκε και αφησε τα αυγα μεσα στην αποχη

Αν σκεφτω σαν μανα θα ηθελα μια ησυχη γωνια περ απο φασαριες και κυνηγητα οποτε εβαλα ενα γλαστρακι κομενο αναποδα να δημιουργησω κινητρο για να φωλιασει και να το κλεισω. Το αποτελεσμα ? μεσα σε 5 λεπτα το κυριαρχο αρσενικο το ειχε κανει δικο του και δεν πλησιαζε τιποτα

Εχω την πεποιθηση οτι θα υπαρχει κατι σαν παγιδα που θα προσελκυει τη μανα να μπει μεσα. Οχι με τροφη σιγουρα γιατι της ειναι αδιαφορη αλλα κατι. Ισως πχ ομοιωματα αυγων ... δεν ξερω. Μ αρεσει αυτος ο προβληματισμος



Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-15, 20:57
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη το εχεις αναγει σε επιστημη !!!

Εγω τις μισες φορες τα καταφερα με αποχη και με χερι στην αντιθετη πλευρα να του περιοριζει χωρο ωστε να παει στην αποχη, και τις μισες φορες προφανως στρεσαριστηκε και αφησε τα αυγα μεσα στην αποχη

Αν σκεφτω σαν μανα θα ηθελα μια ησυχη γωνια περ απο φασαριες και κυνηγητα οποτε εβαλα ενα γλαστρακι κομενο αναποδα να δημιουργησω κινητρο για να φωλιασει και να το κλεισω. Το αποτελεσμα ? μεσα σε 5 λεπτα το κυριαρχο αρσενικο το ειχε κανει δικο του και δεν πλησιαζε τιποτα

Εχω την πεποιθηση οτι θα υπαρχει κατι σαν παγιδα που θα προσελκυει τη μανα να μπει μεσα. Οχι με τροφη σιγουρα γιατι της ειναι αδιαφορη αλλα κατι. Ισως πχ ομοιωματα αυγων ... δεν ξερω. Μ αρεσει αυτος ο προβληματισμος
Aν το βρεις πες μου το και θα γινουμε και οι δυο πλουσιοι
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-15, 21:01
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

με υπομονη ολα γινονται!!
αφηστε τα βρε να γεννανε με την ησυχια τους..μην τα κυνηγατε τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-10-15, 21:05
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν το βρεις πες μου το και θα γινουμε και οι δυο πλουσιοι

Χαχαχαχα !

Υποσχομαι θα εισαι ο πρωτος που θα το ανακοινωσω.
Εξαλλου σου ανηκουν πολλα δικαιωματα των ψαριων μου ετσι κι αλλιως ...

Μηπως να εριχνα μεσα ενα μπουκαλι με κομενο το στομιο αναποδα και τα γνωστα και απ εξω να εχει μια φωτογραφια τετοια ????

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-10-15, 21:05
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
με υπομονη ολα γινονται!!
αφηστε τα βρε να γεννανε με την ησυχια τους..μην τα κυνηγατε τα ψαρια.
Γενικα συμφωνω..Με την καταλληλη διαρυθμιση -αρκετες μικροτερες πετρες μου δημιουργουν στενα περασματα που δεν χωρουν τα ενηλικα- θα γλυτωσουν καποια μικρα ισως..Αλλα μερικες φορες θελουμε να αναπαραγουμε εντατικοτερα καποια ψαρια,λογω σπανιοτητας ή οτι αλλο..-οποτε τιθεται το προβλημα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-10-15, 21:14
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

βρε εγω συμφωνω μαζι σου Billαλλα σαν αποτελεσμα δεν εχω δει κανεναν να βγαζει για πουλημα σπανια ειδη
μακαρι να υπαρξει ζητηση και θα κανω κι εγω το ιδιο.ετσι κι αλλιως θελω να ανεβει επιπεδο στην Ελλαδα το ενυδρειο μαλαουι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-10-15, 21:31
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε εγω συμφωνω μαζι σου Billαλλα σαν αποτελεσμα δεν εχω δει κανεναν να βγαζει για πουλημα σπανια ειδη
μακαρι να υπαρξει ζητηση και θα κανω κι εγω το ιδιο.ετσι κι αλλιως θελω να ανεβει επιπεδο στην Ελλαδα το ενυδρειο μαλαουι.
Τωρα θα γενικευσουμε στο θεμα του Χαρη..αλλα μια και ηρθε η κουβεντα..Οι αναπαραγωγη απο τους χομπιστες επαιξε ρολο και στην εξαπλωση του χομπυ σε ενα βαθμο αφου τα ψαρια μεταξυ μας τα δινουμε σε συμβολικο κοστος..καποτε ενα λαμπιντο το πουλαγαν τα πετσοπ 16 ευρω και ενα ασει 18..Ειχα πληρωσει τρεις λιθοβατες 48 ευρω..!Θυμαμαι ρεντ τσερυ 4 ευρω η μια..Τωρα εχουν πεσει αισθητα οι τιμες σε αυτα τα ειδη αφου οποιος θελει πρωτα τα αναζητα εδω και τα βρισκει φθηνα..Θελω να πω οτι οι αναπαραγωγες γενικα βοηθουν το χομπυ.
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-10-15, 21:38
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αυτο ελειπε!!κι εγω θα προτιμουσα να αγορασω ψαρια απο εδω μεσα!!μακαρι να μπορειτε να βγαζετε γεννες και να δινετε στα παιδια να καμαρωνω κι εγω ενυδρεια!!
εγω δυστυχως ακομα δεν θα το κανω γιατι ειμαι σιγουρος οτι κανεις δεν θα τα παρει ακομα κι αν τα χαρισω.ειναι και οι απαιτησεις σε χωρο τετοιες που δεν βοηθανε.οποτε θα αρκεστω στο να τα μεγαλωνω και να τα χερομαι μονος μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-10-15, 09:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
αφηστε τα βρε να γεννανε με την ησυχια τους..μην τα κυνηγατε τα ψαρια.
+1
με σωστή διαρρύθμιση/αναλογία πληθυσμού/κρυψώνες για τα νεογέννητα, θα διασωθούν τα πιο ανθεκτικά ψαράκια.
Υπάρχει και η λογική να στηθεί ένα ενυδρείο μόνο για αναπαραγωγή (λίγες πέτρες που βγαίνουν εύκολα, λίγη άμμος στο βυθό, 1 αρσ. και αρκετά θηλυκά). Έτσι απομακρύνουμε εύκολα το μπουκωμένο θηλυκό χωρίς πολύ στρες.
Αυτό όμως αξίζει να το κάνουμε για είδη που είναι σπάνια είτε στη φύση είτε στην αγορά. Κάτι τέτοιο είναι το ενυδρείο του Πασχάλη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87965 που αναπαράγει saulosi (αν και κατά τη γνώμη μου το αρσενικό του δεν είναι σωστή επιλογή άψογου μορφολογικά/χρωματικά απόγονου )
Να υπογραμμίσω επίσης ότι ένα ενυδρείο για τέτοιο σκοπό πρέπει να είναι species αφού ακόμα κι αν έχουμε συγκάτοικους συμβατά είδη σε σωστό αριθμό, πάντα υπάρχει η πιθανότητα στα mouthbrooders να υπάρξει τυχαίος υβριδισμός
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-10-15, 10:43
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Τα μπουκομένα Mbuna φοβούνται και κρίβονται πολύ... είναι λογικό. Υπολογίζεις πόσες μέρες ειναι μπουκομένη και ανάλλογα το είδος ξέρεις πότε πρέπει να την πας σε άλλο ενυδρείο μόνη της να γεννήσει. Το πιο εύκολο είναι το ενυδρείο να είναι lite από πέτρες και αυτές έτσι τοποθετημένες που να μπορεις να πιάσεις το ψάρι. Η πιο κοινή μέθοδος είναι να γνωρίζεις που κοιμάτε το ψάρι, και πριν σβήσουν τα φώτα αφαιρείς λίγες πέτρες. Μετά από ώρες με σβηστά φώτα αφαιρείς νερό και μερικές πέτρες ακόμα, ανοίγεις φώτα και πιάνεις εύκολα τα ψαρι με απόχι ή με γυάλινο βάζο τοποθετημένο σε κάποιο περασμα. Εναλάκτικά αφερείς το αρσενικό

Ανάλογα το είδος ψαριού και το aquascape του ενυδρείου ο καθένας μας προσαρμόζει την τεχνική του... που μπορεί να διαφέρει πολύ μεταξύ μας.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-10-15, 18:47
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μπουκομένα Mbuna φοβούνται και κρίβονται πολύ...
γιατι λοιπον να μην ειναι αυτη η λυση ?

σκεφτειτε ενα ενυδρειο με πετρες αλλα ουσιαστικα χωρις κρυψωνες εκτος απο μια προφανης η οποια μπορει να ειναι πχ ενα βαζο οπως λετε αλλα οχι γυαλινο να μπαινει φως αλλα κεραμικο

οποτε οταν προσπαθεις να το πιασεις λογικα θα δοκιμασει να κρυφτει εκει

το κλεινεις και τελος

το ενδεχομενο αγχους του ψαριου βεβαια δεν μπορω να το προβλεψω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-10-15, 19:23
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ανχος δεν θα εχει αμα κλεισεις το δοχειο με το ψαρι μεσα.ισα ισα ειναι καλυτερο απο την αποχη.το θεμα ειναι αν θα τα καταφερεις..γενικα δεν εχω δει να αποδιδει πολυ καλα το θεμα 'παγιδα'.φυσικα αν το καταφερεις δωσε μας πληροφοριες!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-10-15, 19:14
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

και ρε παιδιά πως πιάνετε μετά τους γόνους για να τους μεταφέρετε αλλού ? ή περιμένουμε να μεγαλώσουν λίγο για να τους πιάσουμε? έχω αυτή την απορία γιατί βλέπω τα δικά μου να κάνουν παιχνίδια και μάλλον θα δώ ουρίτσες σε κανένα μήνα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-10-15, 15:40
Το avatar του χρήστη MAVROGP
MAVROGP Ο χρήστης MAVROGP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Πρόσφατα προσπάθησα χωρίς επιτυχία να στριμώξω το γόνο με δύο απόχες. Αφού δεν τα κατάφερα τα ρούφηξα με το λάστιχο αλλαγής νερού μέσα σε ένα κουβά και τα μετέφερα σε γεννήστρα από δίχτυ εντός του ενυδρείου. Όταν μεγαλώσουνε θα πρέπει να δω με τι τρόπο όμως θα γίνει η επανένταξη τους χωρίς να φαγωθούνε.
__________________
"Ακολούθησε το ρυθμό της φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή". Ralph W. Emerson.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-10-15, 15:42
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MAVROGP Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσφατα προσπάθησα χωρίς επιτυχία να στριμώξω το γόνο με δύο απόχες. Αφού δεν τα κατάφερα τα ρούφηξα με το λάστιχο αλλαγής νερού μέσα σε ένα κουβά και τα μετέφερα σε γεννήστρα από δίχτυ εντός του ενυδρείου. Όταν μεγαλώσουνε θα πρέπει να δω με τι τρόπο όμως θα γίνει η επανένταξη τους χωρίς να φαγωθούνε.
Σκοπός είναι να τα δώσω σε παιδιά απο το forum γιατί αν τα κρατήσω θα γίνει χαμός μέσα στο ενυδρείο. Το σκέφτηκα με το λάστιχο αλλαγής νερού αλλά δεν τρόμαξαν μόλις το έβαλες μέσα ? και πως τα δελέασες να έρθουν ? με τροφή ?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-10-15, 16:05
Το avatar του χρήστη MAVROGP
MAVROGP Ο χρήστης MAVROGP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Δεν υπήρχε δέλεαρ. Απλά είχαν κρυφτεί σε μία σχισμή από πέτρες οπότε τοποθέτησα μέσα στη σχισμή το λάστιχο και τα ρούφηξα. Έτσι απέφυγα να ξεστήσω τις πέτρες.
__________________
"Ακολούθησε το ρυθμό της φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή". Ralph W. Emerson.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-10-15, 16:11
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MAVROGP Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπήρχε δέλεαρ. Απλά είχαν κρυφτεί σε μία σχισμή από πέτρες οπότε τοποθέτησα μέσα στη σχισμή το λάστιχο και τα ρούφηξα. Έτσι απέφυγα να ξεστήσω τις πέτρες.
Πρέπει να ήσουνα και τυχερός,έτσι είχα προσπαθήσει και εγώ αλλά δεν έχει τόση δύναμη ώστε να τα ρουφήξει!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-10-15, 17:52
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Μιλάς για ημερών γόνους ή πιο μεγάλα ?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-10-15, 18:53
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

η φυση δινει τη δυνατοτητα στα ισχυρα νεογνα να επιβιωσουν.προσπαθηστε να κανετε το ενυδρειο σας οσο πιο κοντα στις φυσικες επιλογες επιβιωσης.αυτο το ρουφηγμα με το λαστιχο δεν ειναι και τοσο ωραιο.
στο κατω κατω τι θα πετυχει κανεις?100% επιβιωση?δηλαδη τι θα κανετε αν ξαφνικα εχετε 200-250 μικρα απο μερικες θυληκες?θα βρειτε να τα δωσετε?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-10-15, 19:00
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
η φυση δινει τη δυνατοτητα στα ισχυρα νεογνα να επιβιωσουν.προσπαθηστε να κανετε το ενυδρειο σας οσο πιο κοντα στις φυσικες επιλογες επιβιωσης.αυτο το ρουφηγμα με το λαστιχο δεν ειναι και τοσο ωραιο.
στο κατω κατω τι θα πετυχει κανεις?100% επιβιωση?δηλαδη τι θα κανετε αν ξαφνικα εχετε 200-250 μικρα απο μερικες θυληκες?θα βρειτε να τα δωσετε?
αν είναι να εξυπηρετήσουμε παιδιά που τώρα ξεκινάνε το χόμπι δεν θα με πείραζε να τα μοιράσω δεδομένου ότι δεν θα μπορώ να καλύψω τις ανάγκες σε όσα μικρά απομείνουν στο ενυδρείο μου γιατί σίγουρα θα είναι σε 2ψήφιο αριθμό.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-10-15, 19:10
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ξερω πολυ καλα γιατι το προσπαθειτε και μπραβο σας αλλα επειδη εχω περασει απο αυτο το σταδιο πιστεψε με θα δυσκολευτεις αρκετα αν κανεις τοσο επιτυχημενες αναπαραγωγες.
εκτος κι αν προσπαθουμε να σωσουμε και διαδωσουμε καποιο σπανιο ειδος η ειδος προς εξαφανιση.
εγω παντως δυσκολευτηκα πολυ εκεινα τα χρονια που εκανα αναπαραγωγες και τα ψαρια κατεληγαν σε διαφορα πετσοπ οπου ελαχιστα επιβιωναν και ακομα λιγοτερα εβρισκαν ενα καλο 'σπιτι'..ενταξει δεν υπηρχαν και τα φορουμ,ουτε καν το χρησιμο δυαδικτιο για να βοηθησουν την περιπτωση μου.

για να μην παρεξηγηθω εγω ειμαι στο πλευρο των 'αφρικανων' και οτι γραφω εχει σκοπο να βοηθησει.απλα δινω τροφη για σκεψη
καλη επιτυχια στο 'ψαρεμα' σας
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-10-15, 23:03
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερω πολυ καλα γιατι το προσπαθειτε και μπραβο σας αλλα επειδη εχω περασει απο αυτο το σταδιο πιστεψε με θα δυσκολευτεις αρκετα αν κανεις τοσο επιτυχημενες αναπαραγωγες.
εκτος κι αν προσπαθουμε να σωσουμε και διαδωσουμε καποιο σπανιο ειδος η ειδος προς εξαφανιση.
εγω παντως δυσκολευτηκα πολυ εκεινα τα χρονια που εκανα αναπαραγωγες και τα ψαρια κατεληγαν σε διαφορα πετσοπ οπου ελαχιστα επιβιωναν και ακομα λιγοτερα εβρισκαν ενα καλο 'σπιτι'..ενταξει δεν υπηρχαν και τα φορουμ,ουτε καν το χρησιμο δυαδικτιο για να βοηθησουν την περιπτωση μου.

για να μην παρεξηγηθω εγω ειμαι στο πλευρο των 'αφρικανων' και οτι γραφω εχει σκοπο να βοηθησει.απλα δινω τροφη για σκεψη
καλη επιτυχια στο 'ψαρεμα' σας
Κι εγώ είπα για το λάστιχο,γιατί το δοκίμασα αλλά τζίφος.........πλέον τα αφήνω στην τύχη τους!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξανα απο την αρχη. Andros Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 79 04-03-16 23:17
Ξανα απο το 0 tsoui Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 212 02-08-15 11:26
και ξανα εδω Singha Γλυκό νερό - Γενικά 2 28-04-13 18:55
ξανα απο την αρχη λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 5 13-01-10 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09228 seconds with 15 queries