Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-07, 16:14
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή AGA aquascaping contest 2007

Μόλις τώρα χάζευα τα ενυδρεία που διαγωνίζονταν

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi

καταπληκτικό το best of sow (πρώτο και στον διαγωνισμό της ADA), Λεωνίδα συγχαρητήρια για την συμμετοχή σου .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaia : 10-11-07 στις 18:01
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-07, 00:38
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

http://showcase.aquatic-gardeners.or...=0&vol=3&id=74
Aυτο το ειδατε??? Πολλα λιτρα...
Ηθελα να ηξερα, πως περιποιειται τα φυτα ο μιστερ Ολιβερ?? Βαζει χερακι μεσα στο ενυδρειο???
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-07, 00:58
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia Εμφάνιση μηνυμάτων
http://showcase.aquatic-gardeners.or...=0&vol=3&id=74
Aυτο το ειδατε??? Πολλα λιτρα...
Ηθελα να ηξερα, πως περιποιειται τα φυτα ο μιστερ Ολιβερ?? Βαζει χερακι μεσα στο ενυδρειο???
200 pieces x Neritina natalensis, 100 pieces x Otocinclus affinis, 1000 pieces x Paracheirodon axelrodi, 35 pieces x Serrasalmus nattereri

__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-07, 14:46
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Όντως το παράκανε ο τύπος.. αλλά είναι πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα... φανταστείτε πόσο ταίζει..

Πάντως αυτό http://showcase.aquatic-gardeners.or...=0&vol=3&id=75 είναι κορυφή..και πολλά άλλα..

Καλή η προσπάθεια αλλά όχι για τα γούστα μου.. όπως λέει ο σχολιαστής ή το μισείς ή το αγαπάς.. http://showcase.aquatic-gardeners.or...=0&vol=0&id=20

Γενικά είναι φανερό ότι όλοι στην κατηγορία small είναι επιρεασμένοι από Αμάνο..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-07, 15:01
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το δεντράκι τί είναι????Να φανταστώ ότι δέν το βρίσκεις Ελλάδα?Και αν παραγγείλεις θα σου πάει ο κούκος αηδόνι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-07, 15:23
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το δεντράκι τί είναι????Να φανταστώ ότι δέν το βρίσκεις Ελλάδα?Και αν παραγγείλεις θα σου πάει ο κούκος αηδόνι?
Nομιζω οτι ειναι μια καλοσχηματισμενη Java Moss.
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-07, 15:25
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia Εμφάνιση μηνυμάτων
Nομιζω οτι ειναι μια καλοσχηματισμενη Java Moss.
Και ο κορμός δικός της είναι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-07, 15:45
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

δεν ξερω ,αλλα στην ''δικη'' μου κατηγορια στα 400λιτρα και πανω,μου αρεσε πολυ το ιταλικο που πηρε τη δευτερη θεση...πολυ περισσοτερο απο αυτο της πρωτης θεσης.
μπραβο λεωνιδα και απο μενα για την συμμετοχη σου,και κριμα που δεν ειδαμε φετος περισσοτερες ελληνικες συμμετοχες,σε αντιθεση με γαλλους και ιταλους που κατεβηκαν αρκετοι φετος....
αντε και του χρονου....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-07, 17:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το δεντρακι ειναι κομματι ξυλο με java moss επανω. Εμενα δεν μου λεει τιποτα αυτο το ενυδρειο - ενα τοπιο πανω απο το νερο που το βαλαμε κατω απ το νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-07, 17:54
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εμενα δεν μου λεει τιποτα αυτο το ενυδρειο - ενα τοπιο πανω απο το νερο που το βαλαμε κατω απ το νερο...
Συμφωνώ απόλυτα. Σαν ενυδρείο θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω ως κακόγουστο.

Επίσης σε πολλές συνθέσεις έχω δει μεγάλο αριθμό ψαριών, ή αταίριαστα μεταξύ τους ψάρια, έχω δει παράλογες κριτικές, πολλές "το έκανα ίδιο με ένα του Amano" περιπτώσεις κλπ.

Επειδή μπορεί να είμαι λάθος αφού δεν γνωρίζω τα κριτήρια της επιτροπής (πχ στην περίπτωση του δέντρου, ίσως να δίνουν περισσότερο βάρος στην πρωτοτυπία) μπορεί κάποιος που συμμετείχε να μας πει 2-3 πράγματα στο τι προσέχουν, τι κρίνουν ποια η συνολική διαδικασία;

Επίσης υπάρχει κάποιο post που να αναφέρεται το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να συμμετέχει στον διαγωνισμό;
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-07, 19:10
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή μπορεί να είμαι λάθος αφού δεν γνωρίζω τα κριτήρια της επιτροπής (πχ στην περίπτωση του δέντρου, ίσως να δίνουν περισσότερο βάρος στην πρωτοτυπία) μπορεί κάποιος που συμμετείχε να μας πει 2-3 πράγματα στο τι προσέχουν, τι κρίνουν ποια η συνολική διαδικασία;

Επίσης υπάρχει κάποιο post που να αναφέρεται το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να συμμετέχει στον διαγωνισμό;
http://showcase.aquatic-gardeners.or...wpage&name=faq
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-07, 20:08
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Εγώ δεν είμαι τόσο απόλυτος , μπορεί να μην μου αρέσει το στύλ με τα δεντράκια και τους καταρράκτες αλλά μ' ευχαριστεί να βλέπω στους διαγωνισμούς και δείγματα από τα πιο όμορφα του είδους αυτού . Το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να παίρνουν θέσεις στην τριάδα . Κάτι παρόμοιο έγινε και στην κατηγορία με τα βιοτοπικά στην οποία πήρε θέση στην τριάδα ένα ενυδρείο που χαρακτηρίστηκε ως μη ορθό βιοτοπικά.
Τα κριτήρια συνήθως έχουν να κάνουν με την ισορροπία , τη συνολική εντύπωση , την συμβατότητα και την αρμονία μεταξύ φυτών , ψαριών και των υλικών που χρησιμοποιούνται , την δυσκολία συντήρησης κλπ. Το κριτήριο της φυσικότητας σε μερικές περιπτώσεις ή πάει περίπατο ή θεωρείται ότι απεικονίζεται με φυσικότητα ένα τοπίο υπό κλίμακα μέσα σ' ένα ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-07, 21:28
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Δηλαδή με συγχωρείτε,να δείς java moss να έχει πιάσει πάνω σε ξύλο παρομοίως με τη φωτο δέν παίζει?Γιατί εγώ το έχω δεί αρκετές φορές.Ο άνθρωπος ούτε καμμιά ακρόπολη έχει βάλει ούτε κανά ναυάγιο για να πούμε πως είναι ένας βυθισμένος πάνω κόσμος.Και εμείς σχεδόν όλοι έχουμε και ξύλα αλλά και java moss μέσα στα ενυδρεία μας,απλά σε κάποιους δέν αρέσει ο τρόπος που είναι τοποθετημένα έτσι,αυτό βέβαια είναι με την όρεξη και το γούστο του καθενός,δέν αντιλέγω....σε κάποιους αρέσει,σε κάποιους όχι.Όλοι μας στήνουμε τα ενυδρεία μας,άρα όλα τα ενυδρεία στημένα είναι,δέ μπορείς να πετάξεις μέσα χαλίκι πέτρες ξύλα και φυτά και να τα αφήσεις έτσι,θα τα στήσεις,ο καθένας όπως του αρέσει να το βλέπει, ή προσπαθώντας να μοιμηθεί τη φύση....Δέ βλέπω λοιπόν κάτι παράλογο σε αυτό το ενυδρείο,προσωπικά μου αρέσει αρκετά και πιστεύω πως κανείς δέ μπορεί να μη του αναγνωρίσει πως είναι αρκετά δουλεμένο....Εκτός άν έχει πέσει μοντάζ.
Πάντα φιλικά....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-11-07, 21:41
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το οτι ειναι αρκετα δουλεμενο ειναι αυτονοητο - διαγωνισμος αρχιτεκτονικης ενυδρειων ειναι, και ειναι δεδομενο οτι αυτοι που συμμετεχουν εχουν ξεπερασει το σταδιο "κραταω ενα φυτο ζωντανο".
Σιγουρα ολοι στηνουμε τα ενυδρεια μας. Το θεμα ειναι να τα στηνουμε ετσι που να θυμιζουν ενα φυσικο βυθο (κι ας μην υπαρχουν τα συγκεκριμενα φυτα μαζι στη φυση). Να σου δινουν την αισθηση οτι αυτο που βλεπεις συμβαινει μεσα στο βυθο μιας λιμνης, ενος ποταμιου, της θαλασσας.
Τα δεντρακια με τα μονοπατακια και τους καταρρακτες δεν δινουν αυτην την αισθηση, και εγω να βλεπω ψαρια να κολυμπανε στην κορυφη του πλάτανου μου κανει καπως... Ειδικα αν παιρνει και το 1ο βραβειο...ισως η κριτικη επιτροπη φετος ηταν μονο αμερικανοι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-11-07, 22:02
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Tα ψαρια που θα κολυμπανε πανω απο τον πλατανο μπορουνε να ειναι και εκπαιδευμενα?
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-11-07, 22:07
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω να βλεπω ψαρια να κολυμπανε στην κορυφη του πλάτανου μου κανει καπως... Ειδικα αν παιρνει και το 1ο βραβειο...ισως η κριτικη επιτροπη φετος ηταν μονο αμερικανοι...
Αυτό ίσως να ήταν το μόνο που δέ μου άρεσε,ότι τα ψάρια έχουν ρόλο κομπάρσου σε αυτή την περίπτωση και εκεί είναι που με χαλάει κάτι,γιατί από αρχιτεκτονική όντως είναι πολύ καλό.Το να τα στήσεις ένα ενυδρείο ετσι που να θυμίζει ενα φυσικό βυθό είναι το πιό λογικό,ίσως και το πιο σωστό....άν όμως κάποιος επιθυμεί να κάνει παραλλαγές και επιτυχημένες μάλιστα τότε μπορεί το αποτέλεσμα να αξίζει τον κόπο,ίσως κάποιος να το θαυμάσει για την πρωτοτυπία του.Αυτό που θέλω να πώ είναι πως δέ μου φαίνεται απαραίτητη προυπόθεση ένα ενυδρείο να θυμίζει φυσικό βυθό για να είναι όμορφο.Βέβαια όπως είπα και στο προηγούμενο πόστ αυτό είναι στην άποψη του καθενός,και ο φυσικός βυθός είναι ο λογικότερος στόχος για ένα χομπίστα και ο καταλληλότερος για τα ζωντανά,χωρίς να σημαίνουν όμως όλα αυτά πως σε κάθε κανόνα δέν υπάρχει πάντα η εξαίρεση....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-11-07, 23:35
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

george αν και το έχω διαβάσει σε ευχαριστώ

Παράθεση:
Το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να παίρνουν θέσεις στην τριάδα
Παράθεση:
τα βιοτοπικά στην οποία πήρε θέση στην τριάδα ένα ενυδρείο που χαρακτηρίστηκε ως μη ορθό βιοτοπικά.
gaia το έθεσες καλύτερα από εμένα. Αυτό ήθελα κι εγώ να πω αλλά μάλλον άλλο βγήκε.

Παράθεση:
Τα κριτήρια συνήθως έχουν να κάνουν με την ισορροπία , τη συνολική εντύπωση , την συμβατότητα και την αρμονία μεταξύ φυτών , ψαριών και των υλικών που χρησιμοποιούνται , την δυσκολία συντήρησης κλπ. Το κριτήριο της φυσικότητας σε μερικές περιπτώσεις ή πάει περίπατο ή θεωρείται ότι απεικονίζεται με φυσικότητα ένα τοπίο υπό κλίμακα μέσα σ' ένα ενυδρείο.
Ως προς τα 2 πρώτα ΟΚ, για την συμβατότητα ψαριών, φυτών κλπ καθώς και την φυσικότητα, έχω σαφείς αντιρρήσεις ότι λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

Φίλε Tkagem
Παράθεση:
Ο άνθρωπος ούτε καμμιά ακρόπολη έχει βάλει ούτε κανά ναυάγιο για να πούμε πως είναι ένας βυθισμένος πάνω κόσμος.Και εμείς σχεδόν .... ....Δέ βλέπω λοιπόν κάτι παράλογο σε αυτό το ενυδρείο,προσωπικά μου αρέσει αρκετά και πιστεύω πως κανείς δέ μπορεί να του αναγνωρίσει πως είναι αρκετά δουλεμένο....Εκτός άν έχει πέσει μοντάζ.
Ακόμη κι αν είχε ακρόπολη δεν θα με πείραζε (αρκεί βέβαια η ακρόπολη να μη επηρρέαζε τις συνθήκες διαβίωσης των ψαριών). Όπως είπα και πριν, το έθεσε σωστά ο gaia, τουλάχιστον να μην ήταν στα 3 πρώτα ή όπως λέει κι ο Tolis :
Παράθεση:
Τα δεντρακια με τα μονοπατακια και τους καταρρακτες δεν δινουν αυτην την αισθηση, και εγω να βλεπω ψαρια να κολυμπανε στην κορυφη του πλάτανου μου κανει καπως... Ειδικα αν παιρνει και το 1ο βραβειο...
Ήμουν απόλυτος ως προς αυτό και μόνο (αλίμονο αν η προσωπική μου γνώμη αποτελούσε κριτήριο του αν ένα ενυδρείο είναι καλό ή όχι).

Για το αν έχει πέσει μοντάζ, εξακολουθώ να περιμένω από κάποιον που συμμετείχε διευκρινίσεις για κάποια θέματα όπως το "φωτογραφίζω-παίζω με το photoshop-στέλνω" ισχύει ή όχι;;

Επίσης κάποια πράγματα που αναφέρεις είναι και οι δικές μου απορίες για αυτό έθεσα τα ερωτήματα όπως :

Παράθεση:
... τα ψάρια έχουν ρόλο κομπάρσου
.

άρα τι έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο ;;


Παράθεση:
....γιατί από αρχιτεκτονική όντως είναι πολύ καλό...
Συμφωνώ και επαυξάνω, είναι όμως η αρχιτεκτονική κριτήριο ;; Α ναι, ΟΚ

Παράθεση:
..άν όμως κάποιος επιθυμεί να κάνει παραλλαγές και επιτυχημένες μάλιστα τότε μπορεί το αποτέλεσμα να αξίζει τον κόπο,ίσως κάποιος να το θαυμάσει για την πρωτοτυπία του.
Συμφωνώ και επαυξάνω, είναι όμως η πρωτοτυπία κριτήριο ;; Α ναι, ΟΚ

Και να προσθέσω
Μιλάμε για περιπτώσεις ενυδρείου που "τρέχει" ; Τουλάχιστον οι ελληνικές συμμετοχές που γνωρίζω ήταν όλες κάτι τέτοιο.

Όμως οι περισσότερες περιπτώσεις πιστεύω (και φαίνεται με γυμνό μάτι) είναι η φάση που έχω κάποια λεφτά δικά μου ή ή φίλων ή εταιρίας και επίσης μια καλή εμπειρία σε ενυδρεία, αγοράζω πολλά και ωραία φυτά, πέτρες, ρίζες, δίνω σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα ένα πρωτότυπο look (άσχετο με την φύση μεν, αρχιτεκτονικά, σχεδιαστικά, καλλιτεχνικά, ορθό δε) βγάζω τέλειες φωτογραφίες, μπορεί να τις διορθώσω και με το photoshop (π.χ που δεν υπάρχει ούτε αεραντλία στο ενυδρείο αλλά το νερό στην επιφάνεια έχει έναν τέλεια ελεγμένο κυματισμό πως τον έκανε - φύσαγε με το στόμα ; ), α, και στο τέλος πετάω μερικά ψάρια μέσα.

Αν η επιτροπή βαθμολογεί αυτό τότε ορθώς πράττει. Απλά θα περίμενα κάτι καλύτερο...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-11-07, 08:36
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Τα κριτήρια όπως αναφέρονται από τους διοργανωτές

http://showcase.aquatic-gardeners.or...elines-judging
-------------------------
και τα κριτήρια για τον διαγωνισμό της ADA

http://www.adaeuro.com/Contest2006_eng.asp

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaia : 12-11-07 στις 08:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-11-07, 09:12
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Κατάλαβα αρκετά, βλέποντας τα πιο κάτω :
  • Viability of Aquascape - maximum 15 points
    • Is the aquascape set up in a manner which, with proper maintenance, is likely to lead to long term success of the aquarium?
    • If used, are the plants selected for the aquascape appropriate for long term use in an aquarium?
    • If visible, are the animals selected as inhabitants of the tank likely to cause damage to one another or to the aquascape itself?
¶ρα η επιτροπή ορθώς βαθμολογεί, ενώ εγώ άλλο φανταζόμουν.
Σε ευχαριστώ gaia!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-11-07, 19:35
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθελα να ηξερα, πως περιποιειται τα φυτα ο μιστερ Ολιβερ?? Βαζει χερακι μεσα στο ενυδρειο???
Προφανώς τα πιράνχας μπήκαν εκ των υστέρων για χάρη της φωτογράφισης.

Πολύ καλή προσπάθεια πάντως όλων των διαγωνιζομένων.

Μπράβο και στον δικό μας το Λεωνίδα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
The International Aquatic Plants Layout Contest 2007 mikenuke Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 1 16-06-07 18:58
Διαγωνισμος: 2006 AGA Aquascaping Contest (μεχρι 22/9) mikenuke Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 17-11-06 18:01
Ο mr. Best Of Show - AGA 2005 gaia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 10 09-01-06 21:57
Διαγωνισμος: AGA Aquascaping Contest mikenuke Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 39 15-11-05 21:53
Εχει κανεις το CD "AGA Aquascaping Contest"? mikenuke Γλυκό νερό - Γενικά 0 07-03-05 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07985 seconds with 15 queries