Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-17, 13:08
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Post Καλοκαιρινές διακοπές και ενυδρείο

Καλησπέρα σας,

Το ενυδρείο μου είναι το RIO 125 φυτεμένο, με κατοίκους μια συμμορία από κεφάτα cherry barbs! Έχω φτιάξει το γνωστό σύστημα με τα ανεμιστηράκια για ψύξη και προσπαθώ να τελειώσω και ένα πολύ απλό σύστημα αναπλήρωσης. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μία γενική πρόβα για το τι θα συμβεί στο ενυδρείο αν λείψω μερικές ημέρες ώστε να προσαρμόσω την αναπλήρωση ανάλογα (μέγεθος δοχείου αναπλήρωσης, ρουτίνα αναπλήρωσης κτλ). Την Παρασκευή το απόγευμα που μας πέρασε λοιπόν έκανα αλλαγή νερού καθάρισα τα πάντα (φίλτρο αντλία κτλ) τοποθέτησα το αυτόματο τάισμα και έφυγα. Κυριακή βράδυ γύρισα και παρατήρησα τα εξής:

- Η υγρασία στο χώρο πριν φύγω ήταν 34% όταν γύρισα ήταν 59% (με εξωτερική υγρασία 38%).

- Η θερμοκρασία χώρου είχε ανέβει από τους 29 στους 31 βαθμούς αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο.

- Το αυτόματο τάισμα δούλεψε κανονικά τα ψαράκια ήταν κεφάτα όπως πάντα.

- Το ενυδρείο είχε χάσει 6,5 - 7 λίτρα νερό σε δύο μέρες.

Από αυτά κράτησα 2 στοιχεία στα οποία θέλω τη βοήθειά σας:

1) Όσοι έχετε συστήματα αναπλήρωσης τι μέγεθος δοχείου έχετε; Το γεμίζετε πριν φύγετε ή γεμίζει αυτόματα με κάποιο φλοτέρ πχ; Κάνετε κάποια επεξεργασία στο νερό κατά το γέμισμα;

2) Η υγρασία στο σπίτι αυξήθηκε πάρα πολύ. Όσο αυξάνεται η υγρασία τόσο περισσότερο πρέπει να λειτουργούν τα ανεμιστηράκια για να ψύξουν το νερό του ενυδρείου. Θεωρώ ότι αν ανάβω το κλιματιστικό έστω 1 ώρα την ημέρα θα έχω και χαμηλότερη υγρασία και λιγότερη ζέστη μέσα στο σπίτι οπότε και μικρότερη ανάγκη για ψύξη (και σίγουρα καλύτερη απόδοση στο σύστημα ψύξης). Οπότε βρήκα βρήκα συσκευές που μπορούν να ελέγξουν το κλιματιστικό (πχ 1, 2, ) με wi-fi. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια από αυτές ή ενδεχομένως κάποια άλλη;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-17, 14:54
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,

Το ενυδρείο μου είναι το RIO 125 φυτεμένο, με κατοίκους μια συμμορία από κεφάτα cherry barbs! Έχω φτιάξει το γνωστό σύστημα με τα ανεμιστηράκια για ψύξη και προσπαθώ να τελειώσω και ένα πολύ απλό σύστημα αναπλήρωσης. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μία γενική πρόβα για το τι θα συμβεί στο ενυδρείο αν λείψω μερικές ημέρες ώστε να προσαρμόσω την αναπλήρωση ανάλογα (μέγεθος δοχείου αναπλήρωσης, ρουτίνα αναπλήρωσης κτλ). Την Παρασκευή το απόγευμα που μας πέρασε λοιπόν έκανα αλλαγή νερού καθάρισα τα πάντα (φίλτρο αντλία κτλ) τοποθέτησα το αυτόματο τάισμα και έφυγα. Κυριακή βράδυ γύρισα και παρατήρησα τα εξής:

- Η υγρασία στο χώρο πριν φύγω ήταν 34% όταν γύρισα ήταν 59% (με εξωτερική υγρασία 38%).

- Η θερμοκρασία χώρου είχε ανέβει από τους 29 στους 31 βαθμούς αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο.

- Το αυτόματο τάισμα δούλεψε κανονικά τα ψαράκια ήταν κεφάτα όπως πάντα.

- Το ενυδρείο είχε χάσει 6,5 - 7 λίτρα νερό σε δύο μέρες.

Από αυτά κράτησα 2 στοιχεία στα οποία θέλω τη βοήθειά σας:

1) Όσοι έχετε συστήματα αναπλήρωσης τι μέγεθος δοχείου έχετε; Το γεμίζετε πριν φύγετε ή γεμίζει αυτόματα με κάποιο φλοτέρ πχ; Κάνετε κάποια επεξεργασία στο νερό κατά το γέμισμα;

2) Η υγρασία στο σπίτι αυξήθηκε πάρα πολύ. Όσο αυξάνεται η υγρασία τόσο περισσότερο πρέπει να λειτουργούν τα ανεμιστηράκια για να ψύξουν το νερό του ενυδρείου. Θεωρώ ότι αν ανάβω το κλιματιστικό έστω 1 ώρα την ημέρα θα έχω και χαμηλότερη υγρασία και λιγότερη ζέστη μέσα στο σπίτι οπότε και μικρότερη ανάγκη για ψύξη (και σίγουρα καλύτερη απόδοση στο σύστημα ψύξης). Οπότε βρήκα βρήκα συσκευές που μπορούν να ελέγξουν το κλιματιστικό (πχ 1, 2, ) με wi-fi. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια από αυτές ή ενδεχομένως κάποια άλλη;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Γιατί δε βάζεις ένα χρονοδιακόπτη στο κλιματιστικό σου να ανάβει μια ώρα τη μέρα? Ιδανικά, σε ώρα που να λειτουργεί ο φωτισμός του ενυδρείου. Κ έχεις καθαρίσει με 5 ευρώ.

Για το νερό αναπλήρωσης που λες, επειδή έχω κ γω την απορία, σκεφτόμουν να βάλω μια αεραντλία με χρονοδιακόπτη κ να δουλεύει ανά μισάωρο για να μη μένει στάσιμο το νερό αλλά δεν ξέρω αν είναι ενδεδειγμένη λύση.

Ανάλογα με την απώλεια λίτρων, καθορίζεις κ τη χωρητικότητα του δοχείου αναπλήρωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-17, 15:13
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Το δοχείο που θα χρησιμοποιήσω λογικά θα είναι αυτό της αλλαγής των 60 λίτρων. Με προβληματίζει αυτό που λες και εσύ ότι θα μείνει στάσιμο το νερό 10-15 ημέρες.
Όσο για το χρονοδιακόπτη αν και οι περισσότεροι δεν είναι για τα watt του κλιματιστικού το δοκίμασα και δεν παίζει δυστυχώς. Όταν δίνει ρεύμα ο χρονοδιακόπτης το κλιματιστικό κάνει αρχικά έλεγχο αλλά στη συνέχεια δεν ανοίγει. Και λογικό γιατί τότε στις διακοπές ρεύματος θα υπήρχε θέμα Από το εξωτερικό έχω βρει το broadlink rm2 με 20 ευρώ περίπου οπότε δεν είναι τόσο ακριβή σα λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-17, 17:12
pavlov Ο χρήστης pavlov δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2017
Περιοχή: Fira
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

κλιματιστικό ρυθμίζεται από τηλεκοντρόλ ,δεν χρειαζεται χρονοδιακόπτης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-17, 20:47
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δοχείο που θα χρησιμοποιήσω λογικά θα είναι αυτό της αλλαγής των 60 λίτρων. Με προβληματίζει αυτό που λες και εσύ ότι θα μείνει στάσιμο το νερό 10-15 ημέρες.
Όσο για το χρονοδιακόπτη αν και οι περισσότεροι δεν είναι για τα watt του κλιματιστικού το δοκίμασα και δεν παίζει δυστυχώς. Όταν δίνει ρεύμα ο χρονοδιακόπτης το κλιματιστικό κάνει αρχικά έλεγχο αλλά στη συνέχεια δεν ανοίγει. Και λογικό γιατί τότε στις διακοπές ρεύματος θα υπήρχε θέμα Από το εξωτερικό έχω βρει το broadlink rm2 με 20 ευρώ περίπου οπότε δεν είναι τόσο ακριβή σα λύση.
Έχεις δίκιο. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου όμως ένα χρονοδιακόπτη που έλεγε 'κατάλληλος για κλιματιστικό' (προφανώς πιο ακριβός). Αν βρω χρόνο το βραδυ στη δουλειά, θα κανω ένα ψάξιμο να στο δείξω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-17, 20:53
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το κλιματιστικο δεν αναβει αν ειναι σβηστο και του δωσεις ρευμα.επισης δεν εχουν ολα εβδομαδιαιο προγραμμα ωστε να μπορεις να τα ρυθμισεις για μια ωρα την ημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-17, 21:22
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Τα δοκίμασα όλα δεν παίζει με κανένα τρόπο. Εχεις κανένας εμπειρία με το broadline rm2 ή κάτι παρόμοιο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-17, 23:26
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
το κλιματιστικο δεν αναβει αν ειναι σβηστο και του δωσεις ρευμα.
Ορθόν αλλά συνήθως υπάρχει η αυτόματη επαναφορά λειτουργίας μετά από διακοπή ρεύματος στα κλιματιστικά και περίμενα ότι αυτό ακριβώς θα κάνει ο χρονοδιακόπτης.

Αφού ο aquatix βέβαια λέει πως δε δουλεύει, ψάχνουμε για module.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-17, 23:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο χωρος πρεπει να αεριζεται.
Εγω δεν κλεινω τζαμαρια στο δωματιο με τα ενυδρεια. Μονο το απεξω. Και παλι δεν ειναι αρκετο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-07-17, 23:41
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Εγω θα πω κατι για το νερο αναπληρωσης επειδη ειπες στην αρχη για επεξεργασια..το νερο σαφως και πρεπει να ειναι πιασμενο απο οσμωση, (δεν ξερω αν εχεις)το οποιο δεν αλλιωνεται το ιδιο οταν μενει στασιμο οπως το νερο της βρυσης..Ασε που αν αναπληρωνεις με νερο βρυσης με τετοια εξατμιση που εχεις,τοτε οι σκληροτητες θα ανεβουν κατα πολυ με οτι συνεπαγεται αυτο,κατι που φανταζομαι το ξερεις
Απο κει και περα αμα το σπιτι πιανει 30αρια τοτε το κλιματιστικο για κανα 2-3 ωρες η μονη λυση..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-07-17, 23:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οσμωση για αναπληρωση απαραιτητη μονο σε "ειδικα" ψαρια.
Για ψαρια μετριας σκληροτητας και πανω, μπορει να γινεται και με βρυσης.
Αρκει να γινεται και μια μεγαλη αλλαγη νερου για "reset". Η μεγαλη αλλαγη αυτη φυσικα, πριν φτασει το νερο να γινει πετρα και ετσι πεσουν αποτομα οι σκληροτητες.
Ο καθενας υπολογιζει αναλογα τα ψαρια και τις σκληροτητες που εχει.
Παντως γινεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-07-17, 01:39
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Μα τα cherry barbs δεν θέλουν οσμωση... Συμφωνώ με τον delta...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-07-17, 02:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τα cherry barbs δεν θέλουν οσμωση... Συμφωνώ με τον delta...
Για να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι.
Τα ψαρια αυτα ζουν σε 2-20 GH
Αν καποιος εχει στη βρυση του 20 GH και τα διατηρει με χρηση μιξης 50% ΑΟ-βρυσης σε 10 GH και αναπληρωνει με βρυσης (που εχει 20), θα ανεβει γρηγορα η σκληροτητα. Θα χρειαστει νερο ΑΟ για αναπληρωση (εχει ηδη ομως ΑΟ και δεν ειναι προβλημα).
Αν ομως εχει στη βρυση 12GH και διατηρει τα ψαρια σε νερο βρυσης, δεν θα εχει προβλημα να αναπληρωνει με βρυσης και να κανει reset με μια μεγαλη αλλαγη πριν φτασει (απο την εξατμιση) η GH πανω απο 15.
Δεν χρειαζεται να παρει ΑΟ για αναπληρωση.
Φυσικα μεχρι το τελος του καλοκαιριου θα εχει ανεβει η σκληροτητα (αφου δεν κανει ολικη αλλαγη για να γινει απολυτο reset - χωρις βεβαια να απαγορευεται να κανει και ολικη αλλαγη ... αν ξερει να κανει).
Αλλα με λιγη προσοχη και συνεπεια στις αλλαγες δεν θα ξεφυγει πανω απο 15 και θα επανελθει το χειμωνα σιγα σιγα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-07-17, 10:35
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Σπύρο το παράθυρο δυστυχώς δεν παίζει να μείνει ανοιχτό γιατί τότε δεν οπλίζει ο συναγερμός... Θα κάνω παραγγελία τη συσκευή και θα δείξει τι θα καταφέρουμε τελικά. Όπως και να έχει χαμένη δε θα πάει.

Μπορώ να βρω νερό από ΑΟ. Όσο για τη σκληρότητα η διαδικασία σωστά περιγράφτηκε όμως την επηρεάζουν και άλλοι παράγοντες οπότε τα νούμερα δεν είναι πάντα τόσο απόλυτα. Το πρόβλημα που θέλω να προλάβω πριν δημιουργηθεί είτε βάλω νερό βρύσης είτε ΑΟ, είναι η ανάπτυξη παθογόνων οργανισμών στο νερό στη διάρκεια των 10-15 ημερών που θα μείνει στάσιμο στο βαρέλι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-07-17, 15:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφυγραντηρας τοτε.
Αλλιως θα γυρισεις και θα τρεχουν οι τοιχοι νερα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-07-17, 18:36
Το avatar του χρήστη miki
miki Ο χρήστης miki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2010
Περιοχή: preveza
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφυγραντηρας τοτε.
Αλλιως θα γυρισεις και θα τρεχουν οι τοιχοι νερα
Ο αφυγραντηρας ομως αν δεν ειναι με ζεολιθο ανεβαζει την θερμοκρασία χωρου αρκετα. Ο αερας που βγαζει ειναι τουλάχιστον 7-8 βαθμους πιο ζεστος, με οτι αυτο συνεπάγεται για την ανοδο θερμοκρασίας του ενυδρείου-λειτουργίας ανεμιστηρων-εξατμισης.
-------------------------
Γράψτε λάθος.
Με ζεολιθο ανεβαζει ακομα περισσότερο θερμοκρασία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miki : 15-07-17 στις 18:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-07-17, 12:54
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Το κλιματιστικό έχει λειτουργία αφύγρανσης οπότε δεν έχω αγοράσει ξεχωριστά αφυγραντήρα.
Αγόρασα όμως εχτές το GEYER CUBE από τον Καυκά και είναι πολύ όμορφο, συνδέθηκε εύκολα με το wi-fi και μέσα από την εφαρμογή μπορώ να ελέγξω ό,τι έχει υπέρυθρες στο σπίτι. Πιάνει ακόμα και αν δε "βλέπει" απευθείας τη συσκευή (σε λογικά πάντα πλαίσια). Μπορώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή σε πολλές συσκευές και να μου φέρει απευθείας τα διαθέσιμα τηλεκοντρόλ. Έχει και επιλογές για άλλα προιόντα της GEYEG αλλά δε νομίζω να τα δοκιμάσω άμεσα. Κάτι που μου άρεσε είναι ότι μπορείς να το "μάθεις" την εντολή. Δηλαδή πατάς το παλαιό τηλεκοντρόλ και αυτό αποθηκεύει την εντολή στο κομπί που εσύ φτιάχνεις ή ορίζεις. Οπότε δεν έχεις επιλογές που να παίζουν στο "περίπου" αλλά είναι ίδιες με αυτές που λαμβάνει από το τηλεκοντρόλ. Έχει και άλλες ρυθμίσεις χρονόμετρα κτλ.

Στη συσκευασία δεν περιλαμβάνεται ο απαραίτητος μετασχηματιστής (5v 1a) αλλά είναι ίδιος με φορτιστή κινητού οπότε μικρό το κακό.

Μένει μόνο η αναπλήρωση για την οποία περιμένω να έρθει η αντλία και τα φλοτεράκια. Σκέφτομαι να συνδέσω σε ένα κύκλωμα:

- την αντλία 12v
- ένα φλοτέρ μέσα στο βαρέλι (έλεγχος χαμηλής στάθμης νερού οπότε δεν ανοίγει την αντλία)
- ένα φλοτέρ μέσα στο ενυδρείο (έλεγχος ότι χρειάζεται αναπλήρωση αλλιώς δεν ανοίγει η αντλία)
- ένα μετασχηματιστή 12v
- τον κλασσικό χρονοδιακόπτη που έχω ήδη, ρυθμισμένο κάθε μέρα να δίνει ρεύμα για 2 λεπτά (θα γίνουν δοκιμές και ανάλογα θα ρυθμιστεί η χρονική περίοδος.

Σύντομα τα "σπουδαία" λοιπόν να φύγουμε ήσυχοι για διακοπές
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλοκαιρινές διακοπές και τάισμα vouros Γλυκό νερό - Γενικά 28 20-07-10 12:07
Τι γίνεται με τις αλλαγές νερού κατά τις καλοκαιρινές διακοπές? endymion Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-06-10 15:09
Καλοκαιρινές διακοπές υδροχόος Γλυκό νερό - Γενικά 18 23-06-08 17:45
Καλοκαιρινές διακοπές, αλλά αλλαγές νερού? Makis M Malawi 2 05-05-04 20:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06788 seconds with 13 queries