Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-16, 02:16
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Φόβοι για κακή προσαρμογή νέων ψαριών!

Καλημέρα σας συνχομπίστες,

Το Σάββατο που μας πέρασε το μεσημεράκι πήρα τους πρώτους μου 8 καρδινάλιους.
Δυστυχώς όπως παρατηρώ όλοι κρατούν τα ψάρια σε νερό βρύσης ασχέτως των συνθηκών που επιζούν καλύτερα. Κάνοντας λοιπόν μία έρευνα βρήκα καρδινάλιους μαξ size που ήθελα.

Το δικό μου νερό λόγω υποστρώματος και co2 είναι αρκετά μαλακό με ένα ph γύρω στο 6,3. Το νερό της βρύσης τους πόσο θα χε ; 7,6, 7,7 εκεί. Μεγάλη διαφορά όπως καταλαβαίνετε.

Αφού τα έφερα σπίτι τα έβαλα να εξισώσω την θερμοκρασία της σακούλας με το ενυδρείο.
Στη συνέχεια ακολούθησα την μέθοδο της σταγόνας και του κουβά με σωληνάκι αεραντλίας.
Περίπου 2 ώρες κράτησε αυτό ίσως και λιγότερο. Όταν η σακούλα σχεδόν γέμισε και είχαμε περάσει κατά πολύ την αρχική ποσότητα νερού τους έριξα μέσα.
Δεν κρύφτηκαν δεν κάνανε τίποτα. Ο ένας έπεσε κάτω σαν πτώμα τέζα και δεν μπορούσε να κολυμπήσει. Προσπαθούσε αλλά έπεφτε. Μετά από κανένα μισάωρο αναστήθηκε και ξεκίνησε να κολυμπάει κανονικά.
Όπως λοιπόν καταλαβαίνετε τα ψάρια υπέστησαν αρκετά μεγάλη διαφορά παραμέτρων και στο προηγούμενο νερό το κατάστημα τα είχε από το Πάσχα.

Απώλειες έως σήμερα δεν έχω. Τα χρώματα φαίνονται οκ και τα ψάρια τρώνε με πάθος

Αυτό που με ανησυχεί είναι η αναπνοή τους. Τα βλέπω να αναπνέουν αρκετά γρήγορα και με βάζει σε υποψίες ότι βρίσκονται σε έντονο στρεςς ή ακόμα δεν μπορούν να "χωνέψουν" την αλλαγή νερού. (Το κάνουν και με σβηστά φώτα) Γενικά, δηλαδή η αναπνοή είναι ψιλοσφαίρα.
Λίγο που ψάχτηκα και είδα κάποια βίντεο είδα πως γενικά αναπνέουν γρήγορα και είναι μικρό ψαράκι και σε ξεγελάει. Παρόλα αυτά δεν με γελούν τα μάτια μου , πράγματι αναπνέουν γρηγορότερα από το φυσιολογικό.

Εδώ και 2 μέρες τους μούλιαζω την τροφή τους σε βιταμίνες.
Στο ενυδρείο έβαλα και αντιχλώριο με αλοη και stress zyme. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει διαφορά.

Μπορεί να είναι ιδέα μου (που δεν νομίζω) αλλά ας πούμε πως έτσι είναι τα πράγματα. Τι μπορώ να κάνω; Να κλείσω το co2; Nα ανεβάσω το Ph σε βρύσης και να το ξανακατεβάσω μέρα με τη μέρα; Μήπως αυτό θα είναι χειρότερο;

Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-16, 02:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το χαμηλο πεχα δεν τα ενοχλει.
Δεν νομιζω να μπορει κανεις να φτιαξει νερο με τοσο χαμηλο πεχα που να τα πειραξει αυτα τα ψαρια.
Το θεμα της αποτομης μεταβολης φυσικα μπορει να τα σκοτωσει και η προσαρμογη που εκανες δεν ηταν καλη.
Επρεπε να αδειασεις τη σακουλα σε κουβα, να τον αφησεις να γεμισει με τη μεθοδο της "σταγονας", να τον αδειασεις μεχρι τη μεση και να το επαναλαβεις και μια και δυο φορες.

Το οτι υπαρχουν τετοιες αναπνοες μετα απο τοσες μερες πλεον, μαλλον θα οφειλεται σε πολυ διοξειδιο.

Συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων, για να εχουμε περισσοτερες πληροφοριες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-16, 06:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αναπνέουν γρήγορα και είναι στην επιφάνεια ;
Αναπνέουν δηλαδή από την επιφάνεια ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-16, 10:00
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

To φαντάστηκα πως καπου κάτι δεν έκανα καλά...
Και η σκληρότητες μου είναι χαμηλές. Έχουν πέσει από το υπόστρωμα.

Για το co2 το απέκλεισα γιατί το έκλεισα και έβαλα αεραντλία. Τα ψαράκια δεν αναπνέουν στην επιφάνεια είμαστε οκ από οξυγόνο , έχω και καλή ανατάραξη για οξυγόνωση από την ανταλλαγή αερίων.

Πιστεύετε πως θα είχα ήδη απώλειες αν ήταν κάτι με την προσαρμογή τους; Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω τώρα σαν πρόληψη;
-------------------------
Eπίσης , να προσθέσω πως νομίζω κατάλαβα το λάθος μου στην προσαρμογή.

Ίδια μέθοδο προσαρμογής σκέφτομαι να κάνω και με τα επόμενα ψαράκια. Πχ τώρα θα πάρω μερικούς ότο που είναι και πιο ευαίσθητοι. Θα περιμένω ο κουβάς να γεμίσει πιο πάνω , θα αφαιρέσω νερό και θα συνεχίσω να προσθέτω επαναλαμβάνοντας την διαδικασία 2-3 φορές και σχετικά με το πόσο θα πάρει, όσο χρειαστεί.

Διορθώστε με αν κάπου κάνω λάθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 31-05-16 στις 10:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-16, 18:27
GKatidis Ο χρήστης GKatidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Για μενα ολα αυτα ειναι υπερβολες. Πιο πιθανο να ηταν αρρωστο εξαρχης το ψαρι. Καλη τυχη παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-16, 18:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PuckTheFolice Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα ολα αυτα ειναι υπερβολες..
Προς νεους χρηστες
-------------------------
Κι αν δεν καταλαβες γιατι εβαλα το λινκ, συνδυασε τις παρακατω πληροφοριες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου νερό λόγω υποστρώματος και co2 είναι αρκετά μαλακό με ένα ph γύρω στο 6,3. Το νερό της βρύσης τους πόσο θα χε ; 7,6, 7,7 εκεί. Μεγάλη διαφορά όπως καταλαβαίνετε.
Προσαρμογή νέων ειδών στο ενυδρείο μας
Αλλαγη νερου και μεταβολη παραμετρων

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-05-16 στις 18:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-16, 18:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PuckTheFolice Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα ολα αυτα ειναι υπερβολες. Πιο πιθανο να ηταν αρρωστο εξαρχης το ψαρι. Καλη τυχη παντως.
Φίλε μου διάβασε το λινκ που έβαλε ο delta και λίγο προσοχή στις απαντήσεις σου σε άλλους αρχάριους εφόσον και ο ίδιος δηλώνεις στο προφίλ σου ότι δεν έχεις εμπειρία.
Έχει επαναληφθεί :
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=37
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-16, 22:34
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Tώρα να σας πω ότι ενώ γύρναγα όλο χαρά με 3 οτοκίνκλους παραμάσχαλα βρήκα στον αφρό έναν καρδινάλιο.

Φουσκωμένη κοιλιά τελείως πρησμένος (πιθανότατα dropsy). Ανάσκελα στην επιφάνεια να αναπνέει σαν τρελός.

Δυστυχώς τον αφαίρεσα μη έχοντας κάτι να κάνω αν και παιδιά έτσι όπως ήταν το ψάρι ήταν μη αναστρέψιμη η κατάσταση..

Το θέμα μου τώρα είναι πως έχω την αίσθηση πως θα τους χάσω έναν προς ένα. Είτε από κάτι μεταδοτικό είτε από στρεςς γιατί τις ανάσες τους δεν τις βλέπω καλά.

Θα μπορούσα να κάνω κάτι για τους υπόλοιπους προληπτικά; πχ ESHA 2000;

Ένας 2ος είχε κλωστή περιττώματα σχετικά ανοιχτού χρώματος (όχι διάφανα).

Αυτά να τα ακούει και ο φίλος παραπάνω. Βέβαια το dropsy αν ήταν αυτό δεν θα ξεκίνησε τώρα αλλά από το petshop 99%.

Αν μπορώ να κάνω κάτι προληπτικά παρακαλώ να μου το πείτε.
Σας ευχαριστώ πολύ.
-------------------------
¶νοιξα την 1α λάμπα για να κλαδέψω. Όλοι έχουν κηλίδες στη κηλιά και ξεθωριασμένες κοιλιές.
Τα χαιρετάω..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 31-05-16 στις 22:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-16, 22:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι υπαρχουν τετοιες αναπνοες μετα απο τοσες μερες πλεον, μαλλον θα οφειλεται σε πολυ διοξειδιο. ή ενδοπαρασιτα
Kατι που εγραψα και εσβησα, για να μη το παρατραβηξω.
Ομως ....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων, για να εχουμε περισσοτερες πληροφοριες.
Αλλιως δεν νομιζω να μπορει να πει καποιος τιποτα περισσοτερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-16, 22:47
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 96 Μοικτά λίτρα. 80 χ 30 χ 40
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 εβδομάδες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Το Σάββατο που μας πέρασε
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25,5
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 8 καρδινάλιοι και 3 μικροί οτοκίνκλοι που μπήκαν σήμερα 31/5
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): Μένει σταθερό 25,5
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Μέχρι να μπουν έκανα συχνά για να αποβάλει το υπόστρωμα την ένταση του
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Την Παρασκευή 27/5
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2-3 φορές , flakes Και Pellets
11. ΦΙΛΤΡΟ : fluval 206
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 6,3-6,4
KH: 3 Aυτή ακόμα μεταβάλεται
GH: 4-5
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: CARDINAL TETRA
2. ΔΕΡΜΑ: Ξεθωριάσαν οι κοιλιές τους σαν να έχουν κηλίδες. Σήμερα βρήκα ένα στην επιφάνεια τίγκα πρησμένο ανάσκελα να μην μπορεί να κολυμπήσει. Το ψαράκι το έχω χάσει Οι υπόλοιποι έχουν ξεθωριάσει οι κοιλιές τους σαν να έχουν κηλίδες
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Περίεργη αλλά λόγω νέων ψαριών δεν μπορώ να κρίνω καλά..
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Στον 1α σήμερα βρήκα κλωστή όχι διάφανη αλλά σχετικά ανοιχτό καφέ κρεμόταν.
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Αυξημένη έντονη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Τρέφεται κανονικά
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Τα συμπτώματα της αναπνοής κυρίως τα βλέπω από την 1η ημέρα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-16, 22:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πως το εστρωσες? Μπολιασες?
Με τι τεστ μετρας?
Τι υποστρωμα ειναι αυτο?
Οταν λες μεταναλεται η ΚΗ τι εννοεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-16, 22:55
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Έχω μπόλι από τη γεννήστρα μου αλλά έχει κυανοβακτήριο και gba και προτίμησα να μη το μεταφέρω.

Ακολουθώ το Special blend- nite out II με σχετικά καλά αποτελέσματα. Έχω ακολουθήσει πιστά οδηγίες και δεν έχω σηκώσει καθόλου αμμωνία . Νιτρικά σηκώνω κανονικά λόγω του Nite out.

Το υπόστρωμα είναι ενεργό soil prodibio aquagrowth. Kάτι σαν ADA ένα στυλ.

Δεν ξέρω αλλά την Kh την είχα μετρήσει μέχρι και 2. Χτες την μέτρησα 3,2.

Ειλικρινά έχω άγνοια γιατί αυτά τα σκαμπανεβάσματα. Το ρίχνω στο υπόστρωμα.

Μετράω με υγρά τεστ api και salifert
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-16, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Α, με βακτηρια εμποριου.
Συνεχισε τις μετρησεις NH3/4 και NO2 και μπορει να βρουμε την αιτια.
Απο τοτε που τα εβαλες τα ψαρια, ελεγχες καθημερινα ΝΗ3/4 και ΝΟ2?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-16, 23:04
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Kάθε μέρα και 2 φορές μη σου πω..

Εμμονικός θα γίνω...

Ρε συ μήπως ήταν άρρωστα..από πριν.. Στρεσσαρίστηκαν και το βγάλανε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-16, 23:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τετοια ασταθεια στην KH, με τοσο χαμηλες τιμες της, και παραλληλα παροχη διοξειδιου, ολα ειναι πιθανα και ευκολα για ph crash και οσμοτικο σοκ για τα ψαρια.
Εχεις ph controller?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-16, 23:07
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Όχι δεν έχω.

Μπορεί κάπως να αποφευχθεί αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-16, 23:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το αποφευγεις εχωντας σταθερο πεχα.
Αποφευγεις την ασταθεια του πεχα, εχωντας σταθερη και πανω απο 5 ΚΗ.
Παραλληλα προσεχεις να εχεις σταθερη παροχη CO2 και μεσα στα ορια (ppm) που δεν ενοχλουνται τα ψαρια απο το διοξειδιο.
Με 3 ΚΗ και 6.3 pH, εχεις υπερβολικο διοξειδιο.
http://www.theaquatools.com/co2-calculations
Και φυσικα δεν θα μειωσεις την KH για να μπεις σε ασφαλη ορια. Θα μειωσεις την παροχη διοξειδιου. Την ΚΗ πρεπει να την αυξησεις κανονικα, καναδυο μοναδες. Οποτε το pH δεν πρεπει να πεφτει κατω απο 6.8 με το διοξειδιο.
Φυσικα αυτα δεν γινονται με υγρα τεστ pH. Θελει μονιμη παρακολουθηση με οργανο, οταν λειτουργουν ολα στα ορια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-16, 23:25
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Kατάλαβα.

Ο dropchecker μου είναι πράσινος παρόλα αυτά.. Και τα ψάρια δεν αναπνέουν από την επιφάνεια..

Πως γίνεται αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-16, 23:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τεσσερεις ειναι οι πιθανοτητες, απο οτι βλεπω.
Ενδοπαρασιτα, οσμοτικο σοκ, υπεροβολικο διοξείδιο, αστρωτο ενυδρειο ή και συνδυασμος αυτων.
Παντα εχουμε στο μυαλο μας οτι οι μετρησεις κλπ ενδειξεις, μπορει να μας δινουν λαθος ενδειξη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-16, 23:33
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σκέψου delta πήγα και πήρα και 2ο τεστ νο2 για να είμαι σίγουρος... Τίποτα.. Όλα 0.. Ο dropchecker πράσινος. Οσμωτικό σοκ..; Ίσως.. δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό.

Το ότι βρέθηκε πρησμένο το ψαράκι πάντως κάτι σε παράσιτο δεν δείχνει;

Δεν ξέρω... θα τα χάσω όλα τα βλέπω εγώ.. Και δεν έχω κάνει κάτι λάθος , από πάνω του είμαι με μετρήσεις κλπ..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-05-16, 23:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω παντως με το nite out δεν πιστευω οτι εστρωσε σε δεκα μερες.
Αυτο με κανει να τα βλεπω καπως επιφυλακτικα τα τεστ σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-16, 23:42
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Μέχρι και με στικς μέτρησα χααχχα είχα κάποια και παρολο που δεν τα βάζω ποτε έβαλα και αυτά. Τα ίδια δείχνουν όλα.. Τώρα να είμαι τόσο άτυχος και για κάποιο λόγο να διαβάζουν λάθος .. :s Δεν ξέρω...

¶ρα για τα ψαράκια στην παρούσα φάση δεν κάνω τίποτα ;

Τώρα επειδή κλαδεύω λίγο τα βλέπω , αναπνέουν γρήγορα..Όχι τίποτα άλλο αλλά άμα κουβαλάγανε τίποτα από το petshop θα την πληρώσουν και οι κακόμοιροι οι ότος..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-05-16, 23:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσσερεις ειναι οι πιθανοτητες, απο οτι βλεπω.
Ενδοπαρασιτα, οσμοτικο σοκ, υπεροβολικο διοξείδιο, αστρωτο ενυδρειο ή και συνδυασμος αυτων.
Παντα εχουμε στο μυαλο μας οτι οι μετρησεις κλπ ενδειξεις, μπορει να μας δινουν λαθος ενδειξη.
To μονο σιγουρο, αν δεχτουμε οτι οι μετρησεις ειναι σωστες, ειναι οτι το διοξειδιο ειναι υπερβολικο.
45 ppm δειχνει το calculator.
Εκτος αν υπαρχει και κατι αλλο που ριχνει το πεχα εκτος απο το διοξειδιο. (το calc ισχυει υπο την απουσια φωσφορικων)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-06-16, 01:34
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Να το χαμηλώσω αλλά μετά τα 25 ο checker κανονικά κιτρινίζει ή τα ψάρια θα ανέπνεαν από ψηλά..

Δεν ξέρω καθόλου φίλε μου τι συμβαίνει.. Με στεναχωρεί όλο αυτό τώρα γιατί ήμουν πολύ οργανωμένος. Δεν είμαι παντελώς άπειρος έχω ξαναστρώσει ενυδρείο , διατηρώ και μωρά σε ένα 2ο.. Τώρα κάτι δεν πάει καλά...
-------------------------
Tέλοσπάντων, δεν θέλω Delta να σε κουράζω. Θα το χαμηλώσω και το co2 αν και να ξέρεις ήταν το 1ο πράγμα που είχα κάνει. Είχα χαμηλώσει co2 και είχα βάλει αεραντλία επίτηδες για να δω την αναπνοή. Αλά δεν είχε πιάσει.

Θα είμαστε σε επικοινωνία. Προβλέπω να ανακοινώνω απώλειες γιατί και προχτες τα ίδια έλεγα και παρόλο που δεν ήταν ευδιάκριτο έπεσα μέσα και είχα την πρώτη.

Θα μετρήσω ξανά τα Ph μου κλπ αύριο γιατί τώρα έκανα αλλαγή νερού και θα σου πω που βρισκόμαστε.

Σε ευχαριστώ πολύ που παρακολουθείς το θέμα και βοηθάς.
-------------------------
Παρακολουθούσα τώρα. Έκανα και μία μικρή αλλαγή νερού.

Παρατήρησα πολύ περίεργη συμπεριφορά. Νευρικό κολύμπι και σπάσανε σε δυάδες και σαν να παίζανε ξύλο μεταξύ τους. Δεν το είχα ξαναδει αυτό.

Ο τελευταίος χωρίς ζευγάρι αγκομαχάει σε μία γωνία..

Οι ξεθωριασμένες κοιλιές και η ταχύτατη αναπνοή είναι χαρακτηριστικά. Η ράχη και γενικά το χρώμα της είναι καλό.
-------------------------
Update.

Πρήζονται και τα υπόλοιπα ψαράκια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 01-06-16 στις 01:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-06-16, 01:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξεχασα.
Υπαρχει καμια πιθανοτητα να επεσε κατι τοξικο στο νερο?
Απο υπολοιπματα απορρυπαντικου ή εντομοκτονο (τιποτα ψεκασμοι για κατσαριδες) μεχρι λιπασματα σε υπερβολικη δοσολογια κλπ?
Αυτο το υποστρωμα ειναι σιγουρα ΟΚ? δοκιμασμενο?
Δεν μου φαινεται ενδεδειγμενο για ενυδρειο, οταν δημιουργει τετοιες μεταβολες στις παραμετρους
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-06-16, 16:58
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Όχι καθαρισμός στο δωμάτιο δεν έγινε με κάτι αυτές τις ημέρες.
Μόνο τον κεραμικό διαχυτή καθάρισα με χλωρίνη αλλά μετά κλασικά σε ποτήρι με τέρμα αντιχλώριο κλπ.. Και αυτό έγινε χτες δεν έχει να λέει.
Στο τζάμι απέξω δεν είχα βάλει πχ ajax να πεις ότι έγινε λάθος. Από λιπάσματα έβαλα τα κλασικά αλλά τα σταμάτησα και αυτά γιατί ούτως ή άλλως μάλλον ήταν νωρίς να ξεκινήσω.
Λιπάσματα που χρησιμοποιούνται. seachem flourish, pottasium, iron , nitrogen και enema cooper.

Το υπόστρωμα είναι της prodibio δεν υπάρχει πρόβλημα είναι πολύ καλό υπόστρωμα, δοκιμασμένο. Απλά γενικά όπως και άλλα ενεργά υποστρώματα πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού για να αποβάλλουν την ένταση τους τον 1ο καιρό. Θα πρέπει να πάρω ξανά μετρήσεις Ph kh και κατά προτίμηση θα πρέπει να πάρω μετρήσεις ph και με 2ο τεστ γιατί το Ph το έχω σε jbl και δεν την πολύ εμπιστεύομαι για κάποιο λόγο.
Θα μετρήσω αύριο το απόγευμα ή το βραδάκι και θα σου πω τιμές που θα βρω με τα φώτα ανοιχτά.

Η διακόσμηση μέσα είναι τύπου iwagumi με πέτρες ΑΤΛΑΣ μη ασβεστολιθικές και φουλ φυτεμένο. Κάποιο άλλο διακοσμητικό δεν έχω.

Πάντως νομίζω αρχίζουν να πρήζονται και τα υπόλοιπα ψαράκια και βλέπω περίεργη και νευρική κολύμβηση.

Σήμερα έβαλα και 3 οτοκίνκλους πριν ξεκινήσει αυτός ο γολγοθάς με την απώλεια κλπ.. Φοβάμαι πως αν υπάρχει μέσα κάτι μεταδοτικό θα τους χάσω και αυτούς.

Λοιπόν , θα πάρω μετρήσεις για όλα

ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PH, KH, GH αφού έχουν ανοίξει τα φώτα κάποιες ώρες και θα σου τις στείλω. Αλλά νομίζω πως δεν θα βρούμε κάτι περίεργο από αυτές...

Παρεμπιπτόντως ρώτησα και από εκεί που τους πήρα αν είδαν/έχουν δει τίποτα περίεργο μου είπαν πως όχι και ότι από αυτό που τους περιέγραψα είναι υιος dropsy που είναι της εποχής κάπως έτσι. Εκείνος πρότεινε να μην βάλω απολύτως τίποτα και σε περίπτωση που χαθεί 2ο ψαράκι να πάω σε esha 2000. Όπως καταλαβαίνεις δεν θα έβαζα φάρμακα για πλάκα για αυτό είμαι εδώ
Πάντως , αν πιστεύεις πως κάτι συμβαίνει με τα special blend και το Nite out αύριο κιόλας βρίσκω υγιές μπόλι και βάζω. Απλά γενικά οι μετρήσεις μου δείχνουν πως πάει καλά η φόρμουλα των βακτηριδίων.
-------------------------
Πρωινές παρατηρήσεις με σβηστά φώτα.

Οι οτο που μπήκαν χτες δείχναν δραστήριοι.

Οι καρδινάλιοι είναι συγκεντρωμένοι κεντρικά στο ενυδρείο με σχηματισμό (όχι όλοι λείπει ένας) , αναπνέουν σαν παλαβοί ενώ ένας απαυτούς αν είδα καλά ξεκινάει να πρήζεται και δείχνει νταμάρι μπροστα στους υπόλοιπους.

Hands up δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Αν βρω πάλι μπαλόνι στην επιφάνεια κάτι μεταδοτικό υπάρχει.

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά από το Σαββατο το θέμα προσαρμογή είναι πλέον παρελθόν. Δηλαδή και θέμα αλλαγής παραμέτρων να ήταν έχουν περάσει κοντά 5 μέρες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσσερεις ειναι οι πιθανοτητες, απο οτι βλεπω.
Ενδοπαρασιτα, οσμοτικο σοκ, υπεροβολικο διοξείδιο, αστρωτο ενυδρειο ή και συνδυασμος αυτων.
Παντα εχουμε στο μυαλο μας οτι οι μετρησεις κλπ ενδειξεις, μπορει να μας δινουν λαθος ενδειξη.
Για πρώτη φορά αδιαφόρησαν σήμερα για το φαγητό. Ψευτοσιμπήσανε αλλά ούτε καν τους ενδιέφερε.

Αναπνέουν όλοι πολύ γρήγορα, ειδικά όμως ένας αναπνέει σαν τρελός και μου φαίνεται έχει πρηστεί γενικά.
Οι οτόκυνκλοι που είχαν μπει χτες δεν φαίνεται να έχουν κάτι. Είναι λίγο νευρικοί αλλά μπήκανε χτες μόλις. Φάγανε και αυτοί κανονικά από τα τζάμια.

Μετρήσεις θα σας στείλω το βραδάκι..

Τι να κάνω υπάρχει καμία ιδέα; Τα ψαράκια από κάτι πάσχουν δεν μπορεί να μην βλέπω καλά. Αναπνοή και τώρα έλειψη όρεξης... Και φυσικά ο μπαλόνι που βρήκα χτες ανάσκελα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 01-06-16 στις 16:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-06-16, 17:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλτα σε καραντινα και δοκιμασε θεραπεια με esha gdex
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-06-16, 17:50
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Eνυδρειάκι για καραντίνα δεν έχω.. Ένα μόνο έχω που φυλάω 15 μωρά κιχλίδες από γέννες..

Να φτιάξω κάτι αυτοσχέδιο με νερό από το ενυδρείο; Παρεμπιπτόντως θα δυσκολευτώ πολύ να τους πιάσω ναι μεν είναι τα χάλια τους αλλά αντιδρούν σε κινήσεις κλπ.
Αν υπάρχει τρόπος για κάτι αυτοσχέδιο πες μου να προχωρήσω με αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-06-16, 18:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν εισαι κοντα σε ΙΚΕΑ εχει εκει κατι καλα και φτηνα.
Παρε ενα 45λιτρο samla με 6 ευρω.
Βαλε αεραντλια, κανε την θεραπεια και μη ταισεις καθολου.
Βεβαια δεν ξερω αν πετυχεις κατι αν το γεμισεις με νερο απο το ενυδρειο και το προβλημα ειναι το ιδιο το νερο και οχι καποια ασθενεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-06-16, 18:13
GKatidis Ο χρήστης GKatidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Εκανα λαθος, δεν ηταν αρρωστα τα ψαρια. Ηταν θεμα προσαρμογης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσαρμογή νέων ειδών στο ενυδρείο μας exelix Αρχάριοι γλυκού νερού 19 26-08-17 19:20
Προσαρμογή σε γαρίδες gallos Γαρίδες 6 02-03-13 12:02
Προσαρμογή - Καραντίνα. Ερωτήσεις! Ippokampos Γλυκό νερό - Γενικά 18 17-07-10 01:25
Δυσκολία στην Προσαρμογή! Kostis-Salonika Γλυκό νερό - Γενικά 12 05-04-10 00:07
Προσαρμογή Cristos Δίσκοι 4 09-02-05 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10119 seconds with 13 queries