Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-04-16, 19:35
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δε νομιζω κανεις να εχει αφρικανικο χωρις φιλτρο..κανενα φουλ φυτεμενο ισως να υπαρχει.κι εγω το ειχα σκεφτει οταν ειχα ενα φουλ φυτεμενο οτι θα μπορουσε να τρεξει χωρις φιλτρο και με χαμηλη ιχθυοφορτιση.

σε αφρικη μαλλον εισαι ο μονος που το δοκιμασες.
επισης μην λετε τα malawi ανθεκτικα.ειναι λαθος ο 'ορος'...ειναι σαν ολα τα αλλα ψαρια..

εντυπωση μου κανει το γεγονος οτι ταιζεις πολυ και κρατας χαμηλα τα νιτρικα χωρις πολλες αλλαγες..που νομιζεις οτι οφείλεται αυτο?γινεται καπου απονιτροποιηση?

οσο για τη δυνατη ροη που ειπε ο φιλος απο πανω δεν υπαρχει κανενα προβλημα.τους αρεσει..
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-04-16, 19:54
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ φίλε θα ήμασταν ανοιχτόμυαλοι και ευγενικοί αν σου λέγαμε απλά μπράβο και τι πρωτότυπο?
Να προχωρήσω κι εγώ παρακάτω:
Δεν βλέπω κανένα επιχείρημα να το εφαρμόσει κάποιος γιατί:
-από άποψη ευζωίας των ζωντανών είναι αμφίβολο(?) παρά το ότι επιβιώνουν 1 μόνο χρόνο σε ένα ενυδρείο "πλυντήριο"
Στα περισσότερα video που έχω δει από την Λίμνη η κυκλοφορία είναι μάλλον περισσότερη από το ενυδρείο μου. Για καταστάσεις "πλυντηρίου" θέλω πολύ κυκλοφορία ακόμα. Τα ψάρια όχι μόνο δεν τα ενοχλεί αλλά πολλά τρώνε άλγη κατευθείαν από την έξοδο των κυκλοφορητών.
-Ξαναλέω ότι αυτό που κάνεις είναι πολύ παλιό και ξεπερασμένο
Παλιό όσο η ζωή στα νερά της γης, ξεπερασμένο γιατί? Έτσι δουλεύουν τα περισσότερα reef ενυδρεία.
-από άποψη εξοικονόμησης ενέργειας είναι έως και ασύμφορο
Ίσως κατά ελάχιστο, και πάλι όμως θεωρώ ότι η κυκλοφορία είναι πολύ σημαντική οπότε και με κάποιο φίλτρο θα είχα εξτρα κυκλοφορητές.
-από άποψη χρόνου απασχόλησης μια απ' τα ίδια
Όχι
-από άποψη αισθητική δεν μ' αρέσει
ΟΚ
Πιστεύω ότι το όλο σύστημα περπατάει σε ένα τεντωμένο σκοινί και όταν "μπουκώσει" από την ανεπαρκή μηχανική φίλτρανση (γράφεις βέβαια ότι αναγκάζεσαι να αφαιρείς μπίχλα από την επιφάνεια! και ότι περιοδικά χρησιμοποιείς και το εσωτερικό με "υαλοβάμβακα") θα καταρρεύσει πνιγμένο στα νιτρικά.
Αυθαίρετο, γιατί περπατάει σε τεντωμένο σκοινί? τι σημαίνει πνιγμένο στα νιτρικά? Μία μεγάλη αλλαγή μειώνει αναλόγως τα νιτρικά και το "φαγητό" τους+ προσφέρει αρκετό χρόνο μέχρι να αρχίζουν να επανεμφανίζονται. Υπάρχει κάποια μελέτη για τις επιπτώσεις των νιτρικών στις Αφρικάνες? Αν ναι πολύ θα ήθελα να την διαβάσω, αν βασίζεται σε πληροφορίες από sites πουλάωφτηνάζωντανάκαιπολύκαλόεξοπλισμό.com είμαι αρκετά επιφυλακτικός.

(εξήγησε αν θέλεις: αυτό που γράφεις "δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος βιολογίας όσον αφορά τα νιτρικά" - τα βακτήρια που καταναλώνουν νιτρικά ξέρω ότι αναπτύσσονται σε συνθήκες χαμηλής οξυγόνωσης και κυκλοφορίας-τα νιτρικά απομακρύνονται με τις αλλαγές νερού ή καταναλώνονται από φυτά και φύκη ή απ' αυτά τα βακτήρια-η λάσπη από την αποδόμηση των οργανικών υπολειμμάτων αν δεν αφαιρείται μηχανικά που πάει?.....).
Στην θεωρία τα νιτρώδη διασπώνται σε νιτρικά από τον βράχο και την άμμο, μέρος των νιτρικών παγιδεύεται σε εσωτερικά-βαθύτερα-αναερόβια σημεία του βράχου-άμμου(DSBs) και στην συνέχεια διασπώνται σε άζωτο. Σε ένα canister τα νιτρικά απλά ελευθερώνονται στο νερό και πρέπει να έχουμε φυτά/άλγες για να τα φάνε ή/και τα βγάζουμε με αλλαγές νερού. Στην πράξη ισχύει, αρκεί κάποιος να σπάσει ένα κομμάτι ζωντανού βράχου και να παρατηρήσει τι συμβαίνει στο εσωτερικό του.
Η απάντηση inline.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε νομιζω κανεις να εχει αφρικανικο χωρις φιλτρο..κανενα φουλ φυτεμενο ισως να υπαρχει.κι εγω το ειχα σκεφτει οταν ειχα ενα φουλ φυτεμενο οτι θα μπορουσε να τρεξει χωρις φιλτρο και με χαμηλη ιχθυοφορτιση.

σε αφρικη μαλλον εισαι ο μονος που το δοκιμασες.
επισης μην λετε τα malawi ανθεκτικα.ειναι λαθος ο 'ορος'...ειναι σαν ολα τα αλλα ψαρια..

εντυπωση μου κανει το γεγονος οτι ταιζεις πολυ και κρατας χαμηλα τα νιτρικα χωρις πολλες αλλαγες..που νομιζεις οτι οφείλεται αυτο?γινεται καπου απονιτροποιηση?

οσο για τη δυνατη ροη που ειπε ο φιλος απο πανω δεν υπαρχει κανενα προβλημα.τους αρεσει..
Υπάρχει απονιτροποιηση στο εσωτερικό του βράχου και στα βαθιά σημεία της άμμου. Η ροή όντως τους αρέσει, σε όσα video έχω δει από την λίμνη υπάρχει μάλλον αρκετά περισσότερη ροή από το ενυδρείο μου.


Η κίνηση των ψαριών και όχι μόνο στο παραπάνω video δείχνει την ροή του νερού για όσους έχουν έμπειρο μάτι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη symbil : 07-04-16 στις 19:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-04-16, 20:16
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αν οντως υπαρχει απονιτροποιηση οκ.το εχουμε συζητησει σε αλλο θεμα και το ψαχνουμε λιγο.ισως καποιο ποσοστο συμβαίνει και στα εξωτερικα φιλτρα οσο παραξενο κι αν ακουγεται.απλα ακομα ειναι θεωριες.

οι πληροφοριες και οι αποψεις που ακους δεν ειναι φυσικα απο sites πουλάωφτηνάζωντανάκαιπολύκαλόεξοπλισμό.com αλλα απο προσωπικες μελετες παρα πολλων χρονων σε παρα πολλα ειδη της λιμνης(μιλαω για τον Κλεοβουλο) αλλα και για μενα..εφοσον ομως δεν εχεις νιτρικα δεν υπαρχει λογος να συζητησουμε τις επιπτωσεις..αν ομως θες τη γνωμη μου(πρεπει να το ξαναειπα) στα 20-30 νιτρικα αν εκτιθονται συνεχως,εκτος του οτι θα ζησουν τελικα λιγοτερο(ισως και 6 χρονια) δεν θα αναπτυχθουν πληρως.δηλαδη εμενα δε μου λεει κατι ενα ψαρι που στη φυση θα γινει 20εκ να μου ζησει στο ενυδρειο 6 χρονια και να ειναι 16εκ.. θεωρω υποχρεωση να κρατησω το ψαρι στο ενυδρειο μου σε αριστη κατασταση.

αυτο που σου λεω ειναι δικη μου διαπιστωση για τα νιτρικα.δεν το γραφει καπου και δεν ειμαι απολυτος.απλα αυτο εχω δει τα τελευταια 15 χρονια..
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-04-16, 20:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Δεν ξέρω "τι άσσους κρύβεις στο μανίκι" όπως λες αλλά δεν θέλω να πάιζω πόκερ με τη ζωή των ζωντανών που φιλοξενώ
Αφού όμως θέλεις διάβασμα πρόχειρα μερικά (όχι από sites όπως τα λες...)
http://www.waterboards.ca.gov/water_...08/ref2426.pdf
https://www.jstage.jst.go.jp/article.../1/18_1_7/_pdf
έχουν και βιβλιογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-04-16, 23:40
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα links.

Πάνω-κάτω λέει αυτό που ήξερα και εγώ, ότι δηλαδή αν εξαιρέσεις τα μωρά της πέστροφας τα οποία έχουν πολύ χαμηλή αντοχή στα νιτρικά(κάτω από 10 mg/l) τα υπόλοιπα είδη που αναφέρει αντέχουν πολύ παραπάνω σε σχέση με αυτό που έχουμε στα ενυδρεία μας(πάνω από 100 mg/l).

Εδώ μία σχετική συζήτηση :
http://www.barrreport.com/forum/barr...s-and-critters
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-04-16, 02:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα νιτρικα δεν κοιταω μονο κατα ποσο φερνουν αμεσο θανατο.
Τα νιτρικα (και για τα ψαρια οπως και για τους ανθρωπους κλπ) ειναι καρκινογονα και ανακοπτουν την αναπτυξη απο πολυ μικρες τιμες (10ppm). Ασχετα αν στην Ευρωπη εχουμε ακομα τα 50ppm σαν οριο στο ποσιμο.
Στην Αμερικη το εχουν παει 10 και θα το πανε στο μηδεν.
Αυτα τα δυο φτανουν για μενα να εχω τα νιτρικα στο μηδεν.

Και δεν ειναι μονο ο γονος της πεστροφας τοσο ευαισθητος.


Μια ερωτηση σε κατι που με ενδιαφερει ακομα.
Ποσα βατ συνολικα καταναλωνει για τη "φιλτρανση" το ενυδρειο και ποσο κοστιζει αυτος ο εξοπλισμος? (να το δω συνολικα σε βαθος χρονου)


S.D.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο χωρίς φίλτρο lifefx Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 22-02-15 12:26
γίνεται sump χωρίς διαμερίσματα? aquaristas Φίλτρανση 5 24-09-12 01:29
Υπόστρωμα - Γίνεται χωρίς? OlgaM Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-02-12 16:34
χωρίς ΝΟ3 δεν γίνεται φυτεμένο mitsos1975 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 02-12-10 22:39
Tι γίνεται αν παραμείνει το φίλτρο εκτός νερού? kalaxan Αρχάριοι γλυκού νερού 23 08-12-09 22:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04545 seconds with 13 queries