Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-16, 15:28
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Νεο ενυδρειο 900λιτρων

Καλησπέρα σε όλους σκεφτομαι να κάνω ένα μεγάλο ενυδρειο μιας που βρήκα άκρες και βοήθεια και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα πριν κάνω και εγώ την δική μου έρευνα :

1. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλό εξωτερικο φίλτρο που να υπερκαλύπτει ενα ενυδρειο 900 λιτρων ? Οι διαστάσεις του ενυδρειου θα είναι οι εξής : ( 2,00 x 0,80 x 0,60 )

2. Κάποιο κατάλληλο υπόστρωμα για βαρια φυτεμενο ενυδρειο 900λ με carpet , που να μην ανεβαζει το ph του νερού ? Ακόμη για τα φυτά δεν έχω αποφασίσει αλλά θα ήθελα να είναι πολύ πλούσιο σε θρεπτικά !


3 . Απο παροχή διοξειδίου θα μου είναι αρκετή μια μπουκάλα 5kg με έναν εξωτερικό διαχύτη ή πρέπει να έχω δύο παροχές απο δύο μπουκάλες σε ένα τέτοιο ενυδρείο ?

4. Απο φωτισμό σκέφτομαι για eheim λάμπες ? 2 κουτιά λάμπες θα έχει .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-16, 15:38
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Νικολέτα το εγχείρημα 900 λίτρων φυτεμένο(με carpet) με 80 εκ ύψος αν κατάλαβα καλά θα είναι εκτός από δύσκολη υπόθεση και ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!!!!

1.θέλεις τουλάχιστον 3 φίλτρα με 1500λ/ωρα έκαστο.
2.Για να γεμίσεις 2μέτραχ60 εκ υπόστρωμα (sechem flourite/eco comblete/amania soil ada...k.t.l) θα χρειαστείς πάνω από 100κιλά και να σου πω
πως τα 10 κιλά κάνουν περίπου 30 ευρώ....
3.Παροχή co2 τουλάχιστον 2 5κιλες με κυκλοφορητές δυνατούς....
4.Και για φώτα σε τέτοιο ύψος θα σου πρότεινα 4χ150 mh αλλά πας για ασυναίρετος της ΔΕΗ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-16, 15:41
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

οχι οχι 80 πλατος , 60 υψος θα ειναι η κατασκευη !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-16, 15:42
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

900 lt φυτεμενο !!! Πολύ φιλόδοξο project !!! Γιατι δεν σκεπτεσαι για sump ? Aν θελεις αναγκαστηκα φιλτρο μπορεις να δοκιμασεις φιλτρο απο την σειρα prof της eheim. πχ 2080
Για την διαχυση του co2 θα σου προτεινα κατι τετοιο...
http://fish.aquaristic.net/ab-Aqua-M...-1000-co2.html
Απλα να ξερεις οτι θα πρεπει να εχεις και μια 2ρη μπουκαλα (μικροτερη ισως) που θα χρησιμοποιεις μεχρι να γεμισεις την κανονικη....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-16, 15:55
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Για υπόστρωμα υπολογίζω και εγώ καπου εκει στα 80-90 κιλά σε καποια σημεια θα υπάρχει λιγοτερο και σε αλλα περισσοτερο εξάλου δεν θα ειναι φλατ ! Τώρα για τα φίλτρα με ένα φίλτρο δεν θα μπορούσα να καλυπτώ οπως αυτο που ειδα : http://www.animal.gr/index.php?dispa...roduct_id=7410 ?

Για λαμπες η αλήθεια ειναι οτι θα ήθελα την οικομικότερη δυνατή επιλογη στην κατανάλωση ρεύματος , που δεν ξέρω ακόμη ποια ειναι αυτη !
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
900 lt φυτεμενο !!! Πολύ φιλόδοξο project !!! Γιατι δεν σκεπτεσαι για sump ? Aν θελεις αναγκαστηκα φιλτρο μπορεις να δοκιμασεις φιλτρο απο την σειρα prof της eheim. πχ 2080
Για την διαχυση του co2 θα σου προτεινα κατι τετοιο...
http://fish.aquaristic.net/ab-Aqua-M...-1000-co2.html
Απλα να ξερεις οτι θα πρεπει να εχεις και μια 2ρη μπουκαλα (μικροτερη ισως) που θα χρησιμοποιεις μεχρι να γεμισεις την κανονικη....
Ναι έχω μια δεύτερη 3kg στο 240 λιτρο αλλά θα πάρω άλλες δύο λογικά έτσι οπως το κόβω 5kg . Για διαχύτη ο max mix reactor που έχω ο εηξωτερικος στο 240λιτρο μου κάνει τέλεια διάχυση , σκέφτομαι να βάλω δυο τέτοιους στο μεγάλο ή πάλι θα είναι ανεπαρκεις . Για το aqua medic εχω ακόυσει επίσης καλά λογια αλλα ένας θα αρκεί ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
900 lt φυτεμενο !!! Πολύ φιλόδοξο project !!! Γιατι δεν σκεπτεσαι για sump ? Aν θελεις αναγκαστηκα φιλτρο μπορεις να δοκιμασεις φιλτρο απο την σειρα prof της eheim. πχ 2080
Για την διαχυση του co2 θα σου προτεινα κατι τετοιο...
http://fish.aquaristic.net/ab-Aqua-M...-1000-co2.html
Απλα να ξερεις οτι θα πρεπει να εχεις και μια 2ρη μπουκαλα (μικροτερη ισως) που θα χρησιμοποιεις μεχρι να γεμισεις την κανονικη....
Για sump το έχω αποκλείσει γιατι θα υπάρχει μεγάλη απώλεια co2 από οτι κατάλαβα ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 15-03-16 στις 15:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-16, 15:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

900 λίτρα φυτεμένο ; Όπως σου είπαν και τα παιδιά πριν κοστοβόρο το εγχείρημα αυτό, από όλες τις απόψεις.
Τα φίλτρα θα τα χρειαστείς έτσι και αλλιώς, ότι και να βάλεις στο ενυδρείο, αλλά για φυτεμένο θες ένα πάγιο κόστος για υπόστρωμα, φωτισμό, εξοπλισμό για CO2 , και σε μηνιαία βάσει ρεύμα για τα φώτα (το μεγάλο κόστος) και λιπάσματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-16, 17:00
detro2 Ο χρήστης detro2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Γεια σου Νικολετα .. εγω θα σου πω την γνωμη μου γιατι ειχα 1000 λιτρα και 300 λιτρα sump ενυδρειο με ευκολα φυτα .. πρωτα απο ολα to sump μην το κανεις γιατι φευγει ολο το co2 εφτασα να ξοδευω μια 5 κιλη μπουκαλα τον μηνα .. ασε που στα φυτεμενα δεν χρειαζεσαι εναν τονο βιολογια γιατι εχεις τα φυτα που κατα την γνωμη μου συμβαλουν στην φιλτρανση -οξυγωνοση του νερου ... παρε δυο φιλτρα για τα λιτρα σου και εισαι οκ . Απο co2 reactor πανε σε aquamedic 1000 .. φτανει για τα λιτρα σου αλλα χρειαζετε πολυ ροη για να μπορει να σπαει ολο το co2...επισης θα χρειαστεις κυκλοφοριτες γιατι ειναι πολυ σημαντικο να διανεμετε παντου το co2 και τα λιπασματα .. για υποστρωμα θες τουλαχιστον 110 με 120 κιλα για να μπορεις να κανεις ενα aquascape .. με 90 κιλα εισαι στα 5 εκατοστα φλατ !! Οποτε θες παραπανω .. φωτισμο κατ την γνωμη μου εχεις 2 επιλογες .. metal halide η led ..
Και οι δυο εχουν τελεια αποτελεσματα .. για να κανεις οικονομια στο υποστρωμα μπορεις να πας σε κατι πολυ δυνατο diy οπως και για λιπασματα πας σε diy .. ( αν εχεις καλο υποστρωμα δεν θα χρειαζεσε τοσο λιπασμα )
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-16, 17:07
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Για εξωτερικό φίλτρο θα σου προτείνω το Eheim 2080

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...sionell-3-2080
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-16, 17:39
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Μιας και διαθέτω ένα μεγάλο ενυδρείο θα σου πω το εξής, πρέπει να σκεφτείς ότι για να το ζεστάνεις αυτό το ενυδρείο, θέλεις τουλάχιστον 3 θερμοστάτες 300W και μετά το καλοκαίρι για να το κρατήσεις σε σταθερή θερμοκρασία θέλεις οπωσδήποτε chiller,
Στα μεγάλα ενυδρεία δεν μπορείς να κάνεις την οικονομία που φαντάζεσαι κατά κάποιον τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-16, 18:14
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από detro2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Νικολετα .. εγω θα σου πω την γνωμη μου γιατι ειχα 1000 λιτρα και 300 λιτρα sump ενυδρειο με ευκολα φυτα .. πρωτα απο ολα to sump μην το κανεις γιατι φευγει ολο το co2 εφτασα να ξοδευω μια 5 κιλη μπουκαλα τον μηνα .. ασε που στα φυτεμενα δεν χρειαζεσαι εναν τονο βιολογια γιατι εχεις τα φυτα που κατα την γνωμη μου συμβαλουν στην φιλτρανση -οξυγωνοση του νερου ... παρε δυο φιλτρα για τα λιτρα σου και εισαι οκ . Απο co2 reactor πανε σε aquamedic 1000 .. φτανει για τα λιτρα σου αλλα χρειαζετε πολυ ροη για να μπορει να σπαει ολο το co2...επισης θα χρειαστεις κυκλοφοριτες γιατι ειναι πολυ σημαντικο να διανεμετε παντου το co2 και τα λιπασματα .. για υποστρωμα θες τουλαχιστον 110 με 120 κιλα για να μπορεις να κανεις ενα aquascape .. με 90 κιλα εισαι στα 5 εκατοστα φλατ !! Οποτε θες παραπανω .. φωτισμο κατ την γνωμη μου εχεις 2 επιλογες .. metal halide η led ..
Και οι δυο εχουν τελεια αποτελεσματα .. για να κανεις οικονομια στο υποστρωμα μπορεις να πας σε κατι πολυ δυνατο diy οπως και για λιπασματα πας σε diy .. ( αν εχεις καλο υποστρωμα δεν θα χρειαζεσε τοσο λιπασμα )
Για diy υποστρωμα δεν εχω ξανακουσει και δεν ξερω πως γινεται , εννοεις δηλαδη να παρω πυλό , τύρφη , ζεόλιθο και τετοια και να τα αναμείξω ? Για λάμπες μάλλον led σκέφτομαι εκεί κλείνουμε τουλάχιστον . Θα ήθελα το ενυδρειο να ειναι κλειστό απο πάνω για αυτο . Κυκλοφοριτές έχω κάποιους επιπλέον αλλά θα τους βάλω έτσι χύμα μεσα στο ενυδρειο ? Δεν ειναι επικύνδινο για μικρά κοπάδοψαρα που θα έχω μέσα ? Τους κυκλοφοριτες τους θέλω για να υπάρχει ροή σε όλο το ενυδρειο και το Co2 να πηγαίνει οσο τον δυνατον σε περισσοτερα σημεια ?>
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και διαθέτω ένα μεγάλο ενυδρείο θα σου πω το εξής, πρέπει να σκεφτείς ότι για να το ζεστάνεις αυτό το ενυδρείο, θέλεις τουλάχιστον 3 θερμοστάτες 300W και μετά το καλοκαίρι για να το κρατήσεις σε σταθερή θερμοκρασία θέλεις οπωσδήποτε chiller,
Στα μεγάλα ενυδρεία δεν μπορείς να κάνεις την οικονομία που φαντάζεσαι κατά κάποιον τρόπο.
Δεν θα χρειαστώ θερμοστάτη γιατι η θερμοκρασιά το χειμώνα σπάνια πέφτει στον χώρο κάτω απο τους 22 και μέσα στο νερο του ενυδρειου ( 24 ) και το καλοκαιρι επειδη ο χώρος ειναι σκιερός και μακρια απο παράθυρα η θερμοκρασια του χώρου δύσκολα ξεπερνα τους 27-28 βαθμους , οποτε υποθέτω ότι το πολύ θα φτάνει 30-31 μέσα στο ενυδρειο τουλάχιστον στο 100λιτρο που έχω με guppies ετσι κυμένονται η θερμοκρασιες ολο το χρονο και ειμαι χωρις θερμοστατη και χωρις ψυξη ! Λογικα δεν θα αλλάξει κάτι επειδη θα αλλάξουν τα λιτρα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 15-03-16 στις 18:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-03-16, 18:51
detro2 Ο χρήστης detro2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις ενα απο αυτα ειναι ο πυλος και η τυρφη που το εχω δοκιμασει και ειναι καλη επιλογη .. δες για ετοιμους προβολης led .. για ν εχεις ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο με καπακι και φωτα για φυτεμενο που θες εσυ πρεπει να κανεις παρα πολυ καλη κατασκευη με τελειο εξαερισμο πρωτον γιατι τα led ειναι ευαισθητα στην θερμοτητα και δευτερον γιατι οταν εχεις καπακι δεν φευγει η θερμοτητα στον χωρο και μενει μεσα στο καπακι οποτε γινετε σαουνα ..εγω θα σου προτινα ανοιχτο ενυδρειο ..εγω ανοιχτο το ειχα και δεν ανεβαινε η θερμοκρασια πανω απο 27 βαθμους .. στα φυτεμενα ενυδρεια παιζει μεγαλο ρολο τα λιπασματα και το co2 να ειναι παντου για αυτο θελεις μεγαλους κυκλοφοριτες .. εχεις και 2 μετρα ενυδρειο !! Τωρα για τα ψαρια δεν ξερω να σε πω γιατι πρωτα πρεπει να δεις αλλα πραματα οπως ph.gh kh και μετα επιλεγεις ψαρια .. οπως σε ειπε και ο Kostas12 δεν μπορεις να κανεις και πολυ οικονομια σε τετοια λιτρα ειδικα αν εχεις θεμα με την θερμοκρασια θα χρειαστεις chiller ..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-16, 20:04
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Νικολέτα, (έχεις και το όνομα της μικρής μου κόρης ).
To project που ετοιμάζεσαι να κάνεις δεν έχει καμιά σχέση με το ενυδρείο των 100 λίτρων με guppies που έχεις. Χρειάζεται σωστό σχεδιασμό για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
Για το φωτισμό τα led νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου σε σχέση με τις ΜΗ, γιατί το καλοκαίρι δεν θα έχεις την μεγάλη θερμοκρασία που βγάζουν οι ΜΗ. Επίσης μπορείς να "παίξεις" με το χρώμα ευκολότερα.



Καλή συνέχεια.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-03-16, 22:25
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον το project σου, γιατί δεν κοιτάς για κάτι πιο απλό σε αυτό το ενυδρείο? Θα κάνεις παπάδες με χρυσόψαρα ή με ψάρια των λιμνών της Αφρικής και αυτά σε συνδυασμό με ένα sump. Για έτσι όπως το βλέπω να πας, θα φύγουν τρελά ποσά σε λεφτά. Φιλικά πάντα, Γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-03-16, 22:31
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

συμφωνω με το Γιαννη!!χρυσοψαραδικο η αφρικανικο θα γινει τουμπανο!!σα φυτεμενο πιο πολυ μπελας θα ειναι..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-03-16, 23:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον το project σου, γιατί δεν κοιτάς για κάτι πιο απλό σε αυτό το ενυδρείο? Θα κάνεις παπάδες με χρυσόψαρα ή με ψάρια των λιμνών της Αφρικής και αυτά σε συνδυασμό με ένα sump. Για έτσι όπως το βλέπω να πας, θα φύγουν τρελά ποσά σε λεφτά. Φιλικά πάντα, Γιάννης.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω με το Γιαννη!!χρυσοψαραδικο η αφρικανικο θα γινει τουμπανο!!σα φυτεμενο πιο πολυ μπελας θα ειναι..
Δεν ήθελα να το πω από την αρχή γιατί θα πουν όλοι , "τι άλλο θα έλεγες εσύ, μόνο για χρυσόψαρα μιλάς"
Αλλά για χρυσοψαράδικο είναι ιδανικές αυτές οι διαστάσεις , και πολύ οικονομικές, ούτε ακριβός φωτισμός , ούτε θέρμανση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-03-16 στις 07:48
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-03-16, 00:38
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ευχομαι να το κανεις οπως το ονειρευεσαι!
Ευχομαι και σε μενα καποια στιγμη να κανω ενα τετοιο χρυσοψαραδικο!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-03-16, 09:24
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Έχεις υπόψιν σου καθόλου τι budget υπολογίζεις ότι θα σου στοιχίσει ένα τέτοιο ενυδρείο από το μηδέν μέχρι να μπει σε λειτουργία πλήρως, κάτι διάβασα ότι είχες 100 λίτρα ενυδρείο, για να σου πούμε κατά πόσο είσαι κοντά σε αυτά που υπολογίζεις ή όχι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-03-16, 11:01
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μπορει να γινει "σχετικα " οικονομικό αρκει να υπαρχει σωστος σχεδιασμός και σωστοί στόχοι. Το να εχει ολος ο βυθός γρασίδι ειναι μεγαλη σπατάλη και λιγο εως πολύ υπερβολή, γινεται ενα πολυ ωραίο φυτεμένο με ενα σημείο με πυκνη βλαστηση καπου στην μέση η σε μια η και στις δύο ακρες και το υπόλοιπο με άμμο και hardscape λεπτομέρειες
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-03-16, 23:52
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους μολονότι μου αρέσουν πολύ τα χρυσόψαρα και ειδικά τα red cup oranda goldfish , λατρεύωωωω οσο τιποτα αλλο τα φυτεμένα τοπία και τα κοπαδόψαρα που αναδεικνύουν καλύτερα την ομορφία ενός φυτεμένου υδρόβιου τοπίου !!!!

Το ενυδρειο θα στηθεί μέσα στο καλοκαίρι και μέχρι τότε θέλει πολύ ψάξιμο από οτι κατάλαβα για να μην μας βγει και πανακριβο και εκτος προυπολογισμού εντελώς ...


Εκανα μια έρευνα για φίλτρα και σκέφτηκα τα εξής και θα ήθελα γνώμες . Καταρχάς θα βάλω 2 φίλτρα σκέφτομαι τις εξής επιλογές :

Πρωτεύον Φίλτρο : 1. Eheim Professionel 3 - 2080 ( 391 ευρω) ή 2. Eheim Professionel 3e – 700 - 2078 (308 ευρω) ( και τα δυο έχουν μέσα υλικά φιλτραρίσματος) . Βεβαια δεν καταλαβαίνω τι διαφορα έχει το Eheim Professionel 3 - 2080 , απο το Eheim Professionel 3 - 600Τ 2080 ? Σιγουρα εχει διαφορα στην τιμη παντως .

Δευτερεύον Φίλτρο : 1. Eheim Professionel 2275 4+600 ( 201 ευρώ) ή ,
2. Eheim Professionel 2273 4+350 ( 169 ευρώ) , ή
3. EHEIM 2271 professionel 4+ 250 ( 144 ευρώ) , ή
4. Tetra EX 1200 Plus ( 131 ευρώ + υλικά φιλτραρισματος μεσα στην τιμή) .

Ποιον σύνδυασμό θα μου προτείνατε για την καλύτερη δυνατη φίλτρανση ? Ή και οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό που θεωρείτε αποτελεσματικότερο απο τους αναφερθέντες !!!

Το budget για την κατασκευή αλλα και ολο τον εξοπλισμό του ενυδρειου και τα φυτά και το υποστρώμα και τo σύστημα Co2 και τα φώτα μαζί το υπολογίζω γύρω στα 2.500-2.600 ευρώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-03-16, 00:18
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Τα T που γραφονται στα εξωτερικα φιλτρα της EHEIM ειναι για την σειρα Thermo, δηλαδη περιεχουν εναν θερμαντηρα μεσα τους. Και τα e που γραφονται ειναι για τα φιλτρα με ηλεκτρονικο κοντρολλερ και εχουν την δυνατοτητα να συνδεθουν μεσω USB σε υπολογιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-03-16, 08:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επίσης να μη δίνεις σημασία να έχουν ή όχι βιολογικό υλικό, εκτός από τα σφουγγάρια, γιατί το βιολογικό υλικό το πληρώνεις, είναι μέσα στη τιμή, αν το φίλτρο δεν έχει βιολογικό υλικό, βάζεις ελαφρόπετρα με αμελητέο κόστος, δηλαδή με 2 Ευρώ έχεις γεμίσει και τα 2 φίλτρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-03-16, 16:02
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλησπερα κ καλη τυχη με το επιχειρημα! Ηθελα μονο μια ερωτηση , εισαι σε διαμερισμα ή σε μονοκατοικια? ολο το στησιμο θα ειναι περιπου 1.5 τονο αν υπολογισεις νερα ,χωματα φιλτρα κ ακομη χειροτερα ενα σαμπακι... τα ψαρια παλι καλα ειναι ελαφρια!!!!

Δεν ξερω οι υπολοιποι αλλα εγω θα το σκεφτομουν διπλα αν ειχα 1,5 τονο περιπου σε επιφανεια 1.5 τμ περιπου, δεν ξερω αλλα ειναι καπως... ευχομαι απλα να εχει βαλει καλο σκηροδεμα ο κατασκευαστης κ να μην εχει ξυλινο πατωμα.Μια φορά που μίλαγα με αρχιτεκτονα κ του ειχα πει μεταξυ σοβαρου κ αστειου οτι θελω να κανω ενα ενυδρειο 1 τονου (εμενα στον 7ο)μου εκανε μονο μια ερωτηση.... φουσκωτο εχεις? γιατι σε σεισμο σαν του 81 ή ακομη χειροτερα του 99 που ειχε κ τεκτωνικους τοτε το μοιραιο θα ηταν σιγουρο...

καλα τα μεγαλα ενυδρεια αλλα εχουν κ αυτα τα προβληματα τους
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-03-16, 21:47
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Νικολέτα πρέπει να ξέρεις πως σ ένα φυτεμένο ενυδρείο η ροή και η καλή κυκλοφορία του νερού(που μεταφέρει τα θρεπτικά στα φυτά+το co2)είναι ένας απ τους βασικότερους παράγοντες της επιτυχίας του και της αποφυγής από άλγες που λατρεύουν τα στάσιμα νερά και την ανισορροπία του συστήματος οπότε εγώ πιστεύω κατα την ταπεινή μ πάντα γνώμη πως ένα φίλτρο δεν σε καλύπτει με τίποτα σε τόσα λίτρα.... η φίλτρανσή ή καλύτερα η ροή σε φυτεμένο πρέπει να είναι Αx5 (όπου Α είναι τα συνολικά λίτρα νερού του ενυδρείου)δλδ 2 φορές περισσότερες από ένα ενυδρείο που δεν στήνετε αποκλειστικά για φυτεμένο τοπίο.

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά να σου πω απ την πείρα μου μιας και κράτησα 6 μήνες 450 λίτρα hi-tech φυτεμένο πως έχουν τα πράγματα....

Υποστρώματα μπορείς να κάνεις ένα σορό diy αλλά δεν θα χεις το αποτέλεσμα που φαντάζεσαι αν δεν πας σε κάποιο εξειδικευμένο...

Επίσεις αν θέλεις το ενυδρείο να λάμπει και τα φυτά σου να είναι σε άψογη κατάσταση θα χρειαστείς και Α/Ο μιας και οι σκληρότητες και το ψηλό PH επηρεάζει πολύ αρνητικά τα φυτά και τα δυσκολεύει να απορροφούν τα θρεπτικά απ το νερό.

Τα φώτα σου στο ξανα λέω που είναι το κλειδί της επιτυχίας στο ύψος που σκέφτεσαι να κάνεις το όλο project για μένα μονόδρομος είναι mh hqi αλλά η κατανάλωση και η θερμοκρασία θα είναι στα άκρα!!!!!

Πας υποχρεωτικά για chiller γιατί αν τα 900λίτρα πιάσουν 31-32 βαθμούς τον Ιούλιο η θερμοκρασία θα κατέβει καλό Σεπτέμβρη...(υπερβολή)αλλά θα χεις πρόβλημα.

Και τέλος η μηνιαία συντήρηση ρε σει σε λιπάσματα ρεύματα και νερό α/ο νομίζω πως κάνουν ένα πολύ ακριβό πακέτο για 900λίτρα...

Αφού έχεις την τρέλα και την όρεξη γιατί δεν πας σ ένα 200άρι-300άρι ενυδρείο μέχρι 50 εκ ύψος που θα έχει λογικό κόστος και αγοράς στησίματος αλλά και μακροχρόνιας συντήρησης .

Φιλικά πάντα Στέλιος.

Υ.Γ Απλά εγώ το βλέπω ριψοκίνδυνο το project στα 900 για να μη χάσεις και το χρόνο σου και την όρεξή σου αλλά και τα λεφτά σου αν πάει κάτι στραβά ....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-03-16, 00:01
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους μολονότι μου αρέσουν πολύ τα χρυσόψαρα και ειδικά τα red cup oranda goldfish , λατρεύωωωω οσο τιποτα αλλο τα φυτεμένα τοπία και τα κοπαδόψαρα που αναδεικνύουν καλύτερα την ομορφία ενός φυτεμένου υδρόβιου τοπίου !!!!

Το ενυδρειο θα στηθεί μέσα στο καλοκαίρι και μέχρι τότε θέλει πολύ ψάξιμο από οτι κατάλαβα για να μην μας βγει και πανακριβο και εκτος προυπολογισμού εντελώς ...


Εκανα μια έρευνα για φίλτρα και σκέφτηκα τα εξής και θα ήθελα γνώμες . Καταρχάς θα βάλω 2 φίλτρα σκέφτομαι τις εξής επιλογές :

Πρωτεύον Φίλτρο : 1. Eheim Professionel 3 - 2080 ( 391 ευρω) ή 2. Eheim Professionel 3e – 700 - 2078 (308 ευρω) ( και τα δυο έχουν μέσα υλικά φιλτραρίσματος) . Βεβαια δεν καταλαβαίνω τι διαφορα έχει το Eheim Professionel 3 - 2080 , απο το Eheim Professionel 3 - 600Τ 2080 ? Σιγουρα εχει διαφορα στην τιμη παντως .

Δευτερεύον Φίλτρο : 1. Eheim Professionel 2275 4+600 ( 201 ευρώ) ή ,
2. Eheim Professionel 2273 4+350 ( 169 ευρώ) , ή
3. EHEIM 2271 professionel 4+ 250 ( 144 ευρώ) , ή
4. Tetra EX 1200 Plus ( 131 ευρώ + υλικά φιλτραρισματος μεσα στην τιμή) .

Ποιον σύνδυασμό θα μου προτείνατε για την καλύτερη δυνατη φίλτρανση ? Ή και οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό που θεωρείτε αποτελεσματικότερο απο τους αναφερθέντες !!!

Το budget για την κατασκευή αλλα και ολο τον εξοπλισμό του ενυδρειου και τα φυτά και το υποστρώμα και τo σύστημα Co2 και τα φώτα μαζί το υπολογίζω γύρω στα 2.500-2.600 ευρώ !!!
Με αυτό το budget που υπολογίζεις να διαθέσεις είσαι κομπλέ, προχώρα το ίσως σου βγει και αρκετά πιο οικονομικά αλλά καλό είναι να έχεις το περιθώριο να ξοδέψεις κάτι παραπάνω
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-03-16, 20:40
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης να μη δίνεις σημασία να έχουν ή όχι βιολογικό υλικό, εκτός από τα σφουγγάρια, γιατί το βιολογικό υλικό το πληρώνεις, είναι μέσα στη τιμή, αν το φίλτρο δεν έχει βιολογικό υλικό, βάζεις ελαφρόπετρα με αμελητέο κόστος, δηλαδή με 2 Ευρώ έχεις γεμίσει και τα 2 φίλτρα
Ναι ξερω κάπου διάβασα μάλιστα για diy βιολογικο υλικο απο πλαστικο καλαμάκι του καφέ . Εγώ βέβαια προτιμώ να πάρω κάποιο φίλτρο που θα έχει μέσα διάφορα βιολογικά υλικά matrix , spirax μακαρόνι καθώς έμενα πολύ ευχαριστιμένη απο αυτά τα βιολογικά υλικά ! Αλλά το σκέφτομαι να δοκιμάσω και την ελαφροπετρα να σου πω την αλήθεια .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κ καλη τυχη με το επιχειρημα! Ηθελα μονο μια ερωτηση , εισαι σε διαμερισμα ή σε μονοκατοικια? ολο το στησιμο θα ειναι περιπου 1.5 τονο αν υπολογισεις νερα ,χωματα φιλτρα κ ακομη χειροτερα ενα σαμπακι... τα ψαρια παλι καλα ειναι ελαφρια!!!!

Δεν ξερω οι υπολοιποι αλλα εγω θα το σκεφτομουν διπλα αν ειχα 1,5 τονο περιπου σε επιφανεια 1.5 τμ περιπου, δεν ξερω αλλα ειναι καπως... ευχομαι απλα να εχει βαλει καλο σκηροδεμα ο κατασκευαστης κ να μην εχει ξυλινο πατωμα.Μια φορά που μίλαγα με αρχιτεκτονα κ του ειχα πει μεταξυ σοβαρου κ αστειου οτι θελω να κανω ενα ενυδρειο 1 τονου (εμενα στον 7ο)μου εκανε μονο μια ερωτηση.... φουσκωτο εχεις? γιατι σε σεισμο σαν του 81 ή ακομη χειροτερα του 99 που ειχε κ τεκτωνικους τοτε το μοιραιο θα ηταν σιγουρο...

καλα τα μεγαλα ενυδρεια αλλα εχουν κ αυτα τα προβληματα τους
Σε μονοκατοικια μένω στον πρώτο όροφο με μαρμαρινο δάπεδο . Βέβαια έχω 2 δεξαμενές 200 λίτρα η κάθεμια , ενα 100 λιτρα ενυδρειο και ένα 240 λιτρα ενυδρειο με το έπιπλο του και σε αυτα θα προστεθει αργότερα το 900λιτρο . Δεν νομίζω να τίθεται θέμα στατικότητας του ορόφου αλλά καλού κακού μία γνώμη απο τον μηχανικό μας θα την πάρω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα πρέπει να ξέρεις πως σ ένα φυτεμένο ενυδρείο η ροή και η καλή κυκλοφορία του νερού(που μεταφέρει τα θρεπτικά στα φυτά+το co2)είναι ένας απ τους βασικότερους παράγοντες της επιτυχίας του και της αποφυγής από άλγες που λατρεύουν τα στάσιμα νερά και την ανισορροπία του συστήματος οπότε εγώ πιστεύω κατα την ταπεινή μ πάντα γνώμη πως ένα φίλτρο δεν σε καλύπτει με τίποτα σε τόσα λίτρα.... η φίλτρανσή ή καλύτερα η ροή σε φυτεμένο πρέπει να είναι Αx5 (όπου Α είναι τα συνολικά λίτρα νερού του ενυδρείου)δλδ 2 φορές περισσότερες από ένα ενυδρείο που δεν στήνετε αποκλειστικά για φυτεμένο τοπίο.

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά να σου πω απ την πείρα μου μιας και κράτησα 6 μήνες 450 λίτρα hi-tech φυτεμένο πως έχουν τα πράγματα....

Υποστρώματα μπορείς να κάνεις ένα σορό diy αλλά δεν θα χεις το αποτέλεσμα που φαντάζεσαι αν δεν πας σε κάποιο εξειδικευμένο...

Επίσεις αν θέλεις το ενυδρείο να λάμπει και τα φυτά σου να είναι σε άψογη κατάσταση θα χρειαστείς και Α/Ο μιας και οι σκληρότητες και το ψηλό PH επηρεάζει πολύ αρνητικά τα φυτά και τα δυσκολεύει να απορροφούν τα θρεπτικά απ το νερό.

Τα φώτα σου στο ξανα λέω που είναι το κλειδί της επιτυχίας στο ύψος που σκέφτεσαι να κάνεις το όλο project για μένα μονόδρομος είναι mh hqi αλλά η κατανάλωση και η θερμοκρασία θα είναι στα άκρα!!!!!

Πας υποχρεωτικά για chiller γιατί αν τα 900λίτρα πιάσουν 31-32 βαθμούς τον Ιούλιο η θερμοκρασία θα κατέβει καλό Σεπτέμβρη...(υπερβολή)αλλά θα χεις πρόβλημα.

Και τέλος η μηνιαία συντήρηση ρε σει σε λιπάσματα ρεύματα και νερό α/ο νομίζω πως κάνουν ένα πολύ ακριβό πακέτο για 900λίτρα...

Αφού έχεις την τρέλα και την όρεξη γιατί δεν πας σ ένα 200άρι-300άρι ενυδρείο μέχρι 50 εκ ύψος που θα έχει λογικό κόστος και αγοράς στησίματος αλλά και μακροχρόνιας συντήρησης .

Φιλικά πάντα Στέλιος.

Υ.Γ Απλά εγώ το βλέπω ριψοκίνδυνο το project στα 900 για να μη χάσεις και το χρόνο σου και την όρεξή σου αλλά και τα λεφτά σου αν πάει κάτι στραβά ....
Ναι λογικό αυτο που λες για την ροη του νερού το καταλαβαίνω σιγα σιγα ήδη απο το μικρο φυτεμενο που έχω οπου δεν έχω και την καλύτερη δυνατη ροη αλλά πειραματίζομαι ...

Στο μεγάλο φυτεμένο σκέφτομαι να βάλω αντλιές αντικρυστά εκτος απο αυτες που θα έχουν το φίλτρα για να πετύχω οπως λες το *5 ροη στα λιτρα μου . Σκέφτομαι για αυτες εδω : http://www.sicce.com/prodottiDettagl.../idprodotto=96
κάνουν δουλειά ?

Όσο για την ροη στο ενυδρειο σκέφτομαι να περνάει το co2 μέσω μπουκάλας και εξωτερικού διαχύτη με το πρωτεύον φίλτρο μου στη μία απο τις δύο εισόδους νερού στο ενυδρειο κάτω κάτω χαμηλά , οι άλλες δύο εξόδοι απο το δευτερεύον φίλτρο να χτυπάνε απο πάνω προς τα κάτω την μία είσοδο με το co2 του πρωτευοντος φίλτρου ώστε να εμποδίζουν το co2 να διαφύγει άμεσα στην επιφάνεια του νερου και να χαθεί και μετα τις δύο sicce 2000l/h αντλίες αντικρυστά στις δύο άκρες του ενυδρειου , δεν ξέρω εαν είναι καλο το σκεπτικό μου που θα φανει και στην πράξη αλλά εαν έχεις κάτι να μου προτείνεις πολύ ευχαρίστως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 18-03-16 στις 20:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-03-16, 11:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μονοκατοικια μένω στον πρώτο όροφο με μαρμαρινο δάπεδο . Βέβαια έχω 2 δεξαμενές 200 λίτρα η κάθεμια , ενα 100 λιτρα ενυδρειο και ένα 240 λιτρα ενυδρειο με το έπιπλο του και σε αυτα θα προστεθει αργότερα το 900λιτρο . Δεν νομίζω να τίθεται θέμα στατικότητας του ορόφου αλλά καλού κακού μία γνώμη απο τον μηχανικό μας θα την πάρω
Θεωρώ οτι ο μηχανικός δύσκολα θα συμφωνήσει. Και το λέω αυτό από ιδία εμπειρία.
Έφερα μηχανικό στο σπίτι και υπολογίσαμε οτι είναι περίπου 1000+ κιλά (ενυδρείο 700 λίτρων με sump + τζάμια + έπιπλο). Συμφώνησε να προχωρήσω μόνο όταν είδε εκτός από κολώνα που είχα κοντά, και διπλό δοκάρι.
Το ότι είναι μαρμάρινο το πάτωμα δεν παίζει κάποιο ρόλο. Ίσως μάλιστα να είναι και μείον λόγω του αυξημένου βάρους του (σε σχέση με πλακάκι) ως προς την πλάκα.
Και βέβαια όταν λέμε θέμα στατικότητας δεν εννοούμε ότι μόλις το γεμίσεις θα πέσει. Απλά τι θα γίνει σε περίπτωση σεισμού και τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις του βάρους στην πλάκα. Σε σπίτια που χτίζονται και που ο ιδιοκτήτης τους γνωρίζει εκ των προτέρων οτι θέλει μεγάλο ενυδρείο, ο μηχανικός λαμβάνει τα μέτρα του.


Τέλος θα συμφωνήσω με τον φίλο Στέλιο, να πας σε ένα ενυδρείο μικρότερο, να δεις πως λειτουργεί ένα φυτεμένο ενυδρείο και στο μέλλον αποφασίζεις για κάτι διαφορετικό.


Μη βιαστείς λοιπόν.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-03-16, 11:52
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ οτι ο μηχανικός δύσκολα θα συμφωνήσει. Και το λέω αυτό από ιδία εμπειρία.
Έφερα μηχανικό στο σπίτι και υπολογίσαμε οτι είναι περίπου 1000+ κιλά (ενυδρείο 700 λίτρων με sump + τζάμια + έπιπλο). Συμφώνησε να προχωρήσω μόνο όταν είδε εκτός από κολώνα που είχα κοντά, και διπλό δοκάρι.
Το ότι είναι μαρμάρινο το πάτωμα δεν παίζει κάποιο ρόλο. Ίσως μάλιστα να είναι και μείον λόγω του αυξημένου βάρους του (σε σχέση με πλακάκι) ως προς την πλάκα.
Και βέβαια όταν λέμε θέμα στατικότητας δεν εννοούμε ότι μόλις το γεμίσεις θα πέσει. Απλά τι θα γίνει σε περίπτωση σεισμού και τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις του βάρους στην πλάκα. Σε σπίτια που χτίζονται και που ο ιδιοκτήτης τους γνωρίζει εκ των προτέρων οτι θέλει μεγάλο ενυδρείο, ο μηχανικός λαμβάνει τα μέτρα του.



Τέλος θα συμφωνήσω με τον φίλο Στέλιο, να πας σε ένα ενυδρείο μικρότερο, να δεις πως λειτουργεί ένα φυτεμένο ενυδρείο και στο μέλλον αποφασίζεις για κάτι διαφορετικό.


Μη βιαστείς λοιπόν.
Ναι αυτο εννουσα πλάκακι ειναι απλώς μοιάζει με μάρμαρο και μπερδεύτηκα , η αλήθεια ειναι οτι δεν θα ήθελα να έχω κανένα πρόβλημα με την ασφάλεια , θα κάνω κάτι μόνο εαν ειναι ασφαλές αλλιως θα πάω σε κάτι μίκροτερο προφανως μιας που ήδη υπάρχουν αρκετα λίτρα ήδη στον όροφο . Μικρότερο ενυδρειο φυτεμένο έχω ήδη ενα 240 λίτρο αλλά δεν έχει και πολύ καιρο που το έστησα και ακόμη δεν θεωρώ ότι έχω και μεγάλη εμπειρία στα φυτεμένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-03-16, 18:46
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Μια χαρά τα πας καθώς είδα και το άλλο σου το θέμα με το φυτεμένο και μ ενθουσίασε.....Πολλά μπράβο.
Εγώ επιμένω να πας σε κάτι πιο μικρό(κάτι σε 120-40-40)και να παίξεις με γρασίδι κ.τ.λ.......
Με το budget που διαθέτεις θα κάνεις μαγικά πράγματα(χωρις να το ξοδέψεις όλο).........για σκέψου το
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-03-16, 14:23
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά τα πας καθώς είδα και το άλλο σου το θέμα με το φυτεμένο και μ ενθουσίασε.....Πολλά μπράβο.
Εγώ επιμένω να πας σε κάτι πιο μικρό(κάτι σε 120-40-40)και να παίξεις με γρασίδι κ.τ.λ.......
Με το budget που διαθέτεις θα κάνεις μαγικά πράγματα(χωρις να το ξοδέψεις όλο).........για σκέψου το
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια , η αλήθεια ειναι ότι ήδη έχω το ενυδρειο που λες πιο πάνω φυτεμένο στις ίδιες περίπου διαστάσεις , θα ήθελα κάτι πιο μεγάλο δεν ξέρω όμως εαν ακόμη ακριβώς σε τι διαστάσεις θα πάω !
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-03-16, 21:24
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα σκέφτομαι για υπόστρωμα να βάλω ένα απο τα δύο αυτα σκέτο :

1. http://www.greenaqua.hu/en/ada-aqua-...page-category2

2. http://www.greenaqua.hu/en/ada-aqua-...azonia-9l.html


Και απο κάτω αυτο για βακτηριακη υποστηρίξη :

http://www.greenaqua.hu/en/ada-subst...t-for-60l.html


Είναι καλό για να υποστηρίξει ένα full φυτεμένο μεγάλο ενυδρειο ή να δω κάτι άλλο ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπολι απο ενυδρειο με γκαπι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα lordpektroni Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-14 23:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18783 seconds with 13 queries