Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-15, 13:49
Το avatar του χρήστη fotis478
fotis478 Ο χρήστης fotis478 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή σκεψεις για νεο 450 λιτρων

καλησπερα παιδια

μετα απο καποια χρονια θελω επιστρεψω στο χομπυ του ενυδρειου και σκεφτομαι να στησω ενα περιπου 450 λιτρων. η εμπειρια μου ειναι καποια χρονια σε 54 λιτρα.

ηθελα να σας ρωτησω για τα πιθανα προβληματα που μπορει να εχει ενα μεγαλο ενυδρειο σε σχεση με ενα μικρο

επισης διαβαζω για εξωτερικα φιλτρα, sump εξωτερικο, sump εσωτερικο. δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα διαλεξω

ουτε για την συνθεση των ψαριων εχω αποφασισει. παντα ομως ειχα μια προτιμιση σε ταγκανικα και οσκαρ

σκεφτομαι να μιλησω με καποιον απο τους επαγγελματιες του φορουμ ωστε να μου κατασκευασει ενα ενυδρειο. θα ηθελα τη θετικη ή αρνητικη γνωμη σας με προσωπικο μηνυμα αν εχετε συνεργαστει με καποιον πριν επικοινωνησω μαζι του


ευχαριστω για τις γνωμες σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-15, 15:17
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Ένα μεγαλύτερο ενυδρείο σε λίτρα σε σχέση με ένα μικρότερο μόνο ώφελος πιστεύω έχει παρά πρόβλημα.περισότερες επιλογές κατοίκων καλύτερες συνθήκες και πιο σταθερές για τα ψάρια κτλ.τα μόνα προβλήματα που μπορώ να σκεφτώ είναι θέμα χώρου γιατί εδώ μιλάμε για 450 λίτρα το οποίο φαντάζομαι το έχεις λύσει,πιο χρονοβόρες αλλαγές και μεγαλύτερο κόστος στησίματος αν αναλογιστείς μεγαλο εξωτερικό. Φίλτρο εαν τελικα δεν πας σε σαμπ θερμοστάτες υπόστρωμα βιολογικά υλικα σε σχέση όλα αυτά με τα 54 λίτρα που ειχες.βέβαια σε όλα τα παραπάνω μπορείς να βρεις οικονομικές λύσεις. Φιλικά Γιώργος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-15, 15:36
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis478 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια καλησπερα και απο μενα

μετα απο καποια χρονια θελω επιστρεψω στο χομπυ του ενυδρειου και σκεφτομαι να στησω ενα περιπου 450 λιτρων. η εμπειρια μου ειναι καποια χρονια σε 54 λιτρα. καλως ηρθες παλι πισω

επισης διαβαζω για εξωτερικα φιλτρα, sump εξωτερικο, sump εσωτερικο. δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα διαλεξω θελει καλο ψαξιμο απο την πλευρα σου, ολα εχουν τα καλα και τα κακα τους

ουτε για την συνθεση των ψαριων εχω αποφασισει. παντα ομως ειχα μια προτιμιση σε ταγκανικα και οσκαρ αν πας προς τανγκανικα μερια θα κανεις φοβερα πραγματα

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα μεγαλύτερο ενυδρείο σε λίτρα σε σχέση με ένα μικρότερο μόνο ώφελος πιστεύω έχει παρά πρόβλημα.περισότερες επιλογές κατοίκων καλύτερες συνθήκες και πιο σταθερές για τα ψάρια κτλ.τα μόνα προβλήματα που μπορώ να σκεφτώ είναι θέμα χώρου γιατί εδώ μιλάμε για 450 λίτρα το οποίο φαντάζομαι το έχεις λύσει,πιο χρονοβόρες αλλαγές και μεγαλύτερο κόστος στησίματος αν αναλογιστείς μεγαλο εξωτερικό. Φίλτρο εαν τελικα δεν πας σε σαμπ θερμοστάτες υπόστρωμα βιολογικά υλικα σε σχέση όλα αυτά με τα 54 λίτρα που ειχες.βέβαια σε όλα τα παραπάνω μπορείς να βρεις οικονομικές λύσεις. Φιλικά Γιώργος.
+1 σε αυτα που ειπε ο Γιωργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 07-10-15 στις 15:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-15, 17:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Ξανά καλώς τον Φώτη!
Πες μας τι διαστάσεις ενυδρείο σκέφτεσαι.
Εκτός από παραγγελία, τώρα υπάρχουν ευκαιρίες στις αγγελίες και αρκετά οικονομικές επιλογές σε έτοιμα.
Ένα βασικό έξοδο είναι το φίλτρο αν βάλεις εξωτερικό. Με εσωτερικό φίλτρο πλάτης μηδενίζεις σχεδόν το κόστος.

Αν ξεχάσεις τα όσκαρ αφού παραπάνω από 2 ψάρια δεν θα μπορείς να χαρείς και
πας για Τανγκανίκα, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-15, 20:10
Το avatar του χρήστη fotis478
fotis478 Ο χρήστης fotis478 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

δεν ξερω ακομα τις ακριβεις διαστασεις καθως θα μετακομισω τον επομενο μηνα σε νεο σπιτι κ απ οτι ειδα εχει χωρο για ενα σχετικα μεγαλο ενυδρειο

πραγματι εχω υπ οψιν καποια κομματια απο τις αγγελιες του φορουμ αλλα ακομα δεν ξερω τις διαστασεις που θελω

με αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα θα προτιμουσα ενα εσωτερικο sump αν χωραει. θα το δουμε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από παραγγελία, τώρα υπάρχουν ευκαιρίες στις αγγελίες και αρκετά οικονομικές επιλογές σε έτοιμα.
"ετοιμα" ενυδρεια εννοεις προιοντα απο επωνυμη εταιρια? αν ναι θα με ενδιεφερε να μ πεις καποια εταιρια να κοιταξω, εκτος απο τη juwel που εχω υπ οψιν μου

ευχαριστω για τις συμβουλες σας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-15, 20:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Θέλει ψάξιμο
ένα άνετο πχ http://www.petsupermarket.gr/6912/%C...E%BF-423l.html
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-15, 21:33
Το avatar του χρήστη fotis478
fotis478 Ο χρήστης fotis478 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

μια χαρα φαινεται κ σε καλη τιμη. οταν δω ακριβως τον διαθεσιμο χωρο που θα εχω θα το ξαναδουμε

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκεψεις για θαλασσα...!!! Giorgos K. Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 15-05-15 23:19
σκεψεις HERBI Δίσκοι 12 03-01-14 17:29
ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 850 ΛΙΤΡΩΝ + SUMP 230 ΛΙΤΡΩΝ angelos7577 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 09-01-13 03:39
Σκεψεις για νεο set up Δημητρης89 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 11 31-10-10 15:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04417 seconds with 13 queries