Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-15, 23:41
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Πρωτος καθαρισμος εξωτερικου φιλτρου-αποριες..

Παιδια το καινουριο μου εξωτερικο φιλτρο κλεινει τωρα 3 μηνες απο τοτε που μπηκε σε λειτουργια και θεωρω πως χρειαζεται καθαρισμα οποτε μου λετε αν καπου κανω λαθος ετσι να μου φυγει το αγχος..
-Το βγαζω απ την πριζα, κλεινω τα βανακια και το μεταφερω στην τουαλετα
-Φροντιζω να ειμαι μονος στο σπιτι να μη δει η γυναικα την πλημμυρα στο μπανιο
-Ανοιγω την κεφαλη και βγαζω σιγα σιγα τα καλαθακια με τα υλικα.
-Ξεπλενω τον καδο.
-Το χοντρο μπλε σφουγγαρι που χω στον πατο στο πρωτο καλαθι το ξεπλενω καλα με νερο βρυσης ή το πεταω αν ειναι πολυ χαλια και βαζω καινουριο.
-Με νερο που χω κρατησει απ το ενυδρειο ξεπλενω χαλαρα το βιολογικο υλικο,την ελαφροπετρα και το siporax δηλαδη.
-Το ενυδρειακο βαμβακι το πεταω και το αντικαθιστω με καινουριο.
-Κανω εναν ελεγχο στην φτερωτη της κεφαλης και την καθαριζω αν χρειαζεται.
-Βαζω λιγη σιλικονη περιμετρικα στο λαστιχακι της κεφαλης.
Τοποθετουνται τα υλικα στη θεση τους.
Η απορια μου ειναι αν πρεπει να βαλω το βιολογικο υλικο σε διχτακι (και τι διχτακι γιατι τωρα εχω την ελαφροπετρα χυμα μεσα στα καλαθια..
Τα αλφαδολαστιχα με τα μπαστουνια να τα καθαρισω;Εχουν πιασει μπιχλα απο μεσα αλλα οχι κατι φοβερο.Αυτο θα ναι δυσκολο

Πριν το κλεισω λεω να το γεμισω μεχρι τη μεση με νερο απ το ενυδρειο ετσι ωστε να τραβηξει πιο ευκολα νερο αλλιως..καλο τρομπαρισμα..

Καμια παρατηρηση κανεις;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-15, 00:01
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια το καινουριο μου εξωτερικο φιλτρο κλεινει τωρα 3 μηνες απο τοτε που μπηκε σε λειτουργια και θεωρω πως χρειαζεται καθαρισμα οποτε μου λετε αν καπου κανω λαθος ετσι να μου φυγει το αγχος..
-Το βγαζω απ την πριζα, κλεινω τα βανακια και το μεταφερω στην τουαλετα ναι
-Φροντιζω να ειμαι μονος στο σπιτι να μη δει η γυναικα την πλημμυρα στο μπανιο συμφωνω
-Ανοιγω την κεφαλη και βγαζω σιγα σιγα τα καλαθακια με τα υλικα. ναι
-Ξεπλενω τον καδο. ναι
-Το χοντρο μπλε σφουγγαρι που χω στον πατο στο πρωτο καλαθι το ξεπλενω καλα με νερο βρυσης ή το πεταω αν ειναι πολυ χαλια και βαζω καινουριο. δεν νομιζω να χαλασε κιολας, δεν χαλανε τοσο ευκολα και σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα, απλως πολυ καλο ξεπλυμα κανεις
-Με νερο που χω κρατησει απ το ενυδρειο ξεπλενω χαλαρα το βιολογικο υλικο,την ελαφροπετρα και το siporax δηλαδη. ναι
-Το ενυδρειακο βαμβακι το πεταω και το αντικαθιστω με καινουριο. ναι λογικα
-Κανω εναν ελεγχο στην φτερωτη της κεφαλης και την καθαριζω αν χρειαζεται. τον καθαρισμο τον κανεις κανονικα ασχετα αν σου φαινεται καθαρη η οχι, εδω θελει προσοχη φυσικα μην σπασεις τιποτα
-Βαζω λιγη σιλικονη περιμετρικα στο λαστιχακι της κεφαλης. σιλικονη? ενυδρειακη η καθαρη βαζελινη εννοεις μηπως?
Τοποθετουνται τα υλικα στη θεση τους. ναι
Η απορια μου ειναι αν πρεπει να βαλω το βιολογικο υλικο σε διχτακι (και τι διχτακι γιατι τωρα εχω την ελαφροπετρα χυμα μεσα στα καλαθια.. αν δεν εχεις θεμα με την χυμα ελαφροπετρα δεν νομιζω οτι χρειαζεται το διχτυακι, εγω χυμα τα εχω στο Eheim 2217, δεν γινεται καθε βδομαδα ο καθαρισμος του φιλτρου βεβαια
Τα αλφαδολαστιχα με τα μπαστουνια να τα καθαρισω;Εχουν πιασει μπιχλα απο μεσα αλλα οχι κατι φοβερο.Αυτο θα ναι δυσκολο να καθαριστουν, παιζει ρολο, κοβουν την ροη αρκετα απο οτι εχω προσεξει. υπαρχουν ειδικα κιτ για τον καθαρισμο σωληνων και μπαστουνιων, εχω δοκιμασει της JBL, της Fluval και της Eheim (της Eheim προτιμω και συστηνω ανεπιφυλακτα)

Πριν το κλεισω λεω να το γεμισω μεχρι τη μεση με νερο απ το ενυδρειο ετσι ωστε να τραβηξει πιο ευκολα νερο αλλιως..καλο τρομπαρισμα.. εξαρταται απο το φιλτρο

Καμια παρατηρηση κανεις;
εδω η ταπεινη γνωμη μου, βεβαια περιμενε και τις γνωμες των υπολοιπων παιδιων, μπορει και να λεω λαθος σε κατι.

και τελος ποιο φιλτρο ειναι να γραψεις καλο θα ηταν
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-15, 08:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συμφωνω με τα παραπανω.

Μερικες παρατηρησεις:
-τα σφουγγαρια μπορουν να αντεξουν χρονια. Τα αλλαζεις οταν αρχιζουν να θρυμματιζονται στο χερι σου.
-το διχτακι για βιολογικο υλικο βοηθαει πρακτικα να μπορεις να το βγαλεις ευκολα. Δεν ειναι απαραιτητο για τη σωστη λειτουργια, αλλα για λογους ευκολιας.
-οταν κλεινω το φιλτρο το γεμιζω ολοκληρο με νερο ενυδρειου. Δεν ειναι απαραιτητο, φυσικα, αλλα αποφευγεις την αναταραξη μεσα στο ενυδρειο κατα τη διαρκεια της διαδικασιας (εχει να κανει και με τον τυπο του φιλτρου παντα).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-15, 12:26
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

stanisalus18, το φιλτρο μου ειναι το sun sun HW 302..Με συγχωρεις ηθελα να πω βαζελινη εχεις δικιο ξερεις απ αυτες που του φαρμακειου που ναι στο βαζακι.. Δυστυχως δεν εχω καποιο κιτ για καθαρισμο των αλφαδολαστιχων αλλα θα κανω οτι μπορω..

Nazgul, κι εγω για λογους ευκολιας αναφερω το διχτακι γιατι ειδα την πρωτη φορα που εβαλα την ελαφροπετρα μεσα στα καλαθια δεν καθεται κατω αλλα αιωρουνταν οταν μπηκε το νερο μεσα και με παιδεψε να καθησουν σωστα τα καλαθια το ενα πανω στο αλλο...

Ευχαριστω παιδια!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-15, 15:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Βαζελινη προσεχε να ειναι η κλασικη καθαρη, οχι αρωματικη με προσθετα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-15, 16:08
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως δεν εχω καποιο κιτ για καθαρισμο των αλφαδολαστιχων αλλα θα κανω οτι μπορω..
αν δεν μπορεις να προμηθευτεις κατι τετοιο μπορεις να κανεις κατι σε DIY υπαρχουν διαφορες ιδεες να παρεις αν το ψαξεις λιγο στο ιντερνετ και στα ψαροφορουμ εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-15, 15:31
Το avatar του χρήστη Giwrgaras
Giwrgaras Ο χρήστης Giwrgaras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Περιοχή: Νίκαια - Αθήνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Φίλε μου για τον καθαρισμό των σωληνώσεων μπορείς να πάρεις ενα καλώδιο - σύρμα να το περάσεις απο την μια μεριά της σωλήνας μέχρι την αλλη αφού όμως πρώτα εχεις βγάλει τις σωλήνες απο το ενυδρείο κ τις έχεις στην μπανιέρα... την άκρη του καλωδίου λύγισε την για να σου περάσει πιο εύκολα μέσα στις σωλήνες....στην άκρη θα δεσεις ενα κομμάτι σφουγγάρι ή ενα πανί... Θα τράβηξεις με δύναμη κ αφού θα περάσει το σφουγγάρι σφηνοτα μέσα στην σωλήνα,θα στην καθαρίσει... Σαν τον οβελό που ειχαμε στον στρατό ενα πράγμα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-15, 17:01
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου για τον καθαρισμό των σωληνώσεων μπορείς να πάρεις ενα καλώδιο - σύρμα να το περάσεις απο την μια μεριά της σωλήνας μέχρι την αλλη αφού όμως πρώτα εχεις βγάλει τις σωλήνες απο το ενυδρείο κ τις έχεις στην μπανιέρα... την άκρη του καλωδίου λύγισε την για να σου περάσει πιο εύκολα μέσα στις σωλήνες....στην άκρη θα δεσεις ενα κομμάτι σφουγγάρι ή ενα πανί... Θα τράβηξεις με δύναμη κ αφού θα περάσει το σφουγγάρι σφηνοτα μέσα στην σωλήνα,θα στην καθαρίσει... Σαν τον οβελό που ειχαμε στον στρατό ενα πράγμα!
Ναι φανταζομαι τι εννοεις πολυ καλη ιδεαΣ ευχαριστω πολυ!
Βεβαια και μονο που σκεφτομαι να ξεκουμπωσω τους σωληνες απ τα μπαστουνια κια απ την κεφαλη με πιανει πονοκεφαλος αλλα..πρεπει να γινειΕιδικα απ τα μπαστουνια με παιδεψαν πολυ να τους βαλω σωστα και να μην δακρυζουν....
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καθαρισμος εξωτερικου φιλτρου Γιαννης29 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 09-05-14 09:36
Αποριες σε εγκατασταση εξωτερικου φιλτρου oldschool12 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-10-11 23:06
Τοποθετηση εξωτερικου φιλτρου tasos-alex/polis Αρχάριοι γλυκού νερού 13 08-07-09 10:24
εξωτερικος καθαρισμος τζαμιων capetanakis Γλυκό νερό - Γενικά 25 01-05-07 22:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04734 seconds with 13 queries