Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-14, 14:44
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Ερώτηση για διάταξη φίλτρου

Παίδες καλησπέρα. Έχω ένα ενυδρείο 120l στημένο εδώ και 8 μήνες με ροδόστομους, καρδινάλιους και buenos aires. Τα ψαράκια χαίρουν άκρας υγείας αλλά σήμερα χαζέυοντας νομίζω ότι κάτι έχω ανάποδα στο φίλτρο μου. Όπως βλέπετε στη φώτο το νερό περνάει πρώτα από το βαμβάκι, έπειτα από το βιολογικό υλικό και τέλος από τα σφουγγάρια πρωτού επιστρέψει στη γυάλα. Μήπως η σειρά των υλικών θα έπρεπε να είναι αντίθετη η δεν επηρεάζει κάπου?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-08-28 14.17.23.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  43,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-14, 14:55
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σαν πρώτο στάδιο χρειάζεσαι προφίλτράρισμα (πχ. χοντρότρυπο σφουγγάρι)... και τελευταίο στάδιο το βαμβάκι.-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-14, 14:56
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

δεν ξέρω αν είναι λάθος πάντως το Juwel Bioflow 3.0 που εχω από το Juwel Rio έτσι δουλεύει. το νερό περνάει πρώτα από όλα από το ενυδρείάκο βαμβάκι. το οποίο λερώνεται γρήγορα κ θέλει αλλαγμα κάθε βδομάδα περίπου και είναι εύκολο μιας κ είναι πάνω πάνω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-14, 15:02
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

εφόσον το μηχανικό φιλτράρισμα πρέπει να προηγείται του βιολογικού, ώστε να κρατάμε το βιολογικό υλικό όσο το δυνατόν πιο καθαρό θα εβαζα τα σφουγκάρια πριν από το βιολογικό υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-14, 15:03
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ. Κάθε εβδομάδα αλλάζω και το βαμβάκι γιατι γίνεται μαύρο. Discus Fan γιαυτό ρώτησα μιας και χάζευα σήμερα για φίλτρα. Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι το φίλτρο μου (κολλημένο πάνω στο τζάμι) δεν είναι και τόσο εύκολο να μπει κάτω κάτω το βαμβάκι, καθώς πέρα του μικρου χώρου ώστε να μπεί χέρι για να το βγάλω και να το καθαρίσω, όπως βλέπεις μεταξύ 2ου και 3ου μερους του φίλτρου υπάρχει μεγάλο κενό στο κάτω μέρος για να περνάει το νερό. Για να καλυφθεί όλο το άνοιγμα με βαμβάκι έτσι ώστε να φιλτράρετε όλο το νερό θα χρειαστεί πόλύ μεγάλη ποσότητα βαμβακιού. Καμιά ιδέα??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-14, 15:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Από που έχει την είσοδο του νερού... και περνάει πρώτα από το βαμβάκι;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-14, 15:08
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Όπως βλέπουμε τη φώτο στο πρώτο κομμάτι αριστερά έιναι ο θερμοστάτης. Εκέι κάτω κάτω αν βλέπεις έχει γρίλιες όπου μπαίνει το νερό. Στη συνέχεια ανεβαίνει πάνω, περνάει από βαμβάκι, βιολογικό υλικό και σφουγγάρια και στη συνέχεια μέσω του κυκλοφορητή που βρίσκεται στο τελευταίο κομμάτι ξαναμπαίνει στη γυάλα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-14, 15:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ. Κάθε εβδομάδα αλλάζω και το βαμβάκι γιατι γίνεται μαύρο. Discus Fan γιαυτό ρώτησα μιας και χάζευα σήμερα για φίλτρα. Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι το φίλτρο μου (κολλημένο πάνω στο τζάμι) δεν είναι και τόσο εύκολο να μπει κάτω κάτω το βαμβάκι, καθώς πέρα του μικρου χώρου ώστε να μπεί χέρι για να το βγάλω και να το καθαρίσω, όπως βλέπεις μεταξύ 2ου και 3ου μερους του φίλτρου υπάρχει μεγάλο κενό στο κάτω μέρος για να περνάει το νερό. Για να καλυφθεί όλο το άνοιγμα με βαμβάκι έτσι ώστε να φιλτράρετε όλο το νερό θα χρειαστεί πόλύ μεγάλη ποσότητα βαμβακιού. Καμιά ιδέα??
1. Περιέγραψε λίγο το φίλτρο... από που μπαίνει το νερό (έκανα την ίδια ερώτηση και στον stanisalus18).
2. Εγώ θα είχα απαραίτητα... ένα (ή κι ένα) εξωτερικό φίλτρο.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-14, 15:09
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Από που έχει την είσοδο του νερού... και περνάει πρώτα από το βαμβάκι;
Η είσοδος του νερού είναι στο αριστερό διαμέρισμα (όπου βρίσκεται ο θερμαντήρας)..
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-14, 15:10
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ναι το περιέγραψα κι εγώ από πάνω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-14, 15:11
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
εφόσον το μηχανικό φιλτράρισμα πρέπει να προηγείται του βιολογικού, ώστε να κρατάμε το βιολογικό υλικό όσο το δυνατόν πιο καθαρό θα εβαζα τα σφουγκάρια πριν από το βιολογικό υλικό.
Έτσι ακριβώς.-
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-08-14, 15:16
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Σε αυτό συμφωνώ. Το θέμα είναι με το βαμβάκι που πρέπει να μπεί τεράστια ποσότητα κάτω κάτω ώστε να καλυψει όλο το κενό αλλά υπάρχει και η δυσκολία με τον περιόρισμένο χώρο. Επίσης σήμερα είδα ότι ο κυκλοφορητής είναι 230l/h. Μήπως είναι μικρός για 120l ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-14, 15:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως βλέπουμε τη φώτο στο πρώτο κομμάτι αριστερά έιναι ο θερμοστάτης. Εκέι κάτω κάτω αν βλέπεις έχει γρίλιες όπου μπαίνει το νερό. Στη συνέχεια ανεβαίνει πάνω, περνάει από βαμβάκι, βιολογικό υλικό και σφουγγάρια και στη συνέχεια μέσω του κυκλοφορητή που βρίσκεται στο τελευταίο κομμάτι ξαναμπαίνει στη γυάλα
Νομίζω ότι κατάλαβα.... σε δυσκολεύει αρκετά.
Το βιολογικό σου θα μπορούσε να πάει λίγο πιο κάτω αν... έβγαζες ή έκοβες στα 2 το τελευταίο σφουγγάρι (το οποίο όμως ΑΝ βλέπω καλά... μάλλον είναι ψιλότρυπο).
Εν προκειμένω ΙΣΩΣ να είναι καλύτερα... να αλλάζεις κάθε εβδομάδα, το βαμβάκι.-
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-14, 15:22
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Το βαμβάκι ούτως η άλλως αλλάζεται κάθε εβδομάδα. Μήπως θα ήταν καλύτερα να μπεί κάτω κάτω το ένα βαμβάκι, από πάνω βιολογικό, από πάνω το άλλο σφουγγάρι και πρώτο να παραμείνει το βαμβάκι? Σε αυτή την περίπτωση θα συνεχίσει να περνάει μεν πρώτα από το βαμβάκι αλλά θα φιλτράρεται καλύτερα πριν φτάσει στο βιολόγικό περνώντας από το σφουγγάρι. Τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-08-14, 16:19
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Καλύτερα το σφουγγάρι τελευταίο... όλο και κάτι παραπάνω θα κρατάει.-
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-08-14, 16:21
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Αρα το αφήνω ως έχει? Σχετικά με τον κυκλοφορητη που ρώτησα πιο πάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-08-14, 16:25
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ένα εξωτερικό φίλτρο που πρότεινα... πιο πάνω;
Πόσα ψάρια... έχεις μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-08-14, 16:28
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

15 ροδοστομους, 7 καρδιναλιους και 7 buenos aires tetra
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-08-14, 16:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Από πλευράς ατόμων... μόνο τους ροδόστομους έχεις καλά... για μένα και τα άλλα είδη, θα έπρεπε να είναι στον ίδιο τουλάχιστον αριθμό... εις βάρος των λίτρων και φυσικά με περισσότερο κόπο από πλευράς σου.
Έλεγξε και τις συνθήκες νερού που έχεις.-

http://diszhal.info/english/characin...us_bleheri.php

http://diszhal.info/english/characin...n_axelrodi.php

http://diszhal.info/english/characin...dovittatus.php
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-08-14, 17:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν πρώτο στάδιο χρειάζεσαι προφίλτράρισμα (πχ. χοντρότρυπο σφουγγάρι)... και τελευταίο στάδιο το βαμβάκι.-
Μην είσαι απόλυτος είπαμε
Στο πρώτο στάδιο θέλει μηχανικά υλικά που μπορεί να είναι και το ενυδρειακό "βαμβάκι" ή ψιλότρυπο σφουγγάρι. Έτσι όπως είναι η ροή του φίλτρου αυτό διευκολύνει ώστε να μπορεί να καθαρίζεται εύκολα και τα βιολογικά υλικά να μένουν καθαρά για περισσότερο καιρό.
Σε φίλτρα που είναι ανάποδα η ροή (όπως πχ τα εξωτερικά της eheim) μας είναι πιο εύκολο να βάζουμε στο τελευταίο στάδιο το "βαμβάκι" για να το αλλάζουμε πιο εύκολα χωρίς να πειράξουμε τα υπόλοιπα υλικά.
Εγώ έχω στο πρώτο στάδιο "βαμβάκι"+σφουγγάρια, μετά βιολογικό υλικό και τέλος "βαμβάκι".
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-08-14, 19:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οτι θελουμε μπορουμε να βαλουμε στο πρωτο σταδιο, αρκει να ειναι επαρκες το μηχανικο φιλτραρισμα με σκοπο να προστατευει το βιολογικο υλικο. Αυτο μπορει να ειναι μπλε σφουγγαρι, μηχανικο μακαρονι, filter wool ή συνδυασμος τους, αναλογα με το διαθεσιμο χωρο στο φιλτρο. Το filter wool ειναι καλο να υπαρχει και στο τελευταιο σταδιο, ωστε να μαζευει τα τελευταια πριν επιστρεψει το νερο στο ενυδρειο.

Σε μικρα φιλτρα, ισως ειναι καλυτερο το μηχανικο φιλτραρισμα να γινεται απο μπλε σφουγγαρι, λογω της μεγαλυτερης δυνατοτητας αποικισης βιολογιας σε αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-08-14, 22:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην είσαι απόλυτος είπαμε
Στο πρώτο στάδιο θέλει μηχανικά υλικά που μπορεί να είναι και το ενυδρειακό "βαμβάκι" ή ψιλότρυπο σφουγγάρι. Έτσι όπως είναι η ροή του φίλτρου αυτό διευκολύνει ώστε να μπορεί να καθαρίζεται εύκολα και τα βιολογικά υλικά να μένουν καθαρά για περισσότερο καιρό.
Σε φίλτρα που είναι ανάποδα η ροή (όπως πχ τα εξωτερικά της eheim) μας είναι πιο εύκολο να βάζουμε στο τελευταίο στάδιο το "βαμβάκι" για να το αλλάζουμε πιο εύκολα χωρίς να πειράξουμε τα υπόλοιπα υλικά.
Εγώ έχω στο πρώτο στάδιο "βαμβάκι"+σφουγγάρια, μετά βιολογικό υλικό και τέλος "βαμβάκι".
+1000
Σημασια εχει να μπαινει το βαμβακι σε σημειο που μπορουμε να το βγαζουμε ευκολα (επειδη μπουκωνει πιο ευκολα) χωρις να βγαζουμε τα αλλα υλικα.
Στα juwel το βαμβακι μπαινει πρωτο στη σειρα των υλικων και αυτο γιατι η ροη του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω (αναποδα απο το eheim)

Ο θεματοθετης λοιπον σωστα το εχει τοποθετημενο. Πανω πανω. (αυτο εχει σημασια)
Δεν ξερω τωρα αν εχει τοποθετηθει καλα, επειδη το βλεπω ψιλοχυμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-08-14, 23:29
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Καλά έχει τοποθετηθεί, πιάνει όλο το κομμάτι που περνάει νερο απλά το έχω λιγο πιο έξω αριστερα για να μην περναει αφιλτραριστο νερό. Δε μου απάντησε κανένας για τον κυκλοφορητή όμως. 230l/h είναι λίγο για 120l ενυδρείο ή με καλύπτει?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-08-14, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μου απάντησε κανένας για τον κυκλοφορητή όμως. 230l/h είναι λίγο για 120l ενυδρείο ή με καλύπτει?
Ααα δεν το προσεξα το ερωτημα.

Αν ειναι πραγματικη ροη (χωρις απωλειες απο το σηκωμα νερου, το μπουκωμα των υλικων κλπ) και γενικα το ενυδρειο ειναι με νορμαλ στησιμο και ιχθυοφορτωση, φτανει για τη φιλτρανση του νερου.
Μια με δυο φορες, πραγματικο γυρισμα των λιτρων του νερου, ειναι αρκετο συνηθως.
Ωστοσο η καλη κυκλοφορια του νερου εσωτερικα σε ολους τους χωρους του ενυδρειου, δυσκολο να καλυφθει με αυτην την αντλια.

Πρακτικα τωρα, οταν ενα φιλτρο λεει ονομαστικη ροη ταδε λιτρα την ωρα (ονομαστικη ροη σημαινει μετρημενη η αντλια σκετη χωρις να σηκωνει ψηλα το νερο αλλα σε μηδενικο υψος, και χωρις να περναει απο υλικα), αν ειναι εξωτερικο το φιλτρο υπολογιζεις ως πραγματικη το 50-70%, κι αν ειναι εσωτερικο (που δεν εχει σοβαρες απωλειες λογω μανομετρικου ομως μπουκωνει πιο ευκολα) το 60-80%.

Χοντρικα λεμε τωρα και τι γινεται συνηθως.
Δεν ειναι απολυτα αυτα.
Καθε ενυδρειο εχει τις ιδιαιτεροτητες του.

Οι μετρησεις του νερου και η κατασταση του ενυδρειου και των ψαριων, θα σου πουν αν κανεις καποιο λαθος ή οχι.
Οχι οι προδιαγραφες του φιλτρου.
Οι προδιαγραφες χρειαζονται πριν την αγορα του εξοπλισμου για να ξερεις που βαδιζεις και να παρεις κατι που σιγουρα σε καλυπτει, και να μην παει χαμενο.
Αμα σου πω εγω οτι δεν φτανει η αντλια και εσυ βλεπεις το ενυδρειο σου και παει σουπερ τοσο καιρο και "τα ψαράκια χαίρουν άκρας υγείας", θα εχω δικιο? Θα φαω φασκελο.
Να ρωταγες πριν το παρεις.
Θα σου'λεγα ...... για σιγουρια παρε λιγο μεγαλυτερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-08-14, 23:54
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ενταξει δίκιο έχεις απλά το ενυδρείο αγοράστηκε μεταχειρισμένος και μαζί και ο εξοπλισμός. Τα ψάρια όντως είναι μια χαρά απλά έλεγα μήπως με μεγαλύτερο κυκλοφορητή υπήρχε κάποιο πλεονέκτημα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-08-14, 23:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι η σιγουρια και η ανεση (πχ μην ειναι οριακη η ροη, μη πεσει πολυ η ροη ενω απουσιαζεις, πιο αραια η συντηρηση κλπ) ειναι το πλεονεκτημα και η καλυτερη κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο.
Επισης ενα φιλτρο με μεγαλυτερη αντλια συνηθως εχει και μεγαλυτερο καδο. Αυτο σημαινει ανεση και για περισσοτερα υλικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-08-14, 02:13
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Περιέγραψε λίγο το φίλτρο... από που μπαίνει το νερό (έκανα την ίδια ερώτηση και στον stanisalus18).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα juwel το βαμβακι μπαινει πρωτο στη σειρα των υλικων και αυτο γιατι η ροη του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω (αναποδα απο το eheim)

το ειπε ο delta66 πιο πανω, αυτη ειναι μια εικονα του Juwel Bioflow με τον τροπο που κυκλοφορει το νερο εκει μεσα

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-08-14, 22:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην είσαι απόλυτος είπαμε
Στο πρώτο στάδιο θέλει μηχανικά υλικά που μπορεί να είναι και το ενυδρειακό "βαμβάκι" ή ψιλότρυπο σφουγγάρι. Έτσι όπως είναι η ροή του φίλτρου αυτό διευκολύνει ώστε να μπορεί να καθαρίζεται εύκολα και τα βιολογικά υλικά να μένουν καθαρά για περισσότερο καιρό.
Σε φίλτρα που είναι ανάποδα η ροή (όπως πχ τα εξωτερικά της eheim) μας είναι πιο εύκολο να βάζουμε στο τελευταίο στάδιο το "βαμβάκι" για να το αλλάζουμε πιο εύκολα χωρίς να πειράξουμε τα υπόλοιπα υλικά.
Εγώ έχω στο πρώτο στάδιο "βαμβάκι"+σφουγγάρια, μετά βιολογικό υλικό και τέλος "βαμβάκι".
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι κατάλαβα.... σε δυσκολεύει αρκετά.
Το βιολογικό σου θα μπορούσε να πάει λίγο πιο κάτω αν... έβγαζες ή έκοβες στα 2 το τελευταίο σφουγγάρι (το οποίο όμως ΑΝ βλέπω καλά... μάλλον είναι ψιλότρυπο).


Εν προκειμένω ΙΣΩΣ να είναι καλύτερα... να αλλάζεις κάθε εβδομάδα, το βαμβάκι.-
Διαβάζεις τι γράφω ή να σου δώσω τα γυαλιά μου; Στο ξεχώρισα κι όλας... για να το δεις καλύτερα.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για θέση εσωτερικού φίλτρου HeliosPanoptes Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 28-12-11 18:26
Ερώτηση για την σωστή τοποθέτηση του φίλτρου xaftel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 01-09-11 20:42
ερώτηση για σωστή λειτουργία φίλτρου giotiss Αρχάριοι γλυκού νερού 20 17-02-10 17:03
διάταξη υλικών εξωτερικου φίλτρου. aquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-09-09 12:58
Ερώτηση για υλικά φίλτρου erling Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 18-10-07 20:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10040 seconds with 14 queries