Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-07-14, 13:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρηση ΝΟ3, PO4 και φωτο απο το ενυδρειο και τα ψαρια (και την ηλικια τους).
Καθε ποτε καθαριζει φιλτρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-07-14, 13:48
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

παιδια παντος για να κυκλοφορει στο εμποριο και απο την εν λογο αξιοπιστη εταιρεια και χωρις αναφορα προβληματων(καθος εψαξα και σε ξενα φορουμ για προβληματα)πρεπει να κανει δουλεια,χημικο ειναι αλλα χημικο ειναι και το prime που το βαζουμε ολοι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-07-14, 18:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλησα πριν λιγο με ενα φιλο ο οποιος εχει ενυδρειο με δισκους που τρεχει κοντα 1.5 χρονο και οπως μιλαγαμε μου ειπε οτι χρησιμοποιει buffer για το ph, συγκεκριμενα της Kent το ph control minus.

Toν ρωτησα λοιπον τι παιζει, πως το χρησιμοποιει και τι μετρησεις εχει και αν ειναι σταθερες (διοτι απο την αρχη μου στο χομπυ αυτο ακουγα οτι καλυτερα να μην τα χρησιμοποιουμε αυτα τα σκευασματα και αφου υπηρχουν ασφαλεστερες μεθοδοι οπως τυρφη και α/ο δεν το σκεφτηκα ποτε να χρησιμοποιησω....ουτε το σκεφτομαι απλα για την κουβεντα γραφω τι κανει ο φιλος):

Γεμιζει το βαρελι του με νερο (κανει αλλαγη το 1/3 του ενυδρειου καθε 5-6 μερες) και ριχνει αντιχλωριο. Μετα απο 6 ωρες ριχνει ενα κουταλακι του γλυκου ph control minus. Mετα απο 24ωρες αλλο ενα κουταλακι και μετα απο αλλες 24ωρες αλλο ενα. Κανει και μια μετρηση πριν ριξει το νερο στο ενυδρειο να δει τι ph εχει. Αν θυμαμαι καλα, το νερο που βαζει απο το βαρελι στο ενυδρειο με την επεξεργασια ειναι στο 7αρι ph η λιγο πιο κατω (στη βρυση εχει 7.5-8, στην ιδια περιοχη ειμαστε).

Μου λεει λοιπον, στο ενυδρειο μετραει παντα 6. Και 7 που βαζει, δεν ανεβαινει (ισως λεω εγω, να εχει παει και στο 6 με τον καιρο, δηλαδη αφου εχει ριξει αυτα τα 3 κουταλακια καθε φορα να συνεχιζουν να κανουν επεξεργασια και στο ενυδρειο.....δηλαδη αν αφηνε στο βαρελι ακομα πιο πολυ καιρο και να μετραγε μετα, μηπως ειχε πιο κατω ph...). Απο φιλτρανση εχει ενα με ονομαστικη ροη 1000λ/ω και αλλο ενα 350λ/ω με σφουγγαρια, βιολογικο υλικο και ανθρακα. Το ενυδρειο 300 λιτρα. Ενημερωτικα: Που και που μου στελνει καμια φωτο και απο οτι βλεπω, οι δισκοι ειναι σε πολυ καλη κατασταση και δεν εχει απωλειες τοσο καιρο που εχει το ενυδρειο. Και οι δισκοι μου λεει οτι ειναι ζωηροι ζωηροι κλπ..

Περιεργο που μου λεει παντα και σταθερα 6 στο ενυδρειο. Πιο πολυ το εβαλα για να κουβεντιασουμε τι και πως...

Κανεις αλλος με παρομοια ή αντιθετη εμπειρια απο το ιδιο ή αλλο παρομοιο σκευασματο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρηση ΝΟ3, PO4 και φωτο απο το ενυδρειο και τα ψαρια (και την ηλικια τους).
Καθε ποτε καθαριζει φιλτρο?
Τα φιλτρα τα καθαριζει καθε 6μηνο περιπου. Τεστ εχει σερα. Τα νο3 του ειναι απο 0 - 5 (συνηθως 0). Για φωσφορικα δεν εχει τεστ. Εχει βαλει στο φιλτρο ενα προιον που λέγεται Dupla marine Siliphos που του ειχαν πει οτι ειναι για να τραβαει τα φωσφορικα. Αμμο εχει carat 6.

Ηλικια των δισκων ξεχασα να ρωτησω, αλλα τους πηρε πιο μικρους πριν απο 1,5 περιπου χρονο που το εστησε.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10588777_895231510505990_647756476_n.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  51,1 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-07-14, 00:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να μου δωσει το τεστ νιτρικων να κανω κι εγω, να γλυτωσω τις αλλαγες
Η διατηρηση του πεχα στο ενυδρειο σε χαμηλα επιπεδα και οι αλγες αυτες, υποδηλωνουν ισως αλλα πραγματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-07-14, 21:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ξερω, ειναι πολλα που παιζουν ρολο. Τωρα τι να σου πω... και εγω 0 νικτρικα (και με sera και με aquili και με api) μετραγα και πριν βαλω τα φυτα και μετα. Θα μου πεις, οι δισκοι εχουν περισσοτερους ριπους απο τα δικα μου, αλλα και εκεινος κανει τις ρουτινες του και φανταζομαι η φιλτρανση θα ειναι καλη που εχει.

Τωρα, πως το ph ειναι 6 δεν ξερω. Αποκλειεται να παιζει ρολο το σκευασμα της Kent? Πως αλλιως να πεσει? Εδω εγω, 1.000.000 αλγες και κυανο ειχα βγαλει και ph δεν ειχε πεσει (εννοω τοσο δεν εχει πεσει και κανω και χρηση τυρφης, catappa, alder cones κλπ..). Βεβαια το δικο μου τρεχει λιγοτερο το ενυδρειο και ο βυθος του παιδιου να ειναι πιο ωριμος πλεον και να κανει ''αλλη'' δουλεια...
-------------------------
Ενημερωτικά: Ξέχασα να πω ότι κάτω από την άμμο του έχει υπόστρωμα της Σερα.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 31-07-14 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03535 seconds with 13 queries