Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-14, 02:49
jossie Ο χρήστης jossie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 3
Question διακοπές καλοκαιριού

καλησπερα παιδια, καταρχην χαιρομαι πολυ που ηρθα στην παρεα σας εψαχνα καιρο ενα τετοιο forum για βοήθεια (είμαι νεα στο χομπυ αυτό)

έχω ένα ενυδρείο γλυκού νερού με διαστάσεις 58x30x40 στο οποίο μέσα εχω:
7 zebra danio, 5tetra neon, 6 tetra cardinal (καπως ετσι νομιζω λεγονται), 2 γαρίδες οπού δεν ξερω ακριβώς τί είναι και ένα ψάρι "γλύφτη" (ουτε αυτο ξερω τι ακριβως είναι).
το ενυδρείο αυτό το έχω στην πόλη οπου σπουδάζω, τώρα αναγκαστικά πρεπει να φύγω 1 μήνα για καλοκαίρι στον τόπο μου και δυστυχώς δεν μπορω να μεταφέρω τα μωρά μου. έχω αγοράσει αυτοματη ταίστρα φυσικα (η ταίστρα της juwel) την οποία την έχω τοποθετήσει ήδη για να ελέγξω τον τρόπο λειτουργία της αλλά πάλι αγχόνομαι για τους κινδύνους που υπάρχουν όπως αλλαγές νερού για 1 μήνα, εξάτμηση νερού για προβλημα στο φίλτρο (είναι εσωτερικό) και να μην μείνει απο μπαταρία η ταίστρα τι πρέπει να προσεξω πριν φύγω? τι βήματα προετοιμασίας περα απο αυτα που έκανα πρέπει να κανω?
αντεχουν 1 μηνα έτσι τα χρυσά μου ή καλό ειναι να επιστρέψω για 1-2 μερες μέσα του καλοκαιριού για έλεγχο??
σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατι κοντεύω να τρελαθω.
τα αφήνω πρώτη φορα μόνα τους είναι νεα στο χομπυ όπως είπα και στην αρχή....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-14, 04:51
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν θα σου έλεγα να προσεξεις λιγάκι την ιχθυοφόρτισή σου. Έχεις παρα πολλα ψαράκια για τα λίτρα του ενυδρειου σου. Αυτα τα ψάρια θέλουν μαλακό νερο, τους το προσφέρεις; Δες το προφίλ του κάθε ενος να δεις τις απαιτήσεις του. Όσο αγορά την ταίστρα τωρα. Θα ηταν προτιμότερο να εδινες το κλειδί σε κάποιο πρόσωπο εμπιστοσύνης ώστε να πηγαίνει να ταίζει και να ελέγχει γιατί λείπεις πολλες μέρες και μπορει να συμβεί το οτιδήποτε. Η εξάτμιση του νερου θα ειναι πολυ μεγάλη και θα χρειαστεί αναπλήρωση. Τι φιλτρο έχεις και με τι υλικά μεσα; Μπορει να ξενερίσει κανά φιλτρο και να καεί αφού ειναι εσωτερικό και το έχεις σχετικά ψηλα ση γυάλα. Έχω ακούσει οτι ταίστρες εχουν κολλήσει και ή γυρίζουν συνέχεια και ρίχνουν σε λίγα λεπτα όλη την τροφή με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η αμμωνία επικίνδυνα και να έχουμε θανάτους ή να μη γυρίζουν ποτε και να μη τρώνε τα ψάρια. Όπως και να έχει αν φύγεις για τόσες μέρες, μια μέρα πριν φύγεις βάλε καινούριες μπαταρίες. Φρόντισε να ειναι σε τέτοιο σημείο ώστε να μη πιανει υγρασία και μη την τιγκάρεις με φαγητό. Το φίλτρο βάλτο πιο χαμηλα ώστε να μη ξενερίσει και αν έχεις καμία αεραντλία βάλτη κι αυτή μέσα να οξυγονώνεται το νερό αφου προφανώς δε θα έχεις ανατάραξη. Ξαναλέω όμως, αν έχεις ενα πρόσωπο εμπιστοσύνης, δώσε του κλειδί και δείξτου μια μερίδα τροφής (ή ετοίμασέ του εσυ τις μερίδες σε αλουμινόχαρτα) για να ξέρει ποσο να ρίχνει κάθε φορα και πες του οταν βλέπει τη στάθμη του νερου να πέφτει, να ρίχνει λίγο νεράκι που και που για να συμπληρώνει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-14, 06:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Σε γενικες γραμμες, ενα ενυδρειο δε μπορει να μεινει μονο του για πολλες μερες το καλοκαιρι. Ειτε ο λογος ειναι η εξατμιση, ειτε οι αλλαγες νερου. Η τροφη ειναι το μικροτερο προβλημα, οταν προκειται για απουσια 5-7 ημερων. Για περισσοτερες μερες, προφανως και ειναι προβλημα.

Ας τα παρουμε απο την αρχη:

-Το να βαλεις την ταϊστρα να δουλευει, σημαινει οτι πεφτει αρκετη τροφη στο ενυδρειο, ισως και περισσοτερη απο αυτη που χρειαζεται. Το αποτελεσμα θα ειναι να επιβαρυνεις με εξτρα ρυπους -> αυξηση νιτρικων. Αν δε γινονται οι αλλαγες νερου καθε εβδομαδα σε αυτη την περιπτωση, τα ψαρακια σου θα αντιμετωπισουν μεγαλο προβλημα.

-Η εξατμιση τωρα, αποτελει επισης μεγαλο προβλημα το καλοκαιρι. Καποιος πρεπει να συμπληρωνει νερο οπωσδηποτε το καλοκαιρι. Σκεψου οτι οταν φευγω για διακοπες, στελνω καποιο ατομο εμπιστοσυνης να συμπληρωνει νερο ανα 3 μερες. Φυσικα, υπαρχει συστημα ψυξης με ανεμιστηρακια σε ολα τα ενυδρεια - > εντονη εξατμιση.

Υποθετω οτι δεν εχεις κανει κατι για την ψυξη. Αν συμβαινει αυτο, τοτε θα δημιουργηθει μεγαλο προβλημα κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου. Ριξε μια ματια σε αυτο.

Στη συνεχεια, διαβασε ολα τα υπομνηματα στον τομεα των αρχαριων και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε. Δυστυχως (ή ευτυχως) το χομπι αυτο εχει παρα πολλες παραμετρους για να πεις οτι εστησες ενα σωστο ενυδρειο.

Υ.Γ. Η ιχθυοσυνθεση σου θελει λιγη προσοχη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-14, 15:23
jossie Ο χρήστης jossie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες σας. συστημα ψυξης δεν εχω δυστυχως.. δεν το ειχα σκεφτει πιο νωρις να βαλω ανεμιστηρακια.. οσο για το ατομο εμπιστοσυνης θα δωσω το κλειδι σε ενα φιλο ετσι κ αλλιως απλα αυτος θα βαριεται να ερχεται καθε μερα... (για αυτο εβαλα την ταιστρα). οσο για την ποσοτητα της ταιστρας την δοκιμασα αρκετεσ φορες πριν την τοποθετησω στο ενυδρειο μου δεν μου εδιξε κανενα περιεργο σημαδι...
αν κανω τωρα μια αλλαγη πανω απο το 50% και βαλω το φιλτρο λιιιγο πιο χαμηλα για προστασια θα αντεξουν τα χρυσα μου τουλαχιστον 2 εβδομαδες για να ερθω να τα αλλαξω παλι? η παλι ειναι παραπολλοι οι κινδυνοι?.

οσο αφορά την ιχθυοσυνθεση μου τι εχετε να προτείνεται? τι μπορω ν αλλαξω τι να κανω? ολες οι συμβουλες δεχτες..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-14, 18:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν προκειται να κανεις αλλαγη νερου ανα 2 εβδομαδες, καλυτερα να μην ταϊστουν τα ψαρια καθε μερα. Ανα 2-3 μερες θα ειναι καλα και αυτο απο λιγο. Δεν παθαινουν τιποτα, μη φοβασαι. Πιο πολλα θα παθουν αν ανεβουν τα νιτρικα ή εμφανιστει αμμωνια.Ας τα ταϊζει το ατομο που θα πηγαινει στο χωρο, εφοσον του εχεις δειξει ακριβως ποσο πρεπει να ταϊζει και εχει καταλαβει οτι μονο κακο θα προκαλεσει αν το παρακανει.

Ερωτησεις:
-το φιλτρο ειναι στρωμενο και αν ναι, πως?
-τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα?
-ποσο διαστημα λειτουργει το ενυδρειο?

Παρατηρησεις:
-την ψυξη να την εχεις για πολυ σημαντικη στο μυαλο σου. Αν διαβασεις το παραπανω link που εστειλα, θα καταλαβεις γιατι.
-Ο Pleco και οχι "γλυφτης" (γλυφτες υπαρχουν πολλοι στο ανθρωπινο ειδος, σε ψαρια οχι), αν ειναι ο κοινος, γινεται τεραστιος και θα πρεπει να φυγει αμεσα.
-Τα tetras απαιτουν μαλακο νερο, τους το προσφερεις? Επισης, μεγαλυτερο ενυδρειο θα ηταν σιγουρα καλυτερο.
-Τα zebra danios για εμενα μονα τους θα ηταν καλυτερα. Και αυτα θα ηθελαν μεγαλυτερο ενυδρειο, αλλα απο ολα αυτα που εχεις, θα κρατουσα μονο αυτα στα λιτρα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-14, 18:45
jossie Ο χρήστης jossie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

- το φιλτρο το εστρωσα στην αρχη με βακτίρια το ειχα μισο μηνα σχεδον σε λειτουργεια μονο του και προσθετα βακτηρια φυσικα με τεστ συνεχεια και μετα εβαζα σιγα σιγα τα ψαρακια μου.
- οταν το πηρα εχε μεσα καρβουνακι και σφουγγαρι μονο. εβγαλα ολο το καρβουνο και εβαλα ενα ασπρο μακαρονι (απο οτι εχω ακουσει ειναι βιολογικο αυτο).
- χωρις ψαρια λειτουργει πριν το Πασχα τα ψαρια τα εβαλα αμεσως μετα το Πασχα.

α ξεχασα να πω πως μεσα εχω βαλει και 2 anubias (η οπως λεγονται αυτα τα φυτα) αλλα τοτε επειδη δεν ηξερα οτι θελουν τα φυτα υποστρωμα και τα εβαλα απευθειας πανω στο πετραδακι που εχω (εχω φυσικο πετραδακι)...

οσο αφορα τον "γλυφτη" το ξερω οτι δεν λεγονται ετσι αυτα τα ψαρια αλλα δεν ηξερα πως αλλιως να το πω. για το συγκεκριμενο απο εκει που τ πηρα μου ειπαν οτι δεν μεγαλωνει πολυ και οτι φτανει ως 8 με 10 εκατοστα...

το μαλακο νερο πως το ελεγχω??? με τα test GH και ΚΗ?αν ειναι αυτα ναι ειμαι μεσα στα ορια που θελουν. στα test Μου λεει οτι για tetras είναι απο 50-100ppm (εχω test tis API) δηλαδη 3-6 σταγονες, εγω ειμαι στις 5 ακριβως σχεδον παντα...

οσο αφορα το μεγαλυτερο ενυδρειο απο την αρχη εψαχνα μεγαλυτερο αλλα δυστυχως οι οικονομικες μου δυνατοτητας ως φοιτητρια που ειμαι ειναι περιορισμενες δυστυχως....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για καλοκαιρινό σπίτι dwarf puffers Kasper ¶λλα ψάρια Ασίας 16 08-07-13 21:53
διακοπές.. kelly__ Διατροφή 7 21-07-11 14:15
Καλοκαιρινό στήσιμο EvanAquarist Αρχάριοι γλυκού νερού 8 01-06-10 18:31
Διακοπές zidane1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 29-12-08 17:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04303 seconds with 13 queries