Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-02-14, 14:17
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ενταξει θα προσπαθησω να θυμηθω.ακριβως και να τα γραψω ..απο.αυριο ρεπαρω θα ξεμπερδεψω με.την εισαγωγη των.ψαριων και το βραδακι θα εχετε το θεμα για συζητηση
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-02-14, 14:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να συνεχισεις την καταγραφη του ημερολογιου ενεργειων και μετρησεων και αφου βαλεις ζωντανα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-02-14, 14:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, και η δική μου μικρή εμπειρία κάτι ανάλογο μου έχει δείξει, στρώσιμο ενυδρείου σε 1 εβδομάδα, Συγκεκριμένα το περασμένο Σεπτέμβριο έστρωσα ένα 350αρι ενός φίλου με παρόμοιο τρόπο και έστρωσε σε 1 εβδομάδα. Αναλυτικά τώρα, οι ακριβείς μετρήσεις έγιναν τη τελευταία ημέρα, σε όλη τη διάρκεια του στρωσίματος υπήρχε στο ενυδρείο το τεστ Αμμωνίας της seachem, το γνωστό με τη καρτελίτσα και τη βεντούζα, όχι και τόσο αξιόπιστο αλλά παρακολουθούσα μόνο αν υπάρχει ένδειξη αμμωνίας ή όχι, και αυτό από μακριά. Μπήκε νερό στο ενυδρείο ημέρα Τετάρτη με αντιχλώριο , άνθρακα , filter wool και θερμοκρασία στους 27 (Ο θερμαντήρας υπήρχε μόνιμα σε όλη τη διάρκεια στου στρωσίματος στους 27). Παρασκευή βράδυ μπήκε αμμωνία μέχρι να δείξει το τεστ 5 ppm. Σάββατο πρωί πήγα εκεί και έβγαλα τον άνθρακα ,και έβαλα 12 λίτρα βρασμένη ελαφρόπετρα, σφουγγάρια, 1 λίτρο μπόλι ελαφρόπετρα από το χρυσοψαράδικό μου και 10 λίτρα νερό με μούργα από το πλύσιμο του φίλτρου μου (Ήταν ευκαιρία να καθαρίσω και εγώ το φίλτρο μου).
Δευτέρα υπήρχε αμμωνία.
Τρίτη υπήρχε αμμωνία.
Τετάρτη πρωί το τεστ έδειχνε αμμωνία 0, επειδή ήμουν μακριά του είπα να ρίξει 4-5 ml αμμωνία και αυτός γύρισε το μπουκάλι και ούτε ξέρω πόσο έριξε, εκεί φοβήθηκα πως θα καταστρέψει την βιολογία, ευτυχώς δεν έγινε ζημιά. Το τεστ αμμωνίας έδειχνε το μέγιστο και άρα δεν ξέρω πόση αμμωνία είχε μέσα.
Πέμπτη πρωί υπήρχε αμμωνία.
Πέμπτη βράδυ αμμωνία 0, του είπα και έριξε 4-5 ml, ευτυχώς αυτή τη φορά το έριξε σωστά και υπήρχε αμμωνία γύρω στα 3-4 ppm , δεν θυμάμαι ακριβώς.
Παρασκευή πρωί αμμωνία 0, του είπα και έριξε 3 ml αμμωνία.
Παρασκευή βράδυ αμμωνία 0, ξαναέριξε άλλα 3 ml αμμωνία.
Σάββατο πρωί πήγα εκεί με τα ψάρια, μέτρησα με API και είχα Αμμωνία 0 , Νιτρώδη 0 , Νιτρικά άπειρο, έκανα αλλαγή 90%+ και μπήκαν τα πρώτα ψάρια, το ενυδρείο έστρωσε από Σάββατο σε Σάββατο, με αμμωνία βέβαια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-02-14, 14:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τακη δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Ειναι γνωστο οτι με το μπολιασμα (αφου μπολιασες) γινεται επιτοπου το στρωσιμο (ουτε καν εβδομαδα).
Αρκει οι ρυποι να ειναι τοσοι, οσοι μπορει να μηδενισει το μπολιασμα.
Εξηγω το γιατι:
Το στρωσιμο δεν ειναι ενα.
Απο τη στιγμη που υπαρχει παραγωγη νιτρικων, εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.
Αυτο μπορει να θεωρηθει στρωμενο.
Αν υπαρχουν ομως ακομα αμμωνια και νιτρωδη δεν σημαινει οτι δεν εχει στρωθει. Σημαινει οτι δεν υπαρχει ακομα αρκετη βιολογια για να μηδενισει τελειως ΝΗ3 ΝΟ2.
Αν οι ρυποι (πχ τροφη) ομως ηταν λιγοτεροι, (εξ'ου και εως μηδεν ΝΗ3 ΝΟ2) θα ηταν ετοιμο, στρωμενο οπως λεμε, να μπει ψαρι.

Ενα ενυδρειο λοιπον, αν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου (εχουμε παραγωγη νιτρικων) μπορει να θεωρηθει στρωμενο για ενα ψαρι και ταυτοχρονα αστρωτο για 5 ψαρια.
Το ενυδρειο καποιου που τρεχει ενα χρονο με 5 ψαρια δεν ειναι στρωμενο? (μετραει ΝΗ3 μηδεν ΝΟ2 μηδεν ΝΟ3 10).
Ναι.
Αν βαλει επιτοπου αλλα 15 ψαρια και ταισει καλα, θα βρει αμμωνια και νιτρωδη, αν μετρησει την καταλληλη στιγμη.
Θα πρεπει απλα να περιμενει λιγο να πολλαπλασιαστει η βιολογια, για να καλυπτει τους νεους επιπλεον ρυπους.
Γιαυτο βαζουμε σταδιακα τα ψαρια, ή προσεχουμε πολυ και ελεγχουμε και επεμβαινουμε αναλογως, αν βαλουμε αποτομα πολλα μαζι, για να μη γινει Peak οπως λεμε σε ΝΗ3 και ΝΟ2. (οτι θα ανεβουν λιγο, θα ανεβουν, καθε φορα που αυξανουμε ιχθυοφορτωση. Μεχρι ενα οριο ειναι ασφαλες)

ΥΓ το alarm τεστ της Seachem, μη το εκλαμβανεις ως ενδειξη υπαρξης αμμωνιας. Οχι γιατι ειναι αναξιοπιστο, αλλα γιατι θα "βαρεσει συναγερμο" οταν υπαρχει οντως σοβαρο προβλημα με την αμμωνια και αυτη ειναι ελευθερη (τοξικη) αμμωνια ΝΗ3 και οχι ολικη ΝΗ3/ΝΗ4, οπως μετρανε τα τεστ της APi και ολα αυτα σχεδον που χρησιμοποιουμε συνηθως, και που μας δινουν τη δυνατοτητα να επεμβουμε πριν γινουν ανεπανόρθωτες ζημιες.
Αν ειχες δλδ 2ppm αμμωνια (ολικη) και η ελευθερη ηταν 0.1, δεν θα φαινοταν στο αλαρμ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-02-14, 15:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Ειναι γνωστο οτι με το μπολιασμα (αφου μπολιασες) γινεται επιτοπου το στρωσιμο (ουτε καν εβδομαδα).
Αρκει οι ρυποι να ειναι τοσοι, οσοι μπορει να μηδενισει το μπολιασμα.
Εξηγω το γιατι:
Το στρωσιμο δεν ειναι ενα.
Απο τη στιγμη που υπαρχει παραγωγη νιτρικων, εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.
Αυτο μπορει να θεωρηθει στρωμενο.
Αν υπαρχουν ομως ακομα αμμωνια και νιτρωδη δεν σημαινει οτι δεν εχει στρωθει. Σημαινει οτι δεν υπαρχει ακομα αρκετη βιολογια για να μηδενισει τελειως ΝΗ3 ΝΟ2.
Αν οι ρυποι (πχ τροφη) ομως ηταν λιγοτεροι, (εξ'ου και εως μηδεν ΝΗ3 ΝΟ2) θα ηταν ετοιμο, στρωμενο οπως λεμε, να μπει ψαρι.

Ενα ενυδρειο λοιπον, αν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου (εχουμε παραγωγη νιτρικων) μπορει να θεωρηθει στρωμενο για ενα ψαρι και ταυτοχρονα αστρωτο για 5 ψαρια.
Το ενυδρειο καποιου που τρεχει ενα χρονο με 5 ψαρια δεν ειναι στρωμενο? (μετραει ΝΗ3 μηδεν ΝΟ2 μηδεν ΝΟ3 10).
Ναι.
Αν βαλει επιτοπου αλλα 15 ψαρια και ταισει καλα, θα βρει αμμωνια και νιτρωδη, αν μετρησει την καταλληλη στιγμη.
Θα πρεπει απλα να περιμενει λιγο να πολλαπλασιαστει η βιολογια, για να καλυπτει τους νεους επιπλεον ρυπους.
Γιαυτο βαζουμε σταδιακα τα ψαρια, ή προσεχουμε πολυ και ελεγχουμε και επεμβαινουμε αναλογως, αν βαλουμε αποτομα πολλα μαζι, για να μη γινει Peak οπως λεμε σε ΝΗ3 και ΝΟ2. (οτι θα ανεβουν λιγο, θα ανεβουν, καθε φορα που αυξανουμε ιχθυοφορτωση. Μεχρι ενα οριο ειναι ασφαλες)

ΥΓ το alarm τεστ της Seachem, μη το εκλαμβανεις ως ενδειξη υπαρξης αμμωνιας. Οχι γιατι ειναι αναξιοπιστο, αλλα γιατι θα "βαρεσει συναγερμο" οταν υπαρχει οντως σοβαρο προβλημα με την αμμωνια και αυτη ειναι ελευθερη (τοξικη) αμμωνια ΝΗ3 και οχι ολικη ΝΗ3/ΝΗ4, οπως μετρανε τα τεστ της APi και ολα αυτα σχεδον που χρησιμοποιουμε συνηθως, και που μας δινουν τη δυνατοτητα να επεμβουμε πριν γινουν ανεπανόρθωτες ζημιες.
Αν ειχες δλδ 2ppm αμμωνια (ολικη) και η ελευθερη ηταν 0.1, δεν θα φαινοταν στο αλαρμ.
Συμφωνώ Σπύρο, και αυτό που λές είναι αυτονόητο, μπορεί το μπόλι για ένα μικρό ενυδρείο να είναι ταυτόχρονα και όλο το βιολογικό του υλικό, απλά ήθελα να τονίσω ότι όντως η ελαφρόπετρα είναι ένα πολύ καλό βιολογικό υλικό και ότι όντως μπορούμε να πετύχουμε ένα πλήρες και πολύ δυνατό στρώσιμο για αρκετή ιχθυοφόρτιση με πολλούς ρύπους σε 1 εβδομάδα, αρκεί βέβαια να έχουμε το απαραίτητο βιολογικό υλικό και το απαραίτητο μπόλι.
Για το τεστ της seachem είναι θέμα τι θέλει ή τι διαθέτει ο καθένας, για τη συγκεκριμένη περίπτωση αφού υπήρχε και εγώ δεν μπορούσα να είμαι καθημερινά εκεί το είχα σαν ένδειξη και αυτή στο περίπου για να κάνω μετά τις ακριβείς μετρήσεις.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-02-14, 15:46
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

παιδια μη τα ξανα λεμε

αλαφροπετρα και το matrix ειναι το ιδιο ακριβος πραμα λετε η μαγκες τις Seachem να ειναι χαζοι που την πουλανε 20ευρω το λιτρο ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-02-14, 16:00
Το avatar του χρήστη dfoust
dfoust Ο χρήστης dfoust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 148
Send a message via Skype™ to dfoust
Προεπιλογή

που μπορώ να βρω ελαφροπετρα στη χιο ;; ξερει κανεις;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-02-14, 16:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dfoust Εμφάνιση μηνυμάτων
που μπορώ να βρω ελαφροπετρα στη χιο ;; ξερει κανεις;;
Σε φυτώρια και ανθοκομικά συνήθως, μη πάρεις όμως οικοδομική, δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να έχει μέσα, ίσως και τσιμέντο. Αν κάποιος γνωστός σου έρθει Αθήνα πες του να πεταχτεί στο Praktiker ή στο Leroy, 1,90 η σακούλα με 12 λίτρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-02-14, 16:28
Το avatar του χρήστη dfoust
dfoust Ο χρήστης dfoust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 148
Send a message via Skype™ to dfoust
Προεπιλογή

Θα πάω σε φυτώριο να ρωτησω . υπάρχει καμία φωτογραφία κοντινή να δω το πάχος και γενικά να ξέρω τι ψαχνω.;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-02-14, 16:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
στελιο δεν ξερω αν ισχυει αυτο(ισως και να ισχυει πρωτη φορα το ακουω)
αλλα ακομη και αν ισχυει και το αποτελεσμα βγαινει υπολογιζοντας τα ατομικα βαρη,δεν ξερω ποσο ακριβες ειναι αυτο το αποτελεσμα,γιατι στην πραξη δεν λαβαινεις υποψη ολες τις υπολοιπες παραμετρους.
οπως τα χαρακτηριστικα του νερου,τις συνθηκες(θερμοκρασια κλπ)
και ολες τις πιθανες υπολοιπες ενωσεις και στοιχεια που εμφανιζονται με χρηση τροφης για το στρωσιμο.

ισως οταν προκειται για στρωσιμο με καθαρη αμμωνια να ειναι πιο ασφαλες το αποτελεσμα του υπολογισμου,αλλα και παλι δεν λαβαινεις υποψη καποιες παραμετρους.

θελω να πω οτι ισως σε "εργαστηριακες" συνθηκες αυτο που λες να αποδεικνυεται πιο καλα,αλλα σε ενυδρειο με χρηση τροφης δεν ξερω ποσο μεσα πεφτει.

Το μοριακό βάρος/σχετική μοριακή μάζα των τριών στοιχείων μπορείς να το δεις χωρίς να κάνεις εσύ τους υπολογισμούς και από τη Wikipedia.

Αμμωνία: 17 g/mol
Νιτρώδη: 46 g/mol
Νιτρικά: 62 g/mol

Από αυτά βγαίνουν οι σχέσεις που έγραψα παραπάνω.

Από όσο έχω διαβάσει (παρακαλώ οποιαδήποτε στιγμή κάποιος που μπορεί να απαντήσει πιο εμπεριστατωμένα να παρέμβει και να με διορθώσει) στο περιορισμένο περιβάλλον ενός ενυδρείου τα νιτρικά μπορούν να παραχθούν μόνο από τα νιτροποιητικά βακτήρια. Σχεδόν όλες οι μορφές με τις οποίες παρουσιάζεται το άζωτο (αμινοξέα, πρωτεΐνες, κλπ) με κάποιο τρόπο καταλήγουν ως αμμωνία και μετά αναλαμβάνουν τα γνωστά μας βακτήρια για να τη μετατρέψουν. Οι απώλειες πρέπει να αφορούν κυρίως στη δημιουργία νέων βακτηρίων και στην απορρόφηση των αζωτούχων ενώσεων από τα φυτά. Σε ένα καινούργιο ενυδρείο μάλιστα δεν μπορούμε να περιμένουμε και καμιά ιδιαίτερη κατανάλωση από τα φυτά. Οπότε, μπορεί να μην είναι απίστευτα ακριβής η πράξη, αλλά μια εικόνα μπορεί να μας τη δώσει.


Και για λόγους πληρότητας, ας γράψω και αυτά να υπάρχουν κάπου. Πολλές φορές μπορεί να δούμε συγκεντρώσεις αζωτούχων ενώσεων να εκφράζονται ως άζωτο, π.χ. νιτρικά ως άζωτο=nitrate as nitrogen=nitrate as nitrogen=nitrate-N=NO3-N. Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να κάνουμε τις εξής μετατροπές για να βρούμε τις συγκεντρώσεις (ppm=mg/l) αυτούσιες και όχι "ως άζωτο":
NH3-N × 1.2 = NH3
NH4-N × 1.3 = NH4+
NO2-N × 3.3 = NO2-
NO3-N × 4.4 = NO3-
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-02-14, 00:05
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

θα πειραζε πολυ αν αφημα το ενυδρειο μονο με φυτα γαριδουλες και σαλιγκαρακια;;;
ειναι πολυ ονορφο και εχω αρχισει και το σκεφτομαι
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-02-14, 00:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα φασολια μονο πειραζουν κι αυτα μονο αν δεν ειναι καλα βρασμενα

Κανε μια πρωτη παρουσιαση (σε αλλο θεμα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-02-14, 00:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πειραζε πολυ αν αφημα το ενυδρειο μονο με φυτα γαριδουλες και σαλιγκαρακια;;;
ειναι πολυ ονορφο και εχω αρχισει και το σκεφτομαι
Γιατί να πειράζει ; Αν σου αρέσει μια χαρά είναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-02-14, 00:15
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

απλα ρε σπυρο νιωθω καπως οτι παει χαμενη η προσπαθεια που καναμε για το στρωσιμο για το ενα για το αλλο νιωθω καπως ετσι αν δε βαλω ψαρια μαλλον στο μυαλο μου μονο..τακη εχεις δικιο μαρεσει πολυ εστω και ετσι χωρις ψαρακια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-02-14, 00:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα ρε σπυρο νιωθω καπως οτι παει χαμενη η προσπαθεια που καναμε για το στρωσιμο για το ενα για το αλλο νιωθω καπως ετσι αν δε βαλω ψαρια μαλλον στο μυαλο μου μονο..τακη εχεις δικιο μαρεσει πολυ εστω και ετσι χωρις ψαρακια
και ποιος σου είπε πως αν βάλεις γαρίδες δεν θέλει στρώσιμο ; δεν πάει χαμένο το στρώσιμο φίλε μου, κάντο με ασπόνδυλα και φυτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-02-14, 00:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι οι γαριδες δεν ηθελαν στρωμενο ενυδρειο?
Πιο πολυ απο τα ψαρια, γιατι θελαν και καλο βυθο.

Μπορεις να βαλεις και τα cpd που ελεγες, αλλα τα ειπαμε.
Μπορει να τρωνε το γονο της γαριδας ή μπορει να τις κανουν να κρυβονται.
Μπορει και να μη τρεχει τιποτα και να ειναι ολες εξω και να χορευουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-02-14, 02:59
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

τακη ασπονδυλα τι εννοεις μονο γαριδες δεν ειναι;
ναι σπυρο μπορουν να συνηπαρξουν εχω δει βιντεο με γαριδουλες και τα ψαρακια που ηθελα απλα ειναι πολυ ομορφο ετσι και δε θελω να το χαλασω ειτε με αγορα ψαριων απο πετσοπ τα οποια μπορει να ναι προβληματικα και να μπλεξω με αρρωστιες και τετοια..και δευτερον ειναιι κατι διαφορετικο μονο.με γαριδουλες και σαλιγκαρια
-------------------------
ο βασικος λογος ειβαι οτι μαρεσει πολυ ετσι τωρα βεβαια
-------------------------
θελετε να μου πειτε σε ποιο τομεα του φορουμ.να κανω παρουσιαση του ενυδρειου για να σας ρωτησω εκει αυτα που θελω και να μην παμε off topic εδω;
-------------------------
εκανα θεμα και τ παρουσιασα στο '' παρουσιασεις κοινωνικων ενυδρειων''
με ονομα φυτεμενο.νεοστυμενο με γαριδουλες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilaras7 : 07-02-14 στις 02:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-02-14, 08:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
τακη ασπονδυλα τι εννοεις μονο γαριδες δεν ειναι;
Γενικότερα ασπόνδυλα είνα ότι δεν έχει σκελετό ή είναι εξωσκέλετα όπως οι γαρίδες, ασπόνδυλα ακόμα είναι και τα σαλιγκάρια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
θελετε να μου πειτε σε ποιο τομεα του φορουμ.να κανω παρουσιαση του ενυδρειου για να σας ρωτησω εκει αυτα που θελω και να μην παμε off topic εδω;
-------------------------
εκανα θεμα και τ παρουσιασα στο '' παρουσιασεις κοινωνικων ενυδρειων''
με ονομα φυτεμενο.νεοστυμενο με γαριδουλες
Καλύτερα να έκανες τη παρουσίαση εδώ
Ενυδρεία με ασπόνδυλα
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163
Τώρα που το έκανες στα κοινωνικά ζήτα μήπως το μεταφέρουν στα ασπόνδυλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 07-02-14 στις 08:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-02-14, 12:49
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Το στρωσιμο δεν ειναι ενα.
Απο τη στιγμη που υπαρχει παραγωγη νιτρικων, εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.
Αυτο μπορει να θεωρηθει στρωμενο.
Αν υπαρχουν ομως ακομα αμμωνια και νιτρωδη δεν σημαινει οτι δεν εχει στρωθει. Σημαινει οτι δεν υπαρχει ακομα αρκετη βιολογια για να μηδενισει τελειως ΝΗ3 ΝΟ2.
Αν οι ρυποι (πχ τροφη) ομως ηταν λιγοτεροι, (εξ'ου και εως μηδεν ΝΗ3 ΝΟ2) θα ηταν ετοιμο, στρωμενο οπως λεμε, να μπει ψαρι.

Ενα ενυδρειο λοιπον, αν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου (εχουμε παραγωγη νιτρικων) μπορει να θεωρηθει στρωμενο για ενα ψαρι και ταυτοχρονα αστρωτο για 5 ψαρια.
Το ενυδρειο καποιου που τρεχει ενα χρονο με 5 ψαρια δεν ειναι στρωμενο? (μετραει ΝΗ3 μηδεν ΝΟ2 μηδεν ΝΟ3 10).
Ναι.
Αν βαλει επιτοπου αλλα 15 ψαρια και ταισει καλα, θα βρει αμμωνια και νιτρωδη, αν μετρησει την καταλληλη στιγμη.
Θα πρεπει απλα να περιμενει λιγο να πολλαπλασιαστει η βιολογια, για να καλυπτει τους νεους επιπλεον ρυπους.
Γιαυτο βαζουμε σταδιακα τα ψαρια, ή προσεχουμε πολυ και ελεγχουμε και επεμβαινουμε αναλογως, αν βαλουμε αποτομα πολλα μαζι, για να μη γινει Peak οπως λεμε σε ΝΗ3 και ΝΟ2. (οτι θα ανεβουν λιγο, θα ανεβουν, καθε φορα που αυξανουμε ιχθυοφορτωση. Μεχρι ενα οριο ειναι ασφαλες)
Να σας ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό το θέμα. Αν γίνει το αρχικό στρώσιμο του ενυδρείου με τροφή ή αμμωνία για 20 ψάρια (παράδειγμα) και έπειτα το ενυδρείο λειτουργεί για ένα έτος με 5 ψάρια το φίλτρο εξασθενεί σε αποτελεσματικότητα; Θα μπορούν να μπουν δηλαδή ανά πάσα στιγμή και άλλα ψάρια ή πρέπει να αναπτυχθεί κάποια χαμένη βιολογία σιγά-σιγά;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-02-14, 12:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό το θέμα. Αν γίνει το αρχικό στρώσιμο του ενυδρείου με τροφή ή αμμωνία για 20 ψάρια (παράδειγμα) και έπειτα το ενυδρείο λειτουργεί για ένα έτος με 5 ψάρια το φίλτρο εξασθενεί σε αποτελεσματικότητα; Θα μπορούν να μπουν δηλαδή ανά πάσα στιγμή και άλλα ψάρια ή πρέπει να αναπτυχθεί κάποια χαμένη βιολογία σιγά-σιγά;
Ναι, χάνεται, μένει η βιολογία ανάλογη με τους ρύπους, πολλοί ρύποι, μεγάλη βιολογία, λίγοι ρύποι, μικρή βιολογία. Είναι και η βιολογία ζωντανός οργανισμός, όσο υπάρχει τροφή πολλαπλασιάζεται ανάλογα με τη τροφή, αν δεν υπάρχει τροφή μειώνεται, και στη περίπτωσή μας , τροφή είναι η αμμωνία και τα νιτρώδη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-02-14, 13:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό το θέμα. Αν γίνει το αρχικό στρώσιμο του ενυδρείου με τροφή ή αμμωνία για 20 ψάρια (παράδειγμα) και έπειτα το ενυδρείο λειτουργεί για ένα έτος με 5 ψάρια το φίλτρο εξασθενεί σε αποτελεσματικότητα; Θα μπορούν να μπουν δηλαδή ανά πάσα στιγμή και άλλα ψάρια ή πρέπει να αναπτυχθεί κάποια χαμένη βιολογία σιγά-σιγά;
Ναι χανεται.
Διαβασε αυτο.
Ειναι στο 1
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-02-14, 18:30
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

¶ρα στρώνεις το ενυδρείο για όσα ψάρια θες να ξεκινήσεις, το παραπάνω χάνετε με τον καιρό. Ευχαριστώ!
Υπάρχει κάποια ειδική διαδικασία για την προετοιμασία της βιολογίας για νέα ψάρια ενώ το ενυδρείο τρέχει ή αρκεί να κάνουμε εισαγωγή ένα-ένα κάθε μερικές μέρες;
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-02-14, 20:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ή κανεις σταδιακη εισαγωγη των νεων ψαριων (ε δεν χρειαζεται κι ενα ενα, αναλογα ομως και το μεγεθος του ενυδρειου, του φιλτρου κλπ, οσο μεγαλυτερο τοσο πιο ασφαλες)
ή αρχιζεις σταδιακα και ταιζεις πιο πλουσια την ηδη υαπρχουσα ιχθυφορτωση. μεχρι το σημειο την ποσοτητας (και παραπανω) που θα ταιζες αν εχεις μεσα και τα νεα ψαρια που θελεις να προσθεσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οι λαθρεπιβατες,δεν ειναι και τοσο αθωοι για μας τους αφρικανους kixlidatos Malawi 6 09-11-13 19:27
τα κορυ panda ειναι τοσο ευαίσθητα όσο λενε? faceck Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 11-06-11 21:30
Ειναι τοσο δυσκολο να κρατηθεις..... Pritanis Δίσκοι 14 14-02-05 17:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08845 seconds with 13 queries