Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-11, 13:56
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή Βοήθεια για severum

Έχω ένα gold severum 20cm 4-χρονών και θέλω να βάλω άλλα 2 redhead severum (πανέμορφα ψάρια).Στο ενυδρείο έχω μόνο δύο ψάρια, αυτό και ένα clown. Αυτό που φοβάμαι είναι μην υπάρξουν προβλήματα με τα καινούρια ψάρια και ψοφήσουν και είναι κρίμα γιατί είναι ιδιαίτερα σπάνια severum.Παλαιότερα όταν ήταν μικρό είχε σκοτώσει καμιά 10 ψάρια (εκ των οποίων ένα oscar), αλλά από τότε δεν έχει πειράξει κάποιο άλλο εδώ και περίπου 3 χρόνια.Το τελευταίο ψάρι που έβαλα στο ενυδρείο ήταν ένα παπαγαλόψαρο(το οποίο και πούλησα πρόσφατα) και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Εγώ πιστεύω πως δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα γιατί το ψάρι είναι μεγάλο και από ότι ξέρω και βλέπω, τα μεγάλα δεν ασχολούνται με τα μικρά και ειδικά τα severum που είναι μια σχετικά ήσυχη κιχλίδα. Θέλω να το γυρίσω σε severum και θα ήταν κρίμα να τα σκοτώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-11, 14:02
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απλα μπορεί να την δεί οτι μπαινουν στον χώρο του και να τα τσακισει. Λες πως τα είχε σκοτώσει όλα, εκτος απο αυτό που δεν το ενοχλούσε, (γιατί δεν κολυμπουσε στην μεση αλλα στο βυθο), και πως τρία χρόνια είναι μονο του (?). Δεν νομίζω να δεχτει επισκέπτες τόσο καλα. Πάντως ήσυχη και κιχλίδα... Δυο λέξεις αταίριαστες! Αμα το επιχειρίσεις, εγώ θα είχα και ενα δευτερο ενυδρείο έτοιμο να δεχτεί τραυματίες πολέμου.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-11, 14:10
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα μπορεί να την δεί οτι μπαινουν στον χώρο του και να τα τσακισει. Λες πως τα είχε σκοτώσει όλα, εκτος απο αυτό που δεν το ενοχλούσε, (γιατί δεν κολυμπουσε στην μεση αλλα στο βυθο), και πως τρία χρόνια είναι μονο του (?). Δεν νομίζω να δεχτει επισκέπτες τόσο καλα. Πάντως ήσυχη και κιχλίδα... Δυο λέξεις αταίριαστες! Αμα το επιχειρίσεις, εγώ θα είχα και ενα δευτερο ενυδρείο έτοιμο να δεχτεί τραυματίες πολέμου.
το παπαγαλόψαρο το είχα 2 χρόνια.Πρίν 1 εβδομάδα τα ψάρια ήταν 4 και πούλησα τα δύο (το παπαγαλόψαρο και τον καρχαρία μου που ήταν 20cm πάνω από 4 χρονών) για να μπορέσω να βάλλω σέβερουμ. ούτως η άλλος το ενυδρείο έχει άπλετο χώρο και πολλές σπηλιές. είνα 1 μέτρο μήκος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-11, 14:12
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε κατ'αρχή 3 σεβερουμ σε 100λτρ είναι υπερβολή! (για να μην βάλουμε και το κλοουν)

Κατά δεύτερο redhead έχουν χειρότερο όνομα (ως χαρακτήρες) από τα συνήθως ήμερα gold.

Κατά τρίτο εγώ θα πρότεινα να το συνδιάσεις με άλλα μικρότερα ψάρια.....στο παρελθόν το είχα με επιτυχία με red tail shark, futherfin synodontis kai congo tetras.

Τα Severum είναι ήμερα (για μεγάλη κιχλίδα) ψάρια αλλά σε τόσο λίγα λίτρα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη.....επιπλέον δεν είναι το ευκολότερο ψάρι για να βρείς το φύλο του....και 2 αρσενικά με μια θυλικιά σε 100 λίτρα θα έχεις πεδίο μάχης και όχι ενυδρείο!!!

ΥΓ: Οι σπηλιές που λές θα βοηθήσουν στην αρχη......μετά τι γίνεται???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-11, 14:15
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε κατ'αρχή 3 σεβερουμ σε 100λτρ είναι υπερβολή! (για να μην βάλουμε και το κλοουν)

Κατά δεύτερο redhead έχουν χειρότερο όνομα (ως χαρακτήρες) από τα συνήθως ήμερα gold.

Κατά τρίτο εγώ θα πρότεινα να το συνδιάσεις με άλλα μικρότερα ψάρια.....στο παρελθόν το είχα με επιτυχία με red tail shark, futherfin synodontis kai congo tetras.

Τα Severum είναι ήμερα (για μεγάλη κιχλίδα) ψάρια αλλά σε τόσο λίγα λίτρα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη.....επιπλέον δεν είναι το ευκολότερο ψάρι για να βρείς το φύλο του....και 2 αρσενικά με μια θυλικιά σε 100 λίτρα θα έχεις πεδίο μάχης και όχι ενυδρείο!!!

ΥΓ: Οι σπιλιές που λές θα βοηθήσουν στην αρχη......μετά τι γίνεται???
Εννοείς δηλαδή ότι πρέπει να βάλλω και άλλα ψάρια μαζί με αυτά ?

ΥΓ: Δεν είναι 100 λίτρα είναι 105 απλά το μήκος είναι 100cm, και ο πετσοπάς μου είπε ότι είναι το καλύτερο μήκος για ενυδρείο 105 λίτρων και ειδικά για την δουλειά που το θέλω.
Και τί εννοείς ότι τα redhead δεν έχουν καλούς χαρακτήρες ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-11, 14:22
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Βασικά λέω ξέχνα τα 2 νέα Σεβερουμ αν είναι δυνατόν βρες νέο σπίτι για το κλοουν και πρόσθεσε ψάρια πιο συμβατά με το ενυδρείο σου και καλύτερα όχι άλλες κιχλίδες!

Ήδη τα 100 λίτρα δεν είναι αρκετά για το 1 σέβερουμ! Αν θέλεις να βάλεις άλλα ψάρια θα πρότεινα κορυδορας και αυτά που σου είπα πιο πάνω!....Ειδικά αν βρείς κονγο τέτρας (αφού έχει και μήκος το ενυδρείο σου) βάλε 4 (κοπαδάκι) και δεν θα χάσεις!

ΥΓ: Στα σέβερουμ είναι πιο σημαντικό το πλάτος! 105 λίτρα με 1μ. μήκος σημαίνει το πλάτος σου είναι κάτω από 30εκ. Τα σέβερουμ σε μεγάλο ενυδρείο πάνε 25-30 εκ.!!

Απλά (στη θεωρεία) από τα σέβερουμ (αν δεν με απατά η μνήμη μου) τα χρυσά θεορούνται τα πιο ήσυχα, τα πράσινα λίγο πιο επιθετικά και τα πρασινοκόκκινα λίγο ακόμα.....όλα αυτά στη θεορεία αφού όλα έχουν να κάνουν με το κάθε ψάρι.....το δικό μου το χρυσό έκανε τη ζωή δύσκολη σε ένα πράσινο που προσπάθησα να βάλω....αλλά το πρόλαβε ο Όσκαρ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-11, 14:34
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά λέω ξέχνα τα 2 νέα Σεβερουμ αν είναι δυνατόν βρες νέο σπίτι για το κλοουν και πρόσθεσε ψάρια πιο συμβατά με το ενυδρείο σου και καλύτερα όχι άλλες κιχλίδες!

Ήδη τα 100 λίτρα δεν είναι αρκετά για το 1 σέβερουμ! Αν θέλεις να βάλεις άλλα ψάρια θα πρότεινα κορυδορας και αυτά που σου είπα πιο πάνω!....Ειδικά αν βρείς κονγο τέτρας (αφού έχει και μήκος το ενυδρείο σου) βάλε 4 (κοπαδάκι) και δεν θα χάσεις!

ΥΓ: Στα σέβερουμ είναι πιο σημαντικό το πλάτος! 105 λίτρα με 1μ. μήκος σημαίνει το πλάτος σου είναι κάτω από 30εκ. Τα σέβερουμ σε μεγάλο ενυδρείο πάνε 25-30 εκ.!!

Απλά (στη θεωρεία) από τα σέβερουμ (αν δεν με απατά η μνήμη μου) τα χρυσά θεορούνται τα πιο ήσυχα, τα πράσινα λίγο πιο επιθετικά και τα πρασινοκόκκινα λίγο ακόμα.....όλα αυτά στη θεορεία αφού όλα έχουν να κάνουν με το κάθε ψάρι.....το δικό μου το χρυσό έκανε τη ζωή δύσκολη σε ένα πράσινο που προσπάθησα να βάλω....αλλά το πρόλαβε ο Όσκαρ!
διαστάσεις ενυδρείου είναι 30χ35χ100
Πάντως στο ιντερνετ, είδα πολά redhead να συμβιώνουν μαζί ειρηνικά και σε όχι και ιδιαίτερα μεγάλα ενυδρεία

ΥΓ: Πάντως δεν νομίζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα εκτός απροόπτων, γιατί ο χαρακτήρας του είναι ιδιαίτερα ήσυχος, και που πρίν ένα χρόνο περίπου είχα στο ενυδρείο 5 ψάρια δεν πείραζε κανένα. Πιο πολύ το παπαγαλόψαρο πείραζε παρά αυτό.
Έχω να το δώ να κυνηγάει ψάρι 3 χρόνια (απο τότε που ήταν το oscar ).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SEVERUM peristerigeo Γλυκό νερό - Γενικά 3 11-10-10 20:38
Red Severum aura Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 10-08-10 04:56
severum CASPER Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 23-12-05 17:53
ick στα severum kazanasb Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 14-11-05 10:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04549 seconds with 13 queries