Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-07-11, 23:35
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή Ενας σωρος μπετα ή μια τελεια λιμνη?

Και να μαι παλι εδω με τις λιμνες... ενω ακομα δεν εχω τελειοποιησει την 1.000αρα λιμνη μου.. και με ρωτησε καποιος αν θα μπορουσα να αξιοποιησω και μια "στερνα" που εχω.. μηκος 6..χ..4 και βαθος..2 μετρα... ακομα δεν με ενδιαφερει αλλα φανταζομαι αν καποτε ασχοληθω θα ηταν καλη φαση για ΚΟΙ.. οριστε και το "προσωπο"
1...http://i1043.photobucket.com/albums/...07-11_1929.jpg
2...http://i1043.photobucket.com/albums/...-11_192701.jpg
3...http://i1043.photobucket.com/albums/...07-11_1927.jpg

*θα θελει πολλα εξοδα σε φιλτρα και ιστοριες .. τωρα την εχουν βρει τα βατραχια μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-11, 23:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Όλα τα λεφτά αγαπητέ φίλε, όλα τα λεφτά! Σε όλα όσα ανέφερες, έχεις δίκιο, ξεκινώντας πρώτα-πρώτα από το τελευταίο. 48,000 λίτρα δεν είναι και λίγα άλλωστε, αλλά έχεις βέβαια και την επιλογή να περιορίσεις τα λίτρα κάνοντας κάποιες εσωτερικές κατασκευές κ.λ.π.

Ιδανικότατος χώρος για κοι!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-11, 08:21
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Να μην μασ κατσε και εμασ μια στερνα και ας ειναι και ας 70.000 λιτρα.
Εισαι πολυ τυχερος φιλε μου...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-11, 08:45
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Αυτο με λιγα φραγκα, πολυ δουλεια, και τεραστιο μερακι γινεται ενα στολιδι!!!
Εγω θα ξεκιναγα....χθες!!!....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-11, 08:45
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

εγω προχθες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-11, 11:15
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

εμενα παλι μου φαινεται....καπως....πως να το πω....περιεργο,μη λειτουργικο,δεν μπορω να βρω την καταλληλη λεξη!δηλαδη πες πως ξεπερνας ολα τα εμποδια και το φτιαχνεις(ασε που θα κοστισει ενα ματσο παραδες),μετα πως θα το χαρεις?θα ανεβαινεις σε σκαλα?ειναι το υψος που με χαλαει!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-11, 12:01
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα παλι μου φαινεται....καπως....πως να το πω....περιεργο,μη λειτουργικο,δεν μπορω να βρω την καταλληλη λεξη!δηλαδη πες πως ξεπερνας ολα τα εμποδια και το φτιαχνεις(ασε που θα κοστισει ενα ματσο παραδες),μετα πως θα το χαρεις?θα ανεβαινεις σε σκαλα?ειναι το υψος που με χαλαει!!!
ναι κατασκευαστηκε πριν 30 χρονια για δεξαμνη απλα.. για να υπαρχει νερο ευκαιρο για τα ζωα..αν ξεκινησω να φτιαχνω... στρωνω χωμα κατω και το κανω πρανες και μια πετρινη σκαλα (και με κροκαλα μου κανει) και ερχεται στο ιδιο υψος.. με γκαζον διπλα σαν λιμνη σε βουνο θα ειναι ομως αν γινει αυτο και βαλω μεσα 10-20 κοι πιστευω μετα απο 2 χρονια θα θελω να φτιαξω και 2η για τα μικρα.. εκτος αν τα δινω.. τι αντλιες θα θελω ομως ? για 50.000 λιτρα? βεβαια εχω κατι πομωνες για 3φασικο ρευμα..... θα μου φαει πολυ χρημα.. αν μπορουσα με καποιο τροπο να κανω αποσβεση με τον καιρο καλα θα ηταν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-11, 16:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα παλι μου φαινεται....καπως....πως να το πω....περιεργο,μη λειτουργικο,δεν μπορω να βρω την καταλληλη λεξη!δηλαδη πες πως ξεπερνας ολα τα εμποδια και το φτιαχνεις(ασε που θα κοστισει ενα ματσο παραδες),μετα πως θα το χαρεις?θα ανεβαινεις σε σκαλα?ειναι το υψος που με χαλαει!!!
Αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σκεφτεί! Υπερυψωμένη δεξαμένη θέλει υπερυψωμένο κιόσκι και κήπο. Ξύληνη κατασκευή δηλαδή. Ξεχνάς φαίνεται ότι θα τα βλέπει όλα τα από κάτω...με θέα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι κατασκευαστηκε πριν 30 χρονια για δεξαμνη απλα.. για να υπαρχει νερο ευκαιρο για τα ζωα..αν ξεκινησω να φτιαχνω... στρωνω χωμα κατω και το κανω πρανες και μια πετρινη σκαλα (και με κροκαλα μου κανει) και ερχεται στο ιδιο υψος.. με γκαζον διπλα σαν λιμνη σε βουνο θα ειναι ομως αν γινει αυτο και βαλω μεσα 10-20 κοι πιστευω μετα απο 2 χρονια θα θελω να φτιαξω και 2η για τα μικρα.. εκτος αν τα δινω.. τι αντλιες θα θελω ομως ? για 50.000 λιτρα? βεβαια εχω κατι πομωνες για 3φασικο ρευμα..... θα μου φαει πολυ χρημα.. αν μπορουσα με καποιο τροπο να κανω αποσβεση με τον καιρο καλα θα ηταν.
Αντλίες ευτυχώς έχουμε πολλές επιλογές τέτοιων μεγάλων συστημάτων και μάλιστα οικονομικής κατανάλωσης, αφου΄στο εξωτερικό αυτά τα μεγέθη δεξαμενών είναι μεσαίου τύπου...

Αντώνη, θα μιλήσουμε λιγάκι αργότερα γι' αυτά, γιατί ειλικρινά δεν έχω χρόνο προς διάθεση λόγω του ότι από στγμή σε στιγμή θα πέσει για ακόμα μια φορά ο ηλεκτρισμός...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-11, 16:50
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

με χωμα το κανεις πρανες για να εχεις και θερμομόνωση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-11, 16:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
με χωμα το κανεις πρανες για να εχεις και θερμομόνωση
το μεγάλο βάθος και τα 50,000 τόσα λίτρα είναι από μόνα τους θερμομόνωση...αν θέλει να αποφύγει έξοδα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-11, 16:57
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ok Πάω πασο αλλωστε τα ξέρεις απο πείρα εγω μονο φανταζομαι η λιμνη μου ηταν πολυ μικρη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-11, 17:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
η λιμνη μου ηταν πολυ μικρη
Στη συγκεκριμένη περίπτωση και η δική μου δεξαμενή είναι μικρούλα....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-11, 20:26
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σκεφτεί! Υπερυψωμένη δεξαμένη θέλει υπερυψωμένο κιόσκι και κήπο. Ξύληνη κατασκευή δηλαδή. Ξεχνάς φαίνεται ότι θα τα βλέπει όλα τα από κάτω...με θέα!
γι αυτο λεω οτι ειναι ασυμφορο!!!2 μετρα υψος κατασκευη...αστα να πανε!!!οχι οτι δεν θα γινει ωραιο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-11, 08:56
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

φανταστικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εχεισ τζαμπα νερο;;;;; ρωτω γιατι θα εκανα ποιο κατω ενα σαν βιολογικο βοδρο με 300 ευρω περιπου δηλαδη με μεγαλη σε υψος τρυπα που εριχνα κροκαλες θα το σκεπαζα απο πανο με χωμα. στη δεξαμενη θα κανα μια τρυπα για να μπενει το νερο και απο την αλλη μια εξοδος για να καταλιγει το νερο στο βιολογικο βοδρο ουτε φιλτρα θα ειχα ουτε τιποτααα!!!!!!! ουτε καν φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-07-11, 08:22
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
φανταστικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εχεισ τζαμπα νερο;;;;; ρωτω γιατι θα εκανα ποιο κατω ενα σαν βιολογικο βοδρο με 300 ευρω περιπου δηλαδη με μεγαλη σε υψος τρυπα που εριχνα κροκαλες θα το σκεπαζα απο πανο με χωμα. στη δεξαμενη θα κανα μια τρυπα για να μπενει το νερο και απο την αλλη μια εξοδος για να καταλιγει το νερο στο βιολογικο βοδρο ουτε φιλτρα θα ειχα ουτε τιποτααα!!!!!!! ουτε καν φυτα
νερο απο το δικτυο ελεγα σε πρωτη φαση αλλιως περναει διπλα νερο απο το ποταμι που ποτιζουμε τα δεντρα.. δεν το πολυ εμπιστευομαι το ποταμι βεβαια αν και εχει ψαρια μεσα..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-07-11, 08:45
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
νερο απο το δικτυο ελεγα σε πρωτη φαση αλλιως περναει διπλα νερο απο το ποταμι που ποτιζουμε τα δεντρα.. δεν το πολυ εμπιστευομαι το ποταμι βεβαια αν και εχει ψαρια μεσα..
μπορεις το νερο του ποταμιου να το φιλτραρεις πρωτου καταλιξει στη δεξαμενη!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-07-11, 11:48
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

το σκευτομαι πολυ σοβαρα να βαλω και καποια σπανια λιμνοψαρα.. να συμβαδιζουν με τα κοι.. μελεταω τον προυπολογισμο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-07-11, 00:29
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

γεμιζω με νερο απο την βρυση το συστημα... και το ψαχνω για αντλιες και για φωτοβολταικα για να δουλευουν αυτονομα..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-07-11, 18:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
το σκευτομαι πολυ σοβαρα να βαλω και καποια σπανια λιμνοψαρα.. να συμβαδιζουν με τα κοι.. μελεταω τον προυπολογισμο
Αντώνη, τα λίτρα σου είναι αρκετά, οπότε μπορείς να σκέφτεσαι για πολλά πράγματα. Προσωπικά σκεφτόμουν τους οξύρρυγχους, αλλά με φοβίζει το θέμα των θερμοκρασιών. Μεταξύ μας? Αν τους είχα τώρα με τις αλλεπάλληλες διακοπές ηλεκτρισμού ή θα τους έχανα ή θα ηλεκτριζόμουν εγώ ο ίδιος από το άγχος μου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-07-11, 01:08
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Καλογεμιστη Αντωνη, βαλε καμια φωτο να δουμε!

Μπραβο Βασιλη, χερομαι πολυ να βλεπω μια τετοια προταση για ψαρια!
Το οτι ο Αντωνης σκεφτεται και για φωτοβολταϊκα βοηθαει πολυ...
Με τις θερμοκρασιες δεν πιστευω να εχει προβλημα, εχει και μεγαλο βαθος..

Ειδα παραπανω κατι για σπανια ψαρια που ειπες και τωρα εβλεπα ενα πολυ σπανιο ψαρι κρυου νερου σε μια λιστα προπαραγγελιας εδω.
Κοιτα προς το τελος τα:
Tor putitora "Golden Mahseer"
....γοογλαρε να δεις ψαρουκλα (μακρινος ξαδερφος του κυπρινου αν δεν κανω λαθος)...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-07-11, 10:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλογεμιστη Αντωνη, βαλε καμια φωτο να δουμε!

Μπραβο Βασιλη, χερομαι πολυ να βλεπω μια τετοια προταση για ψαρια!
Το οτι ο Αντωνης σκεφτεται και για φωτοβολταϊκα βοηθαει πολυ...
Με τις θερμοκρασιες δεν πιστευω να εχει προβλημα, εχει και μεγαλο βαθος..

Ειδα παραπανω κατι για σπανια ψαρια που ειπες και τωρα εβλεπα ενα πολυ σπανιο ψαρι κρυου νερου σε μια λιστα προπαραγγελιας εδω.
Κοιτα προς το τελος τα:
Tor putitora "Golden Mahseer"
....γοογλαρε να δεις ψαρουκλα (μακρινος ξαδερφος του κυπρινου αν δεν κανω λαθος)...
Kώστα, φοβάμαι τις θερμοκρασίες για τη φική μου περίπτωση. Η συγκεκριμένη λίμνη του φίλου εδώ είναι ιδανικότατη γι' αυτό το ψάρι (Οξύρρυγχο), γιατί σίγουρα οι θερμοκρασίες θα είναι σαφέστατα καλύτερες από το κλίμα της Κύπρου. Όπως και να' χει οξύρυγχοι πάντα σε ομαδούλα, πρέπει να σκέφτεσαι υπερκάλυψη οξυγόνου της δεξαμενής και μέριμνα ελέγχου της τριχοειδούς άλγης, όπου εκεί συμβαίνουν και οι περισσότερες απώλειες του συγκεκριμένου ψαριού στις δεξεμενές (Δεν μπορούν να κολυμπήσουν προς τα πίσω).

Αντώνη, όντως, κάνε σκέψεις και για άλλους γίγαντες του κρύου νερού. Μην δεις σε πρώτη φάση την εμφάνιση, γιατί το τελικό μέγεθος τους θα σε ανταμείψει κάποια μέρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-07-11, 11:26
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντώνη, όντως, κάνε σκέψεις και για άλλους γίγαντες του κρύου νερού. Μην δεις σε πρώτη φάση την εμφάνιση, γιατί το τελικό μέγεθος τους θα σε ανταμείψει κάποια μέρα.


Μην ξεχασεις να δεις και τον Myxocyprinus asiaticus..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-07-11, 11:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων


Μην ξεχασεις να δεις και τον Myxocyprinus asiaticus..
Μη μου ξύνεις παλιές πληγές βρε Κώστα....

Περιμένουμε αντιδράσεις Αντώνη, σχετικά με την απόφαση σου για το ποιο ψάρι θα προτιμήσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-07-11, 16:13
markos1 Ο χρήστης markos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: xalkida
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Σκεφτηκες να ανοιξεις μερικα "παραθυρα" στις πλευρες της και να βαλεις κρυσταλα π.χ triplex(εστω και απο λεωφορειο)?Αν τοποθετηθουν εσωτερικα η πιεση ειναι ελαχιστη για τις προδιαγραφες τους!Κανε μια βολτα σε καμια μαντρα με σκραπ τουτου....κατι θα σκεφτεις.Να το μελετησω καλυτερα και να σου πω?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-07-11, 17:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από markos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτηκες να ανοιξεις μερικα "παραθυρα" στις πλευρες της και να βαλεις κρυσταλα π.χ triplex(εστω και απο λεωφορειο)?Αν τοποθετηθουν εσωτερικα η πιεση ειναι ελαχιστη για τις προδιαγραφες τους!Κανε μια βολτα σε καμια μαντρα με σκραπ τουτου....κατι θα σκεφτεις.Να το μελετησω καλυτερα και να σου πω?
Το συγκεκριμένο πράγμα είναι καλύτερα να γίνει πρόνοια αφού κατασκευάζεται η δεξαμενή. Ανοξείδωτο τελάρο τύπου ΤΑΥ "πιασμένο" στο μπετόν και αφού τοποθετηθεί το γυαλί με τη χρήση σιλικόνης, τότε ναι! η πίεση που ασκεί το νερό είναι αρκετή για να μας στεγανωποιήσει την κατασκευή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 28-07-11 στις 18:00
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-07-11, 17:56
markos1 Ο χρήστης markos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: xalkida
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμένο πράγμα είναι καλύτερα να γίνει πρόνοια αφού κατασκευάζεται η δεξαμενή. Ανοξείδωτο τελάρο τύπου ΤΑΥ "πιασμένο" στο μπετόν και αφού τοποθετηθεί το γυαλί με τη χρήση σιλικόνης, τότε ναι! η πίεση που εξασκεί το νερό είναι αρκετή για να μας στεγανωποιήσει την κατασκευή.
Καλα το ειπες ...η πιεση γινεται συμαχος.Παντως και τωρα μπορει να γινει...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-07-11, 18:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από markos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα το ειπες ...η πιεση γινεται συμαχος.Παντως και τωρα μπορει να γινει...
Αρκετά επίφοβο, γιατί πολύ πιθανόν η πίεση σε αυτή την περίπτωση να μας γίνει εχθρός. Το τελάρο πρέπει να είναι εντελώς ίσιο και να τοποθετηθεί εκ των προτέρων ίσια χωρίς να δημιουργεί κανένα κύρτωμα στο γυαλί. Μια μικρή ακαθαρσία μεταξύ γυαλιού και μετάλλου μπορεί να σου ραγίσει και να σπάσει το γυαλί. Όταν το παθαίνουν αυτό μικρά ενυδρεία, για σκέψου τη διαφορά πίεσης που θα έχει στη λίμνη.

Το μελέτησα αρκετά το θέμα αυτό το οποίο και το έκοψα στον προϋπολογισμό, λόγω κόστους και χρόνου...Ανυπόμονος βλέπεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-07-11, 15:39
markos1 Ο χρήστης markos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: xalkida
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Kαθε δεκα μετρα βαθος εχουμε 1 bar πιεση...στη περιπτωση της δεξαμενης θα εχεις συνολικα 1,2 bar (1bar ατμοσφαιρικη +0,2 υδροστατικη).Σαν υλικο το κρυσταλο δεν εχει αναγκη απλα ειναι η καλη εφαρμογη πανω στο τοιχειο.θα το δοκιμαζα στη θεση σου.Αν πετυχενε θα ηταν το κατι αλλο!!!!!!!!!!Παρε παραδειγμα το ενυδρειο στη Ροδο,για κατι τετοιο λεμε.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-08-11, 17:35
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

επανηλθα μετα απο λιγες μερες απουσιας.... εχω καθαρισει την δεξαμενη και την εχω γεμισει με νερο περιπου στο 1 μετρο για αρχη για να μπορω να μπαινω μεσα. θα βαλω και φωτογραφιες συντομα.. ολα τα ψαρια που δειξατε ειναι πολυ ενδιαφεροντα.. οταν κατασκευασω το συστημα του φιλτρου θα μπορω τοτε αφοβα να παραγγειλω αυτα τα ψαρια και γιατι οχι να κανω και αναπαραγωγες ωστε να εχω για αρκετα χρονια αρκετα σπανια ειδη στη λιμνη. για τζαμι στο πλαι ειναι λιγο δυσκολο γιατι θα κοιμαμαι με τις αμφιβολιες μην γινει κατι.. εχουμε και αρκετους σεισμους τωρα τελευταια οποτε μια παραμικρη μετατοπιση του μπετου θα ραγισει το τζαμι.. δεν το αποκλειω σαν προοπτικη ομως.. τωρα το θεμα μου ειναι να βρω μια η δυο αντλιες οπου θα δουλευουν με ηλιακα πανελ (ελπιζω να βρω κατι στα μετρα μου)
και κατι αλλο.. δεν με νοιαζει πολυ η ομορφια αλλα το "θεμα" που θα υπαρχει εκει... κοι μαζι με αυτα τα σπανια τερατα που μου δειξατε θα ειναι πραγματικα κατι πολυ ενδιαφερον.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-08-11, 20:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αντώνη, αν είναι για να βλέπεις τα ψάρια σου από το πλάι, υπάρχει και άλλη λύση, πολύ πιο εύκολη στην πράξη, εξίσου όμορφη αν την σκεφτείς καλά και χωρίς βέβαια να έχεις έννοιες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενας......... GENITORAS Γλυκό νερό - Γενικά 4 01-10-09 11:36
H «τελεια» ψαροσουπα Πάνος Αρχάριοι γλυκού νερού 0 17-05-09 23:12
Sos Ενασ Ειδικοσ (doctor) Please!!!!!!!!!! GODLIGHT Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 13-02-06 12:37
Ενασ ακομη... targas21 Θαλασσινό νερό - Γενικά 13 28-06-05 17:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09073 seconds with 13 queries