Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-11, 19:59
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή Δημουργια λιμνης!!!

Παιδια ειμαι καινουργιος στον χωρο!!!Σημερα απο το πρωι διαβαζω για λιμνες και μ κολλησε τωρα να κανω και εγω μια... χωρο εχουμε παρα πολυ και θα γινει μια μεγαλη λιμνη ξεκινησα κιολας το σκαψιμο...!!!δεν θελω να βαλω μεσα ψαρια μονο φυτα και οποια ζωακια μας επισκεφτουν...την βαση της λιμνης πως να την κανω με τσιμεντο η με εκεινο το ειδικο υλικο που δεν περναει νερο..?αυριο θα βαλω και φωτο να δειτε περιπου ποση θα ειναι σε μεγεθος...θα μου αρεζε η ιδεα για εναν καταρακτη...τωρα μετα φιλτρα δεν εχω καταλαβει τι γινεται...ειδα την μεθοδο diy με την γλαστρα και μου φανικε πολυ καλη ιδεα..το χρηματικο κοστος ειναι μεγαλο?
ευχαριστω προκαταβολικα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-11, 22:02
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θελω να βαλω μεσα ψαρια μονο φυτα και οποια ζωακια μας επισκεφτουν...!

Μεγαλη λιμνη χωρις ψαρια? Νομιζω πως γρηγορα θα αλλαξεις γνωμη :P
Αν οχι δεν χρειαζεσαι να βαλεις φιλτρο παρα μονο αντλια αφου θες καταρακτη

Τι βαθος θα εχει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-11, 22:55
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

θελω να πιστευω γυρο στο ενα μετρο θα καταφερω να σκαψω ειναι καλα..?
επισης δεν χρειαζεται να βαλω βιολογικα υλικα και σφουγγαρια για να καθαριζει το νερο..?
μονο αντλια θελει..?
τι υλικο να βαλω για να κραταει το νερο η να το κανω τσιμεντο ..?
με βαση την φωτο θα το κανω καπως ετσι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond10[2].jpg
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  30,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-11, 08:11
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Εφόσον δεν θα βαλεις ψαρια δεν βλεπω το λογο του γιατι να βαλεις φιλτρο αφου η κυριοτερη δουλεια (ειδικα του diy φιλτρου που αναφερες ) ειναι να κρατα τη βιολογια ..Ενδεχομένως να χρειαστείς κάποιο υλικο για να μαζευεις τα στερεα κομματια κλπ .Και παλι βεβαια εξαρτάτε απο τι ακριβώς εχεις στο μυαλο σ. Δλδ αν θες να εχεις μονο φυτα (νουφαρα ,πάπυρους κλπ) δεν νομιζω να θελεις να βλέπεις μια λίμνη με νερό κρύσταλλο που να μπορείς να βλέπεις το πάτο.
Μην ξεχασεις αφου ξεκίνησες το σκάψιμο να κανεις ένα τουλαχιστον επιπεδο για να ακουμπανε οι γλαστρες των φυτων σου .

Το τι υλικο θα χρησιμοποιήσεις ειναι δικη σεπιλογη . Εαν θα επιλέξεις λαινερ δες αν μπορεις να βαλεις αρκετά χοντρό και καλης ποιοτητας (τουλαχιστον 1 χιλιοστο) Ειναι σχετικα ακριβό υλικό αλλα θα κανει μια χαρα τη δουλεια του .

Για μπετόν ειναι αλλη διαδικασία κ καλό είναι να κανεις ενα ψάξιμο στη κατηγορια για να δεις τι θα χρειαστείς αλλα και φωτογραφιες με τους 2 τροπους.

Φιλε γιατι δεν θες ψαρια με μια τοσο μεγαλη λιμνη? Σου ξαναλεω συντομα θα αλλαξεις γνωμη !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-11, 08:34
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

καλημέρα!
όντως γιατί δεν θες ψάρια?
εγώ αν είχα χώρο θα έκανα μια λίμνη με κοι!
αλλά δυστυχώς μένω σε διαμέρισμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-11, 09:52
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Όχι ψάρια πιστεύω πως δεν θα βάλω εκτός αν μπορώ να βάλω καμία χελώνα και κανένα βρατραχακι αν γίνεται.με τσιμέντο θα μου βγει πιο ακριβό...?τι υλικό να βάλω για να μαζεύει τα χοντραίνει υλικό...?.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-11, 10:36
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Έχε υπόψη σου ότι ο "φυσικός υγροβιότοπος" χωρίς ψάρια, μπορεί πολύ εύκολα να ξεφύγει, να χαθούν οι ισορροπίες και να γίνει ένα δυσώδες έλος και εστία μόλυνσης.
Ειδικά στην αρχή που δεν είναι καθόλου σταθεροποιημένο το σύστημα της λίμνης.
Τα ψάρια, πέρα από την όποια αισθητική τους αξία (αν σε απασχολεί αυτό μπορείς να πιάσεις και να βάλεις ποταμίσια που δεν φαίνονται), παίζουν και το ρόλο του "καθαριστή" από προνύμφες επικίνδυνων εντόμων, αλλά και λιπαίνουν με τα απεκκρίματά τους τα φυτά, συμβάλλοντας στη δημιουργία οικοσυστήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-11, 12:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε Ραφαήλ, θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς, καθώς ετοιμάζεται ένα άρθρο σχετικά με τα συγκεκριμένα συστήματα που θέλεις. Μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς βιολογικό φίλτρο, αλλά αυτό γίνεται μόνο και εφόσον ακολουθούν κάποιες προδιαγραφές σχεδιασμού και εκτέλεσης. Σε αυτά τα συστήματα χρειάζεται βασικά μόνο ροή νερού, η οποία προέρχεται αποκλειστικά από την αντλία που θα έχουμε τοποθετήσει σε ένα σημείο όπου θα φυλτράρει όλο τον όγκο του νερού του συστήματος μας. Γλάστρες και λοιπές κούπες απαγορεύονται, γιατί λόγω κυρίως της μικρής κυκλοφορίας μπορούν να αποδεικτούν ζημιογώνοι παράγοντες για την υγεία του μίνι βιότοπου. Τα φυτά φυτεύονται σε χώρους τους οποίους έχουμε σκάψει και καλύψει κατά τα πρώτα στάδια της εργασίας μας (εκσκαφής). Οι λάκοι αυτοί πρέπει να έχουν βάθος λιγότερο των 5 εκατοστών, ώστε να γίνεται σωστός αερισμός.

Κάνε λίγη υπομονή και θα έρθουν εντός λίγων ημερών και σχεδιαγράμματα, αλλά και σημαντικοί παραμέτροι που πρέπει να ακολουθηθούν.

Α! Το σχεδιάγραμμα που έχεις επισυνάψει, προορίζεται βασικά για ψάρια και μάλιστα μεγάλα.

Μεταξύ μας, ο συγκεκριμένος μίνι βιότοπους που θέλεις να κατασκευάσεις είναι και ο αγαπημένος μου. Δεξαμενή άγριας ζωής (wild life pond).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-11, 13:35
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Ραφαήλ, θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς, καθώς ετοιμάζεται ένα άρθρο σχετικά με τα συγκεκριμένα συστήματα που θέλεις. Μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς βιολογικό φίλτρο, αλλά αυτό γίνεται μόνο και εφόσον ακολουθούν κάποιες προδιαγραφές σχεδιασμού και εκτέλεσης. Σε αυτά τα συστήματα χρειάζεται βασικά μόνο ροή νερού, η οποία προέρχεται αποκλειστικά από την αντλία που θα έχουμε τοποθετήσει σε ένα σημείο όπου θα φυλτράρει όλο τον όγκο του νερού του συστήματος μας. Γλάστρες και λοιπές κούπες απαγορεύονται, γιατί λόγω κυρίως της μικρής κυκλοφορίας μπορούν να αποδεικτούν ζημιογώνοι παράγοντες για την υγεία του μίνι βιότοπου. Τα φυτά φυτεύονται σε χώρους τους οποίους έχουμε σκάψει και καλύψει κατά τα πρώτα στάδια της εργασίας μας (εκσκαφής). Οι λάκοι αυτοί πρέπει να έχουν βάθος λιγότερο των 5 εκατοστών, ώστε να γίνεται σωστός αερισμός.

Κάνε λίγη υπομονή και θα έρθουν εντός λίγων ημερών και σχεδιαγράμματα, αλλά και σημαντικοί παραμέτροι που πρέπει να ακολουθηθούν.

Α! Το σχεδιάγραμμα που έχεις επισυνάψει, προορίζεται βασικά για ψάρια και μάλιστα μεγάλα.

Μεταξύ μας, ο συγκεκριμένος μίνι βιότοπους που θέλεις να κατασκευάσεις είναι και ο αγαπημένος μου. Δεξαμενή άγριας ζωής (wild life pond).
και εγω απο εσενα το ειδα και μου αρεσε σαν ιδεα
περιμενω το θεμα που ετιμαζετε!!!
επισης μπορει κανεις να με βαλει ενα λινκ να δω τα υπερ και τα κατα αν θα το κανω με τσιμεντο ή με λαινερ..?και τι αντλια μπορω να χρησιμοποιησω ειναι ακριβεςς.?
θα βαλω φωτο σημερα αν προλαβω..
-------------------------
παιδια καμια βοηθεια..?
αμα βαλω χοντρο ναιλον θα γινει δουλεια..?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ραφαηλ10 : 28-03-11 στις 13:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-03-11, 14:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω απο εσενα το ειδα και μου αρεσε σαν ιδεα
περιμενω το θεμα που ετιμαζετε!!!
επισης μπορει κανεις να με βαλει ενα λινκ να δω τα υπερ και τα κατα αν θα το κανω με τσιμεντο ή με λαινερ..?και τι αντλια μπορω να χρησιμοποιησω ειναι ακριβεςς.?
θα βαλω φωτο σημερα αν προλαβω..
-------------------------
παιδια καμια βοηθεια..?
αμα βαλω χοντρο ναιλον θα γινει δουλεια..?
Mα γιατί βιάζεστε όλοι όσοι θα φτιάξετε λίμνη? Κάντε λίγη υπομονή...

Το χοντρό νάιλον δεν κάνει γι' αυτή τη δουλειά. Προτίμησε μικρότερο σύστημα, αλλά ΜΗΝ κάνεις εκπτώσεις στο λάινερ που είναι η αρχή και το τέλος μιας τέτοιας κατασκευής.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-03-11, 16:43
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

τσιμεντοκατασκευη σκεφτομαι οχι λαινερ..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-11, 17:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
τσιμεντοκατασκευη σκεφτομαι οχι λαινερ..
Πάλι γίνεται, αλλά στοιχίζει περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-11, 18:07
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

αληθεια διαβαζα τωρα παλια ποστ τσιμεντοκατασκευη δεν μπορω να την κανω μονος μου εε?
φιλικα παντα..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-03-11, 18:33
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια ειμαι καινουργιος στον χωρο!!!Σημερα απο το πρωι διαβαζω για λιμνες και μ κολλησε τωρα να κανω και εγω μια... χωρο εχουμε παρα πολυ και θα γινει μια μεγαλη λιμνη ξεκινησα κιολας το σκαψιμο...!!!δεν θελω να βαλω μεσα ψαρια μονο φυτα και οποια ζωακια μας επισκεφτουν...την βαση της λιμνης πως να την κανω με τσιμεντο η με εκεινο το ειδικο υλικο που δεν περναει νερο..?αυριο θα βαλω και φωτο να δειτε περιπου ποση θα ειναι σε μεγεθος...θα μου αρεζε η ιδεα για εναν καταρακτη...τωρα μετα φιλτρα δεν εχω καταλαβει τι γινεται...ειδα την μεθοδο diy με την γλαστρα και μου φανικε πολυ καλη ιδεα..το χρηματικο κοστος ειναι μεγαλο?
ευχαριστω προκαταβολικα!
Οταν λες μεγαλη?? Ποσα λιτρα περιπου??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-03-11, 18:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
αληθεια διαβαζα τωρα παλια ποστ τσιμεντοκατασκευη δεν μπορω να την κανω μονος μου εε?
φιλικα παντα..
¶κουσε με. Από την στιγμή που θα αποφασίσεις να φτιάξεις εσύ ο ίδιος τη λίμνη σου με τσιμέντο, το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι απαιτείται πολύ μεγάλη προσπάθεια, εκτός του οικονομικού. Στο τέλος κάθε κομματιού όμως, θα νοιώθεις απέραντη χαρά που έφτασες αισίως ως εκείνο το σημείο. Σου το λέω με όλη τη σημμασία των λέξεων που γράφω.

Αν έχεις σκεφτεί όμως αρκετά το θέμα τέτοιας λίμνης, τότε θα σου έλεγα να δεις βήμα-βήμα την διαδικασία που ακολούθησα στη δική μου περίπτωση και στο τέλος να δεις ότι θα βάλεις κοι. Αν θέλεις μάλιστα να κάνεις και περισσότερη οικονομία, μπορείς να την φτιάξεις με τσιμεντόλιθου. Προϋπόθεση πάντα όμως είναι να μην υπάρχουν πολύ κοντά δέντρα με ισχυρό ρίζωμα.

Πώς να σου το πω διαφορετικά? Τις δεξαμένες άγριας ζωής τις κάνει κάποιος ο οποίος ενθουσιάζεται με τη σκέψη μιας ιδιωτικής λιμνούλας, αλλά δεν μπορεί να αφιερώσει κεφάλαιο γι΄αυτό τον σκοπό. Σε τίποτα όμως δεν μειονεκτεί το συγκεκριμένο σύστημα από τα άλλα είδη λιμνών, όσο και αν αυτά κοστίσουν. Για να μην παρεξηγούμαι έτσι?

Η τεχνητή λίμνη ή η δεξαμένη σήμερα έχει ακριβώς την ίδια προσέγγιση με τα ενυδρεία που έχουμε. Πάμπολλες δηλαδή επιλογές ειδών και βιότοπων. Στα ενυδρεία έχουμε τα βιοτοπικά, το ίδιο μπορούμε (καιρού επιτρέποντος) να κάνουμε και στις δεξαμένες μας. Να δείτε ότι σε λίγα χρόνια αυτό που λέω θα έχει ευρύτερη αποδοχή και δεν θα παραμένουν όλοι οι χομπίστες στις δεξαμένες με χρυσόψαρα και nishikigoi. Ο τελευταίου τύπου εξοπλισμός έχει πια φτάσει μέχρι τα πετ σοπς και όλο και περισσότερους φίλους (στο εξωτερικό) βλέπουμε να κατασκευάζουν στον κήπο τους κλειστές δεξαμένες με θέρμανση κ.λ.π. Δεν αργεί λοιπόν να φτάσει και στις χώρες μας αυτός ο αέρας αν και πιστεύω ότι είμαστε ακόμα σε ένα πολύ αρχικό στάδιο σχεδιασμού, εκτέλεσης και νοοτροπίας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-03-11, 19:32
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

σε ευχαριστω για την απασντηση...
θα διαβασω το θεμα σου και θα σου πω τοιχων απορριες αν εχω!!
οι διαστασεις με το ματι νομιζω ειναι 2 επι 3 δεν ειναι και μεγαλη αλλα ουτε και μικρη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-03-11, 20:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω για την απασντηση...
θα διαβασω το θεμα σου και θα σου πω τοιχων απορριες αν εχω!!
οι διαστασεις με το ματι νομιζω ειναι 2 επι 3 δεν ειναι και μεγαλη αλλα ουτε και μικρη
2Χ3Χ1(ύψος)=6 κυβικά
Μια χαρά δεξαμένη για 5-6 κοι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-03-11, 21:12
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
να δω τα υπερ και τα κατα αν θα το κανω με τσιμεντο ή με λαινερ..?
Για να σε βοηθήσω με τον προϋπολογισμό σου, παραθέτω στοιχεία και φώτο από επίσκεψη στο Leroy Merlin της Θεσσαλονίκης νωρίτερα σήμερα:

Λάινερ διαστάσεων 4 Χ 5 μέτρα, πάχους 0,5 χιλ., τιμή 113 ευρώ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00321.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  40,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00322.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  44,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-03-11, 22:16
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας..!
ενα Λάινερ διαστάσεων 4 Χ 5 μέτρα μου φτανει ομως γιατι παιζει ρολο και το βαθος ετσι δεν ειναι..?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-03-11, 07:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας..!
ενα Λάινερ διαστάσεων 4 Χ 5 μέτρα μου φτανει ομως γιατι παιζει ρολο και το βαθος ετσι δεν ειναι..?
Aν είναι για να χρησιμοποιηθεί γις δεξαμένη άγριας ζωής, τότε φτάνει και περισσεύει. Αν είναι όμως να χρησιμοποιηθεί για δεξαμένη κοι, όχι είναι πολύ μικρό, γιατί εκτός από την έκταση της δεξαμένης μας απαιτείται και ικανοποιητικό βάθος. π.χ. θα κάνω ανάλυση των τα 4 μέτρων που αναφέρονται στο παράδειγμα διαστάσεων.
1. Θα χρειαστεί τουλάχιστον 1.15 για την κάθε πλευρά Χ2
2. Θα χρειαστούν κάπου 30-40 εκατοστά σαν προέκταση άνω από το τοίχωμα Χ2
3. Έτσι μας παραμένει μόνο 1 μέτρο πυθμένα, άρα και επιφάνειας.

Το συγκεκριμένο λάινερ μας φτάνει να κατασκευάσουμε μια δεξαμενούλα το πολύ 1Χ1.5μέτρα = 1.5 κυβικά.

Στην περίπτωση όμως δεξαμένης άγριας ζωής τα πράγματα αλλάζουν, γιατί δεν απαιτείται ιδιαίτερα μεγάλο βάθος 50-60εκ. Επομένως θα χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο μέρος του λάινερ για να μας δώσει επιπλέον έκταση/επιφάνεια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-03-11, 08:15
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Ωραια δηλαδη να σκαψω ως 60 εκ και οχι 1 μετρο...και θα μ φτασει και το λαινερ..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-03-11, 08:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια δηλαδη να σκαψω ως 60 εκ και οχι 1 μετρο...και θα μ φτασει και το λαινερ..
60 εκατοστά για δεξαμένη άγριας ζωής, έτσι? Μη σε δω στο μέλλον με κοι...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-03-11, 08:35
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Ναι για αγρια ζωη...απο πανω απο το λαινερ μπορω να ριξω χωμα...?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-03-11, 08:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι για αγρια ζωη...απο πανω απο το λαινερ μπορω να ριξω χωμα...?
Αν μπορείς να μην βιαστείς (υπομονή 2-3 μέρες ακόμα) θα ανεβάσω ένα σχετικό άρθρο με τα συστήματα άγριας ζωής.

Χώμα όχι πάνω στο λάινερ. Το χώμα θα τοποθετηθεί σε σημεία που θα έχεις δημιουργήσει κυλώματα στο έδαφος (κατά την εκσκαφή). Αυτά τα κοιλώματα δεν πρέπει να έχουν βάθος πέραν των 5 εκατοστών.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-03-11, 12:50
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Θα περιμενω...το λαινερ υπαρχει καμια περιπτοση να σκιστει..?αν ναι καλυτερα να παω για τσιμεντοκατασκευει να ειμαι σιγουρος...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-03-11, 18:22
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

επισης εχω μια ανλτια νερου την ειχα αγοραση απο το αλεξπακ...
αμα την βαλω για καταρακτη θα κανει..?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-03-11, 10:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα περιμενω...το λαινερ υπαρχει καμια περιπτοση να σκιστει..?αν ναι καλυτερα να παω για τσιμεντοκατασκευει να ειμαι σιγουρος...
Πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να σκιστεί ή να τρυπήσει το λάινερ από κακή χρήση και κακή τοποθέτηση. Υπάρχουν βέβαια δεξαμένες με λάινερ πολλών κυβικών, με μεγάλο βάθος και πολλών χρονων οι οποίες συνεχίζουν να τρέχουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Οι EPDM επιλογές είναι σαφώς οι καλύτερες και πιο αξιόπιστες.

Έστω και αν είναι μικρής ισχύως, μπορείς να την κάνεις συνδυασμό με μια άλλη. Πόσα λίτρα την ώρα έχει?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-03-11, 10:40
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης εχω μια ανλτια νερου την ειχα αγοραση απο το αλεξπακ...
αμα την βαλω για καταρακτη θα κανει..?
Τετοιου τυπου αντλια εχεις?

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-03-11, 10:43
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τετοιου τυπου αντλια εχεις?



ναι τετοιου τυπου ειναι ειναι η αντλια λιτρα δεν ξερω παντως 700 λιτρα ενυδρειο το αδιαζει μεσα σε εναμιση λεπτο..
μπορει ομως μια ανλτια τετοιου τυπου να δουλευει συνεχεια γιατι εγω την χρησιμοποιο μονο για αλλαγες νερου..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-03-11, 10:45
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι τετοιου τυπου ειναι ειναι η αντλια λιτρα δεν ξερω παντως 700 λιτρα ενυδρειο το αδιαζει μεσα σε εναμιση λεπτο..
μπορει ομως μια ανλτια τετοιου τυπου να δουλευει συνεχεια γιατι εγω την χρησιμοποιο μονο για αλλαγες νερου..
Μπορει αλλα κοιτα την καταναλωση της για να δεις και κατα ποσο σε συμφερει...
Ειναι σχεδιασμενη για αλλη λειτουργια και οχι για 24/ημερα, 7/εβδομαδα, 365/χρονο και βαρανε πολυ στο ρευμα αυτες οι αντλιες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτα λιμνης GIORGOSKARA Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 4 01-06-18 07:32
Δημιουργια λιμνης. kokos125 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 26-03-10 07:19
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ Serifis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 29-09-09 12:12
προβλημα λιμνης gutsi Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 18 03-11-07 17:07
ταιστρα λιμνης gutsi Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 0 23-09-07 21:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08794 seconds with 14 queries