Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-02, 19:25
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Άνοδος σκληρότητας νερού

Title: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: Yianniss on 10/06/02 at 05:10:00
--------------------------------------------------------------------------------
Η σκληροτητα του νερου σε ενα minature (15L) ενυδρειο που εχω, ανεβαινει...μυστηριωδως. Φθανει GH 18 απο 10 που θα επρεπε να παραμενει. Το υλικο του φιλτρου ειναι το Ehfi Substrat της Εheim το δε υποστρωμα ειναι μιγμα απο πολυ ψιλο καφε χαλικακι που αγορασα συσκευασμενο και απο ενα πολυ σκουρο πρασινο χαλικακι που αγορασα συσκευασμενο μεν..αλλα χωρις καποια στοιχεια γραμμενα απ'εξω. Μου ειπαν το ονομα του πετρωματος αλλα το ξεχνω.
Αυτο το πρασινο χαλικακι βασικα υποψιαζομαι...αλλα στο τεστ με το υδοχλωρικο δειχνει απολυτως ουδετερο.
Υπαρχει παροχη διοξειδιου στο ενυδρειο (μηπως αντιδρα το πετρωμα λογω αυτου?)
Πριν ξηλωσω ολο το υποστρωμα -και μαζι το καυμενο το γρασιδακι μου- μηπως φταιει κατι αλλο?

Γιαννης


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: ASCCO1 on 10/06/02 at 09:27:59
--------------------------------------------------------------------------------
Πριν το ξηλωσεις
τι ΡΗ και τι ΚΗ υπαρχει???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: Yianniss on 10/06/02 at 11:32:51
--------------------------------------------------------------------------------
PH 7.4 KH 16. Αλλα μετα απο ...ωριμη σκεψη, νομιζω οτι πρεπει να αθωωσω το πρασινο χαλικακι. Μαλλον φταιει οτι ο ογκος του νερου ειναι πολυ μικρος και με την μεγαλη καθημερινη εξατμιση ανεβαινει κατακορυφα η σκληροτητα.
Thanks anyway!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: Tolis on 10/06/02 at 17:50:55
--------------------------------------------------------------------------------
Τοσο πολυ εξατμιση?? Αλλαξε το νερο σου και αστο μερικες μερες χωρις να συμπληρωνεις, και ξαναμετρα...αν εχει τα ιδια, τοτε κατι σου ανεβαζει την σκληροτητα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: Yianniss on 10/09/02 at 07:41:13
--------------------------------------------------------------------------------
Ok. θα γινει το πειραμα, και θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα.

Πραγματι εχω πολυ μεγαλη εξατμιση, γιατι εχω και ενα μικρο blower απο επεξεργαστη PC να φυσαει πανω στο νερο ωστε να μην ανεβαινει η θερμοκρασια πανω απο τους 28 C.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: Giorgos on 10/09/02 at 16:15:01
--------------------------------------------------------------------------------
Εφόσον η θερμοκρασία του περιβάλλοντος έχει πέσει κάτω από τους 28 C, τι να το κάνεις το ανεμηστιράκι ???;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: kroud on 10/09/02 at 23:25:23
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε γιαννη το καλοκαιρι περασε. Εκτος και εαν το εχεις σε σημειο που το πιανει ηλιος.Για ελεγξε το.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: Yianniss on 10/10/02 at 15:57:58
--------------------------------------------------------------------------------
Το ανεμιστηρακι χρειαζεται ..ακομα 2-3 εβδομαδες μεχρι να πεσουν αρκετα οι θερμοκρασιες εδω στην Ροδο. Επισης λογω του μικρου ογκου του νερου πιστευω οτι ακομα και η αντλια του -εσωτερικου- φιλτρου συμβαλλει μαζι με τα δυνατα φωτα αλλογονου (70 W με dimmer) στο να ανεβαινει η θερμοκρασια στους 30-31 C. Με το ανεμιστηρακι να δουλευει (μονο την ημερα) καταφερνω να εχω 27-28 C.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: Giorgos on 10/10/02 at 16:39:47
--------------------------------------------------------------------------------
Πολύ σωστά...

Μακάρι να ήμουν και γω στην Ρόδο τώρα.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: newfish on 10/11/02 at 04:10:13
--------------------------------------------------------------------------------
Έχεις μετρήσει το νερό του δικτύου ύδρευσης στο σπίτι σου να δεις την σκληρότητα του;
Εάν λάβουμε υπό ‘ψιν ότι στα περισσότερα νησιά μας το νερό κατά τους καλοκαιρινούς μήνες γίνεται αρκετά πιο σκληρό από ‘τι τον χειμώνα, πιστεύω ότι γι’ αυτό (συν την εξάτμιση) έχεις τόσο σκληρό νερό.
Στο δικό μου (15λιτρό) έχω σταθερά (με μικρές αποκλίσεις) Kh=4 και Gh=8



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: Yianniss on 10/11/02 at 12:20:53
--------------------------------------------------------------------------------
Καλα δεν το συζητω! Αν ειχα νερο υδρευσης με GH 8 θα ειμουν ευτυχισμενος! Εγω δουλευω συνεχεια με ρητινες αποσκληρυνσης του νερου. Απο την βρυση βγαινει GH 22-24 το καλοκαιρι (πολυ σωστη η παρατηρηση σου) ενω τον χειμωνα 16-18. Οποτε ρητινες, για να το παω εκει που θελω 8-10 GH.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άνοδος σκληρότητας νερού
Post by: Yianniss on 10/16/02 at 08:10:02
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικα το τεστ εδειξε οτι πραγματι η αιτια της ανοδου της σκληροτητας του νερου ηταν η εντονη εξατμιση. Και ειναι λογικο. Διοτι το νερο θα παρεμενε στην ιδια σκληροτητα, μονο αν η ποσοτητα που εξατμιζοταν αντικαθιστοταν με την ιδια ποσοτητα νερου, αλλα με GH 0 (μηδεν). Οταν αντικαθιστας λοιπον το νερο που φευγει με νερο σκληροτητας GH 8, τοτε αυτοματα σε καθε συμπληρωμα (οχι αντικατασταση)νερου εχεις ενα ποσοστο αυξησης της σκληροτητας.

Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03906 seconds with 12 queries