Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-03-10, 07:59
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεχνιτή λίμνη για ΚΟΙ θα φτιάξει ο φίλος. Εσύ Γιάννο και εγώ έχουμε γούρνες.

Ο σκοπός της κατηγορίας εξ' αρχής ήταν για να ανεβάσει επίπεδο στον τομέα της τεχνιτής λίμνης, ακολουθώντας τις καινούριες και παλιές τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στον τομέα παγκοσμίως από χιλιάδες φίλους του είδους. Αυτοί οι άνθρωποι για πολλά χρόνια τώρα έχουν αναπτύξει πολλούς μηχανισμούς ώστε να αντιμετωπίσουν τα διάφορα προβλήματα που υπήρχαν. Οι συγκεκριμένοι φίλοι, είναι αυτοί που διατηρούν λίμνες για πάρα πολλά χρόνια, επενδύοντας δεκάδες χιλιάδες ευρώ στην αγορά συγκεκριμένων σπανίων πικιλιών ψαριών που σίγουρα δεν θα' θελαν να τα κάνουν πειραματόζωα. Από πού και ώς πού έρχεσαι εσύ ή εγώ να πούμε ότι αυτές οι τεχνολογίες ή μηχανισμοί είναι άχριστοι? Με τα λεγόμενα σου απλά παίρνεις τον τομέα πολλά χρόνια πίσω, ιδιαίτερα αφού μιλάμε για λίμνη με ΚΟΙ.

Η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει πάρα πολύ η όλη αυτή αντιπαράθεση, η διαστρέβλωση ή η μερική χρήση των λεγομένων μου, σε κάθε γραμμή κειμένου που ποστάρω. Είπα εγώ ποτέ ότι η συγκεκριμένη λίμνη για ΚΟΙ θα έχει βάθος 50εκ? Αν ναι, βρείτε την παράγραφο αυτή και επισυνάψτε την στο ποστ σας.

Έστω, παίρνω την παρατήρηση του Άντρου για το βάθος των 120εκ. σαν παράδειγμα. Στην συναπτόμενη φώτο, απλά το ύψος του κάθετου σωλήνα 60εκ. Μίλησα μόνο για το ύψος του κάθετου σωλήνα στα 50εκ. περίπου.

Αν επίσης υπολογιστεί ο χώρος του φίλτρου, τότε ίσως να μιλάμε για 2 κυβικά μέτρα νερού. Οπότε υπάρχει χώρος και για μηχανικό αλλά και επαρκέστατο βιολογικό καθάρισμα. Η πίεση δε των 60εκ. βάθους νερού είναι εξαιρετικά δυνατή, ώστε να ξεμείνεις από νερό. Σε παρασέρνει και εσένα τον ίδιο το ρέμα.

Πρώτον να πω ότι δεν τσακωνόμαστε. Η αντιπαράθεση αυτή θα βοηθήσει τον φίλο μας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και να φτιάξει την λίμνη του.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Βασίλη.
Εγώ δεν θεωρώ την λίμνη μου γούρνα. Με το νέο κομμάτι φθάνει στα 10,000 λίτρα.
Αν θυμάμαι καλά η δικιά σου όταν την είδα δεν ξεπερνούσε τα 500 λίτρα!

Παίρνουμε το πρώτο σχήμα. Λες ότι ο κάθετος σωλήνας θα είναι 50 εκατοστά, που σημαίνει ότι η λίμνη δεν θα ξεπερνά τα 60 εκατοστά! (δες το σχέδιο ξανά)

Μίλησα για οριζόντιο σωλήνα (ότι θα μπουκώσει) και εσύ μου απάντησες για κάθετο!

Για το πρώτο σχέδιο δεν το συζητώ δεν μπορεί να λειτουργήσει με τίποτα.
Πάμε τώρα στο δεύτερο σχέδιο που έχει τεράστια διαφορά.
Φαίνεται ότι θα υπάρχει κάποια ροΐ νερού…..αλλά……
Η ροΐ αυτή εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες.
1. Από την διάμετρο της σωλήνας.
2. Την απόσταση
3. Από τις πόσες γωνίες
4. Από το ύψος του κάθετου σωλήνα.
5. Από το ύψος της στάθμης του νερού (από εκεί που μπαίνει στο φίλτρο μέχρι απάνω)
6. Από τον όγκο του νερού της λίμνης.
7. Από τον όγκο του νερού μέσα στο φίλτρο (όσο ποιο πολύς όγκος βρίσκεται εκεί μέσα θα δυσκολεύει ανάλογα την ροΐ του νερού.
8. Από το ύψος του νερού μέσα στο φίλτρο.
9. Από την υψομετρική διαφορά στάθμης νερού λίμνης και φίλτρου.
Και άλλα πολλά……………………….

Αντιλαμβάνεσαι ότι όλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να τα υπολογίσεις και θα είναι μεγάλο ρίσκο για τον φίλο μας να κατασκευάσει κάτι τέτοιο με τον φόβο ότι μπορεί να μην δουλέψει. Τι θα κάνει μετά? Η μόνη διέξοδος τότε θα είναι να τοποθετήσει αντλία μέσα στην λίμνη και να μετατρέψει το φίλτρο του ώστε να υπερχηλά στην λίμνη.

Το σχέδιο που ανέβασε ο πουριτανός είναι βέβαιο ότι δεν θα μπουκώσει.
Ο οριζόντιος σωλήνας στο σχέδιο του Βασίλη είναι βέβαιων ότι θα μπουκώσει.
Πάρτε παράδειγμα τις αποχετεύσεις που έχουμε στους νιπτήρες τον σπιτιών μας.
Ο νιπτήρας βρίσκεται πάνω από την αποχέτευση και μακροχρόνια μπουκώνει!
Για σκεφτείτε όλη αυτή η βρομιά από τα ψάρια να περνάει από τον οριζόντιο σωλήνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άντρο

Μας μίλησες για τα αεριούχα Bottom aeration drain.
Να εξηγήσουμε τη είναι αυτό.
Είναι σύστημα όπως αυτό που προτείνει ο Βασίλης με τη διαφορά ότι υπάρχει μηχανισμός ο οποίος διοχετεύει πιεσμένο αέρα αντίστροφα από την ροΐ του νερού.
Δηλαδή από το φίλτρο προς την λίμνη για να καθαρίζουν οι βρομιές που θα κατακάθονται στον οριζόντιο σωλήνα με αποτέλεσμα όλη αυτή η βρομιά να επιστρέφει στην λίμνη!!!!!!!!!!!!!!!

Κοκος125

Θα προσπαθήσω να κάνω ένα βίντεο από το όλο δικό μου σύστημα και να το ανεβάσω.
Από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δικιά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-03-10, 09:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτον να πω ότι δεν τσακωνόμαστε. Η αντιπαράθεση αυτή θα βοηθήσει τον φίλο μας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και να φτιάξει την λίμνη του.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Βασίλη.
Εγώ δεν θεωρώ την λίμνη μου γούρνα. Με το νέο κομμάτι φθάνει στα 10,000 λίτρα.
Αν θυμάμαι καλά η δικιά σου όταν την είδα δεν ξεπερνούσε τα 500 λίτρα!

Παίρνουμε το πρώτο σχήμα. Λες ότι ο κάθετος σωλήνας θα είναι 50 εκατοστά, που σημαίνει ότι η λίμνη δεν θα ξεπερνά τα 60 εκατοστά! (δες το σχέδιο ξανά)

Μίλησα για οριζόντιο σωλήνα (ότι θα μπουκώσει) και εσύ μου απάντησες για κάθετο!

Για το πρώτο σχέδιο δεν το συζητώ δεν μπορεί να λειτουργήσει με τίποτα.
Πάμε τώρα στο δεύτερο σχέδιο που έχει τεράστια διαφορά.
Φαίνεται ότι θα υπάρχει κάποια ροΐ νερού…..αλλά……
Η ροΐ αυτή εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες.
1. Από την διάμετρο της σωλήνας.
2. Την απόσταση
3. Από τις πόσες γωνίες
4. Από το ύψος του κάθετου σωλήνα.
5. Από το ύψος της στάθμης του νερού (από εκεί που μπαίνει στο φίλτρο μέχρι απάνω)
6. Από τον όγκο του νερού της λίμνης.
7. Από τον όγκο του νερού μέσα στο φίλτρο (όσο ποιο πολύς όγκος βρίσκεται εκεί μέσα θα δυσκολεύει ανάλογα την ροΐ του νερού.
8. Από το ύψος του νερού μέσα στο φίλτρο.
9. Από την υψομετρική διαφορά στάθμης νερού λίμνης και φίλτρου.
Και άλλα πολλά……………………….

Αντιλαμβάνεσαι ότι όλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να τα υπολογίσεις και θα είναι μεγάλο ρίσκο για τον φίλο μας να κατασκευάσει κάτι τέτοιο με τον φόβο ότι μπορεί να μην δουλέψει. Τι θα κάνει μετά? Η μόνη διέξοδος τότε θα είναι να τοποθετήσει αντλία μέσα στην λίμνη και να μετατρέψει το φίλτρο του ώστε να υπερχηλά στην λίμνη.

Το σχέδιο που ανέβασε ο πουριτανός είναι βέβαιο ότι δεν θα μπουκώσει.
Ο οριζόντιος σωλήνας στο σχέδιο του Βασίλη είναι βέβαιων ότι θα μπουκώσει.
Πάρτε παράδειγμα τις αποχετεύσεις που έχουμε στους νιπτήρες τον σπιτιών μας.
Ο νιπτήρας βρίσκεται πάνω από την αποχέτευση και μακροχρόνια μπουκώνει!
Για σκεφτείτε όλη αυτή η βρομιά από τα ψάρια να περνάει από τον οριζόντιο σωλήνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άντρο

Μας μίλησες για τα αεριούχα Bottom aeration drain.
Να εξηγήσουμε τη είναι αυτό.
Είναι σύστημα όπως αυτό που προτείνει ο Βασίλης με τη διαφορά ότι υπάρχει μηχανισμός ο οποίος διοχετεύει πιεσμένο αέρα αντίστροφα από την ροΐ του νερού.
Δηλαδή από το φίλτρο προς την λίμνη για να καθαρίζουν οι βρομιές που θα κατακάθονται στον οριζόντιο σωλήνα με αποτέλεσμα όλη αυτή η βρομιά να επιστρέφει στην λίμνη!!!!!!!!!!!!!!!

Κοκος125

Θα προσπαθήσω να κάνω ένα βίντεο από το όλο δικό μου σύστημα και να το ανεβάσω.
Από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δικιά σου.
Γιάννο και εγώ φιλικότατα μιλάω γιατί πάνω απ' όλα είμαστε φίλοι.
Φαίνεται όμως από τα λεγόμενα σου ότι θέλει να διαβάσεις αρκετά περί του air bottom drainage, γιατί εκτείθεσαι. Καμία σχέση δεν έχει με ότι την σκέφτεσαι. Βασικά το σύστημα αυτό με την χρήση του αέρα, δημιουργεί στροβιλισμό στο νερό, αναγκάζοντας το νερό από την επιφάνεια μέχρι και τον πάτο της λίμνης να κινείται ομοιόμορφα. Όταν η βρώμα πλησιάσει το bottom drainage, εγκλωβίζεται στο καπάκι και αμέσως απορροφάται από τον σωλήνα προς το φίλτρο.

Να αναφέρω εδώ ότι για να δουλέψει σωστά η περίπτωση του air bottom drainage, χρειάζεται η χρήση έτοιμου ανοικτού τύπου φίλτρου, ενωμένου απ' ευθείας με τον σωλήνα εξαγωγής και ανάλογης δυναμικότητας αντλία (καλύτερα εξωτερική) + UV. Ένα τέτοιο έτοιμο φίλτρο μπορεί να στοιχίσει σίγουρα άνω των 700 ευρώ. Αν ο φίλος πιο πάνω διαθέτει αυτό το κονδύλι, τότε να προχωρήσει σε αυτή τη λύση στα τυφλά, γιατί πρόκειται για το καλύτερο σύστημα τεχνητής λίμνης, δουλεμένο από χιλιάδες φανατικούς του είδους, ανά το παγκόσμιο. Αν όχι, τότε δεν έχει τίποτε άλλο να κάνει εκτός τη δημιουργία DIY φίλτρου που ομολογουμένως θα του στοιχίσει λιγότερα, αλλά με κανέναν τρόπο δεν μπορεί να συγκριθεί με τη λύση που ανάφερα πιο πάνω, στον τομέα της ευκολίας χρήσης.

Το σχεδιάγραμμα όπως το έχω σχεδιάσει, υπολοίπεται την πρόνοια αεραντλίας.

Γιάννο, στο πρώτο σχήμα δεν μίλησα καθόλου για διαστάσεις. Απλά το παράθεσα ώστε να μπορούμε να συζητούμε με το φίλο καλύτερα, υποβάλλοντας ερωτήσεις. Σε αυτό το σημείο όμως, θα σε παρέπεμπα ξανά στο δεύτερο σχεδιάγραμμα που έχω επισυνάψει με τις (χοντρικές και πάλι) διαστάσεις ώστε να υπολογίσεις καλύτερα το ολικό βάθος της λίμνης, όπως και το συνολικό μήκος του σωλήνα. Λέω χοντρικές, γιατί πολύ εύκολα μπορείς να αλλάζεις παραμέτρους κατά την περίοδο του σχεδιασμού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-03-10, 09:44
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο και εγώ φιλικότατα μιλάω γιατί πάνω απ' όλα είμαστε φίλοι.
Φαίνεται όμως από τα λεγόμενα σου ότι θέλει να διαβάσεις αρκετά περί του air bottom drainage, γιατί εκτείθεσαι. Καμία σχέση δεν έχει με ότι την σκέφτεσαι. Βασικά το σύστημα αυτό με την χρήση του αέρα, δημιουργεί στροβιλισμό στο νερό, αναγκάζοντας το νερό από την επιφάνεια μέχρι και τον πάτο της λίμνης να κινείται ομοιόμορφα. Όταν η βρώμα πλησιάσει το bottom drainage, εγκλωβίζεται στο καπάκι και αμέσως απορροφάται από τον σωλήνα προς το φίλτρο.

Να αναφέρω εδώ ότι για να δουλέψει σωστά η περίπτωση του air bottom drainage, χρειάζεται η χρήση έτοιμου ανοικτού τύπου φίλτρου, ενωμένου απ' ευθείας με τον σωλήνα εξαγωγής και ανάλογης δυναμικότητας αντλία (καλύτερα εξωτερική) + UV. Ένα τέτοιο έτοιμο φίλτρο μπορεί να στοιχίσει σίγουρα άνω των 700 ευρώ. Αν ο φίλος πιο πάνω διαθέτει αυτό το κονδύλι, τότε να προχωρήσει σε αυτή τη λύση στα τυφλά, γιατί πρόκειται για το καλύτερο σύστημα τεχνητής λίμνης, δουλεμένο από χιλιάδες φανατικούς του είδους, ανά το παγκόσμιο. Αν όχι, τότε δεν έχει τίποτε άλλο να κάνει εκτός τη δημιουργία DIY φίλτρου που ομολογουμένως θα του στοιχίσει λιγότερα, αλλά με κανέναν τρόπο δεν μπορεί να συγκριθεί με τη λύση που ανάφερα πιο πάνω, στον τομέα της ευκολίας χρήσης.

Το σχεδιάγραμμα όπως το έχω σχεδιάσει, υπολοίπεται την πρόνοια αεραντλίας.

Γιάννο, στο πρώτο σχήμα δεν μίλησα καθόλου για διαστάσεις. Απλά το παράθεσα ώστε να μπορούμε να συζητούμε με το φίλο καλύτερα, υποβάλλοντας ερωτήσεις. Σε αυτό το σημείο όμως, θα σε παρέπεμπα ξανά στο δεύτερο σχεδιάγραμμα που έχω επισυνάψει με τις (χοντρικές και πάλι) διαστάσεις ώστε να υπολογίσεις καλύτερα το ολικό βάθος της λίμνης, όπως και το συνολικό μήκος του σωλήνα. Λέω χοντρικές, γιατί πολύ εύκολα μπορείς να αλλάζεις παραμέτρους κατά την περίοδο του σχεδιασμού.
Το ποιος εκτίθεται ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να το κρίνουν.
Η βρομιά που λες ότι απορροφάται από το φίλτρο αυτό θα εξαρτηθεί
από την ροΐ που θα δημιουργηθεί στον σωλήνα.
Υπάρχουν πολλές παραλλαγές του air bottom drainage και η κάθε παραλλαγή πρέπει να εξετάζετε διαφορετικά.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-03-10, 09:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ποιος εκτίθεται ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να το κρίνουν.
Η βρομιά που λες ότι απορροφάται από το φίλτρο αυτό θα εξαρτηθεί
από την ροΐ που θα δημιουργηθεί στον σωλήνα. (Γιάννο, μίλησα για ανάλογη γιατί μεταξύ μας μια σωστή λίμνη πρέπει να βρεί τις ορθές αναλογίες στη ροή, το φίλτρο, την UV).
Υπάρχουν πολλές παραλλαγές του air bottom drainage και η κάθε παραλλαγή πρέπει να εξετάζετε διαφορετικά. (Όταν μιλάμε για air bottom drainage, μιλάμε για το ίδιο πράγμα από όπου και αν προέρχεται. Απλά υπάρχουν κάποια συστήματα που δουλεύουν πολύ καλύτερα και άλλα είναι απλά αντιγραφές που υπολειτουργούν. Αυτό δεν ισχύει και στον λοιπό εξοπλισμό ενός ενυδρείου? Απλά Γιάννο, μην το συγχύζεις καθόλου με το απλό bottom drainage γιατί μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα που μπορούν να υποστηριχθούν επίσης διαφορετικά.
Αυτά για την ώρα και φουυυυυυρ στη δουλειά
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-03-10, 13:03
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά για την ώρα και φουυυυυυρ στη δουλειά
Θα περιμένω να δω τι θα αποφασίσει ο φίλος μας τελικά και θα παρακολουθήσω την ποριά της λίμνης.
Μακάρι τελικά να μπορέσαμε να τον βοηθήσουμε αν δεν τον μπερδέψαμε περισσότερο!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-03-10, 13:05
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Η ουσια ειναι μια....

Ο λογος που δημιουργηθηκαν αυτα τα συστηματα ειτε τα Bottom drain ειτε οι αεραντλιες εχουν ενα και μοναδικο σκοπο.

Να αποφεχθουν οι αναεροβιες συνθηκες στα βαθυτερα σημεια της λιμνης λογο οξυγονου με αποτελεσμα να δημιουργηθη σηψη και η παραγωγη τοξικων αεριων (οπως το υδροθειο) που ειναι ενα πρωτης ταξεως δηλητηριο για τα ψαρια.....

Σε μια λιμνη η οποια δεν αεριζετε και δεν οξυγονονετε ο βυθος τοτε δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να αναπτυχθουν τα βακτιρηδια που θελουμε για να μπορουν αυτα με τη σειρα τους να εκτελουν τις λειτουργειες που πρεπει και που στο τελος να γινεται και ο σωστος κυκλος ζωης μεσα στη λιμνη με αποτελεσμα.... πρωτα τα ψαρια και μετα εμεις........να ειμαστε χαρουμενοι


Υπαρχουν πολλοι τροποι φιλτρανσης για να γινουν σε μια λιμνη.
Πολλοι που δεν εχουν Bottom drain σαν εναλακτικη λυση βαζουν αεραντλια και σε συνδυασμο με αντλιες βυθου, σκιμερ και καλα βιολογικα φιλτρα εχουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα.....

Οποταν, ας μας πει ο φιλος μας με αυτα που ακουσε τι θα ηθελε και τι θα τον βολευε να κανει μιας και στο παρα τσακ θα καναμε και αυτο το θεμα μπαχαλο με τους καυγαδες μας.... και τα λεμε.........
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-03-10, 13:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ουσια ειναι μια....

Ο λογος που δημιουργηθηκαν αυτα τα συστηματα ειτε τα Bottom drain ειτε οι αεραντλιες εχουν ενα και μοναδικο σκοπο.

Να αποφεχθουν οι αναεροβιες συνθηκες στα βαθυτερα σημεια της λιμνης λογο οξυγονου με αποτελεσμα να δημιουργηθη σηψη και η παραγωγη τοξικων αεριων (οπως το υδροθειο) που ειναι ενα πρωτης ταξεως δηλητηριο για τα ψαρια.....

Σε μια λιμνη η οποια δεν αεριζετε και δεν οξυγονονετε ο βυθος τοτε δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να αναπτυχθουν τα βακτιρηδια που θελουμε για να μπορουν αυτα με τη σειρα τους να εκτελουν τις λειτουργειες που πρεπει και που στο τελος να γινεται και ο σωστος κυκλος ζωης μεσα στη λιμνη με αποτελεσμα.... πρωτα τα ψαρια και μετα εμεις........να ειμαστε χαρουμενοι


Υπαρχουν πολλοι τροποι φιλτρανσης για να γινουν σε μια λιμνη.
Πολλοι που δεν εχουν Bottom drain σαν εναλακτικη λυση βαζουν αεραντλια και σε συνδυασμο με αντλιες βυθου, σκιμερ και καλα βιολογικα φιλτρα εχουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα.....

Οποταν, ας μας πει ο φιλος μας με αυτα που ακουσε τι θα ηθελε και τι θα τον βολευε να κανει μιας και στο παρα τσακ θα καναμε και αυτο το θεμα μπαχαλο με τους καυγαδες μας.... και τα λεμε.........
Συμφωνώ με τον Άντρο στο ακέραιο. Άντρο όταν τάλεγα αυτά...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η μεγάλη και ομοιόμορφη κυκλοφορία του νερού σε αυτού του είδους τουλάχιστον λίμνες είναι ΠΡΕΠΕΙ, ακόμα και στο βαθύτερο σημείο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-03-10, 15:21
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Σίγουρα υπάρχουν φοβερά και τρομερά συστήματα φιλτραρίσματος.
Πολλά ακουστήκαν και θα ακουστούν ακόμα για το θέμα αυτό.

Αλλά δύστυχος ο φίλος όπως και πολλοί σαν αυτών δεν θέλουν να ξοδέψουν ένα μεγάλο χρηματικό ποσό για αυτόν των σκοπό. Οπότε πιστεύω ότι πρέπει να επικεντρωθούμε σε ένα εργονομικό–οικονομικό και σχετικά ικανοποιητικό σύστημα diy.

Ότι δίνεις παίρνεις δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι ένα απλό αλλά καλοφτιαγμένο σύστημα φιλτραρίσματος μπορεί να συγκριθεί με ένα πανάκριβο ολοκληρωμένο μηχανικό σύστημα.

Δύστυχος στην λιμνοκοινωνια μας επικρατή ακόμα και η λογική ότι δεν θέλει καν φίλτρο. Οπότε από την μια η πλήρως ασχετοσύνη και από την άλλη το τελευταίο hi tech σύστημα.

Εγώ μπορώ μονό να προτείνω σύστημα diy και το πώς σκέφτομαι την κατασκευή του (μια και φτιάχνω κάτι 90% παρόμοιο με αυτό που πρότεινα) η γνώσεις μου φτάνουν σε αυτό το επίπεδο. Όπως έχω αναφέρει στο παρελθών δεν θέλω να επενδύσω σε πολλά χρήματα για ένα καλό μηχανικό σύστημα μια και η λίμνη θα είναι πρόσβαση από κάθε άσχετο. Οπότε για αυτό των λόγω επικεντρώθηκα μονό σε diy.

Το μονό σίγουρο είναι ότι σε ένα φόρουμ όσοι είναι γνωστές του θέματος και ξερόυν το τι υπάρχει πάνω σε θέματα φιλτραρίσματος καλό είναι να το αναφέρουν.


Y.Γ.Αν ο φίλος αποφασίσει ένα χτιστό diy σύστημα έχω να προτείνω βελτιώσεις και τροποποιήσεις πάνω στο σκίτσο που ανέβασα πριν.
Y.Γ.Αν θελήσει κάτι ποιο εξειδικευμένο εγώ σηκώνω τα χεριά ψηλά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-03-10, 15:28
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

ρε παιδια μια λιμνη κομπλε (με φυτα ψαρια φιλτρα και ολα) χωρις τιποτα να ειναι diy στις διαστασεις που λεει ο φιλος μας ποσο κοστιζει περιπου???
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-03-10, 19:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια μια λιμνη κομπλε (με φυτα ψαρια φιλτρα και ολα) χωρις τιποτα να ειναι diy στις διαστασεις που λεει ο φιλος μας ποσο κοστιζει περιπου???
Χμ... Είναι σαν να μας ζητάς να σου πούμε πόσο στοιχίζει ένα αυτοκίνητο με τροχούς, μηχανή και τιμόνι...

Εξαρτάται από το μέγεθος της, τον τρόπο εφαρμογής της (λάινερ-μπετόν-τσιμεντόλιθοι) τον τρόπο φιλτραρίσματος που θα προτιμήσεις, αν θα βάλεις UV ή όχι και πολλά άλλα. Θα ήταν καλύτερα να μας πεις, εσύ προσωπικά τί λίμνη θέλεις ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε πιο υπεύθυνα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-03-10, 20:06
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήταν καλύτερα να μας πεις, εσύ προσωπικά τί λίμνη θέλεις ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε πιο υπεύθυνα.
βασικα τωρα δεν υπαρχει δυνατοτητα για λιμνη καθως βρισκομαι στην αθηνα αλλα μετα απο καποια χρονια που θα ανεβω στο "χωριο" μου (Καβαλα) το σκεφτομαι γτ μ'αρεσει πολυ..
γι'αυτο ρωταω ετσι χοντρικα ποσο περιπου στοιχιζει για να εχω καποιο πλανο στο νου μου...
ετσι στις διαστασεις του φιλου μας και χωρις τπτ να μην ειναι diy για να εχω μια χοντρικη αποψη για το τι συμβαινει...

ενα μετριο αμαξακι δλδ εχει απο 15000-20000 θα μπορουσαμε να πουμε..μια λιμνουλα???
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-03-10, 21:49
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Επειδη τα λιτρα του φιλου μας ειναι σχεδον ισα με τα δικα μου πανω κατω να σου πω εγω που δεν εχω D.I.Y εξοπλισμο παρα το γεγονος οτι υπαρχουν διαφορες σε ποιοτητα και τιμες απο τις διαφορες εταιριες......

Οι τιμες παρακατω ειναι μονο για λαινερ και εξοπλισμο.

1) Λαινερ HDPE 340 ευρω.

2) 2 αντλιες βυθου 380 ευρω.

3) 2 φιλτρα το ενα ροης και το αλλο πιεσεως 490 ευρω.

4) 1 αεραντλια 130 ευρω.

Συνολο 1340 ευρω.

Οσα στοιχιζει δηλαδη....σχεδον.... μια εξωτερικη αντλια HAYWARD οι οποιες θεωρουνται οι κορυφαιες που γι'αυτα τα λιτρα ειναι γυρω στα 1200 ευρω.

Δεν ξερω αν σε βοηθησα.....αφου οπως ειπε κι'ο Βασιλης εξαρταται και απο πολλα αλλα.....

Αυτα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-03-10, 22:00
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis7 Εμφάνιση μηνυμάτων

ενα μετριο αμαξακι δλδ εχει απο 15000-20000 θα μπορουσαμε να πουμε..μια λιμνουλα???

Ο in the pond σε απάντησε πολύ σωστά.
Αν παρόλα αυτά θες να μάθεις για ποιο λόγω δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει και γιατι, άνοιξε ένα νέο θέμα.
Για να μην χαλάσουμε και ξεφύγουμε από το θέμα του άνοιξε ο φίλος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη τα λιτρα του φιλου μας ειναι σχεδον ισα με τα δικα μου πανω κατω να σου πω εγω που δεν εχω D.I.Y εξοπλισμο παρα το γεγονος οτι υπαρχουν διαφορες σε ποιοτητα και τιμες απο τις διαφορες εταιριες......

Οι τιμες παρακατω ειναι μονο για λαινερ και εξοπλισμο.

1) Λαινερ HDPE 340 ευρω.

2) 2 αντλιες βυθου 380 ευρω.

3) 2 φιλτρα το ενα ροης και το αλλο πιεσεως 490 ευρω.

4) 1 αεραντλια 130 ευρω.

Συνολο 1340 ευρω.

Οσα στοιχιζει δηλαδη....σχεδον.... μια εξωτερικη αντλια HAYWARD οι οποιες θεωρουνται οι κορυφαιες που γι'αυτα τα λιτρα ειναι γυρω στα 1200 ευρω.

Δεν ξερω αν σε βοηθησα.....αφου οπως ειπε κι'ο Βασιλης εξαρταται και απο πολλα αλλα.....

Αυτα
Βαλέ και βαλέ……και όλα αυτά που θα κάνει για να την ομορφαίνει και πάει λέγοντας.. ψαριά - διαμόρφωση -κούραση αστοχία μηχανημάτων -αστοχία κατασκευής. κτλ.

Άντρο αν έβαζες όλα όσα ξόδεψες έως τώρα για την λίμνη σου.
(θα απογοητεύονταν πολύς κόσμος)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 25-03-10 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-03-10, 22:07
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο in the pond σε απάντησε πολύ σωστά.
Αν παρόλα αυτά θες να μάθεις για ποιο λόγω δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει και γιατι, άνοιξε ένα νέο θέμα.
Για να μην χαλάσουμε και ξεφύγουμε από το θέμα του άνοιξε ο φίλος.
Πουριτανε μου σε προλαβα.....

Δεν πειραζει.....ας μεινει εδω η απαντηση εκτος κι'αν ο akis7 θελει να συνεχισει......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο in the pond σε απάντησε πολύ σωστά.
Αν παρόλα αυτά θες να μάθεις για ποιο λόγω δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει και γιατι, άνοιξε ένα νέο θέμα.
Για να μην χαλάσουμε και ξεφύγουμε από το θέμα του άνοιξε ο φίλος.
-------------------------


Βαλέ και βαλέ……και όλα αυτά που θα κάνει για να την ομορφαίνει και πάει λέγοντας.. ψαριά - διαμόρφωση -κούραση αστοχία μηχανημάτων -αστοχία κατασκευής. κτλ.

Άντρο αν έβαζες όλα όσα ξόδεψες έως τώρα για την λίμνη σου.
(θα απογοητεύονταν πολύς κόσμος)
Γι'αυτο εβαλα μονο τον εξοπλισμο....για να μην εχουμε κανενα εμφραγμα.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 25-03-10 στις 22:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 26-03-10, 00:32
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

οκ παιδες με καλειψατε!!
περιπου κατατοπιστηκα..
ευχαριστω και για να μην ξεφευγει το θεμα αν ειναι διαγραψτε τα μην..
thx!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-03-10, 07:19
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ουσια ειναι μια....

Ο λογος που δημιουργηθηκαν αυτα τα συστηματα ειτε τα Bottom drain ειτε οι αεραντλιες εχουν ενα και μοναδικο σκοπο.

Να αποφεχθουν οι αναεροβιες συνθηκες στα βαθυτερα σημεια της λιμνης λογο οξυγονου με αποτελεσμα να δημιουργηθη σηψη και η παραγωγη τοξικων αεριων (οπως το υδροθειο) που ειναι ενα πρωτης ταξεως δηλητηριο για τα ψαρια.....

Σε μια λιμνη η οποια δεν αεριζετε και δεν οξυγονονετε ο βυθος τοτε δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να αναπτυχθουν τα βακτιρηδια που θελουμε για να μπορουν αυτα με τη σειρα τους να εκτελουν τις λειτουργειες που πρεπει και που στο τελος να γινεται και ο σωστος κυκλος ζωης μεσα στη λιμνη με αποτελεσμα.... πρωτα τα ψαρια και μετα εμεις........να ειμαστε χαρουμενοι


Υπαρχουν πολλοι τροποι φιλτρανσης για να γινουν σε μια λιμνη.
Πολλοι που δεν εχουν Bottom drain σαν εναλακτικη λυση βαζουν αεραντλια και σε συνδυασμο με αντλιες βυθου, σκιμερ και καλα βιολογικα φιλτρα εχουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα.....

Οποταν, ας μας πει ο φιλος μας με αυτα που ακουσε τι θα ηθελε και τι θα τον βολευε να κανει μιας και στο παρα τσακ θα καναμε και αυτο το θεμα μπαχαλο με τους καυγαδες μας.... και τα λεμε.........

Θα επανέλθω με πείραμα το οποίο θα κάνω…………..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δημιουργια ταπητα thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 13-04-08 21:20
δημιουργια δημοσκοπισης orck Greek Aquarist's Boards 1 14-02-08 16:49
Δημιουργια Background spookie Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 28-09-07 08:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08950 seconds with 14 queries